HET NIEUWE AVONDBLAD 2!e JAARGANG No. 88 MAANDAG 17 FEBRUARI '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij M.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- Inj verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ênz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Noodlijdende Nederlandsche kinderen in Duitschland. Men schrijft ons: Zooals bekend is, getroost de Nederland sche Staat zich belangrijke geldelijke offers tot ondersteuning' van in Duitschland ge vestigde Nederlanders. Men telt aldaar on geveer 8.00-0 steuntrekkende Nederlandsche gezinnen. Ondanks deze zware offers blijft de toestand van vele dier bedeelden bekla genswaardig. In het algemeen staan zij toch in verschillend opzicht ten achter bij onder steunden in eigen land. Door langdurig ver blijf in den vreemde zijn zij eenerzijds veelal gebonden aan dien vreemden bodem, an derzijds ondervinden zij telkens vooral de moreele nadeelen van een verblijf buiten de Nederlandsche grenzen. Hun strijd tegen den nood der tijden is derhalve uiterst zwaar. In het bijzonder ondervinden de kinderen de gevolgen van deze malaise. Vooral dit op komende geslacht wekt deernis. De Commissie van Samenwerking bij hulp verleening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland (de z.g. „C O.S.A.") doet daarom wederom eèn beroep op den bekenden wel dadigheidszin van het Nederlandsche Volk tot hulp voor die kinderen. Dit kan geschieden door een kind gedu rende een zestal werken in een gezin op te nemen. Vóór de uitzending der kinderen heeft onder staatstoezicht staande genees kundige keuring plaats; kinderen, die, we gens een of andere kwaal, niet voor uit zending naar een gezin in aanmerking ko men, worden in een tehuis of sanatorium ondergebracht. Voor de verpleging wordt geen geldelijke vergoeding verstrekt, wel echter betaalt de C.O.S.A. de reis en voorziet zij, waar noodig, de kinderen van de voor de reis benoodigde kleeding. terwijl zij ook bereid is om, des gevraagd. een bedrag van tien gulden be schikbaar te stellen, als tegemoetkoming in uitgaven voor kleeding. Bij de aanvrage om «en pleegkind ware te vermelden, welke bijzondere wenschen men heeft ten aanzien van leeftijd, geslacht, godsdienst. Kinderen boven de 14 en beneden de 6 jaar worden niet uitgezonden. Hoe ruimer de gewenschte leeftijdsgrenzen zijn, .des te ge makkelijker kan aan die wenschen worden voldaan, Voor wat het geslacht betreft, leerde de ondervinding, dat meestal meisjes worden aangevraagd, zou men ook niet eens aan de jongens willen denken? Aangezien de in Duitschland wonende Ne derlanders voor het meerendeel den R.-K. godsdienst belijden, moge dit in het bijzonder voor onze R.-k. landgenooten een aanspo ring zijn, zich voor de verpleging van een kind aan te melden. Daar de kinderen voor het meerendeel af komstig zijn uit arbeidersgezinnen, is het niet aanbevelenswaard hen op te nemen in gezinnen, waar de levensomstandigheden zeer belangrijk verschillen met die in eigen huis. Zij worden zoodoende verwend en bij terugkeer is de tegenstelling te groot. Wel- gestelden doen daarom beter, de Cosa fi nancieel te steunen, waardoor deze in staat is, ook de opname van kinderenn in tehui zen te bekostigen dan wel andere -maatrege len tot leniging te nemen. Het eerste transport kinderen wordt einde Maart begin April verwacht, het tweede transport begin Juni a.s. Wie wenscht tijde lijk een pleegkind? Vraagt inlichtingen hij den correspondent voor kennemerlandJ. L. Uitzinger, Julianakade 47 IJmuiden. Tel. 4241 Giften worden gaarne in ontvangst geno men door storting" op giro 74886 ten name J. L. Uitzinger, IJmuiden, met vermelding „Kinderuitzending". Ook kunnen inlichtingen gevraagd wor den bij het Nebid-Comité, Benoordenhout- scheweg 7 Den Haag. Giro 210510. „NAJAARSSTORMEN" DOOR VARIA. In Thalia voert de tooneelvereeniging Varia, regisseur de heer