THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG EDEN OVER DE OLIE-SANCTIE. Werk! Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT GEESTELIJK LEVEN. IMgnAG 25 FEBRUARI 1936 BUITENLAND Rede van den Britschen minister in het Lagerhuis. Onderzocht moet worden of de toepassing van de olie sanctie den vrede kan verhaasten. Regeering zal haar collectiviteitspolitiek blijven volgen. Rapport der Commissie van Vijf grondslag voor iedere nieuwe vredes- poging. ENGELAND. eroote belangstelling, o.a. van buiten- rdsche diplomaten, begon gistermiddag de .ÏÏïinin» verbeide zitting van het Lager- Mis ter behandeling van den bnitenlandsch- Sieken toestand, oa, van de kwestie van "ï.^'aeï'^nranl'van het eigenlijke debat Vnor den aanvang v jfmïirdde de minister van buitenlandsche Eden een aantal vragen betreflende mi'blicatié door het „Oiornale d' Italia" n het rapport Maffey. Dit rapport, zeide ooeesteld door een commissie, die te- Sn éind Januari 1935, toen de Abessynische Sstte de Britsche regcering reeds zorg be- K haren werd ingesteld, teneinde na te 8 i„ hneverre de Britsche belangen in Abes- gïië door de buitenlandsch-politieke gebenr- E(n zouden kunnen worden aangetast. Sens het op 18 Juni j.l. door de commissie uitgebrachte rapport, had Engeland in Abes- S eeen belangen, behalve bij het Tsana- X (de bronnen van den Blauwen Nijl) en Svere weiderechten. Eden verklaarde na Svuldige overweging tot de conclusie te zijn Somen dat het geen doel zou hebben, het KmSt in een Witboek te publiceeren. wpt eigenlijke debat over de buitenlandsche iJitiek werd geopend door den afgevaardigde Bïlsmith van de Oppositioneele Arbeiders- nartii die wenschte, dat Eden het initiatief Sm voor het afkondigen van een petroleum- %beS Volkenbond, zei Eden in zijn antwoord, overweegt thans sancties met inbegrip van een artikel waarvan de voorziening in groote mate In handen was van niet-leden van den Vol kenbond Volgens mij, aldus Eden, is olie een sanctie als elke andere en moet zij naar het zelfde criterium worden beoordeeld, namelijk of de oplegging er van zal bijdragen tot het maken van een eind aan den oorlog, want dat is het doel dat iedere natie te Genève voor oo^en heeft. Het is in dien geest dat de regee- ringen haar moeten onderzoeken en tot een besluit moeten komen. Ik kan niets meer over dit besluit zeggen, daar de regeeringen haar onderzoek van het deskundigenrapport nog niet hebben beëindigd, waarvan de conse quenties zorgvuldig worden bestudeerd door de regeeringen van de leden van den Volken bond. De Britsche reegering houdt vast aan haar besluit, haar volle deel te doen van iedere collectie actie, waartoe door den Volkenbond mocht worden besloten. Naar Eden voorts verklaarde, is de Britsche regeering van mee ning, dat het indertijd door de Commissie van~ Vijf opgestelde rapport, dat door Italië is verworpen, de basis blijft vormen, waarop iedere poging tot het oplossen van het con flict moet worden gegrondvest. Ten aanzien van een eventueele hervor ming van den Volkenbond, was Eden van oordeel, dat het huidige oogenblik voor eeni- gerlei wijziging van het Volkenbondspact met gunstig is, en dat de reegering in dien zin geen xoorstellen zou doen. Wat het grondstoffenprobleem betreft, gaf Eden te kennen, dat de regeering het voor stel van Hoare niet laat varen, en dat zij te allen tijde bereid is, dit vraagstuk te bestu- deeren. Hierin moest evenwel volgens den minister geen magisch geneesmiddelen voor de kwalen worden gezien. Na enkele woorden aan het Egyptische waagstuk te hebben gewijd, ging Eden over tot de behandeling van den internationalen toestand in het algemeen. Indien, zoo zeide hij, ons land