De begrooting voor 1936 behandeld. BEVERWIJK. Raadsvergadering. De heer Eyking herdacht. De razzia op onbeheerde fietsen besproken. - De nieuwe belasting wordt ingevoerd Woensdagmiddag vergaderde de gemeente- ald onder Voorzitterschap van burgemeester j j Schoitens ter behandeling van de be- flrnntingeii voor het dienstjaar 1936. g De raad was vo'callig (1 vacature). Na opening der vergadering herdacht de voorzitter den heer Eijking, die op bijna 70- v leeftijd is overleden en aan zijn gezin jarigen Jjn Werk als raadslid werd onttrokken. Spr. memoreerde hoe de heer Eijking 28 jaren zit- tin" had in den Raad. waarvan vier jaren als wethouder. Met hem heeft de Raad zijn nestor verloren, want geen der thans zitting hebben de leden heeft hem als raadslid zien komen. Het zal moeilijk zijn aan de gedachte te wen nen aldus spr., dat wij den heer Eijking niet meer zullen ontmoeten m deze zaal, waarin hij 700 «"aarne vertoefde en waarin hij met zoo veel opgewektheid zijn taak vervulde. Hij ruste ^Daarna werd de opvolger van den heer Eijking. de heer J. Meurs geïnstalleerd, nadat ziin aeioofsbrieven in orde waren bevonden. tv voorzitter wenschte hem geluk met ziin benoeming en hoopte, dat het nieuwe raadslid de belangen der gemeente vele jaren zou mogen dienen. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de begrooting niet heel sterk is te noemen. Ook de wijze waarop de dekking moest wor den gezocht kon de voorzitter niet fraai vin den Op vele manieren moest dekking worden gezocht, o.a. van f 5000 door de afschrijving op het gasbedrijf voor 1936 met dat bedrag te vermeerderen, door verhooging van den be- lastingdruk enz. De post onvoorzien is zoo laag, dat het be denkelijk wordt en noopt tot nog grootere ver sobering der uitgaven. De moeilijkheden lieten zich reeds lang voorzien. Het in 1932 gevoerde beleid begint zich nu te wreken en voor het volgende jaar kan worden verwacht, dat de moeilijkheden nog grooter zullen worden. Algemeene beschouwingen. De heer Visser, als eerste spreker het woord voerend, wees er op, dat wederom de lasten van de burgerij verzwaard zullen wor den. al was hieraan dan ook niet te ontkomen. Er wordt wel eens te lichtvaardig gedacht over de gevolgen van zulke maatregelen. Spr. achtte het verheugend, dat de commis sie voor de financiën het niet eens was met sommige voorstellen van B. en W. tot ver slechtering van sociale maatregelen. Het stond bij hem b.v. vast dat een bedrag van f 1000 voor schoolvoeding en kleeding, een kwestie van veel belang, ook ten aanzien van het on derwijs, veel te gering is. De gevolgen van deze dingen laten zich slechts denken. De werkloosheid is steeds toegenomen, daar om verheugde spr. zich er over, dat thans een Comité van Actie voor werkverruiming is op gericht dat hij veel succes toewenschte. De maatregelen ter beteugeling van de werkloos heid zuilen van de regeering moeten komen. Den heer Eijking herdacht spr. als een on vervaard strijder voor de gemeentebelangen, die dingen ter sprake bracht, waartoe andere raadsleden niet zoo gemakkelijk overgingen, hoewel het toch dikwijls belangrijke zaken waren. De heer Visser verzocht voorts, om in het vervolg een ruim standpunt in te nemen tegen over datgene, wat in woord en geschrift ten denste van het algemeen belang wordt aan gevoerd. Aan den voorzitter vraagt spr. in welk opzicht hij hem van kwade trouw kon beschuldigen in de vorige raadsvergadering. „Wanneer u er niet in slaagt, aldus de heer Visser, dit aan te toonen, dan zou ik u op mijn beurt van kwade trouw en laster jegens mij kunnen beschuldigen. Zeer onsympathiek vond hij de houding tegenover hem aangenomen door den voorzitter voor den aanvang van een vergadering der financieele commissie. Spr. vraagt