HET NIEUWE AVONDBLAD De haringvisscherij op de Waddenzee. 3 21e 1 AARGANG No. 83 DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 IJMUIDER COURANT abonnementen: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeïingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT zijn iiigeov»*"v - ceerd en ten kantore var, v..* ij5uao.i ayu, Kosieioos v zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- d en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen: Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Wintersport. Het is stilletjes in de internationale poli tiek, en ook in de meeste nationale politie- ken.'Tallooze heeren die aan touwtjes plegen te trekken zijn naar Zwitserland, of naar Tirol, of naar Beieren, om te wintersporten. Vele 'touwtjes liggen derhalve onaangeroerd, en aangezien de organisatie van het geheel niet al te best is zooals iedereen weet zegt de wereld behagelijk „Oef!" en zucht var» verlichting terwijl minister X, bankier Y en diplomaat Z elkaar ergens bij de een of andere bobhaan staan te verzekeren hoe moeilijk ze er allemaal uit konden, en hoe ze ieder oogenblik teruggeroepen kunnen worden. Niemand roept hen terug. Dit verschijnsel is een van de schoonste zijden van de wintersport. Ik geloof dat het tot dusver niet voldoende belicht is. De wintersport verschaft het mensehdom wac opluchting in de periode Januari—Februari. Vroeger bestond zooiets niet. maar vroeger was er ook geen vrije Zaterdagmiddag, en geen herfstvacantie op de scholen. Misschien zal deze laatste zich ook wel tot de touwtjes trekkers gaan uitbreiden. En kunnen zij dan ook nog niet een lente-vacantie.nemen? bijvoorbeeld in begin Mei? Zij zullen er zeker wei voor voelen. Het is een prettig jaarge tijde, vol belofte en vol idylle en wat al niet meer. En het leven is tegenwoordig zoo ge jaagd en overvol, dat men den menschen die de leidende posities innemen heusch wel wat meer verlof en sport mag gunnen. Het is in hun eigen belang. Ook zien zij dan weer zoo veel natuurschoon, mede ln den vorm van allerlei bekoorlijke verschijningen in onweer staanbare sportpakjes, en komen hopelijk tot de overtuiging dat men dit alles toch in geen geval met gasbommen, brandbommen, bri santbommen, bacillenbommen en zoo meer moet gaan bestoken. In Garmisch-Partenkirchen wordt er ge bobd en geski'd, geschaatst en ge-ijshockeyed om de Olympische titels. Dat geeft ditmaal extra-lengte en extra-beteekenis aan het sei zoen der wintersport. Kan men niet het be sluit nemen, elk jaar wereldkampioenschap pen in alle deze sporten te houden, en steeds in Europa? Er staan geen loeiende men- schenmassaas bij, de banen behoeven niet met politiecordons afgezet te worden, men hoeft het publiek niet achter tralies te zet ten 'zooals het voetbalpubliek in Italië) en het zijn dus niet alleen sierlijke, kleurige sportfeesten, maar ook veilige. Er zit geen „casus belli" in. Jaren geleden heb ik er eens iets van aan schouwd, en het viel mij op dat iedereen er vroolijk bij is, hetgeen misschien het voor naamste en schoonste attribuut der winter sporten is. Want van welke andere sport kan men dit getuigen? Zeker niet van voetbal, evenmin van korf-, honk-, hand- en slagbal, ook niet van tennis en hockey en waterpolo en misschien nog wel het minst van de sporten- des-geestes: schaken, dammen, bridge, skat. smousjassen enz. Ver zijn wij hier van Garmisch, maar kunt gij u de sfeer niet voorstellen? Zonbeschenen witte bergen, besneeuwde dennen, sneeuw vlakten, ijsbanen. Vlaggen zonder tal. Slanke feeën ln de nieuwste wintersport-creatie op ski's, en op schaatsen. Stoere mannen in kleu rige pullovers of machtige truien met kleurige