m m m m DAMRUBRIEIn S m ■s n ft VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Voor den komenden Zondag is wederom een klein programma vastgesteld. Hierbij rijn drie onzer clubs betrokken, n.l. V.S.V., Ken- nemers en Stormvogels 2.- als tenminste de vorst de velden niet onbespeelbaar maakt. Den laatsten keer, dat wij V.S.V.'s kansen bespraken, moest de ontmoeting tegen H.B.S. nog gespeeld worden. We gaven in die voor beschouwing aan V.S.V, een klein kansje op de overwinning, doch de uitslag heeft ons niet in het gelijk gesteld. Zoo ooit, dan heeft in dezen wedstrijd het geluk V.S.V. in den steek gelaten. En het leelijkste was dat de roodhemden weer twee kostbare punten Icwijt waren. Dat ze toch nog niet geheel kansloos zijn moet toegeschreven worden aan het feit, dat ook Sparta nogal eens een punt verliest door het niet verder te bren gen dan een gelijk spel. In verband met een en ander is de wed strijd, dien V.S.V. morgen tgen Hermes-D.V.S. speelt, zeker niet van belang ontbloot. V.S.V. zal hem natuurlijk graag willen winnen, om in ieder geval in de running te blijven tot Sparta op bezoek komt, terwijl Xerxes prijs zal stellen op het bezit ven de twee punten, omdat haar 8 punten uit 13 wedstrijden nog absoluut geen zekerheid geven, dat de degra datie-wedstrijden door een andere club ge speeld moeten worden. Gemakkelijk zal het V.S.V. intusschen niet vallen, een herhaling te leveren van haar prestatie van 6 October j toen met 41 gewonnen werd. Daarvoor zijn Lagendaal c.s. den laatsten tijd te goed op schot! Wanneer V.S.V. het tot een kleine overwinning weet te brengen, zou ons dit zeker meevallen. We voelen echter meer voor een gelijk spel. De Kennemers hebben in hun laatste ont moeting Lugdunum er slechts met 21 onder kunnen houden, een prestatie, die een heel stuk bleef onder de 61 overwinning, welke Kennemers op 13 October in Leiden behaal den. Morgen komen de Kennemers tegen Schevenigen in het veld. Deze club ontmoet te Kennemers tot dusver nog niet. De prestaties der Scheveningers zijn tot dusver van zeer uiteenloopenden aard geweest, doch we meenen toch te moeten aannemen, dat de Wij kers zullen winnen. De Stormvogels-reserves maken tot nog toe een goeden kans op de bovenste plaats. Ze winnen den laatsten tijd vrij regelmatig. Zoo moest R.C.H. 2 op 26 Januari. enE.D.O. 2 er weer aan gelooven en wel met 3—0. Zondag brengen ze een bezoek aan Ajax 2. Dat wordt een lastige uitwedstrijd voor Van Pel c.s. Wel iswaar opende Stormvogels het seizoen met een 41 overwinning op de Amsterdammers maar sindsdien hebben deze menige overwin ning geboekt en hun latste nederlaag op eigen terrein dateert van 6 October, toen E.D.O. 2 met 24 won. Wij gelooven, dat de. reserves van Storm vogels wel zullen winnen, ofschoon het ons toch ook niet zou verwonderen, als ze zich met een gelijk spel moesten tevreden stel len. Weer een onverkwikkelijke kwestie in het Oosten. De Tel. verneemt, dat er weer een onver kwikkelijke kwestie in het Oosten aan het licht is gekomen. In Januari 1935 werd door eenige bestuurs leden van Z.A.C. bewerkstelligd, dat de doel- verdediger van het eerste elftal, die te Erme- lo in een tuindersbedrijf werkzaam was, in dienst trad bij een te goeder naam en faam bekend staande bloemisterij te Zwolle. De be treffende bloemist werd hiertoe overgehaald, want in werkelijkheid had de man geen vol wassen knecht noodig, èn omdat hij in nor male omstandigheden geen volslagen knecht gebruiken kon èn omdat hij hem niet betalen kon. Van de zijde van Z. A. C. werden deze be zwaren echter onmiddellijk ontzenuwd, daar men in de eerste