Van den strijd ïusschen twee Parijsche heuvels. Grepen uiteen belangrijk geschrift. KON. NED. VOETBALBOND Zal Montmartre van Montpamasse winnen? Ieder weet dat Rome, de Eeuwige Stad, op zeven heuvelen gebouwd is. Talloos velen we ten. dat Granada op vier heuvelen is gebouwd en dat het daarom Granada heet als een granaat-appel, die immers ook vier van die gebolde parten bezit, ligt het in zijn vallei aan den voet van den Sierra Nevada. Maar dat Parijs, stad der steden, ook op een aantal heu velen is gebouwd, dat beseft bijna niemand hoewel het duidelijk uitkomt in den naam van verschillende van zijn stadsdeelen. En tusschen twee van die heuvels wordt sinds jaar en dag een verbitterde strijd ge streden Montpamasse en Montmartre, oor spronkelijk de Mons Parnassus en de Mons Martyrium, hebben het al sinds veertig jaar en meer met elkaar aan den stok, omdat zij beide het artistenoord bij uitnemendheid van Parijs willen zijn en elkaar beurtelings den palm der overwinning afkapen. Wie zal het winnen? Het heeft er jaren lang op geleken of Montpamasse, met zijn grooten mond zijn koude drukte, het werkelijk winnen zou van Montmartre, -dat al een verleden van eeuwen achter zich heeft en in dien tijd al de kostelijke eigenschappen van goede, oude belegen wijn had gekregen, maar dat tegelijk daarmee ook een tikje exclusief geworden was een beetje ...alleen voor fijnproevers", zoodat op den duur hei luidruchtiger Montpamasse het won en Montmartre wat ontredderd er zielig achterbleef alle ateliers leeg, de stra ten leeg, de eetgelegenheidjes leeg, en af ei toe alleen een troep kakelende toeristen, die er een oogenblik neerstreek uit een autobus, er een beetje her en der holde, en er in den grond „niets aan" vond. En Montpamasse floreerde. Het verhaal wil, dat het zijn ontstaan als artistenbuurt te dan ken heeft aan een paar Amerikanen, die uit Cherbourg kwamen aanzetten om zich in Pa rijs, heelemaal zooals het hoort, te gaan be kwamen in de één of andere kunst, waarvan zij zich verbeeldden, dat zij er uitverkorenen in waren. En per ongeluk kwamen zij, in plaats van op Montmartre, op de rive gauche terecht-, en ze introduceerden hun kauwgum en hun neusgeluiden en hun eindeloos getheoretiseer in wat niet- zoo heel lang geleden nog de erg ste boevenbuurt van Parijs was. Het lot wilde, dat toen plotseling in minder dan geen tijd Montmartre „het van het" werd, en dat niet alleen alle Amerikanen, die zich verbeeldden dat ze kunstenaars waren, zich er voegden bij die paar eerste, maar dat ook een ware inva sie van lieden uit de wonderlijkste uithoeken van de wereld Montpamasse binnen viel en het bevolkte met een allerzonderlingst meng seltje van lieden, die allemaal de kunst be oefenden, maar waar maar een doodenkele kunstenaar onder door liep. Eetgelegenheden, allemaal „a prix fixe" en zoo goedkoop mo gelijk, schoten er als paddestoelen uit den grond; na „Le Jockey", Montparnasse's oud ste cabaret, dat veertig jaar geleden opgericht werd. door meerdere gevolgd werd, kwamen langzamerhand de beroemde „boites de nuit" in zwang, die op den duur overigens in plaats van beroemd berucht werden. De bevolking van Montpamasse zelf uit den aard dei- zaak, net als op Montmartre eertijds, vooral de meisjes ging meedoen, en toen die laat- sten voor altijd aan de vergetelheid onttrok ken werden door den Duitschen librettoschrij ver, die hun naam en faam „auf Flügeln des Gesanges" tot in Japan en Australië deed doordringen, was Montparnasse's reputatie zoo leek het voor eeuwig gevestigd. „Die Madels von Montpamasse Die haben so