club-emblemen. Een prikkelende koude zon der venijnigen Noord-Ooster die door de Spekstraat blaast. Heelemaal geen Spekstraat. Een lichte roes van zon en kleur en schitte ring, van smettelooze sneeuw en glashard ijsdie allen bevangen heeft, tot de even- tueel-aanwezige geheelonthouders toe, want er is geen café op den hoek noodig om deze roes te leveren. Geen tapperij, geen slijterij, geen proeflokaal. En een veel gezonder roes, zonder onbekwaamheid. Integendeel, bekwaamheid viert hier hoogtij. De zuivere sport in zuivere sfeer viert triomfen, de schoonheid lacht, de charme verovert AhHet is geen wonder dat het thans rustig in Europa is. Het congres danst niet alleen het bobt en ski't en lacht. Alleen Mussolini blijft thuis. R. P. IJMUIDEN TOO.NEELVEREENIGING „JONGE KRACHT De tooneelvereeniging „Jonge Kracht", die ui November met zooveel succes het tooneel- stuk „Hun Kind" heeft opgevoerd, zal 14 Fe bruari en 17 Februari in het gebouw voor Christelijke Belangen een, blijspel in 3 bedrij ven getiteld „Muggen om de kaars" ten too tle brengen. De regie berust bij den heer W. J. Mulder. Vrijdag 14 Februari is de avond alleen toegankelijk voor leden en donateurs. Maandag 17 Februari is deze avond ook voor net publiek geopend. In de pauze zal de ge bruikelijke verloting plaats hebben. De werkloosheid. Aantal werkzoekenden thans meer dan 3000. J.l. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven 695 bouwvak arbeiders, 355 metaalbewerkers, 60 kantoorbe dienden, 40 vrouwelijke beroepen, 72 houtbe werkers, 63 landarbeiders, 392 visschers, ha ven- en transportarbeiders. 780 losse en fa brieksarbeiders, 341 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 40 bouwvakarbeiders, 45 metaalbewerkers. 11 kantoorbedienden, 38 in vrouwelijke beroepen, 92 losse en fabrieksarbeiders. 15 in overige be roepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 3009 GEREFORMEERDE KERK. Door den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk (West) zijn tot leden der commissie van beheer benoemd de heeren A. van Wolveren en J. Timmermans. De jaarlijksche ledenvergadering zal wor den gehouden 19 Maart a.s. In deze vergade ring zullen o.m. ook de plannen inzake het bouwen van een tweede kerk besproken worden DE ZEE EN HAAR PROOI. Zooals men zich zal herinneren strandde ver leden jaar bij Katwijk een logger met 30 last haring. Van de lading kon men 100 kantjes bergen, doch de rest ging verloren. Ook het schip werd deerlijk gehavend, het casco bleef echter intact, doch het zakte in het zand weg. Zondag is dit bij hoog water gaan drijven en gisteren, zou men trachten, het schip van het strand te krijgen. Het water was echter door den Oostenwind zoo laag, dat men geen pogingen gedaan heeft. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond in den Stadsschouwburg te Haarlem een galaconcert. Gast-dirigent is General-musikdirektor Dr. Karl Dammer, solist is Rudolf Nel (altviool). NAGEKOMEN BESOMMINGEN. VAN GISTEREN. Lc gg ers: KW. 127 f 810, KW. 158 f 730. KW. 44 f 620, KW. 151 f 680. KW. 132 f 580; KW. 64 f 630; KW. 42 f 340, KW. 23 f 420. KW. 67 f 210, KW. 155 f 790. KW. 18 f 360. KW. 59 f 550. KW. 29 f 600. K. 40 f 690, KW. 41 f 650, KW. 60 f 530, KW. 75 f 470, KW. 175 f 280. KW. 178 f 260. KW. 91 f 370, SCH. 16 f 590, KW. 144 f 600, KW. 38 f 730.. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER Overzicht. De belangrijkste wedstrijd die Zaterdag voor de competitie plaats vond, D. W. S. I S. D. O., eindigde met 33, nadat de rust was ingegaan met 02. Eerst in de laatste minuten gelukte het den D. W. S.