plaats zou zorgen, dat den bloemist het geheele loon van den betrokken speler zou gerestitueerd worden, terwijl den man tevens in uitzicht werd gesteld het in on derhoud krijgen van 15 a 20 tuinen. Dit uiterst aanlokkelijke aanbod werd door den bloemist aanvaard en zoo verhuisde de be wuste speler naar Zwolle. Na verloop van tijd ontving de werkgever een bedrag van 200 van Z.A.C., waarvoor hij een kwitantie teekendê voor een ontvangen „voorschot", en de tweede maal betaalde de vice-voorzitter van Z. A. C. hem een bedrag van f 72 uit,, zijnde vier weken loon van den knecht. Verdere restituties bleven uit, zoodat de bloe mist een vordering van 167 op Z.A.C. kreeg, die tot op den huidigen dag nog niet is aange zuiverd. in Augustus j.l. kreeg de bloemist de aan zegging van de zijde van Z.A.C. dat de knecht bij hem wegging, daar hij in betrekking moest bij een andere bloemisterij in Zwolle. Toen de betrokken speler dit zelf vernam, was hij hier mede weinig tevreden. Aanvankelijk weigerde hij naar zijn nieuwen baas te gaan en bleef bij zijn ouden, hoewel deze hem vertelde hem geen verder loon te kunnen uitbetalen. Na een week koos hij echter eieren voor zijn geld, ver trok naar zijn nieuwen baas, waar hij thans nog werkzaam is. Zij eerste baas had inmiddels, toen het on mogelijk bleek de vordering van f 167 te in nen, een advocaat in den arm genomen, ter wijl de K.N.V.B. door een geheimzinnigen der de van een en ander op de hoogte werd ge steld. Het bondsbureau vroeg toen aan den bloemist inlichtingen, die het na verloop van eenigen tijd ook kreeg. De advocaat heeft inmiddels een brief van den Z. A. C.-secretaris ontvangen, waarin een minnelijke schikking wordt voorgesteld, waar mee de bloemist niet accoord ging. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. De wedstrijd B.E.P.Oosterkwartier, die Zondag te Purmerend gespeeld zal worden, is een ontmoeting van twee ongeveer even sterke ploegen. De Haarlemmers wisten in hetzelfde aantal ontmoetingen, n.l. tien. één punt meer te behalen dan B.E.P. Voordeel van eigen ter rein kon voor de Purmerenders wel eens be slissend blijken. Haarlem 2 ontvangt D.E.D. 2, dat bovenaan staat, terwijl de Haarlemmers leelijk onder aan staan. Toch kunnen de Amsterdammers op een flinken tegenstand rekenen, maar de puntjes nemen ze mee. Te Santpoort op het S.V.-terrein zullen twee oude tegenstanders elkaar ontmoeten, n.l. S.V. 1 en Haarlem I. Beide ploegen wisten in twaalf wedstrijden ruim veertig maal te doe len, maar Haarlem behaalde drie punten meer -winnen! Maar gemakkelijk «ttaiu» dat met gelukken! - -«2f. ierrein, achter de ruïne van Brede- rode, de wedstrijd begint té twee uur. HAARL. KORFBALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. In de eerste klasse zal Flora 1 wel niet voor de tweede maal struikelen, zoodat we in de ontmoetingen Osno 1—Ons Genoegen. Haar lem 3—O.K. 2 en Animo 1—Flora 1 de over winningen geven aan de bezoekers. In ,2f een ontmoeting: T.H.B. 2—Meerle- bosch 1. De eerste behaalde in 9 wedstrijden negen punten; de tweede in 6 wedstrijden vier pumen Beide ploegen lijken dus niet veel te verschillen; toch geven we T.H.B. 2 de beste kansen. In 2B gaan de gastheeren Zandvoort 1, dat tegen Haarlem 4 speelt en Aurora 2, dat S.V. 3 ontmoet, met de punten strijken. In 3A gaat D.S.V. 2 naar E.T.O. 1, dat ons zwakker toont dan de bezoekers. Meerlebosch 3 heeft geen kans tegen Flora 2. Oosthoek 1 wint van S.V. 4. In 3B kan het tusschen Aurora 5 en Water vliet 3 spannen. Oosterkwartier 4, het eenige ongeslagen twaalftal in den H.K.B, zal winnen van T.H.B. 3. In 3C heeft O.K. 5 