irgendwas. So etwas dass Ihnen gefallt Nur kein Geld, nur kein Geld en uit alle uithoeken van de wereld bleef het stroomen naar Montpamasse, waar de meis jes „so irgendwas" en geen geld hadden, en waar het bier uitstekend en het leven amu sant was, terwijl er eindeloos over kunst ge theoretiseerd werd, zooveel, dat de tijd om iets te produceeren meestal ontbrak. En intusschen ging het leven op Montmartre zijn stillen, rustigen, net niet heelemaal uit gestorven gang want er waren ten slotte nog wel enkele fijnproevers in de oude ate liers overgebleven, en hoewel er in de paar kleine stamcafétjes achter een glas ouden landwijn ook nog wel eens een flinke boom opgezet werd die Montmartriaansche hoo rnen hadden-een ander cachet dan de Mont- parnassaansche, kwam er in Montmartre wel degelijk overdag een goed stuk werk uit de handen, die 's avonds het wijnglas hanteerden. Was het wonder dat juist Montmartre die genen bleef aantrekken, die het serieus meen- j den met hun leven en hun kunst? Montmartre bezat ten slotte een achtergrond, die er wezen mocht, Montmartre had sfeer en geest en ter wijl men op Montpamasse aan alle kanten verdoofd werd door het lawaai en verblind van de grelle, flitsende lichtreclames, bleven in de kleine, grijze, kronkelige straatjes en de knusse kroegjes van Montmartre de goede smaak en het echte Fransche esprit den bo ventoon voeren, en een tocht, overdag of bij avond door het kleine intieme dorpje boven op den Martelaarsberg, dat zoo totaal niet leek te hooren bij de reusachtige wereldstad Parijs daar in de diepte was en bleef voor den kenner een verfijnd genoegen al was Mont martre dan voor driekwart dood en al leek het nog maar een bitter beetje op het oude Montmartre van weleer. Heeft ooit wel een stadsdeel zoo'n boeiende 'en roerige historie gehad als dit oude dorpje- midden-in-een-stad. dat met een soort van vriendelijke koppigheid eeuw in, eeuw uit zich zelf bleef en juist in den laatsten tijd zich plotseling weer tot een duchtigen rivaal van Montpamasse bombardeerde door net op het nippertje een paar reminiscenties uit het bril- lantste deel van zijn verleden te redden van ondergang en vergetelheid? „Montmartre, cer- veau du monde!" riep, nu vijftig jaar gele den, Rodolphe Sails, de befaamde chanson nier van den „Chat Noir" en één van de be langrijkste figuren van dat aan belangrijke figuren overvolle tijdperk van Montmartre's bestaan al uit en Montmartre toont zich tot op den huidigen dag die woorden waardig. Want Montpamasse moge dan al den grooten mond hebben waarmee het een tijd lang het beschaafdere geluid van Montmartre over stemde waar een ezel balkt krijgt de om geving meestentijds ook geen kans Mont martre had in den grond toch de hersens, waarmee het op den duur rustig en fijntjes Montpamasse het zwijgen kon opleggen. Zet na zet was voor Montmartre, en zoo ver is het nu gekomen, dat op het oogenblik dat laatste ongetwijfeld eenige punten voor staat bij Montpamasse. En het ziet er naar uit of de Parnassus den achterstand wel niet meer zal kunnen inhalen hoe zou het ook? Het heeft geen verleden om uit te putten het heeft alleen zijn iet of wat vulgaire heden en het zit nu min of meer met de handen in het haar en beseft vaag, dat het het in de toekomst ver moedelijk zal moeten afleggen tegen de fijne en tamelijk geraffineerde listigheidjes waar mee Montmartre zich op het oogenblik lang zaam maar zeker het eens verloren terrein herovert. En Montmartre lacht in zijn vuistje. Wer kelijk het is alsof er een stil en grappig verheugd lachje ligt over de oude huisjes, waar