HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN 21e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DÏT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen è:nz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Tekort. In het Engelsche Lagerhuis, dat zich weer eens met nieuwe voorstellen tot uitbreiding der bewapening bezig houdt, hebben zoowel Lloyd George als Lansbury aangedrongen op een internationale bijeenkomst waarin aan de mogendheden gevraagd zou worden hun bedoelingen ronduit kenbaar te maken en een gemeenschappelijke oplossing te zoeken. Maar de regeering wou die toezegging niet «reven. Zij zal „doen wat zij kan". De meer derheid van het Huis nam met deze verkla ring genoegen. Natuurlijk volgt er uit, dat de Engelsche regeering geen kans ziet, zul'k een conferentie met eenige kans op succes te ondernemen. Intusschen bewapent men zich lustig. Het moet een groote voldoening zijn voor alle lieden, die kwaad worden als men een posi tieve verandering in koers voorstelt om aan de oorlogsramp te ontkomen, en die ge zond verstand „idealisme" noemen. Dit laat ste is zeer handig. Het woord idealisme heeft immers in dezen tijd van hooge beginselen en hooge opvattingen een kiwader klank dan ooit! Het schijnt voor velen haast nog erger dan „communisme". De onmacht der Engelsche regeering ten aanzien van een internationale conferentie is niet onbegrijpelijk. De meeste volken be grijpen in hun meerderheid nog steeds niet, aan welke ontzettende gevaren zij bloot gesteld zijn. Dit groote tekort maakt de triomf der Bewapening mogelijk. Blijft deze bewapening zich voortzetten, dan moet vroeger of later een nieuwe wereldoorlog het •onvermijdelijke resultaat zijn. Dan zal het gejammer beginnen van degenen die thans niets willen doen om een nieuwen geest te scheppen. Dan,.als zij merken dat men „zijn grenzen niet verdedigen kan" en „huis en hof beschermen", omdat wij niet meer in Napoleon's tijd leven maar in 1936, en ge weldige luchtmachten den doorslag in een .Europeeschen oorlog zullen geven dan zullen zij jammeren en weeklagen en zeggen dat. het allemaal de schuld van „de pacifis ten" is. Want als die niet zoo voor den vrede gevochten hadden, zou men de lucht machten wèl aan de grens kunnen tegen houden. Hoe, dat weet ik niet, en dat weet niemand, maar wat doet dat er toe? Men zal maar wat zeggen, zooals er nu ook zoo vaak maar wat gezegd wordt. En als de Europeesche oorlog er eenmaal is zal Europa de gemakkelijke prooi van het Verre Oosten zijn, dat bedaard zit af te wachten hoe die stomme Westerlin gen hun heele standje definitief in elkaar zullen trappen. In navolging van een woord van Bismarck zal de een of andere Japansche staatsman wel eens schouderophalend en met een stiekum glimlachje zeggen: „Europa an nexeert zichzelf. Maar als men hier waar schuwt tegen zulke gevaren is men een idea list. Nou ja, en wat is nou een idealist! Het einde van het vorige jaar heeft door de nieuwe eenheid in de Volkenbondspolitiek en door de Engelsche volksuiting tegen het vre desplan Laval-Hoare, die tenslotte tot beider val leidde, een stuk vooruitgang gebracht. Nu staat men weer stil. Het Tekort doet zich weer gelden. In het Britsche Lagerhuis wordt op nieuw gesproken over wereld-verdeeling der grondstoffen, maar deze economische vorm van idealisme vindt nog haast nergens weer klank. En toch zal men, als Italië in den loop van het jaar de hopelooze Abessinische histo rie moet beëindigen, onmiddellijk weer voor vraagstukken staan als deze, die in werkelijk heid veel grooter