zeker de overwinning tegen Alw. Ready 3 voor 't grijpen; S.V. 5 is sterker dan Watervliet 4. Aaspir anten: Ons Genoegen—O.K. b, O.K. a—Flora en S.V.Animo. DAMES-HOCKEY. Het programma voor Zondag. Voor a.s. Zondag is uiteraard het compe- lietieprogramma slechts klein. In verband met de vastgestelde proef wedstrijden wordt in de eerste klasse niet, in de overgangsklasse slechts één wedstrijd gespeeld en bovendien zijn er eenige elftallen, die het volledige programma reeds afgewerkt hebben. In de overgangsklasse dan, krijgt Amster- Z A TE RD A G -8 F E B R.- 1936 dam II bezoek van Hurley en zal ongetwij feld kunnen winnen. In 2 A gaat Rood Wit II naar O.K. in Amsterdam Gelijk spel of een kleine overwin ning voor de thuisclub is te verwachten B.D.H.C. III ontvangt H.H.IJ.C. II: de vorige week in Den Haag eindigde de wedstrijd tus schen deze beide ploegen met 0—0: ditmaal zal B.D.H.C. rn wellicht sterker zijn. Strawberries kan o.i. op eigen veld van Te Werve winnen. In 3 B ontvangt H.B.S. het tweede team van Leiden. Hoewel H.B.S. geen kans meer heeft op het kampioenschap, zal zij toch de twee punten nog wel in de wacht willen sleepen. Bij T.H.C'.Rood Wit III zullen de twee rivalen elkaar niet veel ontloopen; beide ploegen behooren tot de zwakste der afdeeling. ler- reinvoordeel geeft misschien den doorslag ten gunste van T.H.C. B.D.H.C. IV moet naar Amsterdam III. De resultaten van deze partijen zijn vrijwel ge lijkwaardig; het is ook voor allebei de laatste competitiewedstrijd. Wij achten toch Amster dam III iets sterker. In 3 D heeft de returnmatch Famos H.B.S. II plaats, die vermoedelijk onze stad- genooten wel weer een stapje verder van het kampioenschap af zal brengen. O.K. II, mits voltallig, kan op eigen veld wel van B.D.I-I.C. V winnen, zij het met gering verschil. Am sterdam IV zal misschien aan T.H.C. n de tiende opeenvolgende nederlaag toebrengen, waardoor laatstgenoemd elftal definitief op de laatste plaats zou komen te staan. In 4 C gaat Zandvoort haar kampioenschap halen bij de Kraaien. Gelijk spel zou al vol doende zijn. maar daarmee zal Zandvoort zich niet tevreden stellen. Strawberries II zal op eigen terrein wel de meerderheid van Amsterdam V moeten erkennen. HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag a.s. luidt al dus: Eerste klasse: M.H.C.—H.D.M. Promotie-afdeeling B: Be Fair—Strawberries 2e klasse A: De Vierde—M.H.C. 2 2e klasse B: M.H.C. 3—H.B.S. Bloemendaal 2—Alliance Derde klasse A: H.B.S. 2Alkmaar 2 Strawberries 2Hudito Derde klasse D: M.H.C. 4—A.M.V.J. Amsterdam 4—Alliance 2 Vierde klasse E. Alkmaar 3H.B.S. 3 Bloemendaal 3—Strawberries 3 Bloemendaal 4Zandvoort De Musschen ontvangen dus H.D.M.. de vermoedelijke landskampioenen, die Zondag j.l. den concurrent Amsterdam van zich af schudde, M.H.C. had Zondag j.l. een vrijen dag; een rustpauze voor den eindspurt, die de Mus schen van het degradatiegevaar moet red den. M.H.C. heeft dus een zware taak. Strawberries heeft eveneens een moeilijke taak in haar uitwedstrijd tegen Be Fair. Ook de Strawberries staan er uiterst zwak voor; ook zij hebben nog slechts een kleine kans op behoud door een flinken eindspurt. M.H.C. 2 speelt uit tegen De Vierde en zij zal haar reisje vermoedelijk niet met een zege kunnen besluiten. Een spannende strijd zal M.H.C. 3H.B.S opleveren. Deze teams hebben zich de laat ste weken uitstekend geweerd; vol spanning kan nu deze plaatselijke ontmoeting in het Heemsteedsche Sportpark worden tegemoe; gezien. onder leiding van B. Dukel. LIT DE PARTIJ. Onderstaande combinatie, welke Wit in deze stelling kan maken behoort wel tot de mooiste