-middenvoor H. Car ton nog net gelijk te maken. D. W. S. II bleef met 75 meester over de Boschduivels, welk resultaat tot gevolg had, dat partijen op de ranglijst van plaats ver wisselden. Hollandia. dat haar naam veranderd heeft in H. Z. Boys, versloeg de IJmuider Boys met de geflatteerde cijfers 7—1, nadat met 1—0 was gedraaid. Enschedé heeft tegen Blauw Wit flink van zich af gebeten; na in de eerste helft een 20 voorsprong te hebben veroverd, verloor zij ten slotte met 64. De uitslagen zijn; Blauw-WitEnschedé 64 Boschduivels—D. W. S. II 57 IJmuider BoysH. Z. Boys 17 D. W. S. I—S. D. O. 3—3 Het ranglijstje is nu als volgt: H. Z. Boys R. C. V. S. D. O. D. W. S. I Blauw Wit D. W. S. II Boschduivels Enschedé IJmuider Boys 4 13_3 2.— 19—11 1.67 14—7 1.67 16—10 1.50 12—13 133 19—21 1.— 17—23 0.50 8_15 0.— 9_24 0.— Een bedrijf, dat jaarlijks aan velen, zij het dan ook tijdelijk, volop werk verschaft. VOOR DEN- -POUTIERECHTER BAZAR WILIIELMINA. Gisteravond is onder groote belangstelling de bazar geopend, die in het R.K. Vereeni- gingsgebouw in de Mahustraat gehouden wordt ten bate van de Chr. Muziekvereni ging Wilhelmina. De opening geschiedde door den voorzitter den heer J. T. v. d. Zwan, die de aandacht vestigde op den financieelen nood der vereeni ging en daarom de hulp der aanwezigen in riep om dezen nood te helpen lenigen. De bazar is een bezoek alleszins waard. Zoo als wij reeds meldden is deze ingericht als een Oud-Hollandsch marktplein. Het midden wordt ingenomen door een ouderwetsche marktkraam, waarin Kokadorus geen slecht figuur zou maken. Onder dit tentdak bevinden zich verschillende attracties: „Stap op en laat je wegen". Rondom het Marktplein staan huisjes met trapgeveltjes en kleine vensters, in welke huisjes allerlei artikelen verkrijgbaar zijn. Aan den kant van het tooneel het raad huis van welks bordes de openingstoespraak werd gehouden. In dit 17e Euwsche raadhuis bevindt zich een fraaie stand van handwer kenuit de 20e eeuw, er onder is de raads- kelder, zeer getrouw nagebootst. Van alles is er in den raadskelder te koop. Verder zijn er nog tal van andere vermakelijkheden, als voet balsport, platen werpen, schiettent enz. Van de stands vestigen wij in het bijzonder de aan dacht op die van de fa. Geijteman en van Radio Moors. De fa. Geijteman exposeert een fraaie collectie behangselpapier van de nieuwste 1 dessins. Radio-Moors exposeert de nieuwste Erres en Philipstoestellen. Men kan er alles vernemen omtrent de toestellen en de beta lingscondities. Bij een bezoek aan het Oud- Hollandsch marktplein verzuime men niet. een bezoek aan deze stands te brengen. De eerste haringen zijn reeds gearriveerd. Met de haringvisscherij, die jaarlijks in het Marsdiep, langs den afsluitdijk en op de Wad denzee wordt uitgeoefend, is in de afgeloopen week, zij het dan ook nog in bescheiden om vang, wederom een aanvang gemaakt. Immers, Maandag j.l. is te Harlingen en Wieringen, de eerste Waddenzeeharing aan de markt gebracht. De aanvoer te Wieringen bestond uit 17-tal haring, die voor den prijs van f 6 a 7 per tal van 200 stuks, verkocht werden. Reeds eeuwenlang trekken in het vroege voorjaar, gewoonlijk reeds in het laatst van Februari of in het begin van Maart, ontzag lijk groote scholen geslachtsrijpe haring de zeegaten, die tusschen onze Noordzee-eilan- den, zooals Texel, Vlieland, enz., gelegen zijn, binnen, ten einde zich naar de paaiplaatsen te begeven, die op diverse plaatsen in de Wad denzee worden aangetroffen. Deze haring, de vroeger alom bekende „Zuiderzeeharing", doch die thans den naam van „Waddenzeeharing" of kortweg „Wadharing" draagt, wordt als dan door onze visschers, bij millioenen ge vangen. De voortplanting van deze haring ge schiedde in vroeger jaren uitsluitend in de