HET NIEUWE AVONDBLAD RAADSLEDEN JUB1LEEREN. IJMUIDEN. 21e JAARGANG NO. 97 DONDERDAC 27 FEBR. 1936 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Alaemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMSR COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoocira zij 14 dagen als zoodanig in de registers min ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Militaire Putsch in Japan. Eénige dagen geleden verklaarde de nieuwe premier van Spanje, Azana, dat zijn land een vredelievende politiek zou curven voeren, maar dat het eerste oorlogsgevaar niet in Europa dreigde. Binnenkort, zei hij, zullen de oogen van de geheele wereld op het Verre Oosten gevestigd zijn. Deze voorspelling is sneller bewaarheid dan Azana zelf vermoed kan hebben. Nauwelijks zijn de Japansche verkiezingen achter den rug, waarbij de regeering de overwinning behaalde, of plotseling komt het bericht van een „mili tairen putsch". Manschappen van een te Tokio in garnizoen liggend regiment, onder aanvoe ring van jonge officieren, hebben den minis ter-president Okada, den minister van finan ciën Takahasji en den admiraal Saito, ex- premier, vermoord. Generaal Watanabe werd eveneens gedood; een paar andere rijksgrooten slaagden er in te ontsnappen. Wat beteekent deze wilde onderneming, waarbij wij helaas wel weer moeten erkennen dat de Japanners hun inspiratie blijkbaar uit Europeesche beschavings-staaltjes hebben ge kregen? Bij de verkiezingen behaalde de regeerings- partij, de Minseito, 205 zetels, zakte de sinds 1900 machtige Seyoekai tot 178, klom de prole tarische partij van 5 tot 20 en veroverden an dere groepen 63 zetels. De partijvoorzitter en verscheidene prominente leden van de Seyoekai werden niet herkozen. Er werd niet verwacht dat de verkiezingsuitslag de politiek in haar geheel zou beïnvloeden (zooals wij 1.1. Zaterdag berichtten) omdat de beslissing over de richtlijnen der politiek in Japan berust bij de raadgevers van de Kroon en de hooge mili taire kringen. Wat gebeurt nu? Drie der voornaamste raadgevers van de Kroon, de premier en de ministers van bïrmenlandsche zaken en finan ciën worden door militairen vermoord na hun overwinning bij de verkiezingen. Uit die over winning werd afgeleid dat het volk zijn ver trouwen uitsprak vooral in het beleid van den minister van financiën Takahasji, die zich voortdurend-heeft gekant tegen de overdreven opvoering van de bewapening. Er moge daar bij aan herinnerd worden, dat sinds vele ja ren de Japansche staatsfinanciën door de wil de opvoering der bewapening totaal uit het evenwicht geslagen zijn. Korten tijd geleden hebben wij nog cijfers gegeven waaruit bleek, dat op de Japansche staatsbegrooting de in komsten voor de helft uit leeningen gefinan cierd werden, terwijl slechts ongeveer de helft der uitgaven uit de belastingen werd opge bracht. Een dergelijk financiëel beleid, dat kant noch wal raakt, kon natuurlijk door een minister van financiën die zich van zijn ver antwoordelijkheid bewust was, niet geduld worden. Takahasji heeft, met zijn premier en admiraal Saito, deze door de meer derheid der bevolking 'goedgekeurde opvatting met den dood moeten bekoopen. De oorlogs zuchtige elementen in het leger haatten hem, en voelden zichzelf bedreigd door de groeiende liberale stroomingen, die zich tegen hun reac- tionnair conservatisme keerden. In Chineesche kringen is men van meening dat de opstand een gevolg is van het verzet der Japansche staatslieden tegen de militaire eischen en van hun weigering om vier jaar geleden een oorlog tegen Sovjet-Rusland te ontketenen. De Sovjet-troepen in het Verre Oosten waren toen