HET NIEUWE AVONDBLAD Europeesch Concert. 21e JAARGANG NO. 91 DONDERDAG 20 FEBR. 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1,20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijka, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—6 regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Sin Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Nieuwe regeling voor de haringvisscherij? Nog volkomen onzekerheid. Naar aanleiding van het bericht dat er voor het aanstaande haringseizoen een andere reeeline voor de visscherij zal worden getroffen dan tot dusver heeft gegolden, en wel in dien zin, dat de reederij aan minder beperkingen zal' zUn gehouden dan voorheen, meldt men ons van bevoegde zijde, dat de officiëele instanties, welke bij de uitvoering van deze regeling zijn betrokken, nog geen beslissing hebben genomen en dat zij nog geen enkel advies hebben ontvangen. Of er een nieuwe regeling komt en zoo ja, ln welke richting deze dan zal gaan, staat nog niet vast. DE CONTRACTEN IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. v. d. Steen schrijft in „Toenadering", het orgaan van den Chr. Bond over de contracten ln het visscherij bedrijf: Dat de feeders met het aanvangen van de onderhandelingen over de vernieuwing van de contracten zeer lang gewacht hebben, behoeft niet nader te worden omschreven. Er is nu echter een begin. Vrijdag heeft de eerste ontmoeting met de werkgevers plaats gehad. De voorstellen konden zij ons nog niet concreet overhandigen, maar wel mondeling mededeelen. Er is op gewezen dat het ondoen lijk was, slechts.,een voorloopige bespreking te hebben over voorstellen die ons zoo terloops worden medegedeeld, maar dat hier nog bij kwam, dat wij van oordeel waren dat 't levens peil van de arbeiders geen enkele verslechte ring gedoogde. Zouden ons de voorstellen worden toege zonden, dan zullen we die zeer zeker nader hebben te bezien en te bespreken. De voorstellen die inmiddels ontvangen zijn. zullen eerst door de verschillende besturen na der onder de loupe worden genomen. CENTRALE BAGGERBEDRIJF OPGERICHT. Naar wij vernemen is bij K.B. van 31 Januari j.l. de koninklijke goedkeuring verleend op de statuten der vereeniging „Centrale Bagger bedrijf", waartoe nagenoeg alle eigenaren van baggermateriaal in Nederland zijn toegetre den. Het doel der vereeniging is. verbetering te brengen in de inkomsten, door eigenaren van baggermaterieel uit het bezit van dit mate rieel te verkrijgen. Te dien einde is een onder linge overeenkomst gesloten. Het bestuur der vereeniging is als volgt sa mengesteld: voorzitter ir. J. H. Telders,. Bever wijk, plaatsv. voorzitter A. Volker Lzn., Slie- drecht; secretaris E. D. Kalis H.Wzn., Den Haag; plaatsv. secretaris A. Prins van Wijn gaarden, Hattem; penningmeester H. W. J. den Breejen van den Bout, Berg en Dal; leden A, L. J. Volker Lzn., Bussum; H. A. Looyen, Gorinchem; G. L. van Hattum, Zaltbommel en ir. H. van Dongen, Voorburg. ZEER GROOTE BELANGSTELLING VERWACHT VOOR DEN JUNIOREN-AVOND VAN HEDEN. Men schrijft ons: Het gesprek van den dag is ongetwijfeld bij de jeugd de oprichting van een junioren- afdeeling der damclub IJmuiden. Daar ook schoolkringen belangstelling toonen belooft het een geweldige drukte "te worden. Met nadruk moet het bestuur melden dat het aleen is voor jongens 1016 jaar. Belang stellenden uit onderwijzerskringen zijn har telijk welkom. De aanvang is precies 7 uur Hotel Kennemerhof; bij groote belangstel ling vervalt de séance en wordt er na de causerie een competitie gevormd. Zal IJmui den dan wellicht nog matches krijgen van School A tegen School B? Het „IJmuider dammersbloed" zal zich ook hier wel niet. ■verloochenen I PROPAGANDA-AVOND WILHELMINA. De in de Witte Bioscoopzaal gehouden pro- paganda-avond van de Chr. Muziekvereeni- ging „Wilhelmina" kenmerkte zich door een geanimeerde stemming. Er was voor elck