en van ingrijpender betee- kenis zijn. Italië is bezig zich totaal te verar men. Het zal na zijn Abessinische avontuür het grondstoffen-vraagstuk des te acuter ma ken. Duitschland wil zijn oude koloniën teru; hebben. Japan houdt het Verre Oosten in on rust en vormt een steeds grooter bedreiging voor Europa. En wat doen de Europeesche volken? Zij be wapenen zich.... tegen elkaar. Zij sluiten grenzen.... tegen elkaar. Zij verarmen zich door enorme improductieve uitgavente gen elkaar. Omdat het tekort aan gezond ver stand in het verlichte Westen dusdanig is, dat men niet begrijpt dat Lloyd George en Ransbury gelijk hebben als zij aandringen op een internationale conferentie „om elkaar zijn bedoelingen uiteen te zetten en tot een vergelijk te pogen te komen." Toch is dat de eenige reddingsmogelijkheid die voor Europa openstaat. Maar nadenken is zoo vermoeiend, en het is zooveel makkelijker met een vlag te zwaaien en hoera te roepen voor zichzelf. In 1931 hebben wij een petitionnement voor ontwapening gehouden. In 1935 hield Lord Robert Cecil er een in Engeland voor den Volkenbond. Wanneer komt het Europeesche petitionne ment?.... gelijktijdig in de verschillende landen georganiseerd, en de samenwerking der Europeesche mogendheden eischend? Want dat zal moeten komen. 1937? R. P. Aan boord springen bij meren is gevaarlijk. Uitvoering „Lenteklokjes". Vroolijke, blijde gezichtjes, een bonte men geling van jurkjes en- strikken in alle kleuren van den regenboog, een kalme ordelijke kin derschaar bijeen op het podium in de Geref. Kerk West. In de banken stralende ouderoogen, trot- sche moederharten, de zorgen voor een wijle opzij, meegenietend met de kinderen. En tusschen podium en publiek een contact, vaster en inniger dan bij welke belangrijke muzikale gebeurtenis ook. Het Chr. Kinderkoor Lenteklokjes onder lei ding van mej. Riek Meijering geeft, wanneer de lente in het verschiet komt, haar jaar lij ksche uitvoering. Ditmaal de vierde sinds de oprichting en wederom dus een druk bezochte. De kerk was stampvol. En bij deze ietwat feestelijke gebeurtenis is de muziekrecensent ook altijd aanwezig. Natuurlijk, want het was een officieel concert, maar de man van de krant is ook gevoelig voor den feestelijken aanblik van zoo'n dartel podium vol en de criticus in hem is reeds bij voorbaat ten deele ontwapend. Ten deele, want het is zijn taak om naast de goede qualiteiten van zoo'n uitvoering ook de zwakke plekjes te signaleeren. En die laat ste waren er op dezen avond toch ook. Om hier dan mee te beginnen moet ik in de eerste plaats opmerken, dat er aan uitspraak en stemc-ultuur nog wel gewerkt en geschaafd kan worden. Vooral wat het laatste aangaat; over het algemeen wil men dikwijls te schel zin gen en dat zijn dan niet alleen de kleine peu ters. En dat het soepel genuanceerd laten zingen van zoo'n groep van een kleine hon derd kinderen geen gemakkelijke opgave is, geef ik gaarne toe. Maar dat het kan werd bewezen met Wiege liedje en Klokkenklanken van Rennes en v. d. Eist, waarin fraaie nuance-effecten waren aangebracht. En dat riiej. Meijering de kunst verstaat zulk een groep rhythmisch en voor treffelijk zuiver te laten zingen en dat niet alleen de dirigente, maar ook alle zangertjes hun teksten grondig van buiten kenden, ik heb dit alles met genoegen geconstateerd en ;eef er ook gaarne mijn lof voor. Het was de leidster gelukt ditmaal een on verdeeld fraai programma van kinderliederen samen te stellen, dat Cath. van Rennes, Jacques Dalcrose en Heffelr. van Tussenbroek met