niet bij machte voldoenden tegenstand te bieden. Uit alles ziet er lang niet fraai uit. Als het gevolg van dezen militairen putsch is, dat de oorlogszuchtige elementen in Japan de macht in handen hebben, dreigt nevens voortgezette agressie tegen China niets minder dan een Japansch-Russische oorlog. Met zekerheid is hieromtrent nu natuurlijk nog niets te voorspellen. De Mikado heeft den minister van Marine Mineo Osumi belast met de vorming van een nieuw kabinet. Uit deze formatie zal spoedig genoeg blijken wel ken kant het opgaat, en wie op dit moment in Japan aan de touwtjes trekken. Het Deut sche Nachrichten Büro zegt dat „de activisti sche kringen van leger en vloot reeds lang eischen stelden, die het aftreden van het hui dige kabinet en de benoeming van een re geering die vï'ij zou zijn van alle invloeden, met uitschakeling van de partijen, inhielden. Ueze elementen hebben thans een omwente- lings-poging gedaan". M. a. w.: de Japansche conservatieve mili taristen eisehten de dictatuur. Na hiin ne derlaag bij de verkiezingen hebben zij een voudig naar de macht gegrepen, tegen den wil van de meerderheid des volks in, door de leidende staatslieden te vermoorden. Het schijnt thans van zeer veel belang te weten welke de houding van den keizer, den Mikado, is. Dat hij het parlement pas tegen 20 April bijeen heeft geroepen zou erop kun- nen wijzen, dat hij een militaire dictatuur aanvaardt. Maar wij zullen nadere berichten moeten afwachten om een duidelijker begrip van den nieuwen toestand in Japan te krijgen. Spoedig genoeg zal ook blijken hoe Moskou op de gebeurtenissen reageert. De kwestie der voortuintjes. Aangaande de kwestie der voortuintjes in de Kennemerlaan schrijft men ons: EEN MISVERSTAND? Uit de mededeelingen vanwege het College van B. en W. omtrent den strijd om de voor tuintjes dezer dagen gepubliceerd, zou men den indruk verkrijgen als zou het dit College te doen zijn geweest om orde en veiligheid op den openbaren weg ook voor die gedeelten die indertijd voortuintjes waren. Dit nu is niet juist. Indien met een beroep op artikel 100 der Alg. Politie-verordening aan de winkeliers medewerking was verzocht om de bepalingen van dit artikel in acht te nemen en dus zoo weinig mogelijk den openbaren weg voor uitstal ling en opslagplaats te bezigen, dan ware die medewerking verkregen. Bovendien was ook zonder die medewerking het College volledig bevoegd en gerechtigd dit artikel toe te pas sen. Hierover liep het geschil echter geenszins doch wel of het College kon eischen de her plaatsing van de vroegere tuinhekjes voor de thans als winkels ingerichte perceelen. De plaatsing van de hekken werd gevorderd om daardoor kosteioozen en vrij willigen afstand van de grondstrooken voor deze winkels af te dwingen teneinde daarna ingevolge de preca- rio-verordening rechten te kunnen heffen. Uit de gevoerde correspondentie "is dit gemakke lijk aan te toonen. Niet om handhaving dei- openbare orde op de wegen was het B. en W. te doen doch om nieuwe belasting-objecten. De betrokken eigenaren hebben immers de grondstrooken kosteloos aangeboden mits voor een bepaalde tijds-periode vrijdom van pre cariorechten werd verleend, echter tevergeefs. Nu de plaatsing van de gevorderde hekken blijkens de uitspraak in hoogste instantie niet kan worden geëischt is daarmede aan het College het middel ontvallen en onvoorwaar delijk afstand van de grondstrooken af te dwingen. Het is toch niet aari te nemen dat de plaatselijke wetgever zijn eigen verordening niet zou kennen, die hem het recht geeft uit stallingen vóór de winkels op de trottoir- strooken, die openbare weg