Rubriek voor Vragen. DE GROOTSTE BIBLIOTHEEK TER WERELD. Engeland's Nationale Boekerij wordt verbouwd. Nieuwe catalogiseering, die 20 jaar zal duren. Olie-sancties binnenkort van kracht? Rapport der deskundigen spoedig gereed. (Van onzen Londenschen correspondent.) De Nationale Boekerij van Engeland is ge vestigd in het Britsch Museum. Alle men sehen in de wereld die kranten en tijd schriften lezen kennen de ronde leeszaal, een ontzaglijke ruimte met haar hoog reikende wanden vol boeken en hier en daar een on beduidend vierhoekig hiaat voor een deur. Maar de ronde leeszaal is allerminst de heele boekerij Ze is architectonisch het midden van het museumgebouw en afgescheiden van de wanden rond dit centrum zijn de oost- en de noordzijde van het Britsch Museum met boeken gevuld. De boekerij en de wereld kent geen erootere zou praktisch gesproken een ge beten boek zijn voor hen, die takken van we tenschap. kunst of techniek ofletterkunde komen studeeren indien het personeel niet zoo knap, niet zoo gedienstig, niet zoo ijverig was De leden van het personeel weten wat er is en waar men er de hand op kan leggen. Het i" niet moeilijk belangwekkende oude manuscripten te vinden. Ze zijn meestal ver eend ondergebracht in hun eigen vertrek. Men vindt er gauw de Codex Sinaiticus of de Magna Carta. En zeldzame oude boeken, zooals de eerste uitgaven van Paradise Lost, van Pilgrim's Progress, de Gutenberg-bijbel en "exemplaren van de Nederlandsche druk kerijen der 17de eeuw (drukte Nederland in de 17de eeuw niet meer boeken dan alle an dere landen tezamen? laten zich ook ge makkelijk opsporen, zelfs zonder navraag bij de ambtenaren. Maar de boekenplanken, waarop zich een werk bevindt, dat ge noodza kelijk moet inzien voor voltooiing van uw ar tikel'of geschrift, zijn tezamen vele kilome- ^Hoeveei boeken de nationale boekerij in het Britsch Museum bevat kan misschien bij benadering worden geschat maar niet van dag tot dag zuiver worden vastgesteld. „Van dag tot dag", ja dat moet er bij worden gezegd, want de bibliothecaris en zijn helpers ont vangen in den loop van elk jaar misschien wel 400.000 nieuwe boeken, die van dag tot da* in de gelederen van de vier ijzeren gale rijen rondom de leeszaal-wanden of op de planken in de andere deelen van het Mu seum, die de boekerij herbergen, worden ge plaatst. Men weet dus niet precies hoeveel boeken men heeft; wel weet men dat er meer lan 4.000.000 zijn, misschien nu al 5.000.000. En de groei gaat steeds voort. De Nationale Boe kerij van Engeland, wier omvang reeds moet worden bepaald door middel van astronomi sche cijfers, heeft dit verder met het Heelal van Sir James Jeans gemeen, dat ze voort gaat te zwellen. Voor alle boekerijen van eenig belang is het beheer er van een weten schap en een kunst. Hoe zeer moet dit wel het geval zijn voor de grootste boekerij van de we reld. Zonder die wetenschap, zonder die kunst kan geen verzameling boeken werkelijk dienstbaar worden gemaakt aan de behoef ten van het publiek. De vraagstukken, die de bibliothecaris moet oplossen, niet zelden met ontoereikende hulpmiddelen, worden in het Britsch Museum formidabel. Onder den onverbiddelijken drang van zulke problemen gaat nu de beroemde ronde lees zaal van gedaante verwisselen. Alle afbeel dingen van dezen indrukwekkenden tempel der bibliographie en er zijn er heel wat in omloop zullen straks verouderd zijn. De vier galerijen rondom de zaal zullen plaats maken voor zes. Maar dat is misschien het belangrijkste niet. De catalogus, die tusschen 1882 en 1905 werd samengesteld is meer dan verouderd. En drie jaar geleden is men be gonnen een nieuwen inventaris op te maken. In dien tijd is A voltooid in acht dikke deelen en heeft men B verzameld in drie van de ze ven deelen, die naar men verwacht deze letter zal eischen. De bewerkers meenen, dat zij 20 jaar noodig zullen hebben om den catalo gus van de groote en zwellende boekerij te voltooien, relatief gesproken. Wanneer men voor het eerst de „Reading Room" van de bibliotheek betreedt wordt.men met stomheid geslagen. Het is de natuur lijke reactie, wanneer de