DE OMWENTELING IN PARAGUAY een rechte rug Een Petroleum-Sanctie tegen Italië? THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG Brandstapels rooken aan het Noorderfront.. Cochran's nieuwste revue. uur weer ij/CRÈME -„rwSPAC 19 FE'BR 'A ft 1 1935 BUITENLAND President Ayala en vice-president Ribeire nemen ontslag. Kolonel Franco leider der revolutionnaire regeering? De verkiezingen in Spanje. Mislukte greep naar de macht van het leger. waarin in scherpe bewoordingen wordt gepro testeerd dat de Sovjet-autoriteiten steun zou den verleenen aan gewapende benden welke op Mandsjoekwo-gebied opereeren. In de nota wordt o.a. gezegd, dat een Sovjet-Russisch militair vliegtuig zonder toestemming van de regeering bij Jacho zou zijn geland en aan de bandieten vier mitrailleurs met 2000 patronen zou hebben gegeven. De consul-generaal Slavoetski, heeft het protest met verontwaardiging van de hand ge wezen. (Reuter). ANJ meldt uit Asuncion 19 Februari: zoowel de president der republiek 4yala als de vice-president Ribeiro Lelt ontslag genomen. De opperbevelhebber van het leger Estigarribia is te Concepsion gear resteerd. Vorens een mededeelmg van den leider der opstandige beweging is het in het geheele land weer rustig. Kolonel Rafael Franco, die, zooals men v S herinneren, twee weken geleden door Wering werd verbannen en zich sedert de Buenos Aires heeft opgehouden. SÏÏt van de opstandelingen het dringend bee» de leiding van den op- Snek ontvangen de leiding van den op- Sl^crj^middelspe, vlieg- persvertegenwoordigers verklaard, dat de oo tandige beweging in Paraguay van het TOlk uitgaat en geenszins het gevolg is van ^De^bevol^ng6enC het leger zijn sedert lan- «n tijd ontevreden geweest met de regee- rinf van Ayala. IV. opstandige troepen waren gisteravond volkomen meester van den toestand. Zij Ken de openbare diensten in handen. De „«tindelingen hebben de garantie op zich genomen voor leven en vrijheid van presi- Ent Avala, die zich aan boord van de ka nonneerboot „Paraguay bevindt en die als '«ident is afgetreden. Od het staatsdepartement te Washington it men van meening, dat de revolutie in Pa- iamiay is teweeggebracht door bekende na- inrioesche toestanden, zooals vele landen die na bloedige oorlogen hebben leeren ken nen Zij zal niet den minsten invloed hebben op de a.s. Pan Amerikaansche Vredesconfe rentie. SPANJE Naar Reuter uit Madrid meldt heeft het leger Dinsdagavond ge tracht zich van de macht in Spanje meester te maken. De regeering greep echter snel in en is nog steeds aan het bewind. Twee hooge officieren werden gear resteerd. De Spaansche minister-president De Val- ladares heeft medegedeeld, dat het defini tieve resultaat der verkiezi „gen niet voor Donderdag a.s. bekend zal zijn, aangezien in eenige plaatsen het uitbrengen der stemmen herhaald moest, worden. De orde is in de ste den, waar Maandag oproer onder de gevan genen was uitgebroken, volkomen hersteld. In de stedelijke gevangenis van Burgos hebben de gestraften ook gisteren nog ge muit, hun invrijheidstelling geëischt en den gevangenisdirecteur opgesloten. De revolte is echter in tegenwoordigheid van den gouver neur door een sterke afdeeling politie spoe dig weer onderdrukt. Uit welingelichte bron verluidt, dat de linksche partijen volgens de tot dusverre uit gevoerde tellingen zullen kunnen rekenen op 251 zetels. In Saragossa brak een algemeene sta king uit. In den loop van Dinsdagochtend vormden de arbeiders een optocht, met het doel te de- monstreeren voor amnestie. Drie afgevaar digden van het Volksfront waren hierbij te genwoordig. De politie trachtte de optocht te verhinde ren en schoten werden gewisseld. Een