HET NIEUWE AVONDBLAD (ij) MUIDER (t)AXI (o) NDERNEMING 4220 Algemeene ledenvergadering van JJmuiden's bloei". Zelfbinders gratis! Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 8t ZATERDAG 8 FEBRUARI '36 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cts„ per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voof Couranturtgaven en Algemeene Drutofcedj*4.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct* elke regel meer W ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR MT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN BI DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEKER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers jjin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bjj overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart., tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Vrij belangrijke mutatie van leden. Vrijdagavond werd in Hotel No. Eén de al gemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging IJmuidens Bloei, die matig be zocht was. De vergadering werd o.a. bijge woond door afgevaardigden van Santpoorts Bloei en van de Amsterdamsche Kampeerver- eeniging „Ons Buiten". De voorzitter, de heer W. A. Dolleman, hield, alvorens de agenda in behandeling te brengen zijn nieuwjaarsrede. De heer B G.' Schuitenmaker, secretaris bracht hierna zijn uitvoerig jaarverslag uit. In ons blad van Maandag komen wij hierop nader terug. Rede van den heer W. Dolleman: Hoe zal IJmuiden 1936 te ont vangen hebben r Moet het opgewekt of neerslachtig zijn óf moeten we hier de dingen, die komen zul len, gelaten afwachten? Het is moeilijk hier op een antwoord te geven; zeker is dat wij het jaar 1936 zijn ingegaan met de zorgen en moeilijkheden, welke ons in 1935 op al lerlei wijzen gedrukt hebben. Bepalen wij ons tot het visscherijlbedrijf, de kurk waarop IJmuiden tot heden zoowat gedreven heeft. Het is niet mijn bedoeling u diverse cijfers omtrent dd't bedrijf in al zijn onderdeel-en voor te leggen; onze dag bladen hebben u hieromtrent voldoende in gelicht. Dat de totale omzet in 1935 ongeveer f 370.000 minder was dan in het daaraan voorafgaande jaar, zegt bij een totaal om zetcijfer van 6.3 millioen gulden niet bijster veel. vooral wanneer blijkt, dat een groot deel van den achterstand, vergeleken bij 1934, in de laatste maanden van 1935 werd ingehaald; een schommeling van circa 5 pet kan zich In eenig. jaar gemakkelijk voor doen: te over zijn hiervoor omstandigheden aanwezig. Ook een gemiddelde reisbesom- ming vaii f 2125 over 1935 zegt ons weinig of.niets; daartegenover zou men moeten we ten, wat op alle in 1935 in de vaart geweest zijnde stoomtrawlers te zamen aan loon was uitbetaald, wat de stoomtrawlers aan kolen verstookt hadden, aan ijs verbruikt, aan as surantie, reparatie, vischtuig, uitrusting, so ciale verzekering en wat dies meer zij, ge kost hadden: dit totaal cijfer door het aantal stoomtrawlers deelende, zou men tot een cijfer kunnen komen, dat men tegen over deze f 2125 kon stellen; ik ben er van overtuigd, dat dan wél zou blijken, dat het bedrijf in het algemeen genomen, geen be hoorlijk rendement opgeleverd had. Wanneer ik u intusschen verwijs naar dag- bladberichten, dan meen ik u er tevens op te moeten wijzen, dat men voorzichtig moet 2ijn bij het lezen van die berichten over IJmuiden, zoo b.v. het berichit, dat ons con tingent aan zeevisch aan België nog bij lange na ndet uitgeput zijnde, toch geen visch aan dat land geleverd wordt, omdat het product te duur is. Het over contingenteeringen jammerend publiek moet zijn oogen bij het lezen van een dergelijk berichit niet geloo- ven, doch ware het juist ingelicht, dan had het tevens dienen te weten, dat de vdsch, welke naar België uitgevoerd wordt, aan be paalde