verbetering van deze houding. Wanneer dit niet lukt, dan zal spr. als lid der finan cieele commissie moeten bedanken. Spr. deed tenslotte voorlezing van het gewraakte inge zonden stuk. De heer Versteeg dankte B. en W. en ook de leden van het vorige college voor de wijze, waarop zij deze begrooting hebben voorbereid. Hun taak was moeilijk, nog moeilijker zal zij worden, wanneer de fusie tot stand is geko men. Dat de diepte van de crisisgevolgen nog niet bereikt is blijkt wel uit het steeds groo ter wordend aantal consenten dat voor genees kundige armenverzorging moet worden uit gereikt. Hoewel spr. dit niet aan de gevolgen van ondervoeding wil wijten, zou hij toch gaarne een deskundig onderzoek ingesteld wil len zien, in hoeverre hier van ondervoeding sprake is. De heer Versteeg zegt verder, dat het bedrag voor ondersteuning van behoeftigen zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. Spr. informeert tenslotte naar de juistheid van de berichten al zou de bouw van een nieuw gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon zijn uitgesteld. De heer Out voorziet bij de samenvoeging der gemeenten ingrijpende maatregelen op verschillend gebied. Spr. vraagt zich af of dan ook niet de tijd gekomen is verandering te brengen in den dienst der arbeidsbemiddeling. Hij heeft alle waardeering voor den betrokken ambtenaar, maar splitsing lijkt hem toch ge- wenscht, vooral ook, omdat er vele gegradueer de personen zijn, die voor deze positie gaarne m aanmerking zouden willen komen. De heer Post uit zijn erkenning jegens den arbeid van B. en W. en de ambtenaren bij de voorbereiding van de begrooting. Spr. acht het te prijzen, dat aan de invoering van een belasting op den afvoer van vuil de voorkeur is gegeven boven verhooging van de personeele belasting. Met genoegen heeft spr. geconstateerd, dat de subsidies van het Witte- en het Wit- Gele Kruis zijn gehandhaafd en dat waar schijnlijk ook eenige verbetering kan worden gebracht in de subsidieverleening ten be hoeve van de R.-K. Fröbelschool. De heer Post hoopt, dat in den nieuwen raad na de fusie de kindertoeslag nog eens aan de orde zal worden gesteld. Voldoening wekte ook het voorstel van B. en W. tot aanhouding van de raadsvoor dracht inzake het op wachtgeld stellen van den vakonderwijzer in lichamelijke oefening. Ook deze zaak kan beter" na de fusie worden besproken. De heer S t e y n merkt op. dat algemeene beschouwingen maar hoogst zelden een beeld geven van het financieele beleid. Meestal raken zij noch het gemeentebelang, noch de begrooting. Vaak ontaarden zij in het elkaar „afkammen en beleedigen". In uiterste noodzaak dienen deze dingen beperkt te blijven tot de besloten zitting. Aan den vooravond van de ingrijpende veranderingen, die staan te gebeuren, heeft het weinig zin vele punten, het oude Bever- wrik betreffende, naar voren te brengen. Er is gevraagd, wat meer vrijheid te ver- leenen in het voeren van het woord. Op dat punt, zegt spr., is hier wel een vrijheid naar voren gekomen, die den schijn had van on gebondenheid. Ten aanzien van de begrooting wilde spr. nog opmerken, dat de vrees om in 1932 naar de Rijkssteunregeling over te gaan voor de financiën funest is geworden. De heer H. Tromp herinnerde vervolgens aan den arbeid van den heer Eijking, die met volkomen wegcijfering van zijn persoonlijke belangen de belangen van het gemeenebest diende. Spr. hoopte, dat de goede verstandhouding tusschen den burgemeester en den heer Vis ser terug zou keeren. Daartoe diende hij een motie in. De heer J. Meurs verklaart de principes van den heer Eijking te zullen volgen. „Al kunnen wij ons niet vereenigen", aldus spr. ..met den gang van zaken in de R.-K. Staats partij, toch zijn we in alle opzichten R.