Toestand in Indië is slecht. E' v' R' Sproeten komen vroeg in Een tentoonstelling van veel-zeggende doch stille getuigen. H OE IK GROEIDE ZATERDAG .22 FE.BRUARI 1936 TWEEDE KAMER Een oplossing moet gevonden worden. B- Sneevliet CB-8.PJ DEN HAAG, Vrijdag. De heer Sneevliet (revol. soc.) critiseerde de houding van Mr. Westerman (nationaal) wegens diens aansporing tot een vertoo- ningsverbod van de film ..Rubber". De revol. socialist, toonde zich natuurlijk ook verder een volko men tegenvoeter van Mi". Westerman, wat de in Indië te voeren politiek betreft. Van den G.-G., van Minis ter Colijn. kortom van heel 't beleid in en t. o. v. Indië deugt niets. Onder geen enkele om standigheid is deze spr. bereid zijn stem aan militaire uitga ven voor Indië's ver dediging te geven. Land van ondervoeding, hooge sterfte, analpha'oetisme, dat is Indië Ih zijn felle afstraffing van wat hij als een volslagen verkeerd beleid veroordeelde, wierp de heer Sneevliet even 'n balletje op van de mogelijkheid voor sociaal-democra ten en katholieken om aan hun ontevreden heid uiting te geven door deze begrooting te verwerpen. Aanleiding tot die opmerking, scheen deze afgevaardigde te hebben gege ven, de uitlating van Ir Feber gisteren, dat hij zich nog zijn standpunt t.o.v. deze be- igrooting voorbehield en van het antwoord van Minister Colijn liet afhangen of hij vóór 2»u kunnen stemmen. Intusschen betwijfel de de heer Sneevliet o.i. terecht of het werkelijk zulk een vaart zal loopen. In zijn verdere betoog heeft de heer Sneevliet 't nog over het verband tusschen petroleum én Regeeringsmacht gehad. Een heel wat rustiger geluid kregen we hierna te hooren. toen de heer Max v. Poll (R.-K.) constateerde dat de Regeering toch een beetje aan sommigen zijner wenschen op economisch gebied tegemoet gekomen bleek te zijn. Met dat al, zijn groote ideaal, innige economische samenwerking tusschen moe derland en Indië, is nog even verre van ver wezenlijking als vroeger- De aanpassingspo litiek der Regeering gaat in tegen de an derzijds voorgestane vergrooting van ex portmogelijkheid. Die politiek heeft geleid tot droeve toestan den voor Nederland en voor Indië. Wat men in Indië voor 1937 noodig heèft, is onvindbaar voor be- zuiniEing. Nederland moet uitgaven van de (k.k. suat*P.i Indische schatkist overnemen of overgaan tot devaluatie or schulddelging. Deze Minister mist 't orgaan voor appreciatie van de door geheel Indie onvermijdelijk geachte schuld-verwerping of devaluatie. Wat wij nu nog beleven zijn kunstmatige Injecties met staatsgeld. Het systeem waar aan de Regeering vasthoudt, mist de eigen schappen om zich door eigen kracht nog weer te kunnen oprichten. Deze tweede scherpe aanval uit een R.-K. hóek gaf wel wat te denken en zeker zal Minister Colijn naar deze rede met minder genoegen geluisterd hebben dan naar 't betoog van Mr. Joekes (v -d i die intusschen begon met- te erken nen. dat de economische toestand in Indie slecht is. De Ioonen zijn tot minimale bedragen ge daald. Mede als gevolg van den slechten eco- nomischen toestand komt de tutberculose in ontstellende mate voor. Bovendien moet de huidige voedseltoestand een slechten invloed op de volksgezondheid hebben. In 't bijzonder in Cheribon en Banjoewangi heerscht nood toestand. Spr. somt hierna een gansche reeks van maatregelen op. die ten behoeve van de Indi sche belangen door de Regeering zijn getrof fen. Ieder die zich de moeite geeft om zich re kenschap te geven van wat aan dergelijke re gelingen verbonden is, zal moeten erkennen, dat 'n groote mate van kundigheid en organi satorisch vermogen noodig is om een en ander tot stand te brengen. T.