Ed. C. Schürmann. 9 9 9 Stad van ouden van dagen, zieken en gebrekkigen. r tfttt>nals in vele Indische steden liggen de Jrnnpesche gebouwen bijeen in een uïtge- k? oark waar geen Inlander komt, die er niets te maken heeft. Alleen een groepje be enden met hun mooie witte tulband, een v. nffeur een paar door het Gouvernement «opstelde gidsen en één van deze laatsten anr-t voor een tonga, zooals ze hier de dos a I.it onze oost noemen. Per auto gaat het f vlug In gestrekten draf rijden we het ffnoelsciie park uit, naar den hoofdweg, maar atr is het meteen vaart verminderen. Het inkt wel of heel Indië op de been is. Tallooze «Adelaars, gedrapeerd in ellenlange lappen, St een Britsch Indiër kleedt zich niet, die w ««m met Oostersche zwier, of vrHwel naakt zooals de Sadhoe's. de heilige mannen wier heiligheid zoover ik weet uit- Suitend'zit in een verwarde haardos, het ont breken van overtollige kleeding en een met rood en geel en wit besmeerd gezicht. Voeg daarbij wat kettingen van zaden en vruchten, pan koperen drinkpot, een zwaren knuppel en fiw costuum als heilige is klaar. En er zijn er bii die haast even blank zijn als wij, dus dat hoeft ook niet te geneeren. Een krans narcis sen 0111 den hals kan er ook nog wel bij, als ge anders te ongekleed voelt. Hier komen trou wens Indiërs in alle kleuren, zoowel wat huid als wat kleeding betreft. Vooral de vrouwen dragen graag rood, oranje en geel. Een enkele dromedaris schrijdt rustig voort, hoog boven de menigte, koeien overal langs den weg, wat geiten en natuurlijk de Inlanderswagentjes. Allergekste kleine tempeltjes op twee wielen, waar één persoon in de schaduw onder kan zitten, maar meestal hangen er nog zes bij aan. De rivier is te gauw bereikt, wij klauteren wat over breede steenen trappen en vinden de boot klaar met een paar rieten stoelen boven op het roefje en twee roeiers beneden voor in. Een stralend zonnetje boven den onbebouw- den linkeroever, dat prachtig de kleuren doet uitkomen van het menschenwerk aan den overkant. En daar staat wat! Overal dalen trappen af tot diep in de rivier en dan ver rijzen loodrechte wanden van grauwen of rooden zandsteen, door paleizen gekroond. Overal weer die zin voor ornament, voor lof werk, aan balcons en balustrade. En overal godenbeelden, meest met menie rood gekleurd door de Radja-paleiseigenaars in de steenen muren ingemetseld. Op de trappen wemelt de menigte der pelgrims, die voortdurend ver meerdert. Van alle kanten stroomen ze aan, ontkleeden zich gedeeltelijk, maar allen gaan gekleed te water, zij het in een heel dunne neteldoeksche sari. Daar staan ze tot de borst in den bruinen vloed, het gelaat naar de zon gekeerd en prevelen hun gebeden. Driemaal bieden ze een handvol water aan de zon aan en dompelen zich dan geheel onder. Vele trap pen hebben hun eigen bepaalde beteekenis of verdienste, bij andere mag men ook kleeren wasschen en zeep gebruiken. Er zijn aparte vrouwenbaden zoo van 5 M. breedte zonder af scheidingen, maar de vrouw mag ook baden tusschen de mannen in. Is het bad volgens de voorschriften genomen, dan wordt een droog kleed aangetrokken en men vindt even hoo- ger planken en bordessen, waar onder groote zonneschermen de priester zit. Deze geeft raad over den pelgrimstocht, hoe de vervulling van bepaalde wenschen het best wordt verkregen enz. en de anna's en rupee's stapelen zich voor hem op. Deze heeren hebben hun agenten, die de pelgrims aan den trein opwachten. Dat is alllemaal