SPORT EN SPEL FIJEN. VOETBAL. pe wedstrijden voor Zondag. iwm we in ons vorige overzicht als ons Sden uitspraken, dat V.S.V. het in Am- hoogstens tot een gelijk spel zou zijn we niet te pessimistisch ge- St want het resultaat was. dat de rood- Jión mei leege handen huiswaarts keer- henfcn n«t «s het vreugde_Tolle begiII rin VSV een 2—0 voorsprong boekte, «n dubbele teleurstelling was, is te begrïj- ontmoeting tegen Sparta op Zondag zou door deze nederlaag van V.S.V. veel n belangrijkheid hebben verloren, ware niet dat de Rotterdammers al een zeer en erwa'chte nederlaag tegen Hermes-D.V.S. Wee Daardoor is de onderlinge verhouding Lv«?hen Sparta en V.S.V. dezelfde gebleven en zou dus een IJmuider-overwinning de VS V 'ers tot op cén punt van het Spartaan- sche totaal brengen. zoover zijn we natuurlijk nog met. maar nnmoeelflk lijkt ons een en ander geenszins. Waarom zou V.S.V. morgen op eigen terrein <It kunnen doen. wat aan Hermes-DV.S. de" vor™week op Spangen gelukte? Men kan er zeker van zijn. dat de V.S.V.'ers moreen hun laatste kans tot het uiterste zul len verdedigen. En daar de Spartanen zich ie mooie kans. welke zij inderdaad nog heb- hen niet graag zullen laten ontglippen, kan men er eveneens van overtuigd zijn. dat het morgen op het V.S.V.-terrein, dat wel door een° groote schare belangstellenden omringd zal zijn, geducht zal spannen. Ook ten opzichte van de Stormvogels-ver richtingen tegen V.U.C. zijn we niet te pes- eimistisch geweest. We schreven, dat Storm vogels in haar wedstrijden tegen V.U.C. meestal niet fortuinlijk is en dat het ons niets zou verwonderen, als de Hagenaars het tot een gelijk spel brachten. En zelfs hier mee stelde V.U.C. zich niet tevreden, zoodat zij op twee wel zeer kostbare punten beslag 16 Het mag voor de Vogels een geluk heeten, dat zij in het begin van de competitie zich flink geweerd hebben, want den laaisten tijd zijn zij er zóó uit, dat hun spel niets beter is dan dat van de clubs, welke voor de on- derste plaats in aanmerking ko komen. In de voor hoede rammelt het geducht. Fijen bouwt de aanval len fraai op, maar de andere aanval lers verzuimen de kroon op het werk te zetten. Hier komt nog bij, dat hij in de midden linie ook zeer ge mist wordt, zoodat ook de verdediging niet meer zoo hecht is. Morgen spelen de Vogels reeds him zestienden wed strijd. Ze komen dan in het veld tegen Ex celsior. van welke club in IJmuiden met 31 gewonnen werd. Voor de Rotterdammers, die nog voor de onderste plaats in aanmerking komen, is deze ontmoeting van heel wat meer belang, dan voor Stormvogels, immers Haak c.s. staan practisch gesproken op een veilige plaats. Uit het feit echter, dat de elftal-commissie Fijen weer op de spilplaats heeft gezet en een junior-speler- in de voor hoede heeft opgesteld, zou men gaan opma ken, dat men in Stormvogels-kringen nu reeds gaat experimenteeren voor het ko mende seizoen. Nu de IJmuider-verdediging vrijwel weer op haar sterkst is samengesteld, zal het Excelsior niet gemakkelijk vallen, re vanche te nemen. Wij houden het op een gelijk spel. Kinheim behaalde Zondag jl. tegen Zee- fourgia een gelijk spel en als we in aanmer king nemen, dat de Amsterdammers nog een zeer behoorlijke kans op de bovenste plaats hadden, kan dat als een zeer goede prestatie van de Noordelijke Velsenaren wórden aan gemerkt. Een andere vraag is natuurlijk, of dit gelijke spel hun nog helpen zal. Het zou struisvogel-politiek zijn, niet te erkennen, dat de toestand werkelijk précair is. Drie punten achterstand inhalen op Alcmaria Victrix met nog vier wedstrijden voor den boeg is werkelijk een zware opgave, vooral, wanneer we bedenken, dat de Kinheimers nog bij de