HET NIEUWE AVONDBLAD De vischvoorziening in het Noorden des lands Welke is de zin i z. 2Ie JAARGANG No. 98 VRIJDAG 28 FEBRUAR11936 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeerte Drukkerij H.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOQ6 OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIETJWE AVONDBLAD Dg KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe E.A.V.- Bank te Schiedam. Distributiewenschen en -plannen. Kan IJmuiden er leering uit trekken- Eenige dagen geleden maakten wij melding van de plannen tot betere distribueering van visch in het Noorden des lands en de oprich ting te Harlingen van de N.V. „Vischvoor ziening Het Noorden". Door eenige leden der Nederlandsche Visscherij Centrale werden deze projecten met scepsis beschouwd en de verwerkelijking er van in twijfel getrokken. Daar e.e.a. echter voor IJmuiden niet van belang ontbloot is meenen wij hier het ori gineel, dat aan de N. Harl. Crt. ontleend is, te moeten laten volgen. Wellicht, dat naar aanleiding der samenwerking te Harlingen IJmuiden eens iets dergelijks in het leven zou kunnen roepen. Of in ieder geval eens na te gaan of in navolging van hetgeen men te Harlingen bezig is voor het Noorden des lands op touw te zetten, ook voor IJmuiden leering uit het project te trekken zou zijn ter verhooging van het vischgebruik in den lande. De onlangs tusschen de V.E.M. en den vischhandel tot stand gekomen samenwerking is een schrede op den goeden weg en kan mede leiden tot een betere organisatie van de vischdlstributie. Het bovenbedoelde artikel luidt als volgt: De, onder deskundigen algemeen gedeel de meening, dat voor een rendeerend vis scherij-bedrijf moderniseering van de vis- schersvloot onontbeerlijk is, behoeft geen be letsel te zijn om aan het vraagstuk van de distributie van visch aandacht te besteden. Het belang dat Harlingen en de vischafslag daar ter plaatse bij deze zaak hebben, heeft er toe geleid, dat in aansluiting aan het vermelde rapport van de Vereeniging H.S.N. zich een commissie heeft gevormd, welke zich ten doel stelt, de in dat rapport vermelde conclusies daadwerkelijk in toepassing te brengen. Daartoe is te Harlingen een naamlooze ven nootschap, de N.V. ..Vischvoorziening, Het Noorden" opgericht met een maatschappelijk kapitaal van f 50.000. Van dit kapitaal is thans te Harlingen en elders een zoodanig deel geplaatst, dat de oprichters van deze N.V. de heeren R. A. Feenstra, A. Bos, K. Okkinga en J. van Drooge de heer A. Woenstenburg fungeert als secretaris van meening zijn, dat deze N.V. binnen niet te langen tijd haar werk kan beginnen. Hoe stelt men zich voor de vischvoorziening in het Noorden des lands te regelen? Men heeft er de voorkeur aan gegeven overeen komsten af te sluiten met de belangrijkste grossiers in de vischhandel welke op hun beurt naar een vastgesteld plan den detailhandel zullen bevorderen. Er zullen rayons worden gevormd, welke ieder afzonderlijk zullen wor den verzorgd. Invloed zal worden aangewend op de hygiënische behandeling van de visch, ook bij de klein-handelaren, terwijl daar nevens door bemoeiing met de prijzen aan het publiek de waarborg zal kunnen worden gegeven, dat de voorradige visch tegen rede lijken prijs verkrijgbaar zal zijn. Verschillende gegevens hebben uitgewezen dat van de gevraagde vischsoorten ongeveer 30 pet. bestaat uit platvisch, schol, schar, bot tong enz., terwijl 70 pet. rond visch, schelvisch, kabeljauw, wijting en dergelijke wordt ge vraagd. Echter in geen enkel bedrijf houden aan voer en handel zoo nauw met elkaar verband als in het visscherij-bedrijf. Om geregeld het afzetgebied te behouden, dient ook de aan voer van visch zoo geregeld mogelijk plaats te vinden. Wederkeerig zal bij geregelden aan voer slechts een redelijke prijs kunnen wor den bedongen als op een constante afname kan worden vertrouwd. Is dus met het distributie-apparaat de af name geregeld, dan blijft over te bevorderen, dat