Crisis-hypotheekwet aangenomen. CREME MIJNHARDT'S Jhr. de Jonge langer Gouverneur-Generaal DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen over rijksbegrooting begonnen. Een vrij lang debat bleek noodig voor de behandeling van het wetsvoorstel met den zeer langen titel: ontwerp, houdende bijzon dere maatregelen ter voorkoming van opvor dering onder bepaalde omstandigheden van hoofdsommen tot waarborg waarvan hypo theek op onroerend goed bedongen is èn ter voorkoming van vexatoire beslagen. Oef! De heer de Jong (R.K.) betreurt de in diening van dit voor stel. Tenslotte valt, z.i., aan de Regeering zelf de opzegging van hypotheken te wijten. Het aanhangige ontwerp geeft niet de geringste waarborg voor opbouw en her stel: de hypothecaire credietverleening wordt er juist door belemmerd. Had de De Jong (R.-K.). Regeering tijdig de geruststellende verklaring afgelegd, dat het niet tot aantasting van hoofdsommen en van hypotheekrenten zou komen, dan was er veel ellende voorkomen. Spr. brak een lans voor de oprichting van een staatshypotheekbank met uitgifte van pandbrieven. Zijn partijgenoot Mr. Sasse v, IJsselt tapte uit hetzelfde kritische vaatje, gaf een veeg uit de pan aan zijn mede-ka tholiek oud-Minister v. Steenberghe wegens diens ijveren voor devaluatie en zeide tegen te zullen stemmen. Mr. Drooglever Fortuyn (lib.) achtte het niet gelukkig, dat de Regeering bij deze materie niet meer gelet had op de ervaring van nota rissen en kantonrechters, die immers op dit gebied goede voorlichting hadden kunnen ver strekken op grond der door hen opgedane praktijk t.a.v. executies en zich daarbij voor doende moeilijkheden. Nadrukkelijk vroeg spr. of de Regeering niet bereid zou zijn, indien 't vaste lastenontwerp niet spoedig wet mocht worden, alsnog met een aanvullende regeling te komen opdat er evenwicht blijve bestaan tusschen de verplich tingen waaraan de hypotheekbanken moeten voldoen en de vorderingen, die zij hebben uit staan. Graaf de Marchant et d'Ansembourg (nat. soc.i zal later op het rente-probleem ingaan, waaromtrent zijn fractie het principieel met het kabinet oneens is. Maar zelfs los daarvan heeft hij ernstige bezwaren tegen dit ontwerp. Prof. Diepenhorst (a.r.) wijst er op, dat het ontwerp alleen beoogt den bona-fide debiteur te beschermen, die al z'n verplichtingen na komt, doch door de bijzonrere tijdsomstan digheden niet in staat is hetzij de hoofdsom terug te betalen, hetzij bijzondere aflossings- vcorschriften uit te voeren. Groote voorzich tigheid bij het ingrijpen in de privaatrechte lijke bepalingen aangaande de verhouding tusschen hypotheekcrediteuren en -debiteu ren is geboden. Het beginsel aan het ontwerp ten grondslag liggend acht spr. billijk, maar toch meent hij, dat het beoogde doel langs makkelijkeren en veiligeren weg te bereiken ware geweest. Hij denkt hier aan de reeds eenige jaren bestaan de contactcommissie op hypothecair terrein, die het vorige jaar een aantal bemiddelings commissies heeft ingesteld, die als de debiteur aan z'n verplichtingen niet kan voldoen en partijen het niet eens worden, tusschen beiden bemiddelen. Nadat de heer de Gijselaar (c.h.) zich prin cipieel tegen het ontwerp verklaard heeft, be gon Minister v. Schaik met er op te wijzen, dat dit wetsontwerp bedoelt soliden en sol- vabelen hypothecairen debiteuren, die overi gens hun verplichtingen nakomen, uitstel van; betaling van hoofdsom of aflossing te verlee- nen, als zij daartoe door bijzondere omstan-i digheden niet in staat zijn. Wat nu precies dei oorzaak van de „verstijving" van het hypo thecair crediet is, was volgens den Minister niet zoo makkelijk aan te geven. Maar in elk geval zouden volkomen onschuldige schul denaren slachtoffer kunnen worden van op zichzelf niet redelijk te achten verzoeken om terugbetaling. Aan voorbereiding