Verduistering. Oorlogsgevaar voor Nederland De bekende Amerikaansche journalist Edgar A. Mowrer heeft in de Chicago Daily News mededeelingen gedaan omtrent de Duitsche militaire versterkingen langs onze Oostgrens. Wij citeeren er het een en ander uit in dit nummer. In hoofdzaak komen deze feiten overeen met de door onze regeering gegevene in de toelichting op het ingediende ontwerp voor een weerfonds van 54 millioen. Mowrer''s commentaren zijn niet zonder in teresse. Ik merk hierbij op dat hij tot de weinige Amerikanen behoort die Europa werkelijk kennen. Hij is tien jaar correspon dent in Berlijn geweest, en thans al jaren correspondent in Parijs en leider van den Europeeschen dienst van zijn Wad. Hij schrijft o.a. het volgende: „Talrijke nieuwe vliegvelden, nieuwe en versterkte garnizoenen, nieuwe brug gen en de belofte van vertakte autowe gen en verder luisterposten, vaste plat forms, meer of minder geheimzinnige groepen spoorwegpolitie, een overdaad aan werk- en andere kampen, alle vlak bij de Nederlandsche grens, dit zijn ze ker harde feiten, die de kalme Neder landers ten langen leste met zorg ver vullen. In het geheel weet de bevolking er nauwelijks van. Maar bijiia een ieder weet iets en begint de rest te vermoeden. In verband met andere dingen be schouwd, hebben deze feiten herhaal delijk den indruk gewekt, ongelooflijk schokkend voor de Nederlandsche ge moedsgesteldheid, dat het gedaan kon zijn met den tijd van een met succes toe gepaste onzijdigheid, en dat als er weer een oorlog uitbreekt tusschen de reuzen van West-Europa, Nederland op de een of andere manier gevaar loopt daarin onweerstaanbaar betrokken te worden". Ja zeker. Dat is allemaal waar. Het woord onzijdigheid" is niet heelemaal juist, want sinds Nederland tot den Volkenbond behoort is het oude absolute neutraliteits-standpunt vervallen, zooals dan ook gebleken is bij de. deelneming aan de sancties tegen Italië. Maar dat wij al heel weinig kans meer heb ben ons buiten een volgend Europeesch con flict te houden is volkomen duidelijk, en dit gevaar wordt niet veroorzaakt door ons lid maatschap van den Volkenbond maar door onze ligging tusschen drie Europeesche grootmachten in. De Duitsche ervaringen van 1914, nadat Nederland intact gelaten was, zullen bij de militaire heeren in dat land ook' wel zekere uitwerking gehad heb ben. Men zou het uit de door Mowrer opge somde bewapening langs onze grenzen al thans op moeten maken. Overigens is de volgende Europeesche oor log er nog niet. Ten eerste beseffen thans zeer velen, dat zulk een conflict Europa's totale ondergang zou worden, met inbegrip van het einde van zijn koloniale macht in Azië. Welk een gemakkelijke, voordeelige taak voor Japan om dat alles in te rekenen terwijl de stomme Westerlingen bezig zouden zijn elkaar in massa uit te moorden en eikaars industrieën en bevolkingscentra te vernietigen! De kans dat Frankrijk en Engeland, of een van beide, Duitschland zouden aanval len, is ook om velerlei andere redenen vrij wel uit te schakelen. Zij hebben er geen be lang bij. Het tegenovergestelde geval wordt door Mowrer gesuggereerd. Opgemerkt dient te worden dat Mussolini, on het punt aange land waar een oorlog blijkbaar zijn dicta tuur moest redden, het toch niet gewaagd heeft een oorlog in Euror- te beginnen. Of schoon Dalmatië een veel vuriger begeerd object voor hem is dan het onherbergzame: Abessynië, heeft