HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN. 21e JAARGANG NO. 82 MAANDAG 10 FEBRUARI '36 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand l cents plus 2X cents Incasso, per kwartaal f 120 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen ais zoodanig in de register! zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore^ van dij. blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- i - - voor de navolgende bedragen j overlijden; 400.- bij verlies van I n een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Kikker Een vaderlandsch spreekwoord vestigt de aandacht op de moeilijkheid, veeren te pluk ken van een kikker. Nu is de kikker welhaast als een nationale diersoort te beschouwen, en dus springt hij als het ware met een koenen sprong naar voren in het gedachtenbeeld, zoodra men een redevoering van minister Oud leest. De taak van dezen bewindsman, die nog minder benijdenswaard schijnt dan die van zijn collega's, gelijkt wel heel vaak op een poging om het bovenvermelde spreek woord te icgenstraffen. Gisteren heeft minister Oud aan de Kamer medegedeeld, dat doeltreffende verhooging van de inkomstenbelasting bijna ondoenlijk is, omdat de inkomens zóó gedaald zijn, dat de op'orengst-in-hoofdsom in een paar jaar tijds van 90 tot 45 millioen is teruggeloopen. Niettemin blijft minister Oud den kikker bestoken. Het zij hem vergeven, want het is zijn plicht. „Verdere versterking van de in komsten van de schatkist is niet wel moge lijk", zegt hij. Daar moet men dus wel uit afleiden dat hij met zijn nieuwe reisbelas- ting en zijn overwogen belastin g-op-de-vrij- gezelligheid slechts poogt, verdere daling van de inkomsten der schatkist tegen te houden. Zal het hem gelukken? De kikker is vlug. Hoe meer soorten belastingen er komei?. hoe minder kans dat de totale opbrengst er bij gebaat zal zijn. Want minister Oud's voorzitter, dr. Colijn, heeft ons niet zonder resultaat jarenlang aanpassing aanbevolen, en 'vie daar eenmaal mee bezig is wordt er steeds handiger in. Ik heb indertijd al eens uiteengezet dat het onvermijdelijke effect van een nieuw-belast artikel is dat men op een ander belast artikel gaat bezuinigen. De opbrengst op het nieuwe hoofd vermindert altijd de opbrengst op het oude, en de dag komt waarop deze verschillen elkaar dekken en de belastinggrens heelemaal bereikt is. De reisbelasting en de vrijgezellen-belas ting zullen geen ander effect hebben. Het ls zeer begrijpelijk dat de organisaties van ongehuwde ambtenaren al in verzet zijn te gen minister Oud's plannetje, omdat zij al salariskortingen ondervinden. Moet daar nu nog eens een belasting bovenop komen? Dit is het begin. Straks komt het protest van Horecaf. Ik heb het al eerder in uitzicht ge steld, en iedereen weet dat de vrijgezel de beste cafébezoeker is. Wellicht zal minister Oud zich daaraan niet storen. Maar dan zul len de restaurants en cafés, die zwaar belast zijn, weer minder gaan opbrengen aan de IJmuiden's Bloei. Het verslag van den secretaris. Misschien zal minister Oud tot de Ho van Horecaf zeggen: houdt jullie je nu maar kalm, je krijgt de heilzame gevolgen van de reisbelasting. Meer Nederlanders zullen hun vacantie in eigen land doorbrengen. Jamisschien. Maar hoeveel, die naar het buitenland zullen blijven trekken, zullen hun extra-vacantie-besparingen verhalen op an dere posten, door den minister belast? Interessant is zijn taak natuurlijk wel. De kikker hupt naar alle kanten: overal vindt hij minister Oud op zijn weg. De kikker gaat op reis naar een andere sloothij vindt er minister Oud. De kikker besluit, maar lie ver niet te trouwen en keert zijn groene bruid den rug toehij staat tegenover minister Oud. Maar wat de minister ook beproeft: hij kan geen veeren van hem plukken. Het blijft een kaal beestje. Vandaar deze verklaring: dat verdere versterking van de middelen van de