-K. en daarom zullen wij alle R.-K. principieele zaken steunen. De voorzitter, de sprekers beantwoor dend, dankte voor de tot het college gerichte woorden. De opmerking van den heer Visser als zou er in den Raad geen voldoende vrij heid bestaan inzake het voeren van het woord, is misplaatst. Overigens acht spr. het beter over deze dingen te zwijgen. Opnieuw verdiept de raad zich thans in de reeds uit de vorige vergadering bekende kwestie van het „laten staan" van presentie geld van raadsleden, die in de steunregeling zijn opgenomen. De heeren Post, Bisschop en M. Tromp betoogen, dat de motie geen zin heeft, Indien er iets gebeurd is, dan ligt het op den weg van den voorzitter en van den heer Visser om de moeilijkheden op te los sen. Ook het plaatsen van ingezonden stukken in de bladen werd door de leden veroordeeld De heer De Ruyter acht echter deze in gezonden stukken juist, omdat men destijds het stenografisch verslag heeft afgeschaft. De voorzitter zegt, dat de eenheid van den raad naar buiten moet treden, maar de debatten zijn niet vrij van onbenullige dis cussies, die niets ter'zake doen. In de eerste plaats dienen de goede omgangsvormen en de parlementaire gebruiken in acht te wor den genomen, dan zal die eenheid in optre den mogelijk zijn. Het spijt den heer Visser, dat de voor zitter zijn beschuldigingen niet heeft duide lijk gemaakt. Het publiek moet volledig wor den ingelicht en al zou de motie van den heer Tromp ook worden aangenomen, dan zal spr. het schrijven van ingekomen stuk ken, wanneer hij dat noodig vindt, niet be letten. De motie van den heer H. Tromp wordt dan met 94 stemmen verworpen. (Voor de heeren Tromp, v. Meurs, Visser en De Ruyter) De begrootingen. De voorzitter stelt vervolgens de be grooting van het gasbedrijf aan de orde. De heer V i s s e r verzoekt B en W. om den directeur opdracht te geven, dat hij van elke gemeente een specificatie geeft van het afzetgebied en bepleit verder het houden van meer commissievergaderingen. Wethouder B i s s c h o p antwoordt, dat het gasverbruik stijgt, hoewel niet in die mate, als werd verwacht. De begrooting werd vastgesteld. De heer De Ruyter drong er op aan de muntmeters van het electriciteitsbedrijf eens per maand te doen opnemen. Soms geschiedt dit zpVfc eens in de vier maanden. De heer M Tromp stelt de interessante vraag, of de bewoner van een perceel, dat hij verlaat en daarvan tijdig kennis geeft aan het Lichtbedrijf, verantwoordelijk is voor het geld in den meter, dat de verbruiker dus reeds aan de gemeente heeft betaald. Het geval heeft zich namelijk voorgedaan, dat kort na een verhuizing, het geld uit den meter werd ontvreemd. De directie wilde de gelden toch van den bewoner opeischen. Heel zeker van haar zaak was zij blijkbaar niet. wat tenslotte is er een accoord getroffen. Wethouder Bisschop licht toe. dat dit door bemiddeling van B. en W. is geschied. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting van het Slachthuis wordt aangenomen het voor stel van B. en W. tot verlaging der rechten voor het gebruik van koelcellen. Op de vraag van den heer Visser, naai de benoeming van een nieuwen directeur, antwoordt de voorzitter dat deze aange legenheid in voorbereiding is. De heer Welagen zou gaarne zien. dat na de fusie ook de ophaal- en stortingsdienst onder eigen beheer komt. De begrootingen van het Slachthulsbedrijf. van het Grondbedrijf, van Openbare Werken, van den Ophaal- en Stortingsdienst en vai? de Instelling Maatschappelijk Hulpbetoon werden goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde de Gemeente-begrooting. Post voor post passeert van de uitgaven der begrooting, de revue. De heer Visser betreurt het, dat B. en W. wel aan het presentiegeld