aan den vischafslag te Harlingen ook geregeld Noordzeevisch wordt aangevoerd. Het meest afdoende zou zijn, dat een vijftal modern ingerichte trawlers in de vaart wer den .gebracht, die geregeld, dus in onderling overleg en op verschillende dagen, hun vangst aan den afslag brachten. Dit blijkt echter voorloopig een te kostbare en te ris kante onderneming te zijn. Om echter een geregelden aanvoer te verkrijgen, zullen contracten worden afgesloten met een aan tal visschers. Het stadium waarin deze aan gelegenheid verkeert, laat niet toe daarover preciese mededeelingen te doen. De opzet van deze contracteering zal zijn, dat den visschers een prijs zal worden gegarandeerd, als op een anderen, belangrijken vischafslag zou kunnen worden bedongen. Als men in aanmerking neemt, dat ten op zichte van het vischterrein voor de z.g. plat visch, Harlingen veel gunstiger is gelegen dan b.v. IJmuiden, en daardoor de visschers minder tijd behoeven om hun visch aan de markt te brengen en daarnevens een betee- kenende besparing zullen verkrijgen in hun uitgaven voor stookmiddelen, is er alle reden om te verwachten, dat, wanneer de waarborg is gesteld voor een billijke besomming, de visschers in voldoende aantal bereid zullen zijn hun vangsten te Harlingen aan te voe ren. De rondvisch zal voorloopig nog van IJmuiden moeten worden betrokken. De mogelijkheid echter, dat, wanneer het distri butie-orgaan voldoende werkt, een deel van het trawlerbedrijf zich zal verplaatsen naar Harlingen. is volstrekt niet uitgesloten. Har lingen biedt hiervoor een zeer geschikte ge legenheid. Er is een modern ingerichte .scheepswerf, steenkool kan hier, als aanvoer- haven van Engeland, op voordeelige wijze worden verkregen. Ongetwijfeld zou deze gang van zaken ook voor Harlingen van beteekenis kunnen zijn. De gelegenheid voor vestiging van nevenbe- drijven, om in behoefte aan netten, touw werk, en victualiën te voorzien, wordt hier door geschapen. Mogen dus de operaties van de opgerichte N.V. Vischvoorziening Het Noorden in Har lingen met groote belangstelling worden ge volgd, verwacht mag worden, dat haar be teekenis van nog veel grooter belang kan zijn, wanneer we deze poging zien als een voorlooper van een distributie-systeem van visch voor het geheele land. Zooals wij eerder in dit artikel uiteenzet ten, is de meening van den minister van landbouw en visscherij dat voor verbetering van den toestand in het visscherijbedrijf maatregelen voor de distributie primair moe- tën worden geacht. Ongetwijfeld zal van re- geeringswege aandacht worden besteed aan de resultaten, die de thans opgerichte N.V. voor het noorden des lands zal weten te be reiken. En het behoeft niet onwaarschijnlijk te worden geacht, dat wanneer deze resulta ten gunstig zijn. een verdere uitbreiding van haar werkingssfeer daarvan het gevolg zal zijn. Laat ons hopen, dat de volhardende po ging, die thans in Harlingen wordt gedaan, in den ruimsten zin van het woord ten alge- meenen nutte mag zijn. Door de maatregelen van het buitenland is IJmuiden meer en meer op afzet in het binnenland aangewezen. En deze is te ge ring, omdat de burgerij te weinig visch eet. En waarom eet de burgerij te weinig visch. Omdat ze nog veel te duur is en te duur maakt onbereikbaar. In de Tel. uit dr. A. van der Laan, directeur der Centrale Markt hallen te Amsterdam en oud-directeur der vroegere Gemeentelijke -Vischvoorziening zijn meening aangaande dit probleem op de volgende wijze: Visch te duur! En waarom is visch duur? Omdat een vischmaaltijd" meer dan het dubbele kost van een vleeschmaaltijd. Eén pond vleesch van gemiddeld 50 cent is vol doende voor een maaltijd van 5 personen. Voor een vischmaaltijd is 3 a 4 ons per per soon noodig, kostend minstens 20 cent. Vleesch kost dus 10 cent per persoon per dag, visch zeker 20 cent. Daarbij komt, dat vleesch ons ook nog* jus levert en visch niet; integendeel, visch kost boter of olie. Wel is waar is de