1 HET NIEUWE AVONDBLAD 2!e JAARGANG No. 89 DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheels invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen ènz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. De Nooden van Europa. Het Boek leeft tegenwoordig kort. Dat geldt piet alleen voor de roman, maar blijkbaar voor alle geschriften in boekvorm, die zich tot een publiek van onbegrensden omvang rich ten. Alleen wetenschappelijke leerboeken zou den dus kunnen worden uitgezonderd. Als het Boek niet als studiemateriaal aan den een of anderen cursus gebonden kan worden schijnt het niet langer dan een jaar meer te leven, al behaalt het in dat jaar ook nog zoo'n' uitbundig succes. Zoo spreekt men nu ook al niet meer over „De Opstand der Hor den" van den Spaanschen professor José Or tega y Gasset, dat niettemin pas 2y2 jaar ge leden in Nederlandsche vertaling verscheen en toen heel sterk de aandacht heeft getrok ken. Ik waag het toch het nog weer eens te ci- teeren, omdat deze begaafde en scherpzinnige analyst zooveel belangrijks over de Nooden van Europa heeft gezegd. Ortega bestrijdt de meening dat E-uropa jn verval" zou zijn. Het eenige teeken van verval, zegt hij in zijn boek, is het geheel dei- economische moeilijkheden waartegen Europa moet strijden. Als men evenwel den aard van die moeilijkheden wat nauwkeuriger nagaat bemerkt men dat geen daarvan ernstig de macht tot het scheppen van welvaart aan tast. en dat het oude werelddeel heel wat ernstige crises van dit soort heeft doorgemaakt Gevoelt zich wellicht de Duitscher of En- gelschman nu niet in staat meer en beter te produceeren dan vroeger? Het tegendeel is waar. Het merkwaardige is immers juist dat de onmiskenbaar gedrukte stemming geen gevolg is van het feit dat men zich minder tot produceeren in staat zou voelen, maar integendeel van het feit dat men zich tot krachtiger werkzaamheid in staat acht en door noodlottige slagboomen weerhouden wordt te verwezenlijken wat men zou kunnen verrichten. Deze slagboomen zijn de politieke grenzen van de respectieve landen. Naar Ortega's mesning komt het gevoel van onmacht, dat in deze jaren onloochen baar de Europeesehe vitaliteit neerdrukt, voort uit de wanverhouding tusschen de grootte van de tegenwoordige Europeesehe productiekracht en den omvang van de poli tieke organisatie waarin zij moet werken. De aandrift om de ernstige, dringende vragen op te lossen is nu even sterk als tevoren, maar hij wordt in al zijn eerste uitingen belemmerd door het netwerk van bepalin gen voortvloeiend uit het samenstel van kleine staten, dat tot heden toe Europa heeft uitgemaakt. Het pessimisme en de moede loosheid die nu de gemoederen van het vas teland neerdrukken gelijken veel op de ter neergeslagenheid van een vogel van groote vlucht, die bij het uitslaan van zijn mach tige wieken zich wondt aan de tralies van zijn kooi. Er zijn geen programma's die overeenko men met de werkelijke afmetingen die het leven in lederen enkeling van Europa heeft gekregen. Zal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instellingen of zal het voorgoed daarin opgesloten blijven? Want het is reeds eerder in de geschiedenis gebeurd dat een groote beschaving ten onder ging omdat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen Deze dingen schreef Ortega y Gasset eeni ge jaren geleden. Hoe is het nu geworden? Er wordt heel weinig meer over „het verval van Europa" gesproken. De economische toestand is niet temin nog veel slechter geworden, en men redekavelt nu over den