A. P. Roza, a.s. Don derdagavond de comedie in 3 bedrijven „Na jaarsstormen" door Christien van Bommel- Kouw en Henk Bakker op. Als ondertitel heeft dit werk „Robbedoes getrouwd" en waar dit een vervolg is op het blijspel „Robbedoes" laten we een korte in houdsopgave van het voorafgegane volgen. Robbedoes, in de wandeling Bob genaamd, was op de kostschool bevriend met de pupil van Louis Terlaet, een al niet jong meer zijnde vrijgezel. Louis had zijn pupil nog nooit ontmoet en als de laatste haar va- cantie op huize Dennenrust moet gaan door brengen, ruilt zij haar plaats met Bob, haar vriendin. Bob is een wees en heeft niemand die zich om haar bekommert; zij doet zich aan Louis als zijn pupil voor en weet in min der dan geen tijd ieder van de bewoners van Dennenrust, een landhuis op de Veluwe, voor zich in te nemen. Totdat.het bedrog uit komt. Louis, die van de vrooliike bakvisch is gaan houden kan haar niet meer naar de kostschool laten terug gaan, overwint zijn boosheid -en trouwt haar. In „Najaarsstormen" vinden we Bob als gehuwd vrouwtje terug. Hoe het haar, die zich „sehnt" naar vermaak en afleiding, ver gaat in het samenleven met een ouderen, ietwat stuggen echtgenoot, ga men Don der- da ?a vond zien. De rolverdeeling van Varia is als volgt: Louis Terlaet A. J. L. van den Borg; Bob mevr. T. Roza-Peek; oom Simon K. Faber; Tante Guusje mevr. F. List- Daalder; Neef Hein Jack Roza; Flor, z'n vrouw mevr. J. Boeree-Karreman: Victor 1 Van Nieverden L. W. Boeree; iuffr. Han sen. de huishoudster mevr. N. Ne^e-riollée, Geertje, de dienstbode mej. St. Peek; willy, 2e meisje mej. L. Feddema; Maar ten, huisknecht D. J. Bais. Lezing arts A. J. van Leusen. Lafayette, strijder voor recht en vrijheid. Voor een aandachtig gehoor hield de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen. op uitnoo- diging der Velser HJ3.S. Vereen. Zaterdag avonden de turnzaal der school een rede over Lafayette, den bekenden vrijheidsheld. Als leiddraad voor zijn rede bad dr. van Leusen gekozen cie biografie, door Andreas Latzko geschreven, Latzko die geïnspireerd werd door deze groote figuur, welke een der vele helden der geschiedenis geweest is die zijn leven in dienst der vrijheid stelde en daardoor veel teleurstelling en leed onder vonden heeft. Spr. die met enkele welgekozen woorden door den voorzitter ingeleid werd. gaf eerst eenige data. Markies de Lafayette werd in 1757 te Cha- vignac geboren. Na een zorgelooze jeugd, doorgebracht op het voorvadeidijke slot, trok hij op 11-jarigen leeftijd naar Parijs. Aan het hof te Versailles voelde hij. die toen reeds de vrijheid liefhad, zich echter geenszins op zijn plaats. De intriges der hovelingen stonden hem zeer tegen. Ook werd hij om zijn boersche manieren allerwegen bespot. Hij was 16 jaar toen hij in het huwelijk trad met gravin de Noailles, wier familie in Frankrijk in hoog aanzien stond, een verbintenis welke het hem mogelijk maakte in het leger te worden opgenomen, waar hij al spoedig met een hoogen rang werd bekleed. In Metz geplaatst ontmoet hij den graaf van Gloucester, die hem verhaalt van de on afhankelijkheidsverklaring van Noord-Ame- rika en. gepakt door de machtige vrijheids idee. besluit Lafayette dan naar de Nieuwe Wereld af te reizen en aan de zijde van George Washington, voor wien hij een diepe vereering heeft, ten strijde te trekken. Zeer in het geheim zeilt hij op 18-jarigen leeftijd op een eigen schip de haven van Brest uit en biedt te zamen met een troepje Fransche edelen, Washington zijn diensten aan. Tot zijn groote teleurstelling worden deze geweigex-d, omdat men in-eigen rangen geen wangunst wilde wekken. Desondanks houdt Lafayette .aan en zegt geen. titels noch geld 'te begeeren, zoodat het congres eindelijk toe geeft. Omdat hij slechts dienen wil in den goeden zin des woords. Lafayette heelt zijn geheele leven willen „dienen", zegt spr. Alles