volkomen zijn rol'in het belang der collectieve veiligheid wil kunnen spelen, moeten twee voorwaarden vervuld worden, t,w. toneerste, dat het stelsel werkelijk col lectief is, en ten tweede dat ons land, vol doende sterk is op politiek gebied, en op het gebied der bewapening. Eden wees er op, dat onderscheid gemaakt moet worden tusschen een politiek van collectieve veiligheid, en een politiek van omsingeling. Aan een omsinge ling wil Engeland niet meedoen. In een wer kelijk collectief systeem, aldus de minister, moet men steeds de deur voor anderen open laten. Het staat thans naar uit Londen vernomen wordt vast, dat de minister van buitenland sche zaken, Eden, persoonlijk zal deelnemen aan de Maandag a.s. te Genève plaats heb bende zitting van de commissie van acht tien, waarin over het petroleum-embargo be raadslaagd zal worden. Waarschnijlijk zal Eden Zondag uit Londen vertrekken. Den emarken. Uitsluiting van 125.000 arbeiders. Na het mislukken der bemiddelingspogin gen zijn de werkgevers gisteren tot uitsluiting overgegaan. Ongeveer 125.000 arbeiders wor den door dezen maatregel getroffen. Daarbij komen dan nog groepen arbeiders, die direct door de uitsluiting worden getrof fen. Als tegenmaatregel der vakvereeniging zal Woensdag na de dagtaak een sympathiesta- King beginnen van de transport- en haven arbeiders, welke staking vooral gericht zal zijn tegen de aan de uitsluiting deelnemende ondernemingen. (A.N.P De regeling der grens incidenten. Betreffende het Russische voorstel, door biommakow in een onderhoud met den Japan- svh.n am'Dassadeur te Moskou gedaan op 21 feoruan en neerkomende op instelling van hehhgemen^e commissie, welke tot taak zou w ?rensincidenten tusschen Mansjoe- I j?.€J Buiten-Mongolië te bestudeeren, ver isri t f de JaPansc^€ regeering van meening TOGvri Punten in overweging moeten °„oen genomen bij de behandeling van de Rnufin>1,nten tusschen Mandsjoekwo en iriPi!f f ngolie' n-1- tem eerste, dat alle grens- ri™t.en hun oorsprong vinden in de ondui- sinibT1 van grenslijnen tusschen Mand- dat en Buiten-Mongolië, en ten tweede, si nou, aan§etegenheid hoofdzakelijk Mand- Tippr G, erL Buiten-Mongolië betreffen. Wan- to nprn°Vje and derhalve wenscht deel rnJT? aan he regeling der grensgeschillen, folio Zljn betrekkingen met Buiten-Mon- êraLt def™eeren. In dit verband wordt gen dat de Japansche betrekkin- wmviS, Mandsjoekwo duidelijk gedefinieerd pi bet protocol dat tusschen beide lan den is gesloten. De betrekkingen tusschen Rus land en Buiten-Mongolië echter zijn onduide lijk Bovendien heeft Buiten-Mongolië hard nekkig geweigerd toe te geven aan het verzoek van Mandsjoekwo tot opening van diploma tieke betrekkingen tusschen beide landen. (A.N.P.) België. Conflict in de regeering voorkomen. Het gevaar van een kabinetscrisis, als gevolg van een conflict tusschen de so cialistische partij en de regeering, naar aanleiding van de militaire hervormings plannen, schijnt thans geweken. De minister van nationale verdediging, Devèze, heeft in een interview, dat hij aan een verslaggever van het dagblad „Le Soir" heeft toegestaan, zijn standpunt in deze kwestie uiteengezet. Hij verklaarde, dat hij er zich geenszins tegen verzette, dat de enquête-commissie het systeem der Belgische nationale verdediging in zijn geheel be studeerde, en dat hij ervoor was, dat in het parlement een breede bespreking van de voor gestelde technische oplossing plaats vond. Er bestaat trouwens eenstemmigheid omtrent de noodzakelijkheid, maatregelen in het belang der defensie te nemen. NEGEN DOODEN BIJ LAWINE-ONGELUK. Reuter meldt uit Ouray (Colorado), 24 Fe bruari: Tengevolge van een sneeuw-lawine, die een