ondergang van Europa, aangezien de productieve energie der staten geen beteren uitweg heeft kun nen vinden dan een nieuwen wedstrijd in bewapening. Alle wapentuig vertegenwoor digt niet alleen dood kapitaal (want het pro duceert niets) maar bovendien een steeds toenemend gevaar, want het kan alleen ver nietigen. Als men Ortega's treffend beeld van den vogel met de groote vlucht overneemt moet men thans constateeren dat Europa de tralies van de kooi niet wil wegbreken en er zich op is gaan toeleggen dat de vogel zich bij het uitslaan van zijn machtige wie ken ten doode toe zal verwonden. Men durft den vogel niet los te laten omdat men' de tralies niet durft aan te tasten. Men durft niet, en daarom bewapent men zich. Er is veel meer moed noodig om met traditie te breken dan om maar weer de oude paden te betreden, elkaar voortdurend toe te roe pen „de historie herhaalt zich" en sceptisch te wezen over alle ingrijpende veranderingen die ingrijpende verbeteringen zouden zijn. Europa houdt zich bezig met „het Duitsche gevaar". De geschiedenis herhaalt zich op dit punt inderdaad. En het kan geen overleg met Duitschland plegen, het kan geen munt- stabilisatie tot stand brengen, het kan den weg naar Briand's Europeesehe Federatie niet vinden. Waarom kan dit alles niet? Uit gebrek aan moed, uit gebrek aan ondernemingsgeest, of schoon intusschen Amerika met ongerustheid en Azië met leedvermaak zitten te wachten op het onvermijdelijke rampzalige resultaat, dat het voortgaan op dezen weg van wij- kunnen-niet zou moeten brengen. „Het is reeds eerder in de geschiedenis ge beurd dat een groote beschaving ten on del ging omdat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen Dit waarschuwende woord van Ortega y Gasset schijnt, eenige jaren geleden toen men even algemeen naar hem luisterde en zijn boek opgang maakte, niet krachtig ge noeg geklonken te hebben en niet diep genoeg te zijn doorgedrongen. Maar men kan eraan herinneren, en het misschien nog tot grooter uitwerking bren gen. Als kleine naties als Zweden, Zwitserland, België, Nederland en zoovele andere thans met weerzin gevolgd zijn in het opvoeren van hun bewapeningen, niet omdat zij op verove ring uit zijn maar omdat zij een vage hoop hebben door preventieve maatregelen mis schien den aanval op hun landen te kunnen verhoeden, dan vraagt men zich af of al deze kleine naties zich niet aaneen zouden kunnen sluiten tot een gemeenschappelijk protest en gemeenschappelijke voorstellen. Dan vraagt men zich daarbij ook af, of die kleine volken zich niet direct tot de groote volken zouden kunnen richten, en een beroep op hen doen. Dit is in strijd met de traditie, en het zou dus een tralie uit de kooi bx-eken. Maar het ware tenminste een daad! Een daad van goe den wil en ruim inzicht. Dat is het vormen van een stalen ring om Duitschland niet. Geen enkel klein volk van Europa kan er ooit be lang bij hebben, den huidigen gang van zaken te doen voortduren. Laat men dan nieuwe we gen beproeven! Het is hoog tijd het kleine vlaggen-gewapper te laten rusten en de groote vlag van Europa te hijschen. R. P. IJMUIDEN. PROCESSEN-VERBAAL IN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG. Nadat het tot nu toe in hoofdzaak bij een waarschuwing bleef, treedt de halpolitie thans strenger op tegen bezoekers van verbo den terrein. De laatste dagen werd tegen overtreders proces-verbaal opgemaakt DE WORSTELWEDSTRIJDEN IN „HET WAPEN VAN VELSEN". In aansluiting aan ons bericht van giste ren over de worstel w e ds tr ij den in het wapen van Velsen melden we nog, dat van het Bondsbestuur aanwezig wai-en, de heeren Loeks en Eckhart, de heer Loeks fungeerde als jurylid. Tevens was er nog een prijs beschikbaar ge steld door de Amstel Brouwerij, bestaande uit een mooi zakmes voor de vlugste touché van dien dag. Deze prijs werd gewonnen door den heer A. Bos, D.O.K., Amsterdam. Zondag a.s. worden de wedstrijden voort gezet. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. Wegens de slechte weersomstandigheden moest de proef wedstrijd van het IJmuider Elftal worden uitgesteld. De inhaalwedstrijd H. Z. BoysS. D. O. ein digde met 31 onder protest van de bezoe kende club. Voor Zaterdag a.s. luidt het pi-ogramma als volgt: H. Z. Boys—D. W. S. n EnschedéIJmuider Boys. Blauw Wit—D. W. S 1 R. c. V.—S. D. O. Boschduivels heeft vrij. DIENSTPLICHT INSPECTIE. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal in Juni a.s. het j aarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplichti gen der landmacht van de lichtingen 1924 en 1927. Plaats en tijd van het onderzoek zullen na der worden bekend gemaakt. WAAROM DE ENGELSCHE TRAWLERS NIET IN DE MORAY FIRTH MOGEN VISSCHEN. Zooals men weet is het aan Engelsche trawlers verboden in de Moi-ay Firth te vis- schen in de eerste plaats ter bescherming van de kleine kustvisscherijin de tweede plaats, ter bescherming van den vischstand. omdat deze baai een paarplaats is, vooral voor kabeljauw. Aangezien de voor de Engel- schen verboden wateren buiten het territo riale gebied zijn gelegen is het niet mogelijk het visschen aan niet-Engelsche schepen te verbieden. Met leede oogen zien de Engel- schen het daarom aan dat Nederlandsche en Duitsche trawlers groote vangsten van dit rijke vischgebied weghalen. Dat het tegengaan van visschen in de Moray Firth alleszins goed gezien is blijkt wel hieruit, dat gisteren alhier een trawler aan den afslag was, die niet minder dan 43 kisten kuit loste. Dit beteekent dat een enorme menigte broed ontijdig vernield is. MODERNE BEHANGSELS eerste schotensche papierhandel ?;.l "KnesR7 Gen. Cronjéstr. 135, H.N. Vakkundig personeel Voor zelfbehangers snijden beschikbaar. wij gratis randjes af. (Adv. Ingez. MedJ PROPAGANDA-AVOND CHR. MUZIEKVER. „WILHELMLNA". De propaganda-avond van de Chr. Muziek vereniging „Wilhel'mina". die onlangs we gens een sterfgeval uitgesteld werd, is thans vastgesteld op Woensdag 19 Februari in de Witte Bioscoop. Het programma vermeldt naast eendge po pulaire marsehen en andere muzieknummers ook de opvoering van een tooneelstuk. Deze avond is voor donateurs en genoo- digden NAGEKOMEN BES OMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 24 f 410, KW 35 f 590. KW 62 f 450, KW 59 f 300, KW 14 f 530, KW 147 f 520 KW 22 f 490, KW 166 f 440 KW 31 f 780, KW 43 f 550, KW 33 f 630, KW 95 f 490, KW167 f 520, KW 110 f 520, KW 52 f 440, KW 135 f 550, KW 45 f 450. KW 170 f 650, KW 178 f 420, KW 177 f 450, KW 39 f 920, KW 58 f 490 KW 70 f 470. KW 48 f 420, KW 162 f 640. KW 175 f 340, SCH 247 f 650, SCH 210 f 610, KW 91 f 280. PROPAGANDA-VERGADERING „DE JONGE NEDERLANDER" De Chr. Hist. Jeugdgroep „De Jonge Neder lander" belegt 24 Februari a.s. een propagan da - verga derine: in het Ned. Herv. Vereenigings gebouw Kalv* straat. Als spreker treedt op de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer met als onderwerp „Een specifiek woord 1936: Oorlog of Vrede?" Na de pauze zal een tooneelstukje worden opgevoerd. RADIO-COMITé. Het Comité maakt bekend, dat inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand Maart voor de Radio Centrales in de gemeente Velsen geschiedt op Donderdag 20 Februari voor de Kennemer Centrale en Velsen-Noord en uitreiking op Donderdag 27 Februari voor'de Kennemer Centi'ale van 7-8 uur en voor Velsen-Noord van 6.307.30 uur. voor de Centrale Huisman en v. d. Broek in schrijving op Vi-ijdag 21 Februari en uitrei king op Vrijdag 28 Februari van 7-9 uur. 