Avonturen in sneeuw en ijs Op vleugelen der liefde De Daling 'der Inkomens. •jf jaar tijds is het totaal der inko- 111 In ons land met dertig procent gedaald. WTtoonen, in onverbiddellijke cijfers, de ge- van' het Centraal Bureau voor de Sta- geJeTdie wij Zaterdag publiceerden, interessant is het ook, eruit af te leiden, el verder ..de groote crisis" heeft door- h0* Aio nnmiritlplliik nn ripr gewerkt dan die, welke onmiddellijk op den nnrlos volgde. T 1921—1922 bedroeg het totaal der Ne- landsche inkomens 4292 millioen gulden, r t en met 1924—1925 zakte het met stevige arlijksche dalingen tot 3761 millioen. Dat het laagste punt na de eerste crisis, ^arop de oorlogsgevolgen ons onthaalden. Een nieuwe stijging trad in. tot 4367 millioen 1930—1931 (gebaseerd op de belastingaan giften van het vorige kalenderjaar) en daarop n de groote tuimeling, met jaarlijksche verminderingen van resp. 161 millioen, 549 mülioen, 500 millioen en 115 millioen tot een totaal van 3042 millioen, ruim drie milliard dus voor 1934—1935. Wij zijn dus nu nog 719 millioen lager dan in 1924—1925, ruim twin tig percent lager dan na de vorige crisis. Natuurlijk geven de belastingopbrengsten een hiermee overeenkomend beeld van de situatie. En als men nu de groepen van inkomens bekijkt, worden wel heel groote verschuivin gen naar beneden zichtbaar. Alleen de groep inkomens beneden f 1400 is voortdurend ge stegen. Dat is de laagste groep in de lijst. Haar omvang bedroeg in 1921—1922 nog geen derde van het aantal aangeslagenen (31.62 pet.) In 1934—1935 begon zij de helft al te naderen (44.88 pet.) In deze nieuwste statistiek omvat voorts de groep inkomens van f 1400f 2000 meer dan een kwart der bevolking (27.28 pet.) waaruit dus af te leiden valt dat tweeën zeventig procent van de Nederlandsche be lastingbetalers geen hooger j aarlij ksch in komen dan f 2000 meer hebben. Verdient gij meer dan tweeduizend per jaar, dan behoort gij tot de 28 pet. van het Nederlandsche volk die er het best aan toe zijn. Nog veel meer begunstigd kan ieder zich voelen die meer dan f 3000 verdient. Im mers, de groep met inkomens van f 2000^- f 3000 omvat 15 03 pet. van de aangeslage nen, zoodat gij met meer dan drieduizend gulden inkomen tot een top-categorie be hoort die slechts 13 pet. der aangeslagenen omvat. Dan volgt bijna acht procent met inkomens van f 3000f 5000, zoodat de ge lukkigen met meer dan f 5000 inkomen maar vijf procent (om precies te zijn: 4.92 pet. der bevolking) uitmaken. Deze groep boven de f 5000 geniet 25 pet. van het totaal der inkomens maar betaalt natuurlijk een veel grooter percentage van de toiale belastingopbrengst, namelijk 59.32 pet. In afgerende cijfers is de toestand der halve zoo, dat 5 pet. van de bevolking, zijnde alle menschen met inkomens boven f 5000. een kwart van het totale inkomen ontvangt en zestig procent van het totaal der belas tingen betaalt. Hier blijkt dus de sterke be lasting-progressie. 9 Daartegenover staat dan, dat 95 pet. der bevolking driekwart van het totale inkomen geniet en veertig procent van het totaal der belastingen opbrengt. Dit zijn wel sprekende cijfers. Wie ze tij dens het week-end eens met aandacht be studeert zal allicht tot het besef komen dat hij zich deze cijfers toch eigenlijk nooit zoo heeft voorgesteld. Het gemiddelde inkomen van den Neder lander is natuurlijk ver gezakt. In 19211922 was het f 2619. De eerste crisis deed het met f 300 zakken. Het steeg weer wat en daalde daarna tot f 2105 over 19341935. Hoeveel rijkaards zijn er nu nog in ons midden? Het aantal menschen met inkomens boven de f 20.000 bedroeg in 19341935 nog vier tiende procent van de bevolking, dus vier op de