HET NIEUWE AVONDBLAD In aantocht. 2I« IAARGAng No' 94 MAANDAC 24 FEBRUARI '36 IJMUIDER COURANT hoNNEMENTEN: per week 10 cts., per maand A ents plus 2^4 cents Incasso, per kwartaal 1.5 40 C 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Katoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—6 regels 075. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag 'en Aanbod 1-3 regels 26 ct. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COUR/ NT. nbonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Ar ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- ®ln kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- ceerd en ten fvm ^iTalgeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand. voet of nog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van mar, en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls ls niet noodig. Ultkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Rank te Schiedam. IJMUIDEN. Motorlogger bij Terschelling gestrand. Later vlot gesleept. Zondagochtend is in de Noordergronden bij Terschelling gestrand de motorlogger ..Oceaan 45" uit Schevenlngen. Onmiddellijk zijn S'eepbooten „Holland", „Texel" en „Vlie- wS' van de reederij Doeksen, alsmede de red- Sioot ,Brandaris" ter assistentie uitgeva ren Des middags om vijf uur is men erin ge laagd den logger vlot te sleepen. Aangezien door het zware stooten in de Viraiiriing het roer defect was geraakt, kon de Wr de reis niet op eigen kracht vervolgen, Sat het schip door de sleepboot „Holland" naar Schevenlngen gesloopt moest worden. d kath tooneelvereeniging „kunst k" zij ons streven". De Schat uit Congo, fondagavond heeft de R.K. tooneelvereeni- Kunst zij ons streven" in het Patro- na^ebouw een uitvoering gegeven. De zaal was als naar gewoonte, geheel bezet. De pntreacte werd verzorgd door het strijkorkest TJ'ile Dulci". Opgevoerd werd een blijspel in drie acten getiteld: „de Schat uit de Congo". Het stuk speelt ten huize van Baptiste Beek man die na jaren in de Congo geweest te zijn. samenwoont met zijn zuster, een weduwe. Hij heeft in huis totaal niets te zeggen en is op en toD de pantoffelheld. In de Congo was hij in dertijd bekend onder den naam Flak en had daar een vriend, die bekend was onder den naam Flik. Op zekeren dag komt er een brief uit de Congo; deze behelst het bericht van het overlijden van Flik en diens laatste wensch, dat Flak zich zal ontfermen over zijn dochter. Het meisje, een halfbloed, is verre van welkom bij Baptiste Beekman's alias Flak's zuster Door haar ontstaan allerlei vermakelijke scènes in huis, waardoor de toeschouwers tel kens schateren van het lachen. Zij is mede de oorzaak, dat Beekman zijn rechten in huis doet gelden, dus geen pantoffelheld meer is. Ook dit brengt allerlei verrassingen met zich mee. De rollen waren allen in goede handen. Voorai Beekman (de heer J. van Baar), zijn zuster (mevrouw C. VrijhoefZwanenburg) en mejuffrouw L. Feddema als Nadia Bral (Toutcha) verstonden elkander in het spel uit stekend. Het was dan ook een schitterend ge slaagde uitvoering waarvan de talrijke aan wezigen oprecht hebben genoten en waar „Kunst zij ons streven" eer mee heeft inge legd. Den heer van Baar zagen we weer eens terug in den rol van regisseur en acteur. Uit beide functies bleek, welk een steun hij voor K. Z. 0. S, wel zijn moet, want ook de regie was uit stekend verzorgd. Deze avond was bij uitstek 'n lachavond; de lei ling had met de keuze van de Congo-schat een gelukkige greep gedaan. Het was een leutig gegeven van de hand van den Vlaamschen tooneelschrijver Jef Vereecke.,, Kunst zij ons streven" dat reeds van veel zuidelijke auteurs werken voor het voetlicht bracht (Gerard