maten van 40 en 60 ciM. gebonden is, terwijl invoer van tong geheel verboden is, zoo dat niet het geval was, dan zouden er heel wat meer duizenden kilo's van uit IJmuiden naar dat land verzonden kijnnen worden, en zou dit een belangrijke steun voor onze vischmarkt zijn. De z.g. ondermaat- sche visch is op deze wijze weinig in IJmui den waard, terwijl de bovenmaatsche visch meestal niet in voldoende imate gevangen wordend, juist wanneer er gebrek aan is, een zeer gewild product is en ook hier te lande behoorlijk betaald wordt. Dat derge lijke visch in zoodanige tijdperken voor een land anet een gedrukte vaOiuita te duur is, spreekt wel van zelf. Hier kan de Regeering het visscherijbedrijf te IJmuiden van groo- ten dienst zijn; bij het uitwisselen van han delsobjecten zou onze Regeering aan de be langen van IJmuiden denkend, b.v. een an der voorschrift van invoer omtrent de z.g. ondermaatsche visch kunnen bedingen. Ook bij samenstelling van handelsverdragen in het algemeen moge de Regeering aan de be langen van IJmuiden denken. Er is meer, waarbij onze Regeering IJmui den kan helpen; in de eerste plaats heb ik hierbij het oog op de kosten van survey der schepen, welke in de vaart zijn. Een stoom- trawlerreeder, die moeizaam het hoofd bo ven water weet te houden, door zijne exploi tatiekosten zoo ongeveer in evenwicht te houden met zijn besommingen, voelt zich langzamerhand afglijden naar het tijdstip, waarop zijn schip de survey moet passeeren; hiervoor heeft hij in de laatst verloopen ja ren geen reserve kunnen maken; de survey- kosten kunnen belangrijk zijn, in elk geval zullen zij zijn draagkracht ver te boven gaan. De survey is voor hem een Scylla, waar aan niet te ontkomen valt; het is alsof het monster hem langzamerhand naar zich toe trekt en hem geheel opslokt; wat kan dat monster voor hem anders zijn dan die on zalige haringhaven, die opslagplaats van oud roest; is zijn schip daar eenmaal aange land. dan is het voor hem als produceerend werktuig verloren en hiermede ook zijn be zit; hierbij aangenomen, dat het niet verhy- pothekerd is, want is het dat wel, dan is hij financieel toch reeds geruineerd. Alleen de noodige middelen om het vaartuig de survey te kunnen doen passeeren, kunnen in deze redding brengen, doch waar van daan ze halen, geen credietinstelling geefit tegenwoordig geld op stoomtrawlers. Hier kan de Regeering, die voor andere takken van nijverheid reeds zooveel deed, in IJmui den een behulpzame hand bieden door het verleenen van rentelooze voorschotten of beter nog van subsidies. Ik heb hierbij niet op het oog de stoomtrawlers waar om zoo te zeggen geen goed meer aan te doen is; hoe eerder deze opgeruimd, des te beter en hierin moge de Regeering met haar reeds in bewerking zijnde voornemens spoed ma ken. doch ik doel op die schepen welke als goede .productie-apparaten nog te gebruiken zijn en zonder regeeringshulp ook naar de oud roest haven zullen verhuizen. Men wer- pe mij niet tegen, dat dit alleen een nuttig effect zoude hebben, wanneer het ging om groote schepen, die zelfs de noordelijke ijszee beyisschen; alleen wanneer IJmuiden zooals vóór den oorlog voor een onbeperkt achter land kon visschen, zou dit opgaan, doch la ten de reeders zich voorloopig maar sipeciaal toeleggen op de bevissching van de Noord zee en laat omze plaats een speciale cmaTkt voor fijne visch zijn; zoolang er geen con- tingenteering in ons land van zoute visch is en de IJsland visscherij niet grootendeels onmogelijk wordt gemaakt door de zeer lage prijzen, welke hier voor .zoutevisch te maken zijn, zal IJmuiden wel gedwongen zijn, een markt voor Noordzeevisch te blijven; de be hoorlijke opbrengt toch voor de versehe IJs land visch wordt, te veel gedrukt door de lage prijzen van de meegebrachte