H PREDIKBEURTEN de töttótk uil Huis, laai Bot# eu Htuis. Autonomie der Gemeente in het debat. Een tentoonstelling met attracties. QE IK GROEIDE van nul tot acteur EERSTE KAMER. |Z A T E R D A G 29 FEBR. 1936 Regeering zal Rotterdam niet zonder hulp laten. DEN HAAG Vrijdag. De Rof-terdamsche s.d. wethouder van Fi nanciën opende den strijd voor het in berooi de omstandigheden verkeerende Rotterdam, zij 't ook met de opmerking van algemeenen aard, dat de toestand tusschen Rijk en Ge meenten niet je ware is. Volgens hem heeft het door de Regeering tegenover gemeente besturen gevoerde beleid het verantwoordelijk heidsgevoel der gemeenten verzwakt. „Van sommigen, die er vatbaar voor zijn", interrum peerde hier Minister de Wilde. Waarop de heer-de Zeeuw voortging met zijn anti-Haagsche hagepreek. Zoo toornde hij tegen de subjectieve maatregelen, die men daar neemt. De tweede Rotterdammer, die het nu met name voor zijn stad opnam, de heer Nivard (R.K.) betoogde dat zijn gemeente het goed recht had in yele opzichten meer van den Haag te krijgen dan thans 't geval is. Meer dan 100 millioen (1/3 van haar schul den last) heeft de Maasstad te danken aan al wat zij voor de havens heeft gedaan, dus om het internationaal goederenverkeer tot zich te trekken, wat tenslotte een nationaal belang is. Heel Nederland heeft dus belang bij hulp aan Rotterdam, dat van de drie groote steden, het sterkste percentage aan arbeidersbevoikm; heeft. De crisisuitgaven van Rotterdam zou de Regeering eigenlijk geheel en al moeten dek ken. Tenslotte beklaagt spr. zich over te rigoureus optreden van de centrale overheid, met behulp van bepalingen der ambtenarenwet, t.a.v. ge meentelijke salaris- en loonregelingen en over détournement de pouvoir wat betreft optreden van Gedeputeerde Staten om langs 'n omweg de salarissen van het bewaarschoolpersoneei in de Maasstad nog eens extra te verlagen. Met een beroep op wijlen Cort v. d. Linden betoogt de heer d' Ansembourg, dat de alge- heele uitsluiting van N.S.B.'ers van het burge meesters-ambt in strijd met de Grondwet zou zijn. Deze afgevaardigde betoogt, dat men niet mag eischen van een politieke groep, dat zij zich onvoorwaardelijk stelt achter het wet tig gezag en dit nu geschiedt volgens hem t.o.v. de N.S.B. Als de heer dj- Ansembourg die op zijn beurt het had over „jargon" door de Regeering ge bezigd door in de M. v. A. te schrijven over „zuivering" der burgerwachten van N.S.B.'ers, komt hij met den voorzitter in botsing. En wanneer hij zich niet onmiddellijk wil richten naar de hem toegediende terechtwijzing, voegt de heer de Vos van Steenwijk hem onder vroo- lijkheid der vergadering toe: „U hebt u aan mijn leiding te onderwerpen. Hier ben ik uw leider!" Minister de Wilde begon met speciale hulde aan de wijze waarop Mr. Kropman gisteren over de houding der Regeering t.o.v. de ge meentelijke autonomie had gesproken. Céntraal punt in dit debat was de verhou ding tusschen Rijk en gemeenten, waarbij allereerst 't vraagstuk van de salarieering der lagere besturen te bespreken valt. Sinds de wijziging der ambtenarenwet is dit «niet een zaak van atuonomie, doch van zelfbe stuur (aan de lagere organen overgedragen taak op -uitvoerend gebied) In hooge mate ongerechtvaardigd vindt de Minister het verwijt dat Den Haag op onbillijke wijze richtsnoeren t.a.v. gemeen telijke salarisregelingen zou hebben aange geven. Op 4 September was in een circulaire in den vorm van eén vriendelijke wenk aan_ 'n aantal gemeenten den raad