Nielen, Jac. Ballings, Antoon Coolen) heeft zoodoende haar donateurs weer eens met een ander werk in kennis gebracht. Dat men dit apprecieerde bewees het gulle en welver diende applaus. bonte avond van ijmuiden's MANNENKOOR. Tot. meerdere afwisseling had het bestuur van IJmuiden's Mannenkoor een bonten avond georganiseerd, die Zaterdagavond in Cycloop met een groot getal belangstellenden gegeven werd. Het was den voorzitter der pro- paganda-commissie den heer W. Cöhrs Sr. dan ook werkelijk een genoegen allen in zijn openingswoord welkom te mogen heeten, in het, bijzonder het eerelid, den heer A. Baas uit Amsterdam, die deze gelegenheid aange grepen had van zijn medeleven met het man nenkoor blijk te geven. Voor een gevarieerd programma had de commissie zorggedragen. Zoo was er zang van mevr. Dora AriszSchrama, van het zoo populaire dubbelmannenkwartet „Caecilia" en natuurlijk van het mannenkoor zelf. „Onze Zangersgroet" van den directeur werd ook met Boedijn's „Geboorte" een zeer verdienste lijke prestatie geleverd, waarvoor de zangers hoewel nog niet geheel voltallig, met hun directeur Henk J. Arisz een warm applaus ten deel viel. De operette ligt mevr. Arisz na aan het hart en zij koos zich een tweetal licht aanspre kende nummers n.l. het welbekende Vilja- hed uit Het Vroolijke Weeuwtje en een aria uit De Czardasvorston, die zij als steeds met gratie vertolkte. Bep de Waal stond haar aan de piano met accuratesse ter zijde. Met het opvoeren van een tikje zwaarmoe dige één-acter werd even een andere nuance in de stemming van het publiek gebracht, dat ademloos het vlotte spel van het echtpaar oostendorp volgde. Zij hebben meer op de planken gestaan, dit viel uit hun bestudeerd optreden wel te bemerken. Aan den heer Leo Peelen was het confe rence-gedeelte opgedragen en deze zorgde, dat de stemming met het kwartier steeg. De populaire refreintjes werden naar hartelust door de aanwezigen meegezongen. Ook de Ainerikaansche verloting en de grabbelton vielen in den smaak, hadden een drukke klandizie en werden zoodoende een flinke Hartversterking voor de kas. ..vaecilia" had een drietal populaire num- uiers op het repertoire, die het zeer goed deden; de heer K. Oostendorp dankte als oorzitter van het koor alle medewerkenden ^an dezen A.B.K., in het bijzonder de propa- i f"commissie en speciaal het dames- nnTrf 61 was €en gezellig bal tot slot. kort- de aanwezigen hebben zich uitstekend imaakt en er was tevredenheid overal. Wat men nog meer. W. Activiteit van twee hoofd ambtenaren. Politie doet een goede vangst. Een melkboer die zijn oogen den kost gaf. Zaterdagavond omstreeks 9 uur kwam de melkboer v. d. S. aan de woning van den heer de V. aan de J. Kostelijklaan te Velsen. Hij zag binnenshuis een licht bewegen en daar hij wist, dat de familie afwezig was, kwam hem dit zeer vreemd voor. Hij vertrouwde het zaakje niet en besloot eens aan de woning te bellen. De deur werd door een hem onbekend per soon open gedaan en op zijn vragen kreeg de melkboer ten antwoord, dat de familie niet fhuis was en dat de melkboer maar overheen uurtje terug moest komen. Dit kwam dezen zeer verdacht voor en hij deed er dan ook mededeeling van aan den tegenover het bewuste perceel wonenden heer ir. V., directeur van Openbare Werken. In gezelschap van den hoofdopzichter, den heer de K., begaven zij zich als gecommissio- neerde politie-ambtenaren naar de aange duide woning. Inderdaad bleek de melkboer waarheid te hebben gesproken; duidelijk namen ze een licht, dat zich in een kamer heen en weer bewoog, waar. De hoofdambtenaren stelden zich bij den voordeur op en na eenig wachten kwam er iemand naar buiten. Hij werd onmiddellijk vastgegrepen, later aan