persoon werd gedood en zes gewond, waaronder twee vrouwen. De winkels zijn gesloten en het verkeer is. beperkt tot de vrachtauto's welke zorgen voor de levensmiddelenvoorziening van de stad. Een groot aantal personen is gearresteerd en op een communist, die werd gearresteerd, werden belangrijke documenten gevonden. Frankrijk. De ontbinding der royalistische organisaties. De diensten der Süreté Nationale hebben het meerendeel van de federaties der „Action Fran$aise" in de provincie aangezegd haar groepen te ontbinden, o.a. te Rouaan, Bor deaux, Montpellier en Nancy. De uiterlijke ken tekenen van zetels der organisaties werden zonder incidenten verwijderd. De leiders der groepen bepaalden zich tot formeele protesten, meldt Reuter. Duitsch journalist uitgewezen. Maandagmorgen is naar het A.N.P. meldt de Duitsche journalist Richard in zijn woning te Parijs door de politie gearresteerd. Na een arrest van drie uur werd Richard door lusschenkomst van de officieele Duitsche y,er^Senwoordigmg weer op vrije voeten ge steld, terwijl hem werd aangezegd Frankrijk te verlaten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nader: ye voorzitter van den Bond van Duitsche journalisten in Parijs heeft in deze aange- aan 'den voorzitter van de Buiten- Janoscne Persvereeniging een schrijven ge went waarin hij o.a. zegt: z?over ik weet is ten nadeele van nicnard niets in Frankrijk bekend; daaren- wgen is bekend geworden, dat hij verleden jaar door de Italiaansche autoriteiten uit Z®e ls uitgewezen, zoodat aangenomen moet worden, dat er verband bestaat met oeze aangelegenheid. Als voorzitter van de vereeniglng van Duitsche Correspondenten tptroj5 verzoek ik u protest in te dienen teif e h°u<iing van de Fransche autori- ®.n tegenover een in Frankrijk volkomen vlekkeloos collega". Mandsjoekwo. Moskou beschuldigd van steun aan het banditisme. Wt ««chin: De minister van buitenland- siwt van Mandsjoekwo heeft den Rus- 6n sezant een protestnota overhandigd, Zwitserland. De nationaal-socialistische partij verboden. Officieel wordt te Bern medegedeeld: „De bondsraad heeft op grond van het rapport van de rechterlijke macht en op voorstel van jus titie en politie, besloten een landelijke leiding en districts-leiding van de N.S.D.A.P. in Zwit serland in geen enkelen vorm meer toe te laten. De principieele kwestie van het verder toe laten van buitenlandsche politieke vereenigin- gen in Zwitserland zal het justitie- en politie departement in samenwerking met het poli tieke departement verder bestudeeren. KOUDE HEEFT VELE BRANDEN TENGE VOLGE IN DE VER. STATEN. Uit Kansas City wordt gemeld, dat de groo- te koude indirect schuild is aan verschillende branden, welke in de staten van het Zuid- Westen helblben gewoed. In de meeste gevallen werden de branden veroorzaakt door over verhitting der kachels. Te Hutchinson is dientengevolge een woon huis in de asch gelegd. De bewoner, diens vrouw en vijf kinderen zijn bij dezen brand om het leven gekomen. De oorlog in Oost-Afrika. Dessie opnieuw gebombardeerd. ADDIS ABEBA, 18 Februari (Reuter A. N. P.) Hoewel de Abessyniërs verklaren, dat zich slechts kleine schermutselingen bij Makallé hebben voorgedaan, is het onbetwistbaar, dat het leger van Moeloegheta een bloedige neder laag heeft geleden en dat de minister van Oor log het nu heel moeilijk zal hebben zich te Antalo te handhaven, indien de Italianen hun offensief direct voortzetten. De Abessyniërs beweren aan het zuidelijk front een succes te hebben behaald. Met een detachement van 500 man hebben zij een Italia'ansch detachement verjaagd uit een stelling, welke bij de rivier Dawa in de pro vincie Dorana aan