VOOR DE VROU ICHINA VEROVERT LONDEN DE VROUW IN DE XXe EEUW. Ons Wekelijksch Knippatroon, De beide onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 25 ets. per stuk te verkrijgen in vijf verschillende maten en wel: Maat 82 cM.; Maat 86 cM.; Maat 90 cM, Maat 92 cM., Maat 96 cM., 1: bovenwijdte 100 heupwijdte 104 cM. 2: bovenwijdte 102 heupwijdte 107 cM. 3: bovenwijdte 107 heupwijdte 114 cM. 4: bovenwijdte 110 heupwijdte 116 oM. 5: bovenwijdte 112 heupwijdte 120 cM. cM., taillewijdte cM., taillewijdte cM., taillewijdte cM., taillewijdte cM., taillewijdte Nr. 620: japon van wollen tweed. Zeer jeugdig modelletje. De japon heeft een aan geknipte pelerine. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 cM. breedte. Nr. 621: een eenvoudige huisjapon van wasch'bare wollen mousseline, naar verkie zing effen of bedrukt. Men kan den overslag van de rok dicht stikken of wel een eindje van de zoom af open laten. Benoodigd mate riaal: 4 meter mousseline van 100 cM. breed. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het 'al of niet aanknippen van naden het patroon passend kan maken voor het eigen figuur. Men begrijpe dus goed, dat men deze pa tronen in een der bovenstaande maten tegen den prijs van 25 ct. per stuk kan verkrijgen bij het bureau van dit blad met 6 ets. portO' kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht duidelijk het nummer van het verlangde patroon en de gewenschte maat (dus maat 1, maat 2, maat -3, maat 4, of maat 5) op te geven en naam en adres zoo volledig en nauw keurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraghig in de toe zending. We maken er de dames op attent, dat zij van de hier afgebeelde japonnen ook nog patronen naar maat kunnen verkrijgen. De prijs blijft dan echter 56 ets. per stuk. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK zondag. Rolpens. Appelmoes. Aardappelen. Warme griesmeelpudding met schuim- saus. maandag: Runderlappen. Spruitjes Aardappelen. Maïzenapudding met sinaasappelen. dinsdag: Gebakken spek. Bruine boonen. Aardappelen. Vruchtensla. woensdag: Bruine boonensoep. Runderrollade. Stoofperen. Aardappelen. donderdag. Koude rollade. Brusselsch Lof gestoofd. Aardappelen. Broodschoteltje. vrijdag: Stokvisch. Rijst. Gebakken uien. Mosterdsaus. Bananen-compote. ZATERDAG: Schoteltje van stokvischresten. Griesmeelpudding met pruimen. voor Het a.s. Carnaval Prins Carnaval heeft zijn komst al weer aangekondigd en de dames, die er over den ken, zijn intocht met haar aanwezigheid op te fleuren, peinzen en piekeren in welk costuum dat gebeuren zal. Het is ieder jaar weer even moeilijk een origineel costuum te vinden, maar wij meenen er toch in geslaagd te zijn. Daar ziet u aller eerst het costuum „Zomernachthemel". Dit is vervaardigd van donkerblauwe tulle zijde; maan en sterren zijn geappluiqueerd van zilverbrocaat. Daarnaast is „Volksliedjes" een alleraardigst costuumpje voor een jonge vrouw. Het „Hartemeisje" zal er in haar costuump je vast en zeker in slagen alle harten te ver overen. Met betrekkelijk eenvoudige midde len en zonder groote onkosten kan dit ver vaardigd worden. Het toilet van de stoutmoedige „cow-girl vraagt een beetje meer materiaal. Een paar aardige costuums vormen die van de toovenares en het matroosje. Ook deze toiletjes behoeven in het geheel niet kost baar te zijn „Chineesche" Hoedjes de Laatste Mode De groote Chineesche tentoonstelling in Londen, waar 34 eeuwen Chineesche Kunst bijeen zijn gebracht, trekt niet alleen dage lijks duizenden bezoekers (waaronder onge twijfeld honderden vreemdelingen), ze is tevens bezig haar invloed tot ver buiten het gebouw