mijnwerkerskamp heeft getroffen, zouden negen personen om het leven zijn ge komen en verscheidene anderen zijn ge wond. GRAVIN HAUGWITZ REVENTLOW HEEFT EEN ZOON. LONDEN, 24 Februari Gravin Haug- witz Reventlow, vroeger Barbara Hutton, heeft te Londen het leven geschonken aan een zoon. Beiden maken het goed. De ouders van de gravin waren bij de geboorte aanwezig. (Reuter). Abessynië treft voorberei dingen in Ogaden en bij Makalle. De overval bij Aksoem. ADDIS ABEBA, 24 Februari (Reuter-A.N.P.) Behalve de Abessynische overval achter de Italiaansche linie Aksoem-Adoea wordt vandaag geen enkele belangrijke operatie gemeld noch aan het noordelijk noch aan het zuidelijk front, maar in Ogaden en ten zuiden van Makallé worden de voorberei dingen krachtig voortgezet. Er is nog geen enkele bevestiging ontvan gen, dat Amba Aladzji zou zijn gevallen of op het punt staat in Italiaansche handen te vallen, maar toch is men algemeen van opvatting, dat deze stelling eerlang door de troepen van maarschalk Badoglio zal worden genomen, daar ras Moeloegheta nog gerui- men tijd noodig zal hebben om zijn leger te reorganiseeren. Het is evenwel mogelijk, dat de aanwezigheid der legercorpsen van ras Seyoem en ras Kassa in Tembien en het op treden van ras Imroe op jl. Vrijdag opnieuw de aandacht hebben gevestigd van het Ita liaansche hoofdkwartier op het gevaar van het aansporen tot een Italiaanschen aanval naar het zuiden aleer de linie Makallé- Adoea-Aksoem voldoende zal zijn versterkt. Volgens niet officieele rapporten over den verrassenden uitval van ras Imroe en diens Abessynische krijgers kan nog worden ver meld, dat de Abessyniërs represailles van de Italiaansche vlieger hebben ontweken door bij den terugtocht op hun eigen stellingen gebruik te maken van buit gemaakte Ita liaansche tenten. Italiaansche bommenwer pers wierpen honderden bommen op deze tenten in de veronderstelling, dat terugtrek kende krijgers er schuilplaats in hadden ge zocht. De Abessyniërs hadden zich evenwel verborgen op naburige heuvels en zetten hun terugtocht voort, toen zij zagen, dat de Ita liaansche vliegers zich verwijderden. De meeste Italianen, die zich bij een strijdwagen bevonden, zouden zijn gedood door sabelhouwen en dolksteken. Volgens een andere lezing zou een aantal Italiaansche soldaten een mis hebben bijge woond, toen zij werden aangevallen en daar ze zonder wapenen waren, wei-den ze gemakke lijk overmeesterd. De krijgers eerbiedigden den Italiaanschen priester, die de mis celebreerde en raakten evenmin de gewijde voorwerpen aan. De Abessynische troepen in Ogaden, die onder bevel staan van ras Nassiboe hebben 500 a 600 ton oorlogsmateriaal ontvangen, zoomede een hoeveelheid munitie, welke uit Berbera (Britsch Somaliland) waren verzon den. De zending bestond uit 40 kleine ka- nannen, ongeveer 12.000 geweren en 15 mil- lioen patronen. Verscheidene kanonnen dienen voor tank- afweer. Zij zullen gebruikt worden tegenover de gemotoriseerde strijdkrachten van Gra- ziani. (Copyright Reuter-A.N.P.) Abessynische legerberichten door Rome fantastisch genoemd. Uit Rome 24 Februari. In bevoegde kringen ontkent men het uit Abessynische bron af komstige bericht, dat 412 Italiaansche soldaten zijn gedood, en dat de Abessyniërs 15 munitie depots in de lucht hebben laten vliegen. Naar men voorts verklaart, is ook het be richt van de afslachting van een troep Ita liaansche soldaten, die een openluchtmis bij woonden, van allen grond ontbloot. Het feit, dat de Abessyniërs geen plaats hebben ge noemd, bewijst, zoo zegt men, het fantastische karakter dezer berichten. Tenslotte spreekt men het in het buitenland verspreide bericht tegen, dat de troepen van generaal Graziani Djidjiga zouden hebben in genomen. ..Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. (Adv. Ingez. Med Felle brand in een Engelsche badplaats. Museum en theater gedeeltelijk verwoest. LONDEN, 24 Febr. (A. N. P.). In de bekende Engelsche badplaats Bath heeft in den afgeloopen nacht een felle brand gewoed, waardoor een uit de achttiende eeuw stammend gebouw, dat een museum en een theater bevatte, gedeeltelijk is verwoest. Het museum bevatte verschillende herinnerings stukken aan koningin Victoria en andere leden van het koninklijk huis. Van deze waardevolle voorwerpen kon slechts weinig worden gered. Het vuur sloeg over op het theater en later ook op het arbeidsbureau, welke eveneens veel schade leden. Pas tegen den morgen was het gevaar voor uitbreiding geweken. DE NOBEL-VREDESPRIJS VOOR CARL VON OSSIETZKY? Reuter meldt uit Parijs: Op initiatief van een aantal Fransche ge leerden en volksvertegenwoordigers is hier een comité gevormd, dat Carl von Ossietzky heeft voorgedragen voor den vredes-Nobel- prijs voor het jaar 1936. Von Ossietzky vertoeft reeds drie jaar in een concentratiekamp. Naar men weet wer den stappen, om hem den vredesprijs te doen toekennen, ook ondernomen door de meer derheid van de leden van het Zwitsersehe parlement, en door bekende Tsjeöhische en Scandinavische persoonlijkheden. DE CEL VAN JULIUS STREICHER ALS MONUMENT. Uit Berlijn, 24 Febr. Besloten is, dat cel 258 in de gevangenis te Neurenberg, waarin tien jaar geleden Julius Streicher, de felste Duitsche antisemiet, een straf van 3V2 maand heeft uitgezeten, niet meer zal worden ge bruikt voor de opsluiting van delinquenten. Een gedenksteeen is in het vertrek aange bracht; een portret van Streicher is aan den muur opgehangen en zoo is de vroegere cel in een monument der geschiedenis van het na- tionaal-socialisme veranderd. FACILITEITEN VOOR TOERISTEN IN FRANKRIJK. Teneinde het verblijf in Frankrijk van bui tenlandsche toeristen te vergemakkelijken heeft minister-president Sarraut den president van de republiek een ont- werp-decreet voorgelegd, dat een speciale identiteitskaart instelt, een z.g. „toeristen- kaart". Buitenlanders, die voornemens zijn in Frankrijk te komen met een toeristisch doel, kunnen op hun verzoek, door zich tot den Franschen consul in hun woonplaats te rich ten, een dergelijke kaart verkrijgen, welke hen in staat stelt vrijelijk in het geheele ge bied van Frankrijk en overzeésche gebieden te circuleeren gedurende een periode, welke de zes maanden niet overschrijdt. Zij behoe ven zich dan niet te onderwerpen aan de be palingen van het decreet van 6 Februari 1935, hetwelk de voorwaarden voor het verblijf van buitenlanders in Frankrijk regelt. De afgifte dezer kaart geschiedt kosteloos en is aan geen belasting of recht onderhevig. (Reuter.) RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF 16 7 2 6 vanaf 35- jjff t~ BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) De Oxfordgroep-beweging Internationale Bijeenkomsten in Engeland Onze Londensche correspondent schrijft: Afgevaardigden van de Groepbeweging in Nederland, Denemarken, Noorwegen, Frank rijk en Zwitserland zijn voor deze week naar Engeland gekomen om bijeenkomsten in Ox ford en Londen en Cambridge bij te wonen. Zij bestaan uit bekleeders van geleerde be roepen en zakenmannen. Zij brengen aan hun Engelsche geloofsgenooten verslag uit over den invloed van de beweging naar men zich zal herinneren jaren geleden door den Amerikaanschen dominee Buchman be gonnen in hun landen. De Groepbeweging heeft in Engeland nog al wat tegenstand ont moet in toonaangevende intellectueele krin gen, en men heeft er ook bezwaar