Winterslaap. Punch. De hoofdredacteur van het Engelsehe hu moristische weekblad „Punch". Sir Owen Sea man, is op 74-jarigen leeftijd gestorven. De Engelsehe bladen wijden hoofdartikelen aan hem; een blad als de Manchester Guardian zegt daarin, dat iemand die een kwarteeuw de leiding van Punch heeft gehad natuurlijk .zooiets als een Britsche instelling" was ge worden. Wie Engeland en de Engelschen kent be aamt dit zonder aarzeling. De humor vervult in het leven van onze Westelijke buren-over- zee niet alleen een belangrijke taak, maar zij wordt er ook de paradox is niet speelsch bedoeld au sérieux genomen. De Brit, wiens ideale levensopvatting zich grondt op het be grip evenwicht, geestelijk en lichamelijk even wicht, die een teveel aan geleerdheid met evenveel achterdocht beschouwt als een op- schroeverij van sport, ziet den humor als een onmisbare factor in dit leven. Als zoodanig is zij van vee* belang, en een man die geen humor verstaat, die het gansche bestaan als doodelijken ernst ziet en niet bij machte is een goed grapje te waardeeren, vindt hij rond weg een vervelenden kerel. Als zoo'n man met hem onderhandelen moet, of zaken met hem doen, staan' zijn kansen slecht. Hij is gehandicapt. Een van de redenen, dat onze minister-president in Londen een zoo gaarne geziene gast is is dan ook dr. Colijn's sterk gevoel voor humor. Jammer dat hij er ons zoo zelden van laat profiteeren. Maar een Nederlandsch minister-president kan er in éigen land maar heel spaarzaam uiting aan geven Punch is niet het eenige humoristische weekblad in Engeland, maar wel verreweg het meest gedistingeerde. Het wordt in En geland erkend als het beschaafdste, verfijnd- ste niet alleen in het gehalte van zijn humor maar ook in zijn eerbiediging van de Engel sehe taal. Dit instrument hanteert het, door middel van redacteuren en medewerkers die daartoe de capaciteiten bezitten met de uiterste zorgvuldigheid en virtuositeit. Het heeft altijd vele letterkundigen van naam onder zijn vaste medewerkers geteld, en hun leider gedurende de laatste kwart eeuw, de hoofdredacteur Owen Seaman, had tevoren een professoraat in Engelsehe letter kunde vervuld en veel gepubliceerd, vooral parodistisch werk en een groot aantal van die buitengewoon knappe rijmen, waarin Punch altijd uitgeblonken heeft. Gedurende zijn be wind is de wereld-reputatie van het blad ongetwijfeld gegroeid. Wonderlijk dat deze man een dergelijke post pas op zijn vijftigste ging bezetten en hem tot zijn 74ste bleef bekleeden. Allerlei zwaar-op-de-handsc.he lieden zouden geneigd zijn te zeggen, dat men in deze levensperiode toch eigenlijk allemaal even zwaar-op-de- handsch geworden moest zijn als zij Gelukkig is dat niet zoo. Bij velen is het niet zoo. Owen Seaman, van wien men nu natuurlijk ook (typisch-Engelsch) vermeldt dat hij in 1883 te Cambridge zoo'n goed raceroeier was, werd in 1914 door den koning geridderd, zoo dat hij toen al Sir Owen werd, en in 1933 met den titel van baronet in den adelstand verhe ven. Zelfs als wij nog verleening van adeltitels kenden geloof ik niet dat onze paladijnen van de humor en de parodie er veel kans op zou den maken. Maar als Charivarius toevallig als Engelschman was geboren, zou hij nu zeker Sir Gerard Nolst Trénité, Bart., zijn, en „een nationaal instituut". Dit moge ons en hem troosten. Wij hebben ook onze Seamen. R. P. BEVERWIJK. TWEEDE CONCERT HARMONIEKAPEL. Op het tweede winterconcert, dat op Dins dag 18 Februari in het Kennemer Theater wordt gegeven, zal de B'everwijksche Harnio- niekapei, onder leiding van haar dirigent den heer H. W. Hofmeester het volgende pro gramma ten gehoore brengen: Blue Devils, Williams; Ouverture Raymond, Thomas; Au