schatkist niet wel mogelijk is. Ook het ge meentebestuur van Rotterdam zal zich daar naar moeten schikken, nolens volens, omdat het nou eenmaal niet anders is, en als het ge meentebestuur van Rotterdam meer moet be zuinigen, zal het zelf daartoe de oplossing die nen te vinden en niet moeten eischen dat het Rijk die aangeeft. Want de gemeentehuishou- ding binnen het kader der gelden die binnen komen, te regelen is nu juist wèl de taak van de gemeenteAls mijn belasting verhoogd wordt en ik moet deswege bezuinigen, geeft het ook niets of ik naar het Klein Heiligland loop en vraag: „Ja maar, waarop?" „Dat moet u zelf weten", zou het Klein Hei ligland terecht zeggen, en het loket laten dichtvallen. R. P. radioverbinding met schepen De navolgende schepen zijn Maandag, 10 Februari 1S36 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-radio. Aagtekerk, Aldabi, Alphacca, Alpherat, Al- waki, Baloeran, Bloemfontein, Boschfontein, Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Faam, Grootekerk, Johan v. Oldenbarnevelt, Kota Gede, Maasdam, Marnix v. St. Aldegonde Meerkerk, Modjokerto. Nieuw Zeeland, Oranje Nassau, Foelau Roebiah, Poelau Tello, Rand- lontein, Springfontein, Simon Bolivar, Sta tendam, Streefkerk, Volendam. tt -i Jaarverslag van den secretaris van IJmuiden's Bloei, den heer B. G. Schuiten' maker, ont-leenen wij het volgende: Contact met het Gemeentebestuur Beïnvloed door de tijdsomstandigheden is het contact niet het gemeentebestuur niet van dien aard geweest, dat v/ij van een druk ke relatie mogen spreken. Niettemin hebben belangrijke besprekingen met verschillende leden van het college plaats gehad. Vooral met wijlen burgemeester Rambonnet kwamen wij dikwijls in contact. Zoodat wij óók in dat opzicht aangename herinneringen aan hem bewaard hebben. Het gaf ons een prettigen indruk, dat onze nieuwe eere-voorzitter, burgemeester Mr. M, M. Kwint, op zeer voortvarende wijze deel neemt aan den gemeenschapsarbeid van „IJmuidens Bloei". Uit de verschillende bewijzen daarvoor kie- zen wijde oprichting van het „Verkeers- huis". Wij zijn onzen burgemeester daar hoogst dankbaar voor. De tijd zal leeren, dat in een lang gevoelde behoefte is voorzien. Het is echter jammer, dat het oude verval len gebouw zooveel van onze middelen heeft geëischt, dat wij maar zoo-zoo konden slagen om er iets behoorlijks van te maken. En dat is voor een verkeershuis toch noodig, aange zien in deze materie het oog belangrijke cischen stelt. Daarom is het ons aangenaam te^ kunnen rapporteeren, dat B. en W. intus- sehen een belangrijk deel dezer kosten voor kun rekening hebben genomen, waarvoor wij hoogst dankbaar zijn. De economische en cultureele ont wikkeling onzer gemeente In de eerste plaats brengen wij bij zonderen dank aan de vele leden en vrienden, welke ons door een extra gave in staat hebben ge steld het „Verkeershuis" te installeeren. Wij ontvingen daarvoor rond driehonderd gulden 300). De zaak is wat de installatie be treft daarmede nog niet af, maar wij mee nen toch een goed resultaat te hebben be reikt. Het zal ons dan ook aangenaam zijn, als de leden en belangstellenden i. h. b. zij, die hebben bijgedragen, zich persoonlijk ko men overtuigen. Wij twijfelen niet, dat ieder dan den indruk zal medenemen, dat zijn of haar medewerking de algemeene welvaart van onze gemeente ten goede zal komen. Het verblijdt ons, op het voorgaande te kun nen laten volgen, dat in ons verkeershuis zal worden gevestigd een agentschap van het Reis- en Passagiersbureau Hoyman en Schuur man. Voor alle binnen- en buitenlandsche rei zen kunnen plaatsen besproken worden en zijn inlichtingen verkrijgbaar. De zes „Tarakan" reizen met jeugdige scho lieren naar Noorwegen hebben in IJmuiden heel wat stof doen opwaaien. De kwestie n.l., dat die reizen over het Hoogovenbedrijf wer den geleid, inplaats van over den toeristen steiger te