van wettelijke maatre gelen ter aantasting van de hoofdsommen denkt de Regeering in 't geheel niet. Men kan dus op -dit punt gerust zijn. Wat betreft Mr. Droogleever Fortuyn's vraag aangaande het gevaar voor groote moeilijkheden tus schen de hypotheek banken en hun credi teuren, koestert de Minister niet zulk een groote vrees. Maar als tenslotte mocht blijken, dat zich dit wèl zou voor doen en 't vaste las tenontwerp onver hoopt niet tijdig zou worden aangenomen, kan men op een aanvullende regeling met 't oog op dezen kant der zaak staat maken. Met alle waardeering voor de particuliere bemiddelinigscommissies (die totnutoe uitslui tend adviseerend optraden) acht de Minister het wel heel moeilijk om in de wet dien com missies de rol toe te kennen, welke nu in handen van den kantonrechter zal komen. Voor het contact van de kantonrechters met die commissies met 't oog op deskundigen aanwijzing valt zeker veel te zeggen. De bezwaren van Mr. Sasse v. IJsselt acht de Minister erg overdreven. De heer d'Ansembourg gaf nog te kennen, dat de in dit geval door de Regeering be- traohte bescheidenheid, gezien den onbe scheiden omvang van de crisis, een fout is. Met 38 tegen 5 (de nationaal-socialisten, de r.-k. heer de Jong en de c.-h. heeren de Gijselaar en ter Haar) nam de Kamer het voorstel aan; ook Mr. Sasse v. IJsselt stemde tenslotte voor. v. Embden (V.-D.) Een aantal eocnomische verbeteringen in het plan aanbevolen, zijn alleen in geval van internationale samenwerking te bereiken ter wijl sommige pas tot stand kunnen worden gebracht als het bedrijfsleven in gezonderen toestand verkeert en voorts zal er heel wat pas over 'n aantal jaren kunnen worden aangepakt. Met dat al. in het plan komen een reeks van gedachten voor, die sprekeris sympathie kunnen wegdragen. Zeer in den breede behandelt deze hoog leeraar in de economie al wat liij in het plan tenslotte minder deugdelijk en al te theoretisch opgezet acht. Alles -te zamen genomen acht spr. het hoogst bedenkelijk dat men veel te fraaie verwachtingen opwekt van t.o.v. het Plan van den Arbeid, dat niet alleen financieel maar ook economisch onuitvoerbaar is. Mr. van Lanschot (R.K.) noemt het gemis aan werkelijkheidszin als men Dr. Colijn c.s. verwijt, in den Ipop der tijden van zienswijze veranderd te zijn, b.v. op het gebied van in dustrialisatie-plannen, waar 't kabinet thans veel voor voelt. De zich voortdurend wij zigende omstandighe den eischen meer dan ooit tijdige verzetting der bakens. Spr. toont aan dat de overheersching van de economie op het staatkundige ons lee- lijke parten in de toe passing van het parle mentaire stelsel speelt. Daar is bv. het mone taire vraagstuk. Wie voor devaluatie voelt, wil dit kabinet gaarne een nederlaag zien lij den, wat goeds het ook doet. En wie er te gen is, zegt: laat in 's hemelsnaam dit stel niet vallen, want dat kan meteen voor den gulden gevaarlijk zijn. Even gerechtvaardigd als in dezen zomer de nieuwe opdracht was aan Dr. Colijn wegens gevaar voor den gul den, even ongerechtvaardigd was de kritiek op hen, die de crisis uitlokten. Zeer tot zijn leedwezen constateert spr. dat we met ons budget zoo vast als een muur zitten. Niet alleenvoor dit jaar, maar ook voor volgende jaren zullen we vermoedelijk niet sluitende begrootingen hebben. Intus- schen, er zijn ook wel lichtpunten en 'n beetje optimisme a la Minister G-elissen kan mis schien nog niet zoo'n kwaad. Daar is wat ver betering in den toestand in Indië, daar zijn de mogelijkheden die het nieuwe handelsver drag met Amerika biedt. Met leedwezen, niet met leedvermaak constateert spr. dat het Plan van den Arbeid niet uitvoerbaar is. Prof. de Savornin Lohman (C. H.) karak teriseerde het beleid der Regeering als een politiek van voorzichtig opportunisme. Dat zij niet een plan heeft, dat jaren