van de raads leden getornd hebben, maar neit aan de salarissen van de wethouders. Spr. vindt het niet juist, het presentiegeld per vergadering te laten innen. Overigens moet men vrijheid hebben, om het presentiegeld te laten staan. De heer Welagen zegt het zeer onjuist te vinden, dat een raadslid zijn presentiegeld zou laten staan, totdat hij werk heeft ge vonden. De heer S t e y n acht het beneden de waardigheid van een raadslid, wanneer hij voorrechten genoot boven andere ondersteun den, waarvoor allerlei maatregelen moeten worden getroffen. „Doch nu zijn er raads leden, die ach en wee roepen wanneer zij er geen voordeelen van zouden hebben. Ga niet op dien weg voort", waarschuwt spr. Voor den heer De Ruyter geldt de vraag of deze gelden geacht worden al of niet doo; arbeid te zijn verkregen. Bij de uitspraak, dat dit laatste standpunt juist is, zal hij zich neer leggen. De razzia op fietsen. De heer Visser heeft zich geërgerd aan de wijze waarop de politie uitvoering heeft ge geven aan de bepaling, dat fietsen niet on beheerd mogen blijven staan. De razzia op de onbeheerde karretjes noemt spr. een demon stratie hoe men in korten tija fietsen kan stelen en betwijfelt het of die bepaling wel op die wijze moest worden uitgevoerd. De heer S t e y n merkt op, dat -de maat regelen zijn genomen om uitwassen tegen te gaan. Nu begon het echter op een uitwas van politiezijde te gelijken. Het had den schijn zelfs, alsof de politie achter de menschen aan liep, om te zien, of zij soms hun fiets on beheerd lieten. Dit optreden, zoo vervolgt spr., heeft heusch de dieven niet weggejaagd, maar wel geld uit de zakken der burgers geklopt. Zij moesten zelfs strafport van het kanton gerecht betalen. In een kleine plaats als de onze kan men toch wel op een andere manier optreden, want de raadsleden zouden er op deze manier spijt van hebben, dat zij medewerken om aan de politieverordening- een of ander artikel toe te voegen. De voorzitter wijst er op, dat de stapel processen-verbaal over fietsendiefstallen zoo hoog is, dat men er niet overheen kan kijken En die zaken kosten vele uren werk. Er moes ten maatregelen worden genomen, ,'t Had mij ook kunnen gebeuren",, zegt spr. „want ik werd ook nonchalant met m'n fiets". Overi gens zal de politie na dit eerste optreden de bepaling redelijk toepassen. Presentiegeld. Met de door B. en W. voorgestelde veria ging van het presentiegeld der raadsleden tot f 3 per zitting, kon de commissie en ook de raad zich niet vereenigen, Hesloten werd dan ook het presentiegeld te handhaven. Daarentegen werd het voorstei der com missie aangenomen, om de jaarwedden van de wethouders met ingang van 1 Maart 1936 vast te stellen op f 850. Ziekenauto. Vervolgens kwam in behandeling het voor stel van enkele leden der commissie om het beschikbare subsidie voor de exploitatie van een ziekenauto tusschen twee ondernemers te verdeelen. Andere leden waren het daarmede niet eens. De heer S t e y n betoogt o.m. dat er nog wel een derde ondernemer bij kan komen. Mevr. Kemp twijfelt er aan of aan een tweede auto behoefte is. De heer H. Tromp stelt voor de post geheel af te voeren. Dit voorstel wordt ver worpen met 49 stemmen. Dit lot treft ook het voorstel van B. en W. om den post ten behoeve van het subsidie aan H. van Gameren voor het exploiteeren van den ziekenauto op f 200 te brengen, Het voorstel van den heer M. Tromp, om het bedrag van f 200 te verdeelen over de beide exploitanten van ziekenauto's wordt ten slotte aangenomen met 103 stemmen. De heer Versteeg doet daarna het voor stel, om der post voor de besproeiing van de wegen van de begrooting af te voeren. Dit geld wordt op straat gegooid, terwijl men zelfs een subsidie van f 5 ten behoeve van de