Village, Gavotte, Gillet; Peer Gynt Suite, Grieg; Ouverture „La Muette de Portici", Auber; Fantasie-ballet „Cythère", Popy; Ange d'amour, valse, Waldteufel. Zooals wij reeds berichtten wordt dit pro gramma afgewisseld door het optreden van het Varia-ensemble uit IJmuiden. POLITIEKE REDE IN LUXOR. Ir. J. W. Albarda, leider van de Kamerfrac tie der S.D.A.P., zal op Donderdag 20 Februari in het Luxor Theater een politieke rede hou den over het onderwerp: „Het bolwerk van dezen tijd". Deze vergadering wordt georganiseerd dooi de afdeelingen Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin van de S.D.A.P. De verbinding tusschen de badplaatsen. Een object voor werkverschaffing? De heer J. P. Melchers heeft onlangs in een vergadering van den gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin terloops gesproken over den aanleg van een verbindingsweg over de duinen tusschen Wijk aan Zee en Castricum aan Zee. Het onderwerp achtten wij belangrijk ge noeg, om daarover eens met den heer Melchers een praatje te maken. Het raadslid vertelde ons, dat hij op het plan was gekomen door de soortgelijke verbindingen, die reeds bestaan tusschen Zandvoort en Bloemendaal, ten Noor den van Callantsoog en vooral ook door het aanschouwen van de boulevards langs de Bel gische kust. Object voor werkverschaffing. In den aanleg van een verbindingsweg tus schen Wijk aan Zee en Castricum ziet de heer Melchers een prachtig object voor werkver schaffing, waarvoor hij zoowel van het Rijk als van de provincie steun verwachtte. Aan materiaal zou de weg procentsgewijze slechts weinig behoeven te kosten. Het grootste deel van de benoodigde geldsom zou aan arbeids- loonen worden uitbetaald. Een groot aantal arbeiders, zelfs wel 200 zou aan den weg te werk kunnen worden gesteld. Maar de heer Melchers beoogt met zijn plan nog andere belangrijke dingen. De ver binding van de beide badplaatsen met het zoogenaamde achterland is niet ideaal te noe men. Zij liggen beide aan het einde van een Zeeweg, die ongeveer over een afstand van 3V2 K.M. door de duinen naar zee leidt. Voor automobilisten, komende uit de Zaan streek, Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Fries land enz. biedt dat niet zooveel aantrekke lijks als een tocht langs de zee, zooals dat b.v. tusschen Zandvoort en Bloemendaal aan Zee mogelijk is. Door den aanleg van een verbin dingsweg wordt de gelegenheid geboden zoo wel Wijk aan Zee als Castricum op te nemen in een tocht door een deel van de provincie. Voordeelen van het •plan. Na den aanleg van dezen strandweg zou mogen worden verwacht, dat het bezoek aan de beide badplaatsen zal toenemen, terwijl er bovendien door wordt bereikt, dat niet de ééne badplaats ten koste van de andere voor uitgaat, maar integendeel, dat het bezoek van vreemdelingen zich geleidelijk over beide plaatsen zal verdeelen. De weg zal een schit terende gelegenheid bieden om over een af stand van 7200 M. een autotocht te maken door een buitengewoon fraai en zeer afwisse- land duingebied, dat nu voor het publiek on toegankelijk is. Ontsluiting van dit gebied zou ongetwijfeld het bezoek aan het Westelijk deel van de provincie ten zeerste bevorderen. De heer Melchers was voorts van meening, dat enkele terreinen in aanmerking zouden kunnen komen voor bebouwing. Dat zou wel heel voorzichtig moeten gebeuren, maar in de omgeving van het Oceaanvlak zou plaats zijn voor een bescheiden villapark met zeer open bebouwing ter zomer-bewoning of eventueel voor een vol,iaarlijksch verblijf aan zee. De verbinding met de hoofdstad. In aansluiting op dezen weg, die voor een deel, d.w.z. in de badplaatsen zelf het karak ter van een boulevard zou moeten krijgen, moet ook de