bestrijkt, mag men haar niet verwij oen, want zij be schikt niet •«- over de gaven van de profetie. De re geer ing voert een strijd op leven en dood tegen 'de crisis, waarbij'ze hëtf: zoo nu ën dan moet" afleggen, terwijl d-e plan nenmakers op papier strijden en alleen maar overwinningen behalen.... op papier. Ook deze senator becritiseerde het Plah van den Arbeid. Een der motieven van de opstellers van het plan moge geweest zijn bewogenheid met het zware economisch-sociale lot van ons volk, diezelfde ook bij anderen aanwezige be wogenheid mag-hen niet verhinderen den on- juisten opzet -van het Plan aan te toonen. De oplossing van de crisis in den zomer 1935 kon volgens den heer Lohman zeer zeker door den beugel. Hij bestrijdt, dat hetzij eerst de heer Aalberse of een ander staatsman nog een opdracht tot vorming van een extra-par lementair kabinet had moeten krijgen. De Mi nisters moeten zooveel mogelijk blijven bui ten contact met de partijen, waartoe zij be- Droogleever Fortuyn (Lib.) een weldaad xmnr UwhUfd (Adv. Ingez. Med.) hooren, meent deze afgevaardigde, aangezien dat te zeer het vertrouwen in het nationale karakter van het kabinet kan ondermijnen. Minder gelukkig acht spr. dat de Premier op 20 December j.l. in verband met den strijd over de bekende paragraaf 12 precies vertelde hoe de vrijzinnige Ministers daar tegenover stonden. Prof. Lohman betreurt de M. v. A. om de van 1855 dateerende wét op het recht van ver- eeniging en vergadering op de helling te bren gen. Sinds dien zijn we zoo iets gaan beleven als den opstand der horden. Kortom de gewij zigde veranderingen, éèn. daling van het peil der politieke-zedelijké gebruiken wettigen volgens spr. wel degelijk, om der wille van de gezagshandhaving,' wijziging van de wet. De c.h. fractieaanvoerder verheugde zich over het feit, dat men ook hier blijkbaar de defensie niet meer zoozeer asschepoesters-rol zal laten spelen als tot dusverre het geval was. T.a.v. de Grondwetsherziening wenscht spr. der Regeering toe, dat zij haar kracht in be perking zal zoeken, wat nog niet wil zeggen, dat alles van ons huidige staatsbestel zoo mooi is. Een der hoofdbezwaren van de Evenredige vertegenwoordiging is dat zij de normale wer king van het parlementaire stelsel ernstig be lemmert. Met klem en vol verontwaardiging protes teert spr. tegen de in N.S.B.-kringen wel ge geven voorstelling van zaken alsof de N.S.B. de voetstappen van een Kuyper, een Groen, een Lohman zou druken. Spr. eindigde met te bepleiten, o.m. tus schen anti-revolutionairen en christeiijk- historischen meer dan ooit te zoeken naar wat vereent. Verblijdend noemt hij wat hiervan reeds bij de jongeren blijkt. Op dit oogenblik interrumpeert de Premier (de leider der a.r. partij!) met zekeren nadruk: „niet uitsluitend de jóngeren". E. v. R. VOORLOOPIGE SURSEANCE AAN NOTARIS KLUWER. Naar wij vernemen heeft de rechtbank voor- loopige surseance van betaling verleend aan notaris M. Kluwer. Tot bewindvoerder werd benoemd Mr. J. Oppenoorth te Amsterdam. Scheepvaartmaatschappij en protesteeren. Tegen de reisbelasting. De Holland-Amerikalijn, de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", de Rotterdamsche Lloyd en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij hebben den Minister van Financiën het volgende telegram doen toekomen: „Ondergeteekenden, scheepvaart maatschappijen, die bij de ontwikkeling van het passagiersverkeer op Nederlandsche sche pen het allergrootste:belang hebben, verzoe ken Uwe'Excellentie dringend het wetsontwerp reisbelasting zoodanig te redigeeren, dat pas sagiers, varend op Nederlandsche schepen, dus op Nederlandsch grondgebied van de bepalin gen dezer "wet vrijgesteld worden. laxeer- tabletten werken zacht en zekerl ooos 60CT (Adv. Ingez. Med.) Ambtsperiode zou met een jaar verlengd worden Naar het