-a.v. de door den heer v. Poll aanbevolen imperiale zelfvoorziening merkt Mr. Joekes op, dat hoogstens 15 pet. van den Indischen uitvoer, hier te lande afzet kan vinden. Bo vendien moet men bedenken, hoe de afzet van Indische suiker hier te lande belangrijken tegenstand ontmoet, wegens de concurrentie, die de suikerproductie hier te lande daarvan ducht. Ging de Regeering over tot verwezenlijking van het door Ir. Cramer aanbevolen Plan van den Arbeid, dan zou dit tenslotte geen funda- menteele verbetering teweeg brengen. Intusschen gaat de Indische gemeenschap onder ondragelijke lasten gebukt en wat ge beurt er nu om hierin te voorzien, met ver mijding tevens van ontoelaatbaar lage loonen? Her waardeer in g van de munt wijze de Re geering hier en in Indië af. Maar dan moet er iets anders worden gedaan. In de eerste plaats zal men een sluitend budget moeten bereiken, terwijl het uitgesloten blijkt de belastingen nog te verhoogen, gezien de sterk verminderde draagkracht der bevolking. Hoe zal men nu nog verder de noodig ge achte bezuinigingen kunnen bereiken, terwijl de uitgaven der landsdiensten reeds tot de uiterste grens beperkt zijn, zoodat er eer ver hooging van uitgaven zal moeten plaats heb ben? Nog meer salarisverlaging of (en) pen sioenkorting kan ook niet meer. Wat dan wel? Nederland moet helpen, zegt men in Indië. De Volksraad heeft in dit opzicht een cri de coeur doen hooren. Nederland staat echter Indië al naar beste krachten bij y.n.l. doordat het crediet van Indië hoofdzakelijk afhankelijk is van 't cre diet van Nederland, dat de Indische leenin gen garandeert. Niet mogelijk acht spr. in tusschen, dat Nederland geld stort of kwijt scheldt. De toestand is dus donker. En nu is het po litiek beleid der Indische Regeering in de oogen van Mr. Joekes helaas in meer dan een geval kortzichtig geweest. Zoo acht hij 't verkeerd, dat de G. G. bij de benoeming van leden van den Volksraad de fout heeft begaan niet meer links georienteerde leden te benoemen. In de 2de plaats is daar 't onbegrijpelijk lankmoedig optreden der Indische overheid t.o.v. de N. S. B. Waarom heeft men in Indië nog altijd geen uniformverbod ingevoerd? Voorts keurt de v. d. woordvoerder af wat ten vorigen jare U, het recht van vereenlging en vergadering is gewijzigd, waardoor te veel macht aan de administratie is toegekend. Onredelijk is 't verder dat zonder uitzonde ring de politie 't recht van toegang heeft ge kregen tot alle vergaderingen of bijeen komsten van staatkundigen aard. En nu moet de Minister niet beweren, dat hij zich met 'n dergelijken maatregel niet kan bemoeien: tenslotte berust de politieke verantwoordelijk- heid voor het beleid hier, bij de Regeering ir Nederland, welke aan 't Nederlandsche Par lement verantwoording verschuldigd is. De economische en de internationale situa tie is moeilijk. Samenwerking, niet slechts tusschen Nederland en Indië, maai' ook met alle bevolkingsgroepen is meer dan ooit ge boden. De communist Roest-am Effendi hield zijn gebruikelijke boetpredikatie over de behoud zucht der vaderlandsche bourgoisie en be toogde dat slechts de vrijheidsstrijd der Indo nesische massa de oplossing zal kunnen brengen. Het economisch beleid der Regeering voert de bevolking naar den ondergang. Directe steun door het moederland met 100 millioen is geboden en in elk geval uitstel van rente betaling en schuldaflossing. Tot besluit voor