weer het ééne atelier na het andere bevolkt wordt, in de kronkelige straatjes, waar weer het oude Montmartriaansche ver tier begint te ontwaken en waarin men weer kans loopt schilders van internationalen naam en faam tegen te komen op hun mor genslenter, of op hun avondlijken tocht naar het restaurant Manière, naar het „Lapin Agile", naar Renoir's geliefde ..Au Bon Bock" dat nog steeds met zijn oude. beroemde muur decora ties van Faverot prijkt, of naar één van de knusse cafétjes op den ouden Place du Tertre, waarvan ..La Mère Cathé- rine". gesticht in 1794 wel het eerbiedwaar- j digst in jaren is, en dat bovendien extra be roemd werd door het feit dat het een tijd lang beheerd werd door den ,.père La Bille", die de tweede maire was van de in 1920 ge stichte „Commune Libre du Vieux Mont martre". Die stichting is het geweest, die in den grond de stoot gaf tot de herleving van het oude Montmartre, en haar eerste succes waj een niet gering: een verbod tot het bouwen van een fabriek te midden van de oude hui zen van de Rue Girardon, die niet alleen die straat, maar gansch Montmartre voor eeuwig zou hebben bedorven. Als er één schaap over den dam is. volgen er altijd meer en sindsdien boekte Montmartre succes op succes. De oude „Moulin de la Galette", één van de vele molens, waarmee Montmartre in de goede oude tijden bezaaid was. en waarvan in later tijden alleen de Moulin Rouge en de Moulin de la Galette overbleven die toen in hun binnenste niet den molenaar en zijn zakken graan en meel, maar de beroemdste bals van Parijs herberg den kon van den ondergang gered wor den. en zal nu ten eeuwigen dage Mont martre blijven sieren als herinnering aan de dagen van Renoir en Toulouse Lautrec, van Jane Avril en La Goulue, van Aristide Bruant en Rodolphe Salis, van den cancan en het levenslied. Twee oude en beroemde Montmar triaansche cabarets, „La Lune Rousse" er het „Lapin Agile" oorspronkelijk het ate lier van den schilder André Gill en vandaar geheeten „La peint A. Gill" hadden den strijd om het bestaan, die door zoovele an deren, den Divan Japonais" en de ..Chat Noir" opgegeven had moeten worden, steeds dapper volgehouden, en de herleving van Montmartre beloonde hun volharding. Beide zijn ze avond aan avond vol, en in beide heerscht nog de oude sfeer: in de .Xune Rousse" vliegen den bezoekers nog steeds de dusdanig gepeperde grappen en commenta ren. om de ooren, dat menig ordentelijk Hol lander. als hij zijn Fransch ten minste vol doende meester is, toch wel even zijn haren te -berge voelt rijzen, en in het „Lapin Agile" zwaaien nog steeds de oude liedjes den scep ter, en loopt van tijd tot tijd nog wel eens één van de sterren van de Opéra-Comique of anerszirjs binnen om er zoo maar, uit zuivere liefde voor de kunst en het Fransche lied, een steentje bij te dragen tot de in stand houding van de renommee van Parijs' be roemdste cabaret. En nog maar kort geleden boekte Mont martre alweer een succes: zijn beroemde oude wijngaard werd in eere hersteld, en op de hellingen van den Martelaarsberg groeit weer de wijnstok en rijpt in den zomer weer druiventros op druiventros zooveelste slag in het aangezicht, van Montpamasse. Zoodat de ..Commune Libre du Vieux Mont martre" zich in de handen wrijft met stil genoegen steeds meer oude getrouwen terug ziet keeren naar Montmartre, dat zich lang zaam vult en van dood dorp weer levende artistenbuurt wordt, terwijl Montpamasse met de handen in het haar zit en zelfs geen kans ziet te verhinderen, dat verstokte Montparnassianen met bezittingen en al de Seine overtrekken en in de