wat wils: muziek, tooneel, tombola, etc; geen wonder, dat het bezoek weinig te wenschen overliet. De heer J. T. v. d. Zwan opende als Wil helmina's voorzitter op de gebruikelijke wijze Uit het optreden van Wilhelmina voor de pauze mocht wederom vooruitgang gecon stateerd worden. Directeur Marinus Adam schenkt groote aandacht aan het veredelen van den klank van het corps. Het materiaal beeft hij nu op deskundige wijze geleerd een harmonie-geluid te produceeren; er wordt moeite gedaan, dit kan men duidelijk con- stateeren, beschaafd te blazen. We willen niet in detailbespreking treden, want het was slechts een „gewone" avond maar mogel wel even de saxofoons vermel den, die een goede beurt maakten. Techniek-studeeren is voor vele hout- plaasinstrumenten nog steeds geboden, want 111 verschillende figuren willen ze zich nog wel eens verslikken. Onder de nummers, welke ten gehoore ge bracht werden, waren het de Tancred- ouverture, een Strausswals en een Tann- hauserfantasie, die terecht een royaal ap plaus verwierven. Na de pauze voerde de tooneelclub onder leiding van den heer De Niet het kluchtspel »t Logeetje" op en had Wilhelmina met deze bonten avond wederom een geslaagde aan de rij van haar bijeenkomsten toege voegd. Bioscoop De Pont. Paula Wessely in „Episode". De bioscoop „De Pont" heeft deze week be slag weten te leggen op de bekende Tobis- film „Episode"; hoofdvertolkster de begaafde filmspeelster Paula Wessely. Het scenario is als volgt opgebouwd: Muziek weerklinkt door het oude muzikale Weenen, doch het zijn geen smeltende ac- coorden van een Schubert-lied. noch de ver rukkelijke melodie van 'n meesleepende wals van Strauss. Het zijn de schrille klanken van een tot waanzin opzweepende jazzband; ge heel passend in de disharmonie van die da gen: het inflatiejaar 1922. Weenen leeft als op een vulkaan. Verdwazing heeft zich van een ieder meester gemaakt. Het geld heeft geen waarde meer: bedelaars worden tot millionnairs, millionnairs worden tot den be delstaf gebracht. In dezen modernen zond vloed. dit schrille carnaval der ontketende hartstochten heeft alle traditie afgedaan, bandeloosheid regeert, alle moraal is ver geten. Nog onberoerd door het wirwar van liet leven rondom haar, geheel oogaande in haar kunst, werkt Valerie Gartner, een leerlinge van de Weensche academie voor kunstnij verheid, aan de door haar zelf opgelegde taak, zoo spoedig mogelijk haar eindexamen te halentotdat een bekende Weensche bankier met een revolverschot een einde aan zijn leven maakt, waardoor ook aan het rustige leven van Valerie een einde komt. Het kleine vermogen van haar moeder is verlo ren ten gevolge van mislukte speculaties, waarvoor de bankier met zijn leven be taalde. Van nu af aan voert het leven Valerie langs de tallooze klionen, waarop reeds zoo vele jonge meisjes in die dagen strandden. In de moeilijkste dagen van haar leven, als zij hulpeloos temidden van een aan de ver dwazing ten prooi gevallen wereldstad staat, de vertwijfeling nabij, maakt zij kennis met den rijken kunstverzamelaar Torressani, die haar aanbiedt haar te helpen. L„ng duurt het eer zij begrijpt, dat Torressani het ern stig meent met zijn aanbod en dat hij geen bijbedoelingen heeftdoch dan worden zij ook de beste vrienden. Samen bezoeken zij theaters, Torressani komt bij haar thee drinken en hij helpt haar maandelijks aan geld om het haar moeder te kunnen sturen. doch verder niets. Een dergelijke, haast platonische verhou ding is in die dagen iets ondenkbaars er. geeft dan ook aanleiding tot tal van ver dachtmakingen en misverstanden. Maar veel begrijpen is veel ver geven. Langzaam versterven de schrille jazz- klankende bizarre syncopen worden verdrongen door de meer welluidende klan ken van een oud Weensch lied in driekwarts maat. Rust en orde keeren weeren ook de kleine, dappere Valerie Gartner vindt het geluk, waarvoor zij hard