heden een klaagzang van den heer ter Laan (s.d.), dat de Regeering te veel op de salarissen bezuinigt. Wordt het burgerlijk kinder recht herzien? Naar bekend is, heeft de minister van Justi tie destijds aan het Algemeen College van Toe zicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en opvoedingswezen verzocht een ontwerp tot herziening van het burgerlijk kinderrecht sa men te stellen. Naar wij vernemen, is het Al gemeen College hiermede gereed gekomen en is het ontwerp met memorie van toelichting onlangs aan den minister aangeboden. Begrafenis slachtoffers noodlottigen brand. De Justitie heeft Vrijdag verlof gegeven tot 't begraven van de slachtoffers van den nood lottigen brand op den Achterburgwal te Am sterdam. De drie lijkstoeten zouden heden tegen 12 uur van het Binnengasthuis vertrekken. Het stoffelijk overschot van Van der Weyden en dat der drie kinderen van het gezin Egger- mond, die elk in een lijkwagen worden ge plaatst, zal naar de Oosterbegraafplaats ge bracht worden. De aankomst op de begraafplaats is tegen- twee urn-. Ook de slachtoffers van het gezin Postma (de moeder en drie kinderen) zullen tegen 12 uur van het Binnengasthuis ver trekken. Deze slachtoffers worden begraven op „Vredenhof". Rijnland's nieuwe Diesel gemaal in gebruik. Bemalingscapacïteit driemaal grooter dan van het oude. Hedenmiddag is het nieuwe Dieselgemaal van het Hoogheemraadschap van Rijnland, „Mr. P. A. Pijnacker Hordijk", dat ten Westen van Gouda is gebouwd, officieel in gebruik genomen. Deze installatie beteekent een groote voor uitgang van het huidige bemalingssysteem van den polder. Voor het uitmalen van het overtollige water van Rijnland's boezem beschikt het Hoogheem raadschap over 4 bemalingsinrichtingen; n.l. te Spaarndam, Halfweg, Katwijk en Gouda. Alle deze gemalen -zijn schepradgemalen, aan gedreven door stoommachines. (Volledigiieids- halve zij opgemerkt, dat de stoommachine te Spaarndam nog dit jaar zal worden vervangen door twee dieselmotoren). Van de vier boven genoemde gemalen wordt dat te Gouda ge sticht in 1856/'57 thans vervangen door het nieuwe op 2 K.M. bewesten Gouda gebouwde gemaal. Rijnland heeft reeds jaren den wensch ge koesterd, om zijn installatie te Gouda te ver beteren. Toen de provincie Zuid-Holland de verbetering der scheepvaartverbinding Am sterdamGoudaRotterdam ter hand nam, werd deze gelegenheid door Rijnland aange- p-epen, om tot versterking der bemalings- en inlaatgelegenheid te'Gouda over te gaan. De door de provincie Zuid-Holland en door Rijnland in de laatste jaren in de omgeving van Gouda aangelegde werken, zijn dan ook in onderlinge samenwerking tot stand geko men en vormen tot- op zekere hoogte één on verbrekelijk geheel. Dit gemaal heeft niet slechts een belangrijk grooter (driemaal) vermogen dan het oude door een stoommachine aangedreven schep.- rad-gemaal, het is ook van een geheel ander moderner type. Het nieuwe gemaal bevat drie afzonderlijke agregaten, elk bestaande uit een centrifugaal- pomp, aangedreven door een 6-cylinder diesel motor van 460 P.K. Bij een opvoerhoogte van 2.15 M. kunnen de pompen tezamen 1800 M3. water per minuut verzetten. De maximale op brengst bij kleinere opvoerhoogte bedraagt ca. 2300 M3. per minuut. Daar bij een IJselvloed van 2.40 M. plus N.A.P. nog 1260 M3. water kan worden uitgemalen, zal men thans in staat zijn, onder nagenoeg alle omstandigheden den Gouweboezem te" behëerschen. Verwacht wordt dan ook dat de Gouwe voortaan nog slechts in zeer buitengewone weersomstandigheden en dus bij hooge uitzon dering het „maalpeii" zal bereiken, en dat het wellicht mogelijk zal zijn, in de naaste toe komst de in Rijnland's Algemeene Keur voor komende bepalingen betreffende het maalpeii op de Gouwe af te schaffen, hetgeen zoowel voor de scheepvaart als voor de op de Gouwe uitslaande polders een groot voordeel zal zijn. Versnelde bruggenbouw. Tunnel te Veisen niet om ontwerp aannemelijk te maken Zoo noodig verhooging van motorrijtuigen belasting. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten (Adv. Ingèz. Med.) Als een der voordeelen van de vervanging van de tolheffing door een verhooging van de benzinebelasting. noemt de regeering in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot fi nanciering van den versnelden bruggenbouw, dat er geen kosten van nieuw personeel en materieel of andere perceptiekosten aan verbonden zijn. Hoe gehandeld zal moeten worden als het accres van het benzineverbruik onverhoopt door de toeneming van olie- en benzoltractie verandert in een decres, is bezwaarlijk te voren te zeggen, Men zal dan b.v. zooals in Oostenrijk oor de v" autotractie gebezigde andere brandstoffen dan de benzine in de heffing hierop kunnen betrekken, of, zooals in Nederlandsch-Indië is geschied, de motor rijtuigenbelasting hooger kunnen maken voor automobielen, die met een andere brandstof dan benzine gedreven worden. Nie om het ontwerp aannemelijk te maken is in de M. van T. van den voorgenomen bouw van een brug over of van een tunnel onder het Noordzeekanaal gerept. Eerder is de situatie deze, dat in de omstandig heid, dat een versnelde uitvoering ook van deze oeververbinding wen- schelijk moet worden geacht, de re geering een reden te meer heeft ge zien om voor de financiering van den tunnel en/of 'bruggenbouw een heffing aan te wenden, die geen on middellijk rechtstreeksch verband houdt met de voordeelen, welke de bruggenbouw den contribuabelen brengt. De relletjes bij „De Beul". Scholier tot 50.- boete veroordeeld. Bij de opvoering van ,.De Beul" hebben op 1 December, zooals men zich herinnert, relletjes plaats gehad, waarbij rake klappen zijn uit gedeeld en geïncasseerd. Processen-verbaal bleven niet uit en Vrijdag had een van de aanwezigen een 18-jarig scho lier, wiens vuist tegen het linkeroog van een rechercheur terecht zou zijn gekomen, zich te verantwoorden wegens eenvoudige mishande ling van een ambtenaar in functie. De Officier achtte de mishandeling van den ambtenaar bewezen. Terecht is de rechercheur hardhandig opgetreden. Er waren ernstige relletjes en de rechercheur heeft duidelijk waargenomen, dat verd. herrie maakte. Het optreden van de politie was dus noch onredelijk, noch onrechtmatig. Bij dergelijke relletjes dient stevig te worden opgetreden. Spr. requireerde een gevangenisstraf van zes weken. De politierechter veroordeelde den jongeman tot eeri geldboete van f 50 subs. 25 dagen hechtenis. Psychotechnische expositie te Amersfoort. Er was zulk een enorme belangstelling voor de eerste Nederlandsche Psychotechnische tentoonstelling te Amersfoort van een zeer heterogeen publiek dat dit interessante ex periment, naar wij hopen t.z.t. herhaald zal worden en dan liefst in een gebouw dat be ter berekend zal zijn. voor zulk een toeloop. Tpen de schoolklassen in drommen kwamen opzetten, was het, in sommige zalen, een worsteling om er in en uit te komen en het kostte de grootste moeite het een en ander be hoorlijk te zien. Hevig geïnteresseerd was ,de rijpere jeugd" in al die leuke tests, waar mede zij kennis kon