van dit opsluitingssysteem. Reeds jaren gele den werd deze slag uitgevoerd door den oud wereldkampioen H. Hoogland. ZWART De International Board en mogelijke spelregelverande ringen De invallerskwestie en de vergoeding voor loon derving De Engeische scheidsrechter Mr. Lines oordeelt over het voetbalpubliek Dengis, de Amerikaan en Daou, de Marokkaan in den Marathon Critiek in Hongarije Een hui lende skiloopsterDe Engeische beker. De International Board, het lichaam, dat de voetbalspelregels controleert en soms ver andert, zal in de eerstvolgende bijeenkomst weer eenige belangrijke wijzigingen overwe gen. Zooals men weet, worden in Engeland geen invallers toegestaan, wanneer een'spe ler van een elftal om de een of andere reden het terrein verlaat. Reeds enkele jaren ge leden zijn er stemmen opgegaan om deze be paling in zooverre te herzien, dat althans een gewonde doelverdediger mag worden ver vangen, doch dit alleszins billijke voorstel werd verworpen, omdat men van meening was, dat ónder de tien „veldspelers"'van'een beroepsteam er altijd wel een'te vinden was, die den keeper met kennis van zaken zou kunnen remplaceeren. Inderdaad is dit her haaldelijk gebleken het geval te zijn; de hedendaagsche professional is zoo veelzijdig, dat hij evenals een beroepsmusicus, in den regel de rol van een collega met succes kon vervullen en zoo is de Arsenal-aanvoerder Hapgood b.v. zeer wel in staat, met goed ge volg de doelverdedigers-taak over te nemen. De veranderingen in de spelregels, zooals destijds in den buitenspelregel, worden in de eerste plaats aangebracht om de wedstrijden van de groote Engeische League-clubs inte ressant te maken en zoodoende het publiek te trekken. De amateur-vereenigingen ko men pas in de tweede plaats en daar deze ploegen gewoonlijk niet over zooveel geva rieerd talent beschikken, is het uitvallen van den doelverdediger een groote handicap. Thans wil men overwegen, voor alle ge wonde spelers, natuurlijk met eenige restric ties, plaatsvervangers toe te staan. Wij ge looven vooralsnog niet, dat deze voorgestel de veranderingen zullen worden ingevoerd, omdat zooiets tot misbruik aanleiding kan geven. In ons land stoort men zich niet aan de invallersbepaling; het komt dan ook meermalen voor. dat zelfs enkele minuten voor het einde van een belangrijken wed strijd een volkomen frissche speler een col lega, die kramp heeft gekregen als gevolg van het hooge tempo, komt vervangen. Niet zelden blijft het. niet bij die eene verande ring en het wil ons voorkomen, dat daardoor de tegenpartij ernstig gedupeerd wordt. Men begrijpe ons goed, voor een werkelijke ver wonding zijn ook wij geneigd een remplacant toe te staan, doch voor een gebrek aan „fitness" en de gevolgen daarvan is de spe ler in kwestie zelf verantwoordelijk. Bij in ternationale wedstrijden heeft men, om dit bewaar te ondervangen, reeds de restrictie gemaakt, dat invallers slechts tot de rust kunnen worden opgesteld. Enkele Engeische deskundigen zijn in dit 'verband op het denkbeeld gekomen, den scheidsrechter de beslissing omtrent den ernst van een verwonding op te dragen, d.w.z. hem de volmacht te geven ter beoor- deeling van de wijze, waarop de blessure is ontstaan, hetzij door een botsing, ongeval of door ruw spel van de tegenpartij, waarna hij zijn bevindingen in een rapport aan de F.A. moet vastleggen. Deze experts zijn voorts van meening, dat in geval een tegenstander door unfair spel de schuld van de verwonding is, deze van het veld moet worden gezonden en geschorst gedurende den tijd, dat het slachtoffer niet in staat is om te spelen. Geschorste profes