Hoogseizoen in Igls. De brand te Amsterdam. Incognito van Koningin en Prinses wordt streng bewaard. De bijzondere A.N.P.-verslaggever meldt ■d.d. 9 Februari uit Igls: Was verleden week, toen de Koningin en Prinses Juliana te Igls aankwamen, dit plaatsje geplaagd door een nattig warm weer, dat alle sneeuw had doen smelten, zoo dat Igls een wintersportplaats zonder win ter moest heeten, na een week is dit geheel veranderd. Nadat sinds Maandag aarzelend sneeuw was gevallen, en gedurende eenige dagen de winst van eenige spaarzame buitjes een dunnen sneeuwlaag had gevormd, die de hoogvlakte bedekte, brak Vrijdag de lucht open en werd het heerlijk vriesweer. H.M. geniet thans volop van het zonlicht, dat den vleugel van het hotel, waarin hare vertrekken liggen, bestraalt, en doet o.m. dagelijks een korte wandeling in de omge ving van het hotel, waar de dorpelingen, die zich zeer bescheiden gedragen, haar eerbie dig groeten. Tweemaal in de afgeloopen week is een langere autotocht gemaakt, o.a. in de richting van den Brenner pas. De Prinses wijdt zich met groote liefhebberij aan de skisport, waartoe thans te Igls meer gelegenheid bestaat dan voor acht dagen. Meestal oefent de Prinses in de omgeving van Heiligwasser, een bekende bedevaart plaats bij Igls, welke men per auto kan be reiken over een bergweg, die door uitge strekte sparrenwouden voert. Overeenkomstig den wensch van de Ko ningin wordt het incognito zeer streng be waard. zoodat Hare Majesteit zich als ge woon toeriste kan bewegen. Het verblijf der koninklijke gasten is volkomen onopvallend. Natuurlijk weet ieder in Iels van het ver-blijf ■der hooge gasten, doch uiterlijk ls er niets te merken, zoodat men er dagenlang zou kunnen vertoeven, zonder te bemerken, dat het stille dorpje een vorstelijke verblijfplaats is. In bet hotel zelf is het op het oogenblik hoogseizoen. Vandaag zijn ongeveer 40 nieu we gasten gearriveerd, wellicht aangetrok ken. door de gunstige weersomstandigheden In V:t gewone doen van het hotelleven heeft de tegenwoordigheid van de beide Vorstin nen geen zichtbare verandering gebracht, mcu wijdt zich als tevoren ongedwongen aan de wintersport. De leden der hofhou ding mengen zich regelmatig onder de gasten. Nu de natuur het verblijf met zulk een -buitengewoon goed weer begunstigt, zal de koninklijke familie vermoedelijk gedurende den voorgenomen tijd te Igls blijven. NEDERLANDSCH ÏSRAELÏETISCH KERK GENOOTSCHAP. Splitsing van het ressort Noord-Holland. In de Zondag gehouden zitting van de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israelietisch Kerkge nootschap is besloten tot de splitsing van het ressort Noord-Holland in de ressorten Am sterdam en Noord-Holland (hoofdplaats Haarlem), zoomede tot de opheffing van het ressort Zeeland. In een binnenkort te houden vergadering zal worden overgegaan tot de benoeming van twee Opperrabbijnen, t.w. één voor het ressort Amsterdam en één voor het ressort Noord-Holland. Tot voorzitter van de Centrale Commissie ls herkozen de -heer A. Assoher te Amster dam, bei-wijl in de plaats van wijlen den heer A. Sanders, te Rotterdam, is gekozen -de heer A. Simons Mzn. (Den Haag). Tot leden van de Permanente Commissie (Dagelijkseh Bestuur) zijn gekozen de hee- ren A. Asscher, Prof. Dr. D. Cohen, Mr. A. Prins (allen Amsterdam) en de heer A. de Lieme Bzn. (Haarlem). In de plaats van den heer Jacq. H Rubens, die als zoodanig was afgetreden, is gekozen de heer André Herz- •berger (Amsterdam). Voorts zijn aangenomen verschillende wij zigingen in het reglement van het Kerkge nootschap in verband met de ontbinding