duizend aangeslagenen. BEVERWIJK. HET ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OEFENING. Ook de Gymnastiekvereniging „Turnlust" heeft een adres aan den gemeenteraad ge zonden, waarin er op wordt aangedrongen het voorstel van B. en W. om den vakonder wijzer in lichamelijke oefening op wachtgeld te stellen niet aan te nemen. „Turnlust" verwijst naar de motieven, die voor het behoud van dit onderwijs kunnen worden aangevoerd, naar de memorie van toelichting, behoorende bij het aan den raad gezonden adres van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland, afdeeling Haarlem. De tarieven van het slachthuis. Verlaging voor de koelcellen. Een herziening der rechten voor het ge bruik van het koelhuis aan het Openbaar Slachthuis heeft reeds enkele malen een punt van bespreking uitgemaakt, zoowel in de vergaderingen van het college van B. en W. als in de vergaderingen der Commissie van bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis. Nu de koelcellen in het begin van dit jaar opnieuw moesten worden verhuurd, heeft de wnd. directeur aan de genoemde commissie voorgesteld een geheel nieuw tarief samen te stellen. Het bestaande tarief is als volgt: voor de cellen nos. 13 t. m. 22 voor elke cel f 75 per jaar; voor de cellen nos. 1 t. m. 4 en 9 t. m. 12 voor elke cel f 100 per jaar: voor de cellen nos. 6 en 7 voor elke cel f 125 per jaar: voor de cellen nos. 5 en 8 voor elke cel f 200 per jaar. In de praktijk heeft dit tarief niet voldaan. Vooreerst is het tarief te hoog in verband met de tijdsomstandigheden en vervolgens was de verplichting om de cellen te huren voor een vol jaar, voor velen een bezwaar om van het koelhuis gebruik te maken. De wnd. directeur van het Slachthuis heeft voorgesteld een maandtarief in te voe ren. waarbij' z.i onderscheid dient te worden gemaakt voor het gebruik gedurende den zomer en gedurende den winter. Volgens het voorstel van den wnd. direc teur zou het jaar verdeeld worden in 6 win termaanden namelijk de maanden October, November, December. Februari, Maart en April en in 5 zomermaanden te weten de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en Sep tember. Gedurende de maand Januari is het koelhuis gesloten voor de jaarlijksche schoon maak. Het nieuwe tarief zou als volgt kunnen worden vastgesteld: Voor de cellen nos. 13 t.m. 22: 6 winter maanden a f 5; 5 zomermaanden a f 7; voor de cellen nos. 1 t.m. 4 en 9 t.m. 12: 6 winter maanden f 6.50; 5 zomermaanden a f 9; voor de cellen nos. 6 en 7 6 wintermaanden a f 8.50: 5 zomermaanden a f 11; voor de cellen nos. 5 en 8 6 wintermaanden af 14; 5 zo mermaanden a f 18. De Commissie voor het Slachthuis heeft B. en W. bericht, dat zij zich met de voorge stelde tarieven kan vereenigen. Zij heeft echter de wenschelijkheid betooggd, om aan de slagers, die het koelhuis gedurende een kalenderjaar gebruiken, op deze tarieven een reductie toe te staan van 15 pet Naar haar meening kan van een dergelijken maatregel een verhoogde opbrengt der koelgelden wor den verwacht, opdat daarin een prikkel is gelegen om ook gedurende den winter van de cellen gebruik te maken. B. en W. kunnen zich met de geadviseerde regeling zeer goed vereenigen en stellen den Raad dan ook voor tot de invoering van het nieuwe tarief te besluiten. Bevordering der belangen van t. b. c.