een bergvoet door de Ita lianen was ingenomen. De Abessyniërs zeggen tijdens dit gevecht 30 Italianen te hebben ge dood en zelf twintig dooden te hebben ver loren. De correspondent van Reuter A. N. P. bij de Italiaansche legers in het noorden seint, dat de Italianen vandaag hun nieuwe posities krachtig hebben versterkt, doch toch nog tijd hebben gevonden de lijken der Abessynische gesneuvelden, die in de geheele streek, waar de slag heeft gewoed opgestapeld lagen, te ver branden. In de buurt van Boeia heeft de correspon dent een grooten brandstapel gezien, welke over zeer groote afstanden zichtbaar was door de rook.... Ook op andere plaatsen waren dergelijke brandstapels te zien, welke getui gen van de ernstige verliezen der Abessyniërs. Een inheemsche kolonel van de artillerie, wiens batterijen opgesteld staan op een berg kam van waar men Amba Aladzji en een bergketen kan zien, welke den Italianen bij hun opmarsch naar het zuiden in den weg staat, vertelde, dat 500 Abessyniërs in den af' gèloopen nacht zijn formatie hebben aange vallen, doch werden teruggeslagen met aan Italiaansche zijde slechts twee dooden, waar van een officier. De kolonel zeide nog, dat de Italianen Zaterdag j.l. bij hun opmarsch een in ketens geklonken Abessynischen krijger hebben aangetroffen op een plaats, waar hij een gemakkelijk mikpunt voor Italiaansche soldaten was. De man werd echter niet getrof fen en men ontdekte, dat het een Italiaansche berichtgever was, die op bevel van ras Moe loegheta was gearresteerd en in ketenen was geslagen in de hoop, dat de Italianen hem wel zouden dooden. De Italianen herstellen thans hun troepen, die bij Enderta aan den slag hebben deelge nomen. De correspondent van Reuter A. N. P. te Addis Abeba kan nog mededeelen, dat d< Abessynische reegering vandaag een commu nique heeft gepubliceerd, waarin wordt ver klaard, dat de Abessiniërs bij den slag bij Ma kallé slechts 31 dooden en 75 gewonden hadden. Ras Moeloegheta heeft geseind, dat kleine schermutselingen plaats hebben gehad op Woensdag, Donderdag en Vrijdag tusschen Italiaansche patrouilles en Abessyniërs. De Italianen hebben ernstige verliezen geleden. De Abessynische regeering verklaart even eens, dat de eenige overlevende van de beman ning van een Italiaansch vliegtuig, dat bij Wollo was gevallen, aan zijn wonden is be zweken. Gisteren zijn 30 bommen geworpen op Dessié. Volgens inlichtingen uit Abessynische bron zijn de Italianen slechts 5 K.M. ten zuiden van Makallé opgerukt. Zij hebben 350 dooden, van wie 150 blanken, maar de Abessyniërs hebben twee Italiaansche vechtwagens vernield. In Abessynische kringen verklaart men ten slotte nog, dat het groote Italiaansche leger de vorige week heeft geprobeerd de hooge ber gen om Makallé te bestijgen en daarbij op zeer krachtigen tegenstand is gestuit van het leger van ras Moeloegheta, die evenwel niet tot een geregelden slag wilde overgaan. (copyright Reuter-A. N. P.) Ras Moeloegheta's paarden zwerven rond. ASMARA, 18 Februari. (A.N.P.) Van Ita liaansche zijde wordt medegedeeld, dat de cavalerie van Ras Moeloegheta niet meer be staat. De paarden van het escadron, die door Moeloegheta opgesteld waren achter de in fanterie, met het doel ze te gebruiken voor de achtervolging van de Italianen, wanneer zijn troepen Makalle zouden hebben her overd, dwalen thans rond over de vlakte van Boeia, aonder ruiters, en een ferme houding, zijn de kenmerken van het gezonde kind. Is Uw kind wat moe, wat slap, U ziet het aan de houding. Geef het dan Diopha. Dlopha, het krachtige D vitamine pre paraat, geeft een stroom vani nieuwe levenskracht en is een jbron van energie, verhoogt den