heeft hij voor dit dienen willen opofferen, zijn geld. titels en zijn huwelijk. Geen wonder, dat door zijn strijden voor de Idee een warme vriendschap met George Washington deze twee mannen verbond. Toen hij na jaren wederom in Parijs terug kwam geraakte hij daar in hoog aanzien. Eenerzijds gehoond door zijn eigen kaste om zijn hoekigheid en democratische ideeën, an derzijds geëerd om zijn krijgsdaden heeft Lafayette het echter niet gemakkelijk ge had. Als aanvoerder der Nationale Garde speelt hij bij de bestorming der Bastille een voor name rol. Ook geeft hij ziin land de trico lore: het. blauw, wit, rood. Democraat als hij is, legt hij den titel van markies af en erkent slechts het geloof in en het gezag van het volk. In dezen tijd had hij alle gelegenheid naar de macht te grijpen, doch hij denkt daar zelfs niet aan. Door het gekuip van Marat. Danton en Robespierre gaat de roem van zijn naam ta nen. Dan komt het groote conflict met het volk van Parijs op het Marsveld: hij neemt ontslag, moet vluchten en wordt als land verrader uitgekreten. In België wordt hij herkend, gevangen genomen en naar Oostenrijk gevoerd. Binnen de gevangenismuren van Olmüt-s slijt La fayette vele jaren in volkomen afzondering. Zijn echtgenoote deelt dit leven vrijwillig met hem. Grooten eerbied, zegt spr., moeten wij hebben voor deze vrouw, die op het hoog tepunt van haar leven door haar man ver laten werd omdat zijn hart naar het beloof de land Amerika trok. Haar leven is een eindeloos offer aan haar eenige liefde ge weest. We leven in 1797; Lafayette komt vrij en woont eerst in Sleeswij k, dan in Utrecht, Napoleon's ster is stijgende; de Corsicaan is op hem echter niet bijzonder'gesteld. Twee groote figuren uit de wereldgeschiedenis zijn twee even zoo groote contrasten. Een La fayette, die het offer zoekt en geheel zijn leven in dienst van de vrijheid stelt en Na poleon, de man die een brandende begeerte naar macht in zich rond draagt: dienen eenerzijds, heerschen anderzijds. Wanneer Lafayette na vele smartelijke er varingen op 20 Mei 1834 te Parijs overlijdt is zijn geloof in wat goed en recht is nog on geschokt. Op dat geloof wil dr. van Leusen den na druk leggen. Het eigen leven van dezen held is door het leven zelf gebeukt en geslagen. Toch doorstond hij deze stormen onverzwakt en heeft hij steeds getoond een waarachtig en sterk mensch te zijn, waar wij groote be wondering voor moeten hebben. Immers, al heeft deze mensch niet bereikt wat hij zichzelf reeds §ls jongen tot ideaal gesteld had: aan zijn wereld de vrijheid en het recht te mogen geven, toch is dit leven niet vergeefs geleefd. Het komt er immers niet in de eerste plaats op aan, zegt spr., of je wint of verliest. Veel belang rijker is het, of je het tot op het laatste oogenblik hebt volgehouden. Van wijlen burgemeester Rambonnet zei een jeugdvriend in een in memoriam: op school vocht hij door, ook al lag hij onder. Dit kenmerkt den waren mensch: volhouden ook al is er tegenslag. Volhouden, niet alleen als je jong bent. maar je geheele leven door; en ook volhouden en vechten voor het geloof in de broederschap der menschheid. De toekomst van de wereld zal niet ge bouwd kunnen en mogen worden op bruut geweld, heerschzucht, machtswellust of ka nonnen. Ze zal slechts gegrondvest kunnen worden op het geloof en vertrouwen, in de goede krachten van den vrijen evenmensch en op het Recht. Als we zoo het leven van dezen man be zien, zegt spr.. dan heeft deze mensch niet voor niets gestreden en geleden. Want dan kan het leven van deze groote figuur, die de banier der rechten van den mensch op geheven en haar steeds verdedigd heeft, ons bezielen met nieuwen gestdrift voor ht nastreven van hooge idealen. De rede werd met een warm applaus be loond. Als bewijs van erken lelijkheid overhandig de de voorzitter der V.H.B.S.V. den heer van Leusen een boekwerk en sloot met eenige welgekozen woorden dezen zevenden avond in dit seizoen der V.H.B.S.V. W. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft Dinsdagavond a.s. een concert in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem. Solisten zijn: Louis Zimmermann (viool) en Jacob Bijster (piano)dirigent is Frits Schuurman. Het programma vermeldt voor de H.O.V.: Drie oud-Nederlandsche dansen in bewerking van Cornelis Dopper, fragmenten uit de too- neelmuziek bij Balthazar Verhagen's ..Mar- syas" door Alphons Diepenbrock en G. H. G. von Brucken Fock's orkestsuite ..Uit het Zui den". Jacob Bijster draagt zijn eigen compositie voor: het piano-concert in fis-klein. Louis Zimmermann solieert met het concertstuk voor viool en orkest van Henriette Bosmans. ZENDINGSAVOND. De Zendingscommissie der Geref. Kerk te IJmuiden-Oost zal 26 Februari een zendings avond houden. Als spreker zal optreden haar oud-leeraar Ds. H. Holhof die zal spreken over het werk der Zending in Indië, speciaal over dat werk dat uitgaat van de Geref. Kerken uit Nederland. UITVOERING VAN „VRIJ EN BLIJ". Voor de jongere en oudere leden der R.K. Speeltuinvereeniging ..Vrij en Blij" was Zon dagavond een feestelijke gebeurtenis. De meis jes-zangclub van deze vereeniging gaf n.l. een uitvoering in de Patfonaatszaal en het is bijna onnoodig dan nog te vermelden, dat de op komst groot en de stemming geanimeerd was. Behalve enkele zangnummertjes door de allerkleinsten kregen we ook nog de opvoering van Geertruida van Vladeracken's kinder- operette Goudhaartje en de Troubadour te zien en met het ten tooneele voeren van dit graag gezongen en gespeelde werk hebben de leid sters, de dames J. Meesters, J. Thijssen en C. Thijssen ongetwijfeld velen aan zich verplicht. De heer F. J. Strijbos sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van „Vrij en Blij" woorden van welkom tot het publiek en bracht tevens dank aan hen, die dezen avond verzorgden, in het bijzonder aan mej. Meesters voor haar regie. Het peuterkoortje had vanzelfsprekend een daverend succes bij de stampvolle zaal. 't Had natuurlijk geen pretentie, maar men moet toch het pittige in kinderzang niet veronachtzamen. In de verschillende pauzes werd door de jon gens-mondharmonicaclub een aantal popu laire nummers ten beste gegeven, welke all er - wege instemming vonden. De kinderoperette, de clou van den avond, heeft allen met de lotgevallen van het goed hartige Goudhaartje in kennis gebracht. To Korver was een vriendelijk Goudhaartje, de vrijmoedige Troubadour werd door Betsy Zonneveld voorgesteld, terwijl Jo Mors het koddige Toovervrouwtje voor haar rekening genomen had. Bij al dezen mogen we Mientje Post als Piet niet vergeten. Ed werd alleraardigst door alle „artisten" gewerkt. De zang toonde over 't geheel geno men, dat er zorg aan dit onderdeel besteed geworden was. Vooral de 2 hoofdrollen waren goed bezet. Alleen hebben we bezwaar tegen het slappe tempo, waarin sommige pittige liedjes werden gezongen. De regisseuse had loffelijk werk verricht en verschillende scènes verrieden, dat zij het amateur plankenland reeds van verschillende zijden had bezien. Daarom zij haar naam hier vermeld: mej. J. Meesters uit IJmuiden-Oost. W. Om het Damkampioenschap van Nederland. De D. C. IJ.'ers falen! Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland voort gezet. De uitslagen luiden: Zaterdag: LigthartVan Dartelen 02 DukelDe Graag 11 VosLochtenberg 11 Keller—Stahlberg 1l RamanBom 11 Rustenburg—Kalden 11 Zondag: DukelRustenburg 02 LingthartVos 02 Bom—Kalden 11 De Graagv. Dartelen 1—1 StahlbergRaman l1 Lochtenberg—Keiler 0—2 Wie alleen oog voor punten heeft en niet op het geleverde spel van de D.C.IJ.'ers let, zou tot de conclusie komen, dat Dukel en Ligthart er beiden „uit" zijn. Niets is minder waar dan dat, want Zaterdag speelde Dukel tegen den Heusdenaar De Graag een prach tige partij, waarin