maken. Al is deze tentoonstelling natuurlijk niet in de eerste plaats bedoeld voor hen, maar voor de leiders op het gebied van beroepskeuze, onderwijs, bedrijfs- en zakenlieden, hun gretige belangstelling toont toch duidelijk aan, hoezeer psychotechniek in onzen tijd past en door jonge menschen wordt gewaar deerd. Het zijn vooral de inzendingen van het Sociaal-paedagogisch Instituut „De dr. D. Bos-stichting" te Groningen en de expositie van de Vrije Universiteit, van prof. Waterink, die zulk een boeiende demonstratie geven van de ingenieuse wijzen, waarop bij proef personen een onderzoek wordt ingesteld naar: zintuigelijke waarnemingen, naar kleu renblindheid, kleurgevoeligheid, tastzin, spier- gevoeLhandvastheid en handvaardigheid, op merkzaamheid, visueel geheugen, ruimtelijk voorstellingsvermogen, theoretisch en prac- tisch intellect, technische intellingentie. In de stand van Philips toont o.a. een reeks foto's aan, hoe met behulp van tests, in an derhalf uur tijds. de halfgeschoolde krachten van de ongeschoolde kunnen worden onder scheiden. In de leiddraad, die aan deze stand wordt uitgereikt, lezen wij: „Bij het aanne men'van personeel en leerlingen spelen te veel subjectieve invloeden en toevalsfacto ren een rol, hetgeen leidt tot veel verspilling van tijd, geld en levensvreugde. De bedrijfs psycholoog heeft tot taak door zorgvuldig on derzoek de capaciteiten der candidaten te toetsen en op deze wijze mee te helpen, dat de rechte man op de rechte plaats komt". Het psychotechnisch laboratorium van Philips werd reeds in 1922 opgericht. In een ander zaaltje toonden foto's aan, op welke wijze er studies worden gemaakt van bewegingen, die voor een steeds weer her haalde handeling noodig zijn. In het eene ge val betrof het 't inpakken van vijf en twintig doosjes lucifers in vijf rijtjes van vijf; in het andere geval ging het om het inleggen van een stukje papier en een cartonnetje in doos jes, die met cigaretten gevuld moesten wor den. Et wordt bij dergelijke proeven altijd ge zocht naar de mogelijkheid dat de bewegingen zichzelf registreeren. Zoo had men hier de ruimte, waarin de proefpersoon werkte, meer dan-p half donker gemaakt; aan ieder der handen en aan de schouder van de arbeidster was een lichtje bevestigd. Het resultaat was, dat op de foto, tegen een zwarten achter grond zich een wirwar van lijnen afteekent, waarop alle bewegingen te volgen zijn. Ook de leek kan zonder veel moeite waarnemen, dat bij de doordachte methode van handelen het aantal bewegingen veel kleiner is en dat er bovendien een zeker rhytlnne in is geko men, dat de bewegingen vloeiender maakt. Het was gebleken, dat de arbeidspreseaties, door de verbeterde bewegingsmethode, geste gen waren met 22 pet, voor de minder han dige paksters en met. 7 pet. voor de vlugsten. De practische waarde van zulke proeven is daarmede dus duidelijk aangetoond, want zoo wel werkgever als werkneemster zijn er mede gebaat. De laatsten kunnen haar loon opvoeren doordat zij meer werk afleveren, terwijl zij tevens het voordeel hebben, dat zij minder moe worden. Grafische voorstellingen van arbeidspresta ties kunnen in vele zaken van groote betee- kenis zijn. Wij zagen hier in roode en groene, stijgende en dalende lijnen de verhouding aangegeven tusschen den tijd, dien verkoop sters in een warenhuis beschikbaar hebben en den tijd dien zij daadwerkelijk noodig hebben voor het bedienen van klanten. Deze tijdstudie toonde eeii merkwaardige serie Van spitsuren aan voor den Zaterdag, die samën- viel met den