richting van Montmartre verdwijnen. WILLY VAN DER TAK. RAPPORT LIMBURG Oud-strijders bewerkten de revolutie in Paraguay. ASUNCION, 19 Febr. (Reuter)Gonza lez, een der leiders van de revolutionnaire beweging, heeft verklaard, dat deze op touw is gezet door oud-strijders uit den Chaco-oor- log, o.a. door jonge officieren. Deze militai ren eerbiedigen en erkennen de verdiensten van president Ayala, doch zij waren ontevre den over de vergissingen, die na den oorlog door generaal Estirribia waren begaan en de traagheid, waarmede de regeering de economische crisis bestreed. De toestand werd nog verergerd door de verbanning van kolo m-el Franco, die als de glorie van het Para- guaansche leger wordt beschouwd. Gonzalez verklaarde voorts, dat binnen drie maanden nieuwe verkiezingen zouden worden gehou den.. De reserve-officieren hebben zich erte gen verzet, dat vice-president Ribeiro het pre sidentschap waarneemt. Waarschijnlijk zal senator Da Rosa voorloopig het president schap van de burgerlijke regeering op zich nemen. Scherp gestelde nota van Franco. ASUNCION, 19 Febr. (A.N.P.) In den af geloopen nacht is een oproep van kolonel Franco van 6 Februari verspreid, waarin de ze de thans gevallen regeering en de opper ste legerleiding, waarmede waarschijnlijk de intusschen gearresteerde generaal Estigarribia is bedoeld, van verraad beschuldiga. In dezen oproep werd het vredesprotocol van Juli j.l. „een hondsche wapenstilstand genoemd, die een dolkstoot beteekent in den rug van het strijdende, zegevierende leger, dat leeg moet bloeden om land en volk aan buitenlandsche kapitalisten uit te leveren." Dit omvangrij ke document is ook in zijn verdere uiteenzet tingen uiterst scherp gesteld. Werkwijze der Commissie. De commissie ter bestudeering van de toe nemende bevolking van universiteiten hoogescholen en de werkgelegenheid voor aca demisch geschoolden heeft haar rapport (on der den titel „De toekomst der Academisch- Gegradueerden") gepubliceerd, een rapport, dat meer dan gewone aandacht verdient en dat ook zeker meer dan de gewone aandacht zal trekken van hen, wier kinderen thans een middelbare school bezoeken en die binnen kort of over enkele jaren zullen moeten be slissen of deze hun studie aan een universiteit zullen voortzetten. Een beslissing die wel zeer moeilijk is, daar reeds sinds enkele jaren van een overbevolking onzer hoogescholen kan worden gesproken en honderden jonge gegra dueerden werkloos rondloopen en geen kans zien binnen afzienbaren tijd zichzelf een rede lijke positie te verwerven. De commissie-Limburg heeft hiernaar een onderzoek ingesteld, ook naar een uitweg uit de moeilijkheden en in de komende dagen zullen wij het -belangrijkste daarvan publi- ceeren. Voor heden zullen wij ons bepalen tot een korte mededeeling omtrent de commissie en de door haar gevormde subcommissie en de werkwijze van deze. De commissie is, naar men zich herinneren zal, in October 1933 door het Ned. Comité van de Int. Student Service in het leven geroepen; haar voorzitter is mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, het aantal leden ruim zeven tig. Onder dezen zijn hoogleeraren van alle universitaire studierichtingen, vertegenwoor digers van de beroepsorganisaties van acade mici en eenige studenten. De commissie heeft zich eerst verdeeld in een al'gemeene commissie, welker taak bestond in het onderzoek van de algemeene aspecten van het vraagstuk der overbevolking en het coördineeren van de speciale onderzoekingen der dertien speciale commissies. Deze laatste hebben het verloop der beroepsuitoefening