eetlust, verhoogt de vitaliteit en; den levenslust. Prijs per bus, vol- DIOPHAdoende voor 1 maand* 60 cent, EEN BRON VAN KRACHT EN GEZONDHEID (Adv. Ingez. Med.) TOONEEL TE LONDEN. (Van onzen Londenschen correspondent). De revue-koning van Engeland, Charles B. Cochran, heeft juist weer, overeenkomstig de jaarlijksche gewoonte, het West End op stelten gezet met zijn revue-editie van 1936. Ze heet „Follow The Sun". Maar wij gaan niet op reis per spoor en boot over den aard bol, de zon achterna. De titel is eenvoudig ontleend aan het eerste liedje van den avond. De verschijning van een nieuwe revue van Cochran is vooral een gebeurtenis voor het plutocratisch element in Londen; en aan gezien de B.B.C. aan ieder het zijne wil geven had ze voor de première microfoons geplaatst in de vestibule en in een van de loge's opdat zij die niet van de partij konden zijn en zij die graag weten hoe duur Londen zich amuseert, er iets van zouden hooren. Deze nieuwigheid, die van Amerika is over genomen, kan Cochran nog meer vat op het Londensch publiek geven dan hij al heeft. De nieuwe revue zal nu wel weer weken lang het Adelphi Theatre vullen. Cochran is er zichzelf in gelijk gebleven. De aankleeding is rijk en druk en vaak smaakvol. En er zijn een paar dozijn voorstellingen, met een dans of een lied of het glad gekeuvel van een compère bij wijze van verbindingsteekens. De beelden van deze revue moeten zich dus opvolgen met duizelingwekkende snelheid Wij krijgen geen kans het gebodene te laten bezinken en nog minder het te verteren. Maar dat is ook de bedoeling niet. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor Ciro Rimac's Rum- baland Muchachos, die ons alles bij elkaar bijna een uur vermaken. Wat deze troep te zien en te hooren geeft, in rumba's, jazz- imitaties en Conga's, is een heel eind voor uit op de rest; en de bewegingen van Mr. Cochran's Jonge Dames, hoe sierlijk en af ze ook mogen zijn, verliezen veel aan beteekenis en alles aan pit wanneer wij hebben geleerd hoe de Cubanen en hun Cubaansche dansen zijn. Verrassend is een omstandige weergave in levende beelden van het vermaarde schil derij van Hogarth dat reizende actrices, zich verkleedend in een schuur, voorstelt. Er is een ballet, ontworpen door Osbert Sitwell. Osbert Sitwell is een van de Sitwells er zijn er drie, twee broers en een zuster die zich in de letterkunde van hun land heb ben onderscheiden. Het ballet heeft het karakter van zijn dich- ter-schepper gekregen en is een van de meest bevredigende vertooningen in de revue. Het geval doet zich voor in een bosch gedurende een jachtpartij, de eerste door Lord de Fon- tenoy gegeven sedert zijn huwelijk met de schoone Connie Winsome, een ex-musical comedy ster. Het begint met een dans van fazanten. Lady de Fontenoy komt op gevolgd door haar bewonderaar Lord Charles Canter bury, die haar op een dans vergast. De rest van het gezelschap komt dit genoegen ver storen, loopt rond schietend in de lucht en fazanten treffend. De jagers dansen daarop lunch-waarts. Lord Charles aarzelt en lost nog een schot op een vogel. Hij raakt onge lukkigerwijze Lady de Fontenoy. Zij sterft in zijn armen onder groote belangstelling van een weldaad voor Uw huid Doos 20 ct (Adv. Ingez. Med.) Het rapport der commissie van petroieum-deskundigen. De zware verantwoordelijkheid voor de Vereenigde Staten van Amerika. Wat zullen de Volkenbondsstaten doen, indien Amerikaansche medewerking onwaarschijnlijk blijft? De beslissing zal vermoedelijk begin Maart vallen. zouden geven en een spoedigen datum voor het inwerkingtreden der petroleum-sanctie zouden vaststellen. Laval, bang gemaakt- door Mussolini's