verbinding met Amsterdam zoo goed mogelijk zijn. Aangezien de veel te smalle weg door Beverwijk niet dan met hooge kosten te verbeteren is, zou de heer Melchers gaarne een verbinding zien door Rooswijk naar den kanaal-overgang bij Velsen, aansluitend op den grooten verkeersweg naar de hoofdstad. Voor den weg over het duin zou een breedte van 5 M. naar zijn meening voldoende zijn. Natuurlijk zou een fietspad niet mogen ont breken. De aansluiting te Wijk aan Zee op de be staande wegen zou het beste kunnen geschie den op de boulevard voor de Dependance, waardoor tevens de mogelijkheid bestaat van daar een zijweg te leiden naar den Relweg. Een raming der kosten kon uiteraard nog niet geschieden, maar uitvoerbaar achtte de heer Melchers zijn plan zeker, vooral in dezen tijd nu ook de materialen niet hoog in prijs zijn. Bovendien zou deze weg naar zijn wee ning voor de toekomst van groot "belang zijn. CHR. MANDOLINE GEZELSCHAP ORPHEUS. Het Christelijk Mandoline Gezelschap „Or pheus", dirigent de heer W. v. d. Kamp,' gaf Dinsdagavond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw zijn eerste openbare concert. Na gemeenschappelijken zang van psalm 150 2 sprek de eere-voorzitter, Ds. C. M. Krij ger een openingswoord, waarin hij er op wees, dat het Gezelschap weliswaar reeds twee jaren bestond, maar het toch in dien tijd niet tot een openbaar concert had kunnen brengen. Het heeft echter onlangs medegewerkt aan het jaarfeest van de Jong Hervormden en aan dit optreden bewaren velen nog de meest aangename herinneringen. Spr. verheugde zich er over, dat het aantal belangstellenden zoo bevredigend was. Het orkestje liet zich vervolgens hooren in „Hymne" van Mouk en „„Allegro Moderato" van Pleyel. Reeds aanstonds was te hooren, dat onder leiding van den dirigent geruimen tijd gestudeerd is. Over het algemeen werd er rustig en beschaafd gemusiceerd met goede voordracht en bevredigende dynamische ver zorging. Hoewel de bezetting bescheiden is, bleek de klankverhouding toch zeer juist te zijn. Beide toonwerkjes, die den inzet van den. avond vormden, werden zeer verdienstelijk ge speeld. „Orpheus" toonde ook een goede opvatting 'Een herbergier in de Amerïkaan- sche stad Watertown, Arthur Gehrke geheeten, pleegt reeds 20 jaar geregeld in Novejnber naar bed te gaan en daar te blijven tot het nieuwe voorjaar.) Die Arthur is een looze kwant, Vol wijsheid en vol rust geschapen. Hij heeft aan winterkou het land, Dus gaat hij in den winter slapen. En als je 't objectief beziet, Zooals je alles moet bekijken. Dan is het nog zoo'n dwaasheid niet, Hoe ongewoon het moge lijken. Denk u eens in, vier maanden lang Geen zorgen en verwikkelingen, Dien tijd geen jagen op de stang, Voor duizend en nog zooveel dingen. Geen winterteen of winterhand, Geen winterjas op na te houden, Geen vreezen voor de ziekten van 't Seizoen, ja, zelfs niet eens verkouden. Vier maanden lang geen dwangbevel, Geen huisbaas die om huur komt vragen Die Arthur, vrienden, weet het wel, Hij winterslaapt vol welbehagen. Maar Arthur is een herbergier, Daardoor kan hij zich permitteeren, Door winters heen op die manier, De wereld kalmweg te negeeren. Zijn vrouw doet ondertusschen 't werk En geeft hem daarbij nog te eten, Nooit trof een toonbeeld mij zoo sterk: Zij mag de ideaalvrouw heeten En toch, zoo alles bij elkaar. Zou 'k Arthur niet graag imiteeren, 'k Slaap al een derde van het jaar En meer wil ik maar niet begeeren. En bovendien, onmisbaar zijn Mag een illusie zijn in 't leven. Ik houd ervan om dezen schijn, Toch liever maar niet prijs te geven. Als iedere November met De boodschap kwam van vrouw of vrinden: Ga jij maar tot April naar bed, Zou ik dat toch niet prettig