vruchten van den geestelijken arbeid van alle bekende geslach ten der wereldgeschiedenis op u neerzien. De reactie treedt trouwens evenzeer op in min der grootsche boekerijen; en het verzoek om niet of slechts fluisterend te spreken, dat teksten aan de wanden u doen, is feitelijk overbodig. A. K. VAN R. GENèVE, 5 Febr. (A.N.P.) De deskundigen inzake het vraagstuk van sancties op petroleum hebben goeden voortgang gemaakt. Men verwacht dat het rapport der deskundigen binnen een week gereed zal kunnen zijn, Van gezaghebbende zijde wordt aan den correspondent van de Daily Telegraph medegedeeld, dat het waarschijnlijk is dat de petroleumsancties binnenkort van kracht zullen worden. Uitbarsting van de Stromboli richt schade aan. Wijngaarden en bosschen vernield. ROME, 5 Febr. (Reuter). De onlangs plaats gehad hebbende uitbarsting van de Stromboli heeft aanzienlijke schade aange richt. De Stromboli „bombardeerde" het eiland en de zee rondom met roodgloeiende steenen en schepen hebben gerapporteerd dat zij op kilometers afstand het bulderen van de erup ties hebben gehoord. Hoewel de wijngaarden en de bosschen op de hellingen werden ver nield, viel er slechts één menschenleven te betreuren. Aanvaring bü de ScKouwen- bank. De Batavier II met een kustvaarder in botsing. OTTO VAN HABSBURG TE PARIJS? PARIJS, 5 Fébr. (A.N.P.) De Journal meent te weten, dat de Oostenrijksche kroon pretendent Otto van Habsburg vandaag te "'arijs zal aankomen en daar verscheidene dagen zal blijven. Starhemberg zal, volgens het blad, echter niet het voornemen hebben officieel of semi-officieel met den aartshertog in contact te treden. Starhemberg zou te ken nen hebben gegeven dat hij, hoewel hij monar chist is, niet wenscht deel te nemen aan een handeling, die zijn land in gevaar zou kunnen brengen. Staking in het Londensche vleeschbedrijf duurt voort. Bemiddelingspogingen tot nog toe mislukt. LONDEN, 5 Februari (A.N.P.) Alle pogin gen, een einde te maken aan de staking on de Londensche vleeschmarkt Smithfield zijn tot dusver mislukt. De stakingsbeweging heeft zich uitgebreid tot de slagersgezellen en an dere arbeiders in de slachterijen. De conser vatieve Morning Post schrijft, dat de staking een georganiseerde samenzwering is om ge heel Londen van een belangrijk voedings middel te berooven. ,Brederode-duin". Een belangrijke verbetering. „Brederodeduin" het gebouwencomplex van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose aan den Bergweg te Bloemendaal zal in de komende maanden een uitbreiding ondergaan. Tot nu toe waren de werkplaatsen voor arbeidstherapie in een houten loods gevestigd. Dit was ver van ideaal Nu wordt een flink steenen gebouw gezet waarin drie werkplaatsen worden ingericht. De inrichting dezer werkplaatsen zal zooveel mogelijk door de patiënten zelf worden ver zorgd. Boven de werkplaatsen komen eenige ka mers voor de dienstboden. Deze sliepen tot nu toe in het hoofdgebouw, maar dan kunnen in de toekomst de tegenwoordige dienstbodenka mers gebruikt worden voor patiënten die tij delijk een afzonderlijke kamer noodig hebben. Ook dit is dus een verbetering. Het nieuwe gebouw kost ongeveer f 8000. ROTTERDAM, 5 Febr. (A.N.P.) Heden morgen te vijf uur is de Batavier II op weg van Londen naar Rotterdam, ter hoogte van de Schouwenbank in aanvaring geweest met het schip Grietje, een Groningsche kustvaar der. De oorzaak van de aanvaring is nog niet met zekerheid vast te stellen. Het was helder zicht, maar het schijnt, dat de Grietje bij het passeeren van de Batavier n uit het roer is geloopen, waardoor de aanvaring ontstond. De Grietje heeft een zeer groote boegspriet. Deze boegspriet raakte de Batavier II aan bakboordzijde en drong door de huid heen in den salon en het promenadedek. Het duur de eenigen tijd voor de schepen weer vrij wa ren. Zij konden daarna op eigen kracht verder varen. De Batavier II arriveerde ongeveer op den gewonen tijd te Rotterdam en de Grietje kwam in den loop van den morgen den Water weg binnen op weg naar Capelle. De Grietje is aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. De Batavier II heeft