-patiënten. Een goede propaganda-avond. De plaatselijke afdeeling van de vereeni ging tot bevordering der belangen van t. b. c. patiënten in Nederland heeft Zaterdagavond in het gebouw de Harmonie in de Groenelaan een uitstekend geslaagde propagandabijeen- komst gehouden. Voor deze vergadering, die een feestelijk karakter droeg, bestond zooveel belangstelling, dat het zaaltje niet alleen ge heel bezet was, maar dat nog velen teleurge steld moesten worden. De voorzitter der afdeeling, de heer A. L. van Groningen sprak over deze groote belang stelling zijn voldoening uit en zag daarin het bewijs, dat de arbeid van de vereeniging op prijs wordt gesteld en dat velen daarmede sympathiseeren. Hoewel deze avond natuurlijk ook en wij zouden zeggen in de eerste plaats een propagandistisch karakter droeg, bood het programma ruimschoots gelegenheid voor ontspanning. Daar was in de eerste plaats de heer Ph. F. Braun, die met eenige goed gekozen declamaties voor de vroolijke noot zorgde, Hij oogstte daarmede veel suc ces. De heer Marx draaide films, die met groote belangstelling werden gevolgd en waar mede het publiek zich uitstekend amuseerde. Tusschen de bedrijven door zorgden de Kennemer Boys voor een vroolijk stukje mu ziek. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. Lessing uit Amsterdam heeft vervolgens de belangstelling gevraagd voor het werk van de Vereeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-pa tienten in Nederland. Meer dan ooit, aldus spr., is het noodig, dat de arbeid dezer vereeniging gesteund wordt, omdat zij ge heel is aangewezen op eigen middelen, nu van regeeringswege geen voldoende gelden meer worden beschikbaar gesteld. Maar talrijk zijn de lijders aan de vreeselijke ziekte, die wach ten om in de sanatoria te worden opgenomen, terwijl de bedden leeg staan omdat er geen geld is. Daarom tracht de vereeniging op ve lerlei wijzen haar financiën te versterken Een dezer middelen is bijvoorbeeld de bekende jaarlijksche inzameling van oude belasting- merken, waardoor vele honderden kilogram men koper konden worden bijeengebracht. Ook de nazorg is van enorme beteekenis. De goede nazorg moet de lijders weer terug brengen in de maatschappij als volwaardige menschen. die weer in staat moeten zijn hun (Don Juan Povibo, een Spaansche vlieger, is over den Oceaan naar Mexico gevlogen, heeft daar, tegen het verbod van haar ouders Elena Rivero geschaakt en is dezer dagen in Madrid met haar getrouwd.) Bestaat er heusch geen romantiek, In 't zakelijk moderne leven? Die Spanjaard heeft ons de repliek Op deze groote vraag gegeven. Hij liet zich door geen oceaan En door geen ouderpaar verschrikken. Om naar Elena toe te gaan. Die hij in oog en hart mocht blikken. Op vleugelen der liefde is Hij ijlings in de lucht gevlogen, Romantischer geschiedenis Heeft toch wel nooit ons hart bewogen. Hij vloog Elena om den hals En wist haar vliegensvlug te schaken. Was pa opvliegend en niet malsch, Van een vervolging was geen sprake De vlieger is goed opgegaan Zij waren in de wolken samen, Waarna zij over d' oceaan Weer goed en wel in Spanje kwamen. 'k Hoop voor Elena, dat haar man, Na die romantische bedrijven. Al is hij dan een Don Juan, Haar onverbreekbaar trouw zal blijven. En dat hij, met dit avontuur Der nieuwste romantiek voor oogen, Niet hoeft te zuchten op den duur; En toch ben ik erin gevlogen. P. GASUS. brood te verdienen. Bij tijdig ingrijpen en bij een goede nazorg behoeven de lijders niet uit de maatschappij te worden gebannen. De heer Lessing richtte dan ook een krachtige aan sporing tot de aanwezigen om de vereeniging bij haar moeilijk werk te steunen door toe te treden als lid van de plaatselijke afdeeling. De heer Van Groningen dankte den spre ker voor zijn kernachtig betoog. De avond had verder een zeer genoegelijk verloop en tot slot was er nog gelegenheid om een dansje te maken. Het onderhoud van de brand- kranen. van het P.W.N. over te nemen tegen eenige voorwaarden. Volgens art. 4 dezer overeenkomst zal het P.W.N. in dat geval aan