leiders E.D.O. en D.O.S. op bezoek moeten. Zal Kinheim dus vermoedelijk wel niet aan de onderste plaats ontkomen, de nog restende vier ontmoetingen moeten gespeeld worden als die van Zondag jl. tegen Zeebur- gia. In de eerste plaats, omdat men tenslotte nooit weet, hoe een voetbal rolt en verder omdat ze, zoo noodig, een goede training be- teekenen voor de komende degradatiewed strijden. Zondag a.s. brengen de Kinhei mers een bezoek aan U.V.V. Op eigen terrein werd een 72 nederlaag geleden. Veel hoop, dat Kinheim volledig revanche zal nemen, hebben we niet. In het gunstigste geval re kenen we op een gelijk spel. Wie zal het halen? De Kennemers of Zandvoort? Zooals onze lezers weten is de strijd om het kampioenschap der derde klasse A van Afdeeling II wel bijzonder spannend. Het gaat tusschen De Kennemers en Zand voort. Op het oogenblik zijn hun cijfers als volgt: gesp.gew.gel. verl. pnt. v.-t. gem. Zandvoort 13 10 2 1 22 39—15 1.69 Kennemers 12 10 0 2 20 48—18 1.67 Morgen ontmoeten ze elkaar in Beverwijk voor de tweede maal in dit seizoen. De eer ste wedstrijd had op Zondag 10 November te Zandvoort plaats, waarbij de Wijkers met 3—1 wonnen. Het leek toen op een debacle voor de Zandvoorters te zullen uitloopen, want rust kwam reeds met 3—0. In de twee de helft wist Zandvoort echter spoedig tegen te scoren, waarbij het bleef. Sindsdien hebben beide clubs zoovele suc cessen geboekt, dab zij, elkaar hevig becon- curreerend, nog steeds de leiding hebben. We hebben eens aan de voorzitters van- beide vereenigingen naar hun meening over de kampioenskans hunner club geïnfor meerd. De voorzitter van „Zandvoort", de heer P. Schaap, was van oordeel, dat de kansen van beide clubs vrijwel gelijk stonden. „Een klein voordeel voor Zandvoort is het zeker", zei de heer Schaap, „dat zij reeds 22 punten heeft verzameld in dertien wedstrijden, ter wijl de Kennemers nog een wedstrijd moeten "winnen om hetzelfde aantal punten te be machtigen. Het feit, dat alle spelers zich extra fit voelen en dat het elftal als geheel in zeer goeden vorm is, verhoogt de kansen voor Zandvoort niet onbelangrijk, te meer daar we uit de bereikte resultaten in de laatste wedstrijden meenen opgemerkt te hebben, dat de Kennemers wel eens beter m vorm geweest zijn, dan den laatsten tijd. De Kennemers moeten nog spelen: thuis te- lnn^?A-»,dVo°?-,eri Scfoveningën. uit: tegen Hülegóm, Scholen, Hillinen en B.M.T. - zandvoort ^speelt nog thuis tegen: Hille- i^hien- uit t€£en: De Kennemers, Scheveningen en B.M.T. Ik ben van mee- nmg, dat de taak van Zandvoort zeker niet zoo zwaar meer is, als die van de Kenne mers Over den wedstrijd van a.s. Zondag wensch- te de neer Scnaap zich niet uit te laten. Van beide zijden zullen de spelers zich natuur- hiK tot net uiterste inspannen om te winnen. Hij zou echter ai tevreden zijn, als de elftallen na een sportieven en hoogstaanden strijd de punten eerlijk deelden. Tr>ï zoover de heer Schaao. YV. J. DU1VEMAN, aanvoerder van „De Kennemers" J. YY'EBER, aanvoerder van „Zandvoort". „Wij kunnen winnen", zei de heer M. Lindner, voorzitter van „De Kennemers", „wanneer ons elftal Zondag zijn ouden vorm althans terug heeft. Wij kunnen er slechts het beste van hopen en we zien den grooten strijd vol vertrouwen tegemoet. Ons elftal is volledig, ook Effem en Gordijn zijn weer op gesteld, zoodat een fraaie wedstrijd verwacht mag worden. We kunnen er wel van over tuigd zijn, dat de spelers hun uiterste best zullen doen om de kostbare punten in Bever wijk te houden. Dat Zandvoort bezield met dezelfde groote plannen naar Beverwijk komt, wordt volkomen beseft. In ieder geval wordt de ontmoeting KennemersZandvoort het hoogtepunt