ook veel schade gekregen, vooral aan de salon, waarin de boegspriet doordrong. Er bevond zich echter op dat mo ment niemand in de salon, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Een ge luk mag het heeten dat de boegspriet niet in een der hutten is doorgedrongen. Na de bot sing waren de passagiers opgestaan en toen bleek dat de aangerichte schade boven de waterlijn lag en dat de Batavier II op eigen kracht door kon varen naar Rotterdam, heeft men zich weer ter ruste begeven. De Batavier II wordt aan de ligplaats gerepareerd. Men hoopt morgenavond hiermee klaar te zijn. zoodat het schip dan weer op den normalen tijd van Rotterdam naar Londen kan ver trekken. Communistische revolte in Paraguay verijdeld. Aanslagen tegen den president en den opper bevelhebber in voorbereiding. ASUNCION, 5 Febr. Het ministerie van oorlog heeft de volgende mededeeling gepu bliceerd: .,In verband met hardnekkige geruchten en niet het oog op de actie van eenige groe pen heeft de regeering besloten, maatregelen :e treffen tot handhaving der orde. De leger leiding heeft den directeur vande militaire school, kolonel Raphael Franco, en den commandant van het eerste regiment pioniers majoor Caballero Irala, uitgenoodigd, hun ontslag in te dienen. Majoor Antonia Gonza- lex is van de ranglijst geschrapt. Men heeft gerechtvaardigde vermoedens, dat genoemde officieren betrekkingen onderhouden met op roerige elementen, die door communistische organisaties gesteund worden. De politie heeft alle noodzakelijke voor zorgsmaatregelen getroffen. Alle openbare vergaderingen zijn verboden. Arrestaties of uitwijzingen hebben tot dusverre nog niet plaats gehad. Naar verluidt bestonden er plan nen voor een aanslag tegen den staatspresi dent, dr. Ayala, en den opperbevelhebber, ge neraal Estigarribia". Nader wordt gemeld, dat majoor Gonzalez Paraguay reeds heeft verlaten. Uit verschillen de documenten, die men heeft gevonden, is gebleken, dat hij plannen had om den presi dent en. generaal Estigarribia te vremoorden. Bij de verdachte leiders bevonden zich ver schillende bekende militaire. Hun samenwer ken met de communisten, dat verbazing heeft gewekt, verklaart men door de onderstelling, dat zij zich in hun eer gekrenkt voelden. Ver geefs hebben zij getracht, nog andere officie ren voor hun plannen te winnen. Gisteren werden pamfletten verspreid, waarin werd opgeroepen tot de algemeene staking, om de vrijlating van den gearresteer den kolonel Franco af te dwingen. Franco aldus werd in de pamfletten gezegd is slechts gearresteerd, omdat het volk hem tot president wilde uitroepen. Franco zou vrijheid, geluk en geld brengen. In stad en land is het rustig. PROF. MR. H. H. KRABBE t LEIDEN, 5 Febr. (A.N.P.) In den ouderdom van 79 jaar is heden alhier overleden prof. mr. H. H. Krabbe, oud-hoogleeraar in het staatsrecht aan de Leidsche universiteit. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 7 Fe- bruari a.s. op Rijnhof te dezer stede. Kolendampvergiftiging in een onderwijzersgezin. Een slachtoffer overleden. ALMELO, 5 Februari. (A.N.P.) Toen heden morgen leveranciers aan een woning aan de Sluiskade alhier, bewoond door den onder wijzer C. G. Leijsen en gezin, op herhaald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie, die de deur forceerde. Het bleek toen, dat de heer Leijsen tengevolge van kolendamp was overleden, terwijl een verpleegster, die daar sinds gisteravond ver toefde wegens ziekte van den heer L.. en een driejarig kind bewusteloos waren. Bij deze twee, die naar het Diaconessenlruis werden vervoerd, is het bewustzijn teruggekeerd. De echtgenoote van den heer L, was niet thuis, daar zij reeds enkele weken in het Diaco nessenlruis werd verpleegd. Italië's Fascistische Raad |DONDERDAG 6 FEBR. 1936 weer bijeen. Hotel- en caféhouders Hij minister Oud. „Jongste overwinningen van beslissenden invloed." Maatregelen tegen de sancties. ROME. 5 Febr. (A.N.P.) De groote fascis tische raad heeft in het Palazzo Venetia de tweede zitting in dit jaar gehouden, die gis teravond om tien uur begon en om half een eindigde. De Duce zette zijn