gegeven er op te rekenen, dat' zij goed zouden doen hun salarissen naar beneden te brengen. Het slot der aanschrijving liet zelfs nog de mogelijk heid open dat een gemeentebestuur met een beroep op speciale omstandigheden de Re geering zou kunnen overtuigen, dat zij de gewenscht geachte salarisverlaging niet kan aanbrengen. Als de salarissen eenmaal een zeker vlak hebben bereikt, zal 't ingrijpen dat nu nog noodig is, vermoedelijk wel meer voorkomen. Gevolg van de circulaire van 4 September was, dat tal van gemeentebestu ren hierop het aangeven van eenige richt lijnen vroegen. Om die reden ging de circu laire van 7 November uit, waarin de richt lijnen voor de ambtenaren vnl. neer kwa men op zooveel mogelijk toetsen aan het Rij.ks-peil. En voor de werklieden deden an dere richtlijnen dienst, in hoofdzaak ont leend aan de aanbevelingen der commissie- Schouten. En nu het toezicht op de gemeentebestu ren. Het lijkt haast alsof de hierop in de laatste jaren uitgeoefende critiék toch wel een beetje aan het luwen is. Als men te doen heeft met een gemeentelijke begrooting met een zeer groot tekort en er verstandige denk beelden ontbreken om de zaken, in orde te brengen, ligt het voor de hand, dat ingrij pen geboden is. Gemeente, die zichzelf be druipen hebben geen last van ingrijpen van bovenaf, terwijl voor de anderen gelden de bepalingen van de wet van 22 September 1933, waarbij de Regeering bijzondere rech ten gekregen heeft om zich te bemoeien met de huishouding van die gemeenten "welke niet meer op eigen financieele beenen kun nen staan. Slechts wie financieel zelfstandig is kan ook in zijn eigen beheer onafhanke lijk zijn. Den Minister had getroffen, dat 's heeren de Zeeuws betoog zich niet zoozeer tegen Mi', de Wilde's beleid als wel tegen de z.i. ver keerde wetgeving had gericht. Als er armoede is. zijn de familieleden de eersten om te helpen; daarna komen de pu blieke gemeenschappen, tenslotte de sfcaats- gemeenschap. Als het Rijk alle werkloosheidskosten op zich nam ozu de Minister van Financiën direct 't belastinggebied van de gemeenten moeten gaan inkrimpen, waardoor juist zwaar bezochte gemeenten er moeilijk voor komen te zitten dan thans. Dank zij het huidige systeem van het werkloosheids-subsidiefonds krijgen de zwaarst bezochte gemeenten het meest. Als er 'n veiligheidsklep is op 'n locomotief moet de machinist maar niet alles verder la ten loopen. Ditzelfde geldt voor de gemeenten, die van haar verantwoordelijkheid geenszins bevrijd worden doordat dank zij art. 125 en 126 der Ambtenarenwet, het Rijk t.a.v. ge meentelijke salarissen kan ingrijpen. De Mi nister toonde voorts nog aan, dat het denk beeld de Zeeuw i.z. gemeentelijke opcenten op allerlei nieuwe Rijksbelastingen niet te ver wezenlijken is zonder hoogst bedenkelijke ge volgen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver zekerde den heer Nivard, dat hij Rotterdam een goed hart toedraagt. Die stad is een van z'n zorgen-kinderen. Hij staat er mee op, en gaat er mee naar bed. Intusschen, het gaat niet aan voor de Maasstad een uitzonderings positie te scheppen. Hoe Rotterdam van de oude crisisschuld afgeholpen kan worden, zal de Regeering overwegen. Het Rijk zal zich in elk geval niet onbetuigd laten. Ziet daar het geschenk, dat de heer Nivard mee naar huis kon nemen. Door het denkbeeld-Kropman op te vólgen la. herleving forensenbelasting zou men, bij 't huidige belastingstelsel, weer 'n groep der bevolking nieuw lasten gaan opleggen. Dat ware zeer