gemaakt tegen de aanduiding Oxfordgroep-beweging daar dit ten onrechte den indruk geeft dat de Universiteit van Oxford de bron is, waaruit deze beweging voor godsdienstige opleving is voortgekomen, hetgeen in geen enkel op zicht het geval is. Vele Engelsche bladen blijven dan ook spreken van Dr. Buchman's groepbeweging. Onder de Nederlanders, die zich bij de beweging hebben aangesloten en die thans in Engeland zijn, bevinden zich Professor Dorgelo uit Delft, professor van Rhijn uit Utrecht, burgemeester van Holten tot Echten uit Zeist, Mr. H. C. Hintzen van het bankiershuis Mees en Zonen te Rotterdam de advocaten Jhr. Mr. A. K. C. de Brauw en Mr. N. de Bruine Ploos van Amstel, Ingenieur F. Philips uit Eindhoven e.a. Uit gesprekken welke wij met de meeste van de genoemde heeren in hun hoofdkwartier, het Hotel Me- tropole in Londen, hebben gehad is ons ge bleken dat zij zich onder den invloed van de Beweging geestelijk hebben leeren herzien, nederig zijn geworden in het besef van hun zondigheid die zij erkennen en hun leven po gen te leven in overeenstemming met het door Jezus gepredikte Evangelie der Liefde. Zij verklaren dat hun leven onder den invloed van de Groepbeweging, waarmede zij zich hebben vereenzelvigd, verdiept en verinnigd is geworden en dat de zuiverheid, die in hun besta2.n is gekomen, zich niet alleen open baart in hun huiselijken krijg maar evenzeer in het gebied van hun arbeid waar zij zeer tot heil van onderlinge samenwerking, in fabriek, op kantoor en in collegezalen, de beginselen van de Groepbeweging in praktijk brengen Zij gelooven dat de Groepbeweging zal blijven groeien en het menschdom zal doortrekken en dat ze aldus den geestelijken, politieken en economischen nood waaronder de wereld thans zoo diep lijdt, zal lenigen. Eenigen beschouwen hun aansluiting bij de beweging als een gees telijk avontuur, waarin zijn zich met veel hoop en een zekere overtuiging hebben be geven. Zij koesteren de verwachting dat de Beweging door de Voorzienigheid is geïnspi reerd, maar erkennen de mogelijkheid dat de oorsprong menschelijk is. Ware dat zoo, dan zou dat blijken in een mislukking. HET TOONEEL Amsterdamsche Tooneelvereeniging Loudi. Nyhoff heeft in Biografie haar kans gekregen en die kans niet ongebruikt voorbij laten gaan. Wanneer deze Amerikaansche co- medie van S. N. Behrman een succes mocht worden voor de Amsterdamsche Tooneelver eeniging, dan zal zij dat voornamelijk te dan ken hebben aan het levendige, geestige en petillante spel van Loudi Nyhoff in de rol van Mari-on Froude, de schilderes om wier biogra fie het in dit stuk gaat. Marion Froude is een veelbesproken artiste, aan wie het gelukt is door te dringen in de meest verschillende Europeesche kringen en die ónder haar opdrachtgevers tot het schil deren van hun portret zelfs een Lenin en een Mussolini mag rekenen. Zij is niet alleen een schilderes van talent, maar ook een „vlotte" vrouw, die op haar 35ste jaar nog altijd bo hémienne is gebleven. Richard Kurt, de uit gever van een veel gelezen Magazine, meent niet ten onrechte, dat de biografie van een Marion Froude, die met zoovele beroemde mannen in contact is gekomen en een veel bewogen leven heeft gehad, belangstelling zal vinden bij het groote publiek en hij doet haar daarom het aanbod die biografie niet te schrij ven alleen, maar biedt haar zeker van het succes reeds dadelijk een chèque van 2000 dollar er voor aan. Het idee, haar leven op schrift te stellen, amuseert Marion en zij neemt de opdracht aan, tot groote schrik van haar eersten ge liefde, Leander Nolan, die juist op het punt staat tot senator te worden gekozen en die terecht vreest, dat zijn verloving met de