sionals krijsen geen salaris en door dezen maatregel wil men bereiken, dat de beroeps speler dubbel voorzichtig is in de wijze, waar op hij zijn tegenstander aanvalt. Deze laatste bepalingen hebben vanzel- sprekend uitsluitend met het beroepsvoetbal te maken, doch de invallerskwestie is ook in ons land van voldoende groot oelang. om een doelmatige regeling met duidelijk geformu leerde restricties spoedig gewenscht te ma ken. Het tweede punt van bespreking door de International Board betreft de vergoeding voor loonderving aan amateurs. Deze kwestie was destijds de aanleiding tot het uittreden van de British Football Associations uit de F.I.F.A. Ook hier is de kans klein, dat men tot een vergelijk komt, maar het feit, dat er thans enkele Engeische officials zijn, die deze vergoeding voorstaan, is een teeken, dat ook daar dc meening veranderd is. De bekende Engeische scheidsrechter Mr. C. E. Lines heeft de gemoederen ernstig in beweging gebracht door zijn verklaring, dat geen twee procent van hot publiek, dat de wedstrijden bezoekt, het spel begrijpt. En hij voegt er aan toe, dat wat voor het publiek geldt, evenzeer op de spelers betrekking heeft. Inderdaad een boud oordeel, temeer, nu het hier het met sport groot gebrachte Engei sche volk betreft. Deze bewering heeft dan ook niet nagelaten een storm van protest te ontketenen en er zijn deskundigen, die van meening .zijn, dat juist onder het publiek op de staanplaatsen in Engeland dikwijls de beste spelkenners worden gevonden. Wellicht is Mr. Lines, die het overigens toch beter moest weten, in zijn meening be- invloed door de houding 'van chauvinistische club-supporters, die rifift overal in de we reld aantreft en verwart hij onwetendheid met een eenzijdig oordeel van dit gedeelte van het voetbalpubliek. De gemiddelde Engeische voetbaltoeschou wer heeft op ons altijd den indruk gemaakt, het spel met behoorlijke kennis van zaken en een ruime opvatting van sportiviteit te kunnen volgen en in dit opzicht mag zijn Hollandsche collega, mits onpartijdig, een pluim evenmin onthouden worden. Het is zelfs opmerkelijk, dat bij een internationa len wedstrijd in het Stadion, waarbij toch iedereen hoopt, dat Nederland zal winnen, wel degelijk de prestaties van het bezoeken de elftal naar waarde geschat worden. En evenzeer opmerkelijk is het. dat het ook hier voornamelijk de lagere rangen zijn. waar dit oordeel vaak deskundig geformuleerd wordt, soms beter dan dit door erkende experts het geval is. Mr. Lines staat derhalve vrijwel alleen in zijn oordeel; slechts een klein aantal, even als hij. officieel met de voetbalsport verbon den personen zijn "net met hem eens, oa.. Mr. Jennings, secretaris van de Birmingham Alliance, die beweert, dat van het aantal candidaat-scheidsrechter, meestal jongelui van 25 tot 32 jaar. die het spel jarenlang gevolgd of gespeeld hebben, jaarlijks meer dan de helft na het examen wordt afgewe zen. Wat o.i. nog geenszins wil zeggen, dat zij geen kijk op voetbal als zoodanig hebben, veeleer bestaat hun fout uit een gebrek aan kennis van de fijnere puntjes der spelregels. Pat Dengis, geboortig uit Swansea, thans als Amerikaan genaturaliseerd, zal de Ver- eenigde Staten te Berlijn in de Marathon race vertegenwoordigen. Zijn korte loopbaan is vol van merkwaardige ervaringen. In een snelwandelwedstrijd op den weg over 50 Ki lometer moesten de deelnemers aan het einde eenmaal rond een sintelbaan loopen, alvorens de finish te bereiken. Dengis had ruim IV2 Kilometer voorsprong, toen hij van den straatweg op de baan stapte. Zoodra hij op den zachten grond stond, weigerden zijn