hij het niet aangedurfd op Joego-Slavië los te trekken. Het lijkt nog niet zoo heel aannemelijk dat van Duitsche zijde ooit een aanval op Frankrijk en Enge land ondernomen zou worden. Dat is ook nog wel een heel andere onderneming dan een Italiaansche inval 1 de Balkan geweest zou zijn. Mowrer zegt niets over onze kansen in een dergelijk Eurooeesch conflict. Dat is kiesch van hem. Er zijn ongetwijfeld nog wel men- Schen, die denken wij den vijand buiten de grenzen zouden kunnen houden" Nu, dat kan niet. De vijand zou van duizenden me ters hoogte onze steden bombardeeren, en onze vliegvelden en andere militaire centra natuurlijk ook. Wij kunnen voorts niet meer bewapening aanschaffen dan wij betalen kunnen. Hetgeen wii betalen kunnen blijft altijd maar eer kleine fractie van hetgeen een groote mogendheid aan aanvalsmacht tegenover ons zou stellen. De andere groote mogendheid, de tegenpar tij van de ons-aanvallende, zou ons alleen in zooverre helpen als haar eigenbelang dat eischte, en er zorgvuldig voor waken dat wij den stoot opvingen en haar mensc'nen pas in de tweede plaats geriskeerd werden. Dit is niet alleen begrijpelijk, van haar standpunt beschouwd, maar de vorige oorlog heeft het ook bewezen. Alle kleine landen, daarin be- trokken, hebben stooten moeten opvangen, en allemaal zijn ze onder den voet geloopen. Rest dus de redeneering: hoe zwaarder wij nog bewapend zijn, hoe meer een groote mogendheid er tegen op zal zien tot den aan val over te gaan. Dat is dus preventie, een poging om iets te helpen voorkomen. Maar deze preventie kost zeer veel geld voor improductieve gaven, dat wij zeer slecht missen kunnen. In het algemeen trouwens vermeerdert de bewapening van Europa het oorlogsgevaar en verarmt zij Europa ontzet tend, niet alleen door haar directe kosten maar ook en vooral omdat het erdoor ver oorzaakte wantrouwen den opbouw belem mert. Daarom is de eenige preventie, die op den duur voor ons waarborgen biedt, de Volken bond, waaruit een Europeesche toenadering op niet te lange termijn zal moeten voort vloeien. Daarom werken zooveel goedwillende menschen onvermoeid, om dit tot het besef der volksmassaas te doen doordringen. Het is werkelijk in wezen zoo logisch, zoo nuchter en zoo verstandig. BEVERWIJK. Belasting op den afvoer van vuil. Opbrengst geraamd op 10000. Bij de maatregelen tot het sluitend maken der begrooting voor 1936 behoort zooals wij reeds berichtten o.m. het invoeren van een nieuwe belasting, n.l. een belasting voor het afvoeren van vuil. De grondslag der heffing is de belastbare opbrengst der in de belasting vallende eigen dommen, aangewezen door den kadastralen legger. De belasting bedraagt 3 pet. van de ge noemde belastbare opbrengst. Belastingplichtig is de gebruiker van een eigendom of een gedeelte daarvan. In artikel 1, tweede lid is bepaald, dat de be lasting niet geheven wordt wegens de ge bouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die belenden aan openbare land- of waterwegen in de gemeente, ten behoeve waar van geen afvoer van vuil plaats heeft. Spe ciaal hebben B. en W. hier gedacht aan de eigendommen, gelegen in den Zuidwijkermeer- polder. De belasting is niet verschuldigd wegens ge bouwde eigendommen, die gebruikt worden uitsluitend ten behoeve van den openbaren eeredienst. Voorts is de belasting niet verschul digd voor eigendommen, waarvan de belast bare opbrengst volgens den kadastralen leg ger minder dan f 75.