bij bepaalde groepen van academisch-gegraduee-r- den in verleden, heden en toekomst bestudeerd. In de algemeene commissie hadden met den voorzitter zitting de vice-voorzitter dr. Philip J. Idenburg, chef der afdeeling onderwijssta- tistiek van het Centraal Bureau voor Sta tistiek, prof. ir. W. Schermerhorn, hoogleeraar te Delft, dr. J. ter Meulen, secretaris der Ned Commissie voor Intell. Samenwerking, mr. H. J. Reïnink, id. van het college van curatoren der Groningsche universiteit, mej. C. M. van den Pijl, arts, lid van den Nat. Vrouwenraad, en mej. dr. H. C. van der Kolf, vertegenwoor digster der Ned. Ver. van Vrouwen met Acad. Opleiding. Secretaris der commissie was ir. D. J. Cramer en na zijn vertrek naar het buiten land mr. P. de Prez. In hoofdzaak is het onderzoek echter ge richt geweest op „vraag" en „aanbod" en de vermoedelijke ontwikkeling dezer factoren in de naaste toekomst. De vraag, d.w.z. het aantal plaatsen, het welk in een bepaald tijdvak door nieuwe func tionarissen zal kunnen worden bezet, spruit voort uit twee componenten, al naar gelang het ontstaan der vacatures zijn oorzaak vindt in afvloeiing van vroegere functiona rissen dan wel in qualitatieve of quantita- tieve uitbreiding of inkrimping van het ar beidsgebied. Het rapport spreekt kortheids halve van „vervangingsbehoefte" en „uit breidingsbehoefte", en maakt bij het eerste nog onderscheid tusschen a) afvloeiing we gens overlijden; b) afvloeiing wegens pen- sionneering of het bereiken van hoogen leef tijd (voor vrouwen ook door huwelijk). Het bepalen der uitbreidingsbehoefte was het meest speculatieve element. In het alge meen heeft de commissie voor ieder der ar beidsgebieden nagegaan op welke wijze de factoren, die de ontwikkeling bepalen, zich in de naaste toekomst vermoedelijk zullen gedragen. Ten aanzien van de vrije beroepen was in vele gevallen in de toeneming der be volking een aanwijzing gelegen. Tegenover de aldus berekende vraag, als som van vervangings- en uit-breidingsbe- hoefte, werd gesteld het te verwachten aan tal beroepscandidaten. Dit aantal bestaat uit de thans reeds werkloozen, vermeerderd met lien, die naar verwachting in de eerst komende jaren zullen afstudeeren, voor zoo ver van hen mag worden aangenomen, dat zij een betrekking zullen begeeren. De verhouding tusschen de beide groot heden, vraag en aanbod, geeft aan of en in hoeverre een beroep of een complex van be roepen overvuld is dan wel in de naaste toekomst zal geraken. Dit is het werkschema, dat elke subcom missie heeft gevolgd. SABOTAGE OP DE CUMBERLAND NIET DOOR DE BEMANNING GEPLEEGD. LONDEN, 19 Februari (Reuter). Het on derzoek in zake de sabotage op den kruiser Cumberland zou hebben uitgewezen, aldus meldt de News Chronicle, dat de schuldigen niet tot de bemanning van het schip behoo- ren. Men gaat thans na of niet een buiten lander aan boord van het schip heeft kun nen komen. Omwentelingspoging in Spanje spoedig voorkomen. Portela Valladres, de Spaansche minister president. MADRID, 19 Februari. De regee ring heeft gisteravond snel ingegrepen toen zij vernam, dat een complot was beraamd, teneinde de linkschen te be letten de macht in handen te nemen. De autoriteiten hebben iedere poging van de zijde der hooge legerofficieren, een staatsgreep te doen, in de kiem gesmoord. Generaal Goded, die ervan verdacht wordt de leiding van de op standige beweging te hebben gehad, is gearresteerd. Naar aanvankelijk medegedeeld werd, was ook generaal Franco, een vriend van Gil Robles gearresteerd, doch dit werd later tegenge sproken. Om kwart voor vijf