voor elkaar. En de pelgrim pakt zijn staf weer op en zoekt zijn weg door de menigte naar een andere trap, waar een andere pries ter hem weer zooveel onderdompelingen en gebeden voorschrijft, waar hij bloemen moet geven bij dit en water sprenkelen over dat afgodsbeeld en dat kost natuurlijk allemaal geld! Wij stappen even aan land en loopen rustig tusschen de menigte door. Vooral rustig, kalm uitkijkende naar godenbeelden of merken op den grond. Loop daar altijd even om heen. En steeds zoo kalm, dat de gids tijd heeft u terug te houden als ge iets verkeerds gaat doen, want een voetstap op een extra heilige plek brengt u tien beschilderde rekels aan den hals, die met stemmen als een kapotte klank film beweren, dat ge deze zonde met minstens tien gulden de man moet afkoopen en hun getier brengt gauw een vijftig van die wilden bij elkaar. Als uw gids handig is, heeft hij den eersten lawaaimaker twee stuivers in de hand gestopt en dan loopt alles met een sisser af. Dan heeft de heilige zich vergist. Maar aan boord is het blijkbaar veiliger, al overvaren we wel eens een al te ijverig bidder. Maar in de Ganges verdrinken maakt dubbel zalig, ge loof ik, dus dat nemen ze ook niet eens kwa lijk! Het is een verrassend gezicht. Steeds een hoog paleis, een tempeltoren op den oever rand, dan de trappen, die verdwijnen onder de kleurige menigte en onder hoe langer hoe meer zonneschermen, waaronder de Yogi's zit ten. Booten varen af en aan en brengen steeds meer pelgrims. Reeds uit de verte blijkt de grootste menschenmenigte samen te komen bij den grooten tempel van Doerga met zijn vier forsche torens. Vlak daarnaast stijgt rook op. Daar is de beroemde Burning-Ghat, de ver brandingsplaats, waar alle dooden uit den omtrek worden veraschtals ze geld ge noeg hebben om het hout te betalen, dat 5- 10 rupees kost en als ze ouder zijn dan 12 jaar. is een van beiden niet het geval, dan neemt de Ganges de dooden ook zóó wel mee. Dat is een erg onpleizierig gezicht, maar de gieren maken wel dat het niet lang duurt! Daar bij de Burning-Ghats is het altijd druk. Dag en nacht gaat dat door en die houtleve ranciers moeten wel schatrijk worden. De ce remoniën zijn betrekkelijk zeer eenvoudig; de doode wordt al naar het geslacht in een witten of rooden doek gewikkeld en op een ladder draagbaar door de verwanten naar den rivier oever gebracht. De verwanten loopen mee en roepen hun lievelingsgod aan en dien klaag roep hoort ge elk oogenblik in de straten van Benares. Aan de rivier wordt het hout ge kocht, de doode eerst met de voeten in het water gelegd, daarna gebaad en op den brand stapel neergelegd. De naaste bloedverwant gaat den priester halen, die eenige verzen leest, terwijl de naastbestaande met een bosje brandend rijshout vijfmaal rond den brand stapel loopt en dan eindelijk het vuur aan steekt. Hij blijft wachten tot het vuur na een paar uur is uitgebrand en ziet toe dat al wat over is in het water der rivier wordt geworpen. Daar is niets treurigs of griezeligs of naars aan te zien. Dat zoovelen in Benares sterven, komt vooral doordat de ouden van dagen er heen komen in de overtuiging, dat hun laatste adem, mits in de heilige stad uitgeblazen, hun weer menigen lijdensweg op aarde in andere reïncarnatie zal besparen. Men ziet er dan ook tallooze ouden van dagen, zieken en ge brekkigen. Vooral wanneer we nu ons veilig schip weer verlaten en eerst per auto, dan te voet de stad doorkruisen. Er is natuurlijk een