van het voetbalseizoen in onze afdeeling. Wanneer dan ook de weers omstandigheden bij dezen wedstrijd willen meewerken, zal een duizendkoppige menigte van een mooien, sportieven strijd kunnen genieten, waarin de sterkste moet zegevie ren". Beverwijk trekt naar Holland ia. Zooals wij in ons vorige overzicht duidelijk deden uit komen, is de positie van de roodwitten door hun minder succesvol spel van de laatste weken er niet beter op geworden. We zouden het dan ook van de Beverwijkers zeer juist gezien achten, wanneer ze Hollandia even als op 10 November beide punten afhandig maakten. We zijn hiervan echter nog niet vast overtuigd, want Hollandia Is tot dusver op eigen terrein nog slechts eenmaal ge klopt Het feit echter, dat dit gelukt ls aan Succes", doet ons weer nief geheel wan hopen. Stormvogels 2 krijgt Blauw Wit 2 op be zoek. Dat wordt een aardige ontmoeting, want deze partijen ontloopen elkaar niet zoo veel in kracht. Op het Blauw Wit-terrein won Stormvogels destijds met 23 en ook thans geven wij den Vogels de meeste kans. De V.S.V.-reserves hebben Zondag jl. den aanstaanden kampioenen het vuur na aan de schenen gelegd. Het scheelde zelfs niet veel, of H.F.C. 2 had in IJmuiden een veer ge laten! Tegen W.M.S. 2 zal V.S.V. o.i. op min der tegenstand stuiten. Deze Amsterdammers behaalden uit 11 wedstrijden slechts 2 pun ten. Merkwaardig genoeg was V.S.V. één van de twee clubs, die den Amsterdammers een puntje offreerden. We rekenen morgen op een overwinning. Voor Kennemers 2 is geen wedstrijd vast gesteld. De toestand van Leo Halle. De toestand van Leo Halle is zich in zulk een gunstigen zin blijven ontwikkelen, zoo lezen we in de „Sportkr.", dat hij vermoedelijk binnenkort het ziekenhuis waarin hij dan drie weken zal hebben vertoefd zal kunnen veriat,en. De heeren Boeljon en Glendenning zijn dezer dagen bij hem op bezoek geweest en constateerden dat hij er best uitzag en dat hij „eet als een wolf". Dat gaat dus harcl den goeden kant uit en als alles goed blijft gaan, zal Leo Halle spoedig in zijn gezin zijn teruggekeerd. Van voetbal is, natuurlijk, den eersten tijd nog geen sprake. Go-Ahead zal er niet op mogen rekenen, dat hij dit seizoen nog van de partij zal kunnen zijn en dat hij in de wedstrijden tegen België in het Nederlandsche doel zal staan, is al even onwaarschijnlijk. De KennemersZandvoort. 1 Onze medewerker Criticus zal morgenmiddag den wedstrijd De Kennemers—Zandvoort bij wonen en daarover in ons nummer van a.s. Maandag een beschouwing geven. EXCELSIORSTORMVOGELS. Stormvogels komt uit met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Tol, Fijen, Wey, d. Steen, Jacobs, v. d. Lugt, Prins, v. d. Laan. DAMRUBRIEK. onder leiding van B. Dukel. Voor onze probleemliefhebbers allereerst een vraagstuk van den heer F. J. Ham, Rotterdam. ZWART 8 8 Wi H SP m 8 1 m m s W 9 m Hl 9 m 9 w n wk Hl £S Iial VW/A 11 m m É8 Hf fff il WIT Zwart: 8 11 12 13 14 15 17 18 19 21 22 27 Wit: 24 28 30 32 33 35 36 38 39 42 43 44 Mag Zwart 1823 spelen? Wit speelt en wint. De oplossing luidt: 3329 4237 3530 36x20 24x2 2x12. Een prachtig vraagstuk! UIT DEN WEDSTRIJD G. S.—T. E. P. Onderstaande partij werd gespeeld in den competitiewedstrijd van den R.K. Dambond G. S.