zijn, te verbieden? De rechter heeft gelijk tevoren was afgespro ken in hoogste instantie uitspraak gedaan met medewerking van de betrokken partijen. Die medewerking zal ook worden verkregen als het er om gaat voor de winkelperceelen de openbare orde te handhaven. Betrokkenen ver trouwen dat geheel sans rancune kan worden samengewerkt ook al zijn de plannen voor nieuwe belasting-objecten mislukt. WAT MEER REGEL GEWENSCHT. Onder dit kopje schrijft v. d. Steen in „Toenadering": Naar wij vernemen is overleg gepleegd tus- schen de Vischhandeivereeniging te IJmuiden en de directie van de V.E.M. om te komen tot een regelmatig, wekelijksch overleg, ter be spreking van de wenschen van den handel met betrekking tot den aanvoer van visch. We kunnen niet anders dan dit overleg toe juichen en 't kan ons alleen maar spijten, dat het overleg niet plaats vindt met alle reederijen. ■Niet alleen IJmuidensche schepen over voeren de markt weieens, maar niet minder kan dit gezegd worden van de motorloggers. Als er op één dag een dertig motorloggers voor de markt liggen, terwijl er in een geheele weex misschien veertig komen, gevoelt ieder, dat dit op de prijzen een zeer ongunstigen invloed moet hebben. Laten wij daarom hopen, dat het goede voorbeeld, hierboven aangegeven, navolging moge vinden, JAARVERGADERING GEREF. MEISJES- VEREENIGING. In het R.K. vereen, gebouw Mahustraat heeft gisteravond de 10e jaarvergadering plaats gehad van de Geref. meisjesvereeniging ,.Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden". Het gebouw was geheel bezet en er heerschte een opgewekte stemming. De feestvergadering wrd op de gebruikelijke wijze gopend met het zingen van Ps. 103 vrs. 1 en gleid door den heer J. B. Korporaal, echtgenoot van de leid ster der Meisjesvereeniging. Deze herinnerde in zijn openingswoord aan het 10-jarig be staan dr vereeniging. Vrvolgens hield hij een kort pleidooi voor den den arbeid der vereeni ging, daarbij wijzende op het zegenrijke werk dat hiermede verricht wordt. Bij het einde van zijn toespraak wekte hij degenen, die nog geen lid der vereeniging waren op eens nader hiermede kennis te maken. Na de vertooning van een welkomst tableau, dat zeer kunstzinnig was opgesteld, werden de jaarverslagen uitgebracht. Het verslag van de secretaresse gewaagde van sterke activiteit. Vervolgens was er voor de zuster vereeni- gingen gelegenheid tot feliciteeren, en werd de bijeenkomst opgeluisterd door samenspra ken, zang en voordrachten. De meisjes ver eeniging kan met deze gehouden jaarverga ring terugzien op een prettig, zeer geslaagd samenzijn, dat ongetwijfeld vruchten zal af werpen, J De heeren Bosman, ten Broeke, Maas, Visser en Zwanenburg dienen de gemeente 12^ jaar. Om de vier jaar krijgen de gemeenten een nieuwen raad. De nieuwe gemeenteraden nemen den eersten Dinsdag in September zit ting, de maand, waarin het parlementaire jaar begint. Ofschoon ook hier vele raadsleden komen en verdwijnen (wat geen wonder is met een sterk groeiende en vooral sterk wisselende be volking) krijgen we toch steeds meer vertrou wensmannen in onzen raad. We hebben den heer F. P. Vermeulen, die al ruim 35 jaar en den heer J. E. Sluiters, die ruim 25 jaar lid is. Volgende week komen er 5 leden bij, die 12!/2 jaar lid zijn, daar zij in 1923 werden ge kozen en den eersten Dinsdag in September zitting namen. Het zijn de heeren P. Bosman, Ant. ter Broeke, C. P. J. Maas, W. F. Visser en J. Zwanenburg. De heer P. Bosman. De heer P. Bosman is het eenige lid der vrijz.