ter assistentie geko men politie overgegeven en overgebracht naar het bureau van politie. Daar bleek, dat het een zekere de L. was, die woonachtig was te 's-Gravenhage. De politie stelde in de woning een onderzoek in; er bleek uit, dat de aangehoudene inder daad inbraak gepleegd had. De inhoud van kasten en laden lag in wanorde over den vloer en het meubilair vei-spreid. Er werd oogenschijnlijk niets vermist. Bij fouilleering werd echter een ring op den verdachte ge vonden; deze bleek afkomstig te zijn van 'een gepleegde inbraak in een woning aan de de Genestetlaan op Driehuis. Ook daar waren de bewoners afwezig. De aangehoudene stond nog eenige malen gesignaleerd in het Algemeen Politieblad en had o.a. nog gevangenisstraffen van 1 en 3 maanden ter zake van gepleegd misdrijf te goed. Het onderzoek in zijn zaak wordt nog voortgezet. Door het energieke optreden van beide hoofdambtenaren en den oplettenden melk- bier heeft de politie een goede vangst kunnen doen. JAARVERGADERING. Ds. G. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, die Dinsdagavond op de jaarvergadering der A.R. Kiesvereen. „Neder land en Oranje" het f eestwoord zal spreken, heeft tot onderwerp gekozen: ..Buitenland- sche en binnenlandsche vraagstukken". STEENEN DES AANSTOOTS. Het pad langs den weg van de Havenkade naar de Visschershaven is onlangsch be straat. Hoewel er nergens aangegeven staat, dat het een fietspad is, wordt het toch al gemeen als zoodanig beschouwd en dus be reden. Dikwijls weigeren fietsers van het pad af te gaan wanneer zij een voetganger achterop rijden en dit veroorzaakt dan boo ze woorden. Zaterdagmiddag was dit weer eens het ge val. In razenden gang de helling is vrij steil, kwam een fietser het smalle pad af, zwenkte rond een eerzamen wandelaar en trachtte daarna weer op het pad te komen. Dit mislukte, hij smakte tegen den straat en een zeker kleedingstuk werd deerlijk ge havend. Hij wond zich over deze „aanvaring" nog al op en dreigde den wandelaar tegen den grond te zullen rijden. In ruil werd hem een pak slaag aangeboden. Daar de fiet ser van deze ruilaanbieding blijkbaar geen gebruik wenschte te maken ging de kloppartij niet door; iets wat ongetwijfeld vele nieuws gierigen teleurgesteld zal moeten hebben. Wellicht komt er spoedig een duidelijke ver keersaanwijzing: wie zijn rechten op het straatje mag laten gelden, voetganger of fiet ser PERSONALIA. De heer A. de Koning Sr. vierde Zondag zijn 75sten verjaardag. De heer de Koning die jaren achtereen voorzitter en oprichter is der Geref. Schoolvereenigiing, is een der mede oprichters van het Geref. kerkleven; heden avond zal er gelegenheid zijn hem geluk te wenschen in het Evangelisatiegebouw aan de de Wetstrata. NOORSCH IJS. De Skoger is, na zijn lading ijs gelost ti hebben, Zaterdagnamiddag wederom naa zee vertrokken. TAFELTENNISDEMONSTRATIES Maandag 2 Maart zullen enkele leden vai. de A. M. V. J., Ie klasse spelers van den Ne- derlandschen tafeltennisbond, in het Casino demonstraties geven voor de leden van Hoog- ovenstaten. CHR. MEISJESVEREENIGING „AD DEï GLORIAM". De derde openbare jaarvergadering van deze vereeniging wordt in het gebouw voor Chr. Belangen op Dinsdag 25 Febr. a.s. ge houden. Een gevarieerd programma zal moeten wor den uitgevoerd. Nog enkle weken slechts geduld, Dan zal het voorjaar komen, Ons landje raakt alweer vervuld Van zoete lentedroomen. De kievit is gesignaleerd, Als eerste lentebode, De vrouw is zwaar geïntresseerd In nieuwe voorjaarsmode. De schaatsen worden ingevet 't Is nu toch afgeloopen, Het raam wordt op een kier gezet, Wij gaan weer planten koopen. De winter hult zich in een mist En werkt nog zwakjes tegen, De vorst gaat weder