DINSDAG 25 FEBRUARI Ï936 Rijk wil vlottende schuld, consolideeren. J Dr. F. E. Posthuma ijvert voor 't versche kadetje. Tot een maximum van f 300 millioen. Definitief bestuur van Actie-Comité gekozen. Machtigingswet ingediénd. In een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp heeft de minister van Financiën machtiging gevraagd tot het aangaan van een of meer geld- leeningen ten laste van het Rijk ter aflossing van vlottende schuld tot een bedrag van ten hoogste f 300 millioen. In de toelichting wijst de minister er op, dat van de machtiging, vervat in de leening- wet 1933 thans door de emissie van de 4 net. staatsleening 1936, groot f 104.000.000 ten volle gebruik is gemaakt. Krachtens deze wet zijn reeds eerder uitgegeven in 1933 de 4 pet. tweede staatsleening 1933, groot f 200 millioen in 1934 de 4.4 pet. staatsleening 1934, groot f 3.723.000 geplaatst bij het invaliditeitsfonds, en in 1935 de 4 pet. staatsleening 1935 ten be drage van f 44 millioen bij het algemeen bur gerlijk pensioenfonds. Het beloop der vlottende schuld doet ver wachten, dat verdere consolidatie noodig zal blijken. Ofschoon de minister niet het voor nemen heeft, aanstonds weder een beroep op de geldmarkt te doen. acht hij het niette min wenschelijk een machtiging tot een vol doend beloop ter beschikking te hebben, ten einde op het meest dienstige tijdstip tot con solidatie van vlottende schuld te kunnen over gaan. De bepalingen van het wetsontwerp stem men overeen met die van vorige leenings- wetten. De wet zal den naam dragen van leeningswet 1938 Acht ton voor steun aan tuinders. Naar men weet, heeft de minister van Landbouw en Visscherij besloten, uit het j Landbouwcrisisfonds steun te verleenen aan de tuinders, die ten gevolge van misoogst m moeilijkheden zijn geraakt. Wij vernamen thans, dat voor deze tuin ders een bedrag van 8 ton beschikbaar is ge steld. De minister heeft tot dezen steunmaat regel besloten, speciaal met het oog op de tuinders in Noord-Holland wier kooloogst ten gevolge van een luizenplaag mislukt is. Het Comité van actie voor versch brood aan het. ontbijt, kwam Maandagmiddag met een aantal genoodigden bijeen in Kras, te Am sterdam. waar dr. F. E. Posthuma als voor zitter van het comité is geïnstalleerd. De heer L. Snapper, die de aanwezigen welkom heette stipte aan hetgeen hij reeds in 1919 en 1928 heeft gedaan om de bepalingen van vervoer- verbod voor 9 uur en aflevering na '10 uur afgeschaft te krijgen. Thans is deze actie op nieuw ingezet en dr. Posthuma heeft zich bereid verklaard het presidium te aanvaar den van het straks definitief te benoemen comité. Met nadruk verklaarde spr., dat dit Comité geen agitatie-comité is en dat men slechts langs den legalen weg zijn doel wenscht te bereiken. Spr. droeg het voorzitterschap aan dr. F. E. Posthuma over met den wensch, dat het hem gelukken zal het doel te bereiken in het belang van hen, die het wel meenen met een goed en gezond bakkersbedrijf in ons land, in het belang van alle producenten en consumenten (applaus). Dr. Posthuma, daarna het woord verkrij gende, zeide dat het hem niet verbaasd heeft, dat nu eindelijk eens een meer felle aanval wordt gedaan op het feit, dat we in Neder land des morgens geen versch brood mogen eten. Het is naar spr.'s overtuiging aan geen twijfel onderhevig, dat het broodverbruik ge weldig zal stijgen, wanneer het mogelijk is niet alleen des morgens thuis versch brood te gebruiken, doch ook versch brood voor den tweeden maaltijd van huis mede te nemen. Spr. vleit zich met de gedachte dat morgen aan den