hedenmorgen werd dooi de directie van de Sureté Nationale ten stel ligste ontkend, dat het leger in opstand was gekomen, of een poging in die richting was ontdekt, doch epn feit is het, dat het hoofd der politie in allerijl uit Saragossa is teruggekeerd en de plaatselijke politiechefs voor een confe rentie op het hoofdbureau van politie heeft uitgenoodigd, terwijl de geheele politie ge consigneerd is. Het agentschap Fabra meldt aan den ande ren kant, dat de geruchten, die vannacht de ronde deden omtrent den militairen opstand, die te Cuatro Vientos zou zijn uitgebroken, niet zulk een ernstig karaktei hadden, als aan vankelijk werd verondersteld. Deze geruchten zouden door de linkschen in de wereld ge bracht zijn. Gil Robles heeft verklaard dat de regeering de bijeenroeping van de nieuwe Cortes moest af wachten, alvorens af te treden. De linkschen zouden den val van het kabinet willen ver haasten, teneinde zoo spoedig mogelijk hun politiek te kunnen doorzetten. Zonder twijfel is hierin de oorzaak te vinden van het ont staan der geruchten inzake de opstandige be weging. Deze nadere uiteenzettingen zijn gevolgd op de berichten, die melding ervan maakten dat op het vliegveld te Cuatro Vientos een mili taire opstand werd voorbereid, en dat de auto riteiten drie officieren hadden gearresteerd. Deze geruchten veroorzaakten te Madrid groote opwinding. Gemeld werd. dat de generaals Goded en Franco overal in het land werden gezocht, en dat een bevel tot arrestatie tegen hen was uitgevaardigd. Het Volkshuis heeft de socialistische com munistische en syndicalistische jeugdgroepen gemobiliseerd en gedeeltelijk bewapend. Men gelooft, dat de regeering Portela Valladares nog vandaag zal aftreden, en dat Azana morgen de macht in handen zal nemen. De reden, waarom dit met zooveel haast geschiedt, is dat men ongeregeldheden en betoo- gingen van de linksche partijen wil- vermijden. Biijnen drie weken herziening van salarissen der prov. Noord-Holland. DEN HAAG. 19 Februari (A.N.P.) Bij Kon. Besluit van 5 December 1935 werden de Staten van de provincie Noordholland aangemaand om binnen eentermijn van drie maanden de salarissen e!h loonen van het personeel hunner provincie te herzien, overeenkomstig de door den minister van bin- nenlandsche zaken in zijn schrijven van 4 September 1935 aangegeven richtlijnen. Ged. Staten hebben in hun voordracht van 15 Januari 1936 aan de Staten geadviseerd aan deze aanmaning te voldoen en daartoe vast te stellen de bij die voordracht gevoegde ont- werp-besl uiten a. en b. De Staten hebben deze ontwerp-besluiten verworpen. Thans zijn bij Kon. Besluit van 11 Febr. Ged. Staten van Noordholland uitgenoodigd om binnen een termijn van drie weken de salarissen en loo nen van het personeel hunner provincie te herzien, overeenkomstig de bij hun aan de Staten gerichte voordracht van 15 Januari 1936 gevoegde ontwerpbesluiten a en b. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. DE VLIEGER !VHC GREGOR OMGEKOMEN. WELLINGTON, 19 Februari (Reuter). De escadrilleleider Mac Gregor, die zich o.a. tij dens de luchtrace Londen-Melbourne onder scheidde, is bij een landing op het vliegveld i D.E.C.—T.I.W. te Melbourne over den kop geslagen. Hij De Zeemeeuwen—Z. R. C. werd zwaar gewond opgenomen en overleed Ahrend's V.C.—S.D.Z, bijna, onmiddellijk. 13D.W.V,DJ.K, Het programma voor Zondag. AFDEELING I Eerste klasse: K.F.C.—R.C.H. Hermes D.V.S.—A.D.O. V. S. V—Sparta Haarlem—A j ax XerxesH.B.S. Tweede klasse A: BloemendaalE.D.O. Zeeburgia—A.F.C. U.V.V.—Kinheim 't GoeiAlcm. Victrix D.O.S.—Vriendenschaar Tweede klasse B: Z.V.V.