van Israelietische Gemeenten, die niet in haar bestuur kunnen voorzien. Japan gaat naar olie zoeken op Borneo. Uit Tokio (A.N.P.)De Mitsoei Boessan Tisja en de Japan Petroleum Company hebben beslo ten de exploratie van Nederlandsch Borneo met het oog op petrcleumconeessies te hervat ten. Voor dit werk is een bedrag beschikbaar van een half miilioen yen. Fietsrijder door vrachtauto gegrepen en gedood. Zaterdag is een fietsrijder, komende van den Huizerweg te Bussum, bij het oversteken van den Rijksstraatweg ter hoogte van de Gooische Boer, door een uit de richting La ren komende vrachtauto gegrepen en gedood. De fietsrijder trachtte nog voor de vracht auto langs het fietspad te bereiken, hetgeen evenwel niet meer mogelijk was. De man. die in Bussum woont, is de 40-jarige Duitscher Abrahamson. (A.N.P.) Slachtoffer van slippende auto. Zaterdag is onder de gemeente Meyel, ter hoogte van het gesticht Stokerhorst, een auto bestuurd door een chauffeur van ge noemd gesticht, geslipt. Langs de Noorder vaart wandelde een pater Franciscaan en de bestuurder van de auto wilde den pater -me- denémen. Bij het remmen slipt-e de auto, reed vervolgens den pater aan en sloeg twee maal over den kop. waarna de wagen tegen den kanaaldijk bleef liggen. De drie inzit tenden van de auto bekwamen door de glas scherven niet ernstige snijwonden. De pater kreeg een hersenschudding Hij is naar het ziekenhuis te Weert overgebracht, waar hij Zondagmorgen is overleden. De auto werd zeer ernstig beschadigd. Herdenking der Doleantie. In alle Gereformeerde Kerken is Zondag het feit herdacht, dat 50 jaren geleden de doleantie plaats vind. De herdenkingsdienst in de Gereformeerde 'kerk van Arnhem droeg een bijzonder karakter door de aanwezigheid van dominé Jan Houtzagers, een der drie nog in leven zijnde predikanten, die de do leantie hebben meegemaakt. Hij was de eerste student aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en predikant van de kerk van Kootwijk, welke de eerste doleerende gemeente in ons land was. In den morgendienst, welke geleid werd door den plaatselijken predikant Ds. H. L. Both, heeft Ds. Houtzagers een korte ge dachtenisrede uitgesproken. Aan het slot van den dienst, zong de gemeente hem het Psalmvers: „Dat 's-Heeren zegen op U daal'", toe, Petroleumkachel omgevallen N. V. UNIE -WINKEL.MAATSCHAPPIJ Filb!t:i gsvesü!-'!: IJMUIDEN, Frans Naereboutstraat 61 BEVERWIJK, Schans 10 (Adv. Ingez. Med.) Op raadselachtige wijze van auto gevallen. Man om het leven gekomen. Een dezer nachten kwam uit Diest in België een ledige vrachtauto, thuisbehoorende te Fijnaart naar Roozendaal. Omstreeks een uur na middernacht was men uit Esschen vertrok ken. Te Nispen stond een man, die een stop- teeken gaf, en die, nadat de auto had stilge houden, vroeg om mee te mogen rijden, het geen werd toegestaan. Hij mocht in de laad ruimte achter in de auto gaan zitten. Een eind buiten Nispen op den Nispenschen weg, voelden de inzittenden van de cabine een schok, om ziende zagen zij den man niet meer, waarop men de auto deed stoppen om een onderzoek in te stellen. Het bleek, dat de man gewond langs den weg lag. Aanstonds werd politie en medische hulp gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse kwam, bleek het slachtoffer te zijn overleden. Het bleek te zijn P. J. Maas uit Hoe ven. Wat er precies gebeurd is, is niet bekend. MEVR. WIJNAENDTS FRANCKEN GEHULDIGD. Zaterdagmiddag is mevr. W. Wijnaendts FranckenDyserinck ter gelegenheid van haar zestigsten verjaardag in Hotel ,,De Witte Brug" te 's-Gravenliage gehuldigd. Veel bloem stukken en