—T. E. P. op 4 Februari j.l.. P. Hollen- berg, Wit. J. Gomes, Zwart. De beste leeftijd voor sportbeoefening Sonja Henie's plannen Een bandleiding voor de hengelsportFransche wereldkampioenen Cross-country-races in Sandown Park Een wegwedstrijd voor wielrenners te Scheveningen?; Waarom geen in Zandvoort?; Om den Mollerus-beker; De Engelsche Cup. Op welken leeftijd is men het best in staat, in de vex-schillende takken van sport records te verbeteren en topprestaties te leveren? Dit onderwerp werd onlangs door Dr. Wynn Jones voor een Engelsche wetenschappelijke vereeni- ging behandeld en hij kwam tot de volgende conclusies: Boksen 21 jaar, worstelen 22, voetbal, rugby, hardloopen en vèrspringen 23, speerwerpen, middel-afstand en hordenloop, hoogspringen 24, polshoogspringen, lange afstand-loopen en kogelslingeren 25, discuswerpen 26, hockey 27, tennis 28, gewichtheffen en cricket 30, golf 35. Wij weten niet, of Dr. Wynn Jones deze conclusies door practische ervaring heeft ver kregen, maar de leef tij deni voor de hockey- en tennisspelers lijken ons rijkelijk hoog. Dat de krachtsportbeoefenaren en de cricketers eerst op 30-jarigen leeftijd tot volle ontwikkeling- komen, zal wel een verschillende oorzaak heb ben, de „googly"-bowler Grimmett of, om. dich ter bij huis te blijven, dé V.R.A.-batsman Gle- ï'um maken nu niet bepaald den indruk van zwaargespierde athleten en het is zeer de vraag of zij een goed figuur zouden slaan bij het heffen of drukken van een 80 kilogram ge wicht. Het is jammer, dat bovengenoemde dokter ons niets vertelt omtrent den besten leeftijd voor kunstrijden op de sch-r.ats, mogelijk ver zwijgt hij dat opzettelijk, omdat er zoovele dames aan deelnemen. In 1924 was Sonja Henie 12 jaar oud en bereikte op de Winter spelen te Chamonix de achtste plaats. Thans, na het behalen van drie Olympische titels en negen wereldkampioenschappen, behoort ze op 24-jarigen leeftijd al tot de oudsten in haar categorie en wordt meer en meer bedreigd door de 15-jarige Cecilia Colledge. Een andere Engelsche deelneemster, Jepson Turner is 12 en de Japansche Inada 11 jaar oud. Gerekend naar deze gegevens zou Dr. Jones niets anders overblijven dan Sonja Henie onder de vetera nen te klasseeren: wellicht was hij een tikje huiverig om dat te doen. Er wordt dezer dagen overigens veel geraden naar de toekomstplannen van de Noorsche kampioene. Drie jaar geleden heeft zij reeds verklaard, na het behalen van haar derde Olympische en tiende wereldkampioenschap met wedstrijden te zullen ophouden, maar een vrouw is nu eenmaal veranderlijk. Het is mis schien niet algemeen bekend, dat Sonja in het geheim verloofd is met Jeff Dickson, den bekenden Amerikaanschen bokspromotor, die sinds jaren in Parijs woont en die op het ge bied van organiseeren van belangrijke sport evenementen bijna niet te overtreffen is en daarom als de opvolger van Tex Rickard wordt beschouwd. Men kan zich trouwens best indenken, dat Sonja Henie ten langen leste genoeg krijgt van het kunstrijden; wanneer men tien keer wereldkampioen is geweest, moet een derge lijke eer op haar tenslotte denzelfden indruk maken als het winnen van een partijtje ping pong in den huiselijken kring. Met dit ver schil, dat een vrouw er nu eenmaal een bizon der genoegen in schept, haar sexegenooten te overvleugelen, al is het dan ook maar met een nieuw voorjaarshoedje op een ijskouden Fe- bruari-dag. Van het ijs naar het water.il n'y a qu'un pas. Een Fransche sportjournalist heeft een boekje geschreven over zijn ervaringen bij de hengelsport onder den vrij-vertaalden titel van: „Stil, ik heb beet". Dit is ongetwijfeld een zeer suggestieve titel, die den student van het leven der visschen, hun ambities en hun gastronomische kwali teiten oogenblikkelijk in hoogspanning brengt. Immers, de gewaarwording, „beet" te hebben, mag toch als het „moment suprème" van de hengelsport worden beschouwd. We vermoeden, dat Dr. Wynn Jones eenige moeite zou hebben, den besten leeftijd voor het beoefenen van deze sport vast te stellen, want het vangen van stekelbaarsjes in de Delft vereischt weer geheel andere kwaliteiten van lichaam