voldoening mocht vermelden en dat ik met genoegen kon aanhooren. (Zij het dan slechts ten deele wegens een uitvoering elders). Want vroeger liet de keuze der te zingen lied jes vaak te wenschen over. Met de prachtige liederen van thans is de ontwikkeling van den kinderzang zeer zeker gediend. De uitspraak van de laatste letter van het alfabet komt er nog wel eens bekaaid af. De solistische medewerking kwam dezen avond van mevr. M. C. BakkerWiepkes mezzo-sopraan) en Lenteklokjes' begeleider Han Zirkzee. Onze plaatsgenoote zong een keur van Hol landsche liederen, o.a. Van Rennes, Zweers en Diepenbrock. Men kan bij haar optreden vast stellen, dat zij in het te ere liedgenre daar waarin een frêle klankgeving en een objec tieve, muzikale uiting verlangd wordt tot uit stekende dingen in staat is. In het medium is haar stem van een fraaien klank, in de laagte spreekt deze moeilijker aan. Haar voordracht van het fijne „Diep in het dennebosch" en de harmonisch van zoo groote bekoring zijnde Berceux „Le Seigneur a dit"van Diepenbrock schonk een onverdeeld genot. Van den tweeden solist hoorde ik Avond schemer van den grooteii Alfons en een De bussy-Nocturne. Hij zat daar een weinig ver dwaald tusschen die kleurige kinderschaar en Debussy klonk wat onwennig te midden van al die kinderzangen, maar hij speelde zijn soli voortreffelijk, technisch gaaf en met warme muzikaliteit. Van den beginne af is hij de vaste solist bij Lenteklokjes en het is altijd weer een uitgesproken genoegen zijn fraai musiceeren te beluisteren. Ook als begeleider volvoerde hij zijn omvangrijke taak uitstekend. Het is zeer te betreuren, dat de opvoeding van het publiek in het algemeen (en daar werkt Lenteklokjes, en zij niet alleen, toch ook aan) nog zoo weinig gevorderd is, dat men als de solisten hun muzikale taak ver richt-en, het noodig oordeelt hun prestaties geen of maar zeer weinig aandacht te schen ken. Dat is niet fijn en ook ondankbaar jegens dezen. Koor, solisten en dirigente hadden dankbare successen te boeken en de fleurigheid van de zen avond werd nog verhoogd door de bloemen, die den laatsten werden aangeboden. Ds. R. J. van der Meulen opende en de heer Ballast sloot de uitvoering op de bekende wijze. W. 'Maar is het ook strafbaar? Zooals men in ons blad van j.l. Woensdag heeft kunnen lezen, heeft de Raad voor de Scheepvaart uitspraak gedaan inzake het on geval. dat geschiedde tijdens het vastmeren van den stoomtrawler Protinus IJM. 85 in de Visschershaven. waarbij een 11.-jarige jongen tusschen dezen trawler en den reeds aan den kant liggenden stoomtrawler Aneta bekneld geraakte, tengevolge van welk ongeval de knaap spoedig overleed. De Raad heeft een dringend beroep ge daan op een ieder, wien dit aangaat, om aan het bestaande misbruik een einde te maken. In de eerste plaats geldt dit beroep, aldus het verslag, de politie van het Staatsvisschersha- venbedrijf en verder de reeders, wachtlieden, schippers en verdere opvarenden. Ten zeerste hoopt de Raad, dat het door eendrachtige sa menwerking mogelijk zal blijken, aan het be staande euvel een einde te maken. Het is inderdaad te hopen, dat er zoo spoe dig mogelijk een einde komt aan dit gevaar lijk spel, want anders komen er ongetwijfeld nog meer slachtoffers. Hoe er het' beste af te komen:? In de eerste plaats is daarom noodig de medewerking van hen, die zich aan boord van de trawlers bevinden, wanneer deze aan den kant komen. Zij kunnen er voor zorgen, des noods door de jongens op een pak slaag te onthalen, dat ze blijven waar ze behooren: aan den