veel spreeksters en sprekers onder deze laatste was ook de minister van Waterstaat ir. O. C. A. van Lidt-h de Jeude legden getuigenis af van de hulde en eerbied van talrijken voor het werk van de zestigjarige. Salarisverlaging gemeente- personeel te Amsterdam. Met ingang van 1 Maart. Naar het A.N.P. verneemt, kwamen B. en W. van Amsterdam op 31 Januari 1.1. in het bezit van het Koninklijk besluit van 27 Ja nuari 193S, No. 13, waarbij het College wordt uitgenoodïgd, binnën een termijn van drie weken de loon- en salarisregelingen voor de gemeentewerklieden en -ambtenaren vast te .-tellen, welke vervat waren in de voordracht van B. en W. aan den Gemeenteraad" van 22 November 1935. Zöoals men weet, werd deze voordracht tweemaal door den Gemeenteraad verworpen. B. en W. hebben thans besloten aan de uitneodiging, vervat in genoemd Ko ninklijk besluit, gevolg te geven. De salaris- en loon verlaging zal ingaan op 1 Maart a.s. KINDJE IN TOBBE WATER VERDRONKEN. Tc Nuenen is hét tweejarig dochtertje van de familie K., al spelende, in een tobbe met water geraakt. Toen de -moeder het be merkte, Was de kleine reeds overleden. De hevige brand, welke Vrijdagnacht in een perceel aan den O. Z. Achterburgwal en aan den Zeedijk heeft gewoed, heeft niet, zooals aanvankelijk is gemeld zeven slacht offers geëischt, doch acht. Zaterdagmorgen is onder een ledikant nog het lijk van een kind gevonden, dat daarheen in zijn doodsangst- was gevlucht. De namen van hen, die bij dezen vreeselij- ken brand om het leven zijn gekomen zijn,: S. van der Weyde, 43 jaar. Geertruide Postma, lYz jaar. Minte Postma, 4 jaar. Sybrandus Postma, 5 jaar. Geertruide PostmaMeijer, 33 jaar. Josina Eggermond 5 jaar. Simon Eggermond, 8 jaar. Cornelis Eggermond 15 jaar. De namen van de gewonden zijn: Albert Postma 44 jaar, gehuwd. Zware brandwonden aan armen, beenen en hoofd. Albert Postma, 7 jaar. zoontje van den voor afgaande, brand en snijwonden. Het gezin Postma heeft dus de vrouw en drie kinderen verloren. Het echtpaar Eggermond. De 39-jarige man en de 36-jarige vrouw hebben zware brand wonden. Hun drie kinderen zijn overleden. De gewonden verkeeren in ernstigen toe stand. Na den brand is men tot de ontdekking ge komen dat er nog iemand in het huis is ge weest, die eenig licht kan brengen in de vraag hoe het vreeselijke vuur is ontstaan Het is de vrouw van de bewoner van de eer ste verdieping. Van der Weyde, die in de vlammen omkwam. In de woning van dit echt paar is de brand uitgebroken en, hoewel deze eenige getuige niets met zekerheid kan zeg gen, kan men volgens de Tel., toch uit haar verklaringen een vermoedelijk juiste recon structie opmaken. De vrouw was 's nachts na het sluiten van het café, waar zij als buffetjuffrouw werk zaam was, met een taxi naar huls gegaan. Op den Zeedijk stapte ze uit, omdat- zij daar haar man zag. Het echtpaar heeft even staan praten, waarop de vrouw alleen naar huis ging. omdat de man nog even ging wan delen. Zij heeft thuis, zooals ze veelal deed, een petroleumkachel aangestoken, die dicht bij het raam stond. De vrouw heeft nog wat brood klaar gemaakt voor haar man en is daarop naar bed gegaan Wat er toen verder gebeurd is weet ook zij niet precies. Haar man is thuis gekomen en even later kwam hij haar waarschuwen, dat er brand was. „Maak direct dat .ie weg komt," heeft de man gezegd, waarop zij in nachtge waad de straat is opgerend naar een kennis in de buurt. Van der Weyde, die als een groot kindervriend bekend stond, heeft nog gezegd, dat hij eerst even met de kinderen van boven wilde helpen. Hij is dan ook naar boven