verslag omtrent den politieken en militairen toestand voort. Ook Grar.di, Thaon di Revel, Rossoni, Volpi en de Stefani voerden het woord. Er werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. het vol gende wordt verklaard: De groote fascisti sche raad heeft na bestudeering van de poli tieke gebeurtenissen in December zijn op treden^ dat was geïnspireerd door voorloopl- ge terughoudendheid tegenover het Fransch- Britsche plan, alleszins gerechtvaardigd be vonden. De raad beschouwt de jongste over winningen der Italiaansche troepen aan Eritrea- en Somalifront als factoren, die van beslissenden invloed zijn op den toestand. De raad hernieuwt zijn vast besluit, het doel te bereiken, waarvoor de militaire actie werd ondernomen. De groote fascistische raad ging vervol gens na, hoe de binnenlandsche toestand thans aan het einde van de derde maand van het economisch beleg is. Nadat lof was ge bracht aan de kalmte en den bewonderens- waardigen tegenstand van het Italiaansche volk stelde de raad de richtlijnen vast voor de tegenmaatregelen in geval van een verdere verscherping der sanctiemaatregelen. De mi nister van financiën sprak daarop over de noodzakelijkheid het handelsverkeer met het buitenland in vastomlijnde banen te leiden. Op voorstel van den minister werd de volgen de resolutie aangenomen. De groote fascistische raad ziet, na bestudeering van de kwestie van den buit-enlandschen handel overeenkomstig de richtlijnen van de fascistische leer, nog versterkt door de huidige omstandigheden, in het handelsverkeer met het buitenland een functie van openbaar belang, die directe con trole door den corporatieven staat recht vaardigt. Om verlaging van accijnzen verzocht. DEN HAAG. 5 Febr. (A.N.P.) Het comité van actie tot verbetering van de noodtoe stand in het hotel- en cafébedrijf heeft zich eenigen tijd geleden schriftelijk tot den mi nister van financiën gericht met het verzoek om de verlaging der accijnzen op bier en ge distilleerd wederom in overweging te willen nemen. Een afvaardiging van genoemd comité is onder leiding van dr. Posthuma door den minister in audiëntie ontvangen. Het comité heeft uitvoerig uiteengezet, hoe zeer het hotel- en cafébedrijf heeft te lijden onder de accijnzen op bier en gedistilleerd. Graziani meldt successen van het Somalifront. Graanvoorraden veroverd. ROME. 5 Febr. (A.NP.) Maarschalk Ba- doglio telegrafeert: Aan het Somaliland heb ben de troepen van generaal Graziani den op- marsch naar de Webbi Gestro voortgezet. Een van Boecoerale vertrokken colonne verjoeg de Abessynische bezetting van Lamma Sjilinghi en bezette dit dorpje, waar belangrijke voor raden graan werden gevonden. Een onzer ver kenningscolonnes ontmoette nabij Goebba sterke Abessynische detachementen. De vijand, die hardnekkigen tegenstand bood. werd met zware verliezen op de vlucht gedreven en hier bij vielen tal van krijgsgevangenen, wapens en een levensmiddelencolonne in onze handen. Tijdens de gevechten heeft een eskadron lan- ciers van Aosta zich bijzonder onderscheiden. Van het Eritreafront is niets belangrijks te melden." Staking in Amerikaansche confectiebedrijven. In 3800 fabrieken wordt het werk Donderdag neergelegd. NEW YORK, 5 Februari (A.N.P.) De arbeiders en arbeidsters van 3800 confectie bedrijven in de staten New York, New Jersey, Connecticut en Pennsylvanië hebben opdracht gekregen het werk Donderdagmiddag a.s, neer te leggen. Vrijdag zal worden besloten of het parool tot een algemeene staking zal worden gegeven. Dit besluit is genomen in verband met de mislukking der driemaande lij ksche onderhandelingen tusschen de vak vereehigingen en de werkgeversvereeniging inzake de vaststelling der arbeidsvoorwaar den. Door de staking zullen 105.000 arbeiders en arbeidsters worden getroffen. Gunstige omstandigheden voor de Winterspelen. Sneeuw en vorst te Garmisch. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 5 Febr. (A.N.P.) Dinsdagavond is de sterke sneeuw- val opgehouden, terwijl de temperatuur daalde tot 4 a 5 graden onder het nulpunt, maar in den nacht op Woensdag begon het weer te sneeuwen en Woensdagochtend was de geheele omgeving met versche sneeuw bedekt. De tem peratuur is thans 3 a 4 graden onder nul. Hedenmiddag te half twee is de bobbaan voor de training vrijgegeven. De bobbers, die zoo lang hebben moeten wachten, maakten na tuurlijk van de gelegenheid gebruik om te gaan oefenen. Een talrijk publiek sloeg hun i verrichtingen gade. De moord op den Zwitserschen Nazileider. Rouwbeklag van Hitier c.s. BERLIJN, 5 Februari (A.NP.) Hitler, Ru- dolf Hess, Goebbels en de leider van de bui- tenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P., Bahle. hebben telegrammen van rouwbeklag geaonden aan de weduwe van -den vermoor- I den landgroepleider in Zwitserland, Wilhelm Gustloff. Alle ochtendbladen wijden lange artikelen aan dezen moord. Zoo schrijft de Völkische Beobachter: „Deze moord is een aanslag tegen het nieuwe Duitschland. Het nat.-socialistische Duitschland hernieuwt I aan het graf van Gustloff zijn eed, zonder compromis zijn weg te vervolgen, teneinde te voorkomen dat Duite^hland opnieuw door het internationale Judaïsme wordt ge knecht". OVEREENKOMST TUSSCHEN OOSTENRIJK EN DE KLEINE ENTENTE? PARIJS, 5 Februari (A.N.P.) Volgens de I Parisiën tracht men op het oogenblik tus- I schen Oostenrijk en de Kleine Entente eco nomische endiplomatieke relaties van be scheiden formaat tot stand te brengen, waar tegenover oostenrijk bereid zou zijn den steen des aanstoots, de restauratie der Habsburgers, I te doen verdwijnen. Den laatsten tijd zijn te Kairo tal van onlusten voorgekomen, waarbij studenten voorgingen. Hierboven ziet men op straat allerlei projectielen liggen, waarmede de politie is bestookt. NIEUWE PARTIJ IN FRANKRIJK OPGERICHT. PAV.IJS, 5 Februari (A.N.P.) De landbouw organisaties zijn bijeengekomen :n een ver gadering, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers der Partie Agraire en der Jeunesse agraire de France. Een -nieu we partij werd opgericht, die den naam re- publikeinsche landbouw- en sociale partij draagt. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. -De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan -din. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een wit vilten hoedje, dat in de modder is gevallen, weer schoon krijgen? ANTWOORD: Geheel schoon zal het hoedje wel niet worden. Probeert u het goed en stevig af te schuieren met waschbenzine en direct daar na goed en gelijkmatig inwrijven met talcum (speksteen) en een paar uur -laten drogen, waar na de talcum kan afgeschuierd worden met har den schuier. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik een kaarsvetvlek verwij deren uit een terra zijden lampekap? ANTWOORD: De vlek tusschen de nagels van de duimen breken en daarna met dotje watten en perchlooraethyleen afwrijven, waarna de vlek direct bedekt wordt met magnesia, welke na een uur verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe krijgt men blervlekken uit een roode zijden jurk? Met benzine gaat bet niet. ANTWOORD; Met een spons en warm water, waarin een weinig mierenzuur is gedaan, afspon- sen en -daarna zoo droog mogelijk kloppen met een badhanddoek. RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb een zoon van 3 5 jaar uit mijn eerste huwelijk en ben nu veertien jaar weduwe. Mijn tweede man was bij de marine en daarvan heb ik pensioen. Heeft nu Maatschappelijk Hulpbetoon het recht te eischen dat ik voor onderhoud van dien zoon betaal? ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Hoeveel moet ik plakken voor een meisje voor halve dagen? (Loon bestaat uit kost en 1.50).. 2. Is dat verplicht en wat is daarvan het voor deel voor mij en voor het meisje? 3. Zijn we daarmee ook verzekerd tegen ziekte en ongevallen? ANTWOORD: 1. Dat hangt af van den leeftijd: 14—10 jaar 30, 16—21 jaar 40 en 21 jaar of ouder 50 cent. 2. Ja, verplicht voor beide partijen. Voordee- len: invaliditeitsverzekering en later ouder domsrente. 3. Neen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedraagt de Inkomstenbelas ting voor een inkomen van 8000, 9000 en 10.000 te Haarlem, Heemstede, Bussum en Hil versum? 