voedingswaarde van 3 ons visch veel grooter dan die van 1 ons vleesch, doch daar let men niet op bij de vraag: „wat zul len wij vandaag eten, visch of vleesch?" Ze ker thans niet, nu de eerste zorg van de huisvrouw is: rondkomen met geringe mid delen. Uit deze gegevens blijkt duidelijk, dat het vischgebruik gering moet zijn. Het vleeschgebruik in Nederland bedraagt rond 36y2 kilo per jaar, tegenover een visch gebruik van rond 5 kilo per jaar (in de groote steden uiteraard meer dan op het platteland) Kan net anders? Zonder eenigen twijfel, want het is wel reeds anders geweest. Nog niet zoo lang geleden was het anders, door invoe ring van de „goedkoope vischdagen"; toen be paalde soorten schelvisch. kabeljauw, schol, schar, makreel, leng, zeewolf en wijting als z.g. volksvisch verkocht werden voor 20 a 30 cent per kilo. Alleen bij dergelijke prijzen is het mogelijk om het vischgebruik op te voeren. Wat heeft men in IJmuiden zien gebeuren? Vóór de crisis was de export van visch uit IJmuiden naar het buitenland de voornaam ste bestaansfactor voor het visscherijbedrijf. Sinds echter, door maatregelen van het bui tenland, deze export van meer dan 50 pet. der totale vangst is teruggeloopen tot minder dan 25 pet., is IJmuiden meer en meer op afzet in het binnenland aangewezen. Meer en meer werden schepen uit de vaart genomen, omdat de visscherij niet meer loo- nend bleek en zoo zag men ook hier den be kenden vicieuzen cirkel optreden: geringe aanvoeren, ongeregelde aanvoeren, wisselende veelal hooge prijzen, onvoldoende vraag naar visch, opleggen van'schepen, enz. De vleesch- prijzen daalden, de vischprijzen niet. Dit alles moest wel leiden tot het steeds meer op leggen van schepen en tot een crisis in het Umuider visscherijbedrijf van zeer drei gende afmetingen, In een luttel aantal jaren is de totale omzet in IJmuiden teruggeloo pen van meer dan 15 millioenn gulden tot op 6 millioen gulden per jaar. De cirkel wordt steeds nauwerIs hier verbetering mogelijk? Visch is vandaag den dag veel te duur. Men eet feitelijk geen visch meer als dagelijksch voedingsmiddel. Men is het visch eten ont wend, zelfs zóó, dat bejaald goedkoope dagen niet meer opvallen. Dit verklaart dan ook de schijnbare tegenstrijdigheid, dat men va5 reederszijde niet zelden klaagt over te lage-, en van handelaarszijde over te hooge visch prijzen. Hoe probeert men dezen gang van zaken te keeren? Men werkt met leuzen als „onbekend maakt onbemind", terwijl de werkelijkheid luidt: „te duur maakt onbereikbaar". Men werkt met platen: „Eet visch", of „Eet meer visch", doch het geeft niet. Tentoonstellingen en vischboekjes helpen evenmin. Ook van boven af zoekt men naar maatregelen. Op de achterpagina van dit nummer zijn 56 advertenties afgedrukt. De beginletters van die annonces vormen letter grepen of woorden van één lettergreep. Die lettergrepen of woorden van één lettergreep vormen, mits in de juiste volgorde achter elkaar geplaatst, een zin, die er met weg lating van verschillende letters zóó uitziet: D.. B... v G. a At E B (De punten stellen de weggelaten letters voor.) WELKE IS DE VOLLEDIGE ZIN? Voor de goede oplossingen stellen wij beschikbaar een prijs van 2.50 en vijf prijzen van ƒ1. Bovendien hebben de directies van het Kennemer Theater te Beverwijk en van Bioscoop De Pont, te Velsen-Noord, een aantal toegangsbewijzen voor hun voorstellingen als prijzen beschikbaar gesteld.. Oplossingen dienen te worden ingezonden vóór 9 Maart a.s. aan het bureau van de UMUIDER COURANT, KENNEMERLAAN 42, TE UMUIDEN. De beslissing berust bij de redactie van dit blad. Zoo spoedig mogelijk na 9 Maart zal de toekenning van de prijzen worden bekend gemaakt. Te dien einde is een uitvaartregeling ge troffen voor de tra wier vaartuigen, waardoor er tegen gewaakt kan worden, dat er te veel vaartuigen aan 'de visscherij deelnemen. Voorts het sloopen van stoomtrawlers, die te IJmuiden sedert jaren zijn opgelegd en waar van met grond