bezwaarlijk, maar het forensen- vraagstuk is ongetwijfeld 'n ernstig probleem. En dus zal de Minister er zeker nog eens duch tig aandacht aan besteden. De Minister wil zooveel mogelijk de zelf standigheid der gemeenten, wat wetgeving aangaat, eerbiedigen. Tot besluit wees hij den heer Hermans (s.d.) er op, dat het benoemen van sociaal-demo craten tot burgemeester nog altijd een vraag is, die hem, den Minister, doet aarzelen. Vol komen zekerheid, dat de S. D. A. P. en haar leden steeds trouw aan het wettig gezag zul len blijven is er nog niet. Anders staat het nog dat kreeg de heer d'Ansembourg te hoo- ren met de N. S. B.'ers. Die komen in elk geval, als zij tot burgemeester benoemd zou den worden, voor een botsing van plichten te staan. Als burgemeester moeten zij trouw zijn aan 't wettig gezag, als N. S. B.'er aan den leider. Hier doet zich dus per se een conflict voor. Bij de replieken deelde de heer d' Ansem bourg tot 's Ministers voldoening mede, dat hij boven de trouw aan zijn leider die aan 't wettig gezag zou stellen. Z. h. st. (aanteekening d'Ansembourg te gen) ging Hoofdstuk V en zonder die aantee kening P. T. T. er door. E. v. R. TWEEDE KAMER Kolonisatie op N. Guinea mogelijk? Bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur nam bovenal Nieuw-Guinea 'n belangrijke plaats in. Daar gaat men nu eindelijk de za ken eens op pooten stellen. De heer v. Boetze- laer (C. H.) zou gaarne zien, dat men met daar inheemsche krachten den te verrichten arbeid zou ondernemen, en voelt niet veel voor poenale sanctie in dat gebied van Insulinde. Daarentegen zag hierin geen bezwaar de heer v. Kempen (Lib.), die voor ondersteu ning van individueele kolonisatie-pogingen pleitte. Mr. Westerman (Nat.) acht Nieuw- Guinea wel degelijk geschikt voor kolonisatie van Europeanen. Waarop Ir. Feber (R.K.t op merkte, dat het nog wel een beetje voorbarig is zich over dit vraagstuk zoo druk te ma ken, nu er pas voor 't eerst grondig geëxplo reerd wordt. De resultaten daarvan zal men toch dienen af te wachten. De Minister, die uit eigen ervaring kan spre ken, want hij heeft indertijd Nieuw-Guinea doorkruist, betwijfelt of de mogelijkheden tot kolonisatie, waarvan Mr. Westerman gewaagd had, wel bestaan. Overigens gaf Dr. Colijn te verstaan, dat pas over een jaar of drie, vier, wanneer men zich aangaande eventueele ko lonisatie-mogelijkheden 'n oordeel kan vor men, 't moment daar is om zich serieus met dit vraagstuk bezig te houden. De Minister wees er op, dat de exploitatie van Nieuw Guinea ten nauwste samenhangt met 'tprobleem der arbeidskrachten. Aan vrijen arbeid gaf hij de voorkeur, doch daar naast moest 't mogelijk blijven arbeiders van elders in te voeren en dan zou poenale sanctie niet achterwege kunnen blijven. De zending en vervolgens een goed ingericht binnenlandsch bestuur zullen z.i. nuttig, be schavend werk kunnen verrichten. Wat de ex ploratie betreft, deze vergt groote kosten en is dus uit den aard der zaak alleen voor groote lichamen mogelijk. Daarna ving het debat over „Onderwijs en Eeredienst" aan, dat de volgende week voort zal gaan. E. v. R. Mr. G. H. C. Hart in ons land. Vrijdagmiddag om ruim half zes is met het K.L.M.