en geest dan het verschalken van een walvisch aan de kusten van Lapland, of waar deze Rolls-Royces der zee dan ook ver schalkt worden. Een ding is zeker, het visschen op snoek ver schaft den sportsman evenveel genoegen als dat op zalm in de snelvlietende Schotsche wa teren en vreugde is een der meest waarde volle dingen, die de beoefening van sport, wel ke dan ook, ons kan geven. Voor eventueele liefhebbers van vischlectuur, anders dan het kookboek, vermelden we hier, dat het boven bedoelde boekje van den Franschman Pierre Lorme getiteld is: „Chut! ga mord". Door de overwinning van den vlieggewicht Angelmann heeft Frankrijk voor de achtste maal een wereldkampioenschap in het boksen veroverd. De eerste was Georges Carpentier, die in October 1920 den halfzwaargewichttitel won door Battling Levinsky in Amerika te verslaan. Twee jaar later verloor hij door eigen schuld van den beruchten Senegalee- schen neger Battling Siki, die ook Fransch onderdaan was. De vedergewicht Eugène Criqui had slechts één maand plezier van zijn titel, want hij zette dien te New-York onmid dellijk weer op het spel, doch André Routis nam een jaar later revanche. Voorts hadden de Franschen driemaal succes in het vliegge wicht, n.l. met Emile Pladner, Young Pérez en Valentin Angelmann. De middengewicht Mar cel Thil heeft zijn titel het langst weten te bewaren en te exploiteeren, want hij is nog steeds, sedert 1932, wereldkampioen. Carpentier, Routis en Pladner hebben thans een café, dat van eerstgenoemde is een zeer modern ingerichte bar; Criqui is manager van een aantal jeugdige boksers, de overigen zijn nog steeds actief in den ring, terwijl Battling Siki destijds in New-York vermoord werd. Carpentier, die thans in Cannes woont, heeft reeds heel wat ambachten gehad. Eerst was hij deelgenoot in een aluminiumfabriek, ver volgens music-hall artist en filmspeler en thans schrijft hij kritieken over boksmatches te Parijs. Zaterdag a.s. worden op de Sandown Park- paardenrenbaan dicht bij Londen de Southern cross-country kampioenschappen voor seniores en juniores gehoden. Niet minder dan 630 athleten komen aan den start en men ver wacht een groote menigte toeschouwers, even als dat in de jaren omstreeks 1880 het geval was, toen deze wedstrijden herhaaldelijk op de Sandown-baan georganiseerd werden. In latere tijden waren de officials van mee ning, dat een cross-country over ruw terrein en omgeploegd land moest gaan, reden waar om men ze meestal in een onbekende en moei lijk te bereiken streek hield, zoodat bijna nie mand kwam kijken. De Franschen daarente gen lieten dit soort races steeds op een ren baan ioopen en als gevolg van dit voorbeeld zijn thans ook de Engelsche organisatoren daartoe overgegaan. Toch is het Sandown- parcours niet zoo gemakkelijk; de baan zelf is met dik gras begroeid en de langzaam stij gende heuvels moeten meermalen „beklom men" worden, wat op den duur veel van het uithoudingsvermogen vergt. Behalve een individueel winnaar zal er ook een team-winnaar zijn, want 61 teams van diverse athletiek-vereenigingen hebben inge schreven, o.a. de van oudsher bekende Bel- grave, Finchley, South London en Polytechnic Harriers. Vorig jaar won Surrey het Zuidelijk en Belgrave het nationaal cross-country kam pioenschap. Frank Close en Arthur Penny zijn de favorieten, terwijl een vroeger kampioen, Sergeant Cottrell, die juist met zijn regiment uit Caïro terug is, zijn kans nog eens wil wa gen. Cottrell werd in 1922 met een halven me ter verschil door Harry Payne geklopt, doch zegevierde in 1923, '24, '25 en 1929, een unieke prestatie. Naar verluidt, koestert men het plan in Juni a.s. een wegwedstrijd over een gesloten