geloopen. Twee kinderen heeft hij gehaald van de tweede verdieping en, daar het vuur hem waarschijn lijk den weg naar beneden reeds versperde, is hij met hen naar boven gerend. Hij heeft hen echter niet'in veiligheid "kunnen brengen. Het vuur heeft hem en de kinderen gegrepen. Van der Weyde moet in geen geval be schonken geweest zijn Dit is aan het Volk verklaard door verschillende menschen. die hem nog laat op den avond hebben ontmoet. M AAXDAG 10 FEB R. 1935 I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Goederen van Nederlandsche herkomst. Overleg over het tegengaan van misleidende aanduidingen. STROOMLIJNLOCOMOTIEF IN DEN GEWONEN DIENST. De stroomlijnlocomotief, waarmede tot nu lechts als proef gereden was. zal binnenkort in den gewonen sneltreindienst worden opge nomen. De machine zal dienst doen op de lij nen Utrecht-Arnhem en Utrecht Eindhoven. KONINGIN ZAL DE JAARBEURS BEZOEKEN Het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft bericht ontvangen, dat de Koningin behoudens onvoorziene omstan dighedenop een nader te bepalen dag een bezoek hoopt te brengen aan de XXXIVe Nederlandsche Jaaxheurs welke van 10 tot en met 19 Maart 1936 te Utrecht wordt gehou den. (Atelier F. ZIEGLER, Den Haag.) Mgr. J. P. Huibers zal morgen. Dinsdag, tot Bisschop van Haarlem gewijd worden. Wij geven hier het nieuwste portret, van den Kerkvorst in vol ornaat.. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. HAARLEM Maandag. De volgende afgestudeerden van de Mid delbare Technische School werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Afdeeling -bouwkunde: C. E. van Beek, als opzichter-teekenaar bij den dienst van Open bare Werken te Haarlemmermeer; H. Stapel als hulp-inspecteur -bij de Haarlemsche Hy potheekbank te Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: A. Blok, als opzichter bij den Provincialen Wa terstaat van Zuid-Hoiland: J. C. Fekkes als assistent bij den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland; P. J. F. van Kessel, als opzichter-teekenaar bij Openbare Werken te Haarlem; H. W. de Ridder als opzichter bij den Geruischloozen weg te Heemstede; J. D. van Wa veren als assistent-opzichter bij de Zuiderzeewerken te Hoorn. Afdeeling Werktuigbouwkunde: Ir. H. van den Boom, als ingenieur-administrateur bij de N.V. Bronwaterleiding te Doorn; W. Doeksen als assistent bij de N.V. Handel Mij. Boeke Huidekoper te Haarlem; H. Henstra als tee kenaar bij Stork Hijs te Haarlem; V, Schuyt- vlot als teekenaar bij Stork Hijs, afdeeling Diepboorinstallaties; L. A. H. Vermeulen als assistent bij de Papierfabrieken van Gelder te Renkum. Afdeeling Electrotechniek: M. W. Adams, als assistent bij het Octrooibureau Bartels in Den Haag; N. Ledder als assistent bij de Ko ninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Afdeeling Scheepsbouwkunde: H. Grillis, als assistent bij van der Giessen's Scheeps werf te Krimpen; L. W. Keukelaar, als be drijfsleider -bij Niehuis <3z v. d. Berg's Repa ratiebedrijf te Rotterdam; J. B. van Vloo- dorp als assistent bij de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam; F. L Wal raven als teekenaar bij Verschure Co.'s Scheepswerven te Amsterdam: J. Zwart als assistent bij het Scheepsbouwkundig Proef station te Wageninfeen. Tusschen de departementén van handel, nijverheid en scheepvaart en van justitie wordt overleg gepleegd inzake het in te dienen wetsontwerp tot het tegengaan van mislei dende aanduidingen van Nederlandsche her komst. De regeering overweegt nog de vraag, of maatregelen van de aangegeven strekking moeten worden genomen in een speciale