laatsten dag van de maand, wanneer zoowel maandsalarissen als week- loonen ontvangen zijn. De lijnenverhouding van den volgenden Zaterdag gaf een veel kal mer verloop te zien. Hoeveel tijdverspilling- kan er, met behulp van zulke studies voor komen worden. Het psychotechnisch labortorium van de P. T. T. (Post, Telefoon en Telegrafie), dat onder leiding staat van mej. Dr. R. A. Biegel is met een mooie stand vertegenwoordigd. Wat een groot deel van het publiek hier rechtstreeks raakt, zijn de proeven en onder zoekingen betreffende auto, en schrijfma chine. Ieder stapt dadelijk af op de keurige, moderne tafel met de diapositieven, die laten zien aan welke (zware) proeven van concen tratie van aandacht, reactiesnelheid en nog veel meer, chauffeurs worden onderworpen. Deze testserie wordt uitgevoerd in 't Psycho technisch Laboratorium van P. T. T. in Den Haag. Personen, die reeds kunnen chauf- feeren, moeten een rijproef afleggen in het auto-apparaat, dat alle organen bevat, die voor het besturen van een auto noodig zijn. Op een groot projectiedoek wordt een film ge projecteerd, opgenomen uit een rijdende auto. De chauffeur moet op de gebeurtenissen in die film reageer en. Al zijn reacties worden op een papierstrook vastgelegd. De methode voor keuring van chauffeurs is in hoofdzaak een navolging van de methode, die reeds meer dan 10 jaar met succes in Parijs wordt toegepast in het Psychotechnisch laborato rium van de Société des Transports en Com- mun de la Region Parisienne. Deze methode is in vele landen nagevolgd. Het aantal on gevallen per chauffeur of wagenbestuurder per jaar vertoonde een afname van 82 pet. Het psychotechnisch laboratorium van het Staatsbedrijf der P. T. T. werkt in de eerste plaats voor den eigen dienst. In die geval len echter, waarin bij onderzoek of keuringen sen speciaal instrumentarium noodig is, dat elders niet beschikbaar is, kunnen ook bui tenstaanders van de diensten van het labo ratorium gebruik maken. Het laboratorium keurt daarom voor buitenstaanders radio telegrafisten, telefonisten en vooral chauf feurs. Mejuffrouw Dr. Biegel heeft- voor de oplei ding van radiotelegrafisten nieuwe methoden ontworpen, die een besparing van 40 pCt. van den opleidingstijd geven. Ook heeft zij, op verzoek van het Nederlandsch Instituut van Efficiency een onderzoek verricht met betrek king tot schrijfmachinemanipulatie, dat leidde tot het ontwerpen van een nieuw toetsen bord voor de schrijfmachine. De uitkomst van haar onderzoekingen zijn vastgelegd in een geschriftje „Efficiency en de schrijfmachine", waarin ook een afbeelding van het ontwerp van een nieuw toetsenbord is opgenomen. De voornaamste bezwaren van Dr. Biegel tegen het bestaande toetsenbord zijn gegrond op het feit, dat men daarbij uitgaat van de voor onderstelling dat rechter en linkerhand con gruent zijn, wat juist niet het geval is. Boven dien worden de pinken overbelast. Zij gaat, bij haar nieuw ontwerp uit van een anderen stand der handen en wil het zware werk, dat nu van de zwakste vingers verlangd wordt, laten doen door de wijsvingers en de toetsen daarvoor in het midden van 't toetsenbord aanbrengen. Begrijpelijk, ook voor een leek, zij de af beeldingen van de proeven, die genomen wor den voor de keuring van telefonisten, typisten, bestellers. Hun bewegingen worden langs elec- trischen weg automatisch geregistreerd en de vernuftige en fijne instrumenten, die daar voor noodig zijn, worden op het laboratorium der P.T.T. gemaakt. Van een verbluffend vernuft getuigen de