van de Royal Academy uit te strek ken. t China heeft Londen betooverd. De meubelwinkels brengen een speciale collectie tafels met Chineesch inlegwerk en tapijten van Chineesch ontwerp met veel oker geel, azuur en framboozenrood. In de ramen van de kunsthandels prijken Chineesche beeldjes, koperen boeddha's, teer-witte porce- leinen vaasjes en zacht-groen aardewerk van Chineesch ontwerp. armbanden, ringen en halskettingen en op de étagères in hun winkelramen staan verdwaald kleine uit edelgesteente gehouwen figuurtjes elkaar aan te staren, temidden van zwaar neerhangende jade-kettingen. China staart overal uit de hoekjes van win kelramen naar Europeesche voorbijgangers. China straat haar goud-roode kleuren- warmte uit over de feesten in deze koude, mistige stad; de rijk gekleurde Chineesche zijde heeft zich een plaats naast de flauw- getinte Liberty-stoffen veroverd en schittert thans op alle bals. De prachtige goudbestikte mandarijnen-jassen met veel geel en blauw zijn thans het laatste mode-snufje voor avondmantels. De juweliers verkoopen Chineesche gouden China heeft Londen in dit saaie jaargetijde, waarin grijs en vuil-wit meestal de hoofdtoon vormen, een dosis kleur en warmte gebracht, waar Londen zelf versteld van staat. Het heeft niet alleen de kleur, maar ook de lijn van de vrouwenkleeding veranderd. In plaats van de strenge militaire jassen met tressen en epauletten, die sinds den herfst ook de meeste vrouwelijke vrouwen tooiden, zijn de wijdere jassen zonder kraag of met een kleine opstaande kraag in de mode gekomen. En in plaats van de hoeden in den vorm van chaco's soldatenpetten en steken met vederbossen, worden thans hoeden gedragen, die hun mo dellen zoowel aan de hoofddeksels van den Chineeschen mandarijn, als aan die van de Chineesche koelies ontleenen. Er zijn modellen in den „koelie"-stijl: het eene is versierd met een eenvoudige strik over den bijna platten bol gelegd. Het an dere is op een zwart bandeau genaaid en heeft een brocaat-geborduurde kegelvormige bolversiering. Een derde hoedje is een zwart in „mandarijn"-stijl met een lossen goud draad-versiering aan één zijde. China heeft Londen vanuit de zalen van de Royal Academy veroverd en het resultaat is verrassend: charmant en van een warmte, die goed doet in deze koude dagen. Vr. SPELLETJES DOEN Er heerscht een rage van spelletjes doen. Altijd is er zoo wel het een of ander, dat ioor het meerendeel der kinderen wordt voor- etrokken boven de rest: op het oogenblik is dat „spelletjes doen". Waarschijnlijk is het slechte weer van de laatste weken daaraan grootendeels debet, het slechte weer dat de kinderen dwong in huis te blijven, en dat al lerlei cude en geliefde of nieuwe en interes sante spelletjes te voorschijn heeft doen ko men. De deur gaat open en er komt er eentje binnen met het dambord onder zijn arm, dat hij zoo in het voorbijloopen maar vast heeft meegenomen. De ondeugd weet boven dien, dat er meer kans is om zijn zin te krijgen, wanneer hij de ouderen het spel maar dadelijk onder den neus duwt. Of het ganzebord wordt uit de diepte der vergetelheid opgehaald en hoewel het van ouderdom heelemaal krom staat en de opzet- tertjes bij de minste beweging van hun plaats glijden, wordt het toch nog met enthousiasme gespeeld. Ook wel eens met ruzie, want al de hellin gen en bobbels geven nog weieens aanleiding tot felle oneenigheid. Er wordt gesjoelbakt, gekiend, we knibbelen (en kibbelen er natuurlijk bij!), we spelen Mis Poes wat ook zeer geliefd is om zijn op windende situaties en alle mogelijke andere spelletjes, zooals ze tegenwoordig in zoo'n groote verscheidenheid te