apentempel, een vieze, vuile bedelpartij, men toont u den wagen van Jagganath, waar onder men zich vroeger bij processies zoo gaar ne liet verpletteren, maar het is een namaak op halve grootte. De meeste tempels zijn van buiten niet rijk versierd en ge moogt er niet in. dus dat valt niet mee. Natuurlijk bezoeken wy ook de put der Wijsheid, waar Shiwa onder ligt en loopen door de bijgebouwen van den gouden tempel, waar mooie kolommen van roode zandsteen onze aandacht trekken, maar ook verscheidene pauwen entientallen rat ten, die rondritselen om de etensresten te ver zamelen van de tallooze priesters en pelgrims, die hier eten, slapen en rondlummelen. Dat geeft wel tal van interessante kleurige kijkjes, het zou mooi zijn als het niet zoo ongelooflijk smerig was, ook al door het begieten met wa ter en bestrooien met bloemen, rijst en andere voedingsmiddelen van de afgodsbeelden door de pelgrims. Dat wordt alles vertrapt en fijn gemalen en geeft natuurlijk een reuze vuile boel. Daarbij kauwt bijna iedereen betel en spuwt prachtig rood sap in de vuile massa en als ze je dan net de plek gewezen hebben, waar groote bloedplassen getuigen van de ve le geiten, die er geofferd zijn, dan weet je niet meer, waar je je voeten zult neerzetten. Weg uit die zwijnerij, zoo gauw mogelijk, dat is het beste. frisch en geen rook, geen stof. geen ergernis van welke soort ook. Wel een echte gezellige boel. Dat is het op de lijn naar Indië altijd! VAN DER SLEEN Badende geloovigen m de heilige Gangesrivier in Benares. Gelukkig is er niets anders te zien in de buurt van Benares. Een kilometer of tien buiten de stad ligt de plek, waar Boeddha voor het eerst zijn leer verkondigde. Hij had op een 80 mijl afstand, in Boeddha Gaya het hooger inzicht gekregen, gezeten onder een waringin, waar van de bladeren zoo begeerig waren het lichaam van den begenadigden wijze aan te raken, dat ze hun spitsen tot een lange punt verlengden. Stekken van dezen Budühaboom, Boddhytree zeggen ze hier, vonden hun weg over heel Indië en nog verder en vlak bij de plaats, waar de eerste prediking der nieuwe leer plaats vond, staat ook een flinke boom. Op de heilige plek zelve, waar ge een gouden tempel zoudt verwachten, staat een geheel vervallen baksteenen toren, waarvan niemand weet was het geweest is. Daarnaast resten van kloostertuinen en een spiksplinternieuwe Buddhatempel, die met prachtige wandschil deringen is versierd, voorstellende hoe de Boeddha uit de rechterheup van zijn moeder geboren werd, hoe hij dadelijk op Lotuskus sens wandelde enz. enz. Werk van een Japan- nees, door Rabindranath Tagore gewijd. Wij staan even onder den Boeddhaboom, waar overal bloemoffers liggen. Ik vraag den bewa ker mij een blad te geven. O neen, die mogen alleen bij speciale gelegenheden voor gasten van erkende heiligheid worden geplukt. Een duif vliegt weg uit den boom. Ritselend valt een blad omlaag en blijft op mijn gekruiste armen liggen! Die gezichten had ge moeten zien. Ze hadden mij liefst achter tralies in een cel gezet om te aanbidden geloof ik, maar daar voel ik me nog te jong voor. Maar dat blaadje ligt in mijn portefeuille en zal er voorloopig blijven ook als herinnering aan een merkwaardig voorval. Ge hadt het respect moeten zien, waarmee gids en chauffeur en al het hotelpersoneel mij behandelden! Rawana's geboortedag. Groot feest met dansvoorstelling in het paleis van den Maha- radja. Vrije toegang voor iedereen. Je moet maar boffen. Maar