dag de Arbeidswet dusdanig zal zijn gewijzigd, dat versch brood beschikbaar wordt op een tijd waarop men dat wenscht. Spr. is ook niet van meening, dat voor het comité dat zich zal vormen, niet nog een harde arbeid is weggelegd, maar het zal spr. een vreugde zijn een comité te mogen leiden, dat den Nederlandschen Staatsburger zal trachten te bevrijden van een dwang die naar spreker's meening is een domme toepassin: van een goedbedoeld stelsel (applaus). Nadat nog enkele leden van het comité hun bekende meening hadden gezegd, deelde heer Posthumus mede, dat in het comité zul len optreden als vice-voorzitter mr. dr. E. W. Catz, als secretaris de heer Ph. Vos en als penningmeester de heer P. Stolk. De „Dipping V" wordt geborgen. Werkzaamheden begonnen. Maandag hebben de lichtingsvaartuigen Kraft" en „Wille" zich begeven naar de plaats waar de „Dipping V" in den nacht op Vrijdag op den Weser door het Engelsche s.s. „Lagosian" geramd is. De beide bergingssche pen hebben bij het wrak het anker uitgewor pen, teneinde de lichtingskabels te kunnen bevestigen en over te kunnen gaan tot ber ging van het vaartuig. Wanneer de „Dipping V" gelicht zal zijn, zal het afgesloten en op gericht worden. Men hoopt na de uitvoering van deze werkzaamheden de vermoedelijk nog in het wrak aanwezige vier lijken de kapi tein en zijn gezin te kunnen bergen. Postwisselzwendel ontdekt. Geraffineerde vervalschers. VOOR DEN- -POL1TIERECHTER—1 Twee personen gearresteerd. Reserveering en afschrijving bij Hypotheekbanken. Instelling van een contröle-orgaan. MEER POSTVERVOER IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG? De „Standaard" meent te weten, dat bij het hoofdbestuur der P.T.T. plannen tot een aan merkelijke uitbreiding van den dienst op Zon dag bestaan. Tot heden werd van de nacht treinen, die loopen in den nacht van Zaterdag op Zondag, geen gebruik gemaakt voor hel postvervoer. Een onderzoek wordt thans inge steld naar de kosten, die verbonden zullen zijn In de te 's Gravenhage gehouden leden- aan een regeling, om, door middel van aan de vergadering heeft de Vereeniging van Direc- I nachttreinen aansluitende autodiensten, de teuren van Hypotheekbanken, na ampele I post in de Zondagochtenduren nog op alle voorbereiding, aan de hand van het rapport J plaatsen te kunnen afgeven, van een daartoe ten vorigeh jare door het bestuur benoemde commissie, normen voor I reserveering en afschrijving vastgesteld voor I de bij de vereeniging aangesloten hypotheek- banken. De naleving van deze normen zal worden I gecontroleerd door een orgaan, samengesteld I uit een voorzitter en secretaris, beiden staan- buiten het hypotheekbankbedrijf, benevens I luchtverkeer tot en -rnet 4 April van kracht een lid-directeur eeners hypotheekbank. NEDERLANDSCHE LANDMEETKUNDIGE FEDERATIE. In een in het Geodesie-gebouw te Delft ge houden bijeenkomst hebben de besturen der verschillende Vereenigingen op landmeetkun dig gebied besloten tot oprichting van „De Nederlandsche Landmeetkundige Federatie". Het doel dezer vereeniging is: de bevorde ring van de wetenschap der landmeetkunde in den meest uitgebreiden zin; de behartiging van de daarmede samenhangende maatschap pelijke belangen en de behartiging der alge- meene belangen van de beoefenaren der land meetkunde. Als leden dezer Federatie zijn bij haar op richting toegetreden: {te Vereeniging voor Ka daster en Landmeetkunde, de Vereeniging van Hoofdambtenaren van het Kadaster, de Ver eeniging van Civiel-Landmeters, de Nederland sche Vereeniging voor Fotogrammetrie en de Vereeniging van