-democraten in den raad. Eigenlijk is de heer Bosman langer raadslid, daar hij ook in de periode Oct. 19171919 zitting had, doch hij kan toch het jubileum 19231936 mee vieren. Hij was van 19311935 wethouder van Sociale zaken. Toen hij niet herkozen werd, bleef hij voorzitter van het Plaatselijk crisis comité en van het comité voor de schoolvoe- ding. In het openbare leven vervulde de heer Bosman en vervult hij nog meer functies. Zoo was hij vele jaren bestuurslid der Neutrale Zïekenhuisvereeniging en is hij nog bestuurs lid der Nutsspaarbank en voorzitter der afdee- ling van den Bond voor Staatspensionneering. De heer Ant. ten Broeke. De heer Ant. ten Broeke is de leider der Chr. Hist, fractie in den raad. Deze bestaat thans nog uit 3 leden, doch in vorige perioden telde zij 4 en 5 leden. De heer ten Broeke is een knap en rustig spreker die altijd aan de debatten deelneemt. "Wanneer zijn partijge noot, de heer Dunnebier, als wethouder van openbare werken zou heengaan, zou hij de aangewezen opvolger zijn. De heer ten Broeke immers is architect en bouwde de Chr. Geref. kerk en de Bethlehemkerk te IJmuiden, be nevens verschillende andere kerken in ons land. Verder is de heer ten Broeke ouderling der Chr. Geref. kerk. De heer C. P. J. Maas. De heer C. P. J. Maas is de leider der Roomsch-katholieke raadsfractie. Hij is een Vereeniging voor Veilig Verkeer - Velsen en Omstr. vlot spreker en een handig debater, die altijd het oor van den raad heeft. De heer Maas, sedert een aantal jaren administrateur van het Ziekenfonds IJmuiden, staat midden in het werk der R.K. Actie in onze gemeente, niet alleen op politiek, maar ook op Sociaal ge bied. Zoo is hij voorzitter van een der kringen van den R.K. Volksbond. Vele jaren was hij voorts lid van 't dagelijksch bestuur der be kende voetbalclub V.S.V. De heer W. W. Visser. De heer W. F. Visser is verleden jaar den heer Bosman als wethouder van sociale zaken opgevolgd. Dat hij niet eerder wethouder was geworden, kwam omdat de sociaal-democrati sche fractie niet hem, maar den heer Roelse als wethouder wenschte. De heer Visser was van 19311935 fractieleider der soc. dem. raadsleden en een der bekendste figuren in den raad. Al is hij geen vlot redenaar, wat hij te zeggen heeft is altijd goed verzorgd en het aanhooren volkomen waard. Als wethouder van sociale zaken is hij uitstekend op zijn plaats, een plaats, welke ieder hem gaarne gunt. De heer Visser was vroeger voorzitter der afdeeling Beverwijk van den modernen sigarenmakersbond en van de afdeeling Vel sen der S.D.AP. Hij is nog lid van de Alge meen Burgerlijke instelling van maatschappe lijk hulpbetoon. Hij was ook 4 jaren lid dei- Provinciale Staten. De heer J. Zwanenburg. Tenslotte de heer J. Zwanenburg. Dit lid der R.K. fractie treedt weliswaar niet zeer op den voorgrond, maar is een algemeen gezien raads lid, een man, die evenzeer het vertrouwen dei- arbeiders, als dat der middenstanders heeft. Hij is hier geboren en getogen en weinigen kennen Velsen en IJmuiden als hij. Hij is kerk meester der R.K. kerk te IJmuiden en was eenige jaren bestuurslid van IJmuiden'.s Bloei. Ais directeur der N.V. Melkinrichting „Ge meenschappelijk Belang" heeft hij dit bedrijf flink omhoog weten te werken. Aldus maken deze 5 mannen een sieraad uit van onze burgerij en is het begrijpelijk, dat zij 12Vz jaar het vertrouwen der kiezers heb ben genoten. Wij wenschen hën toe, dat ze ook het zilveren jubileum als raadslid zullen mogen vieren. De heer Bosman heeft nog maar ruim 10 jaar te goed. OPGELEGDE TONNAGE. Lloyds geeft o.m. de volgende cijfers van opgelegde tonnages: Vereenigde Staten 25 pet.; Frankrijk 17 pet.; Nederland 7 pet.; Italië 7 pet.; Engeland 5 pet.; Duitschland 4 pet.; Japan 