circuit voor wielrenners te organiseeren om den grooten prijs van Scheveningen en, indien dit plan met succes bekroond wordt, er een jaarlijks terugkeerende sportgebeurtenis van te maken. Afgezien van het feit, dat een der gelijk evenement de badplaats ten goede zal komen en voor de noodige opvroolijking zal zorgen, is het toe te juichen, dat eindelijk in ons land ook eens een wielerwedstrijd op den weg wordt toegestaan, gelijk dat- in andere landen regelmatig het geval is en die steeds groote belangstelling trekken. En waarom ook niet? Als Holland renners naar het Olympisch- en wereldkampioenschap op den weg afvaardigt, moeten deze vertegen woordigers toch zeker de gelegenheid hebben, in eigen land wedstrijd-ervaring op te doen. Pellenaars won twee jaar geleden te Leipzig een wereldtitel, doch het nationaal kampioen schap moet herhaaldelijk in België worden verreden, omdat het in Nederland om onna speurlijke redenen verboden is. Wellicht dat in Zandvoort met medewer king van Bloemendaal eveneens een dergelijke race kan worden georganiseerd, b.v. over den Zeeweg, te beginnen bij den Watertoren, ver volgens de Boulevard, de Kostverlorenstraat, de Zandvoortschelaan, over Bentveld, Elswout en den nieuwen weg door het Kolkje naar den Zeeweg terug. Beter is de route in omgekeerde richting, omdat de renners dan de helling van de Kostverlorenstraat moeten bestijgen, wat altijd moeilijker is dan het afdalen. Tien keer deze afstand zal toch wel om en nabij 100 ki lometer zijn en het traject is voor ons land geaccidenteerd genoeg om het voor de bui- tenlaiidsche renners interessant te maken. Bij het driebanden-tournooi om den Molle rus-beker, dat vorige week is begonnen en dat Zaterdag a.s. in de „Sociëteit Vereeniging" zal worden voortgezet, had een der matches een niet alledaagsch verloop. De strijd ging tusschen onzen stadgenoot De Foeljaeger en den K.R.A.S.-speler Drukker in een partij over 40 caramboles. Na 56 beurten had eerstge noemde 38 punten, waaronder een serie van 7, wat in dit spel zeer hoog is, terwijl zijn te genstander op 27 stond. De Haarlemmer scheen de partij gemakkelijk te zullen winnen, doch Drukker hield het hoofd koel en met twee series van vier, gevolgd door enkele „singles" behaalde hij in 63 t beurten een on verwachte zege. Het driebandenspel is wel de moeilijkste va riatie van het biljarten; men dient het af te leggen traject van den speelbal nauwkeurig te bestudeeren, rekening houdend met den loop van den tweeden bal, opdat „klossen' voorkomen wordt. De ligging der ballen vormt, verbonden door denkbeeldige lijnen, een meetkundige figuur, die in bepaalde gevallen niet succesvol kan worden opgelost. In zulk een geval bederft een „klos" de kans op een carambole. Voor hen, die zich in het biljart spel willen bekwamen, is het bijwonen van dit driebanden-tournooi, waaraan o.a. Sweering en Sengers deelnemen, zeer leerzaam en wel de moeite waard. Blackburn Rovers en Aston Villa, de twee eenige clubs, die nimmer gedegradeerd zijn en die sinds de oprichting van de League in de eerste klasse hebben gespeeld, nemen thans de beide onderste plaatsen op de ranglijst in. De Rovers hebben uit de 14 matches op vreemd terrein slechts drie punten behaald, de Villa slechts 12 uit 15 thuiswedstrijden en laatstge noemde club heeft reeds 88 goals tegen in 30 matches. Binnenkort komen Norwich City (tweede divisie) en Southend United (III Zuid) een wedstrijd in ons land spelen, de United tegen het B-team op het Haarlem-veld. Beide clubs hebben een beroemd Arsenal-speler uit vroe ger jaren als manager; Norwich de aanvoer der-back Tom Parker, die de club in korten tijd van de derde naar de tweede divisie deed