vinden. P. GASUS. te hebben van zijn begeleidende taak, het geen bleek uit de wijze, waarop de heer E. de Boer als vioolsolist werd geaccompagneerd. In „Bouree" en het Recitatief en de Aria uit „Rinaldo", beide van Handel was het samen spel zeer goed te noemen. De heeren E. de Boer en Th. Jansen (viool) speelden vervol gens met guitaarbegeleiding een trio (Opus 8 no. 5) van Pleyel en de aria „Mein glaubisches Herz" van Bach. Behoudens een paar „ongelukjes" brachten de solisten het tot een goed einde en het pu bliek wist het een en ander blijkens het in stemmend applaus ook wel te waardeeren. Het bekende Menuet in g van Beethoven en „La fleur et ie Papillon" van Acton vormden het slot van het eerste deel van het programma. Na de pauze zong mej. de Pater begeleid door het orkest en viool „Wiegelied" van Tobé en Gezang 22 in de bewerking van den dirigent. Het optreden van de zangeres viel zeer in den smaak en oogstte dan ook veel succes. „Berceuse de Jocelyn" van Gedard en „Doe delzak" van Seybold werden gespeeld voor viool, guitaar en harmonium. Het orkest be sloot met twee uitstekende composities voor mandoline „Flor de Ciclame" van Carena en „Allons, courage" van Joh. B. Kok. „Orpheus" gaf daarvan een goede vertolking en beves tigde daarmede den goeden indruk, dien zij in het begin van den avond vestigde. Wanneer het orkest er in kan slagen de bezetting een versterking te doen ondergaan, twijfelen wij er niet aan of de vereeniging zal onder leiding van haar dirigent met gerustheid de toe komst kunnen ingaan. Met het zingen van den avondzang en gebed werd de avond gesloten. JONGEL. VER. OP GEREF. GRONDSLAG. De Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag houdt a.s. Vrij dag haar derde ringvergadering in de ver gaderzaal der Gereformeerde Kerk al hier. CENTRAAL BAGGERBEDRIJF Bij K. B. is de Koninklijke goedkeuring verleend op de statuten der vereeniging „Cen traal Baggerbedrijf". Doel der vereeniging is verbetering te brengen in de inkomsten, die door eigenaren van baggermateriaal uit het bezit van dit materiaal kunnen worden ver kregen. Voorzitter van het bestuur is ir. J. H. Telders, te Beverwijk. DE UITVOERING DER HAVENWERKEN De omvangrijke werkzaamheden aan de uitbreiding van het havengebied aan de Oost zijde van den spoorweg verkeeren thans in een zeer gevorderd stadium. Momenteel zijn nog 25 werklieden aan den arbeid, die zich bezighouden met het ophoogen van de terrei nen, bestemd voor de laad- en losplaatsen. De verbindingsweg, die over de nieuwe brug naar het havengebied leidt zal weldra van een klinkerbestrating worden voorzien. Eerst moeten echter de Gemeente Lichtbedrijven gereed zijn, met den aanleg van de toevoer buizen van het gas, waarmede de nieuwe kade van verlichting zal worden voorzien. Hoewel er nog wel eenige tijd met het afwer ken gemoeid zal zijn, zal het toch niet zoo heel lang meer duren of dit groote werkob- ject zal geheel gereed zijn. Zooals onze le zers bekend kan zijn, zal daarna de verbree ding van den vaarweg naar het Noordzeeka naal de aandacht vragen. Ook dit deel van het groote werkverschaffingsplan is nog om vangrijk, onder meer zal het inundatie sluisje in het zijkanaal A worden gemoderni seerd en verbreed. Men kon ons evenwel nog niet mededeelen, wanneer met dit werk een aanvang zou worden gemaakt, omdat de re geling van dit deel van het project heel wat „voeten in de aarde" heeft. FIETS GESTOLEN. Bij de politie werd aangifte gedaan van dief stal van een fiets,die iemand even onbe heerd voor een woning op de Zeestraat had laten staan. SCHAAKCLUB „WEENINK". Doordat onze plaatselijke schaakclub eenige invallers telde, heeft „Weenink" den wed strijd tegen Haarlem I met 64 verloren. De