gestreden heeft. En alles, wat geweest is, alles wat zij in die vreeselijke dagen, die nu achter haar liggen heeft medegemaakt, is slechts iets van voor bij gaanden aard geweest, iets dat haar in nerlijk niet geroerd heeftslechts een episode Behalve het uitgebreide voorprogramma ziet men in een ouderwetsche komische twee actei' Charlie Charvlin terug, die in De (Bank van Leening tot tal van dolle verwikkelingen aanleiding geeft. VRIJZ. HERVORMDEN. De gemeente-avond der Vrijz. Hervormden zal Woensdag 26 Februari a.s. in het gebouw aan den Groeneweg gehouden worden. Het koor zal een cantate ten gehoore bren gen. de gebruikelijke agendapunten als jaar verslag secretaris en penningmeester zullen worden afgedaan en de spaarvarkens zullen worden geslacht. BONTE AVOND „ST. CAECILIA". De R.K. Harmonie Vereeniging St. Caecilia. directeur de heer P. N. Joosen, zal Zondag avond a.s. in het R.K. Vereenigingsgebouw een „bonten avond" geven. Er zal gemusiceerd worden voor de pauze daarna zal het damestooneel Opwaarts" een kluchtige éénacter „Blauw Bloed" opvoeren. Visscherijnieuws in een notedop. (Een lid der Eerste Kamer heeft gezegd, dat Nederland in het Europeesche concert niet de eerste viool moet willen meespelen.) Om eerste viool te spelen In het Europeesch orkest, Dat, men kan 't zich niet verhelen, Past ons landje niet zoo best. Maar is men daarom tevreden, Dat men zich met niets bemoeit, Als viooltje op te treden, Dat in het verborgen bloeit? Vele instrumenten geven Samen 't Europeesch concert, Dat wel nooit in 's menschen leven, Moeizamer gegeven werd. Daar zijn nog de klarinetten De triangel, de hobo, Daar zijn harpen en trompetten, Cei en bas en piccolo. En dan is er nog de trommel, Pauken en ae Turksche trom, Maar dit achter gr ondsch gerommel, Neen, daar geven wij niet om. Als wij de violen laten Aan de allervoorste rij, Blazen wij, in mindre mate(n) Toch een nuttige partij. Met zoo af en toe een phase, Dat het heel orkest verstomt En van ons, correct geblazen, Ook een stukje solo komt. Daarbij geidt, naast grooter bazen, Als beginsel voor ons land, Beter niet te hard geblazen, Dan voor straf den mond gebrand. UITVOERING T.V.IJ. De turnvereeniging IJmuiden geeft Donder dag 27 Februari a.s. een zaaluitvoering in het Thalia Theater Behalve de gebruikelijke demonstraties van jongens-, en meisjes-, dames en heerenafdee- ïing treedt dezen avond ook de kleuterklas op met enkele zeer eenvoudige oefeningen. VOOR DEN- Deensche contingent uitgeput. Enkele dagen geleden is reeds het eerste kwartaal over 1936 van het Deensche con tingent uitgeput. Woensdag kwam een Deen sche kotter binnen, welke niet lossen kon. De factoor zal nu trachten het scheepje op het nieuwe contingent te doen lossen. Exporthandel op België. Door den bijzonder grooten aanvoer van kabeljauw, waardoor de prijzen op 8 en 9 gulden per 125 K.G. loopen, is het mogelijk voor de exporteurs deze kabeljauw naar Bel gië te verzenden. Een ouderwetsche leven dige handel op België is nu binnen enkele dagen ontstaan. JAARVERGADERING VAN „IN VEILIGE HAVEN". De Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" houdt op Woensdag 25 Maart haar algemeene jaarvergadering in het vereenigingsgebouw. In het bestuur zijn thans 4 vacatures. Can didaatstelling voor de nieuwe bestuursleden (door minstens 10 leden onderteekend) wor den ingewacht vóór 11 Maart bij het bestuur. Eventueele voorstellen worden eveneens vóór dien datum ingewacht. IJMUIDER VOLKSSTEM. In de j.l. gehouden jaarvergadering van de ,IJmuider Volksstem" werden alle bestuurs leden herkozen. Op deze vergadering werd tevens besloten deel te nemen aan het con cours te Vaassen (Geld.) op 19 Juli. De ver eeniging komt uit in de 1ste afdeeling gemeng de koren. ANTI REV. PARTIJ. Dinsdagavond a.s. zal in de gymnastiekzaal van de Marnixschool de jaarvergadering plaats hebben van de A.R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" afd. IJmuiden. In deze vergadering, die een feestelijk ka rakter zal hebben, zal als spreker optreden Ds. G. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer. -KANTONRECHTER—! Alcohol en de auto. Het was den verdachte, die voor den kan tonrechter verscheen, niet ten laste gelegd dat hij niet heelemaal nuchter een auto had bestuurd, maar hij had zelf bekend tegenover den politieagent, die hem bekeurde omdat hij door het roode licht aan het Verwulft was ;e reden, dat in Halfweg een borrel en twee biertjes waren gebruikt. De ambtenaar vroeg bevestiging van het verstekvonnis, dat f 20 of 20 dagen was. De verdachte zei dat niet te kunnen betalen, omdat hij werkloos was. „O," merkte de ambtenaar toen op, „steun- trekken, dronken en in een auto zitten ,,'t Is ook maar een auto van vijf gulden waarde hoogstens," zei de verdachte daarop. „Dat zijn juist die beste wagens," ant woordde de ambtenaar. Ook de kantonrechter was niet erg te spre ken over het gedrag van den verdachte, voor al de drank en de aanrijding. De uitspraak was echter de helft van den eisch; f 10 of 10 dagen. Met „Red de Boyuit rijden. De juffrouw van het Amsterdamsche re vuegezelschap had heelemaal niet met den chauffeur zitten praten en precies gezien hoe het ongeluk., dat deze had veroorzaakt, was gebeurd. „Er was niets moois aan hem te zien," ver klaarde zij over dien chauffeur. De andere juffrouw, die achterin had ge zeten, had natuurlijk ook naar de straat ge keken. De meneer die haar gezelschap hield kende ze niet, „Red de Boy" heette hij geloof ik, maar dat is zijn tooneelnaam. „Zoo," zei de kantonrechter en als ik u nu vertel dat hij Benjamin Bakema heette, kent. u hem dan?" Neen. dan kende de juffrouw hem toch niet. De auto met de dames was op weg naar Den Haag en had op de Amsterdamsche Vaart een mot on-ij der aangereden, die links af wilde en daartoe een teeken had gegeven. De motorrijder, die eerst geen politie in de zaak wilde mengen, had er spijt van. Van onder linge schikking was namelijk niets gekomen en later is hem gebleken dat de verdachte meer dan eens zulke zaken aan de hand heeft gehad en misschien nog wel met een ondeug delijke auto heeft gereden. Omdat de heer Bakema in Spanje of Por tugal zit, vroeg de verdediger uitstel der be handeling, hetgeen geschiedde. Rechts verbeurt zijn recht. Rechts heeft wel den voorrang, maar als rechts de snelheid overtreedt verbeurt rechts zijn recht op voorrang. Zoo ging het ook met den autobestuurder die in de Amsterdam- straat sneller heeft gereden dan 30 KM. en een aanrijding heeft gehad met een motor- bakfiets, die uit de Zuidpolderstraat kwam. Een deskundige van de assurantiemaat schappij kwam inlichtingen geven waarbij de kantonrechter opmerkte dat hij in het alge meen weinig gesteld is op ongevraagde in menging van deze zijde, omdat de strafrech ter niets te maken wil hebben met civiele kwesties. Het komt namelijk wel voor dat de verzekeringsmaatschappijen zich met de za ken gaan bemoeien, zonder dat de verdachten om een verdediger of deskundige hebben ge vraagd. Dit geval was echter wel Iets anders. Toch kon de verdachte zijn straf niet ont- loopen, ondanks een der getuigen die de snelheid van de auto op28 kilometer schatte. ,,'t Kon ook 29 zijn...." meende hij, na de vraag van den kantonrechter of hij dit zei om beneden de snelheidsgrens te blijven. De ambtenaar eischte f 10 of 10 dagen en de kantonrechter gaf f 10 of 5 dagen, daar mee bewijzend dat rechts wel voor gaat doch niet wanneer rechts zijn rechten door te snel rijden verbeurt. „Piet, ze hebben je toch al gezien Twee bakkers hadden hun personeel des nachts te vroeg laten werken. Bij den een was het al meermalen gebeurd. Toen de ambtena ren kwamen controleeren had de knecht zich ergens verstopt, maar toen de baas zag dat er geen ontkomen meer aan was riep hij „Piet kom d r