A. N. V. V. afvoert. Het voorstel wordt ver worpen De heer Fost betoogt daarna de wensche- iijkheid om het subsidie voor de R.K. Fröbel school te verhoogen met f 750 ten behoeve van de onderhoudskosten van het schoolge bouw. Dit geschiedt ook voor de neutrale Fröbelschool. De heer Steyn ziet in dit voorstel een gevaar voor het R. K. Fröbelonderwijs. Spr. vreest, ever.als Mevr. Kemp, dat men op deze wijze het voorbereidend onderwijs om hals brengt. De beer M. Tromp herinnert aan de be wogen periode, toen deze zaak aan de orde was. Het wreekt zich nu, dat men een te rootsch opgezet plan heeft uitgevoerd. Wan neer men het subsidie weigert, dan kon het bestuur wel eens genoodzaakt zijn de school te sluiten. Het voorstel om het subsidie met f 750 te verhoogen werd met 76 stemmen aangeno men (Tegen mevr. Kemp en de heeren De Ruy ter, Visser, Versteeg, Van Groningen en Steyn). De voorzitter schorst de vergadering. In de avondvergadering werd de behande- ig dej. begroeting voortgezet met een voor stel van mevr. Kern pH aan om aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, .choenen te verstrekken in plaats van klom pen. Zij meent dat dit goedkooper is. De Voorzitter betwijfeld dit. evenals de heer Steyn. die op dit punt ervaringen heeft opgedaan. B. en W. zullen de zaak nog eens onderzoeken. De heer Visser breekt een lans voor ver hooging van den post voor de schoolvoeding. De Voorzitter zegt, dat daarvoor geen dekking is. In den loop van het jaar is het misschien mogelijk nog iets meer te doen, Het subsidie ten behoeve van de openbare bibliotheken wenschen de leden der commis sie te handhaven. B. en W. hadden schrap ping voorgesteld. Het voorstel om het subsidie op f 510 te handhaven wordt met 76 stemmen aange nomen. Distributie van groenten. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot distribueering van groenten heeft niet de bewondering van den heer Out. De handelaren worden de dupe en men zal toch altijd nog moeten bewijzen, dat deze menschen te duur leveren. De heer De Ruyter wil de groenten door de groentenhandelaren laten distribuee- ren, terwijl de heer Versteeg het oogen- blik niet juist gekozen acht, omdat over eenige weken de groenten misschien weer nagenoeg waardeloos zullen zijn. De heeren Tromp en Visser zullen ook gaarne zien. dat de handelaren met de dis tributie belast worden. Wethouder Van Groningen merkt op, dat met de handelaren overleg is gepleegd, maar wanneer de distributie langs dien weg moe* gaan zal het de gemeente f 1000 kosten. Met de afgifte van de groenten kunnen werkloozen belast worden, evenals met de administratie. Overigens zal de strop voor den groenten- handel niet bijster groot' zijn, want de werk loozen behcoren niet in groote getale tot de cliër.tèle. Den heer W e 1 a g e zou het spijten, wanneer de distributie gevaar zou loopen. Daarom zag hij gaarne alsnog, dat B. en W. zich met den groentenhandel in verbinding stelden. Na langdurige besprekingen wordt beslo ten, dat B. en W. zullen probeeren de uitrei king te doer geschieden in een lokaal van de gemeente door een handelaar. De hee- Steyn ziet in de distributie toch algemeene belangen, namelijk die van de kweekers en ook van de verbruikers. De han del gaat zich zoo organiseeren, dat de belan gen "var. den consument in het gedrang ko men en dat maakt een tegenwicht noodzake lijk. Het voorstel om tot distributie van goed- koope groenten over te gaan wordt met 121 stem aangenomen. (Tegen de heer Out). De heer DeRuyter bespreekt daarna het basis-uurloon in de Rijkswerkverschaffing. Deze wethouder heeft aanvankelijk de taktiek toegepast om ondersteunden uit te zenden, die iets meer konden verdienen, dan zij aan steun ontvingen. Nu wordt echter weer men schen