Vad. verneemt, heeft minister Colijn den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië naar aanleiding van diens ver zoek om ontslag de vraag gesteld, of hij be reid zou zijn, het ambt nog één jaar na de gebruikelijke vijfjarige periode te blijven be- kleeden; de landvoogd zou op deze vraag be vestigend geantwoord hebben. Naar het blad verneemt, houdt deze vraag verband met het voornemen van minister Colijn, die thans zoowel de portefeuille van koloniën als die van defensie beheert, om eerlang, wanneer overleg over het Indische defensievraagstuk de vereeniging van deze beide functies niet langer wenschelijk maakt, als miniser van koloniën af te treden. Een korte verlenging van den ambtster mijn van den tegenwoordigen landvoogd maakt het in deze omstandigheden mogelijk, dat minister Colijn, gedurende de periode, waarin hij nog met het beheer van het depar tement van koloniën zal zijn belast, met den tegenwoordigen landvoogd blijft samenwer ken en dat de keuze van den nieuwen land voogd tot na dit optreden van den nieuwen minister van koloniën wordt verschoven. BEGROOTING VAN ^UAM NIET GOEDGEKEURD. Naar de Tel. verneemt, hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan het gemeentebestuur van Amsterdam doen we ten, dat de beerooting van de gemeente naar hun meening, niet sluit en de begroeting dan ook teruggezonden met verzoek haar alsnog te herzien. 1-Iet tekort wordt begroot op rond drie millioen. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Woensdag geraakte het militaire ver kenningsvliegtuig 635, een Fokker G 5, be stuurd door sergeant Hendriks te Soesterberg. in een sneeuwstorm. Het toestel trachtte een noodlanding te maken onder de gemeente AbcoudeBaambrugge, op 800 meter van den Kanaaldijk. Door de ter plaatse liggende sneeuw gleed het toestel 160 meter door met een vaart van 70 a 80 K.M. en kwam in een dwarssloot terecht. De inzittenden, sergeant Hendriks en een waarnemend aspirant- reserve-luitenant, ble ven ongedeerd. Het toestel werd echter zwaar beschadigd. O.a. braken het onderstel en de propeller. De rechter-bovenvleugel is gedeel telijk afgebroken. Het toestel zal ter plaatse gedemonteerd worden. Suikerbesprekingen met Engeland. Dinsdag en Woensdag j.l. hebben twee vertegenwoordigers van de Brit- sche regeering, Sir Henry Fountain (K C.M.G., C.B.) en mr. S. Caine be sprekingen gevoerd op het departe ment van Koloniënin Den Haag,, in .verband met den wensch van die re- geering om de totstandkoming van een internationale suiker conventie te bevorderen. Van Nederlandsche zijde namen aan de besprekingen deel prof. J. -van Gel deren, mr. W. G. F. Jongejan en de heer B. H. Paerels. Het doel van de besprekingen was om de mogelijkheid na te gaan van een dergelijke conventie en een uit voerige bespreking werd gewijd aan de verschillende moeilijkheden, welke moeten worden opgelost, wil het nut hebben een internationale conferen tie bijeen te roepen. Het resultaat van deze besprekingen zal nu door bedoelde vertegenwoor digers aan hun respectieve regeerin gen worden voorgelegd. Twee succesvolle tentoonstellingen. Oude mode en nieuwe mode. Het vermaak verandert. En de winkeliers ivorstelen met den tijd. Na de koffie opende Prof. v. Embden ,v.d.) het algemeen begrootingsdebat met er op te wijzen, dat na de offers die de voorstanders van het openbaar onderwijs hebben gebracht, anderen van hun kant het een en ander moeten doen: ter rechterzijde dient nu ook offer-gezindheid, nl. wat concentratie bij het bijzonder onderwijs betreft, aanwezig te zijn. Deze spreker verdiepte zich verder in de beteekenis en den inhoud van het Plan van den Arbeid .Eerbied had hij voor de idealis tische bedoeling en den enormen arbeid, die ten grondslag heeft gelegen aan het plan, dat gelukkig niet op het beginsel van den klassenstrijd is