maar weer uit. Ze hebben je toch al gezien. Er wareii wel verzachtende omstandighe den. maar op derde herhaling staat niets an ders dan hechtenis. Daarom was de eisch een dag hechtenis, die ook werd toegewezen. De andere bakker was in eerste herhaling bekeurd. Zijn knecht die zoo vaak te laat aan den arbeid was gegaan, heeft dit keer helaas den arbeid een kwartier te vroeg begonnen. Dat kostte dan verdachte f 6 of 3 dagen na een eisch van f 10 of 10 dagen. De geneeskundige advertentie. Een dame, die een advertentie had ge plaatst waarin zij te kennen had gegeven menschen te genezen door „spiritische" ge neeswijze, magnetische- en moderne geberg- tezon-behandelingen, had de geneeskunde onbevoegd uitgeoefend. Dat mag niet en daarom eischte de ambte naar f 30 of 30 dagen. De dame daoh-t nog spitsvondig een ver- oordeeling te kunnen ontloopen, doch zij ver gat dat zij tegenover de politie andere ver klaringen had afgelegd, f 20 of 10 dagen bleef er over van den eisch. Vief moet gebanderolleerd zijn. Het was wel de eerste keer dat de verdachte werd bekeurd voor ongemerkt rundvet in de keukenkast bewaren, maar een bezwarende omstandigheid was dat de man de 'banderol les van iemand anders had betrokken dan. hij aan den opsporingsambtenaar had mee gedeeld. Overtreding der crisiswetten wordt streng gestraft en daarom, eischte de ambtenaar f 50 boete of 20 dagen hechtenis, waarmee de kantonrechter zich kon vereenigen Weer naar zee. De „Voorwaarts" IJM. 83, die eenige dagen geleden werd opgelegd, is thans weer naar zee vertrokken. Opgelegd. De „Silvain" IJM. 116 werd opge legd. Vies vleesch Bedorven vleesch in voorraad hebben is eveneens een overtreding, waarop meestal een hooge boete volgt. Een Haarlemsch fi liaal van een hoofdstedelijke slagerij had een paar stukken bedorven vleesch in voorraad gehad. De chef zei dat de bedoeling was geweest het vleesch naar Amsterdam terug te zenden, omdat anders zijn balans een na- deelig saldo zou aanwijzen. „Nu zal de balans nog veel nadeeliger zijn", merkte de ambtenaar op en hij eischte f 100 of 20 dagen. Verdachte's houding bij het onderzoek was niet erg sympathiek geweest, doch desalniet temin deed de kantonrechter er heel wat af, zoodat f 50 of 20 dagen de uitspraak was. en slechte melk Melkvervalschers hebben hier altijd een bijzonder slechte ontvangst. Deze verdachte stond niet voor den eersten keer terecht Hij wist dus dat ontkennen niet hielp, doch zijn uitvluchten waren ook niet slim genoeg. „Hij werkte met groote -kinderen van hem" en die hadden misschien wel water bij de melk gedaan. Bovendien sloeg hij een beetje eigenaardigen toon aan. toen hij beweerde: „Ik weet van niets; dan hadden ze me maar moeten vervolgen Inderdaad klonk dit wel eigenaardig, want hoe zou het anders mogelijk zijn dat de man. nu voor den kantonrechter kwam? „Het kan nog gebeuren", antwoordde de kantonrechter en legde den melkvervalscher honderd gulden boete op, te vervangen door dertig dagen hechtenis, waarmee hij bewees het in de strafmaat geheel eens te zijn met den ambtenaar van het openbaar ministerie. Veertig-urige werkweek in de textiel-industrie? Gemeenteraad van Enschedé acht haar wenschelijk. Mr. dr. L. N. Deckers, minister van landbouw en visscherij, heeft Dinsdag in het gebouw „Bloemlust" te Sassenheim de jaarlijksche Narcissententoonstelling geopend. ENSCHEDé, 19 Februari (A.N.P.) De ge meenteraad van Enschedé heeft met 19 te gen 18 stemmen een motie aangenomen van den heer Pieperiet (R.S.A.P.), waarin de raad als zijn oordeel uitspreekt dat het gewenscht is, dat in de textielindustrie, zulks in ver band met de groote werkloosheid, een veer- tigurige werkweek wordt ingevoerd zonder dat loonkorting plaats vindt. Voor de motie stemden de S.D.A.P., de Communisten, de R.S.A.P., de Chr.-Dem. Unie en de Kath«-„ Dem. "partij.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1