in de kist, Het kwik is weer gestegen. Je voelt al haast het nieuwe groen Aan 't kale hout van struiken, Ja, 'k heb al even 't nieuw seizoen, Dat nadert, kunnen ruiken. Het komt, nog eventjes geduid, Wat is per slot vier weken, En 'k zou, van voorpret al vervuld, De vlag uit willen steken. Komt de Onderzeedienst naar hier? Om het Damkampioenschap van Nederland. Twee remisepartijen van de D. C. IJ'ers. Zondagmorgen is in Hotel Parkzicht te Amsterdam de vierde ronde om het dam kampioenschap van Nederland verspeeld. De uitslagen luiden: LigthartKeller 11 B. DukelBom 11 LochtenbergStahlberg 02 RamanKalden 11 VosDe Graag 20 Rustenburgv. Dartelen 20 Ligthart's partij tegen Keller, was een partij waarin de D.C.IJ.'er uitgêsproken de mindere was. Na een geheel onregelmatiige opening speelde Keiler „een gambiet" dat Ligthart voor de keuze stelde of nadeel, of. het verdere verloop der partij in het defen sief, met gelijk aantal stukken. Ligthart koos het laatsteden werd ver in het defensief ge dwongen. Toch verraste een offer Keiler to taal, nadat deze op het punt stond de partij met een serie krachtzetten in zijn voordeel te beslissen. Na het offer bleek winst voor Keiler uitgesloten en werd tot remise besloten. DukelBom was een zeer moeilijk te spe len partij. Na de 3429 opening van de D.C.IJ.'er dwong Bom met een stuk vér door op veld 27. Om beurten wisiselden zich de kansen, en het zag er lang niet naar uit, dat het slot een puntenverdeeling zou opleveren. Op het juiste moment zette Dukel op Bom's stelling een fraaie en sterke actie in en d( Hagenaar moest alle zeilen bij zetten om na deel te ontkomen. Een tegen-actie van Bom leverde Dukel op zijn beurt weer moei lijkheden op en nadat ook de D.C.IJ.'er zich door de moeilijkheden had geslagen, bleek het resteerende spel remise te bevatten. Aldus werd na 60 zetten besloten. De stand der deelnemers na vier ronden liiïdt: Vos en Rustenburg 4 gesp. 7 pnt.. Van Dartelen 4 gesp. 5 pnt. Keiler 3 gesp. 4 pnt. Kalden 4 gesp. 4 pnt. Bom. Raman, Ligthart 4 gesp. 3 pnt. Stahlberg 4 gesp. 4 pnt. De Graag 4 gesp. 3 pnt. B. Dukel 4 gesp. 2 pnt. Lochtenberg 4 gesp. 1 pnt. Dinsdagavond n.m. zes uur zal in Hotel Kennemerhof de partij B. DukelKalden worden gespeeld. Er zal geen publiek worden toegelaten. OVER HET PLAN VAN DEN ARBEID De heer J. Stark, lid van den gemeenteraad, spreekt hedenavond in „De Daad" aan den Zeeweg over het plan van den arbeid en de coöperatie voor de leden der S. D. A. P. Wordt IJmuiden marinebasis? tooneelvereeniging „het masker--. Zaterdagavond heeft in „Het Wapen van Velsen" een uitvoering van de tooneelver eeniging „Het Masker" plaats gehad. De zaal was niet zoo bezet als dit gewoonlijk bij „Het Masker" het geval is, De avond was nog al varieerend, ernst en luim, met ter afwisseling het optreden van het danseresje Eily Mahlhorst. Als eerste werd voor het voetlicht gebracht een dramatische schets in één bedrijf getiteld: het danseresje. Dit stuk speelt zich af in een armoedig ka mertje waar vader Lucas de heer P. C. Bontenbal treurt over het verlies van zijn vrouw en zijn eenigste dochter die de wereld is ingetrokken en van wie niets meer is verno- men.Onverwacht komt ze echter thuis op den dag van moeders begrafenis. Zij heeft als dan seres triomphen gevierd, maar het moederhart gebroken. Vader Lucas speelde zijn rol als ouden door verdriet geknakten man zeer goed en wist door zijn spel de aanwezigen zeer te boeien. Hierna kwam Elly Mahlhorst voor het voetlicht die door haar dansen een welver diend applaus oogstte. Na de pauze, waarin een verloting plaats vond, werd opgevoerd een twee-acter klucht getiteld: „de truc van Tinus". Tinus de heer Bontenbal heeft