gebaseerd. Het is merkwaardig te zien hoeveel belang stelling hier de beide groote tentoonstellingen hebben gehad, die gedurende eenige weken in het middelpunt van het Haagsche leven heb ben gestaan. In de Ridderzaal het prachtige gebouw op ons prachtige Binnenhof, waar wij Hage naars dag na dag aan voorbij loopen zonder ons van hun architectonische schoonheid tel kens weer bewust te zijn is het Costuum onzer Voorouders, dat bijna 25.000 bezoekers heeft getrokken. Hetgeen om tweeërlei reden verheugend mag heeten: ten eerste om het goede, liefdadige doel dat er door gediend is; ten tweede om deze werkelijk interessante ten toonstelling zelve, die met groote zorg en moei te is samengesteld en op zeer consciëntieuze en wetenschappelijk uitmuntende wijze is ge rangschikt. Uiteraard zijn het vooral de dames geweest Koningin en Prinses aan het hoofd die het tafereel met hun belangstelling hebben vereerd. Maar het Comité heeft aller- "ei extratjes georganiseerd, die ook den heeren welgevallig bleken: Groningsche en Friesche avonden, een modeshow in historische cos- tuums, dansavonden en zoo al meer. Natuurlijk zou den Haag den Haag niet zijn, wanneer deze tentoonstelling niet tevens een mondaine gebeurtenis ware geweest. Voor een niet-Hagenaar en voor menigen Hagenaar ik verzeker het u! óók, was dat feit een beetje al teHaagsch. Wij glimlachten dan ook maar wat, telkens wanneer wij zagen hoe deze gebeurtenis er tot eene werd gestempeld, die eerder bestemd was voor toute la Haye dan voor geheel den Haag. Menige jongedame, die in den loop van haar lente-achtig leven nimmer eenige belangstelling aan den dag had gelegd voor cultureele en sociologische dingen, dwéépte met het Costuum onzer Voor ouders, en er waren genoeg jongelieden dag in, dag uit tusschen de charmante groepen van voorouders-in-was te vinden, die eerlijk gezegd over het algemeen stierlijk het land hebben aan alles wat „tentoonstelling" en kunst betreft en die. komend van het een of andere mondaine avondje in de statige Rid derzaal, onverschillig het Mauritshuis voor bij liepen, dat immers precies midden tus schen de Ridderzaal en de Witte in ligt, de beide polen zijner avondlijke belangstelling.. Jongelieden, die het niet in hun hoofd zouden halen eens voor een enkel uur van schoone be zinning, het Mauritshuis in te gaan. Enfin, de tentoonstelling was de moeite waard, en er i s een goed saldo op overgeble ven, en tenslotte: zonder zulke mondaniteiten kunnen nu eenmaal eenige procenten Hage naars nauwelijks ademhalen. En dan was er toch óók de Tentoonstelling der Drie Marissen, in ons nieuwe magnifieke gemeente-museum en daarheen zijn óók 25.000 bezoekers gekomen. Dat was geen mondaine gebeurtenis en die 25.000 bezoekers ook wèl Hagenaars, zoodat ik maar zeggen wil dat er in den Haag toch óók nog genoeg bewonde raars en genieters van de kunst om de kunst wonen. Hetgeen óók al weer verheugend is. Overigens is het hier de dood in 'de pot. Mid den in het seizoen. Midden op de hoogste top pen van het Haagsche leven. Leege restau rants, leege schouwburgen, leege koffiehuizen. Zelfs des Zaterdagsavonds kunt ge overal nog gemakkelijk een plaatsje krijgen. De crisis? voor een deel wèl. Maar toch óók: veranderen de leefgewoonten. Men vindt het vervelend tusschen altijd dezelfde menschen in een café te zitten en blijft liever thuis. Men bindt zich niet gaarne van half negen tot middernacht aan een menu. Men verkiest de bioscoop boven den schouwburg met zijn véle pretenties, zijn vestiaire-programma- kopjes koffie uitgaven. En vóór alles: men is niet tevreden met het dilettantisme van een zeer groot gedeelte onzer toonefkunstenaars", die de goede prestaties van de enkele werkelijke talenten door hun hulpeloos gedoe teniet Idoen. De bioscopen isommige - althans zitten avond aan avond stampvol. Voor