-vliegt-uig „Sperwer" op Schilhol ge arriveerd de directeur van Economische Za ken te Batavia, mr. G. H. C. Hart. die op ver zoek van minister Colijn de reis naar Neder land heeft ondernomen, teneinde de Regee ring van advies te dienen inzake de in studie zijnde plannen tot ondersteuning van Neder- landseh-Indië door het moederland. Over het eigenlijke doel van zijn bezoek aan Nederland kon mr. Hart uiteraard niet in bijzonderheden treden vóór het overleg met de regeering. Hij kon slechts mededeelen, dat men de algemeene situatie van Nederlandsch- Indië zou bezien, terwijl daarnaast een lange lijst van onderwerpen in Den Haag zou worden besproken, welke besprekingen zich over verschillende departementen zouden uit strekken. Gevraagd naar zijn meening over de re cente gebeurtenissen in Japan, verklaarde Mr. Hart, zeer geschrokken te zijn toen hij de berichten dienaangaande vernam. Men zal vooreerst moeten afwachten, hoe de zaken zich daar verder zullen ontwikkelen, alvorens een definitief oordeel over den toestand mo elij k is. Nieuwe baconregeling. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de minister van landbouw en visscherij thans besloten, het tot nu toe in werking zijnde baconcontract door een an dere regeling te vervangen. De aanvoer, alsmede de export, zullen on gewijzigd blijven, maar in plaats van een toewijzing van een zeker percentage aan alle bedrijven, zal een inschrijving worden ge houden onder de bacon-slachterijen, waar aan ieder bedrijf, waarmede tot nu toe ge contracteerd was, kan deelnemen. De inschrijvingsvoorwaarden zullen zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden, tegelijk met de verdere details der regeling. Het ligt in de bedoeling de nieuwe regeling op 30 Maart 1936 te doen ingaan. Weer een doorrijdend chauffeur. Voetganger door auto gegrepen. Vrijdagavond had op de Houtkamp te Doetinchem een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer H. Gerritsen die met zijn zoontje liep te wandelen, werd plotseling door een auto aangereden. De chauffeur reed door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren.. De heer Gerritsen werd met een zware hersen schudding, hoofdwonden en een beenbreuk in het Ziekenhuis, te :Doetinchexa opgenomen, Wenschen van den reorganiseerden tuinbouw. Wettelijke uitvoercontrole gewenscht. Zonder export geen toekomst. Op de Vrijdag te Utrecht gehouden verga dering van het Centraal Bureau van de Vei lingen heeft de voorzitter, regeeringscom- missaris Valstar, een rede gehouden, waar aan wij het volgende ontleenen: Het jaar 1935, waarvan wij hadden ge hoopt. dat het eenige verbetering voor den tuinbouw zou te zien geven, heeft niet an ders dan teleurstelling en een verdere inzin king gebracht. In de laatste zes jaren is de export van groenten, fruit, en vroege: aardappelen aeh- teruitgeloopen van 88 millioen gulden in 1929 tot ruim 27 millioen in 1935, derhalve een vermindering van bijna 69 pet. De achteruit gang in 1935 in vergelijking met 1934 was ongeveer 20 pet. Hieruit blijkt, dat het tempo, waarmede de tuinbouw naar beneden gaat, in 1935 inog is toegenomen. In de laatste zes jaren is de uitvoer naar Duitschland, dat altijd het hoofdafzetgebied van den tuinbouw was, en nog is, zelfs met 77 pet. van de waarde gedaald. Dat zijn niet meer verontrustende cijfers, maar cijfers, die beroering wekken, cijfers, die er op wijzen hoe hoogst ernstig het met den tuinbouwexport geworden is. De veilingomzet is van 100 millioen in 1929 teruggeloopen tot 53 millioen in 1935. Het betëekent voor vele bedrijfsgenooten de grens van den ondergang. Is het dan niet te verklaren, dat de tuinbouw zijn weerstand verloren heeft en de roep om steun steeds sterker en dringender wordt? De regeering heeft in 1935 den steun voor den tuinbouw moeten verhoogen. Voor die verhooging