beenen verderen dienst en reeds schoten de omstanders toe, om hem behulpzaam te zijn, toen Pat zich Dorando's Marathon herinner de en de hulp afwees. Na 15 keer te zijn gevallen en 20 minuten over de laatste ronde te hebben gedaan, ein digde hij als tweede, wat nog altijd beter is dan te worden gediskwalificeerd. Dit was het lot van den Italiaan Dorando, die bij de Olympische Spelen te Londen in 1908 een soortgelijke ervaring had. Hij was zoo ver moeid, dat het publiek hem op de laatste 200 Meter naar de finish moest ondersteunen, wat volgens het reglement niet is geoorloofd. Desondanks werd Dorando bij zijn terug komst in Italië als een held vereerd en een geestdriftig hotelhouder bood hem een jaar lang vrij wonen en pension aan. Dengis heeft sindsdien op den Marathon afstand uitstekende tijden gemaakt; een maal verloor hij met een halven meter ver schil van Pawson in den tijd van 2 uur 27V2 min., wat beschouwd wordt als een wereld record. Het ziet er dus naar uit, dat er te Berlijn, evenals bij het zwemmen, op ver schillende athletieKnumniers nieuwe records zullen worden gevestigd. Men zal zich nog herinneren, hoe te Am sterdam in 1928 de Algerijn El Ouafi tot al ler verbazing den Marathon won. Thans is men in Frankrijk zeer enthousiast over de orestatie van den cross-country-specialist Dacu. eer Marokkünscb s^teaat. Dez° jonge man heeft nog nooit getraind, maar hij weet al zijn tegenstanders met groot verschil te verslaan. Wellicht zal hij in Dengis en den Chileen Zabala te Berlijn zijn zwaarste riva len vir.den en overigens is het meestal een volkomen outsider, die deze monsterrace wint. Gedurende 1935 zijn door de U.C.I. en de Fransche Wielren Unie 1054 renners, trai ners en verzorgers. 37 clubs, 6 banen en 14 directeuren bestraft. Van het totaal opge legde bedrag aan boetes was bij de jaarwis seling 140.000 francs nog niet betaald. Voor- loopig behoeft de Fransche Bond dus nog geen geldzorgen te hebben. Na de 61 nederlaag tegen Nederland, is er veel critiek uitgeoefend op de Fransche keuze-commissie, die zich daarvan niet veel heeft aangetrokken. Anders dacht de Hon- gaarsche official er over. die verantwoorde lijk was voor de samenstelling van de ama- teurploeg, die te Lyon met 21 van de Fran sche amateurs verloor Men was in Boedapest over dit slechte resultaat van dit, met het oog op de komende Olympische Spelen sa mengestelde team zoo teleurgesteld, dat ge noemde official onmiddellijk zijn ontslag als samensteller van het elftal indiende, welk ontslag hem echter geweigerd werd. Het is dus maar te hopen, dat Hongarije te Ber lijn een beter figuur slaat, want anders kon het welkom-thuis van de één-persoons-keuze commissie wel minder hartelijk zijn, waar door hem de „goulash" niet zou smaken. En dat zou spijtig zijn. Het schoeisel speelt in vele takken van sport een groote rol, zelfs bij het bridgen, zooals menig partner tot zijn smart heeft ondeiwonden. De Fransche athleet. Geo. André won eens te Antwerpen een 400 meter hindernis-race op één schoen, de andere had hij tijdens het springen verloren. Er zijn lange afstandsloopers. die het traject het liefst op bloote voeten afleggen, oftewel met het schoeisel van Moeder Natuur. Onlangs was er bij een ski wedstrijd een jeugdige Francaise, die onderweg een ski verloor. In plaats van het voohbeeld van haar landgenoot André te volgen en te trachten, althans op acrobatische wijze het eindpunt te bereiken, liet zij direct alle hoop varen en ging in de sneeuw liggen huilen, totdat een der ordecommissarissen haar vond. Als deze functionaris zijn taak goed heeft begrepen, heeft hij haar