't Comité wijst er op dat inschrijving bij de exploitanten aan huis niet meer wordt ge accepteerd. R.K. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN" De stand der onderlinge competitie der R.K. Damclub „Gezellig Samenzijn" is thans als volgt- Eerste klas e; gesp.gew.rom.verl.pnt. 1. P. Heilig 7 4 3 0 11 2. G. Haver 7 4 2 1 10 3. P. v. Buuren 6 4 1 1 9 4. L. Haver 9 4 0 5 8 5. P. Balm 10 4 0 6 8 6. G. Meijssen 6 3 0 3 6 7. J. Speet 8 3 0 5 6 S. S. Manne 7 2 1 4 5 9. J. Gomes 8 2 1 5 5 Tweede klasse: 1. J. Jasperse 11 6 1 4 13 2. C. Rozemeyer 11 4 3 4 11 3. Jac. Jasperse 6 5 0 1 10 4. B. Zonneveld 9 4 2 3 10 5. W. Gomes 10 4 2 4 10 6. J Warmenhoven 10 4 1 5 9 7. G. Balm 6 3 2 1 8 8. Chr. Warmenhoven 8 3 1 4 7 9. B. Gjertsen 5 3 0 2 6 10. A. Nooy 6 2 1 3 5 11. J. Nanne 5 2 0 3 4 12. B. Haver 9 1 1 7 3 Zooals uit den stand blijkt, zit de spanning De opvoeding onzer kinderen en de Vredesgedachte. Eliz. Zernike spreekt voor. den Vrouwen Vredcsbond. vooral in de eerste klasse er terdege in, daar er zoowel voor de bovenste als onderste plaats nog vele gegadigden zijn. In het gebouw aan den Groeneweg kwam de afdeeling Velsen—IJmuiden van den Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond in openbare vergadering bijeen. Voor een klein maar aandachtig ge hoor sprak de bekende schrijfster Eliz. Zernike uit Maarn over het onder-werp: De opvoeding onzer kinderen in verband met de Vredesge dachte. In haar kwaliteit van afdeellngspresidente sprak mevr. Overdiep een hartelijk welkomst woord. De afdeeling, welke pas 3 maanden be staat, telt reeds 70 leden en deze bijeenkomst is de eei-ste in de gemeente Velsen. Spr. zette in het kort de beginselen van den bond uiteen en wees er met nadruk op, dat de vrouwen zoo heel veel zullen kunnen doen ter bevordering van de vredesgedachte. Mej. Zernike ving haar rede aan met eenige opmerkelijke verschillen in de opvoeding van het kind van nu en 100 jaar geleden aan te stippen. Niet in de allereerste plaats heeft de lichamelijke opvoeding den grooten aandacht van onze moderne opvoeders; de geestelijke kant is zeer zeker wel de meest belangrijke. Die geestelijke zijde is langzamerhand tot een probleem uitgegroeid. Onze eeuw wordt- wel eens de eeuw van het kind genoemd: dit wijst wel uit, dat we nog slechts aan het begin van de oplossing van dit probleem staan. Voor dat we deze oplossing ter hand mogen nemen, zeide spr., is het maar al te dikwijls noodig, dat we eerst met zelfopvoeding be ginnen. Zelfbeheersching, respect voor den evenmensch, vertrouwen en waardeering tus schen de ouders onderling zijn een eerste ver- eischte, willen we onze kinderen met den at mosfeer van vi-ede kunnen omgeven en hen van de vredesgedachte doordringen. Bij de kinderopvoeding in dezen geest is het o.m. van zeer groot belang, dat het geschie denisonderwijs zich in andere banen beweegt dan het dikwijls tot nu toe gegevene. In plaats van helden vereering en verheerlijking van oorlogsdaden zooals we die in de schoolboekjes vinden, zeide spr., wijze men op het goede en edele, op dë broederschapsidee en de vredes gedachte. Wanneer het kind doordrenkt van