IJmuiden, was voor vele zoo niet alle IJmuidenaren een bittere teleurstel ling. De vraag, of de toeristensteiger voor dat doel nu plotseling onbruikbaar geworden was, kwam over veler lippen. Oók meenden velen in die zaak een concessie aan de Hoogovens te zien. Terwille van een objectief oordeel zij hier gezegd dat, zoo hier sprake van een concessie is, de eer daarvan aan de Hoogovens toekomt. In principe n.l. zijn de Hoogovens niet op deze voorvallen gesteld. Het bedrijf heeft zijn ha ven zelf te veel noodig, om deze voor toeris me beschikbaar te stellen. Dat zooiets toch gebeurde ligt gedeeltelijk aan de veelzijdige bestemming van den toeristensteiger en an derzijds aan den verouderden, onpractischen bouw. Al zijn wij van meening, dat gevoegelijk en kele reizen via den toeristensteiger hadden kunnen plaats vinden, dan verstaan wij te vens de bezwaren van de autoriteiten, welke moesten beslissen over een serie van zes rei zen. Dat daarbij de economische belangen van IJmuiden op den achtergrond geraakten, betreuren wij. Dat des te meer, omdat voor de Hoogovens aan deze zaak geen enkel voor deel verbonden was, terwijl het voor IJmui den een aai'dig buitenkansje geweest zou zijn. Niettemin meenen wij in deze materie toch een lichtpuntje te zien; zooals vele urgente dingen heeft ook deze zaak haar schaduwen vooruit geworpen. Door dit voorval is n.l. af doende gebleken, dat de bouw van een stei ger voor de groote scheepvaart zeer noodig ls. Wij weten, dat de betrokken autoriteiten een zelfde meening zijn toegedaan. Bovendien zijn wij overtuigd, dat een voortvarend ma gistraat als onze burgemeester zoo noodig de gewenschte activiteit zal aanwenden om te voorkomen, dat deze zaak sleepende blijft. De Roei en Zeilvereeniging „Kennemer- land" verzocht onze medewerking voor het verkrijgen van een jachthaven te IJmuiden. Een bespreking met den Rijkshavenmeester had het resultaat, dat het bestuur der R. Z. V. K. paraat moet zijn wanneer eventueel door aanleg van havenwerken de gelegen heid daarvoor open komt. Onze bemoeiingen voor het houden van wedstrijdraces buiten den havenmond hadden geen succes, aangezien niet op voldoende deel neming gerekend mag worden. Het aanloopen van IJmuiden door verschil lende scheepvaartmaatschappijen, voor het em- en debarkeeren van passagiers, heeft een meer symbolisch dan productief voordeel. Toch meenen wij, dat te moeten waardeeren, aan gezien daarmede erkend wordt, dat de eco nomische voordeelen van IJmuiden als haven niet onopgemerkt blijven. Laten wij zeggen, dat met een en ander de eerste stappen zijn I gezet en dat de volgende naar een los- en laadhaven leiden Het vreemdelingenverkeer in onze gemeente. Voor zoover het weer daartoe heeft medege werkt was het seizoen 1935, wat het vreemde lingenverkeer betreft, niet ongustïg. Het is nu eenmaal zoo, dat een zeeplaats de meeste aantrekkingskracht heeft, wanneer het mooi weer is. Dat is vooral merkbaar te IJmuiden, want dan is het hier als regel druk, wat weer bewijst, dat men met goed weer gaarne een bezoek aan IJmuiden brengt. Niettemin wordt het met de toeneming van het snelverkeer ge bruikelijk, dat velen een kijkje komen nemen met slecht weer. Ook het Algemeen bestuur van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal trof bijzonder slecht weer, toen het hier op 15 Mei vergaderde. Voor die gelegenheid hadden wij een boottocht geor ganiseerd, welke wel doorging, doch door een aanhoudenden stortregen zooveel van haar in teresse inboette, dat moeilijk van een plezier reis gesproken kon worden. Niettemin werd het programma afgewerkt. Onze burgemeester, die ook tijdens de ver gadering aanwezig was, maakte de geheele excursie mede en heeft geen druppel regenwa ter gemist. De eerste kennismaking met Zijn Edelachtb. was dus alles behalve droog, doch tot ieders genoegen buitengewoon hartelijk. Het strand