instrumenten, vochtmeters, tijdmeters en controleklokken voor bedrijven en fabrieken en voor auto's, die de stand van den Haar lemmer Joh. E. Post te zien geeft. Zij zijn, voor een leek niet te begrijpen, maar van de tachograaf kan hij het nut toch wel dadelijk inzien. Stel u voor, een klok, die op het dash board van de auto wordt aangebracht en waar binnen in zit, een kleine wassschijf, een soort gramofoonplaat, maar van rood papier met een gladde waslaag, waarop een schaalver deling en cijfers voorkomen. Iedere beweging van de auto wordt nu genoteerd op die was plaat, waar drie steenen schrijvers krasjes maken in de was, waardoor de roode onder grond zichtbaar wordt. Op die wasschijf, die drie cent kost en iederen dag vernieuwd wordt, komt dus onuitwischbaar een rapport te staan van het loopen of stilstaan van den wagen, het aantal gereden kilometers en de directe snelheid op ieder uur van den dag. Waar het gebleken is een feit te zijn. dat regelmatig rijden doelmatig en goedkoop is en onregelmatig rijden verlies beteekent van olie, benzine en banden, is duidelijk, dat in dit in strument een prachtig controlemiddel gevon den wordt voor wie b.v. chauffeurs in dienst heeft op vrachtwagens of taxi's. Ten slotte noemen wij nog de stand van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam en die van het Genootschap voor Reclame, die veel nuttig en mooi materiaal laat zien. A. H. LOEFFBOKMA. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 22 Februari: De heer Th. Delprat, ingenieur in Ned.-Indië, thans tijdelijk in het vader land, heeft aan het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier een belangrijke bijdragen geschonken, namelijk een verzameling wandelstokken van Indisch hout en rotan, door inlanders bewerkt. De uitmuntende bewerking en vooral de kunstig uit buffelhoorn gesneden knoppen, meest Indische motieven voor stellende, verdienen zeer de aandacht en wekken de vraag of de invoer van wandelstokken uit Ned.-Indië niet een nieuwe bron van vertier zou kunnen op leveren, zoowel in 't belang der Indische volksvlijt, als vooral in dat van onze kunstvaardige ambachtslieden. Jaarlijks worden massa's wandelstokken, de een al leelijker dan de andere, uit het bui tenland ingevoerd, en onze koloniën in Oost en West vloeien over van de prach tigste hout- en rotansoorten. VAN NUl TOT ACTEUR Teleurstelling. Op mijn dakkamertje zat ik en staarde voor mij uit. En het waren weinig vroolijke gedachten die mijn brein te verwerken had. Als ik eerlijk tegenover mij zelf was het is heel moeilijk dat te zijn, maar ik dwong mij er toe moest ik bekennen, dat de drie maanden van mijn tooneelspelersloqp- baan mij vrijwel niets dan de diepste te leurstellingen hadden gébracht. Van al mijn grootsche plannen was al bijzonder weinig terecht gekomen. Aan mijn vroegere idealen dacht ik al niet meer. Het leven was grauw, grauw en zorgelijk. Als ik mij het jongetje herinnerde, dat vol illusies naar Amsterdam was gereisd, dat zich den koning te rijk had gevoeld met zijn engagement, dat meende de eerste stap te hebben gezet op den weg die lijnrecht naar roem en succes liep, dan kón ik alleen maar smalend glimlachen. Hoe lang was dat alles geleden, hoe ver, hoe oneindig ver stond ik van dat weltfremde knaapje af dat een twee drie acteur wou worden en meende Vondel te kunnen reci- teeren; dat de kritiek van zijn directeur naast- zich had neergelegd en het zelfs niet noodig had gevonden er eens over na te denken. Als ik naging wat drie maanden tooneel- spelersloopbaan