de gemeente per ka lenderjaar betalen: f 2 per brandkraan voor de eerste 100 brandkranen; f 1.75 per brand kraan voor de tweede 100 brandkranen: f 1-50 per brandkraan voor de derde 100 brandkra nen; f 1.25 per brandkraan voor alle brand kranen boven de 300 stuks, waarvoor door de Gemeente een abonnement is aangegaan. Er zijn thans 147 openbare brandkranen in de gemeente aanwezig, zoodat de door het P.W.N. te betalen vergoeding bedraagt f 282.50 per jaar. Overeenkomstig het advies van den direc teur van Openbare Werken stellen B. en W. voor deze overeenkomst aan te gaan. Beverwijk's politie deed een goede vangst. Brutale gauwdief liep in de val, MAANDAG 17 FEBE. 1936 Rust in het Villapark hersteld. Voortaan onder beheer van de gemeenten. Het provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland is krachtens het bepaalde in artikel 10 van de door Gedeputeerde Staten van Noordhoiland vastgestelde „Voorwaarden voor de levering van water door het P.W.N.", verplicht tot het vorstvrij houden van de brandkranen; het eenmaal per jaar beproeven der brandkranen na tijdig voorafgaand over- ieg met het Districtshoofd van het P.W.N. te Beverwijk omtrent het tijdstip, waarop de be proeving zal plaats hebben; het herstellen der bestrating en verharding, indien deze in. de omgeving der straatpotten verzakt of bescha digd mocht zijn; het verrichten van alle on- derhouds-herstellingen aan de brandkranen en straatpotten, met dien verstande, dat de eventueel benoodigde onderdeelen gratis door het P.W.N. zullen moeten worden geleverd: het verrichten van alle overige werkzaam heden, behalve de vernieuwing, welke een be- drijfsvaardigen toestand der brandkranen te allen tijde waarborgen. De mogelijkheid bestaat om het onderhoud en de verzorging der openbare brandkranen De politie is er na lang speuren in geslaagd den bedrijver te arresteeren van talrijke dief stallen, die gedurende de laatste drie weken in het Villapark werden gepleegd. Deze man heeft kans gezien een groot aantal portemon naies met inhoud te stelen uit de keukens achter de villa's en hij heeft met zijn blijk baar zeer lucratief bedrijf den bewoners van het Villapark veel onrust en de politie een massa werk bezorgd. Deze man vervoegde zich bij voorkeur aan de keukens en trof hij daar de dienstbode aan, dan deed hij zich voor als koopman in allerlei kramerijen. Maar wanneer de keuken verlaten was, dan sloeg hij zijn slag. In de meeste gevallen maakte hij de portemonnaie met huishoudgeld buit, om dan te verdwij nen. Hij deed ook den aftocht met veel be leid, want het is zelfs enkele malen voorgeko men. dat hij den heer des huizes aan den voorkant van de villa beleefd groette, na een oogenblik te voren aan de achterzijde van het huis het huishoudgeld te hebben ge kaapt. De portemonnaies bevatten soms wel bedragen van f 35, f 25 en f 15. Het is begrijpelijk, dat de villabewoners aller minst gesteld waren op het bezoek van den geheimzinnigen koopman, die steeds weer spoorloos verdween. Bij de politie kwa men talrijke klachten en aangiften van dief stal binnen. Met groote voortvarendheid werd het onderzoek ter hand genomen. Ge- meente-politie, rij ksveld wacht en marechaus see stelden een nauwgezette surveillance in. het Villapark werd dag aan dag afgezet, sommige vreemdelingen, wei'den gefoilleerd. maar de dader werd niet gevonden. Hij zette zijn reeks portemonnaiediefstallen voort alsof de politie „lucht" voor hem was. De be woners van het park en van de naaste omge ving verleenden de politie alle mogelijke me dewerking, verlangend als zij waren van den diefachtigen koopman verlost te worden. Zij verleenden de politie gaarne onderdak in de steUige verwachting dat de „koopman" wel weer zou komen opdagen en in dat geval zou hij er natuurlijk gloeiend bij geweest zijn. De politie beschikte over eenige signale menten, maar omtrent de kleeding waren de meeningen uiteenloopend. In ieder geval, de politie kreeg den gladden vogel niet te zien. Toch kreeg de politie een spoor in handen, toen de portemonnaie-dief zeker in een ver trouwelijke bui tegen een vriendelijke dienst bode, die hem wist „uit te hooren", vertelde. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, opende Vrijdag de jaarlijksche bloemententoonstelling van de bloemistarbeidersvereeniging. De burgemeester bewondert de door de jeugd gekweekte bloemen. dat hij in Beverwijk in die-en-die-straat woonde. Zaterdagmorgen wai'en de politiemannen weer trouw op hun post, vastbesloten aan 's mans practijken een einde te maken. Tot hun niet geringe verbazing stal hij denzelfden morgen weer een portemonnaie uit een keuken achter een villa aan den Zee weg. als het ware onder de oogen van de be woners. Maar nu was hij toch genoodzaakt de vlucht te nemen, want een der buurtbewoners zette den man na. De venter besteeg echter zijn rijwiel en was binnen enkele oogen- blikken uit het gezicht verdwenen. Toch zou deze dag hem noodlottig worden. Zaterdag surveilleerden twee agenten in de omge ving van de straat, waar zij hun man kon den verwachten. Inderdaad kwam uit de Cor nells Amsestraat een jong verloofd paar wan delen. „Dat is 'em", zei een der agenten. Zij volgden het paar en t-oen de jongelui in de nabijheid van het politiebureau waren geko men. werden zij vriendelijk uitgenoodigd bin nen te treden. Aan dit verzoek werd voldaan. Het duurde niet lang of de politie kon zich gelukkig prijzen een goede vangst te hebben gedaan. Bij het verhoor werd de jongeman zoo in het nauw gebracht, dat al spoedig een volledige bekentenis volgde. Hij gaf toe ver scheidene diefstallen van portemonnaies te hebben gepleegd. Dat hij daarbij niet altijd herkend werd kwam voort uit het feit. dat hij in een op zijn fiets bevestigde koffer een heele garderobe meevoerde. Hij trok steeds een andere overjas aan en-zoo kon het ge beuren, dat het eene dienstmeisje verklaarde hem te hebben gezien in een grijze demie, terwijl een andere beweerde, dat de „koop man" een blauwe regenjas droeg. De arrestant werd bij confrontatie ook her kend, zoodat er voor de politie niet den min ste twijfel meer bestond. De man is een Am sterdammer, die sedert korten tijd bij zijn broer te Beverwijk inwoonde. Hij zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. De politie verdient een woord van hulde voor haar werk, waardoor een sluwe gauw dief, die de laatste weken onder de bewo ners heel wat onrust veroorzaakt heeft, on schadelijk werd gemaakt. LéON DAUDET, de leider der thans verboden Action Francaise, bij wien, naar aanleiding van de molestatie van den socialistenleider Léon Blum, huiszoekingen werden verricht. WIJK AAN ZEE DE GEREFORMEERDE BADGASTENKERK. Aan Chr. de Goede, aannemer alhier, laag ste inschrijver (1' 5596) is opdracht gegeven voor den bouw van de Gereformeerde badgas ten-kerk, welke eind Mei gereed moet zijn. TENTOONSTELLING. De afdeeling Wijk aan Zee van de Graal- wacht (leidster mej. A. Bakker te Beverwijk) heeft in het St. Vitushuis alhier, Zondag een goed bezochte tentoonstelling gehouden van de werkstukken op de clubavonden door de da mes gemaakt. Er waren vele nuttige kleeding- stukken, verschillende fraaie handwerken, o.a. ook keurig beschilderde kleedjes. De kleedingstu-kken zullen uitgedeeld wor den onder de behoeftigen; de overige voor werpen zijn bestemd als prijzen voor de ver loting. Voorts waren er