verkeer en badleven Voor wij overgaan tot de bespreking van dit onderwerp releveeren wij voor de zooveel- ste maal, hoe wij over de toekomst van IJmui den als badplaats denken en v/at wij inmid dels daarvoor hebben gedaan. Spoedig na de oprichting van „IJmuiden's Bloei" bleek ons, dat het niet mogelijk zou zijn, IJmuiden tot een eerste rangs badplaats op te bouwen. Militaire en andere Rijksbepa lingen noopten ons in deze tot bescheiden heid. Daarom kozen wij den middenweg. Een fatsoenlijk publiek zij het dan in hoofd zaak dagjesmenschen meenden wij te kun nen bereiken .En de practijk heeft geleerd, dat wij goed hebben gezien. De tijdsomstandigheden brachten echter een nieuw element in het geding. De kampeer- vereeniging „Ons Buiten", welke in eigen kampeerverband wilde kampeeren, vroeg onze medewerking voor het verkrijgen van een kampeerterrein. Op het standpunt staande dat van kampeerders innerlijke beschaving moet uitgaan, konden wij de motieven begrijpen, waarom onze hulp .werd gevraagd. Wij traden in overleg met wijlen burgemeester Rambon net en vonden een willig cor. Na veel ondervonden medewerking van Wa terstaats-autoriteiten en de directie van het visschershavenbedrijf trad IJmuidens Bloei op als huurster van een terrein, dat zij zonder financieel voordeel weer verhuurde aan de vereenigïng „Ons Buiten", met als bindende bepaling, dat alle inkoopen gedurende het bewonen van het kamp in de gemeente Velsen moesten geschieden. Thans na een kampeerperiode van drie jaar mogen wij getuigen van onze tevredenheid over de vereeniging „Ons Buiten". Oók de Rijks- en Gemeente-autoriteiten zijn tevreden over deze vereeniging, welke met een stel re glementen als basis een tucht en orde hand haaft, die aan anderen ten voorbeeld kan zijn. Door de kampeervereeniging Dicht en Lucht" werd onze medewerking verzocht voor het verkrijgen van een kampeerterrein voor pl.m. 120 gezinnen in de maanden Juli en Augustus. Verder werd gezegd, dat gekampeerd werd in verenigingsverband en dat de leden op gevoed waren in het kampeerleven, zoodat politietoezicht absoluut niet noodig was. De voordeelen voor de gemeente werden al dus geformuleerd: Gezinsuitgaven per week pl.m. 20, is 12() maal 2o is 2400 per week. De kampeertijd per gezin gesteld op 5 weken, dan zou in de gemeente 12000 uitgegeven worden. Wij hebben het bestuur van „Licht en Lucht" bericht, dat wij ingevolge de bestaan de kampeerverordening niets voor hen kon den doen en daarom hun verzoek aan B. en W. hadden doorgezonden. Van B. en W. ontvingen wij bericht, dat het college aan het secretariaat van „Licht en Lucht" had bericht, dat in deze gemeente al leen gekampeerd mag worden op het kampeer terrein der gemeente. Het is ons niet gelukt te vernemen waar „Licht en Lucht"beland is, doch in ieder geval niet hier. Het in de vaart brengen van gehuurde trawlers. Een stem uit de vakbeweging. Wij lezen in de IJmuider Federatie: Dit najaar heeft een aantal zeeVisschers van Katwijkschen huize van een reeder te IJmuiden eveneen': van Katwïjksche origine, een tweetal trawlers gehuurd en in de vaart gebracht. Zijn wij goed ingelicht, dan moet van de bruto-besomming 15 pet, als huursom aan den reeder-eigenaar worden betaald. De exploita tie-kosten moeten dus volledig worden ge dekt met de resteerende 85 pet. van de ge maakte besomming. Hiervan moet, als men wil blijven varen en dat is de bedoeling, reis na reis in de allereerste plaats worden be taald datgene wat door derden geleverd is aan kolen, ijs, machinekamerbenoodigdheden, re paratie en of vernieuwing der netten etc. etc. Crediet immers wordt niet gegeven en zou ook ongezond zijn en fout zelfs van betrokke nen om dit eventueel te accepteeren. Wat hierna dan overblijft is loon, wat daarmede dan sluitpost is geworden in den meest vol- st-rekten zin. Bij een behoorlijk te exploiteeren boot, wat deze nu juist geen