dreigementen, dat hij de petro leum-sanctie met Europeesche oorlogsdaden zou beantwoorden, wist echter op het laatste oogenblik een uitstel der beslissende zitting der Commissie van Achttien te bewerken. Het onwelkome vredesplan-Laval-Hoare kwam in plaats van een petroleum-sanctie. En de voorstanders der ..collectieve veilig heid" hadden zooveel moeite aan het doo den van dit plan moeten besteden, dat de petroleum-sanctie naar den achtergrond verdween en het Januari werd. voordat we der ernstig er over gesproken werd. De Com missie van Achttien besloot toen zich eerst eens volledig door deskundigen over de ver schillende zijden van de kwestie te doen voorlichten, alvorens een beslissing te tref fen. De omstandigheid, dat intusschen door alle aarzelingen te Genève President Roose velt's geestdrift voor medewerking aan de pe troleum-sanctie aanmerkelijk was geslonken en bovendien het verzet der machtige Ame rikaansche petroleumkringen duchtig was toegenomen, droeg er toe bij. dat de Com missie van Achttien de gedachte van een nadere bestudeering van het vraagstuk als een prachtig middel tot nieuw uitstel harer beslissing aangreep! GENèVE, Februari 1936. (Van onzen correspondent). Eindelijk zal nu waarschijnlijk spoedig de beslissing vallen, of de Volkenbondsstaten nog zullen trachten door het verbieden van petroleumleveringen aar. Italië dit land tot een sneller opgeven van den strijd te dwin gen dan van de thans reeds toegepaste sanctiemaatregelen te verwachten is. De commissie van petroieum-deskundigen. die met haar technische studies over het vraag stuk der petroleumsanctie gereed gekomen is, heeft in een rapport aan de Commissie van Achttien uit de Conferentie der Volken bondsstaten voor de coördinatie der sanctie- maatregelen tegen Italië de noodige gege vens bijeengebracht en van het noodige commentaar over de waarschijnlijke uitwer king van een door de Volkenbondsstaten op te leggen petroleum-embargo voorzien. Het staat thans aan de regeeringen, om met kennis van zaken een beslissing te nemen. In beginsel hebben de Volkenbondsstaten zich reeds op 6 November ten gunste van de petroleum-sanctie uitgesproken. Zij de den dit op voorstel van den regeeringsverte- genwoordiger van Canada dr. Riddell, die later van zijn regeering het verwijt heeft moeten aanhooren. dat hij buiten zijn boekje gegaan was, doordat hij een zoo belangrijk voorstel gedaan had zonder hiertoe uitdruk kelijk door zijn regeering te zijn gemachtigd Het is heel jammer voor den ijverigen Rid dell, dat zijn regeering gemeend heeft hem dit verwijt niet te mogen besparen. Doch het gaat natuurlijk niet aan thans te beweren, zooals de Italiaansche bladen doen, dat dus het geheele besluit der Commissie van Acht tien ongeldig zou zijn geworden! Het besluit van 6 November blijft onverzwakt van kracht. De Volkenbondsstaten hebben toen besloten de sancties tegen Italië tot petro leum uit te breiden. Alleen de dag van het inwerkingtreden dezer petroleum-sanctie werd toen nog in het midden gelaten en is ook thans nog niet vastgesteld. Deze dag zou pas bepaald worden, wanneer de omstandig heden (in het bijzonder dacht men hierbij aan de houding der Vereenigde Staten van Amerika) een petroleum-sanctie der "Volken- bondsstaten „doeltreffend" zouden maken. Dit wil zeggen: wanneer geen ernstig gevaar meer bestond, dat petroleum-leveringen van niet-Volkenbondsstater. aan Italië de wer king van een door de Volkenbondsstaten uit gevaardigd embargo ernstig zouden aantas ten en van haar kracht 'berooven. Einde November meende men in Volken- bondskringen te mogen hopen, dat de Ame rikaansche regeering weldra in het begin van 1936 