promoveeren en Southend den rechtsbinnen David Jack. Hoewel beide spelers niet meer in competitie-voetbal uitkomen, zijn zij reeds meer van het spel vergeten dan een mindere grootheid er ooit van zal leeren en om die re den is Jack's deelname aan de match aan den Schoterweg al een gang naar het veld waard. De wedstrijden voor de vijfde ronde van den Engelschen beker hebben, merkwaardi gerwijs, zonder uitzondering het resultaat op geleverd, dat wij op 7 Februari 1.1, in deze ru briek voorspelden. Dat is natuurlijk bloot toe val, want niets is moeilijker te raden dan de uitslag van een cupmatch. Slechts Chelsea- Fulham moest wegens mist worden uitgesteld, de wedstrijd werd Woensdag gespeeld en ein digde met 0—0. Intusschen is de loting voor de zesde ronde gehouden en de volgende vier matches staan op het programma: de win naar van Chelsea-Fulham tegen Derby Coun ty (2,1); Grimsby Town (10,1) tegen Middles brough (14,1); Sheffield United (2,11) tegen de Spurs (4,11) en Arsenal (4,1) tegen Barns- ley (19,11). Barnsley mag dan in de competitie zelden veel presteeren, in de Cup heeft dit team een zeer eervolle loopbaan. Tweemaal bereikte zij de finale; in 1910, toen Newcastle na een over- gespeelden wedstrijd met 20 zegevierde en wederom in 1912, toen West Bromwich met 10 verslagen werd en Bob Glendenning zijn gouden medaille won. Wie er nu in de halve eindstrijden komen? Waarschijnlijk Derby, Grimsby, Sheffield United en Arsenal of Barnsley. A TER DAG 22 FE BR. 1936 33—28 19—23. De openingszet van Zwart 33—28 wordt eigenaardig gespeeld, omdat theorie aangeeft, dat op 1823 Wit moei lijker spel behoudt. Toch is de tekstzet van Zwart goed; deze verhindert Wit's plan, de Hollandsche partij te spelen. Hij bezorgt zich zelf bovendien 'n snelle ontwikkeling van den langen vleugel. 2. 28x10 14x23 3. 3933 1014 44—39. (Iets beter is 34—30; op 20—25 volgt 33—23: op 14—19 30—25). 4.14—19 50—44 17—22 6. 31—26 11—17. Ongetwijfeld 12—17 sterker. Op 37—31 kan dan 22—28 7. 3731 6—11 8. 32—28 23x32 9. 38x27 volgen. Wit. heeft de hekstelling geformeerd, hoewel Zwart met 6.12—17 dit had kunnen oorkomen. 1—6 10. 42—38 5—10? Thans kan Wit op eenvoudige wijze door 2721 en 3832 winnen. Beide spelers hebben die niet gezien. 11. 47_42 19—24 12. 33—29 24x33 13. 38x29. Het pleit voor den Wit-speler, dat deze toch over speltechniek beschikt, al speelt hij het echter niet sterk. De tot dusver gespeelde hek stelling is op de 10e zet na vrij behoorlijk spel. 13.10—14 14. 35—30 13—19 15. 30—24 19x30 16. 34x25 18—23. Zwart krijgt de gele genheid den speelvorm te verbreken. 17. 27x18 23x34 18. 39x30 12x23 19. 40—34 16—21 44—40 23—29 21. 34x23 21—27 22. 31x22 7x19 23. 4339 11—17. De opening is thans uitgespeeld en Zwart heeft iets beter spel. Thans wordt wederom met het opbouwen van de stellingen begonnen. Stand na de 23e zet van Wit luidt: Zwart: 2 3 4 6 7 8 9 14 15 17 19 20. Wit: 25 26 30 36 39 40 41 42 45 46 48 49. L 36—31 7—11 25. 41—37 9—13 26. 46—41 1—12 27. 41—36 13—18 28. 37—32? 2—8 29. 49—43 4—9 30. 39—33? 20—24. Door de zet 39—33 gaat voor Wit een stuk verloren. 31. 40—34 24x35 32. 42—38 9—13 33. 43—39 18—23 34. 31—27 12—18 35. 48—42 8—12 36. 33—28 3—8 37. 38—33 17—22 38. 28x17 11x31 39. 36x27 15—20 40. 42—38 20—24 41. 33—28 24—29 42. 39—33 29x40 43. 45x34 6—11 44. 27—21 11—16 45. 21—17 12x21 46. 26x17 8—12! Op 1822 staat Wit snel verloren. 47. 17x8 13x2 48. 33—29 35—40 49. 34x45 23x34 32—27 en het spel werd nog remise. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Onderstaande moeilijke en belangwekkende partij speelden wij Zondag j.l. tegen Rusten burg, (Wit). 1. 