chauvinisme thuis komt, kunnen wij vrouwen er voor waken dat zulke gedachten in het kind niet vast roesten. Spr. geeft dan eenige voorbeelden van heldenvereeringen en hoe in dezen te handelen, Wij ouderen moeten ln alles het kind tot voorbeeld strekken. Dus mogen wij, willen we ook maar iets bereiken dat de naam verbrei ding der vredesgedachte dragen kan, geen wetsovertredingen begaan, ja zelfs niet mor ren als er belasting betaald moet worden, en in alles onze rechten en plichten nakomen. Haar standpunt inzake dienstweigering zette spr. uiteen en wees in dit verband op verschil lende gevallen, die kortgeleden gepubliceerd wei-den, o.a. van den vlieger Viruly en mevr. Smit te Rotterdam. De hoogste geestelijke goederen behoeven niet door de macht der wapenen verdedigd te worden, daarom is de ooi-log de grootste mis daad, welke men ons kan opdringen. En deze misdaad wordt in vredestijd maar al te vaak nog goedgepraat, ja zelfs bewonderd! Men wil ons dan zoethouden, zegt mej. Zernike, met vooze woorden als: een held te zijn, roem en eer te behalen, de vorming tot man, ten strijde te trekken voor het vaderland, enz. En wat doen wij tegen zoo iets? Wij schikken er ons maar al te dikwijls in. En toch voelt het kind als kind reeds, dat het zeggen kan en moet: „Ik doe niet mee!" Zoo moesten ook wij zijn. Mej. Zernike ontwikkelde, naast zedelijke ook godsdienstige bezwaren tegen de opvoe ding onzer kinderen voor den oorlog. Om dit nader te illustreeren las spr. uit een nog niet verschenen roman „Het Leven zonder Einde" eenige fragmenten voor. We hebben mensohen noodig, die den gods dienst in levenden vorm verwerkelijken en dus moeten we onze kinderen opvoeden in dit ge loof aan de menschheid. Wij dienen steeds voor oogen houden, dat wij hen moeten groot brengen, hen leeren te leven in de sfeer: eer bied voor God en dus eerbied voor Zijn schep ping Den Mensch te hebben. Als een ieder daar maar goed van door drongen was, zouden de vrouwen het heel wat 0emak kei ijker hebben bij het epvoeden van het jonge kind. Dan zou dit laatste, gevormd door de vredesidee, een hecht bolwerk vormen kunnen om de vredesgedachte daadwerkelijk, levend te maken. De presidente heeft daarna de spr. dank ge bracht voor haar gedocumenteerde rede. Mevr. van den Muizenberg' luisterde de pauze met pianospel op. HARING BINNEN, SLUIZEN DICHT. Zondagmiddag zwom een school haringen de haven van Boulogne sur Mer binnen. Toen bij laag water de sluizen werden gesloten, za ten de visschen in de voorhaven gevangen. De bewoners van het Fransche visschersdorp maakten vele haringen buit.Sedert 1914 heeft zich het verschijnsel niet voorgedaan. Oprichting Damclub Hoogoven-Staten. Blindpartij en Simultaan-séance van B. Dukel. Ongetwijfeld heeft de match VosRaichen- bach en de propaganda van de damclub IJmuiden er toe bijgedragen, dat een groot aantal damenthousiasten uit Velsen-Noord en omstreken ,bij de „Hoogoven Staten" er op aandrongen tot het oprichten van een dam club. Onze damredacteur den heer B. Dukel, zal in verband hiermee Woensdagavond a.s. in het clublokaal ..Watervliet" (bij halte Hoogovens) een blindpartij spelen en na af loop een simultaanseance geven waaraan deelneming vrij is. Daarna zal worden overgegaan tot het op richten van een damclub, als onderafdeeling van de „Hoogoven Staten". Deelnemers aan de simultaan-seance wordt verzocht bord en schijven mede te nemen. De aanvang is bepaald op half negen. Een ieder heeft vijen toegang tot het club gebouw VOORDEN- -POLITIERECHTER De Engelsclie v:ooi houdt oefeningen bij de Canarische eilanden. Hierboven ziet men een vliegtuig, juist van het dek van het vliegtuigmoederschip „Furious" gestart. 