me hadden geleerd, dan moest ik erkennen dat het veel was. Alleen, met het vak had datgene wat ik - had - op gestoken weinig te maken. Wat ikdaarvan had gezien- had me hopeloos gedesillusio neerd, van den eersten dag af. Onze repetitiezaal was een kale kamer bo- ven een café in een volksbuurt. En ik, dié gedacht had, eiken dag in letterlijken zin voor het voetlicht te komen. De dames en heeren van het gezelschap zaten op een rij stoelen langs de wand; de dames breiden, de heeren rookten en samen roddelden ze. Soms werd er ter afwisseling gekaart, ge geeuwd en gelezen, maar geroddeld werd er altijd. Wie „op" moest werd door den re gisseur of door een der spelers gewaar schuwd. vervulde zijn taak en ging weer on bewogen door met wat hem oneindig meer scheen te interesseeren dan het tooneelspe- len: rooken, lezen, geeuwen, roddelen. Toen ik. voor het eerst in dit gezelschap verscheen, werd ik met een soort verwon derde onverschilligheid ontvangen. Ik stelde mij netjes aan iedereen voor, maar niemand scheen eenige belangstelling voor den jeug digen kunstbroer te koesteren. Ik voelde mij als iemand die binnen komt vallen in een bridge-drive zonder het verschil te kennen tusschen een heer en een boer: men heeft te veel hoffelijkheid om den indringer de deur te wijzen, maar verwacht daartegen over van hem genoeg hoffelijkheid om zoo spoedig mogelijk het veld te ruimen. Bén was er zelfs die mij met duidelijke achteloos heid bejegende. Hij was van miin leeftijd en leek zoo op het oog een geschikte vent. Ik begreep toen niets van zijn haast onhebbe lijke manier van doen; later drong het tot mij door, dat hij een concurrent in mij zag. Acteurs zijn nooit hartelijk tegen concurren ten. actrices juist veel te hartelijk. Nu trof het ook wel bijzonder ongelukkig, dat ik midden in de repetites viel van een klucht, die vroeger „goud had opgebracht" en waarvan het gezelschap alleen om die reden een reprise ging geven. En er bestaat geen beter middel om zelfs den fanatieksten acteur tot een ijsblok te maken, dan het re- peteeren van een klucht: de eindelooze her haling maakt zelfs de pikantste aardigheid zouteloos en de geestigste zet flauw. Na en kele weken kunnen alleen de allergerouti- neerdste spelers zich nog een denkbeeld vor men van het effect dat him spel op het pu bliek zal maken. Mijn taak bestond voornamelijk hierin, dat ik, achter een gordijn verscholen, een minnend paartje moest bespieden er telkens als het tot de eerste schuchtere kus zou ko men, „koekoek" roepen moest. Als we deze scène eenige malen hadden herhaald trok ik mijn jas weer aan, zette mijn hoed "óp, groette het gezelschap dat nauwelijks rea geerde en begaf mij naar de Stadsbiblio theek en Leeszaal, waar ik voor niets genoot van warmte, licht en boeken. In den be ginne vierde ik mijn leeshonger bot op alles wat met tooneel verband hield, maar al gauw deed ik niet veel anders dan een krant inkijken en soezen in de warmte. Dan zocht ik mijn schamel zolderkamertje weer op. Zoo kropen de dagen voort Ik kende nie mand en niemand in de groote stad scheen behoefte of lust te h:bben mij te leeren ken nen. Dat was het droeve begin van mijn car rière. ZWARE STRAF WEGENS BALDADIGE BRANDMELDING. De Amsterdamsche Kinderrechter mr. Knuttel veroordeelde Vrijdag conform den eisch van deix officier mr. B. Kist. een 15-ja- rigen fietsjongen. die op 18 December een brandmelder in West baldadig had inge drukt, tot een maand tuchtschoolstraf on voorwaardelijk..

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2