—Velox O.V.V.O.Hilversum O.S.V.—Hercules B.F.C.West Frisia De Spartaan—W.F.C. Derde klasse A: K.V.V.De Volewijckers Alkm. Boys—H.R.C. HollandiaBever wij k HelderPurmersteyn Succes—Zaandijk Derde klasse B- AssendelftHalfweg Vierde klasse D: E.H.S.—S.LTO Frederik Hendrik—Swift RipperdaAmstel T.H.B.—D.I.O. Reserve eerste klasse: Z.F.C. 2—Spartaan 2 Ajax 2Haarlem 2 Stormvogels 2—Blauw Wit 2 Hilversum 2—Zeeburgia 2 R.C.H. 2—E.D.O. 2 Reserve tweede klasse B H.F.C. 2O.S.V. 2 W.M.S. 2—V.S.V. 2 A.F.C. 2—T.O.G. 2 V.V.A. 2—ZV.V. 2 Reserve derde klasse A: Alcm. Victrix 3Z.F.C. 3 Purmersteyn 2—Helder 2 W.F.C. 3—Hollandia 2 H.R.C. 3—K.V.V. 2 AFDEELING II. Eerste klasse: D.W.S.Feijenoord V.U.C.—D.H.C. Excelsior—Stormvogels Blauw WitH.F.C D.F.C.—Z.F.C. Tweede klasse A: QuickSteeds Hooger V.DI.-Unitas R.F.C.Emma The Rising HopeOlympia Tweede klasse B: Gouda—D.C.L. Neptunus—Hoek var» Holland O.D.S.—U.V.S. B.E.C.Alphen Overmaas—C/v.V, Derde klasse A: CeleritasScheveningen HillegomSchoten De KennemersZandvoort Z.V.C.—Hillinen B.M.T.Lugdunum AFDEELING III Eerste klasse: Ensch. Boys—Wageningen A.G.O.V.V.—Heracles P.E.C.—Z.A.C. S.C.H.Go ahead Tubantia—Enschedé Tweede klasse A: RodaHengelo U.D.Rigtersbleek Tweede klasse B: Vitesse—Rheden A.Z.C.Silvolde AFDEELING IV. Eerste klasse: N.O.A.D.P.S.V. Eindhoven—Longa B.V.V.Bleijerheide N.A.C.—Roermond AFDEELING V Eerste klasse: VeendamLeeuwarden Be Quick—Achilles HoogezandH.S.C. FrieslandVelocitas Sneek—G.V.A.V. ÏSportÈr.) D O N D E R D A G 20 F E B R. I936 Abessynische tegenspraak van de Italiaansche legerberichten Europeesche officieren hebben niet deel- genomen aan de gevechten. ADDIS ABEBA. 19 Febr. (A.N.P.) van Qf ficieele zijde wordt omtrent den slag bij Ma" kalle medegedeeld, dat de Italiaansche oor logsberichten overdreven zijn. Van het ie4i van Ras Moeloegeta hebben slechts eenh duizenden manschappen aan de gevechten deelgenomen. Voorts wijst men er met nadruk op, dat noch aan het Noordelijk, noch aanhef Zuidelijk front Europeesche officieren aan dé gevechten hebben deelgenomen. Alle, in Abes synië vertoevende, Europeesche officieren heb. ben uitsluitend als instructeurs op de exer" citieplaatsen dienst gedaan. Eenigen zijn aan de Abessynische commandanten als militaire adviseurs toegevoegd. De Abessynische artii! Ier ie heeft aan de gevechten in het geheel neen deel genomen, daar het geringe aantal bruik bare kanonnen uitsluitend in vestingen wordt gebruikt. Abessynische frontberichten melden, d"t Dinsdagavond nieuwe gevechten ten Oosten en Zuidoosten van Makalle zijn ingezet. Aan het Noordelijk front werden nieuwe versperringen tegen tanks aangelegd. Aan het Zuidelijk front doen de Abessyniërs, naar hun berichten me) den, voortdurend verrassende uitvallen langS de Ganale Doria, waarbij zij tot voorbij Doi0 komen. Italië viert de overwinning van Amba Aradan. De overwinning van Amba Aradan is giste* ren in geheel Italië gevierd. Overal wapper den honderden vlaggen en werden groote oo- tochten gevormd. Te Rome hebben de stu denten een opmarsch gehouden, lange stoeten trokken door de straten, onder het zingen van overwinningsliederen en het uitroepen van spotverzen op den Negus. Op de Piazza Ve- nezia kwamen de verschillende stoeten bijeen tot er ten slotte een reusachtige menigte on. eengeperst stond, die in voortdurend hoera geroep Mussolini uitnoodigde, zich te vertoo- nen. De duce verscheen tweemaal op het bal- con van zijn regeeringspaleis. Twee bommenwerpers bij de Britsche manoeuvres ver ongelukt. Een toestel in het Kanaal gestort, het andere in