Landmeters van het Kadaster in Nederlandsch-Indië. Luchtverbindingen worden gewijzigd. Oorspronkelijk zou de winterdienst van het zijn, doch als gevolg van wijziging van dén datum van de invoering van den zomertijd in Engeland en Frankrijk wordt de winterexploi- tatie tot en met 18 April voortgezet. Profitee- rende van het lengen der dagen heeft de K.L.M. in overleg met de buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen besloten met ingang van 1 Maart a.s. ter verruiming van de verkeers- mogelijkheden, belangrijke verbeteringen in de dienstregelingen in te voeren. Deze tus- schenperiode vormt den overgang naar den Zomerdienst, welke op 19 April aanvangt. Op 2 Maart zal de Tsjechische Luchtver- keers Maatschappij de lijn Amsterdam—Rot terdamHalle/LeipzigPraag, welke geduren de den zomerdienst in gemeenschap met de K.L.M. zal worden geëxploiteerd en via Wee- nen tot Boedapest zal worden doorgetrokken, hervatten. Voorloopig zullen de vliegtuigen driemaal per week, t.w. op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag naar Praag en op Maandag, Woensdag en Vrijdag van Praag naar Neder land vertrekken. Inbraak in belastingkantoor niet doorgegaan. Inbrekers laten hun werktuigen achter. Een poging tot inbraak is gedaan in het belastingkantoor op de Heerengracht 196 te Amsterdam. Wel zijn de brutale gasten bin nen gekomen, maar de inbraak zelf is niet voltooid. Men vond er Maandagmorgen zuur- stofcylinders voor het opensnijden van de kluizen en een collectie moderne inbrekers werktuigen. maar van inbraak was verder geen spoor. De inbrekers schijnen dus voor zij hun eigenlijk werk zouden beginnen, te zijn gestoord en hebben overhaast de vlucht genomen met achterlating van hun gereed schappen. Het kantoor is des nachts onbe waakt. Buitengewoon laffe overval. Carnavalsgangers mishandelen jong meisje. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Zon dagavond een laffe aanranding plaats gehad op een 16-jarig meisje uit Eindhoven. Toen het meisje, A. N,, dien avond te half zeven haar ouderlijk huis had verlaten om een boodschap te doen, werd zij op het Kerst roosplein aldaar plotseling gegrepen door drie gemaskerde carnavalsgangers, welke haar in een auto sleepten, blinddoekten en een prop in den mond duwden. Bij Aalst hebben de onverlaten haar in een bosch ge bracht en met vuistslagen deerlijk toegeta keld. Zij werd daarna nog vele malen ge trapt, geslagen en op andere wijze mishan deld, waarna het gespuis haar bewusteloos achter de Aalster Dorpskerk liet liggen. Be woners hebben daar het meisje des avonds laat met gescheurde kleeren en bloedend aan gelaat en handen gevonden. De gemeentepolitie van Aalst en de mare chaussee hebben het onderzoek In handen. Interview met Deterding was verzonnen. Over olieprijzen is niet gesproken. Zooals wij Maandag hebben gemeld, is Sir Henry Deterding Zondag te IJmuiden aan land gegaan en naar Amsterdam doorgereisd. Daar het een „vacantiereis" is, weigerde Sir Henry persvertegenwoordigers te woord te staan. Hij heeft Maandagmiddag in den Haag echter een uitzondering gemaakt voor een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau en dezen een kort onderhoud toegestaan. Dit onderhoud mocht echter geen betrek king hebben op „zaken". Want, zooals de heer Deterding opmerkte: Wanneer u over zaken gaat praten, draai ik my om en zeg ,.good bye", daar ik er veel te lang ben uit geweest en mijn collega's beter op de hoogte zyn dan ik. Het gesprek had dan ook in den beginne uitsluitend betrekking op de mooie reis, welke sir Henry gemaakt had. Vooral