doch ter van den schatrijken Orrin Kinnicot wel ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. eens gevaar kan loopen door de onthulling van zijn vroegere verhouding met de veelbe- SDroken schilderes. Leander Nolan beweegt hemel en aarde om Marion van haar onzalig -Dlan af te brengen en komt daarbij in botsing met den hartstochtelijken, door het leven ver bitterden Richard Kurt, die in den toekom- stigen senator zijn rivaal ziet. Want beiden, Nolan en Kurt, geraken onder de bekoring van de vrouw die nog steeds een zoo groote charme voor de mannen bezit en ook Marion, blijft niet ongevoelig voor den vurigen, 10 jaar jongeren Kurt. Maar in dezen strijd wordt het haar klaar, dat zij te ver van elkan der staan in hun levensopvattingen om el kaar blijvend lief te hebben. Het leven heeft haar geleerd verdraagzaam te zijn en de menschelijke zwakheden te vergeven, terwijl Kurt in verbitterde haat tegenover de maat schappij staat. Zij besluit daarom haar biografie te verscheuren en daarmee een streep te halen niet alleen door haar eerste hoofdstuk met Leander Nolan, maar ook door haar laatste episode, die met Kurt. Zij laat beide mannen teleurgesteld achter en trekt verder het leven in. naar Hollywood, waar een oud vriend van haar, een musicus, haar nieuwe belangrijke opdrachten in de filmwereld zal verstrekken. Behrman heeft dit gegeven licht ironisch uitgewerkt, zonder toch aan de diepere ge dachten te kort te doen. Het is vooral de brillant geschreven figuur van Marion Froude, die in deze comedie belang inboezemt. Zoo dikwijls moeten wij op het tooneel artisten zien, die alleen maar in de oogen van den schrijver kunstenaar zijn. Aan Marion Froude ;elooven wij echter als artiste. En ook als vrouw. Zij heeft dat levendige, petillante, dat man nen aantrekt, zij bezit een charme, die allen bekoort, zij fladdert als een vlinder door het leven, maar bezit genoeg levenservaring om niet in de brandende kaars te vliegen, al schroeit zij zich dan wel even de vleugels er aan. Een bohemiènne, die het leven eerder mild dan bitter heeft gemaakt en die zonder te veel hartzeer een band kan verbreken, wan neer zij tot de ontdekking komt, dat die band voor haar al te drukkend en knellend zou worden. Een zeer interessante tooneelfiguur ook, die aan een actrice groote kansen biedt. Loudi Nijhoff, heeft deze Marion Froude licht, gees tig, spontaan en met veel verve gespeeld. Zij was in het begin nog wat te opzettelijk jong voor een vrouw van bij de 40, maar zij was volkomen artiste en tegelijk de vrouw vol charme. In haar spel was aldoor een fijne ironie, wat toch de ernst niet uitsloot. Men zou misschien de opmerking kunnen maken, dat zij Richard Kurt wel wat erg vlug vergat bij de ontvangst van het telegram uit Holly wood, maar ook Kurt was ten slotte in dit veel bewogen leven slechts een „episode", een hoofdstuk van haar biografie. Naast de petillante Loudi Nijhoff, leek mij het spel der twee mannelijke hoofdpersonen wel wat nadrukkelijk en zwaar, waardoor het evenwicht in de voorstelling nu en dan dreig de verbroken te worden. Van Richard Kurt, die nu eenmaal een vat buskruit was, kon men dit eerder aanvaarden dan van den Streber Leander Nolan, al leek het mij toe, dat Paul Storm zich nu en dan al te onbeheerscht liet gaan. Wat meer beheersching zou niet ge schaad hebben, vooral ook, omdat hij in zijn uitbarstingen soms nu en dan onverstaanbaar was. Maar waarom Paul Huf den bedachtzamen Streber Leander met zoo'n onstuimige hevig heid moest spelen, was mij niet duidelijk. Hier was nu en dan een teveel dat in deze toch waarlijk niet zware comedie, soms hinderde. La Chapelle daarentegen speelde volkomen in den