zonder twijfel een troostprijs toegekend. De loting voor de vijfde ronde van den En geLschen voetbalbeker heeft slechts in één wedstrijd twee eerste klassers samenge bracht, nl. Grimsby (14) en Manchester City (11). De overige zeven matches gaan alle tusschen clubs uit de eerste en de tweede afdeeling. waarbij in vier gevallen de lager geplaatste vereenigingen op eigen terrein spelen. Het aloude Barnsley, dat in 1912 den beker won, ontvangt Stoke City en behoeft, nu zij Birmingham en Tranmere Rovers op vreemd terrein verslagen heeft, geen vrees voor. de nederlaag te koesteren, evenmin als Sheffield United voor Leeds. Eenzelfde ver trouwen kunnen we niet in Newcastle heb ben, dat weliswaar de bekerhouders Sheffield Wednesday heeft uitgeschakeld, maar laatst genoemde club maakt een inzinking door en bovendien is het min of meer gewoonte, dat de overwinnaar van het vorige jaar in een der eerste ronden van hét volgend seizoen verliest. Newcastle ontvangt Arsenal, dat haar supporters zal willen compenseeren voor de verdwenen kansen op een hernieuwd kampioenschap. We achten de Londenaars sterker dan de United, dde het op eigen veld misschien tot een gelijk spel zullen brengen om de replay op Highbury te verliezen. De match, die een record-menigte naar Stam ford Bridge zal trekken, is tevens de eenige, die voor den beker in de Engeische hoofd stad zal worden gespeeld, tusschen Chelsea en Fulham, wier terreinen vlak bij elkaar liggen, wat tot veel sportieve rivaliteit heeft aanleiding gegeven. Het resultaat is geheel open; de tweede klasser heeft een goed elf tal, terwijl Cheisea, nu Mitchell geschorst zal worden, het met een verzwakte halflinie zal moeten steilen en voor het maken van goals op den Iersohen international Bambrick en rechtsbuiten Spence, een speler van het type Adam. hebben moet. Bradfort City krijgt een zwaren dobber tegen Derby County, dat met Barker als spil en Gallagher en Crooks in de voorhoede wel zal zegevieren. De andere tweede klasser uit dezelfde stad. Bradford, zal eerst nog met den finalist van het vorige jaar, West Brom- wich Albion, moeten uitmaken, wie van bei den Tottenham Hotspurs mag ontvangen. De Spurs maken in beide gevallen geen slechte kans, tenzij de Albion-voorhoede weer een van haar bijzondere scoring-dagen heeft. Tenslotte zal Middlesbrough het met Lei- cester City na veel moeite wel klaar spelen. Van de Zaterdag jl. gespeelde competitie wedstrijden dient, behalve de 61 zege van West Brom op Liverpool, de 13 uit-over- winning van Aston Vilja op Derby County (3) te worden vermeld, waardoor de Villa de laatste plaat1; aan Blackburn heeft over gedaan. In III Noord versloeg Chester (5) het bezoekende York City (18) met niet min der dan 120. WIT Zwart: 1 3 4 6 7 8 9 11 13 14 15 16 17 18 19 21 23 en 24. Wit: 25 26 27 28 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 42 43 45 en 48. Wit wint een stuk door: 28—22 17x28 26x17 11x22 25—20 14x25 34—29 23x34 32x14 9x20 39x19 13x24 33—28 22—33 38x29 24x33 27—21 16x27 31x11 6x17 en wint een stuk door 3530 en 40x38. CORRESPONDENTIE. H. Krik, alhier. Als u idee hebt, u bij een damclub aan te sluiten, schrijf ons dan eens. C. B. Uw probleem ontvangen. Bij ge schiktheid volgt plaatsing. 5. J. Hoogv, Beverwijk. Mag ik van u spoe dig antwoord verwachten? Bij voorbaat dank. BLINDPARTU TE KATWIJK. Hieronder volgt de blindpartij welke wij Maandag j.l. tegen den heer Vermeulen te Katwijk speelden. Wit. Vermeulen. Zwart B. Dukel, blind. I. 33—28 18—23 2 38—33. Door den tweeden zet 3833 van Wit komt veld 47 of 49 open, wat reeds de stelling ondermijnt; 39—33 is de juiste voortzetting. 