over zijn be zoek aan Panama was hy opgetogen. Van den Atlantischen Oceaan naar den Pacific had hij de reis per trein gemaakt en hy was terug gevlogen. Daardoor had hij een uitstekenden indruk gekregen van het Panamakanaal, dat inderdaad grootsch is, zoowel van opzet als van uitvoering. De heer Deterding had nooit eerder het Panamakalaal gezien en was er verrukt over. Van deze gelegenheid maakte de heer Deter ding gebruik om categorisch tegen te spreken, dat hij een interview had verleend waarin de olieprijzen ter sprake waren gekomen. Hij ver klaarde nadrukkeiyk, dat hy geen enkelen journalist had gezien, geen enkele mededee- ling van dien aard had gedaan of laten doen en dat het interview van A tot Z uit den duim van een Amerikaansch journalist was gezo gen. Aan het einde van het interview vroeg de redacteur den heer Deterding nog, hoe hij den economischen toestand van Nederland zag. Het antwoord luidde: „In 1933 heb ik myn op vatting hieromtrent in een brief aan de Maat- schappy voor Nyverheid en Handel neergelegd en myn opinie is sindsdiens niets veranderd, zooals de meesten dit ook weten". Gedurende geruimen tyd werden zoo nu en dan aan de postagentschappen te Amsterdam valsche postwissels aangeboden en uitbetaald Op het eerste gezicht waren deze postwissels niet van echtè te onderscheiden. Het is thans aan de politie gelukt deze vervalschers van postwissels te Parys en te Brussel te arresteeren. Het zyn twee Amster dammers. Niet alleen te Amsterdam, maar ook elders (den Haag,Rotterdam,Utrecht en in het buitenland) hebben zy hun bedrijf uit geoefend. De bedragen waren klein, omdat de wissels anders niet aan postagentschappen uitbetaald konden worden. Zoover men thans kan nagaan zyn meer dan 50 van deze val sche wissels uitbetaald. Ook te Parijs en te Brussel zijn zy vermoe- deiyk op deze wijze aan geld gekomen. Gewoonlijk richten zij, die pogen door mid del van vervalschte postwissels geld in han den te krygen, zulk een wissel aan zich zelf en veranderen dan het te innen bedrag. Deze, thans in hechtenis genomen mannen, maakten echter ook de op de postwissels be- noodigde stempels zelf na. Nooit heeft men nog met zulk een geraffi neerde fraude te doen gehad. De daders koch ten slechts de formulieren (te Parys en in ons land), plakten er voorzoover noodig postze gels op èn vulden de adressen en bedragen in Zij stempelden met voortreffelijk nagemaakte stempels hun eigen postwissels af en gingen daarna de bedragen innen' Door een kleinigheid is de politie op het spoor gekomen van beide misdadigers. Een nauwkeurige ambtenaar heeft de fraude ontdekt, doch toen was het voor de politie nog zeer moeilijk de plegers te arresteeren. Wel koesterde men verdenking tegen een 43-jarig Amsterdammer, die ziclï een naam had ver worven als paspoqrtenvervalscher. Men ont dekte zyn woonplaats in Parijs en bij een in val der politie vond men alles voor het ver- valschen van postwissels gereed. Tevens werd op dat tydstip een brief uit Brussel bezorgd waardoor men tevens de arrestatie van den medeplichtige aan de politie te Brussel kon verzoeken. .Behalve den .medeplichtige te Brusselde 51-jarige handelsreiziger P. P. uit Amster dam is door de politie te Brussel ook nog aangehouden diens echtgenoote. Beiden lo geerden onder een valschen naam in een hotel. Zij waren in het bezit van een valsch identiteitsbewys. Het is gebleken, dat de man de gewoonte had om de twee dagen van hotel te veranderen. Zoo heeft hij o.m, verblijf gehouden te Gent, Luik en Antwer pen. Wegens verduistering te Antwerpen ge