— bedraagt. Van de belasting zullen bovendien zijn vrij gesteld de natuurlijke personen, wier gezins inkomsten over het. kalenderjaar, vooraf gaande aan het belastingjaar, minder hebben bedragen dan f 1000. Volgens art. 10 wordt het bedrag der belas ting verminderd met 10 pet. voor elk eigen of aangehuwd kind, beneden den 18-jarigen leef tijd, zulks tot een maximum van 50 pet. De voorgestelde belasting wordt geheven op grond van art. 280 der Gemeentewet. Dit arti kel bepaalt, dat in de ten laste der gemeente komende kosten van afvoer van vuil een bil lijke bijdrage kan worden gevorderd. Deze kos ten bedragen jaarlijks rond f 27.700.—. De op brengst der nieuwe belasting wordt door B. en W. geraamd op rond f 10.000.— per jaar. Zij achten het met het oog op de te ver wachten samenvoeging der gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin wenschelijk deze nieuwe belasting althans voorloopig in te voeren voor het kalenderjaar 1936. Ten opzichte der begrooting voor 1937 zul len, indien de samenvoeging der gemeenten dit jaar haar beslag krijgt, uiteraard alle belas tingheffingen opnieuw moeten worden bezien. SCHAAKCLUB „WEENINK". De uitslagen van dee onderlinge wedstrijden van de Schaakclub „Weenïnk" waren: W. Visser—H. Nijman V2—V2; J. Gelderblom F. Hendriks 10; H. van OusenoordF. Hendriks 1—0; J. Muyen—J. Los 1—0; J. van Eek—J. Gelderbloem 0—1; H. Nijman—H. v. Ousenoord 1—0; F. v. Tuinen—C. Wiessel 0—1; W. 't HartA. van Balen 01; C. Henneman— G. van Lent 0—1. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Beverwijksche Damclub waren: K. HoogewerfB. Reiniers 20; J. A. Ous- soren—J. A. Brands; 20; R. Kluft—W. Span jaard 2—0; B. Noordman—A. Peekei 0—2; J. Bakker—C. Peekei 1—1; D. Kikke—G. Rooy- mans 2—0; P. Satony—J. v. d. Berg 0—2. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: L. Kinsbergen en A. Seijsener. Bevallen M. J. RaaijmakersTromp, z.; M. K. M. Etteriiavan Leeuwen, d.; Tr. van Des- selTol, z.; A. Timmervan Riessen, wonende te Velsen, z.; M. de Grootvan Graven, d. Overleden: A. B. Wüst, 80 j., geh. met P. J. Hogen huis. 'Aangezien de stad Havanna haar stroomrekening niet betaalde, heeft de Cubaansche Electrici- teits Maatschappij de straatver lichting afgesneden.) 't Is moeilijk om je in te denken In onze zeer verlichte stad, Dat zij, te wel zeer kwader ure, Haar straatverlichting niet meer had. Hoe scheef de lamp ook hier mag hangen, Zij doet ook in den nood haar plicht, En zal die ook niet gaan verzaken, Daar onze stad zichzelf verlicht. Havanna beleeft donkre dagen, Zonder verlichting in 't verschiet, Nu men er in de avonduren Zelfs letterlijk geen lichtpunt ziet. Het is voor 't eerst in ae historie, Wanneer ik mij niet sterk vergis, Dat in ons aller vreemde wereld, Een heele stad verduisterd is. Intusschen mogen wij ons troosten, Al zijn ook onze zorgen zwaar, Een lichtstraal wordt ons niet onhouden, Havanna dat is de sigaar! P. GASUS. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J, Veldhuis, z. ber.. van Heemskerk, Peper straat 36. M. D. Steenvoorden, zonder beroep, van Wijk aan Zee en Duin. Stri. van Linschoten- straat 62. S. Dinner, zonder beroep, van Franeker, Ka- naalweg 75. J. Scheerman, chauffeur, van Wijk aan Zee en Duin, Meeresteijnstraat 12. P. Hartog, timmerman, van Haarlem, Ka- naalweg 97. J. Kamhoot, chauffeur, van Lekkerkerk, Baanstraat 3. J. J. J. Tegenbosch, zonder beroep, v. Am sterdam, Nordweg 5. J. C. Santen, zonder beroep, van Amsterdam Peperstraat 36. Tr. A. de Vries, z. ber. van Amssterdam, Nordweg 5. E. W. Gooijer, dienstbode, van Heemskerk, Breestraat 126. N. F. J. Welkers, winkelier, van Hoorn, Breestraat 136. J. J. B. Welkers, winkelbediende, van den Haag, Breestraat 136. C. Krommenhoek, dienstbode, van Wijk aan Zee en Duin, Noorderparklaan 12. Vertrokken, W. Winands, veldarbeider, naar Wijk aan Zee en Duin. Verl. Munnikenweg 32. Wed. N. A. Vlootman geb. Groenlaan, zon der beroep naar Wijk aan Zee en Duin, Noor derwij kweg 57. R. C. Kolk, fabrieksarbeidster, naar Velsen, Zeeweg 74. M. Hoogeboom, zonder, naar Alkmaar, Em- mastraat 64. A. H. Gunther, kapper, naar Wormerveer, Javastraat 10. J. P. Brandjes, zonder beroep, naar Does burg, Mauritskade. ZONDAGS- EN NACHTDIENST DOKTOREN EN APOTHEKEN. De Zondagsdienst van de geneesheeren wordt op Zondag 9 Februari waargenomen door Dr. Th. Duterloo, Zeestraat 29, tel. 2147. De Duinwijk-apotheek, Verlengde Groene- laan- 44. teler. 2514 zal in de week van 915 Februari den Zondags- en den nachtdienst waarnemen. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg de in 1&00 uitgegeven „Verzameling van crimi- neele stukken betrekking hebben op zekeren misdadigen en jongst (1800) geëxecuteerden binnen d stede Beverwijk." D.O.K. verwerft het kampioen schap van Nederland. Een prachtig sportief succes. ZATERDAG 8 FEBR. 1936 De Beverwijschke Krachtsportvereeniging D. O. K. heeft wederom een prachtig sportief succes te boeken door hetbehalen van het clubkampioenschap van Nederland in wor stelen en gewichtheffen. Het is de tweede keer, dat deze titel door D. O. K. werd ver overd gedurende de bijna 20 jaren van haar bestaan. Het resultaat van de serieuze training van D. O K. is dus weer met een schitterend re sultaat beloond. Ten tweede male is het kam pioenschap in Beverwijk gekomen. Evenals in 1933 werd ook nu de titel behaald voor de beide takken van sport namelijk worstelen en gewichtheffen te zamen. Op Zaterdag 21 April 1934 is D. O. K. ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap op spontane wijze gehuldigd. Vele Bever wijksche sportvereenigingen hebben aan deze hulde deelgenomen en zij hebben bij die gele genheid D. O. K., die bescheiden, maar rustig en zeker haar weg gaat, een onvergetelijken middag bezorgd. Dat dit nochtans met groote energie gepaard gaat, ondanks de ook voor D. O. K. wel zeer moeilijke tijden, getuigt thans weer het opnieuw behalen van het na tionale kampioenschap. Onze plaatselijke krachtsportvereeniging verdient ook nu weer alle hulde voor haar opmerkelijke prestatie, waaraan binnenkort in verband met de vie ring van het 20-jarig bestaan, wel groote aan dacht dient te worden geschonken. DE NACHTDIENST VAN DE TELEFOON. De automatiseering van de locale telefoon centrale alhier zal den nachtdienst in 't tele foonkantoor overbodig maken. De gemeente droeg voor een belangrijk deel bij in de kos ten. die van de nachtelijke bezetting van het telefoonkantoor het gevolg waren. Op de begrooting voor 1935 was daarvoor een bedrag van f 1175 uitgetrokken. Voor 1936 is deze bijdrage geraamd op f 600 bestemd voor het eerste half jaar. De omvangrijke werkzaamheden van de automatiseering verbonden vorderen regelma tig, zoodat het zich laat aanzien, dat de abonnés te Beverwijk zich na 1 Juli zelf zul len kunnen bedienen. Alle aangeslotenen hebben thans de opgave gekregen van hun nieuwe telefoonnummer. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. BEVERWIJK, 7 Februari 1936. Prij snoteer ing: Waschpeen per kist f 1.60 Boerekool per kist f 0,60f 1,05 Andijvie per kist f 0,65f 1,10 Wortelen per bos f 0,07f 0,17 Peterselie per bos f 0,03f0,04 Selderie per bos f 0,03f 0,04 Prei per bos f 0,05f 0,12 Bloemkool le per stuk f 0,10 Aardappelen f 2,70—f 3,20 Uien per K.G. f 0,02—f 0,02^ Witlof per K.G. f 0,07—f 0,14 Wortelen per K.G. f 0,02—f0,02^ Spruiten per K.G. f 0,08f 0,21 Knollen per stuk f 0,02f 0,08 Roode kool per stuk f 0,04—f 0,14 Gele kool per stuk f 0,03—f 0,08 Groene kool per stuk f 0,02f 0,05 Appelen per K.G. f 0,18 VELDRIT VAN DE B. R.C. KENNEMERLAND. De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer- land" zal op Zondag 23 Februari een groote veldrit organiseeren voor onafhankelijke amateurs, nieuwelingen en. veteranen. Het par cours zal in de bosch- en duinrijke omgeving van Beverwij k worden uitgezet. „Kennemerland" verwacht voor deze rit een groot aantal deelnemers. jaarvergadering kennemer orkestvereeniging. De Kennemer Orkest Vereenïging, dirigent de heer Louis Stiens, hield Vrijdagavond in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Schaap bleek, dat de K. O. V. in 1935 weer op een aantal succesvolle uitvoeringen heeft kunnen bogen. De onderlinge verstand houding tusschen de leden liet niets te wen- schen over en de vereeniging gaat dan ook vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Blijkens het jaarverslag van den penningmeester doen ook voor de K. O. V. degevolgen van de crisis zich gelden. De inkomsten hadden f 505,45 en de uitga ven f 624,63 bedragen, zoodat het vereenigings- jaar met een nadeelig saldo van f 19,18 moest worden afgesloten. Besloten werd voor het 'te houden zangcon cours van het Mannenkoor „Zanglust" een medaille beschikbaar te stellen. Bij de bestuursverkiezing- werd de heer H. Vester als voorzitter gekozen als opvolger van den heer S. Waagmeester, die voor een her benoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Bij monde van den heer A. Schaap werd den aftredende dank gebracht voor zijn zeer ijverigen arbeid voor de K. O. V. vanaf haar oprichting, De heer Chr. Braun werd bij acclamatie als penningmeester herkozen. JAARVERGADERING D. O. K. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Krachtsportvereeniging D. O. K. is be sloten in de maand September nationale wed strijden te houden in worstelen en gewicht heffen. Voor de herdenking van het 20-jarig be staan der vereeniging in April werd een feest commissie gevormd, waarin zitting kregen de heeren J. Heidoorn, G. Rooymans, N. v. d. Wel, C. Gaarthuis en H. Groeneveld. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren P. J. Schelvis, voorzitter, F. Nieman, H. Joor, A. J. Burger en N. Groeneveld. Een beeld van den zwaren sneeuwval in de Ver. Staten. De sneeuwploeg moet er aan te pas komen om eenige vierwielers uit hun benarde positie te verlossen. HEEMSKERK. DRANKWET. Door het Gemeentebestuur is ter kennis ge bracht, dat er een vergunning ingevolge de Drankwet beschikbaar is. Dit is sinds men- schenheugenis niet voorgekomen. WERKVERSCHAFFING. Naar wij vernemen zal binnenkort een begin gemaakt worden met de verbetering van dén. Oosterweg. Het middelste gedeelte, wat zand weg is, zal verhard