de parlementaire machtiging zou ontvangen, om aan de petroleum-sanctie mede te doen, zij het dan ook natuurlijk on der een anderen naam, nl. niet als sanctie tegen den staat-aanvaller, doch „ter bescher ming der Amerikaansche onzijdigheid". Ter stond riep de Vasconcellos. de president der Commissie van Achttien, deze commissie bij een. Men rekende vrij algemeen er mede, dat de Volkenbondsstaten, overtuigd dat Ame rika weldra zou volgen, het goede voorbeeld de andere gasten. Claire Luce danst deze rol en zij danst er nog heel wat meer, door de gansche revue heen, en getuigt dat zij haar vak voortreffelijk verstaat. Vic Oliver, die compère-werk doet, ziet men ook met ge noegen verschijnen. A. K. VAiN R. IN AMERIKA 99.000 DOODELIJKE ONGELUKKEN IN 1935. Volgens een rapport van de National Sa fety Council te Chicago zijn in 1935 99.000 Amerikanen door een ongeluk om het leven gekomen, hetgeen neerkomt op 1 persoon in iedere zes minuten. De totale schade aan goederen, inkomsten derving en kosten voor medicijnen bedraagt 3 milliard dollar. De statistieken geven nog de volgende cij fers: 365.000 levenslang invaliden per jaar of 1000 per dag. 9.100.000 tijdelijk invaliden per jaar of 25.000 per dag, 16 per minuut. Het aantal ongelukken in 1935 bedroeg 3000 minder dan in 1934. De droogte- en hitteperioden van 1934 eischten 3250 men schenlevens en het aantal dooden bij auto mobiel-ongelukken bedroeg 36.400. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs vertrouwt het zaakje nog niet dadelijk. Na die onpleizierige ervaring met den eersten appel, is hij wat benauwd geworden! Maar Antjemoe ziet er vriendelijk uit en dus besluit hij tenslotte zijn tan den in de vrucht te zetten en de dingen, die komen, maar af te wachten. En nauwelijks heeft Thijs een hap genomen of hij verandert werkelijk van gedaante. Stom verbaasd ziet Thijs, hoe hij weer lang zamerhand de oude wordt. „Ja,'» zegt Antjemoe lachend, „dat is nu het geheim van mijn appel boom. Zijn de appels geel, dan maken ze je mager, zijn ze rood, dan word je er dik van. Een toovenares heeft eens dezen wonder baarlijken boom geplant." Thans zal de beslissing echter wel niet lang meer kunnen achterwege blijven. Want de petroieum-deskundigen hebben alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt. In de eerste plaats hebben zij vastgesteld, hoe groot de behoeften van Italië aan petroleum (en daarvan afgeleide producten) zijn. Zij mee- nen, dat Italië tegenwoordig voor gewoon verbruik voor vreedzame doeleinden onge veer 3.400.000 ton per jaar noodig heeft. Bo vendien eischen de oorlogsdoeleinden onge veer 400.000 ton per jaar. (Menigeen zal over deze lage schatting eenigszins verbaasd zijn!) Italië's behoefte in dezen oorlogstijd is dus een kleine 4 millioen ton petroleum jaar lijks. De Vereenigde Staten van Amerika zou den deze hoeveelheid gemakkelijk geheel al léén aan Italië kunnen leveren, zoodat een petroleum-sanctie der Volkenbondsstaten zonder uitwerking zou blijven, indien Ame rika inderdaad zou trachten zoo groot moge lijke oorlogswinst te behalen en geen enkele uitvoerbeperking zou opleggen. In dat geval zou het gevolg eener bonds-petroleum-sanctie uitsluitend zijn, merkt de commissie op, dat Italië de noodige hoeveelheid wat moeilijker zou verkrijgen en vooral duurder zou moeten betalen. Doch krijgen zou Italië het benoo- digde, voor zooverre de financieele toestand althans niet al te berooid zijn zal! De commissie doet echter indirect een be roep op de Vereenigde Staten, om, zonder tot een volstrekt embargo over te gaan. toch de petroleum-sanctie mogelijk te maken. Tot dat de oorlog in Afrika uitbrak, leverde Ame