wet, dan wel, of het de voorkeur verdient, dat des betreffende bepalingen in het wetboek van strafrecht zullen worden geïncorporeerd. Vragen over communistisch congres. Het Tweede-Kamerlid, de heer Westerman. heeft aan den minister van Justitie de volgen de vragen gesteld; Is het den minister bekend, dat op het laat ste congres der Communistische Partij Neder land een vertegenwoordiger van de Fransche Communistische Partij het woord heeft ge voerd en bij die gelegenheid aan de Neder landsche congressisten niet alleen adviezen heeft gegeven met betrekking tot de vorming van een zg. eenheidsfront, doch tevens allerlei wetenswaardige bijzonderheden heeft mede gedeeld nopens de barricaden, die gedurende de jongste massale strijdbeweging in Frank rijk in de straten zouden zijn opgeworpen en nopens de algemeene staking, waaraan 4y2 miilioen arbeiders zouden hebben deelgeno men? Kan de minister, indien de bovenvermelde toedracht der feiten juist is, ook mededeelen. waarom de Regeering in dit geval is afgewe ken van haar gedragslijn om vreemdelingen niet toe te staan hier te lande politieke actie of agitatie te voeren, als hoedanig toch de be doelde redevoering van een Franschen com munist zonder twijfel moet worden be schouwd? Ernstige verkeersongelukken te 's-Gravenhage. Twee dooden. Op den Waaisdorpscheweg te 's-Graven hage is Zaterdag de 19-jarige militaire wiel rijder G, C. uit de Alexanderkazerne, die van een militaire colonne deel uitmaakte aange reden door een zandauto, bestuurd door den 26-jarigen H. P. S. Het slachtoffer werd over korten afstand meegesleurd tengevolge waarvan zijn linker arm werd afgerukt. Hij is naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij later is overle den. Op de Veenkade is eveneens een ernstig on geluk gebeurd. De 64-jarige voetgangster mevr. C. R. geb. K. uit de Menninkstraat, werd aangereden door een driewieligen vrachtauto, bestuurd door den 22-jarigen S. C. O.. Het slachtoffer kreeg een schedel- basisfractuur en werd in ernstigen toestand naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Daar is ze aan haar verwondingen overleden.: 10 Februari: De heeren Ferdinand Gudendag en Willem Adrian, te Amsterdam, hebben aan hun medebewoners der Kalverstraat een circulaire gericht, waarin zij voor stellen een coöperatie-vereeniging te stichten tot electrische verlichting van de winkels, hotels enz. in de Kalver straat. De motiveering luidt dat bij de hooge gasprijzen en de schadelijke dampen van de gaspitten de behoefte zich doet gevoelen aan een goedkoope en meest doelmatige verlichting. Nationale Reclasseeringsdag, Collecte op 9 Mei. HAARLEM Maandag. Onder leiding van den heer J. Henri Leü«. boer, Directeur van het Centraal Bureau der Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen te Amsterdam, werd op Donderdag 6 Februari j.l. in het Hotel-Restaurant „Lion d'Or" te Haarlem een vergadering gehouden in ver band met een op 9 Mei a.s. te houden Na- tionalen Reclasseeringsdag. Vertegenwoordigd waren voor de Reclas seeringsinstellingen te Haarlem de heeren: Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen: Mr. J. H. Schultz van Hae- gen; R.K, Reclasseeringsvereeniging: J. g. a. Klein; Leger des Heils: J. M. Jager; Prot. Chr. Reel. Vereeniging: K. Brants; Nat. Chr. Ge heelonthouders Vereeniging: W. P. J. Over- meer; Intern. Orde van Goede Tempelieren: mevr. Thea J. M. Eelman en Centraal Bureau van ReclasseeringsinstellingenW. J. A. Matla Afgevaardigden van de Comité's te Heem stede, Overveen, Bloemendaal, Aerdenhout, Santpoort, Velsen, IJmuiden en Zandvoort warens