de vertooningen svan de film van de K XVIII moet ge nog altijd tiwee dagen vooruit reserveeren., wilt ge van een plaatsje verzekerd zijn; Dinsdagmiddag wilde ik de voorstelling van Reinhardt's Midzomer- nachtsdroom bezoeken e'ri de zaal was uit verkocht. In de Cinéac maken wekelijks dui zenden en duizenden de filmische „reis om ■de wereld in 50 minuten"-en voor dit theater ziet ge soms queues van. honderden meters lengte. Neen, het is niet alleen dé crisis, idie de mensohen van het „otrde" vermaak ver vreemd heeft. Het is veranderd inzicht, de bridige-passie niet te vergeten en de zake lijkheid van dezen tijd. 'Al...kan niet ontkend worden dat ontelbaar velen een zéér moeilijk bestaan hebben. Het groote contingent der winkeliers op de allereerste plaats. Het is bedroevend te zien hoe in Den Haag en zijn groote randgemeenten, wier nieuwe huizenblokken onmerkbaar ineenvloeien met die va.n de „moederstad" (Voorburg en Rijs wijk, die te zamen ongeveer 50.000 inwoners tellen, zijn aan Den Haag geheel vastge- bouwd), het is bedroevend te zien hoevele zaken met den ongunst der tijden worstelen en ten onder 'gaan. Doch evenzeer bedroe vend is het te zien hoe telkens weer op lichtvaardige wijze nieuwe winkels, caféts en lunchrooms met groote kosten gesticht wor den op de ruïnes der ondergegane voorgan gers. Midden in de stad, op een der drukste punten hoek Spuistraat-Wagenstraat staat een lunchroom met doode witte oogen hi het stadsgewoel. Slechts enkele jaren heeft die zaak bestaan, doch zij heeft het tegen de beide naburige atuomatische restau rants niet kunnen bolwerken. Thans ver luidt dat op deze plaats eenautomatisch restaurant zal verrijzen. Bij mij in.de buurt verrijzen de sigaren-, banketbakkers- en snoepgoedwinkels als pad destoelen uit den grond, om vrijwel alle re gelmatig en na korten tijd weer te verdwij nen. In één kleine straat zijn vijf winkelhuizen. In één jaar tijd hebben deze vijf winkelhui zen nu elf verschillende zaken gehuisvest. En zoo gaat het bijna overal. De oude, bekende zaken houden het hoofd min of meer boven water, voor zoover zij zich althans bij de zuinige eischen des tijds hebben weten aan te passen, doch overigens krijgt men den zeer stelligen indruk, dat véél te lichtzinnig nieuwe zaken worden ge grondvest. Zonder in de economische aspec ten van dit verschijnsel te treden en de ten- denz naar vestigings-eisohen, gehandhaafd door de overheid, hier aan een onderzoek te onderwerpen, kan ik wel, uit eigen waarne ming en met alle stelligheid zeggen, dat al thans hier ln Den Haag handen vol geld en harten vol illusies worden leeggestort in de bodemlooze putten van dezen nialaise-tijd. Drie maanden lang heeft de sigarenhan delaar bij mij op den hoek het door hem gehuurde winkelhuis betimmerd, geverfd en opgeknapt. Diep in den nacht was hij, met zijn vrouw en jongens, bezig de toonbanken en etalagekasten zelf in elkaar te zetten. Nu na twee maanden kondigen groote plak ka ten den ophef fings-uitverkoop aan Eén van vele Haagsche drama's. Eén van vele Haagsche illusiesopge ruimd. Het is een beangstigend verschijnsel dat mij, in bijna alle buurten van dit uit buur ten samengestelde 's-Gravenbase, bijna da gelijks op schrijnende wijze treft. Mr. E. ELIAS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 6 Februari: Ter gelegenheid van Z. M. den Ko- nings 69sten verjaardag op 19 Febr. e.k. zal door de troepen van het garnizoen alhier, op het terrein voor de kazerne gebouwen aan den Schoterweg, een pa rade worden gehouden, waaraan tevens het bataillon der dienstdoende schutterij zal deelnemen. Bij deze gelegenheid zal een onlangs benoemd luitenant der schutterij worden geïnstalleerd en de uitreiking plaats hebben van het eere- teeken wegens vijftienjarigen dienst aan een der leden van de schutterij. Aanvaring in het