rika aan Italië slechts 6,6 pet. van de totale petroleum-behoeften van dit land. Indien Amerika nu werkelijk volstrekt onzijdig in den oorlog wil blijven, zou dit dan niet moe ten medebrengen, dat de Amerikaansche uit voer van dit voor het oorlogvoeren zoo be langrijke product niet grooter zou worden dan in vredestijd het geval was? President Roosevelt heeft vroeger deze leer ook reeds verkondigd. De commissie van petroieum- deskundigen. die natuurlijk geen wenschen tot de Amerikaansche regeering te richter) heeft, uit indirect toch wel een aanbeveling in dezen zin door vast te stellen, dat de pe troleum-sanctie zeer doeltreffend zou wer ken, indien alle Volkenbondsstaten het em bargo oplegden en Amerika niet meer dan in den vorigen vredestijd zal leveren. De Amerikaansche verantwoordelijkheid in dezen is des te drukkender, omdat het rapport der petroieum-deskundigen aantoont, dat geen andere hinderpalen aanwezig zijn, om door de petroleum-sanctie den oorlog binnen korten tijd tot een einde te brengen. Men had gevreesd, dat Italië 'in den tij-d van aarzelen besluiteloosheid te Genève reusachtige voor raden petroleum zou hebben ingeslagen, zoo dat een petroleum-sanctie thans geen groo te praktische beteekenis meer zou hebben. De petroieum-deskundigen zijn echter tot de be rekening gekomen, dat de opgeslagen voor raad petroleum voor niet meer dan 3 a 3Vz maand voldoende zou zijn! (Hierbij zij opge merkt, dat volgens een dezer dagen door het Italiaansche persbureau Stefani gepubliceerd bericht de olievoorraden van Italië aanzien lijk hooger zijn dan door de Geneefsche des kundigen is geschat. Red.). Men had ook ge vreesd, dat Italië door het gebruik van al lerlei surrogaten de behoeften aan petro leum zou kunnen verminderen. De deskundi gencommissie meent, dat Italië niet veel meer dan 100.000 ton per jaar op deze wijze zou kunnen uitsparen. De petroleum-sanctie is dus ook thans nog zeer goed mogelijk als middel, om den oorlog te beëindigen, mits Amerika wil medewerken, doordat het de petroleum-uitvoeren op het peil van het jaar 1934 zal houden. Helaas schijnt op het oogenblik een dergelijke Ame rikaansche bereidwilligheid niet langer te bestaan. Wat zullen dan de Volkenbondssta ten geslissen? In Volkenbondskringen bestaat niet veel hoop meer, dat zij zeggen zullen: ..tóch de petroleum-sanctie! in de hoop, dat het Amerikaansche volk het goede voorbeeld dan zal navolgen!" Ook de hoop, dat de Volkenbondsstaten langs den omweg van een verbod van vervoer van petroleum den ver koop en de levering ervan aan Italië zouden kunnen belemmeren, wordt hier niet langer ge koesterd. Het rapport der petroieum-deskun digen doet zien, dat weliswaar Engeland. Ne derland en Noorwegen een belangrijke vloot van petroleumtankschepen bezitten, die voor het vervoer zou wegvallen, doch dat Italië zelf genoeg petroleumtankschepen bezit, om althans in de helft harer behoeften te kun nen voorzien en dat Italië voor de andere helft Duitsche en Amerikaansche schepen zou kunnen gebruiken. Zonder Amerikaan sche beperking van den uitvoer zal het dus wel niet tot de petroleum-sanctie komen. Jammer, maar waar! De regeeringen zullen thans waarschijnlijk een tiental dagen bedenktijd nemen voor de bestudeering van het rapport en onderling overleg. Begin Maart zal de Commissie van Achttien dan waarschijnlijk bijeenkomen, om de beslissing te treffen. Als niet in den tus- schentijd een wonderbaarlijke omkeer der stemming in Amerika zou intreden, zal deze zitting vermoedelijk de begrafenis der ge dachte der petroleumsanctie brengen! 8. CE JONG VAN HEEK EN DONK. 1

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3