pleegd, werd P. voorts door de politie ge zocht, aangezien hij nog een jaar gevange nisstraf te goed had. BOUW VAN TWEE KASEMATTEN VAN GEWAPEND BETON AANBESTEED. Door den eerst aanwezend ingenieur te Nymegen is aanbesteed het bouwen van twee kasematten van gewapend beton in de omgeving van Venlo. De laagste inschryvers waren P. Clevis en M. van Deursen te Ble- rick-Maasbree, voor een bedrag van f 25.900. Binnenkort kan de aanbesteding van nog meer versterkingen langs de grens verwacht worden. Ambtenaren Burgerlijke Stand Verlaging van de bezoldiging. Ged. Staten hebben besloten de bezoldi ging van ambtenaren van den Burgerlijken Stand in deze provincie (met uitzondering van die in Alkmaar, Amsterdam en Haarlem) te wyzigen, omdat het volgens hen wensche- lyk is, in oveerenstemming met hetgeen ten aanzien van de jaarwedden van andere cate gorieën van overheidspersoneel is geschied, de bezoldiging van bovengenoemde ambte naren tot een lagèr peil terug te brengen. In Aalsmeer wordt de bezoldiging van een ambtenaar voor de huwelyksvóltrekking f 200 per jaar, voor den anderen ambtenaar f 50 per jaar. In Beverwijk: de ambtenaren belast met alle werkzaamheden, behalve huwelijksvol trekkingen, f 175; de ambtenaar voor de hu welijksvoltrekking f 75 en de plaatsvervan gende ambtenaren f 50 per Jaar. In Castricum: de huwelijksambtenaar 125. de overige ambtenaren f 75 en de plaatsvervangers f 50 per Jaar. In Heemskerk: huwelijksambtenaar f 50. de overigen f 150 per jaar. In Wyk aan Zee en Duin: de ambtenaar, belast met alle werkzaamheden den burger- lyken stand betreffende f 180, de plaats vervanger voor dezen ambtenaar f 70 per jaar. In Zandvoort: de ambtenaar in hoofdzaak belast met alle werkzaamheden, den burger lijken stand betreffende en met de zorg voor de daarop betrekking hebbende registers f 150, de plaatsvervanger voor dezen ambte naar f 50 en de plaatsvervanger voor deze beiden f 25 per jaar. Bepaald is, dat dit besluit in werking zal treden op 1 Januari 1936, met dien verstan de, dat voor de thans in functie zynde amb tenaren van den burgerlijken stand, wier bezoldiging a. met meer dan f 50, doch met niet meer dan f 100 wordt verlaagd, de bezoldiging op 1 Januari 1936 met f 50 en op 1 Januari 1937 met het overblyvende bedrag zal worden verminderd, b. met meer dan f 100, doch met niet meer dan f 150. wordt, verlaagd, de bezoldiging op 1 Januari 1936 en op 1 Januari 1937 telkens met f 50. en on 1 Januari 1938 met het over blijvende bedrag zal werden verminderd, en zoo vervolgens, zoodat de verlaging nimmer meer dan f 50, per jaar zal bedragen. De radio was zoek. De deurwaarder had bij een gepensionneerd ambtenaartje beslag op den inboedel gelegd, omdat hij in gebreke was gebleven de melk aan den melkboer te betalen. Ook na de be slaglegging volgde geen betaling, waarom op 24 December de inboedel openbaar zou worden verkocht. Toen vond de deurwaarder echter niet een radiotoestel, waarop beslag was ge legd en nu moest de gepensionneerde heer zich ervoor verantwoorden dat hy dit toestel aan het beslag had onttrokken. De heer voelde zich onschuldig, vertelde, dat hy vijftig jaar stad en land had gediend en een heele collectie Indische medailles had ge kregen, die echter tydens den verkoop zouden zijn verdwenen. Voorts vertelde hy nog veel over den deurwaarder en de invasie van op- koopers, waaruit zou moeten blijken, dat hij niet met de vereischte onderscheiding zou zijn behandeld en dat hij beter wist, hoe een deurwaarder bij zoo'n executie moest optre den, dan deze zelf. Hij vergat bij dit alles