een mensch kan pech heb ben ook. Drie uur sta ik voor de spoorbrug, de eenige mogelijkheid om over de rivier te ko men en om 5 uur sta ik er nog. Een paar trei nen vertraging en geen verkeer met den an deren oever toegelaten. Vloeken helpt nooit en dat doe ik dus niet, maar ik was lichtelijk uit mijn humeur. Honderden fietsers passeer den, maar geen wou zijn karretje voor een achtermiddag voor mijn auto ruilen. Ik ben kwaad weggeloopen van de brug en uit Bena res om net op tijd in Allahabad onze Holland- sche jongens te treffen en mee te vliegen naar Jodhpur. Vroeger een dag en nacht in den trein. Nu drie uur met het windje achter. En Holl. Bloembollenkweekers Genootschap. Maandagmorgen was in Brinkman n te Haarlem de 55e algemeene vergadering van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap. Als voornaamste punten kwamen op de agenda voor de voorstellen der directie over te gaan tot de aanstelling van een derden rechtskundigen adviseur en de fusie met den Zuidhollandschen Bond van Kleine Kweekers. De voorzitter van het Genootschap de heer S. Schoneveld uit Oegstgeest herdacht in zijn openingsrede allereerst hen die in het afge- loopen jaar overleden zijn. De stichter en lei der der vereeniging, wijlen de heer W. G. Droog, is eveneens in 1935 heengegaan. De voorzitter herdacht speciaal den heer Droog door het vele en belangrijke werk dat hij heeft verricht. Ook de heer Kooyman, voorzitter der afdee- ling Vogelenzang-Bennebroek werd herdacht. Het afgeloopen jaar verschilt weinig van de voorafgaande, magere Jaren. De strijd om het bestaan wordt steeds zwaarder, door allerlei moeilijkheden. „Inderdaad is bovenmenschelijken kracht noodig om stand te kunnen houden." De saneering heeft niet datgene gebracht wat men ervan had gehoopt. De offers die nu van het vak worden ge vergd. zijn oorzaak dat men bijna ertoe zou komen bij de pakken te gaan neerzitten. Moet men nu voortgaan met den moed der wanhoop door te vechten, ofmoet men zich scharen aan de zijde van hen die ageeren tegen de saneering? Een houding in deze te bepalen Is lastig en gevaarlijk. Er zijn kweekers die het eens vrijwillig ge nomen juk willen afwerpen. Doch naar mijn oordeel zou het breken met den toestand van nu zeer verkeerd zijn ondanks het feit, dat er veel te wenschen blijft", aldus meende de spreker. Bij andere vakgroepen is de toestand toch ook niet be ter! Wel wordt dit vak wat stiefmoederlijk bedeeld door de regeering, doch de spr. wekte de vakgenooten op, dankbaar te wezen voor het bereikte en niet radicaal te willen ver anderen, opdat met vertrouwen de toekomst tegemoet gegaan kan worden zoodat later betere tijden kunnen aanbreken. Met vreugde begroette de heer Schoneveld het voorstel tot fusie met een andere vereeni- ging. waardoor de eenheid wordt bevorderd en een einde komt aan de vele verkeerde toe standen. Spr. dankte allen, die het vak van dienst zijn geweest, w.o. hen die de regeering van advies dienen (waarbij de spreker zei, dat hij hoopte dat hun arbeid niet meer lang noodig zal wezen) en de menschen der wetenschap die ook onschatbare diensten aan het vak hebben bewezen. Ook de heer E. H. Krelage, de oud-voor zitter van Bloembollencultuur, werd geëerd voor het belangrijke werk in 25 jaar verricht. Ter vergadering waren 21 afdeelingen ver tegenwoordigd. De rekening van den secre taris werd goedgekeurd. Deze vermeldde een nadeeiig saldo van f 482.26. De begrooting voor 1936 gaf een saldo aan van f 721. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde o.m. dat de hoop op een betere toe komst in 1935 ijdel was. 1935 is een finan- cieele strop geworden. Op,deze wijze kan het genootschap niet doorgaan. Het aantal afdeelingen is nu 26 (twee minder dan vroeger). Vogelenzang-Benne broek is opgeheven. 'Het aantal royementen van leden is zeer aanzienlijk, van 938 is het gekomen op 834! Een klein deel is reglementair afgetreden. Ook de secretaris, de heer A. Raaphorst Hzn. uit Lisse, sprak over de saneringsmaat regelen. Voorts gaf de secretaris een zeer uit voerig overzicht over 1935, waarbij hij o.a. memoreerde de geleden hagelschade, waar mee de Nederlandsche Sierteelt-Centrale geen rekening heeft kunnen houden. Op verzoek van de afdeeling Bovenkarspel is besloten een derden rechtskundigen-advi seur aan te stellen, die als standplaats Alk maar zal krijgen. Ondanks den minder gunstigen financiee- len toestand waren directie en hoofdbestuur het eens dat deze aanstelling wel gewenscht was. Toch nog eenig resultaat van de vlootconferentie. LONDEN, 24 Februari (Reuter) De mari tieme medewerker van de Daily Telegraph schrijft dat het nu wel vast staat dat de maxi mumgrens van 35.000 ton voor de groote slag schepen blijft gehandhaafd, nu de Amerikaan - sche regeering een afwijzende houding heeft aangenomen ten aanzien van het Fransche voorstel tot vermindering der tonnage. Verder is overeenstemming bereikt tot ver laging der tonnage voor kruisers van 10.000 tot 8000 ton. Deze beslissing is overeenkomstig de poli tiek, die reeds vele jaren door Engeland wordt gevoerd. In Britsche vlootkringen wordt dit resultaat zeer belangrijk geacht. Overigens meldt de maritieme medewerker, dat er geen teekenen zijn, die erop zouden wijzen dat Italië, hetwelk tot dusver een vriendschappelijke en bereidwillige rol op de conferentie heeft gespeeld, van politiek zou veranderen De Londensche Beurs en bewapening. DINSDAG 23 FE BR. 1936 Onze Londensche correspondent meldt: De Londensche Effectenbeurs, welker luste loosheid in overeenstemming met die van de meeste beurzen in de wereld de laatste jaren tennaastebij normaal is geworden, is deze week plotseling van stemming veranderd. De gelatempel in Throgmorton Street is een en al levendigheid en opgewektheid geworden. De prijsstijgingen die er de aanleiding toe waren zijn echter nagenoeg beperkt geble ven tot de aandeelen in ondernemingen, die oorlogsmiddelen vervaardigen, of die de grondstoffen winnen die voor bewapening noodig zijn. Aandeelhouders in zulke onder nemingen hebben in enkele dagen vele dui zenden ponden verdiend of liever gewonnen en sommige handelaars tellen hun winsten in tienduizenden ponden sterling. De aan deelen van enkele maatschappijen zijn 50 percent duurder geworden dan ze in het be gin van de week waren. De vraag naar beleg gingen in vliegtuigfabrieken en motorfabrie- ken was zoo groot dat, prijzen ongekend hoo- ge vluchten namen, alsof ze de vleugels had den gekregen van de machines die ze helpen scheppen. Een verklaring van de prijsstijging ligt voor de hand. De vraag naar deze aandeelen stijgt en daarmee hun prijs, omdat beleggers aan zienlijke winsten voor de bewapeningsfabrie- ken tegemoet zien en dus hoogere dividen den. De koopers der aandeelen kunnen dan niet het minste belang toekennen aan de toe zeggingen van de regeering in het Lagerhuis, toen onlangs daar de vrees tot uiting kwam, dat de nieuwe bewapening de belangheb bende