van beiden zijn, zou een en ander mogelijk nog wel kloppen, vooral als de verhuurder met wat minder genoegen wil de nemen dan met 15 pet. van de bruto-be somming. zooals hier het geval. Als we ons niet vergissen, dan komt daarvan de assuran tiepremie voor rekening van den reeder. Er blijft dan echter naar onze meening meer over dan er ooit op deze booten aan winst te maken zou zijn, meer in ieder geval dan wat redelijkerwijs de huurders van hun toch al schamele verdiensten te missen zullen hebben. In deze wijze van bedrijfsvoering, waarin al het risico naar den huurder is verlegd, kan voor de opvarenden nooit meer zitten dan de kost aan boord. En voor vrouw en kinde ren?. Wat er overschiet. Dit zal de eene reis wat meer zijn en de andere wat minder, maar in doorsnee zijn de verdiensten absoluut min der dan het op de kustboot r-eeds te laag ver diende loon. Niemand in het bedrijf gelooft immers, dat er bij de exploitatie van kust- trawlers momenteel een winst zou worden ge maakt van een kleine honderd gulden per reis. De eerste gevolgen zijn natuurlijk, dat alles wat niet- strikt noodzakelijk is of tot het eerst nooriige behoort, zal worden nagelaten, In dit verband mag de vraag worden gesteld: hoe staat het met de verzekering tegen ziekte, on geval of erger? Is uitkeering bij ziekte, onge val of invaliditeit daaruit en overlijden ver zekerd? Wij vreezen met groote vreeze, dat dit niet het geval zal zijn. Om al deze redenen meenen wij zeer ernstig te moeten, waarschuwen tegen het in exploi tatie brengen van schepen op deze wijze. Bij de tegenwoordige bedrijfsomstandigheden brengt het zelfs niet eens de zoo zeer ge wenschte werkverruiming. Er is in ieder ge val vrij groote kans, dat er voor op deze wijze in de vaart gebrachte booten, anderen moe ten worden opgelegd, omdat er nu eenmaal, gezien de afzetmogelijkheden, niet meer ruim te is dan voor een bepaald aantal. Bovendien is er ook hier niet de minste zekerheid van in de vaart te kunnen blijven. Niet meer dan twee misse reizen zijn er voor noodig, om be trokkenen nog berooider en armoediger dan ooit weer aan den kant te doen staan. Zoo moet het dus in geen geval. Dit is de minst gewenschte vorm van het in de vaart brengen van schepen. VERGADERING DER N. S. B. De N. S. B. belegt morgenavond een open bare vergadering in Thalia. Als spreker treedt op de algemeen leider Ir. A. A. Mussert. „HET PLAN VAN DEN ARBEID EN HET SOCIALISME". Over bovengenoemd onderwerp spreekt he denavond in „De Daad" de heer J. v. d. Kerk- hoff, lid van den gemeenteraad. Mevrouw KaasAlbarda zal den avond op luisteren met zang en declamatie. Om het Damkampioenschap van Nederland. Ligthart wint van Dukel. Twintig jaar geleden werd hevig gestreden rond Verdun. Onze foto toont den toegang tot het fort Deaumont na de bestorming door de Duitsche troepen op 25 Februari. Der traditie getrouw opende de voorzitter van den Ned. Dambond de heer v. d. Broek in Hotel Parkzicht te Amsterdam het tournooi om het damkampioenschap van Nederland. Het talrijk opgekomen publiek heeft met groo te belangstelling de eerste ronde, die verrassen de resultaten opleverde, gevolgd. De eerste verrassing was de overwinning van Ligthart op Dukel. Het was een klassieke partij, waarin Dukel op ht critieke oogenblik met hevigen tijdnood had te kampen. In een remisestelling had Dukel twee voortzettingen, waarvan één hem nog een winstkansje liet. Hierop ging Dukel in, doch hij behandelde de zen spelga-ng niet juist en verloor na correct spel van Ligthart. De tweede verrassing was de overwinning van Rustenburg op Bom en de uitsluiting tot deelneming van Raman. De overige uitslagen luiden: Van Dartelen wint van Lochtenberg, Vos wint van Stahl- berg, Kaldende Graag remise. De wedstrijden worden Zaterdag voortgezet. NED. CHRIST. BOUWVAK ARBEIDERSBOND In het R.K. Vereenigingsgebouw, Mahustraat hield de