wal. Als de schepen eenmaal zijn vastgelegd, is het grootste gevaar geweken, maar ook dan nog blijft het gevaar dreigen dat ze een misstap doen of uitglijden, om dan te water te vallen met het gevaar te verdrin ken. Dus de wacht, de lossers enz. dienen dan een oog in 't zeil te .houden. En de h'alpolitie? De politiebeambte, die de wacht aan de kade heeft, dient er in de eer ste plaats voor te zorgen, dat de jongens, al thans zonder geleide, niet bij de booten ko men, wat gemakkelijk is, omdat de kade ver boden terrein is voor onbevoegden. En de po litie doet dit ook. Zij heeft, naar ons ter óore kwam, meer dan eens proces-verbaal opge maakt tegen jongens, die zich bij de schepen ophouden, maardit heeft geen effect ge sorteerd, omdat de Kantonrechter weigerde, tot vervolging over te gaan, wanneer de over treders beneden 16 jaar waren, omdat, daarbij toch niets te bereiken zou zijn. Zoo was het standpunt van den kantonrechter tot dusver. Misschien is hij thans tot een andere ziens wijze gekomen, nu hij de gevolgen heeft ge zien. Als de jongens, die zich aan overtreding van art. 461 W. v. S. schuldig hebben gemaakt eerst maar eens een oproeping, gevolgd door een voorwaardelijke veroordeeling hebben ge kregen, zullen ze wel tot de conclusie komen, dat het nu meenens wordt. Want achter de voorwaardelijke veroordeeling dreigtde tuchtschool- Het spreekt van-zelf, dat de ouders er ook het hunne toe kunnen bijdragen om aan dit misbruik een einde te maken, maar ieder ouder van jongens van den leeftijd van ze< tien tot zestien jaar weet, dat men deze jon gens niet aan een touwtje heeft. Wij meenen gegronde reden te hebben om aan te nemen, dat politie en justitie alles in het werk zullen stellen, om voorgoed aan het gevaarlijke spel een einde te maken. Zangvereeniging Polyhymnia. Revue „Kun je nog zingen, zing dan mee". WILHELM GUSTLOFF, de leider der Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland, die te Davos door een Joego-Slavischen student vermoord werd, De gem. zangvereeniging Polyhymnia, direc teur Jan Beider, heeft gemeend ditmaal eens in een anderen vorm een proeve van haar kunnen af te leggen dan op de klassieke wijze van een concert. Daartoe heeft zij het middel der revue te baat genomen en deze keus kan een gelukkige zijn, maar blijft toch altijd riskant. Want voor het in elkander zetten van een behoorlijke revue komt heel wat kijken, niet alleen zang, kleeding, decors, regie en niet in het minst „de oortjes" maar toch in de aller eerste plaats wel esprit oftewel; geest en geestigheid. En of deze er wel in zulk een vol doende mate aanwezig was als het slecht op gekomen publiek wel verwacht had. Dat laten we maar aan het oordeel van hen over, die niet zulke eischen stellen als schrijver dezes, dezes. In een twaalftal scènes, die in een slow-fox- tempo werden afgewerkt bracht Polyhymnia de revue voor het voetlicht: er waren o.a. de Tempelscène, Klokscène, Bloementafereel, Wolgalied enBallet. En deze trekken in bonte rij aan onze oogen voorbij. Het Haarlemsch trio van Tongeren kreeg op gemakkelijke wijze de zaal aan het meee- zingen, zoodat de titel van de revue in elk geval bewaarheid kon worden. De koren werden door Polyhymnia verzorgd op een wijze, die bewees dat dit het ensemble geenszins vreemd was. Waarom echter met het Ave Verum onder orgelspel begonnen moest worden, is iets wat niet alleen de recen sent zich. afgevraagd heeft. En dan die dame in een paterhabijt. Dat kan toch heusch niet door den beugel! Wij zien gaarne in een uitvoering lichtpun ten of