worden. Déze werkzaam heden zullen in werkverschaffing geschieden. FILMAVOND VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Op Woensdag 12 Februari zai in de zaal van Gebr. Dam voor de afdeelingen Beverwijk, Wijk aan Duin en Heemskerk van Bloem bollencultuur een filmavond worden gegeven, uitgaande van de N.V. Hollands Bloembollen huis te Lisse. Vertoond zal worden de film „Hollands Glo rie". WIJK AAN ZEE GEVONDEN VOORWERPEN Bij den chef-veldwachteris aangifte ge daan van het vinden van een koperen 2 H.G. gewicht en een knijptang. OUDERAVOND. De tweede Ouderavond voor de O. L. S. in dit seizoen is vastgesteld op Woensdag 19 Fe bruari. Spreker is de heer Mr. Schuileman, diè tot onderwerp heeft gekozen „Waarom de Openbare School? SANTPOORT. JAARVERGADERING TURNVER. „SANTPOORT". Onder leiding van den heer G. Hop hield de T. V. „Santpoort" in Hotel „De Weijman" haar 10de jaarvergadering. De secretaris, de heer A. W. Volmer, bracht het jaarverslag uit. On danks de slechte tijdsomstandigheden steeg in het afgeloopen jaar het ledental voortdurend; het bedroeg aan het einde van 1935 153 leden. Met leedwezen werd geconstateerd, dat de wandelvereeniging door gebrek aan belang stelling moest worden opgeheven. Alleen de jeugdafdeeling onder leiding van den heer Martens bleef bestaan. Wat het zomerprogramma van T.V.S. aan gaat, werd door het bestuur medegedeeld, dat gelegenheid zal gegeven worden tot beoefe ning van athletiek en van de honkbalsport. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende heeren A. W. Volmer en H. D. Ouwerkerk weder als secretaris en commissa ris werden herkozen. In devacature mevr. Arpad werd gekozen mevr. Van Dillewijn, terwijl mevr. Tabernal tot lid der technische commissie werd ge kozen. Besloten werd tot deelneming aan het Bondsfeest I.T.O.S.A. te Amsterdam. Tot af gevaardigde naar de Bondsvergadering werd de voorzitter, de heer G. Hop aangewezen. T'JlINCINl HALCYONLIJN Rozenburg 5 van Vlaardingen te Bagnoli, voor Melilla en Rotterdam-Vlaardingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein thuisreis 7 van Port Said. Nijkerk 5 van Rotterdam te Beira. Bennekom uitreis 6 van Port Natal. Jagersfontein 7 van Beira te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk uitreis 5 van Hongkong Meerkerk thuisreis 7 van Port Said. Grootekerk uitreis p. 7 Malta. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk thuisreis 7 van Melbourne KON. NED. STOOMBOOT-MIO Ariadne 5 van Kopenhagen te Gdynia Aurora 6 van Bilbao n. Santander Barneveld 7 van Hamburg te Antwerpen. Mars 7 van Amsterdam te Hamburg. Medea 7 van New York naar Port au Prince Nereus 5 van Vigo te Leixoes. Odysseus 6 van Alicante naar Barcelona. Srbheus 7 Tan e^hemburg te Aarhuus, o van Kymassi naar Salonika. Titus 7 van Amsterdam te Rotterdam. Ulysses 6 van Volo naar Salonika. Van Rensselaer Amsterdam naar Parama ribo 6 van Madeira. Euterpe 7 van Bordeaux naar Amsterdam. Gyda (charter) 6 te Burriana Oranje Nassau Paramaribo naar Amster dam 6 van Madeira. Orion 7 van Rotterdam naar Vigo. Colombia 7 van Amsterdam naar Barba dos. Deucalion 7 van Amsterdam n Alexandrië Boskoop, Chili n. Amsterdam 7 van Liver pool via Antwerpen. Fauna Valencia n. Amsterdam p. 7 Gibral tar. Ganymedes 7 van Piareus te Patras. Theseus 6 van Kopenhagen naar Amster dam. Telamon 6 van Haifa n. Beyrouth. Hercules Bourgas n. Amsterdam 7 12 midd. 80 mijl Z.W. van Ouessant. Orestes 7 van Tanger n. Gibraltar. Vesta Genua n. Amsterdam.3 van Castellon KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 7 van Buenos Aires te Amsterdam. Zaanland uitreis 5 van Las Palmas. NEDERL.