Noordzeekanaal Tusschen t, Algenib" en Manoeran „Algenib" maakt water. Het Nederlandsche stoomschip Algenib" van Van Nievelt Goudriaan's Stoomvaart Mij., dat van Santa Fé met een lading graan op weg was naar Amsterdam, is in het Noord zeekanaal, ter hoogte van Buitenhuizen in aanvaring gekomen met het uitgaande mo torschip „Manoeran" van de Stoomvaart Mij. „Nederland". De botsing geschiedde, toen de „ARgenib" door een tot dusverre niet toekende oorzaak, uit het roer liep, en daardoor dwars voor de „Manoeran" kwam. De „Manoeran" trof de „Algenib" aan stuurboord, ter hoogte van ruim 1, dat gevuld was met graan; in den scheepswand ontstond een gat ter grootte van pl.rn. 5 meter, waardoor het schip water maakte. De „Algenib" is daarop aan den Noordkant van het kanaal vastgemaakt en met twee roode lichten afgebakend. De „Manoeran", die in ballast op weg was naar Makassar, is naar Amsterdam terugge keerd en heeft weer gemeerd aan de Suma- trakade. (A.N.F.) Rechtbank houdt zich bezig met Straperlo. Civiel proces over schadevergoeding aanhangig gemaakt. Naar aanleiding van het Straperlospel is is wederom een proces voor de rechtbank aanhangig gemaakt. Voor dit spel werd inder tijd een speciaal paviljoen gebouwd op de Brusselsche tentoonstelling, dat echter na verloop van korten tijd op het bevel van de autoriteiten moest worden gesloten. Het risico van spelverbod werd door de exploitanten,., de heer Tuschinski c.s. voor een zeer groot bedrag verzekerd bij de firma Blom en v. d. Aa te Amsterdam, waarvoor een zeer ruinie premie werd betaald. De assuradeuren wei gerden echter tot betaling der schadevergoe ding en de heer Tuschinski c.s. sprak de ver-, ^ekeringsfirma aan voor een bedrag van; ruim 100.000 gulden. Deze zaak zal voor de civiele kamer van de Amsterdamsche Rechtbank worden behan deld. Voor de assuradeuren treedt op Mf. Th. Ma.st-hoff en voor den heer Tuschinski Mr. Bourlier te Den Haag. (A.N.P.) NEDERLANDER DOOR DUITSCHE KOMMIEZEN DOODGESCHOTEN. Even over de Duitsche grens bij Susteren is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door de Duitsche kommiezen de 29-jarige Matthias Dekkers, doodgeschoten. Dekkers was op het „halt" geroep blijven doorloopen en nageschoten. Een kogel trof hem via den rug in de long. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Zieke door gas verstikt. Lek in de leiding de oorzaak. Woensdag is in de Galileistraat een ern stig geval van gasverstikking voorgekomen ten huize van de gezusters v. Weers. De 71-jarige mej. A. v. Weers werd dood in -haar stoel gevonden, terwijl de 64-jarige mej. van Weers in den hoek van de 'kamer tegen een anderen stoel lag. Zij is naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, waar zij later weer tot bewustzijn is gekomen. Zij heeft medegedeeld, bij haar 71-jarige zuster die ziek was en 's nachts in een stoel sliep, ge waakt te hebben. Het ongeluk is te wijten aan een lek in de gasleiding, welke in den kelder onder de voorkamer gelegen was. De markt van Purmerend. Een statistiek. Totale marktaanvoer te Purmerend in de jaren: Paarden Runderen Stieren Kalveren (vette) Kalveren (nuchtere) Schapen en lammere: Varkens (vette) Varkens (magere) Biggen Konijnen Bokken, geiten Kippen Ganzen Eenden Zwanen Kaas sta Boter Eieren markt Eieren veiling st. 8503640 12314788 10933866 Op de gemeentelijke kaasbeurs zijn verhan deld 927 partijen, wegende 2237000 K.G, 1933 1934 1935 stuks stuks stuks 1211 1042 974 36270 34861 31249 2164 2430 1987 5427 4756 5699 21235 24655 25308 l 52227 46654 46772 13660 13906 9914 2147 2576 2405 10867 10724 13110 7400 8500 17000 1690 1752 1665 463600 448550 423800 3733 5373 5373 35495 40057 42700 2*51 218 218 Dels 693 603 600 196302 140194 170343 J. 90983 80437 65917 1400000 1600000 1200-000

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2