Sussex neergevallen. HAVRE, 19 Februari (Reuter). Een En- gelsch vliegtuig, waarvan in den afgeloopen nacht noodseinen waren opgevangen, is op 2 K.M. afstand van Havre in zee gestort. Onmiddellijk is men naar het vliegtuig'op zoek gegaan, en men slaagde er in, een lid der bemanning te redden. Het zoeken wordt ijverige voortgezet, teneinde te trachten, ook de andere drie leden der bemanning te red den. Het betreft hier een bombardementsvlieg tuig, dat aan manoeuvres deelnam. LONDEN, 19 Februari (Reuter). Een Brifsch bombardementsvliegtuig behoorende tot het tiende escadrille, waarvan de basis zich te Boscomb Down bevindt, is hedenmorgen in de duinen van Sussex nabij Petersfield Hants neergestort. De drie inzittenden werden ge dood. Dit ongeluk is reeds het tweede tij dens de luchtmanoeuvres, .die op het oogen blik worden gehouden. Verzet in de Belgische Kamer tegen het militaire wets ontwerp. BRUSSEL, 19 Februari. (Reuter). De be raadslagingen der Kamerfracties over het nieuwe militaire wetsontwerp der regeering hadden tot dusver tot resultaat dat een toe nemende tegenstand tegen dit wetsontwerp bij de partijen te bespeuren valt. Dinsdag middag hebben de Vlaamsche afgevaardig den der katholieke partii hun positie inzake het wetsontwerp bepaald en zich daarbij eenstemmig uitgesproken tegen het plan van den minister van oorlog. Devèze. Verder be sloten de afgevaardigden eenstemmig, van de regeering de opzegging te eischen van de in 1920 gesloten militaire overeenkomst met Frankrijk. De vooruitzichten voor het wets ontwerp zijn er hierdoor niet beter op ge worden. PROTEST TEGEN DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. AMSTERDAM. 19 Februari. De Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede die in de bij eenkomst van de Unie van Volkenbondsver- eenigingen in September 1935 de te Neuren berg aangenomen Duitsclie wetten met be- betrekking tot de Joden had ter sprake ge bracht, heeft dezer dagen, overeenkomstig het tot haar gerichte verzoek, als basis voor verdere besprekingen, aan de Unie een ont- werp-resolutie doen toekomen. Hierin wordt met klem geprotesteerd tegen de in Duitschland tegenover de Joden ge volgde politiek, zooals deze tot uiting komt o.a. in de beide wetten van Neurenberg en de wensch uitgesproken, dat de thans be staande wettelijke en administratieve maat regelen, die ten aanzien van de Joden dis- crimineeren, zoo spoedig mogelijk zullen worden ingetrokken. Er wordt op aangedrongen, dat ingeval deze wensch niet zou worden verhoord, de niet-Arische onderdanen van Duitschland minstens in het genot zullen worden gesteld van een toestand, gelijk aan die, welke de minderheden van Duitsch ras in de landen, die minderheden verplichtingen hebben aan vaard. genieten. De hoop wordt uitgesproken, dat een on der de auspiciën van den Volkenbond ge plaatste organisatie, belast zal worden met het verleenen van een afdoen den bijstand aan de uit Duitschland komende vluchtelin gen. De a anstaande Volkenbondsvergadering wordt dringend verzocht om de verschil lende onderdeelen van de thans door Duitsch land gevolgde anti-Joodsche politiek, even als de gevaren, die hieruit voor de goede be trekkingen tusschen de volken voortvloeien, grondig te bespreken. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. Naar wij vernemen is het Werkcomité „Versch brood bij het ontbijt" .als volgt sa mengesteld: Dr. F. Posthuma. voorzitter; Dr. E. W. Catz. vice-voorzitter; P. Vos, secreta ris en Dr. A. van Raalte en L. Snapper, advi seurs. ÏA.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8