zoutevisch om een behoorlijke besomming te kunnen maken. Van zelf ben ik hier weer op Regee- ringdbenioeiing ten gunste van IJmuiden gekomen en wel die, bestaande in het con- tingenteeren van zoutevisch. Terugkomend op den steun, welke de Re geering gevraagd wordt voor de kosten van survey der schepen, wil ik nog doen uitkomen dat het ongetwijfeld nuttig werkend insti tuut der scheepvaart-inspectie tenslotte toch een maatregel is geweest, door de Regeering opgelegd; ligt het nu niet op den weg der Regeering den reeders in deze zoo bij uitstek slechte tijden de behulpzame hand juist in deze amterie te verleenen. De door de Regee ring getroffen maatregel tegen het onbe perkt weder in de vaart brengen van thans stilliggende stoomtrawlers lijkt mij in deze tijden gewettigd, omdat nood nu eenmaal wet breekt, anders toch zoude het als eigen- doms-aantasting ongetwijfeld onwettig zijn. De reeders. die in de ongunstige jaren alles hebben opgeofferd, om schepen in de vaart te houden, moeten bij een gunstige wending in het bedrijf niet aanstonds beconcurreerd kunnen worden door hen, die geen offers in die mate brachten. Tenslotte nog de visch-distribu- tie; het belang van IJmuiden in zijn geheel brengt ongetwijfeld mede, dat hieraan nog veel gedaan wordt en ook hier kan de Regeering, door re gelend op te treden, nog veel goeds bewerken: het vischverbruik is in ons land gedurende de laatste 10 ja ren ongetwijfeld belangrijk toegeno men, doch er kan in deze met den steun onzer Regeering. nog veel wor den bewerkt. Het is de stichting de Nederlandsche Visscherij Centrale wel gedemandeerd, om de Regeering in deze van voorlichting te dienen; het verbruikt zijn van den voorraad vleesch in blik is een factor, welke hierbij ook een flinke rol kan spe len. Voor IJmuiden kan het een zegen worden, dat wij een departement van landbouw en visscherij hebben gekregen; aan de belangstelling, van hem die aan het hoofd van dit departement staat, voor het vissche- rijbedrijf, valt niet te twijfelen en juist deze belangstelling behoeven wij in zoo hooge mate, want zonder Regeeringssteun gaat het visscherij- bedrijf te IJmuiden en IJmuiden zelf in deze ongekend slechte tijden nagenoeg geheel te gronde. Als de heer Gottfried H. Crone. voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amster dam in zijn, in de eerste dagen van de maand Januari jl. gehouden Nieuwjaarsrede vraagt, of wij In de Jaren van crisis en depressie, die achter ons liggen, ons kostenpeil vol doende bij het gedaalde prijzenpeii hebben aangepast, zoodat wij goedkoop genoeg voortbrengen om in het buitenland mede te dingen, dan antwoorden wij in IJmuiden volmondig „ja", doch voegen daar tevens aan toe, dat het mededingen ons dan ook mogelijk gemaakt en geoorloofd moet zijn. Overal in het buitenland blijft de visch uit IJmuiden een gewild product, doch per saldo moet het geoorloofd zijn, het in die landen in te voeren; daaraan is alleen onze Regee ring in staat zooveel mogelijk te helpen. IJmuiden kwijnt reeds lang en blijft kwij nen. men behoeft slechts het groote aantal leegstaande woningen en winkelhuizen in IJmuiden te zien om hiervan de volle over- De ondervinding heeft geleerd, dat de U uiterst veilig vervoert. Cijfers bewijzen dit. (Adv. Ingez. Med.) tuiging te krijgen en toch mogen wij de vraag aan het hoofd van mijn rede gesteld, „hoe hebben wij het jaar 1936 hier te ont vangen" niet anders beantwoorden dan in een stemming van opgewekte kracht, die, vertrouwend op den steun en de medewer king onzer Regeering, doorzettend zal blijven pogen van IJmuiden te maken wat er van te maken is. Financieel verslag. Het financieel verslag maakt melding van een vrij belangrijke mutatie van leden. Wan neer de kwitantie wordt aangeboden, komen n.l. de