3228 2025. Wit speelt het flankspel; wat Zwart op een belangwekkende en nieuwe wijze tegenspeelt. Deze opening is een belang rijke aanwinst voor de theorie van het dam spel. Het doel van Zwart is om tegen alles in, tempovoordeel te behalen en Wit te belet ten, met de linie 50 44 39 33 28 te spelen 2. 31—27 19—24 en om te beletten 27—22 2823. Wit kan hier Va-banque spelen met de zet 28—22 3. 37—32 14—19 4. 41—37 10—14 5. 34—29 5—10 6. 29x20 15x24 7. 40—34. Hier lijkt ons 3731 beter, waardoor Zwart belet wordt aan den langen vleugel te spelen 7. 24—30 8. 35x24 19x30 9. 37—31 17—21 10. 31—26 30—35 11. 26x17 11x31 12. 36x27. Het randspel van Zwart eischt door zijn moeilijk heid zeer veel van den speler.' Het tempo voordeel dat Zwart behaald heeft, is echter van grooten invloed op het verdere verloop der partij. 6—11 13. 27—21 16x27 14. 32x21. Wit moet gedwongen om tempo nadeel te ontko men deze zet vroeg of laat spelen. 11—17 15. 2116 1822. Zwart wil zich op 27 nestelen om op Wit's langen vleugel te combineeren. Steeds wordt Wit belet met de linie 50 44 39 33 28 te spelen. 16. 38—32 22—27 (Wit belet veld 27) 17. 32x21 17x26 18. 42—38 13—18 19. 4641 16. Om de beschikking over de ruil 7—11 te krijgen. 20. 41—37 9—13 21. 45—40 10—15 22. 50—45 14—20 23. 34—29 4—9 24. 4741 6—11 25. 39—34 11—17 26. 38—32 13—19. Stand na den 26en zet van Zwart luidt: Zwart: Dukel, 2 3 7 8 9 12 15 17 18 19 20 25 26 en 35. Wit: Rustenburg, 16 28 29 32 33 34 37 40 41 43 44 45 48 en 49. De stelling is moeilijk en grillig en vergt het uiterste van eiken zet. 27. 43—38 19—24 28. 29—23 18x29 29. 34x23 -13 30. 23—19 3—8 31. 19x30 35x24. Thans komt het temponadeel van Wit goed tot uiting daar deze gedwongen was met een ge vaarlijken voorpost te spelen, wat Zwart ten slotte randschijf 35 in het spel bezorgde. 32. 44—39 13—18 33. 40—34 24—30. Het zelfde spelsysteem van de opening handhaaft zich in het middenspel. 34. 4944 3035 35. 4440 35x44 36. 39x50 20—24 37. 50—44 8—13 38. .48—43. Stand na 48—43 van Wit luidt: Wit: Rustenburg. ZWART 9 8 w ff 9 Pi m m 9 Iw 9 Hf S 9, m 11 11 11 9 9 fH m p^" Hf m Ui m Hl n n iü m P p PP WIT Zwart: B. Dukel. Wit: 16 28 32 33 34 37 38 41 43 44 45 Zwart: 2 7 9 12 13 15 17 18 24 25 26 Hier ontstond een moeilijk moment voor den Wit-speler als Zwart 1822 speelt. Zwart dreigt met 25—30 24—29 stuk winst. Op 41—36 volgt 25—30 24—29 22x31 36x27 7—11. Wit heeft maar één zet in 28—23 waarna Zwart hoogstens gelijk spel kan bereiken. Zwart vervolgt met: 38.2—8 39. 44—39 2430 40. 45—40 30—35 41. 34—29 35x44 42. 39x50. Zwart kan thans 2530 spe len hetgeen beter ls dan de tekstzet. 43.9—14 44. 43—39 18—22 45. 41^-36 13—19 46. 37—31 26x37 47. 32x41 14—20. Zwart dreigt met 19—23 18—42 48. 38—32 20—24 49. 29x20 15x24 50. 39—34 gedw. 12—18 51. 50—44. Hier is 3631 en 5044 de eenige zettenreeks. 24—30 52. 34—29 30—35? Veel sterker is 19—24 waarna Wit rekening met schijf 30 over 34 of 35 moet houden. 41—37? Beiden spelen een zwak spel, wat te wijten is aan de moeilijke en diepgaande berekeningen van de voor gaande 52 zetten. Zwart is in staat om met 19—23 17—21 te winnen. 19—24 53. 29x20 25x14 54. 36—31—14—19 55. 31—26. Wit dreigt met 2621, waarmede Zwart niet voldoende rekening heeft gehouden. 7—11 55. 16x7 17—21 56. 26x17 22x2 57. Thans is een eindspel ontstaan, dat Wit op meester lijke wijze weet te beslissen. Zwart: 35 19 13 8 2. Wit: 44 37 33 32 28. 58. 33—29 18—23 59. 29x18 19—24 28—23 24—30 23—19 8—12 18x7 2x11 19—13 30—34 13_8 11—16 8—3 34—39 44x33 35—40 32—27 en Zwart geeft op. Een door Zwart keurig beslist eindspel. Opl. en corr. binnen 8 dagen te zenden aan Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden Oost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9