te vertellen, dat hy zich al dien last had kunnen besparen, indien hij de melk op tijd aan den melkboer had betaald. Maar het ging eigenlijk om het radiotoestel en daarvan vertelde hij, dat het tydens de executie niet in huis was geweest. Het zou in een kelderkast gestaan hebben, waar de deurwaarder niet had gezocht en de verdachte had zich niet geroepen gevoeld dit te vertel len; de deurwaarder had er hem, zei hij, niet naar gevraagd. De deurwaarder vertelde het anders; hy had er wel degelijk naar gevraagd en toen had de man geantwoord, dat hy het, omdat het een huurkoopartikel was, aan den leverancier had teruggebracht. De assistent van den deurwaarder bevestig de dit en zei, dat hy in de kelderkast had ge keken om er een vaas uit te halen; het radio toestel had hy toen niet gezien, doch hij kon niet met zekerheid zeggen of het er toen al dan niet stond. Toen enkele dagen na den verkoop een rechercheur naar het toestel kwam vragen, kwam het uit de kast. Dat was wel geen bewijs dat het er tijdens den verkoop ook gestaan had. maar voor de justitie stond het tegendeel ook niet vast, zoodat vryspraak volgde. Onrechtmatige verkoop. Een bewoner van Santpoort, wiens inboedel eveneens voor schuld in beslag genomen was, kwam er niet zoo goed af, want hy had, zoo dra hij, thuiskomende, van zijn vrouw hoorde, dat de deurwaarder er was geweest en dat de boel zou verkocht worden, het beter geoordeeld, zelf een verkoop te houden en voor 25 had hij zich van zijn inboedel, voorzoover daarop beslag was gelegd, ontdaan, welke 25 door hem voor levensonderhoud waren gebruikt, want de man was werkloos. De officier van justitie eischte 14 dagen ge vangenisstraf. De rechter, eenigszins rekening houdende met de omstandigheden waarin ver dachte verkeerd had, legde een week gevange nisstraf op. Een chauffeur vol fantasie Een chauffeur kwam in Haarlem Noord bij een juffrouw, die een ijssalon dreef en vroeg haar f 5 te leen, maar dat ging niet zoo mei een enkel woord als wij hier schrijven. Hij begon met een illusteren naam te noe men en zei, dat hij Louis Bouwmeester heette, het aan de juffrouw overlatende hem voor een afstammeling van onzen grooten acteur aan te zien. Daarop vertelde hij hy was met de auto van zijn baas voorgekomen dat hi, een. kleine aanrijding had gehad, waarvan hi, zich met 5 schadevergoeding kon afmaken, doch dat zijn vrouw niet thuis was en hij geen huissleutel had, zoodat hij het geld niet uit huis kon halen. Als de juffrouw hem nu even dat geld leende, zou zij hem er een groot ple zier mee doen; denzelfden dag kreeg ze het terug. Nu kende de juffrouw in de buurt toevallig een familie Bouwmeester en dit gevoegd bij den fatsoenlijken indruk, dien de jonge man maakte en het niet onwaarschijnlyk klinken de verhaal, maakte, dat de juffrouw het geld gaf, waarvoor de bezoeker een kwitantie met den naam Louis Bouwmeester teekende. Het geld werd natuurlijk nooit terugbetaald. Eenzelfde kunstje haalde hy nog by twee winkeliersters uit, waar hij telkens 3 wist te bemachtigen. De eerste juffrouw had een bloemenzaak en daar begon hij, om vertrou wen te wekken, een paar potten bloemen te koopen, die op een bepaald adres moesten be zorgd worden voor een verjaardag. De jongeling had nog meer op zijn kerfstok, want hij had by een patroon, waar hy werkte, eenige gereedschappen, waaronder een ben zinelamp, weggenomen en naar zyn kosthuis gebracht, waar zyn kostbaas er de beschik king over kreeg. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 25 Februari: Z.M. heeft den heer G. J. Gonnet al- hier, met ingang van 1 April, benoemd tot archivaris in Noord-Holland en te- bewaarder van het paviljoen Welgeleger" met machtiging om gelijktijdig de be' trekkingen van adj ..archivaris en bibliothecaris dezer gemeente waar te nemen. VOOR DEN- 1KANTONRECHTER- Staaltje van brutaliteit Een oude man, eenigszins hardlioorend had 5 Januari op den Geniedijk geloopen, Hii' had een klap gevoeld en was gevallen. Toen hy bijkwam had een chauffeur van een auto aangeboden hem naar den dokter te bren gen en verder te transporteeren. Deze chauffeur had later de dokterskosten en een vergoeding van f 1 teruggeëischt en de aangeredene had hem het bedrag betaald. Nu bleek dat de „behulpzame" chauffeur dezelfde was, die den man had aangereden En voor den kantonrechter bleek tevens dat de verlichting van den wagen van den chauffeur, thans verdachte, slecht was ge- weest. Hij erkende het slachtoffer een gul. den te hebben gevraagd voor de vervoerkos ten. „Hoe haalt u het in uw hoofd, zei de kan- tonrechter, „eerst iemand door onoplettend- heid aanrijden en dan nog geld voor het ver voer vragen!" De ambtenaar vond de wijze waarop verd, had gehandeld allesbehalve netjes. De ver lichting was slecht en dat had verd. tot nog grooter voorzichtigheid moeten aansporen. Hy eischte f 20 boete, subs. 10 dagen hechte-' nis met toewyzing van de civiele vordering, die de aangeredene tegen den chauffeur had ingesteld. De kantonrechter was het hiermee eens en veroordeelde verd. conform den eisch. BEVERWIJK Voor al die onregelmatigheden moest hy nu terecht staan; nu kwam hy met een ver weer, dat door hem op schrift was gesteld en dat hij plechtig den rechter overhandigde, doch van datgene wat hij nu meende te moe ten aanvoeren had hij tot dusverre in het vooronderzoek met geen woord gerept. Het kwam hierop neer, dat hij onder pressie zou gehandeld hebben van zijn kostvrouw. Als die zei: „je moet me geld geven", dan trachtte hij geld te krijgen ten koste van alles. Hij was voor die juffrouw dus zoo'n soort „Ezeltje, strek je!" Maar waarom was hy dan zoo ge weldig onderdanig aan die juffrouw? „Die wist wat van hem", zei hij en hij was bang voor openbaarheid. Lettende op de verbeeldingskracht van den pseudo Louis Bouwmeester, is het te begrijpen dat zijn verhaal maar niet zonder meer voor den vollen prijs werd aangenomen, maar om dat reclasseeringspersonen of anderen zich voor den jongen schijnen te interesseeren, werd een nader onderzoek, mede naar den staat zijner geestvermogens, noodig geoor deeld. De zaak werd dus gesehorst en in verband hiermee ook de zaak van den kostbaas, die den spiritusbrander en andere dingen uit eens an ders garage goedwillig in huis en in gebruik had genomen. VAN DE TOESTAND VAN DEN GRAAF CAVADONGA. Uit Havana, 23 Februari: De graaf van Cavadonga is in alleryl met een ziekenauto vervoerd. De geneesheeren en de familie volgden, doch weigerden iets te zeggen. In verband met den emstigen toestand van den graaf, vermoedt men, dat hy naar een ziekenhuis wordt vervoerd voor een laatste wanhopige poging. Naar later werd vernomen, is de graaf naar het electro-therapeutisch laboratorium van een ziekenhuis gebracht. Deze behande ling heeft ten doel de bloedsomloop te stimu- leeren en de bloedarmoede te beperken. Men heeft hiermede gedaan wat men kon, en indien de zieke weer naar huis wordt ge bracht, dan beteekent dit, dat zijn toestand aanmerkelyk is verbeterd. (Reuter). MARKTBERICHTEN. Noteering van den 24en Febr. 1936. Andijvie per kist f 0.70—f 1 Koolrapen per zak f 1.10f 1.40 Wortelen per K.G. f 0.03 Bieten per