mag worden aangenomen, dat zij nooit weer in de vaart zullen komen. Men streeft naar een regelmatig wekelijksch overleg, ten einde de wenschen van den vischhandel te bespreken. Is, gegeven groote en geregelde aanvoeren, een lage prijs moge lijk? Met deze vraag belanden wij bij het distributieapparaat van visch. Het vischgebruik is relatief zoo gering, dat noch winkelier, noch venter in dit bedrijf een redelijk bestaan kan vinden. Dat een winkelier bij de huidige verhou dingen voor mooie visch prijzen moet vragen van 30 cent per pond en meer, spreekt even zeer vanzelf, als dat het visch eten hoe lan- ser hoe meer „er uit" raakt. Niet alleen bij den beter gesitueerde, doch ook bij den mid denstander en den arbeider. Om van werkloo- zen. gesteunden en armlastigen maar niet te spreken. Deze groepen worden geholpen door middel van distributie van regeeringswege, aan goedkoope margarine, groenten en blik- vleesch. Kan, zoo noodig, goedkoope volksvisch de remplacant worden? Ik meen van niet, al thans niet in voldoende mate. Doch veel is er wel in de eerste plaats: opleving van het kwijnende visscherijbedrijf, van den met on dergang bedreigden vischhandel, zoowel groothandelaar en grossier als winkelier, marktkoopman en venter. En mede in het be lang van al die neven-industrieën en neven- bedrijven. die bij het vischbedrijf geinteres- seerd zijn. Hier staan dus groote belangen op het spel; de remedie is nog niet gevonden. Ik meen. dat de eerste maatregel moet zijn: het bren gen van groote hoeveelheden visch, die voor zeer lage prijzen wordt verkocht. Door over leg van belanghebbenden ls dit mogelijk. Zelfs zonder overleg: de reeders kunnen het een voudig doen. Doch door overleg kan men er systeem in brengen. Door af te spreken met tusschen- en kleinhandel, dat enkele malen per week, op bepaalde, goedkoope vischdagen, z.g. Volks visch, in geheel Nederland verkocht moet wor den voor 20 a 25 a hoogstens 30 cent per kilo. Langs den weg van het particuliere initiatief kan dit worden verwezenlijkt, zonder regee- ringshulp en zonder dat het geld behoeft te kosten. Immers, zoodra men dit onderneemt, stijgt het vischverbruik direct met tientallen procenten en is verkoop tegen de vorenge noemde prijzen van de door mij bedoelde sor teeringen mogelijk. Ik spreek hier uit erva ring, de beste leermeesteres. Wil de regeering hieraan medewerken, dan kan men deze visch op bonnen voor gesteun den en armlastigen tegen een extra-korting beschikbaar stellen. Ziedaar den maatregel, die in de eerste Ipaats noodig is om IJmuiden uit het moeras te helpen en den vischhandel te doen op leven. Als Amsterdam per inwoner één pond visch per week zou gaan gebruiken, konden er voor de hoofdstad alleen, reeds een groot aantal trawlers in de vaart worden gebracht. Het artikel visch op zichzelf is zulks waard, want visch is een zeer „bijzonder" voedings middel, Nijverheidsonderwijs. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland hield gisteravond haar jaar vergadering in het gebouw der school. De voorzitter, de heer D. Bais Jz. sprak een openingswoord en betreurde de weinige be langstelling van de leden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Uit het verslag der kascommissie, bestaande uit de heeren D. Bus en IJ. J. Reitsma, bleek dat alle bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden en deze werd voor zijn beheer gedechargeerd. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat ten behoeve van de R.K. huishoudschool te 's Gravenhage schoolmeubelen vervaardigd werden, als tafels, buffetten enz., terwijl voor de R.K. ambachtsschool „Don Bosco" te Am sterdam banken, teekentafels en timmerban ken werden vervaardigd. Voor de IJmuider Reddingsbrigade werd een houten gebouw vervaardigd en op het strand geplaatst door de leerlingen. Hoewel het be stuur zich op het standpunt stelt, dat geen werk voor particulieren in de school moet worden gemaakt, heeft het gemeend in dit geval een uitzondering te mogen maken, ge zien het philantropisch doel en groote nut dezer vereeniging. De overeenkomst met de gemeentelijke vis scherij school kwam dit jaar in werking. Ver scheidene middagen werd door haar gebruik gemaakt van de bankwerkerij en smederij. In den loop van het jaar werd met den ge meentelijken geneeskundigen dienst een re geling getroffen, waardoor deze dienst bij ziek te en ongevallen van het personeel der scholen op hen controle zal uitoefenen. Op aandrang van den minister van onder wijs werd op 1 September de 2-jarige cursus ingevoerd. In verband hiermede besloot het bestuur het vak „rijwiel- en motorhersteller" aan de school in te stellen, daar het bij een 2-jarigen cursus niet mogelijk is het onderwijs in motortechniek te geven, als voordien ge bruikelijk was. De nieuwe schoolgeldregelïng voor de avond school, welke meer in overeenstemming is met die der dagschool en waarbij behoorlijk reke ning wordt gehouden met de grootte der ge zinnen, werd met goedkeuring van den mi nister ingevoerd. De school mocht zich in de belangstelling van den burgemeester van Velsen verheugen, daar deze reeds kort na zijn komst de school met een bezoek vereerde. Een onderscheiding viel den leeraar in het timmeren, den heer H. van Roest, ten deel, welke door den minister werd benoemd tot lid der examencommissie voor akte N b. Met genoegen maakt het bestuur melding, dat de aangifte voor de afdeeling timmeren belangrijk grooter was dan vorige jaren. De „Mekog" gaf ook nu weer blijk van haar be langstelling in het nijverheidsonderwijs, door schenking van verschillende machine- onderdeelen. Het bestuur was wederom zeer diligent ten opzichte van de besparing op de exploitatie kosten, maar een groot bezwaar blijven de tarieven van overheids- en semi-overheids- bedrijven. De kosten voor stroomverbruik enz. van het P. E. N. blijven buitensporig hoog. Aan 51 leerlingen van de dagschool werd een diploma uitgereikt. Toegelaten werden 124 nieuwe leerlingen en tusschentijds 3. Tus- schentijds verlieten de school 43 leerlingen. Op 31 December telde de dagschool 293 leer lingen. waarvan 42 machine-bankwerkers, 97 motor- en rijwielherstellers, 92 electriciens, 61 timmerlieden en 1 vuurwerker. Daarvan wa ren afkomstig uit Velsen 241, Beverwijk 18, Wijk aan Zee en Duin 22, Uitgeest 8, Heems kerk 3, Bloemendaal 2 en Wormerveer 1 leerling. Van de avondschool verwierven 19 leerlin gen een diploma. Deze telde op 31 December 100 leerlingen, waarvan 99 uit Velsen en 1 van Uitgeest. Het financieel verslag der dagschool sluit met een eindcijfer van f 89.547, dat der avond school met f 8067, de balans der dagschool met een eindcijfer van f 411.499. De voorzitter deelde mede, dat door invoe ring van den 2-jarigen cursus het volgend jaar meer leerlingen op de avondschool worden verwacht. De minister heeft goed gevonden, dat aan de leerlingen, die daarna de avond school zullen volgen, per week een uur prac- tische les wordt gegeven. Voorts zal een nieuwe cursus wanneer de medewex-king van minister en gemeentebestuur wordt verkregen worden ingesteld. Het wordt een 3-jarige cursus, die zal opleiden tot adsp.bouwkundig opzichter, opzichter bij de Ned. Spoorwegen, constructeur eix leeraar bij het nijverheidsonderwijs. Er zullen echter 18 leerlingen voor noodig zijn. De uitgaven voor dezen cui-sus worden begroot op f 631, waar voor maar f 43 subsidie noodig zal zijn. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld, voor de dagschool op f 88.872 en voor de avond, school op f 11.496. De aftredexide bestuursleden, de heeren ir. F. Thiel en C. Luchsinger, werden herkozen. In de kascommissie werden benoemd de hee ren D. Bus te Velsen, A. de Wit te IJmuiden en als reserve Ph. M. Pattes te Beverwijk. zexdingsavond. De zendingsavond uitgaande vin de Geref. Kerk in Umuiden-Oost, mocht zicht in een goeden opkomst verheugen. De pastor loei ds. G. van Teylingen riep, na de bijeenkomst te hebben geopend, den spreker Ds. H. Holtrop een hartelijk welkom toe. Hij wees op de roeping en de plicht der gemeente het zen dingswerk te steunen door gebed, liefde en gaven. Ds. Holtrop, oud-predikant te IJmuiden-Oost vertelde van het groote wex-k van het Konink rijk Gods in Indië, op de Zendingsvelden der Geref. Kerken in Midden Java en Soemba, de vele moeilijkheden en de no.oit oplosbare problemen, daartegenover echter staan tal rijke zegeningen. Ds. Holtrop was enkele jaren aan de kerk van Batavia verbonden; deze kwam in 1877 tot openbaring. Spr. vergeleek de kerk van Batavia met IJmuiden, waar allerlei menschen uit alle oorden des lands vertegenwoordigd zijn. Zoo ook in Batavia. De gemeente is ver deeld in een Hollandsche- en in een Irtd.- Malische-gemeente. De zwaax-ste moeilijkheid de Hollandsche gemeente is de groote wisse ling van het komen en gaan der leden. Naast den hoogsten functionaris de eenvoudigste in den lande, waar de predikant zich op instel len moet. Ds. Haan was de eerste predikant Treffende voorbeelden haalde de spreker aan hoe de Hollanders elkander helpen en het lief en leed ook van het geestelijk leven deelen. De Ind. gemeente met haar eigen Inlandsche predikant is geboren uit den drang der om standigheden, omdat de Indiërs niet tegen staande zij het Christelijk geloof aanhangen toch hun eigen sfeer en taal willen behouden. Zij geeft tegenoverde Hollandsche een an der beeld, .omdat men daar niet die wisse lingen heeft als bij de Hollandsche gemeente. Toch heeft men altijd door de Synode, de ge dachte verwoi-pen om te stichten de Ind. Geref. Kerken. Overal waar inlandsche pre dikanten en -helpers zijn leeft men in het verband der classis Batavia. Ook de heer- schende malaise en de noodige bezuinigingen van regeeringswege laten niet na op het ker kelijk leven invloed uit te oefenen. Het zware probleem der zelfstandigheid van Indië een der vele belangrijke vraagstukken, heeft Dr. Colijn in zijn boek Koloniale Vraagstukken van heden en morgen, uitvoerig besproken. Thans tot zijn eigen arbeid komend, de arbeid in de verstrooiing (dat is de Neder landsch Gereformeerden bezoeken) in dé buitenbezittingen reizen maken door een landstreek achtmaal zoo groot als Nedei'land, afstanden tusschen de verschillende gezinnen van 80 tot 100 K.M. per auto en te paard. Naast het avontuur heeft het ook vele zege ningen deze eenzame Christenen te bezoeken, voor hen het woord der vertroosting en ver- maning te spreken, hun kinderen te doopen, het Heilig Avondmaal te vieren en de afge- dwaalden en eenzamen terug te voeren. Met voorbeelden haalde de spr. aan de ge weldige eenzaamheid van velen en hoe goed het doet tenminste nu en dan iemand te ontvangen die hen opwekt van hart tot hart te spreken. De kerk van Batavia heeft een kring in Buitenzorg. Weltevreden doet aan Evangeli satie, heeft een kindertehuis en geeft van tijd tot tijd een Chr. blad uit „De Zaaier". Spr. wees vooral op de roeping van het moederland den arbeid der gevestigde kerken te steunen. Na deze roeping in den breede te hebben uiteengezet besloot spr. zijn zeer onderhou dende causerie over het kerkelijk leven in Indië. Na gezang en collecte voor den arbeid der zending, was er gelegenheid tot vragen stel len. Hiervan maakten enkelen gebruik. Een dezer was o.m. hoe het met de radio stond. Spr. wees op het zegenrijke werk der uitzendingen, px-edikatie, ochtend en avond wijding, ziekenuurtje via den gouvernement zender. Zoodoende wordt het Evangelie ver breid over de gansche Archipel, zelfs in landen waar de Zending nog niet is doorgedrongen. Dit heeft geweldige beteekenis daar er in Indië slechts 2 millioen Ohrisetenen zijn tegen over 60 millioen die den Mohammedaansche godsdienst belijden. Ds. van Teylingen bracht dank aan den spr. voor het heerlijke en leeirzame gebodene; ds. Holtrop sloot den zendingsavond op de ge bruikelijke .wijze.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1