uitgezonden, die minder verdienen dan zij aan steun ontvangen. Daarom kan spr. zich indenken, dat B. en W. de bedragen niet pu- bliceeren. Hij vindt den tijd gekomen de uitzending te staken. De menschen kunnen het basis-uur- loon niet verdienen. Mevr. Kemp vraagt invoering van een rouleer-systeem bij de gemeentelijke werk verschaffing. Zij zou het van veel beteekenis achten, wanneer ook andere personen eens uit den sleur van het stempelen kunnen worden ge haald. Wethouder Van Groningen merkt op, dat in Staphorst ook wel menschen boven het basis-uurloon kwamen. Toen de menschen van de laatste groepen weer niet aan het loon kwamen, heeft de wethouder bij de Inspectie geïnformeerd en uit het. antwoord bleek, dat de geringe arbeidsprestatie daar van oorzaak was. „Aan de arbeiders van Beverwijk is loon naar werken uitbetaald", luidde het letterlijk. De uitzending naar Staphorst is thans stop gezet, omdat vanuit Den Haag werd medege deeld, dat er verschil in maatstaf werd aan gelegd in de voeding. De arbeiders uit Bever wijk werden achtergesteld bij die uit groote DONDERDAG 27 BE B R. 1936 steden. Toen heeft men de uitzending stop gezet. De heer Visser meent verschil op te mer ken in de houding van het raadslid en van den wethouder Van Groningen, die destijds B. en W. interpelleerde over de uitzending. Spr. is van meening, dat pren als S.D.A.P.-er ook al is men wethouder altijd consequent moet blijven. Dan zou de heer Van Groningen de werkverschaffing niet verdedigd hebben. Wethouder Van Groningen ontkent ten stelligste, dat hij een pleidooi voor de werkverschaffing hield. Hij heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en daaruit heeft hij geconcludeerd, dat uitzending naar Stap horst zeker geen pretje is. Het antwoord van spr. is gebaseerd op de Inlichtingen van de inspectie. Aan mevr. Kemp antwoordt spr., dat in de gemeentelijke werkverschaffing het rouleer-systeem wordt toegepast. De heer De Ru ij ter heeft de grief, dat naar Staphorst zelfs typografen en sigaren makers zijn uitgezonden en het is volkomen begrijpelijk, dat die menschen niet aan 't uur loon kunnen komen De Inkomsten. Vervolgens werden de inkomsten bespro ken. Daarbij kwamen de voorstellen van B. en W. aan de orde. Achtereenvolgens werden aangenomen: tot herziening der leges-verorde ning en tot herziening dëf bëgrafepisrechten. In beide gevallen worden de rechten ver hoogd. Ook het voorstel tot wijziging en aanvulling der verordening op de heffing van een straatbelasting, waarbij opk, d,e polder bewoners in het vervolg straatbelasting zullen moeten betalen, werd aangenomen. Ten aanzien van het -voorstel van B. en W. tot invoering van een belasting op afvoer van vuil, was een voorstel van de begrootings- commissie ingekomen. Naar aanleiding daar van stellen B. en W. voor art. 10 zoodanig te redlgeeren, dat het bedrag der belasting wordt verminderd met 5 pCt. voor elk eigen kind of aangehuwd kind, kleinkind of voor eiken pupil van den belastingplichtige, die met hem het eigendom bewonen, ongehuwd zijn en op den eerste'januari van het belas tingjaar den vollen ouderdom van 18 jaar nog niet hebben bereikt. De vermindering wordt niet toegepast op de inkomens van 3000 en hooger. De heer Post dient een amendement in om den leeftijdsgrens voor den aftrek te ver hoogen tot 21 jaar. Dit voorstel wordt met 67 stemmen verworpen. Het gewijzigde voor stel vair B. en W. wordt aangenomen. Vervolgens werden aangenomen de voorstellen van B. en W. tot verlaging van huren van ge meentewoningen, tot vaststelling van het Kohier Hondenbelasting 1936 en tot het aan gaan van een overeenkomst betreffende het onderhoud der brandkranen en tot het vast stellen van een gemeenschappelijke regeling inzake wederkeerige