Zuiderzee, doch door den afsluitdijk, die in de maand Mei van het jaar 1932 voltooid werd, is hieraan een einde gemaakt. Door de zen dijk is immers de weg, die de haring naai de voormalige paaiplaatsen in de Zuiderzee, welke zich o.a. op het Enkhuizerzand langs de Oostkust tusschen Edam en Volendam en op andere plaatsen in de kom van deze zee bevonden, volgen moest, voor goed afgesloten. Toen de Zuiderzee werd afgesloten, waren velen de meening toegedaan, daar de voort planting in dit water niet meer kon plaats vinden, dat de haring onze zeegaten in den vervolge niet meer zou binnenvallen. De pes simisten zijn hiermede echter gelukkig be drogen uitgekomen. De haring is in het voor jaar van 1933 teruggekeerd en doet dit tot op heden nog elk jaar. Zij hebben in de Wadden zee nieuwe paaiplaatsen opgezocht. Het paaien geschiedt hoofdzakelijk in de maand April en Mei. Nadat de vrouwelijke haringen haar kuit hebben geschoten zinkt dit naar omlaag en zet zich vast aan steen en, wierplanten, schel pen. enz. Hierna worden de eitjes bevrucht. Na de bevruchting beginnen de eitjes zich te ontwikkelen. De jonge harinkjes, die hier uit na verloop van eenigen tijd geboren worden, groeien tamelijk snel. Wanneer zij een lengte van 7 en 8 centimeter bereikt heb ben, hetgeen gewoonlijk reeds binnen een jaar het geval is, dan begeven zij zich naar de Noordzee. Deze jonge haring, de z.g. bliek, is voor de makreel en dergelijke roofvisschen een zeer geliefd voedsel. Dat de meeuwen eveneens niet afkeerig van deze vischjes zijn, kan men hier te IJmuiden des zomers immers ook herhaal delijk constateeren als de bliek door de ma kreel naar het strand vervolgd wordt. De haringvisscherij op de Waddenzee ge schiedt met netten, die door sleepbooten en motorvaartuigen worden voortgesleept. Verder maakt men gebruik van haringfuiken en z.g. haringkommen of kamers, die thans reeds in zeer grooten getale langs den afsluitdijk en in het Marsdiep staan opgesteld. Behalve met laatstgenoemd vischwant wordt de haring visscherij in het Marsdiep, bovendien met de zegen (haringzegen) uitgeoefend. Van dit vischtuig wordt hoofdzakelijk door de vis schers van dén Helder gebruik gemaakt. Het haringtrekken in het Marsdiep, zooals deze visscherij wordt genoemd, is dan ook een bij uitstek Heldersch bedrijf. Deze haringvisscherij. die helaas alleen maar in het voorjaar, hoofdzakelijk in de maanden Maart. April en Mei wordt uitge oefend, daar de haring op de wadden in het begin van Juni meestal weer verdwenen is, verschaft jaarlijks, zij het dan ook tijdelijk, aan vele handen werk. Hoewel er ook dit jaar wederom veel animo voor deze visscherij bestaat, is de uitoefening hiervan thans aanzienlijk beperkt. De Waddenzeeharingvisscherij mag dit jaar uitsluitend worden 'uitgeoefend door de vis schers. die hieraan eveneens in het jaar 1935 hebben deelgenomen. Voor hen. die om een of andere reden deze visscherij in het afgeloopen jaar hebben ver waarloosd, is dit natuurlijk een groote teleur stelling en bovendien een niet onbelangrijke schadepost. Hoe treurig dit voor de gedupeer den ook zijn moge, de regeling die volgens onze meening echter verre van billijk is nu eenmaal vastgesteld, met als gevolg, dat zij zich hieraan zullen moeten onderwerpen. Behalve bovengenoemde regeling is er te vens een bepaling gemaakt, dat de haring welke aan de verschillende afslagplaatsen zal worden aangevoerd, een minimumprijs van f 0.70 per kist van 50 K.G. moet opbrengen. Indien de afnemers dezen prijs nic'tinnen of willen besteden, dan zal de harin/w oor de Visscherij Centrale worden afgenomen en aan de vischmeelfabrieken worden afgeleverd, ten einde tot haringmeel een