K.Ga f 0.06 Schorseneeren per K.G. f 0.13 Aardappelen, klei p. K.G. f 0.03 V2—f 0.051/2 Spruitjes per K.G. f 0.10f 0.22 Boerenkool per bak f 0.80f 1.25 Roode kool per 100 f 8f 20 Savoye kool per 100 f 4—f 16 Uien per Kilo f 0.04 Prei per bos f 0.06f 0.10 Rabarber per 100 bas f 12 Pieterselie per bos f 0.05 Selderie per bos f 0.10f 0.32 Appelen per Kilo f 0.16 Druiven per Kilo f 0.20 Brusselsch lof per KX>. f 0.08—f 0.14 EEN LOONCONFLICT. De werkzaamheden aan de verbreedingJ van den St. Aagtendyk, die in verband met- de opheffing van den bewaakten overweg' worden uitgevoerd, zyn stilgelegd, als gevólg': van een loonconflict tusschen de grondwer kers en de uitvoerders. Dit grondwerk wordt uitgevoerd door de firma Splunter te Ridder kerk. LEIDER VAN DEN VAKCURSUS VOOR WERKLOOZEN. Naar wij vernemen is de heer A. de Wit benoemd als leider van een timmercursus voor jeugdige werkloozen. Hij is de opvolger van Ir. Th. Winter die naar Ierland vertrekt. DEMONSTRATIE VAN DE ZUIVELCENTRALE. Voor de leden van de afd. Beverwyk en om streken van de Ned. Vereen, van Huiswouwen heeft een propagandiste van de Noord-Holl, propagandakern der Crisis Zuivelcentrale te Alkmaar een lezing gehouden over zuivelpro ducten en hun beteekenis voor de volksge zondheid en de volkswelvaart. Na door de presidente, mevr. Moens te zijn ingeleid., heeft spr. allereerst een analyse ge geven van de samenstelling van boter, kaas en melk. waarby zy in het bijzonder de groote voedingswaarde van den zuivel in het licht stelde. Zy betoogde hoe door het veelvuldig gebruik van zuivel niet alleen de volksgezond heid wordt gediend maar dat daardoor boven dien de welvaart kan worden bevorderd. Zij heeft vervolgens recepten verstrekt voor het maken van gerechten van zuiverproducten. Deze gerechten werden in de na de lezing vol gende demonstratie toebereid. Voor deze de monstratie hadden de gemeente-lichtbedrijven de noodige apparaten beschikbaar gesteld. De propagandistie van de lichtbedrijven mej. Groen, heeft daarbij assistentie verleend. HET BAL MASQUé VAN „KENNEMERLAND". Maandagavond is het jaarlijksche bal mas- qpé van de Rederijkerskamer „Kennemerland" met groote opgewektheid gevierd. In de zalen van het Kennemer Theater bewoog zich een bonte menigte, waarbij zeer vele fraaie en soms wel eens orgineele costuums waren op te merken. De Carnavalsstemming liet niets te wen- schen over. De dansmuziek werd op uitsteken de wyze verzorgd door de Blue Rascals. De jury had een zeer moeilyke taak om uit al deze groepen en paren de mooiste aan te wijzeni, die voor de fraaie pry zen in aanmer king kwamen. Tenslotte maakte mevr. Moens, die met mej. L. Nieuwenweg en den heer A. v. d. Bliek Sr. de jury vormde, den volgenden uitslag bekend: Mooiste groep: 1. Ned. Fabrikaat, 2. Niet toe gekend. Origineelste groep: 1. Het versche kadetje. Badgasten. Komische groep; Nederlandsche Elftal. Mooiste dame: 1. Chineesche, 2. Markiezin, 2. Stranmannequin. Origineelste dame: 1. Kennemerland-bal, 2, Spaansche danseres. Komische dame: 1. Opoe, 2. Oude dienstbode. Mooiste heer: 1. Mexicaan. 2. Mars. Origineelste heer: 1. Negus. 2. Stepdanser. Komische heer: 1. Fietsenophaaidienst, 2. Kat. Mooiste paar; 1. Rumbadanser, 2. Twee Spaansche dames, 2. Schildwachten. Origineelste paar: 1. Apachen. 2. Shirley Temple met tegenspeelster. Komisch paar: 1. Berenleiders. 2. Dandy. Troostprijzen: A.K.O., Kaasdrager, Tambour maïtre, Tyroolsche. De publiekprijzen vielen ten deel aan de Spaansche danseres en aan den Negus.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2