hulpverleening bij brand. De gemeentebegrootlng werd vervolgens vastgesteld op een eindcijfer van 1.070.761.65 voor den gewonen dienst. De post „onvoor zien", die in oorsprong op 8345.26 was be groot verminderde door de vele manipulaties met talrijke posten tot het inderdaad „zorge lijke" bedrag van 1985.48. De voorstellen van B. en W. inzake het in gekomen beroepschrift van J. Bol betreffende de verbetering van woningen aan den Hof- landerweg en tot het verïeenen van mede werking betreffende de door de V. V. V. in September te houden feesten en tenslotte tot wijziging van de gemeentebegrootlng dienst 1935 werden eveneens aangenomen. Een voorstel van den heer Versteeg om een deskundig onderzoek te doen instellen of het afgeven van de talrijke consenten voor ver sterkende middelen door Maatschappelijk Hulpbetoon een gevolg is van ondervoeding gaat naar B. en W. om prae-advies, evenals het adres van de „Commissie voor werkver ruiming en Woningbouw" houdend verzoek over te gaan tot den bouw van goedkoope woningen en dat van de schilderspatroons in zake schilderwerk voor de bedrijven. Het adres van het Plaatselijk Arbeiders secretariaat houdend verzoek een vertegen woordiger dezer instelling zitting te doen nemen in Maatschappelijk Hulpbetoon wordt terzijde gelegd, omdat het ongeteekend was. Ten slotte noodigt de heer O u t B. en W. en de raadsleden uit 'n bijeenkomst bij te wonen in verband met de oprichting van een borgstel lingsfonds voor den middenstand en de arbei ders. Betreffende het adres van den Beverwij k- schen Bestuurdersbond met verzoek om sub sidie voor het gebruikmaken van een lokaal ten behoeve van de zittingen van het Bureau voor Arbeidsrecht deelt de voorzitter mede, dat B. en W. daarvoor geen middelen hebben kunnen vinden. De vergadering wordt hierna gesloten. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft een man aange houden, die in het Algemeen Politieblad ge signaleerd stond voor f 7 boete of 5 dagen hechtenis. Hij is naar Haarlem overgebracht. UITZENDING VAN DEN KERKDIENST. Op Zondag 8 Maart zal de kerkdienst van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden door den V.P.R.O. worden uitgezonden. Ds. Van der Poel uit Den Helder zal in dezen dienst voorgaan. In verband met deze uit zending zal de dienst niet om zeven uur. maar te kwart voor zeven een aanvang nemen. /CUEEI»/ LTJÏJNCtNjj HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Rotterdam n. Vancouver, 24 te Bermuda. Binnendijk, Rotterdam n. N.-Orleans 24 v. Galveston. .Nogoya, 25 v. Londen n. Southampton. Bilderdijk, N.-Orleans n. Rotterdam 25 te Antwerpen. Edam, 26 van Rotterdam n. Baltimore. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 25 v. Kurrachee. HALCYONLIJN. Stad Amsterdam, Rott. n. Pto. Ferrajo p. 26 Gibraltar. Flensburg, 25 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Vlaardingen, vertr. 27 v. Narvik naar Rotterdam-Vlaardingen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 25 v. Yokohama. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) p. 25 Dakar. Jagersfontein, 26 v. Amsterdam te Rotter dam. Bennekom (thuisreis) p. 25 Dakar. Bandfontein (uitr.) 26 van Dar es Salaam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Hermes, 25 v. Gibraltar te Barcelona. Odysseus, Valencia n. Amsterd. p. 26 (4 v.m.) Lydd. Orestes, 25 v. Izmir te Stamboul. Orion, 25 v. Palermo n. Venetië. Trajanus, 26 v. Beyrouth n. Kymassi. Venus, 25 v. Oran n. Algiers. Oberon, Rotterdam n. Vigo p. 24 Ouessant. Flora, 24 v. Kingston (Ja) te N.-York. Stuyvesant, Paramaribo n. Amst. 25 (3.7 v.m.) 900 mijl ZW. v. Madeira. Tiberius, Alexandrië n. Amst. p. 26 Gibraltar. Vesta, 26 van Kopenhagen n. Gdynia. Mars, Rott. n. Lissabon p. 25 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland 26 v. Amsterdam n. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Modjokerto (thuisreis) p. 25 Kaap del Armi. Kota Pinang, 26 van Batavia n. Rotterdam. Garoet (thuisreis) 26 te Havre, vertr. 27 v. Havre via Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 26 van Rio de Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Benvenue, Kohsichang n. Rotterdam 25 v. Port Said. Glenapp, Dairen n. Rotterdam 25 te Shang hai. Polyphemus, Amst. n. Japan, 25 te Liverpool. Theseus, Batavia n. Hamburg 25 v Londen. City of Hereford, Dairen n. Rott. 24 van Colombo. Calchas, Japan n. Rotterdam p. 26 Perim. City of Khios, Dairen n. Rott., 25 te Singa pore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut (thuisr.) 26 te Londen. Chr. Huygens (uitreis) 26 v. Suez. Madoera (thuisreis) 24 Singapore. Johan de Witt (thuisreis) p. 25 Perim. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Saparoea, Vancouver n. Calcutta 25 van Manilla. Tabian, Calcutta n. Vancouver 23 te San Francisco. Tosari, Vancouver n. Bambay 24 v. Singa pore. Bintang, Bombay n. Vancouver 25 v. Singa pore. IJzerverscheping. Het van Amsterdam komend Nederlandsche stoomschip Pluto heeft bij de Hoogovens ijzer bijgeladen en vertrok vervolgens naar Ko penhagen. Letlandsche koopvaardijvloot. Van de koopvaax-dijvloot in Letland, welke ongeveer 20.000 B. R. Ton omvat, waren bij het begin van de loopende maand slechts 18 pet. opgelegd tegen 24 pet. in dezelfde maand van het vorige jaar en 38 pet. in Februari 1933. In werkelijkheid tellen in dit jaar de opge legde schepen minder dan de bovengenoemde 18 pet. want verschillende reederijen gebrui ken de wintermaanden om haar schepen een schoonmaakbeurt te geven, zoodat zij bij de opening van het houtseizoen reisvaardig zijn. Voorheen waren de schepen van dat land vrijwel allemaal des winters opgelegd en het wijst er dus op, dat de toestand van de scheep vaart iets beter wordt. AANGEKOMEN. 25 Februari: Euterpe s.s. Bordeaux. 26 Februari: British Scout s.s. Swansea Harriet s.s. Hangö Duivendrecht m.s. Philadelphia Pres. Francqui m.s. Houston St. Louis s.s. West Afrika VERTROKKEN. Selje s.s. West Afrika Leeuwarden s.s. Londen Vliestroom s.s. Huil Amstelstroom m.s. Leith Jagersfontein m.s. Zuid Afrika 26 Februari: Highland s.s. Blyth Harriet s.s. Savona Jui-a m.s. Douglas Montferland s.s. Hamburg Theano s.s. Rotterdam Salland s.s. Buenos Aires Zinovia s-s. Rotterdam Ask s.s. Rotterdam Nereus s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Algenib s.s. Buenos Aires BURCERUJKE STAND. HAARLEM, 26 Februari. Ondertrouwd 26 Februari: C. de Vos en H. Bouman; J. van Everdingen en M. C. Roose; W. J. Kruup en F. Beneker; H. K. Pomper en A. M. Nickenig; G. C. Pool en H. G. van der Werff; IJ. A. de Mes en C. Kistemaker; H. Bannink en J. Lutke; J. W- Suringar en H. B. Tjeenk Willink; J. van Wijk, en M. Grau- welman; J. Koelemeijer en M. G. E. van Mer- kenstein. Getrouwd 26 Februari: W. C. de Vos en D. Jansen; W. H. van der Weïjden en A. H. C. Zegwaard; W. J, Gramberg en A. M. E. Landa; J. Nicolai en Chr. H. Stadman; F. de Grood en M. Chr. de Zaaijer; H. P. Langeveld en C. Pieters; J. van Hai-en en C. Wcnsveen; J. J. van der Oord en G. E. Deunsch; A. P. A. Mos- sinkoff en M. Derks; C. Kroon en T. E. Pom per; J. van der Laarse en N. IJven; W. H. J. Willemsen en C. de Vries; G. J. Verveld en A. Derks. Bevallen. 22 Febr.: A. C. van Eerden—Wa genaar, z. 25 Febr.: E. Schouten—Keusgen, z. C. C. Langeveldv. d. Kroft, z. G. M. van Eijk—Roos, z. C- J. Dirks—Verdam, d. C. de WitKollaard, d. J. Nieuwenhuis—Ketting, z. 26 Febr.: G. C. v. SoestDe Rooij, d. C. A. C Willemse—Sedel, z.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5