2. 1218 3. 42—38 7—12 4. 47—42 20—24 5. 34—29 23x34. Deze ruil is zwak en doelloos gespeeld, daar thans twee stukken van Wit uit de verdediging wor den gerukt, tegenover twee zwarte schijven uit den aanval. Hiermede is dus de aanvaller Zwart alleen gediend. 6. 40x20 15x24 7. 45—40 18—23 8. 40—34 12—18 9. 34—30 17—21 10. 31—27 (sterker is 31—26), 21—26 11. 50—45 10—15 12. 30—25 14—20 13. 25x14 9x20 14. 44—40 4—9 15. 49—44? Zeer zwak, Veel sterker is 39—34. Door den tekstzet wordt het spelen aan den korten vleugel belemmerd. 15.5—10 16, 28—22? 10—14. Wit speelt hier wel een zwak spelletje. Met 36—31 ware nog iets te bereiken geweest. 17. 33—28 2—7. (Op 1—7 kan Wit 27—21 spelen). 18. 37—31 26x37 19. 42x31 7—12 20. 31—26 20—25 21. 40—34 14—20 22. 44—40 11—17 23. 22x11 6x17 24. 34—30 25x34 25. 39x30 20—25 26. 41—37 25x34 27. 40x20 15x24 28. 46—41 17—21 29. 26x17 12x21 30. 45—40 21—26 31. 48—42 9—14 32. 36—31 14—20 33. 40—34 20—25 34. 43—39 8—12 35. 41—36 3—8. Stand na den 35en zet van Zwart luidt: Zwart, Dukel: 1 8 12 13 16 18 19 23 24 25 26. Wit, Vermeulën27 28 31 32 34 35 36 37 38 39 42. Wit aan zet is steeds verloren;.'T* In de partij volgde 38—33 en Zwart besliste met 2329 en 1319 na enkele zetten de partij.'Wie ontdekt nog een houdbaren speel- gang voor Wit? IJMUIDEN—BEVERWIJK, In de ontmoeting IJmuiden—Beverwijk werd aan bord één tusschen de heeren D. Kikke en Postma onderstaande 'partij ge speeld (Wit: Postma). 1. 3430. Van dezen openingszet vervalt men toch in een speeltrant, die uit de openingen 33—28 32—28 of 34—29 voorkomt, 17—21 2. 31—26. Wit's tweede zet ligt niet in de lijn van de 34—30 opening. 20—25 3. 26x17 12x21 4. 32—23 25x34 5. 40x29 14—20 6. 29—24 19x30 7. 35x24 20x29 8. 33x24 7—12. Het spelen met een voorpost zooals Wit beoogt, is wel goed als men dit tot in het eindspel kan handha ven, waardoor terreinwinst en tempo-voordeel zijn behaald. Van dezen voorpost gaat niet zooveel kracht uit. 9. 45—40 1—7 10. 39—33. Sterker is 3732 daar Wit de beschikking moet houden over 38 of 39—33 1010—14 11. 40—35. Ook deze zet is niet sterk, hier had 37—32 gespeeld moeten worden. 5—10 12. 50J45 1823? Het is niet juist, om op deze wijze den voorpost aan te vallen. Door den zwakken negenden zet van Wit is deze voor post in een gevaarlijke situatie gekomen. Als Zwart 2126 en later 1822 speelt, om op deze wijze den voorpost aan te vallen, kan deze misschien gewonnen worden. Het is wel leer zaam, dit na te gaan. 13. 28x19 14x23 14. 33—28 23x32 15. 37x23 13—19 16. 24x13 8x19 17. 41—37 10—14 18. 36—31 12—18 19. 37—32 9—13 20. 31—27 4—9 21. 44—39 21—26 22. 39—33 2—8 23. 46—41 7—12 24. 41—37 11—17 25. 35—30 17—22 26. 28x17 12x21 27. 33—28 18—22 28. 28x17 21x12 29. 43—39 12—18 30. 32—28 14—20 31. 28—22. Deze zet is door den sterken zet 14—20 thans gedwongen 8—12 32. 47—41 1217 33. 22x11 16x7 34. 41—36 7—12 35. 49—43 6—11 36. 38—33? Zwart, D. Kikke. £WAM 11 I! ip Ét |p w> g§§ ËP Hl Ww, vm WIT ^Vit Postma Zwart: 3 9 11 12 13 15 13 19 20 26 Wit: 27 30 33 36 37 39 42 43 45 48 Thans is Zwart aan zet en deze ontgaat hier de winst met eenvoudig 20—24 te spelen 9—14 37. 30—25 20—24 38. 33—28 3—9 39 27—22 18x27 40. 28—23 19x28 41. 37—31 26x37 42. 42x33 13—18 43. 45—40 9—13 44 43—38 11—17 45. 48—42 17—22 46. 42—37 13—19 47 39—34 19—23 48. 36—31 15—20 49. 40—35 14—19 50. 25x14 19x10 51. 37—32 23—29 52. 34x23 13x29 53. 3227 1722 en na eenige on belangrijke zetten remise gegeven. Oplossing en correspondentie aan het adres van den damredacteur B. Dukel, Van Wasse- naerstraat 23, IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9