veevoeder bij uitnemendheid te worden verwerkt... Dit is zeer zeker een stap in de goede richting. Is het echter niet meer dan beschamend, dat hier te lande, waar steeds een chronisch ge brek aan viscli heerscht, voor deze voorjaars haring, waarvan bovendien een groot gedeelte door de vischrookers tot bak- en strootjes bokking wordt verwerkt, een dergelijke mini mum prijs moet worden vastgesteld. Immers deze haring (panharing) is een bij uitstek heerlijk en bovenal een goedkoop volksvoed sel. Jammer is het echter, dat ze evenals de andere vischsoorten, in zeer vele plaatsen van ons land niet verkrijgbaar is Ware dit wel het geval, dan zouden een groot aantal landge- nooten hiervan zekér profiteeren. Een gebak ken panharing is een delicatesse, die zoowel bij het ontbijt, middag-, als avondmaal ban worden opgediend. Bovendien is deze haring geschikt voor het bereiden van haringgehakt. Laten belanghebbenden er thans voor zorg dragen, dat deze haring in de eerstkomende maanden allereerst in de verschillende steden van ons land verkrijgbaar wordt gesteld. Mocht men hiertoe overgaan, dan zijn wij er vast van overtuigd, dat de aanvoer, hoe groot- deze ook moge zijn, zeer zeker en tegen be hoorlijke prijzen, meer dan voldoende afzetge bied zal vinden. De visschers zouden hierdoor ten zeerste gebaat zijn. Dat de Visscherijcentrale thans zonder uit stel het initiatief hiertoe neme. D. KRUIJFF. IJmuiden (Oost), 9 Februari 1936. SANTPOORT. KORFBALCLUB „SPORT VEREENT". Bovengenoemde vereeniging zal op Zater dagavond 15 Februari haar jaarlijksche feest avond geven in Hotel „De Weyman" te Sant poort. Opgevoerd wordt: „Door de courant", blij spel in 3 bedrijven. Er is bal na. Door de zeer strenge koude in Noord-Amerxka zijn alle riv.eren dichtgevroren. Bij Norwalk (Connecticut) kon men slechts met de grootste moeite de vaargeul eenigszins open houden. De gebroken ruit. De jonge man, die er van verdacht werd, dat hij een winkelruit had vernield, had er met het juiste begrip van, hoe men zich voor den rechter heeft te gedragen. Woorden, die in de fabriek, op de markt en desnoods onder ia- milie kunnen worden gebezigd, zijn voor «ie rechtbank niet altijd toelaatbaar. Een grooten mond opzetten en een ander voor leugenaar uitmaken, moet daar achterwege blijven, want er bestaat, wat men noemt, eerbied voor het rechterlijk gezag en wie dat mocht verge ten of meenen. dat hij zich daaraan met heeft te storen, moet ondervinden, dat een zaak ook buiten zijn tegenwoordigheid behandeld kan worden. Zoodoende werd de jonge man met den groo ten mond buiten de zaal gebracht, toen hu zijn geliefde uitdrukking „smerige leugens niet achterwege wenschte te laten, waarmee hij de verklaring van den getuige betitelde. Elk vogeltje zingt, zooals het gebekt is; dit vogeltje was dan al heel raar gebekt en de of ficier van justitie putte er de overtuiging uit, dat iemand, die zoo onbeschaafd optreedt voor de rechtbank, ook tot- de categorie van lieden, kan behooren, die zich niet ontzien bij een ander een ruit in te slaan. Nu had echter niemand hem dit feit zien plegen, maar de bewoner van het huis, waar de ruit was vernield, was op het glasgerinkel komen aanloopen en had den verdachte zien wegfietsen. Dit nu zou op zich zelf geen be wijsgrond opleveren, maar verdachte had kennis gehad aan de dochter van getuige, die hem echter niet als schoonzoon begeerde en de dochter had zich daarnaar geschikt, zoodat; de jongen de bons gekregen had. Er was dus een verklaring voor de vernieling te vinden, maar geen verschooning en het meisje m kwestie kwam nog verklaren, dat, toen de jongen haar had opgezocht aan de woning, waar zij diende, hij