uitslagen waren: J. BertJ. Zoontjes VsV=; J. L. SohlbergPh. Bakker /-F. AbspoelC. Henneman '/e; C. P. Akker manK. Slings 10; J. BrugmanG. van Lent V»lh\ J. H. KruitJ. Visser lhV»: C. E. AbspoelW. Visser 01; W. Geuzen- broek Jr.W. P. Hart 10; J. van DijkH. v. Lent 10; G. L. v. d. MeyJ. v. Eek V-Vs. W O EX S DAG 3 F E B R. 1936 De heer De Vos wist al spoedig de prettige stemming erin te brengen en hij mocht menig hartelijk applaus in ontvangst nemen: ter wijl de heer Teunissen zich een meester toonde op zijn instrument en aan het einde van zijn optreden moest hij nog een extra nummer geven. In de pauze vond nog een verloting plaats van enkele fraaie prijzen. Tenslotte volgde een gezellig bal onder lei ding van den heer Nic. Handgvaaf, zoodat het uur van opbreken nog veel te vroeg kwam. SANTPOORT. FEESTAVOND R. C. BREDERODE. In de stampvolle zaal van café-rest. „De Weyman" te Santpoort hield de voetbalver- eeniging R. C. Brederode haar jaarlijkschen- feestavona. De voorzitter, de heer C. Bankert, heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzon der hen die tot het welslagen van de serie wedstrijden hadden medegewerkt en schetste vervolgens de lotgevallen van Brederode ln het afgeloopen jaar. Hierna vond de uitreiking plaats van de prijzen welke door de vereenigingen die aan de seriewedstrijden hadden deelgenomen in de verschillende afdeelingen waren gewon nen. In de 3e afdeeling (2e kl. H.V.B.) werd de eerste prijs behaald door Brederode, waarbij de voorzitter memoreerde, dat de vreugde over het behalen van dezen prijs getemperd was door het feit, dat het lid A. Tabernal in den beslissingswedstrijd tegen Sizo zijn arm had gebroken. Hierna was het officieele gedeelte afgeloo pen en werd overgegaan tot een vroolijk pro gramma, hetwelk ln handen was van den hu morist G. de Vos, den harmonica-virtuoos Herm. Teunissen en de jazz-band „The Jazz Brothers".. Door den hevigen regenval zijn ook in Engeland groote gebieden overstroomd. Deze zwanen schijnen zich als autoloods aan te bieden. DRIEHUIS VRIJE WANDELING. Op verzoek van het bestuur van de Ver. van Bewoners der Buurtschap Driehuis zal het toegangshekje aan den Driehuizerkerkweg tegenover den Boschweg 's zomers ook geopend zijn, zoodat de inwoners van Driehuis dus een aaneengesloten wandeling kunnen maken van de boschpaden ten oosten van den Drie huizerkerkweg af in Velserbeek. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken door de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 4 Februari 1936. 1. P. C. Smit, schilder, wonende te Haai'lem, Middenweg 128. Curator; Mr. J. G. Bettink te Haarlem. 2. J. Hoogendijk, koopman in rookartikelen, wonende te IJmuiden, IJmuiderstraatweg 73. Curatrice: Mevr. Mr. C. L. VisSanders te Haarlem Rechter-Commissaris in deze faillissementen is Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. J. J. van Kilsdonk, bakker, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. G. van Dam te Haar lem. 2. G. J. N. Lammens, banketbakker, wonen de te Heemstede. Curator Mr. W. G. J. Veen- hoven te Haarlem. 3. N. Th. M. Braun, lid der firma V. Ph. Braun, wonende te Beverwijk. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 4. Klaas Jonk, schoenmaker, wonende te Zandvoort, Paradijsweg 16. Curator Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. 5. B. Hoenderdos, metselaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. L. ten Broeke, aannemer, wonende te Zandvoort. Curator Mr. J. van der Vegt te Haarlem. Beëindiging faillissementen Op 7 Januari werd gehomologeerd het ac- coord in het faillissement van J. Timmer, tim merman en aannemer, wonende te Hoofddorp. Curator Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst: 1. de handelsvennootschap onder de firma Zeevlschhandel „Geo", gevestigd te IJmuiden. Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. 2. A. A. J. Gomes, wonende te IJmuiden. Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. 3. H. Elbersen, tuinder, wonende te Heem stede. Curator: Mr. F. M. Hagemeyer te Haar lem. 4. Job de Groot Kzn„ in leven reeder. wo nende te IJmuiden. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Het laatste faillissement is geëindigd we-, gens het verbindend worden der 3e uitdee lingslijst, tevens slotuitdeelingslijst. WIELRIJDEN. DE DESDAAGSCHE TE KOPENHAGEN. Falck HansenWals aan den kop. Uit Kopenhagen: In den vijfden nacht van den Zesdaagschen Wielerwedstrijd te Kopen hagen lagen zeven koppels aan den kop, waarbij de favorieten Falck HansenWals met een groot puntenaantal de leiding namen. Na 115 uur waren 2773.207 K.M. afgelegd. De stand was toen: 1. Wals—Falck Hansen, 332 punten. 2. CharlierDeneef, 248 punten. 3. PijnenburgChristensen, 219 punten. 4. IgnatDiot, 137 punten. 5. Grundahl—Billiet, 85 punten. 6. PellenaarsBuysse, 67 punten. 7. RauschHürtgen, 56 punten Op één ronde: 8. Funda—Hoffmann, 122 punten. 9. DanholtVan Nevele, 95 punten. Op tien ronden: 10. Hermansen—Juergensen, 29 punten. De andere koppels lagen veertien en meer ronden achter. SCHAKEN. HAARLEM I—WEENINK I. Voor de competitie tweede klasse N. H. S. B. speelde de Haarlemsche Schaakclub tegen de „Weenink" uit Beverwijk. Het resultaat was als volgt: Haarlem I: Weenink I: J. J. BertJ. Zoontjes y2J4 I. L. SohlbergPh. Bakker Vzx/z F. AbspoelC. Henneman ]/2Vi C. P. AkkermanK. Slings 10 J. BrugmanG. van Lent J/2 J. H. KruijtJ. Visser Vz—Yi C. E. Abspoel—W. Visser 1 W. Geuzebroek Jr.—P. Hart 1—0 J. van Dijk—H. van Lent 1—0 G. L. van der MeijJ. van Eek Vz—Yt Totaal 6—4 /CI4EEP/ 'TJMNCENjj HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine, 3 v. Rotterdam te Vancouver. Damsterdijk, Vancouver n. Rotterdam 1 v. Los Angeles. Bilderdijk, 1 v. New-Orleans n. Rotterdam. Narenta, Vancouver n. Rotterdam 4 te Liver pool verw. Nebraska, Rotterdam n. Vancouver 1 v. Kingston (Ja.) Leerdam, Philadelphia n. Rotterdam 3 (12.23 v.m.) 70 mijl West van Bishops. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, Vlaardingen n. Bagnoli 3 (2.48 n.m.) 80 mijl Z.O. van Land's End. Stad Haarlem, Vlaardingen n. Servola 3 v. Oran. Stad Zaltbommel, Serphios n. Rotterdam- Vlaardingen 3 van Oran. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein (uitr.) 4 v. Lorenzo Marques. Jagersfontein (thuisr.) 3 te Southampton. Springfontein (thuisr.) 3 van Port Sudan. Randfontein( uitreis) 3 van Marseille. Nijkerk (uitreis) 3 van Lorenzo Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LTJN. Reggestroom, (thuisreis) 1 te Kribi. Aludra (uitreis^ pass. 3 Puessant, HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisreis) 31 te Kobe. Grootekerk (uitreis) p. 4 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 4 van Malaga te Amsterdam. Atlas, 1 van Curacao n. N. Columbia. Baralt, 1 v. Curaqao n. Bovenwindsche eil. Hercules, Bourgas n. Amsterdam p. 3 Gi braltar. Midas, 31 van Curacao naar Haiti. Orpheus, 4 van Odense n. Gothenburg. Pluto, 3 van Kopenhagen te Stettin. Poseidon, 3 van Lissabon naar Ceuta. Ulysses, 3 Februari van Alexandrië te Pi raeus. Venezuela, 4 v. Barbados te Amsterdam. Medëa 3 van West-Indië te New-York. Orestes, Rotterdam n. Tanger p. 3 Ouessant KON HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (uitreis) 3 te Rio de Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Radja (thuisreis) 4 van Sngapore. Indrapoera, (uitreis) 4 te Singapore. Kota Tjandi, 4 v. Hamburg n. Rotterdam. Baloeran (uitr.) 4 van Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alchiba, 4 van B.