bij zijn vrouw mevr. BrouwerBroekhuizen absoluut niets te zeggen. Hij moet schuren, boenen, stoelen wrijven enz. en verder den mond houden. Zijn gewezen patroon Dr. Vogel, de heer B. de Heer, raadt hem aan om zich gek te houden. Dokter zal wel voor het verdere zorgen. Tinus volgt dezen raad op. De vermakelijke gevolgen die hier uit voort komen deden ge regeld de zaal van lachsalvo's dreunen. De spelers verstonden hun rollen en het stuk werd in goed tempo voorgebracht. De wegblijvers hebben Zaterdagavond iets gemist. Het geheel is besloten met eei gezellig bal. Volgens geruchten zou binnen af- zienbaren tijd een belangrijk onder deel onzer Marine, n.l. de te den Hel der gestationneerde Onderzeedienst, naar IJmuiden overgebracht worden. Nu op het defensiefonds een groot bedrag uitgetrokken is voor materieelvoorziening der Marine en de binnenhaven te den i-Jeldervoor de vloot, onderzeebooten, waaronder zich nieu we types van een flinke grootte bevinden, meer en meer te klein blijkt te worden, zou den autoriteiten naar een andere, gemakke lijker bereikbare en ruimere haven uitzien. Men zou het oog op IJmuiden hebben laten vallen, waar ligplaats te over is. Ook zou IJmuiden zich strategisch beter leenen voor het concentreeren van dit strijdwapen, om dat het meer in het centrum van de Neder- landsche kustlijn ligt. De onderzeeërs kunnen te den Helder prac- tisch slechts ligplaats nemen in de buiten haven en dit voelt men als een ernstig na deel. Moeten zij naar binnen, naar de werk plaats of het moederschip de Cornelius Dreb- bel, dan moeten ze geschut worden door een klein sluisje, terwijl er in de binnenhaven moeilijk gemanoeuvreerd kan worden. Ook duurt de overtocht t-e lang als hun aanwezig heid in het Zuiden vereischt zou worden (12- 14 mijl vaart per uur). Men zou voor het onderbrengen der vaar tuigen een deel van de haringhaven willen reserveeren. Deze zou belangrijke wijzigingen moeten ondergaan. Zoo zou het Westelijk ha venhoofd, evenals een gedeelte van „den kop" van de visschershaven verdwijnen moe ten, teneinde meer ruimte te krijgen voor zwaaien en in- of uitvaren. De onderzeedienst te Den Helder omvat mo menteel een acht-tal booten van het O-type, een onderzeeboot-moederschip, een machine werkplaats en een accustation: het corps telt ongeveer 280 man varend personeel en pl.m. 70 man walpersoneel, zoodat dit een over plaatsing van een kleine 350 officieren en manschappen zou beteekenen. Via een directe kabelverbinding zou een constant contact met den Helder kunnen on derhouden worden. Deze kabels zijn inderdaad kort geleden door eenige technici onder lei ding van een adjudant der telegraafafdeeling van het corps genietroepen onderzocht, her steld en beproefd. Of deze geruchten, die IJmuiden een be langrijke schakel zouden doen worden in den keten onzer kustverdediging, waarheid bevat ten, hebben wij niet bevestigd kunnen krijgen. Noch in den Haag, noch te den Helder of hier kon men ons aangaande bovenstaande inlichten. Voor onz; haven zou, indien deze over plaatsing werkelijk van kracht zou worden, dit heel wat bedrijvigheid met zich brengen. EIWIT UIT ZEEVISCH Na een voorbereiding van anderhalf jaar zal de EiweissGesellschaft te Hamburg-We- sermiinde met de fabricatie van droog eiwit uit visch een begin maken, teneinde zoodoen de het langzamerhand ontstane tekort aan eiwit in het binnenland te kunnen aanvullen. Ook aan de behoefte aan gummi tracht men langs experimenteelen weg tegemoet te ko men door te onderzoeken of het mogelijk is deze zoo belangrijke grondstof uit vischtraan te winnen. Door het kennelijk gebrek aan grondstoffen wordt zoodoende de Duitsche visscherij een steeds belangrijker factor in