latstgenoemde ternauwer nood de remise kon bereiken. Ligthart trof het al heel ongelukkig, door dat in een eindspel van vier tegen vier het spel voor den D.C.IJ.'er op tempo verloren ging. Wel had Van Dartelen voordeel, doch remise was voor Ligthart gemakkelijk te be reiken. Zondag was het echter anders gesteld. Ligthart liet zich, in een door hem keurig gespeelde Hollandsche opening, bij den 24en zet verrassen doordat Vos een ruil van drie om drie nam, waarna bovendien een stuk verloren ging. Na den 42en zet gaf Ligthart zich gewonnen. DukelRustenburg was tot den 54en zet een schitterend gespeelde strategie. Toen ontstond de volgende stand: Wit Rustenburg: 44 41 36 29 33 32 29 16. Zwart B. Dukel: 35 25 22 19 18 17 7 8. Rustenburg met vollen tijd speelde 4137 en Dukel speelde 1924. Beiden hebben overzien, dat 1923 1721 wint. Het eenvoudige kan moeilijk zijn. De stand der deelnemers, waartoe ook Raman weer is toegelaten, luidt: Rustenburg, Vos en Van Dartelen 3 gesp. 5 p.; Keller, Kal den, De Graag 3 pnt.: Ligthart, Bom, Stahl berg, Raman 2 p.; B. Dukel en Lochtenberg 1 punt. Zondag worden de wedstrijden voortgezet. RECORD-REIZEN VAN ENGELSCHE STOOMTRAWLERS, Volgens The Fishing News was de grootste reis, in den oorlogstijd door een Noordzee- t-rawler gemaakt, die van de Onward op 11 Mei 1918. Deze trawler besomde dien dag 3625. Wat de IJslanders betreft, hieromtrent be staat geen volkomen zekerheid. De South ward maakte eens 7028. maar van de Molly- mawk wordt 8700 opgegeven. Dit laatste is echter niet officieel. KINDER OPERETTE. De bekende kinderoperette ..Goudhaartje en de Troubadour" van Geertruida van Vla- deracken wordt op Dinsdag 3 Maart door de zangklas van mej. Netty Vlessing opgevoerd in het R.-K. Vereenigingsgebouw (Witte Bioscoop) De dansjes zijn ingestudeerd door mevr. C. van der Plas. de regie is van den heer Reinhard Rijke en de algeheele muzikale lei ding berust bij mej. Vlessing. BONTE AVOND. Het IJmuider Mannenkoor directeur Henk Arisz zal 22 Februari zijn jaarlijkschen „bon ten avond" houden in gebouw Cycloop met medewerking van den bekenden conferencier Leo Peelen. Het koor zal vermoedelijk deelnemen aan het zangconcours, dat dezen zomer in Bever wijk zal worden gehouden. TERUG VAN DE NOOFDPCCL? Hoe het vrachtschip „Pilsoedski" deZer dagen m de haven van New-York aankwam. Tengevolge van de hevige koude, die sinds eenigen tijd in de Vereenigde Staten heerscht, was het geheele schip met jjspantser omgeven. TOONEELVEREENIGING „JONGE KRACHT" Vrijdagavond werd in het Gebouw voor Christelijke Belangen een zeer goed geslaagde tooneelavond gegeven door de tooneelclub „Jonge Kracht" De avond, alleen toegankelijk voor leden en donateurs, werd geopend door den heer Doevendans. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Muggen om de kaars" een blij spel in 3 bedrijven. Tusschen het 2de en 3de bedrijf werd er een kleine pauze gehouden. De heer Vos besloot dezen avond met een kort woord, waarin hij alle medespelenden en in het bijzonder den regisseur W, J. Mulder dankte voor hetgeen zij dezen avond gege ven hadden. Hedenavond wordt het tooneel stuk voor het publiek opgevoerd. HET GEVAL VAN SPIONNAGE OP IJSLAND. Eenige dagen geleden maakten wij melding van een eigenaardig geval van spionnage. Vier IJslanders waren gearresteerd onder verden king. aan een Britschen trawler met behulp van een geheime code mededeelingen te heb ben gedaan over de bewegingen der IJsland- sche politievaartuigen, waardoor de Engelsche trawler gelegenheid kreeg, binnen de territo riale zóne te visschen. Thans kunnen wij omtrent dit geval nog mede deelen, dat deze spionnagezaak tot een nader onderzoek kwam, nadat aan boord van den te Grimsby thuisbehoorenden trawler Lincolnshire, die schipbreuk leed ter hoogte van Reykjavik en later tijdens de pogingen tot berging zonk. geheime codes werden gevonden. De beheerder van den trawler heeft in ver band met dit geval medegedeeld, dat het niets ongewoons is, dat zich op een trawler geheime codes bevinden Deze worden, naar hij ver klaarde, gebruikt voor mededeelingen van ree- ders aan schippers, of van schippers aan el kaar, het laatste om elkaar mededeelingen te doen aangaande de vooruitzichten van de visscherij op de verschillende gronden. Het geval schijnt echter zoo onschuldig niet te zijn geweest, want twee van de aangehou denen hebben inmiddels bekend, betrokken te zijn geweest bij de verzending der berichten. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 47 stoomschepen en 11 motorschepen, tezamen 58 schepen tegen 56 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 50 stoomschepen en 12 moterschepen, tezamen 62 schepen tegen 67 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 120 schepen of 13 schepen minder dan in de voorlaatste week. „LOOFT DEN HEER". Het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" geeft 2 April a.s. zijn laatste winterconcert door dien avond mede te werken aan een wij dingsavond. Er zullen werken gezongen wor den, in overeenstemming met den Passie-tijd. De avond wordt gegeven ten bate van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk (West). WORSTELWEDSTRIJDEN. Zondag werden in Het Wapen van Velsen worstelwedstrijden gehouden om het kam pioenschap van West-Nederland. Er werden verwerkt de Veder-afdeelingen I en II en de afd. II licht met 14 deelnemers in licht en 10 deelnemers in afd. II extra veder. Minnebo werd no. 1 in afd. II extra-veder en werd dus bezitter van een fraaien beker en kampioen van West-Nederland, 2e pr. Kriek, Achilles, Wormerveer; 3e pr. Van Maren, S.S.S. Amsterdam. Afd. I extra Veder: Noltens le prijs en Kam pioen van West-Nederland; Omberger, Her cules, IJmuiden 2e pr. Afd. II licht gewicht; le prijs Schenk, Her cules IJmuiden (Kampioen van West-Neder land), 2e pr. Moorboer, Achilles. Wormerveer; 3e pr. Schouten. D.O.K., Amsterdam. GEREF. JEUGD CENTRALE. De tweede cursusavond der jeugdcentrale zal a.s. Vrijdagavond in de turnzaal der Marnix- school worden gehouden. Dr. E. D. Kraan uit Vlaardingen zal dan be handelen „Het geloof van den jongen mensch". MANNENVEREENIGING .SCHRIFT EN BELIJDENIS". Voor bovengenoemde mannenvereeniging zal a.s. Woensdagavond in het Evangelisatie gebouw aan de de Wetstraat de heer Jac. Kra mer alhier, een referaat houdenover de Oxford-beweging. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan de N V. Chemische Fabriek en Handel maatschappij „Rids" v. h. Daan en Co. te Santpoort, vergunning is verleend tot het op richten van een fabriek van chemische, phar- maceutische en eventueel cosmetische produc ten, met een petroleumbewaarplaats van 2000 Liter, in het perceel Middenhavenstraat no. 78A. RECHT OP HET KAMPIOENSCHAP AF. V. G. S. IIStecmcyer-Ford 81 Zaterdagmiddag j.l. vond voor de Z. M. C. bovengenoemde ontmoeting plaats. V. G. S. speelde een goede partij, waartegen de bezoekende club niet opgewassen was. De papiermakers stuurden dan ook het elf tal van Steemeyer-Ford met een 8—1 neder laag naar Zaandam terug. Van Gelder's twee de elftal is tot' heden nog niet geslagen en prijkt boven aan de ranglijst der Z. M. C. Het stevent dus recht op het kampioenschap af. DOOR DE GLADHEID VAN DEN WEG. Door de gladheid van den weg kwamen op den Wijkerstraatweg Zaterdagmorgen j.l. twee fietsrijders met elkander in botsing. Een van hen bezeerde zich nog al vrij ern stig aan een zijner handen, doordat de flesch. gevuld met koffie welke aan het stuur was I bevestigd door den val brak en hij hierdoor eenige snij wonden van nogal ernstigen aard opliep. Ook vele auto's gleden van den weg af en reden of stonden op de trottoirs. Eerst na dat de gemeente zand had laten strooien was I alles weder normaal

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1