trachten deze op te sporen. Of Polyhymnia met dit revuewèrk, dat zoo ontzettend veel routine, geest en vuurwerk en tempo vereischt (iets wat zelfs ieder vak gezelschap nog niet gegeven is!) op den goe den weg iswe wagen het te betwijfelen. We hebben slechts ten deele het werk van Polyhymnia kunnen zien en hooren; het wei.d 1 door het publiek gul ontvangen en dat is voor haar toch maar hoofdzaak. In het Wapen van Velsen gaat a.s. Zaterdag een derde voorstelling, de eerste werd te Eg- mond 26 Januari 1.1. met enorm succes gegeven. W. Filmavond voor de zwemsport. In de bioscoop De Pont werd gisteravond door de Kennemer Zwemclub, V.Z.V. en „Vel- serend" een propaganda-avond gehouden die zich in een groote belangstelling mocht ver heugen. Onder de aanwezigen bevond zich ook mevr. Kwint. De burgemeester zelf was ver hinderd. De avond werd geopend door den heer J. Borst, voorzitter van V.Z.V.die de aanwezigen een welkom, toeriep. Spreker zette de bedoe ling van den avond uiteen en verheugde zich er over, dat zich onder de aanwezigen tal van niet-zwemmers bevinden, hetgeen was geble ken bij den verkoop der kaarten. Hij hoopte, dat vele niet-zwemmers spoedig zwemmers zouden worden. Spreker verheugde zich over de aanwezigheid van mevr. Kwint. Jammer vond hij het, dat de burgemeester verhinderd was, omdat hij een belangrijke mededeeling had te doen aangaande de plannen tot het stichten van een zweminrichting. De heer Borst deelde dan mede, dat het bestuur van V.Z.V spoedig hoopt te komen met de defini tieve plannen voor het stichten van een over dekte zweminrichting. Twee derde van het noodige kapitaal is reeds beschikbaar. Om ook het resteerende deel te verkrijgen, stelt het bestuur zich voor, aandeelen, als bij de sport- fondsenbaden, te plaatsen. Hiervoor is niet alleen de medewerking van de ingezetenen, maar ook die van het gemeentebestuur noodig. De heer Wesselo van Bussum, lid van het hoofdbestuur van den K.N.Z.B. verkreeg daar na het woord voor zijn propaganda-speech. Spreker dankte de besturen der samenwer kende vereenigingen namens den K.N.Z.B., dat zij hem in de gelegenheid hebben gesteld, pro paganda voor de zwemsport te maken. Aller eerst wees spreker op het nut van de sport in het algemeen, daarna op het nut van de zwem sport. Spreker wees er op, dat het mooi is, dat er een record verbeterd wordt, maar van veel grooter belang is het, dat aan zooveel mogelijk kinderen gelegenheid wordt gegeven, zwemmen te leeren. Men mag er zich niet op voorstaan, dat men kan zwemmen, dit is geenszins een bewijs van voorlijkheid. Veel meer is het een bewijs van achterlijkheid als men niet kan zwemmen. Spreker kende geen mooier sport dan de zwemsport. Alle spieren, en gewrichten zijn bi; het zwemmen in actie. Het zwemmen trainf ook de ademhalingsorganen. Spreker bekeek daarna de zaak van den hygiënischen kant. Hij wees op de bekende Hollandsche zindelijkheid op meubelen enz., op alles wat men kon zien. Maar op wat men niet kan zien is men niet zoo zindelijk. Want velen achten het ruimschoots voldoende, als hun gezicht en hun handen schoon zijn. De rest komt er minder op aan. Ook de netheid wordt door het zwemmen aangekweekt. Verder wees de heer Wesselo op de noodzakelijkheid van te kunnen zwemmen uit een oogpunt van de veiligheid. In 1935 zijn in ons land 600 men- schen verdronken. Spreker wekte de aanwezige ouders op, him kinderen zwemmen te laten leeren, in het be lang van hun veiligheid. Waarom gaan we zwemmen? Niet omdat het zoo gezond of hy giënisch is, maaromdat het zoo aange naam