bedankjes, aldus het verslag. Het aantal leden bedroeg op 1 October 1934 239, er bedankten 36 en er traden 26 toe, zoo dat het aantal betalende leden op 30 Septem ber 1935 229 bedroeg. De ontvangsten bedroegen f 1'37.95, w.o. f 800.50 contributie, f 150 subsidie Kamer van Koophandel, f 313.67 rente; de uitgaven be droegen f 1265 69, w.o. f 490 onderhoud secre tariaat, f 176.61 drukwerken, f 71.85 contri buties en donaties, f 157.19 tentoonstelling „Mooi Nederland". De begrooting voor het dienstjaar 1935 1936 sluit met een bedrag van f 1075. Bij monde van den heer Joh. Beijer werd het verslag uitgebracht van de kascommissie Hij bracht een woord van dank uit voor het financieel beheer, dat geheel in orde werd bevonden. Voor het nieuwe verslagjaar werd de kascommissie samengesteld uit de heeren A. Verhoef, A. van Pel en Engel. Bij de ingekomen stukken was een, verzoek van de Wandelsport Vereeniging „de Kenne- mer Jagers" om medewerking bij een alhier te houden afstandsmarsch. Besloten werd, hieraan alle mogelijk medewerking te ver leenen. De aftreden bestuursleden de heeren. G. D. Boerlage, A. P. Bakker, Ir. G. A. Kessler, Pas toor L. Rinkel, E. G. Schuitenmaker en K. H. Tusenius werden allen herkozen. Bij de rondvragen deelde de voorzitter nog mede. dat het Verkeershuis op 11 en 12 Fe bruari voor de leden te bezichtigen is. ALS DE WINTER KOMT. Donderdagnacht hebben onbevoegden de kolenbergplaats van de V.S. aan de Zuidzijde opengebroken en een hoeveelheid anthraciet ontvreemd. LOOF DER BEVOLKING IN DE MAAND JANUARI. Vestiging Geboorten Diploma's voor trawler- personeel. Een circulaire van de Reedersvereeniging. M. V. Totaal 93 101 194 34 25 59 127 126 253 78 84 162 13 12 25 91 96 187 Vermeerdering Vertrek Overleden Vermindering Geheele vermeerdering over de maand Januari 66. Tqtale bevolking op 31 Januari 1936: 45251 GEM. ARBEIDSBEURS. Overzicht over de maand Januari 1936. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maa-nd: a. mannen boven de 18 jaar: 2885 (vorige maand: 2748); b. mannen onder de 18 jaar: 202 (vorige maand 184); c. vrouwen boven de 18 jaar: 52 (vorige maand 50) d. vrouwen onder de 18 jaar: 44 (vorige maand: 41). Totaal aantal 3183 (vorige maand: 3023). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroepen: op 4 Jan. 11 Jan. 18 Jan. 25 Jan. Een circulaire van den volgenden inhoud is door het bestuur der Reedersvereeniging aan de belanghebbenden uitgereikt: „Ons bestuur acht het gewenscht, de schip pers, stuurlieden, machinisten en stokers, die nog niet in het bezit zijn van een visscherij- diploma, te herinneren aan de circulaire van Maart 1934, waarin uiteen werd gezet de wen schelijkheid en noodzakelijkheid, dat zij alsnog zullen trachten dit diploma te verkrijgen. De omstandigheid, dat het bezit van een diploma nog niet verplicht is gesteld, doet aan die noodzakelijkheid niets af, want niet alleen kan daarin misschien heel spoedig ver andering komen, maar ook afgezien daarvan is 't noodig, dat allen die aan boord eenigerlei verantwoordelijkheid dragen, zoo goed moge lijk zijn onderlegd, zoowel in het belang van het bedrijf, als in dat van de opvarenden zelf, waar door onkunde zoo licht gevaar kan ont staan. Wanneer hier en elders niet uitstekende gelegenheden waren om zich die kennis eigen te maken, dan zou daar met recht aanmer king op kunnen worden gemaakt, maar nu die inrichtingen er zijn, moet er dan ook maar behooren gebruik van worden gemaakt. Het is ons bestuur bekend, dat hier en daar de opmerking wordt gemaakt, dat van ree- derszijde eigenlijk weinig waarde aan dit on derwijs zou worden gehecht. Dit is evenwel geheel onjuist. Integendeel wordt het op hoo- gen prijs gesteld, wanneer onze opvarenden zich alle moeite geven om zich te bekwamen voor hun