ondernemingen zou kunnen bewegen woekerwinst te zoeken. De minister voor Luchtvaart zeide bij die gelegenheid o.a. dat daartegen zou worden gewaakt door middel van de instelling van een speciaal orgaan in zijn ministerie, dat tot taak zou hebben de prijzen te beheerschen, hetgeen het zou doen door de geldelijke waarde van bestellingen te begroeten in verband met bekende kostprij zen en met andere middelen. Indien dit or gaan zijn werk doeltreffend verricht kan er geen reden zijn zoodanige winsten te ver wachten in ae bewapeningsbedrijven, als overeen zouden komen met verdubbeling van de waarde van aandeelen, Verhoogde produc tie zal uiteraard tot verhoogde winst leiden, maar de „boom" moet doen veronderstellen, dat beleggers veel meer verwachten dan zulke redelijke winst. Wij teekenen hierbij aan dat een „ople ving" op basis der bewapenings-industrie slechts schijnwelvaart beteekent. Zij moet Engeland op den duur opnieuw uitputten door improductieve uitgaven. Aan de ultime gevolgen van opgedreven bewapening behoe ven wij niet te herinneren. Die zijn overbe kend. Nu het N. C. C. verdwijnt Minister bepaalt den extra-werkloozensteun op 4.20. Een Yogi of priester wacht onder zijn zonnescherm de geloovigen af, om hun goeden raad te geven..., voor veel geld. De minister van Sociale Zaken heeft de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gericht: „Zooals uw college bekend zal zijn, ligt het in het voornemen het Nationaal Crisis-Co mité in den loop van dit jaar 'op te heffen. In verband hiermede zal de subsidieering in de kosten van den zoogenaamden B-steun (extra hulp aan werkloozen voor aanschaf fing van kleeding, dekking en schoeisel) voor 1936 rechtstreeks vanwege mijn departement geschieden. Correspondentie betreffende verstrekking over 1935, alsmede de afrekening over dat jaar. gelieve u nog te zenden aan het N.C.C. Het volgende worde bij de toekenning van deze extra hulp In acht genomen: Voor deze steunverleening komen alleen in aanmerking werkloozen, die hetzij uitkeering ontvangen ingevolge een gesubsidieerde steunregeling, hetzij bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst. Werklloozen die uit een werkloozen- kas trekken, kunnen, Indien en voor zoover zij daaraan behoefte hebben, eveneens voor de hier bedoelde extra hulp in aanmerking komen. In het algemeen zullen slechts die kastrek- kers voor extra hulp in aanmerking komen, die kastoeslag ontvangen, of steun zouden genieten indien zij geen kasuitkeerlng ont vingen. De steun is in de eerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar ten gevolge van langdurige werkloosheid ln de aanschaf fing van kleeding. dekking en schoeisel zoo danige achterstand is ontstaan, dat verstrek king van extra hulp noodzakelijk blijkt. De hulp mag uitsluitend in den vorm van genoemde goederen (levensmiddelen en brandstoffen mogen nameliik niet worden verstrekt) worden toegekend. Een bijdrage kan slechts worden toegekend aan gemeenten waar een van Rijkswege ge subsidieerde steunregeling en/of werkver schaffing toepassing vindt. De Rijksbedragen zullen als volgt worden berekend Over het kalenderjaar 1936 mag per ge meente ten hoogste worden besteed een be drag gelijk aan het hierna genoemde gemid delde aantal werkloozen, vermenigvuldigd met f 4.20. ALs gemiddeld aantal werkloozen is genomen het gemiddelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1935 van de als werk zoekende bij de plaatselijke organen der ar