1.1 pet.; Noorwegen 1 pet. PROPAGANDA VOOR HET VISCHVERBRUIK. De Dutische „Fischwirtschaftsverein" heeft besloten nog intensiever dan nu reeds 't geval is de propaganda voor grooter vischverbruik ter hand te nemen. Nu er in de komende maanden. Maart en April, groote aanvoeren van visch verwacht mogen worden, schrijft ze, moet er onder alle omstandigheden voor gezorgd worden, dat dit voedsel niet verloren gaat en dus op de juiste wijze gedistribueerd wordt. De organisatie is van meening, dat visch als voedsel de behoefte aan meer vleesch zeer goed kan aanvullen. Ook vraagt ze om een vleeschloozen dag, een „visehdag" te voeren, dat zou het verbruik van zeevisch enorm sti- muleeren, waardoor velen tot geregelde visch- gebruikers, ja tot vischliefhebbers, gewon nen zouden kunnen worden. De staatsinstellingen, welke h. i. het eerst voor een proef in die richting in aanmerking zouden kunnen komen, zijn: ziekenhuizen, gestichten, arbeidsdienst, marine en luchtwa- pen, leger, enz. Verschillende deelen van het land zouden op verschillende dagen der week voorzien moeten worden, Maandag b.v. Baden, Beieren, Saksen, Dinsdag b.v. Pfalz, Saar, Hannover, enz. Daarnaast wordt de propaganda ter hand genomen in de pers, radio, film, voordrachten, aanplakbiljetten, receptendiénst en kook cursussen Men ziet: de plannen zijn er wel, de uitvoe rige uiteenzettingen die er van gegeven worden zijn echt „deutsch-gründlich" uitgewerkt. Maar of het er nog eens van komen zal? Ook ons land heeft zulke plannen verno men, meerdere malen vernomen; ook ons land heeft zijn commissie tot bevordering van het vischverbruik, een comité dat toch werkelijk niet stil zit. Maar ook hier malen de molens heel langzaam en zijn de resultaten nog slechts magertjes. C. P. J. Maas, W. F. Visser. J. Zwanenburg. Verkeerscursus. Het bestuur dezer vereeniging had het plan dezen winter een verkeerscursus voor de leden te houden. Zeer tegen zijn zin kon het tot nu toe hieraan geen gevolg geven, aangezien het Koninklijk besluit, waarbij de nieuwe, Ver keerswet van kracht zou worden, nog niet is afgekomen. Ofschoon dit besluit nog steeds op zich laat wachten, meent men goed te doen, d ,n cursus thans niet langer uit te stellen en dezen zoo mogelijk in Maart te doen aan vangen. De bedoeling is, dat de deelnemers in groe pen worden ingedeeld. Elke groep krijgt 4 lessen van IV2 uur; de geheele cursus duurt 4 weken en wordt gegeven ten huize van den heer Kool, Kennemerplein 110. 23 van 7 uur tot 8.30 uur op Maandag-, Dinsdag- of Don derdagavond. Vertooning van lichtbeelden door middel van een epidiascoop! De cursus wordt geleid door den secretaris, den heer Roelofs, die de verkeersborden en -seinen, lichtsignalen, enz. enz. wil verklaren, en het bestuurslid, den heer Boerema, die de ver keersproblemen en -ongevallen in het licht der practijk wil bezien, terwijl men verder den heer Tuinstra, Inspecteur van Politie, bereid heeft gevonden, de meer theoretische zijde van de Verkeerswet te behandelen, zoowel de tegenwoordige wet als de komende veran deringen. De circulaires voor de uitnoodigingen tot 't bijwonen van dezen cursus zijn wat laat in zee gegaan. Daarom is de termijn van aanmelding uitgesteld tot 2 Maart a.s. Reeds kan het be stuur tot zijn genoegen mededeelen, dat zich 35 personen hebben aangemeld; ook bracht iemand 8 nieuwe leden aan! Zij, die thans lid worden kunnen nog aan den cursus deelnemen. Aanmelding kan ge schieden bij den secretaris, Julianakade 55, die hoopt, dat velen zich zullen opgeven ten einde dezen eersten cursus in alle opzichten te doen slagen. BOKSERS VOOR! De sportliefhebbers