2. Hoeveel is de personeele belasting voor hui zen mot huurwaarden van 1600 en 1700? 3. Hoeveel is de grondbelasting? 4. Indien andere belastingen worden geheven, bijv. straat- en rioleeringsbelasting, hoeveel be dragen die dan? De vragen 2. 3 en 4 had ik ook graag onder de onder 1 vermelde gemeenten beantwoord; ANTWOORD: 1. Rijksink.bel. in alle gemeen ten resp. 405.84, 476.14 en 546.44. Gemeen- tefondsbel. Haarlem resp. 482.40, 572.40 en 062.40. Idem Heemstede resp. 394.50, 469.50 en 544.50. Van Bussum-of Hilversum zijn de verordeningen ons niet bekend. 2. Personeele bel.: Haarlem resp. 49 5 en 523. Idem Heemstede reap, f 300 en f 335, De verkoopwaarde van het meubilair op pl.m. 2500. Bussum en Hilversum zie antwoord 1. 3. De grondbelasting bedraagt tien percent van de geschatte huuropbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. 4, Straatbelasting te Haarlem vier percent de huurwaarde. Te Heemstede niet verschuldigd. Grond- en straatbelasf.ing zijn verschuldigd dooi de eigenaars van de gebouwen. VRAAG: Hoeveel moet men aan personeele be lasting betalen voor een kleine tweepersoons auto van 1928, die een waarde heeft van doch waarvan de waarde bij normale markt nog geen 100 is? ANTWOORD: De belasting bedraagt S.t— in hoofdsom, opcenten 14.SO, totaal 22.80. VRAAG: Wat is aan inkomstenbelasting ver schuldigd bij een vastgesteld zuiver inkomen van 2601 over 19351936: a. in de gemeente Bloe mendaal, b. in de gemeente Haarlem? Hoeveel is de personeele belasting voor een huurwaarde van 55 per maand (gehuwd, zon- der kinderen) over 1936, in Bloemendaal en Haarlem? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting a 78.6 Gemeentefondsbelasting a 81.60. Rïjksinkom- stenbelasiing b 78.06, Gemeentefondsbelasting b 97.20. Personeele belasting a 142.13 id»m b. 179.55. PLANTEN VRAAG: Wat is de beste tijd voor het snoeien en mesten van een druif? ANTWOORD: Zoo spoedig mogelijk. De druif begint vroeg te werken. IndiS u nog eenigen tijd wacht, dan begint het voedsel uit de gemaakte wonden te loopen. DIVERSEN VRAAG: Komen de kosten voor het leegen van beerputten voor rekening van den huurder of van den huiseigenaar? ANTWOORD; Voor rekening van den huiseige naar (Kosten 5.per keer en 7.50 voor een spoedlediging). Roosevelt wil een milliard aan. steungelden schrappen. WASHINGTON. 5 Februari. President Roosevelt heeft den instanties, die bevoegd zijn voor de verdèeling van den overheids steun tot herstel van het economische leven, op-dra it gegeven, hem nfliw--- mede- deelingen te doen over de uitgaven, die tot dusverre door haar gedaan zijn. De president is voornemens, ongeveer een milliard dollar te schrappen van de steun gelden, die reeds door het Congres zijn goed gekeurd doch nog niet uitgegeven. Daarbij zouden allereerst in - nmerking komen de maatregelen tot conversie van de schulden, ontstaan bij het vergeven van grond in eigendom aan kleine boeren; ongeveer een half milliard zou hier worden bezuinigd. In de persconferfir-^-'" van gisteren heeft Roosevelt verklaard, dat zijn w^'Mcing niet -beschouwd moet worden als een bezui nigingsmaatregel ter vermindering van het tekort op de begrooting. Veeleer zijn met het oog op de algemeene opleving de uitga ven, die bestemd waren voor de stimuleering van het economische 3 ten deele overbo dig geworden. In kringen, die in nauw contact staan' met den president, ziet men in de beschikking niet een zuiver adminiH.ratief -1 ni^chen maatregel. Men gelooft, dat hier sprake is van een eersten maatregel tot linuidptte van een belangrijk deel van het herstelprogram ma en van een aan-wiizing. dat de bemoeiin gen der regeering om de economische li chamen geld te v-"' ----- succesvol einde naderen. Men verwacht, dat binnen kort- getracht zal worden, de leenings- en credietinste nties "Me regeeriiw zoo veel mogelijk te veranderen in incasso- en executieve instantj°«!. Van andere znde beschouwt men de be schikking van den president, toch als een bezuinigingsmaatr- - waardoor het Witte Huis den oorlog zou verklaard hebben aan de inflationlsfceiL,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7