diverse attracties als tom bola 't raden van een poppennaam, enz. SANTPOORT. VERKEERSONGEVAL. Op de Wüstelaan tegenover „Bleekenhoven" had een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, vermoedelijk, doch dit wordt door de politie nog nader onderzocht, doordat de bestuurder van eerstgenoemde geen voorrang verleende. De berijder van het motorrijwiel, de heer S. van hier, werd van zijn tweewieler geworpen. Hij bekwam daarbij een wonde aan het hoofd en klaagde over pijn op verschillende andere plaatsen van zijn lichaam. Bij onderzoek bleek Dr. De Groot echter, dat niets gebroken was. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. FEUILLETON 9) J. O. CURWOOD. Een geweerschot klonk achter hen. Het was met ver weg en onwillekeurig omklemde ze hem vaster. Peter stak een hand omhoog. „Geef mij de revolver, Dolores." .Neen," protesteerde zij. „Ze zullen ons niet inhalen." „Je moet mij de revolver geven," drong hij aan. „Peter, dat kan ik niet. Begrijp je. Ik kan het niet. ik moet de revolver houden." Zij keek weer achterom. Er was geen twijfel meer aan. Hun vervolgers kwamen nader. Zij hoorde een stem, het geia-loo van voortren- nende Eskimos, een uitroep, dien zij herkende als den uitroep van een blanke en nog een geweerschot. Wapi kwam dichterbij loopen. nep nu bijna tegen den achterkant der slede aan en zijn roode oogen waren onder het voortrennen voortdurend op haar gericht. „Wapi!" riep zij, „Wapi!" Zyn kaken sperden zich open. Zij kon zijn Wigend antwoord op haar stem hooren. Een derde schot boven hun hoofden klonk een vreemd, gonzend geluid. „Wapi," gilde zij bijna, „ga terug! Houd ze tegen, Wapi houd ze tegen houd ze tegen houd ze tegen!" Zij strekte haar armen uit, hem terugjagend, die woorden telkens en tel kens weer herhalend. Zij boog zich over den rand der slede, zich aan den stuurstang vast klemmend. „Ga terug, Wapi! Houd ze tegen houd ze tegen houd ze tegen!" Als in antwoord op haar woeste vermaning, slaakte het span achter hen plotseling een jankend gegil. Het was hun nu vlak op de hielen. Nog tien minuten. En toen zag ze dat Wapi achterbleef. Snel werd hij verzwolgen in den, door het sterren licht beschenen, nachtelijken chaos. „Peter!" riep zij snikkend. „Peter!" Luisterend naar het zich verwijderend ge luid der slede, stond Wapi als een stille scha duw op den weg. Vervolgens keerde hij zich om en keek naar het Noorden. Hij hoorde nu het andere geluid en vóór het geluid uit bracht de wind hem een geur mee, den geur van dingen, die hij haatte. Gedurende vele jaren had iets in zijn binnenste gestredelen om tot zijn begrip door te dringen en het ge jank der honden en de geur in de lucht van schepselen, die zijn beulen geweest waren, deden in hem de juichende zekerheid ontstaan, dat thans zijn levenstaak volvoerd moest worden. Weer was het geen werking van het ver stand, maar het steeds sterker zich open barend gevolg van dingen, die gebeurd waren en nog gebeurden. Hij had het gevaar gero ken toen hij voor het eerst gewaarschuwd had dat de vervolgers naderkwamen en dit gevaar was niet langer een bedriegeiijk en ontastbaar iets, dat enkel zijn haat aanwakkerde. Het was nu een dichtbijzijnd en tastbaar feit. Hij had getracht om het te ontvluchten met de vrouw maar het was hem gevolgd en had hem ingehaald en de jankende honden daag den hem uit tot een gevecht, evenals zij hem uitgedaagd hadden van den dag af waarop hij oud genoeg was om voor zich zelf te zorgen. En nu had hij iéts om voor te vechten. Zijn ver stand zei hem, dat de eene slede vluchtte voor de andere en dat de slede, die vluchtte, zijn slede was en dat hij voor deze slede moest vechten. Hij wachtte, bijna