in onze plaats hebben thans gelegenheid om ook het boksen te be oefenen. Hier ter stede heeft men n.l. een boksclub opgericht, die den naam draagt van „De Amateur" en in 't bezit is van twee flinke trainers, de heeren J. Demmers en J. Bijleveld. De oefeningen vinden plaats in het clublokaal, Heidestraat 14 op Dinsdag- en Vrijdagavond. BIOSCOOP DE PONT. In het theater De Pont loopt deze week de tweede succesfilm van Shirley Temple „De kleine Kolonel". Haar tegenspeelster in deze rolprent is de groote Lionel Barrymore. Van het eerste gedeelte van de film laten we een korte inleiding volgen: In het haVtje van Kentucky, waar Noord en Zuid bij elkaar komen en waar nog immer bittere herinneringen bestaan aan hevige ge vechten, woont Kolonel Lloyd, een oude ve teraan uit het leger der Zuidelijken, met zijn lieftallige dochter Elizabeth op het familie landgoed. Elizabeth wordt ongelukkigerwijze verliefd op Jack Herman, een Yankee officier en loopt na een heftige scène met haar va der, met haar geliefde van huis weg. De oude ijzervreter, die een hevige haat koestert tegen alles wat Yankee is, verstoot zijn eenig kind en bant hun bestaan voor eeuwig uit zijn ge dachten. In een wanhopige poging om fortuin te maken, vertrekt Jack nu naar de goudvelden doch verliest hier het kleine beetje geld, dat hij nog over heeft, door een geheel waardeloos stuk grond van een paar bandieten te koopen. Zijn vrouw en dochtertje bijgenaamd de kleine kolonel, omdat zij zooveel op haar grootvader lijkt, zijn op zijn verzoek terug gegaan naar Kentucky, waar zij een klein huisje bezit, gekregen uit haar Moeders er fenis, gelegen op het landgoed van haar vader. De oude kolonel, onbekend met de identiteit van zijn nieuwe buren, gaat hen op zekeren dag een bezoek brengen. Wanneer hij echter bemerkt, dat zijn doch ter het huis betrokken heeft, is hij woedend, gooit de bloemen die hij bij zich had, tegen den grond en keert haar abrupt den rug toe. Op weg naar huis ontmoet hij een klein meisje, met goudblonde krullen, dat ev$n trotsch en opvliegend is als hij zelf en voor hij te weten komt wie zij is, heeft zij hem reeds ingepalmd. Dan keert Jack Sherman, doodziek en uit geput, zonder één korrel goud gevonden te hebben, tot vrouw en kind terug Als tweede hoofdnummer draait: „Het Bloe menmeisje van het Savoy-Hotel". Eduard Swalt, een rijke Amerikaan, vertelt aan zijn vrienden over de wonderlijke eigen schappen van een grooten diamant, die zich in zijn bezit bevindt en die zijn eigenaar ge luk zou brengen. Zooals het steeds gaat, wan neer er van bijgeloof sprake is, zijn er geloo- vigen en twijfelaars. Zoo komt het tot een weddenschap tusschen Swalt en zijn vrien den. Swalt zal den diamant tijdelijk afstaan aan een willekeurigen armen kerel en dan moet de diamant bewijzen werkelijk geluk te brengen aan zijn bezitter. Ongeveer op hetzelfde oogenblik, dat deze weddenschap afgesloten wordt, staat op een van de vele bruggen van de groote stad, waar het verhaal zich afspeelt, een bloemenmeisje te wachten tot haar vriend haar af komt ha len. Haar vriend is een oude man, een taxi chauffeur, die een schraal inkomen heeft met zijn voorhistorische auto, doch die het meisje met vaderlijke genegenheid verzorgt. Iedereen avond haalt hij haar af en brengt haar met haar bloemenmand thuis. Voor dien tijd heeft Lies reeds haar geld geteld, om direct haar vaderlijken vriend haar verdiensten van dien dag te kunnen berichten. Ook nu maakt zij weer haar kas op, doch dan gebeurt er iets verschrikkelijks. Wat? Dat gaat men maar in de Pont ziesi.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1