beidsbemiddeling ingeschrevenen. Voor het hiervoor genoemde bedrag ad f 4.20 per werklooze komt f 2 ten laste van de gemeente en f 2.20 voor rekening van mijn departement". Tot zoover de tot de gemeentebesturen .ge richte circulaire, waaruit dus blijkt dat over 1936 een bedrag van f 4 20 per werklooze be schikbaar zal zijn voor de verstrekking van dezen bijzonderen steun. Door de extra ver strekking in 1935 was dit bedrag hooger en toch moesten er vel2 aanvragen bij de beide diensten hier ter stede, welke over de ver strekking van B. steun gaan. namelijk de gemeentelijke dienst der werkloosheidsbe strijding en Maatschappelijk Hulpbetoon, in gediend, worden afgewezen, daar men. ge zien het bedrag dat nu eenmaal voor de verstrekking van dezen steun beschikbaar is, alleen maar ln de noodzakelijkste gevallen tot verstrekking kan overgaan, waarbij dan nog veelal slechts een gedeelte van het ge vraagde kan worden toegewezen. Voor 1936 zullen de toewijzingen dus nog minder veelvuldig kunnen zijn. Wel zal hier ter stede het Crisis Comité niet worden op geheven. doch dit Comité heeft besloten alleen dan te helpen, als vanwege B steun het aangevraagde niet verstrekt wordt tot welk besluit dit Comité ook moest komen aangezien de financieele middelen steeds minder worden. Een 70-jarige. HAARLEM Maandag, Eduard Gerhard Schürmann is heden zeventig jaar geworden. Honderden in Neder land en ook buiten onze landsgrenzen zullen dezen pionier hunne ^elukwenschen hebben aangeboden. Want Schürmann geldt nog al tijd als een der eerste middenstandsleiders in ons land. Hij is trouwens zelf in dit bedrijf opgegroeid, al gingen zijn sympathieën on miskenbaar in andere richting. In Rotterdam heeft hij reeds in 1898 medegewerkt aan de oprichting van de bekende Handelsvereeni- ging ..Rotterdamdie in 1919 vereenigd werd met de Rotterdamsc'ne vereeniging ..Winkeliers- en Handelsbelangen". Uit dien ijc dateert ook de samenwerking van den jubilaris met een anderen bekenden Rotier- damschen Middenstandsvoorvechter, den heer R. J. Koopmeiners. Niettegenstaande het groot verschil en bijzondere gaven heb ben beiden uiterst belangrijk werk op midden- standsgebied verricht. Het terrein, hetwelk Schürmann heeft weten te bestrijken, was uiterst omvangrijk. In 1902 was hij een der mede-oprichters van den Nederlandschen Middenstandsbond, de organisatie, die na 1927 het praedicaat „Koninklijke" mocht voeren. Op het oogenblik is Sohiirmann nog altijd de voorzitter dezer belangrijke vereeni ging. Intusschen had de jarige zich ook be zig gehouden met het internationaal contact. Bij de oprichting der Internationale Midden stands Unie in 1924 te Bern, had Schürmann een werkzaam aandeel. Daarnaast was deze sympathieke Rotterdammer jarenlang een gezien middenstandsvertegenwoordiger in de Kamer van Koophandel en in den Gemeen teraad. Maar in het bijzonder is de Ko ninklijke Nederlandsche Middenstandsbond zijn voorzitter veel dank verschuldigd. Ontel baar is het aantal vergaderingen en conferen ties, die hij leidde. Van regeeringswege heeft men ook meer dan eens een beroep op hem gedaan en niet tevergeefs. Tweemaal heb ik het genoegen gehad prae-adviseur te mogen zijn bij gelegen heid der Middenstandscongressen gehouden in 1920 en 1930. Beide malen was Schürmann de leider en beide malen heb ik dus zelf on dervonden op welk een voortreffelijke wijze hij de vergadering wist te dirlgeeren. Het mag nu wel een vanzelf sprekende zaak lij ken om een