voorts mede ter vergadering aan wezig. In het dagelijkseh bestuur van het Comité van Uitvoering werden gekozen de heeren Mr. J. H. Schultz van Haegexi, voorzitter, k.' Brants, vice-voorzitter, H. H. Hagedoom Sr. Ie secretaris, (Bloemendaalscheweg 223, Over veen), en G. J. Bouwens, 2'e secretaris, Park laan 82, Haarlem. Wie penningmeester zal worden is nog niet vastgesteld. De eerstvolgende vergadering van het Co mité van Uitvoering van de Collecte op den National-en Reclasseeringsdag van Zaterdag 9 Mei a.s. zal worden gehouden op Donderdag 20 Februari e k. in het hotel-restaurant „Lion d'Or", Kruisweg 36 te Haarlem te 2.30 u. n.m. De ,Kwak" ook Zondag te Bari. Heden nog op Schiphol? Het oponthoud, dat Smirnoff te Bari door de slechte gesteldheid van het terrein met de Kwak heeft ondervonden, heeft nog geen einde genomen, want ook Zondag is het onmogelijk gebleken de tocht naar Amsterdam voort te zetten. Gehoopt werd dat het vertrek heden zou kunnen plaats vinden, doch zekerheid daaromtrent bestaat er niet. De post is in middels per trein naar Amsterdam doorge zonden. Stoeipartij kost een jong leven. Jongen verdrenken. Zaterdag heeft te Drachten een droevig onge val plaats gehad. Een tweetal leerlingen van de ambachtschool n.l. Klaas Jongstra uit Ure terp en K. Postma uit Siegerswoude, die uit school kwamen, fietsten huiswaarts. Even buiten Drachten bij het Ureterper Ver laat gekomen, begonnen zij te stoeien. Plotse ling geraakten beiden, met de fietsen in elkaar verward, in de langs den weg loopende Dracht ster Compagnonsvaart terecht. De 16-jarige K. Postma, die niet zwemmen kon, wist zich veilig naar den kant te werken. De 17-jarige Klaas Jongstra, zoon van den Rijksveldwach ter te Ureterp ,clie als een uitstekend zwem mer bekend staat, bleef op onverklaarbare wijze onder water. Onmiddellijk toegeschoten omstanders brachten hem op het droge. De levensgeesten bleken toen echter reeds gewe ken te zijn. TERAARDEBESTELLING Ds. L. J. VAN LEEUWEN. Na een plechtigen dienst in de Duinzicht- kerk te 's Gravenhage.is Zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van ds. L. J. van Leeuwen op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Op de begraafplaats was het buitengewoon druk. Reeds lang voordat de stoet kwam, ging een groote mensehenstroom naar bin nen. De meeste Haagsche Hervormde predi kanten waren aanwezig, benevens kex-kvoog- den, kerkeraadsleden, ouderlixigen en diake nen der Herv. Gemeente. Als eerste spreker voerde het woox'd ds. Posthumus Meyes als oudste der Hervormde px-edikanten irx Dexx Haag namens het mi nisterie van predikanten. Spr. noemde den ontslapene een eenvoudig Christen, die heeft mogen werken zoo laxig het dag was. Hij uitte diepgevoelde deelnemiixg namens de Haag sche gemeente, den kerkeraad en alle pre- dikantexi. Daarna sprak mr. W. J. baron vaxi Lynden als voorzitter vaxi Bronovo. Wij hebben, aldus spr., ds v. Leeuwen steeds h-oogelijk gewaar deerd om zijn persoon en zijxi arbeid. Hij heeft het diaconessenwerk. met groote liefde en veel blijdschap gediexxd. Vervolgens voerde het woord dr. Hoekzema uit Hilversum namens de axidere gemeenten, welke ds. v. Leeuwen gediend heeft. Namens de Chr. Radiovereenigxng sprak de heer Keuning. Tenslotte spr. ds. A. Keuzenkamp uit Uit- huizermeeden namens vele vrienden. Namens de familie heeft de zoon allen be- dpnkt. De Bond van Nederlandsche Diaconessexx- huizen was bij de ter aarde bestelling ver tegenwoordigd door Ds. C. J. van Paassen, voorzitter en -J. D. Daubanton, secretaris.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2