midden op het spoor. Niet langer vertoonde zijn lichaam de slaaf- sche onderworpenheid van een met stok en zweep geregeerd schepsel, niet langer was hij de uitgeworpene, die ontwijkt, nog sprak uit zijn houding het valsch deemoedige, toen hij daar stond op den weg, waarover zijn vijanden naderden. Hij was opgestaan uit zijn slavernij. De zwiepende zweepslag en de vrees er voor had den afgedaan. Zooals hij daar stond in het sterrenlicht, met zijn prachtigen kop opge heven, terwijl de spieren van zijn reuzen- lichaam op staaldraden geleken, zou de voor bijgaande geest van Shan Tung hem aange zien hebben voor Tao, den grooten Deen. Hij was niet opgewonden en toch vervulde hem een machtig verlangen meer dan dat, een ontzettend voornemen. Het gejank van opwinding der naderende Eskimo-honden, drong hem niet langer om opzij te gaan, zoo als hij dat gisteren of eergisteren gedaan zou hebben. De stemmen van zijn oude meesters deden hem niet langer wegsluipen, met een onderdrukt gegrom en zijn lichaam doorbui gen van vernedering en wóede over zijn sla vernij. Hij stónd daar als een rots, zijn breede borst vierkant naar hen toegekeerd en toen hij hun schaduwen zag opdoemen uit den sterren-mist op een achtste mijl afstand, was het geen geknor meer maar een gehuil dat uit zijn keel oprees; een gehuil van vage en onderdrukte begeerigheid, van een groot ver langen, dat op het punt stond om vervuld te worden. Tweehonderd meter honderd tachtig eerst toen de honden op geen vijftig meter afstand, meer van hem waren, kwam hij in beweging. En toen, als een rots, die door een sterke kracht voortgestuwd wordt, viel hij op hen aan. Hij ving het aanstormend gewicht der troep, borst aan borst, op. Er werd geen waarschu wing gegeven. Noch mannen noch honden hadden de wachtende schaduw gezien. De botsing deed den leiderhond terugtuimelen, terwijl Wapi's groote tanden in zijn keel ge slagen waren en in een oogenblik rolden de veertien honden achter hem over hem heen, verwarden zich in de trekriemen, jankten, gromden en beten, terwijl boven hen mannen met ronde, vollemaansgezichten en kappen op, scehrpe kreten uitstootten en met hun zwee- pen er op los sloegen en een blanke man met een geweer in zijn handen van de slede sprong. Het was Rydal. Onder de massa honden bedolven, hoorde Wapi, de Walrus, niets van de kreten der mannen. Hij vocht. Hij vocht zooals hij nog nooit in zijn leven gevochten had. De woeste kleine Eskimo-honden hadden hem geroken en hun vijand herkend. De leider-hond was dood. Wapi had een tweede hond met één en kele beet van zijn, een duim lange tanden, den buik opengereten. Hij was nu bedolven onder de honden. Maar zijn tanden kwamen in aan raking met vleesch en beenderen en uit de verwarde massa rezen ontzettende kreten op van doodsangst, die een afschuwelijk mengel moes vormden met het getier der mannen en het gegrom en gejank der beesten, die nog geen kennis hadden gemaakt met Wapi's tan den. Met drie en vier tegelijk wierpen zij zich op hem. Hij voelde hoe hun tanden, op de ma nier der wolven, zijn vleesch verscheurden. Hij had alle pijngevoel verloren. Zijn kaken sloten zich om een voorpoot, die als een stok stuk- knapte. Zijn tanden drongen als ivoren mes sen in de lies van een der woestelingen, die hem een gat in zijn zijde had gescheurd en een gesmoorde doodskreet steeg op. Een tand doorboorde zijn oog. Zelfs toen slaakte Wapi, de Walrus, nog geen kreet. Hij hief zijn reuzen- lichaam op. Hij ontmoette een andere keel en op dat oogenblik rees hij op uit den troep, het leven uit zijn slachtoffer schuddend, evenals een terrier dit met een rat doet. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5