afdeeling Velsen van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond Vrijdagavond haar jaarvergadering, onder leiding van den heer J. Meijerink. De vergadering droeg een opge wekt karakter. De voorzitter wees in zijn openingswoord op den ernst der tijden, waar door zoo menigeen, die geen houvast heeft ten onder gaat. De verslagen van den secretaris en den pen ningmeester, die daarna werden uitgebracht, werden goedgekeurd. De omstandigheden in aanmerking genomen, was de toestand niet ongunstig te noemen. De avond werd opgeluisterd met voordrachten en zang. jy JUBILEUM „WEDUWENSTEUN". Op 21 Februari zal het tien jaar geleden zijn, dat de Vereeniging Weduwensteun werd op gericht. Het aantal leden, bij de oprichting slechts een tiental, bedraagt thans 700 a 800. In deze jaren is reeds meer dan f 10.000 be taald aan rechthebbenden. Het bestuur bestaat thans uit de heeren A. Vergouw, voorzitter, K. Roos secretaris-pen ningmeester en D. Blok,, M, Groot, K. de Vries, K. Raat en J. A. van Bel, commissarissen. De drie eerstgenoemde heeren zijn van de op richting af in functie. EEN PAPYRUSAVOND IN CONCORDIA. A.s. Donderdagavond zal voor de vereeni ging Papyrus Zuster Meyboom een causerie houden over het onderwerp: „Hoe behandelen wij onze zieken thuis?" Na afloop is er gele genheid tot het stellen van vragen. Vi*gcherijnieuws in een notedop. Vischverbruik in Duitschland, Engeland en België. Voor den oorlog bedroeg het gebruik van visch in Duitschiand 9 pond per hoofd der bevolking. Thans bedraagt dit 19 pond. In Engeland wordt per jaar per hoofd 19 pond visch geconsumeerd, in België ongeveer 7 pond. De vischomzet in Oostende. De vischomzet in Oostende gedurende de week van 31 Januari tot 6 Februari bedroeg 1499.367 fr. IJslanders verraden de plaats der politie- schepen. De IJslandsche autoriteiten houden zich thans bezig met het onderzoeken van een eigenaardige zaak. Er zijn nJ. vijf IJslanders gevangen genomen, die er van beschuldigd worden, herhaaldelijk aan vreemde, in het bij zonder aan Engelsche visschersvaartuigen te hebben medegedeeld de plaats, waar de IJs landsche politievaartuigen zich ophielden, zoo dat deze visschersvaartuigen ongestoord in verboden water konden vLsschen. Deze infor maties moeten met behulp van eenige korfce- golfzenders in geheime taal verstrekt zijn. Dividenden van Duitsche reederijen. In de onlangs gehouden vergadering van commis sarissen van de Hochseefischerei Nordstern A. G. te Wesermünde werd besloten, aan de algemeene ledenvergadering voor te stellen, het dividend vast te stellen op 8%, waarvan 6% ter uitbetaling in contanten en 2% voor afschrijving op leeningen. De Groszer Kurfürst Heringsfischerei A. G. maakte in het dienstjaar 19341935 een netto winst van 44.634 M. Het dividend werd bepaald op 5% (v.j. 4%). Met zes stoom- en 21 motor- loggers werden 100.414 (v.j. 79004) kantjes haring aangevoerd. Aanvoer cellulose. Het Noorsche stoomschip Bera is van Folda- foss bij de papierfabriek aangekomen om een lading cellulose te lossen. Daarna gaat het schip naar Amsterdam verder om fosfaat te laden voor Drontheim. Groote diepgang. Het van Aruba aangekomen Fi-nsche tank motorschip Josefina Thor-den passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,4 meter. Ertsaanvoer. Met het Fransche stoomschip Médèe is hier van Caen een lading erts voor het Hoogoven- bedrijf aangevoerd. Onze koopvaardijvloot. In de vorige maand is onze koopvaardijvloot toegenomen met de motorschepen Imming- j ham, Albula en Hebe Nobel uit Rotterdam; Alko uit Delfzijl; Amstelstroom uit Amsterdam ien Henriette uit Groningen. 1 Afgevoerd werden het stoomschip J. B. Aug. Kessler (gesloopt)de zeiltjalk De Hoop (naar de binnenvaart); de motortjalk Egberdina (naar het buitenland verkocht) en het motor schip Hebe (thans Hebe Nobel genaamd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1