taak. Dat kan niet anders dan èn ons bedrijf in zijn geheel èn ook den opva renden zelf ten goede komen. Wij wekken daarom allen, zoowel de werk- looze als de niet werklooze opvarenden nog- eens ernstig op van de geboden gelegenheid het goede gebruik te maken. De Directeur van de Visscherijschool te IJmuiden staat iederen opvarenden gaarne ten dienste met inlichtingen". CAFé PARKZICHT HEROPEND. Het bekende Café Parkzicht is, na eenigen tijd gesloten te zijn geweest, heropend, zoo dat de trouwe bezoekers van deze zaak we derom kunnen genieten van het rustige zitje in de gezellige zaal en van het mooie uitzicht op Velserbeek en omgeving. Voor dit deel van de gemeente, dat met dergelijke zaken zoo stiefmoederlijk bedeeld is, is het ongetwijfeld prettig nieuws, dat de deuren niet langer ge sloten zijn, vooral omdat nu ook weer de ruime bovenzaal voor vergaderingen enz. be schikbaar is. Nieuwe exploitant is de heer J. M. Versteegh, voorheen stuurman bij de K. N. S. M. De vele collega's en oud-collega's die in de omgeving wonen zullen het ongetwij feld aangenaam vinden, een punt van samen komst te kunnen vinden, waar ze elkaar kun nen ontmoeten en van hun leven op zee kun nen vertellen. De officieele opening vindt hedenavond plaats op een feestelijke wijze. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE Door de Umuider Reddingsbrigade wordt ook thans weer een loterij georganiseerd, waarvoor tal van fraaie prijzen als een En- gelsche luxe-rookfauteuil, een complete rook- leestafel enz. beschikbaar. De verloting wordt georganiseerd ten be hoeve van het gebouwfonds en van het strandwerk der brigade. Met het oog op het mooie doel, kan slechts gewenscht worden, dat de verloting in alle op zichten slaagt. Visscherij nieuws in een notedop. Opgelegd. De stoomtrawlers Marie en Adria tic zijn opgelegd, althans voorloopig. Ansjovisbericht1929er werden gedaan a 12. De voorraad ansjovis, per 1 Februari j.l. opgeslagen in de kelders en pakhuizen van de Coöp. Ansjovisverkoop-Vereeniging te Am sterdam bedroeg 47454 ankers en 790 tonnen. Nieuwe kotters voor Texel. Naar wij verne men zal de TexeLsche vloot worden uitgebreid met twee motorkotters, waarvan één nieuw gebouwde en één botter, die tot een kotter wordt herbouwd en uitgerust. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Havenapotheek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. De apotheek Velsen-Noord, Wij- kerstraatweg 134 is Zondag en in de volgende week ook 's nachts geopend. TOONEELUITVOERING „IN VEILIGE HAVEN". Naar wij vernemen, geeft de tooneelclub van de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" nog twee opvoeringen van de St. Nicolaasrevue ,Wat zullen wij spelen" en wel Zondagmiddag en Zondagavond. De avondopvoering van de revue wordt ge volgd door een één-acter, ingestudeerd door eenigen speeltuinleden. Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen 698 658 340 41 55 261 40 750 332 44 61 115 275 45 805 339 657 373 44 61 124 260 46 798 338 680 356 44 62 121 261 49 773 341 Totaal 2590 2703 2701 2687 Over 1935 bedroegen deze aantallen: 2407 2441 2479 2475 Bemiddeling. a. Aantal inschrijvingen van werkzoeken den: 829 mannen, 34 vrouwen; b. Aantal plaatsingen van werkzoekenden: 306 mannen, 7 vrouwen. c. Aantal aanvragen van werkgevers: 304 mannen, 12 vrouwen. d. Aantal voldane aanvragen: 304 mannen, 5 vrouwen. Buiten de gemeente werden geplaatst: 1 kapper, 1 bankwerker, 1 bakker, 1 dagdienst bode en 1 dienstbode voor dag en nacht. Werkverschaffing. De werkzaamheden bij de Provinciale Werk verschaffing te Wijk aan Duin, die met ingang van 19 December 1935 tijdelijk werden stilge legd, werden op 3 Januari hervat. Er bleven 18 man tewerkgesteld. Op het landgoed Waterland bleven 8 jeug dige werkloozen aan het werk. De tewerkstelling van jeugdige werkloozen kon met 10 worden uitgebreid door plaatsing op het landgoed Duin en Kruidberg. De werk zaamheden op dit landgoed zijn op 6 Januari aangevangen. Ziet etalage JOH. ELZER, Herenmodes, Trompstr. 