congres van eenigen omvang en dan nog grootendeels bestaande uit midden standers. te leiden, ingewijden weten wel be ter en prae-adviseurs weten het in 't bijzon der. Wanneer men zich aan Schürmann's lei ding 1ft toevertrouwd, is men zeker in vei lige ha.iden te zijn. Hij verstaat niet alleen de kunst met groote virtuositeit lastige de baters in het goede vaarwater te brengen, dikwijls zonder dat deze daarvan zelf iets bemerken, maar hij is meestal een meester in het resumeeren van het gesprokene. Be denkt men daarbij, dat hij. zoowel in den vorm van interrupties, als bij de aankondi ging van een nieuwen spreker, op geestige wijze zijn auditorium weet te boeien, dan wordt veel van het „droge" smakelijk ge maakt. Voegt men daarbij het feit. dat zijn jarenlange ervaring borg is, dat de ln be handeling zijnde onderwerpen tot hun recht komen, dan vormen deze middenstandsmani festaties het hoogtepunt in het vereenigings- jaar. Aan belangstelling kan het Schürmann niet ontbreken. Met groote dankbaarheid zal men, in de eerste plaats in de Nederland sche middenstandsbeweging, zijn arbeid her denken. Helaas zijn vele pioniers uit de eer ste jaren hem ontvallen, maar nog altijd weet hij zich omgeven door een reeks van ti-ouwe medewerkers, die het even goed met de middenstandsbeweging meenen als hij zelf. Het is de bewondering voor zijn ge- presteerden arbeid, die ons allen de hoop dost uitspreken, dat hij nog jaren lang den lust zal blijven toon en, zich bezig te houden met het werk, hetwelk ln den waren zin van het woord zijn levenswerk is geworden. MOLLERUS. Regeering van Syrië afgetreden. JERUZALEM, 24 Februari (A. N. P.) De regeering van het mandaatgebied Syrië heeft den Franschen hoogen commissaris De Maetel gisteren haar ontslag ingediend. De hooge commissaris heeft den huidigen minister van justitie, El Ayoebi, met de vorming van een nieuw kabinet belast. Deze verklaarde de op dracht te aanvaarden onder voorwaarde dat allen, die in verband met de jongste staking zijn gearresteerd, gratie krijgen. De oorlog in Oost-Afrika. ADDIS ABEBA, 24 Febr. (A. N. P.). Officieel wordt medegedeeld, dat de man schappen van Ras Imboe, commandant van het Noordelijk leger, bij een raid achter de Italiaansche linies 412 blanke, Italiaansche soldaten hebben gedood. EEN EERVOLLE BENOEMING. Heemstede Tot gouvernante bij het Kon. Hof van België, is naar wij vernemen benoemd mej. M. B. de Jong alhier. Mej. de Jong is een dochter van den heer J. de Jong, hoofd der Openbare School voor Lager en U.L.O. aan den Bronsteeweg alhier. Zij ontving haar opleiding aan de Nutskweek- school voor Onderwijzeressen te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 24 Februari 1936. Bevallen. 20 Februari: A. M. v. Amerom—De Braai, d. - 21 Februari: A. Klupperv. Krui- selbergen, z. - 22 Februari: C. M. Oxsener Besteman, d. J. ZeilstraSchols, z. M. K. KruijverLiefting, z. J. L. M. Bijvoet Evéquoz. d. - 23 Februari M. E. ListSmit, d, M. E. Hangjasv. Schaik, d. A. M. Boesten- Westhof, z. A. Joosten—De Rooij, d. - 24 Febr.: A. J. Spek—v. Duffelen, d. Overleden. 22 Februari: A. Niesten—De Rooij, 85 jaar, Jansweg. M. Biemond—Bronk- borst, 70 jaar. Brouwersstraat J. F. G. Prang, 79 jaar. Schoterweg. H. M. Keijzer—Janssen, '30 jaar, Schoterweg. - 23 Februari: J. v Essen, 15 jaar, Obistraat. J. Huiberts, 51 jaar, M. v Heemskerkstraat. J., 7 d., zoon van J. Grooti Lange Heerenvest.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7