-IND. TANKSTOOMBOOT-MIJ. Agatha 2 van Balik Papan n. Singapore. ^.gnita V. ï-m Curasao el RottercUm. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdi.ik 5 van Rotterdam te Vancouver. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg thuisreis pass. 6 Finisterre 9 te Londen verwacht. Kertosono thuisreis 7 1 v.m. van Londen wordt 3 n.m. te Rotterdam verwacht. Soekaboemi thuisreis pass. 7 Pantellaria, Modjokerto thuisreis 7 van Singapore. Dempo thuisreis 5 van Colombo. Kertosono 7 van Batavia te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt thuisreis 7 van Port Said. Sembilan 7 van Hamburg te Amsterdam. Salabangka 7 van Batavia te Amsterdam. Poelau Tello 7 van Amsterdam n. Batavia. Poelau Roebiah thuisreis 7 te Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Troilus 7 van Manilla te Rotterdam. Eurymedon Amsterdam n. Batavia p. 6 Gibraltar. Deucalion Japan n. Rotterdam 7 te Penang Calchas Japan n. Rotterdam 6 van Hong kong. Glenbeg Dairen n. Rotterdam 5 te Colombo. City of Hereford Dairen n. Rotterdam 6 van Shanghai. Polydorus Batavia n. Londen 7 van Am sterdam. Glenogle 7 van Dairen te-Rotterdam. Na aanvaring gezonken. De in Aberdeen thuisbehoorende stoom trawler Pretoria is op zee in aanvaring ge weest met den stoomtrawler Georgette en dientengevolge direct gezonken. De beman ning kon gered worden. AANGEKOMEN. 6 Februari: Hontestroom s.s. Londen Helder s.s. Hamburg Venus s.s. Hamburg Alt s.s. Goole Bolette s.s. Rouaan Sambre m.s. Rotterdam Marie Leonhardt s.s. West Afrika Sembilan s.s. Hamburg. Salabangka s.s. Ned. Indië New Lambton s.s. Newcastle Spes m.s. Londen Navarra s.s. Bilbao Salland s.s. Buenos Aires VERTROKKEN. 6 Februari: Lingestroom s.s. Bristol Berenice s.s. West Indië Titus S.S. Midd. Zee Texelstroom s.s. Liverpool 7 "Februari Inge s.s. Hamburg Uddeholm s.s. Stettin Gertrud s.s. Newcastle Colombia m.s. West Indië Sambre m.s. Parijs Ertsaanvoer. Het Noorsche stoomschip „Navarra" kwam bij het Hoogovenbedrijf aan met een lading ijzererts van Bilbao. Het wrak van de Lusitania. De kapitein van het bergingsvaartuig Ophir, dat de plaats heeft opgezocht, waar in den oor logstijd het s.s. Lusitania is gezonken, heeft dezer dagen medegedeeld, dat in de drie maanden dat men naar het wrak van de Lu sitania heeft gezocht niet minder dan 6.760.000 loodingen zijn verricht, schrijft Dagbl. Scheep vaart. De Lusitania is thans gevonden op on geveer 8 mijl van Old Head' of Kinsale in 309' water. In totaal zijn circa 2000 vierkante mijl af ge lood, terwijl elke vierkante mijl met boeien afgebakend moest worden. Wanneer men het uitrekent, dan wil het totaal aantal loodingen zeggen, dat men in de minuut ongeveer 240 loodingen met het echolood heeft verricht. Zoodra in het komende voorjaar de weersge steldheid het zal toelaten zal men er toe over gaan de voorwerpen van waarde uit het wrak te halen. Koleninvoer. Het Britsche stoomschip New-Lambton arri veerde gisteren bij de Hoogovens, komende van Newcastle, met kolen. Opgelegd. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam heeft hare stoomschepen Saturnus, Stella, Titus, Triton en Vulcanus opgelegd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5