is. Gaat naar een zwemschool en ge zult het allen ondervinden. Over het sportzwemmen sprekende, zeide de heer Wesselo, dat sportzwemmen geenszins als een uitwas beschouwd moet worden. Het sportzwemmen is noodig voor de propaganda voor het zwemmen in het algemeen. Aan het slot van zijn causerie gaf de heer Wesselo een uiteenzetting over de Butterfly en over den Kyfferslag. Na de pauze werden eenige smalfilms ver toond, waarin in het bijzonder de aandacht werd gevestigd "op het schoolzwemmen. Het was ongetwijfeld een avond van groote propagandistische waarde. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Zondagmiddag a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Frits Schuurman een volksconcert in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem. Solist is Lucas Louman, bas. Het programma voor het orkest bevat Haydn's Sinfonie concertante, Voorspel tot Tristan en Isolde van Wagner en de Préludes van Liszt. Luc. Louman zingt Recitatief en Aria uit ,De Schepping" van Haydn en de solo voor bas uit Verdi's Requiem „Confutatis male- dictio". GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN Naar wij vernemen, zal a.s. Maandag begon nen worden met den verkoop van goedkoope groenten aan werkloozen. De vei-koop ge schiedt in het perceel Casembrootstraat 51. De groentenkaarten zijn gisteren aan de werk loozen uitgereikt. R.K. METAALBEWERKERSBOND. De afdeeling van den R.K. Metaalbewerkers' bond houdt haar jaarvergadering a.s. Maan dagavond 10 Februari in de R.K. Vereeniging. O.a. zal de viering van het 25-jarig bestaan worden besproken. WORDT DE NOORDERSLUIS GEDEMPT? Zoo erg is het echter niet, maar wat men thans doet aan de Noordersluis is voor velen onbegrijpelijk. Op sommige plaatsen is de bestrating vlak langs den sluismuur verzakt, ook dicht bij de buitendeuren. Men is thans bezig, de bestra ting te vernieuwen. Wat zien we nu gebeuren? Het puin, van deze werkzaamheden afkomstig, wordt ge makshalve in de sluiskolk gegooid Bij groote hoeveelheden tegelijk. Het komt dus op den bodem, ook dicht bij de roldeuren. Kan dit geen kwaad voor het mechaniek van de deuren? We hebben hooren zeggen, dat het niet onmogelijk is, dat er stukken puin door de schroefwerking van passeerende schepen tusschen de rij gestellen van de deu ren terecht komen, hetgeen wel eens moeilijk heden zou kunnen veroorzaken. Crediet aan haring exporteurs. Ten hoogste 250.000 gulden. In de Staatscourant van Donder dag is opgenomen de „Exporteurs- credietbeschikking 1936 (pekel- en steurharing)". De minister heeft in deze beschik king bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds voor credietverleening aan exporteurs van pekel- en steurharing een crediet beschikbaar wordt ge steld van ten hoogste f 250.000. Crediet wordt slechts verleend op grond- van een daartoe strekkend schriftelijk ver zoek, tot ten hoogiste 75 pet. van het bedrag der vorderingen uit hoofde van na 30 Sep tember 1935 plaats gehad hebbenden ver koop naar Duitschland van pekel- en steur haring. waarvan de uitbetaling door heft Ned. Clearing Instituut krachtens de desbetref fende bepalingen kan geschieden en nadat van dit instituut advies is ontvangen van de betrekkelijke storting bij de Deutsche Ver- rechnungskasse. OPENBARE LES VLESSING'S MUZIEKSCHOOL. In de zeer goed bezette zaal van het gebouw voor Christ. Belangen werd Donderdagavond openbare les gehouden door de leerlingen van Sam Vlessing's Muziekschool, dir. Philip S. Vlessing. En de velen, die gekomen waren om hun kinderen of vrienden en vriendinnetjes, hun