ook daar een ruitje had stukgeslagen om zijn woede te koelen, toen het meisje de verbroken band maar stuk wilde laten. De verdachte zei, dat hij de ruit met had vernield en dat hij op het tijdstip, waarop dit moest zijn geschied, in de Frans Halsbioscoop had gezéten. Hij had zijn broer meegenomen om dat te bevestigen. De officier voelde er wat voor dat eens na te pluizen, want hij geloofde er niets van, maar de rechter beëindigde de zaak maar door te verklaren, dat het wettig bewijs niet geleverd was, zoodat de jongeman werd vrijgesproken. Het smoking costuum. Als iemand met lekke schoenen loopt of met een armzalig jasje, dat niet tegen de kou be schut en hij zou dan zeggen geld te hebben gestolen of achtergehouden om een paar schoe nen te koopen of een tweedehandsch winter jas, zou dit aannemelijk klinken, maar toen de loopjongen, die een klant van zijn baas f 10 te kort gedaan had, zei. dat dit was voor een smoking, keek de rechter toch wel even verwonderd. Dat in dezen tijd een loopjongen, die f 14 in de week verdient, meent er een smokingcostuum op na te moeten houden, is mogelijk, maar dat hij er voor gaat stelen is toch wel buiten de lijn. Als gezegd, de rechter vond het vreemd en kon niet nalaten te vra gen; „Maar waarvoor heb jij dan een smoking noodig?" Het antwoord, dat gegeven werd, verraste en bevredigde, want- terwijl we al dachten te zullen hooren, dat hij het wilde aantrekken als hij ging trouwen of op de bruiloft van zijn zutser, of als hij naar de bioscoop ging, wat alles zou getuigen van zekere hoogmoie-ds- bevliegingen, zei hij, dat hij in zijn vrijen tijd assistent dansmeester was en het smoking pakje was dus een beroepscostuum, zoo goed als zijn manchester pak met de beenkappen bij zijn baas. Het raadsel was dus opgelost, maar niet gerechtvaardigd was dat hij, toen hij bij een klant van f 25- moest teruggeven, liet dienst meisje listiglijk één briefje van f 10 in de han den stopte in plaats van twee en toen later bij zijn baas zei, dat liet niet waar was. De politie kwam er bij te pas, de jongen trok bakzeil en de klant pleitte bij den baas voor indienstblijving van den jongen man, waarop de baas hem hield, wat alles heel prij zenswaardig is, en het is te hopen, dat de jonge man inziet, zooals de rechter opmerkte, dat hij bij ontslag wellicht geen ander werk had gevonden en dat hij het ten zeerste op prijs moest stellen, dat men zich voor hem interesseerde. De jongen zei, dat hij dit deed, maar het kwam er uit, alsof hij tegen zijn baas zei, wanneer die hem een boodschap opdroeg: ,,'t Komt in orde baas!'' De officier hoopte dan ook, dat het in orde zal komen en stelde voor een reclasseerings- rapport te vragen om te zien of een voorwaar delijke straf hier op haar plaats is. De rech ter besloot dienovereenkomstig. De baloorige vischventer Een IJmuider vischventer ging op 2 Januari met zijn auto met visch naar Amsterdam in de hoop, het nieuwe jaar met een goede re cette te kunnen beginnen, maar hij had strop, zoo hij zei, want ze waren daar in de hoofd stad in Zondagsstemming en moesten van de visch niets hebben. Dat maakte hem baloorig en toen hij bekenden ontmoette, die nog in nieuwjaarsstemming waren, liet hij zich uit baloorigheid trakteeren en het gevolg was, dat hij dronken werd. In dien toestand ging hij achter het stuur zitten, kwam in Umuiden, maar daar reed hij tegen, de huizen op en scharrelde zoo raar, dat een agent hem vroeg te stoppen en uit de ca bine te komen. Hij wist er nu allemaal niets meer van, maar wat je dronken doet, moet je nuchter boeten. 14 dagen voor wederspannigheid w-v ren eisch en uitspraak.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1