-Ayres te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 4 van Port Said. Poelau Tello, 4 van Londen te Amsterdam. Tawali (uitreis) pass. 3 Perim. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) pass. 3 Perim, HOLLAND-BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 3 van Rotterdam te Bremen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Teucer, Rotterdam n. Japan 2 te Penang. Glenbeg, Dairen n. Rotterdam 1 v. Penang. City of Hereford', Dairen n. Rotterdam 1 te Chinwangtao. Alcinous, 1 van Batavia n. Amsterdam. City of Dundee, Manilla n. Rotterdam 6 te Havre verwacht. City of Eastbourne, Dairen n. Rotterdam 4 te Suez. City of Perth, Dairen n. Rott. 3 v. Port Swet- tenham. Sarpedon, Japon n. Rott. 4 v. Aden. AANGEKOMEN. 3 Februari: Brisk s.s. Oslo Belgia s.s. Gothenburg Ajax s.s. Stettin Texelstroom s.s. Liverpool Gumbinnen s.s. Lübeck 4 Februari: Islands Falk kr. Noordzee Yildum s.s. Oxelösund Venezuela s.s. West Indië Poelau Tello m.s. Hamburg VERTROKKEN. 3 Februari: Eellen s.s. Hamburg 4 Februari: Rondo s.s. Pasages Polen wil uitbreiding van koopvaardijvloot. De conjunctuurverbetering, welke in de we- reldscheepvaart de laatste maanden heeft in gezet, heeft den Poolschen scheepvaartkrin gen aanleiding gegeven om opnieuw met nieuw bouwplannen voor den dag te komen, te meer, waar de sanctiemaatregelen tegen Italië een toename van het transito-verkeer over Gdynia tot gevolg hebben gehad. Men wil nu eenige grootere schepen voor de uitbreiding van de Poolsche koopvaardijvloot aankoopen en verder één of twee moderne vrachtmotor schepen laten bouwen. In de eerste plaats wil men de twee stoomschepen, welke van de Svenska Orient Linie zijn gecharterd en die voor Poolsche rekening gemeenschappelijk met de booten van de Zweedsche lijn een Zweedsch-Poolschen dienst op de Levant on derhouden, aankoopen en onder Poolsche vlag brengen en verder trachten meer motorzeil schepen voor Polen te verkrijgen. De resulta ten, welke met het eerste Poolsche motorzeil schip zijn bereikt, zijn zeer gunstig geweest. Dit scheepje, de Pionier I, is in September in Finland gekocht. Men noemt een bedrag van 10 millioen Zloty, dat als eerste bedrag zal worden besteed voor het verkrijgen van meer tonnage, hetzij door aankoop dan wel door aanbouw. Ook wordt het stichten van een cre- dietfonds overwogen. De wenschen van de zee vaartkringen, welke vanuit de havenstad Gdynia onlangs aan de regeering zijn kenbaar gemaakt, worden ernstig overwogen en men kijkt naar de mogelijkheid om binnen korten tijd zooveel mogelijk aan deze wenschen ge volg te geven. (Dagbl. Scheepvaart). Ertsaanvoer. Het Finsche stoomschip „Yildum" kwam hier aan van Oxelösund met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf. Bezoek politiekruiser. De Deensche politiekruiser „Islands Falk" is van de Noordzee naar Amsterdam gepas seerd ten einde een bezoek aan de hoofdstad te brengen. Aanvaring. Het van hier naar Hamburg vertrokken Nederlandsche stoomschip „Sembilan" is al daar aangekomen met schade, welke beloopen werd door een aanvaring nabij het Lichtschip „Elbe III" met het Deensche stoomschip „Dagmar". Dit laatste stoomschip is tamelijk zwaar beschadigd en moest Cuxhaven binnen- loopen tot voorloopig herstel. In verboden water. De EpgeLsche stoomtrawler Vinur uit Grims by is door den Deenschen politiekruiser Aegir naar Reykjavik opgebracht omdat het schip visschende werd aangetroffen binnen de IJs- landsehe wateren. De schipper werd veroordeeld tot een boete van 20.000 kronen omdajt hij al eens eerder in overtreding was geweest.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5