krijgen zijn. En als we erg best gemutst zijn, komt er een smeekeling die zoo erg graag, zoo héél erg dolgraag wil pingpongen, of beter gezegd tafeltennissen. Dat moet altijd extra ge vraagd worden, want alle meubels moeten er voor van hun plaats, de lamp moet worden weggetrokken, de ping-pongtafel moet wor den opgezet en de piano moet langs de vloer met kussens worden gemaskeerd om te voorkomen dat straks met de schoonmaak alle balletjes onder dit meubel vandaan komen, terwijl de ping-pongdoos allang ge heel uitgeput is. Tafeltennissen is voor de kinderen een groot festijn, maar voor ons ouderen boven dien nog een pracht van een gymnastiek. Niet alleen het spelen zelf is zoo best, maar beter is nog het eindelooze zoeken naar de spring- lustige balletjes die in de onmogelijkste hoekjes en gaatjes bij voorkeur verdwijnen. „Zoek jij ze maar op", zegt mevrouw tegen manlief, omdat zij meent, dat haar nu toch wel de eei toekomt om zich wat te laten be dienen, ook waar het tafeltennis betreft. Maar meneer kijkt met een bedenkelijk ge zicht langs zijn ietwat opbollend vest en koopt eer. tafelbillard! Intusschen spelen de meer lenigen tafel tennis met de kinderen en er moeten hon derdmaal meer balletjes opgezocht worden dan wanneer de ouderen onder elkaar spelen, omdat de onhandige kinders tot in het on eindige verkeerd slaan. MEVROUW W. WIJNAENDTS FRANCKEN— DYSERINCK 1876 7 Februari 1936 Niemand, die de circulaire kreeg, waarin de wensch werd aangekondigd, mevrouw Wijnaendts Francken te huldigen bij haar 60en verjaardag (omdat niemand precies wist, hoeveel jaar zij reeds maatschappelijk werk verrichtte en dus haar 40-jarig jubileum als sociaal werkster onopgemerkt voorbij was ge gaan), niemand wilde gelooven, dat deze jeugdige verschijning reeds het zesde kruis zou moeten schrijven. Jong van gelaat en jong van geest, zoo kennen we haar allen, de levendige spreekster, de hartstochtelijke deba ter, de geestige publiciste, de charmante vrouw van de wereld, de bewegelijke sport vrouwde vrouw met het gouden hart en den speelschen geest, met haar afkeer van deftigheid en conventie, met haar spontaan opkomen voor elk idee, dat haar sympathiek is en haar on tembaren strijdlust als zij on recht ziet of vermoedt. Nu eens een fiere amazone, dan dartel en overmoedig als een kind, Is het wonder, dat zij dikwijls stuitte op niet-begrijpen in haar niet Nederlandsche snelheid van reageeren en ageeren? Geen vereeniging kon haar geregeld in haar bestuur houden, zij kon niet in het gareel loopen, zij had behoefte aan actie, aan scheppend werk, zij, die zich steeds verjong de, geestdriftig elk bruikbaar nieuw denkbeeld aanvatte (al kon zij zeer critisch staan tegen over nieuwe stroomingen, welke zij reaction- nair achtte), zij moest haar arbeid steeds ver nieuwen, zij moest de jeugd tot zich trekken, voor de toekomst zorgen Geen wonder dat zij padvindster werd, zij, de steeds bereide, die begreep, dat de vrouw tucht en verantwoordelijkheidsgevoel moest leeren en dat zij lichamelijk zoo goed als gees telijk getraind moest wordenen die ge boren democrate als zij zich steeds toonde, altijd zocht de vrouwen tot saamhoorigheid op te voeden. En propagandiste als zij eveneens van natuur is, verscheen zij indertijd op de receptie in het „Witte Huis" te Washington, waar de Int. Vrouwenraad werd ontvangen bij gelegenheid van zijn vijfjaarlijksche bij eenkomst in de padvindstersuniform, die niet flatteerde, maar een prachtig middel was om op de vraag naar de beteekenis van haar cos tuum, te verklaren, wat de Nederlandsche padvinderij deed onder de meisjes. Vroeger had zij geijverd voor