's Lands wijs, 's lands eer. In IJmuiden stelen ze visch, in den polder aardappelen en boerenkool, op de bouwterrei nen van de gemeente graszoden, 't Is alles neei verklaarbaar, want daar ligt de zaak eigenlijk voor het grijpen en er zijn nu eenmaal men- schen die denken, dat als iets niet aan een ketting ligt, ze het wel mogen meenemen, in Amsterdam zouden ze zeggen: Ze laten niets liggen dan molensteenen en gloeiend ïjzei. De man, die voor de graszoden terechtstond, had een bizondere voorliefde voor dat artikel, want hij was al tweemaal voor het onbevoegd weghalen tot geldboeten veroordeeld en om dat die correctie hem niet van zijn liefhebbe rij genas, wilde de officier het nu eens met gevangenisstraf probeeren. Een maand was de eisch en ofschoon de man beweerde, aar een ander hem vergunning had gegeven om de zoden weg te halen, gaf de rechter 14 da gen gevangenisstraf, want die ander had aar recht niet, wat verdachte zeer goed wist, om dat de graszoden eigendom van de gemeente waren. De jongen, die visch had gestolen, had het ook bont gemaakt, 't Is nog een verschil of men een enkel schel visch je wegneemt om her op te eten, dan dat men drie dikke tarbotten van een auto haalt, die samen twintig pond wegen. Zooveel visch kan de beste maag niet verdragen en zoo'n tarbot voor een kwartje verkoopen, is de markt bederven. De jongen was al eerder veroordeeld en daarom eischte de officier een maand ge vangenisstraf, maar de verdediger Mr. Prinsen Geerligs wees er op, dat men het bij hem nooit met een voorwaardelijke straf en toe zicht had geprobeerd; wellicht had dit beter gewerkt dan terstond een onvoorwaardelijke straf. De rechter had er oorên naar en zal een re- classeeringsrapport aanvragen om te zien, of er met een voorwaardelijke straf iets te berei ken zal zijn. De man, die er op een nacht met een bak fiets op uit was gegaan om de boerenkool en de spruitjes, die nog op het veld waren achter gebleven, buiten weten van den verbouwer weg te halen en op die excursie door een veldwach ter was betrapt, bleek ook al iemand te zijn, die het niet voor den eersten keer had gedaan. Hij was niet verschenen. Een maand gevangenisstraf was de eisch, die werd toegewezen. Transactie. Wanneer men bekeurd wordt voor een over treding kan men een transactie aangaan, dat wil zeggen: men kan zich bij den ambtenaar aan het openbaar ministerie vervoegen en zeg gen, dat men liever geen terechtzitting wil uitlokken en dan kan de ambtenaar een zeker bedrag vaststellen, dat men moet betalen en waarmee dan de zaak is afgeloopen. De bekeurende politieman zegt den bekeur de, dat hij zoo'n transactie kan aangaan en dit deed ook een inspecteur van politie te IJmuiden, toen hij een melkboer bekeurd had, die melk had verkocht op een uur, dat hij zulks niet mocht. Had die melkboer daac nu maar op ingegaan, dan was hij er met een kleine boete afgekomen, maar hij wilde nog j anders transigeeren en wel door den inspec- tem- te zeggen, dat deze een gulden van hem kon krijgen, dat leek hem voordeeliger dan naar het kantongerecht te loopen. 1 Helaas, was het veel onvoordeelïger, want nu moest hij terechtstaan voor poging tot omkooping van een ambtenaar en daarop staat gewoonlijk gevangenisstraf. Hij kwam er nu nog met 10 boete af, dank zij zijn gunstig verleden en de slechte tijdsomstandigheden, i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1