kennissen en familie te hooren en tevens een indruk te krijgen van het werk en de vor deringen op de muziekschool zullen ongetwij feld met genoegen dezen avond hebben bijge woond. De uitvoerenden (maar even 41 in getal, toch wel een zeer groot aantal!) varieerden in ouderdom en vanzelfsprekend uitte zich dat dan ook in de voorgedragen stukken. Maar op deze wijze kreeg men een goeden kijk op de verschillende stadia van ontwikkeling en was tevens gezorgd voor een globaal stij gende lijn. De jeugdige solisten,, waaronder niet alleen pianisten, organisten of violisten, maar ook saxofonist en een harmonicaspeel ster volbrachten hun opdrachten met animo. Bij die opdrachten waren o.a. composities van Chopin, Schubert, Grieg, Beethoven, Scharwenka, Debussy en een enkele, speciaal voor den leerling geschreven, van Philip S. Vlessing. Zoo hoorden we dus een zeer geva rieerd programma en de keuze van werken in verband met de capaciteiten der uitvoerenden was goed. Natuurlijk, de een deed het beter dan de ander, een enkele maal werden er wel eens te veel (of te weinig) noten aangeslagen, maar het prettig aandoende enthousiasme viel alom te loven. En de vele toehoorders hebben kunnen con- stateeren, dat het onderwijs aan de school op degelijke wijze gegeven wordt. Door de orkestklas werd tot slot een drietal nummers op muzikale wijze ten gehoore ge bracht. Deze maakten goeden indruk, zoodat de jongelui een dankbaar applaus in ont vangst mochten nemen. Alle „artisten" met name te noemen zou niet doenlijk zijn. Van de gevorderden hoorden we veelbelovende dingen van Thisca Thiel, Bep Wijnschenk met een fraaie verklanking van Plusque lent van Debussy, Mientje Geluk en Henk Busé en Kees Suyk als vlotte violisten, Wim Rutgers in Grieg evenals To Pletting, Guus Molïevanger met Chopin. Schubert's Impromptu vond in Manna Cor net een knappe vertolkster, evenals Sehar- wenka van Herman van Dokkum. Evenmin mogen we Jan Starreveld vergeten te noemen met zijn welbestudeerde prestatie van Gol liwog uit Debussy's Children's Corner. Zoo was het voor allen een avond, welke tot voldoening stemde en waarop de Vlessing's als blijken van waardeering bloemen in ont vangst mochten nemen. W. WERK VOOR DE AMSTERDAMSCHE BALLAST MAATSCHAPPIJ. Door de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht, is het maken van een gedeelte verhoogde baan van den spoor weg van Amsterdem naar Utrecht, een ver breeding van dien hoofdspoorweg ten behoe ven van een te maken wacht-spoor, een spoorwegoam voor de Ringbaan om Amster dam tusschen den hoofdspoorweg bij Dui- vendrecht en de Muidervaart bij Diemen een spoorwegdam ten zuiden van de Ring baan tot verbinding van deze met den hoofd spoorweg en eenige bijkomende werken, vol gens bestek no. 1525 H.S. gegund aan de Naamlooze Vennootschap Amsterdamsehe Ballastmaatschappij. Prins Hendrikkade 134 Amsterdam C. «oor een bedrag van f 1.736.750. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. STORMVOGELS—KINHEIM. Stormvogels komt als volgt uit: Hollenberg. Haak Sr., Haak Jr., Tol, Nijssen, Wey, v. d. Steen, Fijen, v. d. Lugt, Prins, v. d. Laan. WERKLOOZEN C OMPETITIE. Het programma voor 1113 Februari luidt als volgt: Dinsdag: R. Wit I—Gazelle I V.S.V. M. J. Toorenburg. V.V.T. I—V.V.C. II Haarlem, De Wit. V.V.B. IIV.V.S. Vergierdeweg, Heesing. Gazelle II—Z.W.V. II R.C.H., F. J. Wempe. Donderdag: MetaalR. Zwart H.F.C. H. J. Boeree. Z.W.V. I—V.V.M. Zandvoort, de Tello. y.V.C. I—V.V.B. I Vergierdeweg, de Koning»

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1