gemeenschaps dienst voor de vrouw, op denzelfden grond, waarop zijn nu het Nederlandsch Meisjesgilde steunde, het medewerken aan een gezonder vrouwentype, gezonder naar lichaam en geest! Want er is tóch lijn in haar arbeid, al schijnt zij soms veranderlijk! Inderdaad is zij de vrouw van de groote lijnen, met breeden blik, nooit bekrompen in haar opvattingen, niet behept met de kleine gebreken der vrouw en daardoor zelf moeilijk geduld daarmede oefe nend. Dit beteekent niet, dat zij in eenig opzicht de man-vrouw isWie haar als huisvrouw en gastvrouw kent, weet hoe zij in hooge mate den zin voor gezelligheid en behagelijkheid be zit, hoe zij steeds in huis en tuin aan het schikken en verplaatsen is, om het uiterlijk van haar omgeving te verbeterenZij leeft met haar planten en haar dieren. Tal van ver waarloosde honden heeft zij opgenomen en verzorgd, het onrecht tegen dieren trof haar bijna nog erger dan dat tegen menschen, al is zij nooit sentimenteel geweest in haar dieren liefde, zoo min als in haar vredesarbeid. Zij voelt even warm nationaal als internationaal, zij, de wereldreizigster, die heel wat vrouwen uit binnen- en buitenland gul en gastvrij heeft ontvangen in haar „hondenhok", zooals zij haar huisje aan de Mauritslaan in Den Haag heeft betiteld. We hadden willen schrijven over haar so ciaal en feministisch werk, maar het is haast ondoenbaar alles op te nemen, dat zij deed om de wereld wat beter achter te laten, dan zij haar vond. Onderzoek naar het vaderschap, strijd tegen elke achterstelling van de vrouw op economisch, maatschappelijk en politiek gebied in het volkomen bewustzijn, dat de vrouw anders is dan de man en daarom haar invloed in de maatschappij even onmisbaar is als in het gezin. Hulpvaardig, overal waar haar hulp werd gevraagd hiel zij snel verwachtte dat haar vrienden haar daarbij zouden ter zijde staan en werkte ook op die wijze opvoedend in haar omgeving. Juist haar sportieve aard maakte, dat zij zich immer aangetrokken voelde tot de jour nalistiek en zich de latere jaren daarop met vuur heeft geworden en ook hier weet zij den lezer te pakken, zooals zij met haar rede voeringen, altijd rekening houdend met het publiek, waarvoor zij optreedt, elk gehoor wist te boeien. Zij werd de oprichtster van tal van vereeni- gingen, bracht het Soroptimisme in ons land, heeft heel wat vergaderingen vlot geleid, en is nog voortdurend op de bres om nieuwe ideeën te verdedigen of te bestrijden, al naar haar geweten het haar voorschrijft of haar gevoel het dicteert. Het werd tijd dat zij, die als allen die aan den weg timmeren, naast veel bewonderini ook veel miskenning ondervond, zou ervaren, dat in ruimen kring wordt gewaardeerd, wat zij voor haar land heeft gedaan en wij hopen van harte, dat de dag van 8 Februari, welke omdat deze op Zaterdag viel, werd gekozen voor de huldiging, haar een blijvende herinne ring zal laten aan warme vriendschap en de dankbare gevoelens van een groot deel van haar landgenooten en van buitenlandsche vrouwen, die haar internationaal werk hebben' gevolgd. In het Eerecomité hebben zitting Mi nister van Lidt de Jeude, de Burgemeester van 's-Gravenhage, de gezant van Zuid-Afrika, mevrouw Pa tij n, de echtgenoote van onzen gezant te Rome*) en Lady Aberdeen, die zoo vele jaren presidente is geweest van den Int. Vrouwenraad, van welks perscomité mevrouw W. F. convener is. In het huldigingscomité treft men de na men van tal van gezaghebbende vertegenwoor digers van vereenigingen en instellingen in binnen- en buitenland aan. We twijfelen dus niet, of de receptie in Hotel de Witte Brug zal goed bezocht zijn er worden ook