het huishouden van den Duitschen staat. BEROEPEN In de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. J. Th. Meijer, is bij de Herv. Gemeen te alhier ds. J. Bronsgeest beroepen. Déze werd in 1908 geboren en in 1932 can- didaat in Zuid-Holland. Hij aanvaardde het predikambt voor het eerst in de gemeente Giessen-Ouderkerk en Peurssum op 2 Juli 1933. Japansch-Mandsjoerijsche troepen aan den oever van de Liaho. In deze streken hebben den laatsten tijd geregeld grensincidenten plaats gehad. schaakclub h. s. a. Als onderafdeeling van Hoogovenstaten is een schaakclub H. S. A. opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: J de Haas, voorzit ter, H. Michel secretaris en P. Zijlstra, pen ningmeester. Algemeen leider is de heer Zoontjes. lederen Dinsdagavond wordt op „Water vliet" geoefend in 4 klassen. Vastgesteld is dat de bovenste speler van iedere klasse zonder verder spel promoveert, terwijl de onderste speler degradeert. RADIOVERBINDINGEN. De navolgende schepen zijn Zondag, 23 en Maandag 24 Februari 1926, radiotelegrafisch te bereiken via het kunststation Schevenin- gen-Radio. Aagtekerk, Alchiba, Alcyone, Aldabi, Alm- kerk, Baloeran, Bloemfontein, Boschfontein, Chr. Huygens, Colombia, Crijnssen, Dempox), Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Johan de Witt, Leerdam, Meerkerk, Modjokerto, Oranje Nassau, Poelau Tello, Randfontein, Seroos- kerk, Spaarndam, Springfontein, Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, Streefkerk, Stuy- vesant, Veendam, Venezuela, Volendam. x) Maandag te Rotterdam verwacht. IJs in de Oostzee. Het blijkt op het oogenblik in Noord-Europa hard te vriezen. De bocht van Riga is reeds ge heel dicht gevroren, zoodat er ijsbrekers uit gezonden zijn om een vaargeul te maken voor de schepen. Ook in de Finsche wateren zitten eenige schepen in het dikke ijs vast, wachtende op hulp van ijsbrekers. In de Vereenigde Staten is het niet veel beter, in de Shesapeake Baai ligt het ijs ook meterdik. Verschillende naar Baltimore be stemde stoomschepen worden daardoor ver hinderd de haven te bereiken. Tot- deze stoomschepen behoort o.m. het Nederlandsche stoomschip Trompenberg. Koleninvoer, Bij de Hoogovens is aangekomen het Brit- sche stoomschip Towneley met een lading steenkolen van New Castle. De honderdste reis. Het stoomschip Oranje Nassau vertrok Vrij dagmiddag voor de honderdste reis naar West Indië. Dit schip werd in 1911 op de werf De Schelde te Vlissingen gebouwd voor den Ko ninklijken West-Indischen Maildienst, welke later opging in de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. In den loop van 25 jaren zijn door dit schip heel veel passagiers naar en van West Indië over den grooten oceaan vervoerd. Ertsaanvoer. Het Deensche stoomschip Martin Gold- schmidt is hier vail Bilbao aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. De laatste reis. Het Zweedsche stoomschip Macedonia, dat Vrijdagavond van hier naar Libau vertrok, heeft zijn laatste reis gemaakt en zal nu onder den hamer van den slooper vallen. Het schip werd eerst naar Engeland en daarna naar Est land verder verkocht voor dit doel. Het in 1881 gebouwde stoomschip heeft zijn tijd wel uitgediend en was gedurende die jaren in het houtseizoen vele jaren achtereen in Amster dam of Zaandam met hout. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 50 stoomschepen en 11 motorschepen, tezamen 61 schepen tegen 58 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 54 stoomschepen en 13 motorschepen, tezamen 67 schepen te gen 62 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 128 schepen of 8 schepen meer dan in de voor laatste week.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1