22 (Adv. Ingez. Med.) DE OPENING DER OLYMPISCHE WINTER SPELEN TE GARMISCH. De Duitsche ski-er Willy Bogner legt den Olympischen eed af. CCXLV. Het was deze week kabeljauw en nog eens kabeljauw: duizenden kabeljauwen hebben zich in de Moray Firth laten vangen in de netten van de trawlers van IJmuiden, om eenige da gen later voor een appel en een ei aan onzen vischafslag te worden verkocht. Want het was met de prijzen treurig gesteld. Fijne kabeljau wen, 10 pond zwaar, brachten een paar dub beltjes per stuk op! Als je zooiets in den afslag ziet gebeuren, als je daar ziet, dat zulk een kostelijk voedsel, met veel moeite en veel kosten opgevischt uit de wateren der Noordzee, voor een prijs van twee of drie cents per pond aan den man wordt gebracht, dan kun je de gedachten niet van je afzetten, dat de crisis in het visscherij- bedrijf voor 75 percent het gevolg is van de gebrekkige vischdistributie in ons land. Stel u eens voor: wat een prachtige moot kabel jauw kan een venter met een flinke winst voor een kwartje verkoopen, als hij met een kist kabeljauw van 250 pond, ingekocht voor een tientje op stap gaat. Heeft u ze gezien? Ik njet. En wat betaalde u deze week bij uw vischwinkelier voor een moot kabeljauw? En heeft u deze week ergens een bijzondere re clame gezien voor „goedkoope kabeljauw"? Ik ook niet. Nu de kabeljauw zoo goedkoop was, is er zeker veel naar België gegaan, vraagt u? Neen, dat is er niet. „Ahwel manneke", zei een Belgische klant een dezer dagen door de telefoon tot zijn leverancier in IJmuiden, „ge mot niks sturen nie, ook nie veur de vracht en de onkosten aliéene, 't is ier allemaol kabeljau van Noorwegen". Dus al had onze IJmuidenaar z'n visch cadeau willen doen, dan had men ze nog niet willen ontvangen. Zoo is het nu eenmaal op de Belgische markt tegenwoordig. En als er dan een enkele maal wat vraag is in Antwerpen of Brussel, dan is de visch in IJmuiden of afwezig of te duur. Bij al deze narigheid, ontmoet je in dezen tijd ook nog wel eens iets waar je om kunt lachen. Het is natuurlijk wel bekend,'dat er vooral in October veel haring naar Duitscliland ver zonden is. Betaling geschiedt natuurlijk via de clearing, duslangzaam. De expor teurs wachten thans nog op betaling van ha ring, die ze in October hebben verzonden. Ze wachten dus al een maand of vier. Maar het is nu zoo ver, dat ze binnen eenige weken de afrekening tgemoet kunnen zien. En nu komt de Staatscourant met de tijding, dat de minister heeft bepaald, dat uit het Land bouwcrisisfonds voor credietverleening aan exporteurs van pekel- en steurharing (niet voor versehe?) een bedrag beschikbaar wordt gesteld van ten hoogste 250.000 voor een crediet tot ten hoogste 75 percent van het bedrag der vorderingen uit hoofde van na 30 September 1935 plaats gehad hebbenden ver koop naar Duitschland, waarvan de uitbeta ling door het Ned. Clearing-Instituut krach tens de desbetreffende bepalingen kan ge schieden. Het is een goed bedoelde geste, die echter te laat komt. In November of December had deze maatregel eenigen zin gehad. Nu echter niet meer Er kwamen deze week aan den afslag 45 trawlers, 53 loggers, 3 beugers, 6 kotters en eenige haringschepen. Met de besommingen was het over het algemeen weer treurig ge steld. Vooral de booten van de Moray Firth maakten het, doordat de kabeljauw zoo goed koop was, heel slecht. Slechts enkele trawlers kwamen boven de 3000 gulden. De kotters en de haringdrifters brachten het er nog het beste af. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1