stijl van dit stuk en zijn componist werd een zeer mooie, fijne figuur. Louis van Gasteren typeerde geestig Orrin Kinnecot, den ouden Amerikaan, die nog wel 'n groen blaadje lustte en Georgette Hagedoorn maak te van het kleine rolletje van een modern Ameiikaansch meisje iets heel.pittigs en le vendigs. Anna Sablairollej schommelde als een oude Duitsche gedienstige gezellig door de drie bedrijven heen en Carpentier Alting was met de noodige vrijmoedigheid een van zijn man nelijk schoon overtuigde filmheld. Het' zeer onderhoudende stuk, dat in een mooi, ruim door Van Dalsum ontworpen atelier-decor werd gespeeld, had bij de zeer goed bezette zaal een hartelijk succes. Wij wenschen de Amsterdamsche Tooneel vereeniging toe, dat dit succes blijvend moge zijn. J. B. SCHUIL, PROGRAMMA De hertog legt Thijs nu uit, hoe zijn ziekte begonnen is. „Ik merkte een tijdje geleden," vertelt hij, „dat ik langzamerhand dikker begon te worden. Mijn lijfarts gaf me er een drankje tegen, maar het hielp geen zier. Nu is het zoo erg geworden, dat ik er wan staltig uitzie en er hevig ziek van ben. Dacht u, dat ik bijvoorbeeld nog door die deur kon komen? Geen denken aan, hoor. Kijk maar eensEr moet iets aan gedaan worden, zoo gaat het niet langer." Thijs luistert aandachtig toe, maar heeft onderwijl een oogje in het zeil gehouden en opgemerkt, dat Claudius Kwadreef stilletjes weggeslopen is. Dat is vast geen zuivere koffie!. WOENSDAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gram. pl. 9.30 Kookplaat-je. 1000 Mor genwijding 1015 De Flierefluiters, Mignon- kwintet, voordracht en lezing. 12.00—1.45 VA RA-orkest en gram. pl 2.00 Voor de vrouw. 2-.15 Orgelspel. 3.00 Voor de kinderen.5.30 De Notenkrakers. 6.15 Reportage. 6.35 E. Walis' orkest. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing 8.00 Be richten. 8.10 Dialoog. 8.15 Vocaal concert. 8.45 Radio-tooneel. 10.00 Berichten. 10.10 VARA- orkest en Gram. pl. 11.2012.00 Reportage en Gram. pl. HILVERSUM n. 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gram. pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmoniumspel en zang. 12.15 Gram. pl. 1.00 De Gooilanders. 2.30 Postzegelpraatje. 3.00 Lezing. 3.153.45 Gram. pl. 4.00 alt en piano. 5.00 Kinderuur 6.00 Lezing. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gram. pl. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert. 9.00 Lezing. 9.30 Gram. pl. 10.00 Berichten. Causerie. 10.20 Trioconcert. 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Gram. pl. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest en solist. 1.352.20 BBC- Schotsch orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 Kwintet concert. 5.35 Fankman's Apachen-orkest en solist. 6.20 Berichten. 6.50 Cembalomuziek. 7.10 Lezingen. 7.50 Dansmuziek. 8.35 Causerie. 8.50 BBC-Symphonieorkest en solisten (Om 9.50 Berichten). 10.50 Cabaret. 11.20—12.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gram. pl. 11.20 en 2.50 Orkest concert. 4.20 Zang. 4.35 Gram. pl. 5.50 Orkest concert. 8.20 Zang en piano. 9.05 Hoorspel 11.05 —12.35 Dansmuziek en populair concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Zigeunermuziek. 1.30—2.20 Gram. pl. 6.35 Zigeunermuziek. 7.20 Gram. pl. 8.35 dito. 8.50 Zie Droitwich. 11.0011.20 Reportage. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram. pl. 1.302.20 en 5.20 Zigeuner muziek. 6.20 Gram. pl. 6.50 Kamermuziek. 8.20 Radio-tooneel mot muziek. 10.3011.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Orkestconcert. 9.20 Berichten. 9.40 Po litiek overzicht. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Kamermuziek.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3