buiten landsche gasten verwacht en we spreken hier gaarne de hoop uit, dat deze haar moge schadeloosstellen voor vele offers, welke ze aan haar overtuiging en terwille van wat zij het algemeen belang achtte, bracht, en haai den moed geven, te blijven arbeiden voor de openbare zaak. EMMY J. B. Toen mevrouw Patijn nog in Den Haag woonde verzocht men haar, als vrouw van bij zondere maatschappelijke beteekenis, buiten gewoon lid te worden van de Eerste Neder landsche Soroptimistclub en zij was daar steeds een zeer belangstellend lid. De opvoedkundige waarde van spelletjes is groot: zich schikken naar een ander, maar vooral ook tegen je verlies kunnen, dat is een voorwaarde bij het doen van spelletjes. Nu is het eene kind eerzuchtiger dan het andere, het eene is ook gelijkmatiger van stemming dan het andere, dus zal het eene ook minder moeite met zich zelf hebben wanneer het ver liest, dan het andere. Spelletjes doen leert het kind, om zijn verlies met opgewektheid te aanvaarden, of beter gezegd om zichzelf te dwingen om dat te doen. Het moet daarvoor zelfbeheersching leeren, want daar gaat het tenslotte ook hierbij weer om: het eerzuch tige kind zal altijd graag willen winnen, en wanneer het opgewekt verliest, zal het dit alleen kunnen doen, omdat het zijn teleur stelling in toom weet te houden. En wanneer het dan nog eens een keertje mislukt, waar door 't spel in de war gestuurd wordt en er tenslotte booze woorden vallen, dan lijdt het kind daar zelf het meest onder. Een „jongeman" van zeven jaar heeft den strijd aangebonden met een van de ouderen, ze zullen, net-echt. een damcompetitie spe len. Hij wint het eerste spelletje, ter aanmoedi ging,-maar natuurlijk heeft hij het niet door en vertelt aan ieder die het hooren wil dat hij zoo schitterend heeft gewonnen. Bij de tweede partij wanneer Oom hem met een quasi benauwd gezicht vraagt of hij hem weer zoo zal „inmaken" lanceert hij met nonchalante grootmoedigheid dat hij dan nu wel wat minder goed zal spelen! Dit is zelfs den goedigen oom te machtig, en na elkaar plechtig beloofd te hebben dat zij al lebei hun uitersten best zullen doen, moet de kleine opschepper op de normale wijze verlie zen, dus met een groot verschil. Maar tot zijn eer moet worden gezegd, dat hij zich best houdt, en dat hij opgewekt aan het eind met groote hanepoot-cijfers op het ranglijstje 11 noteert. Een anderen keer hebben het broertje en zusje den strijd aangebonden. Ze zijn alle bei fel, maar dat heeft dan ook tot gevolg dat de ouderen er als politie-agenten bij moeten blijven om de zaak in bedwang te houden. Zelfs als moeder zich even heeft afgewend om thee in te schenken, laait de ruzie hoog op met schelle stemmen.En toch willen ze iederen keer weer samen spelen. Maar ook hiervan leeren zij veel; de moei lijkheid begint pas met een eenig kind, dat steeds met ouderen speelt, en dat uit goedig heid altijd mag winnen. Op den duur wordt het voor zulke kinderen onmogelijk om met buitenstaanders een eerlijk spelletje te spe len, zij zijn er door de onverstandige verwen nerij totaal voor bedorven. E. E. J.—P. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT. De Grootste klok. De stad Osaka in Ja pan kan er zich op beroemen de grootste klok van heel de wereld te bezitten, ze is 8 Meter hoog en weegt 280.000 pond. 6 geslachten. In Amerika in Indianopolis werd onlangs een kind geboren dat zich be roemen kan op 't bezit van een moeder (19 jaar) een grootmoeder (40 jaar), een over grootmoeder (59 jaar) een bet-overgrootmoe der (79 jaar) en een bet-over-overgrootmes- der (99 jaar).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7