van den steun zijn wij dankbaar. Er zijn echter aan de geldelijke steunver- leening groote nadeelen verbonden, die steeds scherper aan het licht treden en wel dat de qualiteit van het ter veiling aangevoerde product tengevolge van den vorm van steun- verleening steeds meer achteruit dreigt te gaan. Dit dreigt een gevaar te worden voor onzen tuinbouw. Naarmate een steun per eenheid grooter moet zijn, neemt dit gevaar toe en doet de vraag rijzen, of een toeslag in den vorm van een percentage op den prijs niet te verkiezen is boven een steun per hoe veelheid. Zoolang ook voor het vraagstuk der vaste lasten geen oplossing kan worden gegeven, zal het verlossende oogenblik voor den tuin bouw niet kunnen komen dan door eén zee van ellende, die dé tuinbouw dan nog zal moeten doormaken. Want de aanpassing zal tenslotte moeten komen, omdat de moeilijk heden op den duur niet zullen kunnen wor den overbrugd door het steeds bijpassen van ongetelde millioenen. die in den vorm van steun op het product nu worden verstrekt. Voor de toekomst van den tuinbouw is in de eerste plaats export onzer producten noodzakelijk. Het is te .vreezen, dat in de 'allernaaste toekomst er nog niet op kan worden gerekend, dat eenigè verbetering* van beteekenis voor deh export zal intreden. Dat behoeft niet en mag niet beteekenen, dat wij den moed mogen verliezen en daarom aan dit voor de toekomst van den tuinbouw zoo belangrijke vraagstuk geen aandacht meer schenken. Zonder export kan de tuinbouw in zijn huidigen omvang niet bestaan en daarom moeten wij op den export steeds onze aan^ dacht gevestigd houden Invoering landbouw- uitvoerwet. Om de zekerheid te hebben, dat met een goed product de strijd op onze buitenland- sche markten kan worden gevoerd, is de in voering van de Landbouwuitvoerwet onmis baar. De toepassing hiervan mag niet langer meer worden uitgesteld. Twaalf jaren gele den heeft het Centraal Bureau het initiatief genomen tot de instelling van een export controle op tuinbouwproducten. Deze con trole was tot op dit oogenblik een vrijwil lige. Een wettelijke grondslag, die het moge lijk maakte iedere ontoelaatbare handeling bij export te voorkomen, miste deze regeling. De knoeiers konden rustig hun gang gaan en zij hebben er zich helaas al te vaak tot onze schade niet voor geschaamd dit te doen. Dit kan niet langer worden geduld. Wij kunnen niet langer deze voor den tuinbouw onberekenbare schade blijven incasseeren. Daarom vragen wij de invoering en toepas sing der Landbouwuitvoerwet. Ik geloof aldus spr. aan de toekomst van den tuinbouw, als wij onze schouders onder het werk willen zetten en bereid zijn om aan een verdere verbetering.van het pro duct, dat wij moeten exporteeren, mede te werken. Die toekomst kan niet worden op gebouwd op het fundament eener landbouw- crisiswet en op crisismaatregelen, die het bedrijf ten slotte doen verstarren in een ambtelijk gareel. Er zijn er, die in de crisismaatregelen een begin van ordening meenen te kunnen be groeten. De crisismaatregelen voor den tuinbouw aanvaarden en dragen wij echter alleen als noodmaatregel. Zij kunnen als proeve eener ordening ons niet behagen. Voor het binnenland zijn evenmin als voor den export de mogelijkheden, om door een prijspolitiek een prijsniveau te bereiken en te handhaven, dat de voor den tuinbouw nog veel te hooge bedrijfsonkosten kan opvan gen, niet aanwezig. In de kringen van den kleinhandel blijft men de distributie van groenten met een wantrouwen en een grimmig oog aanzien. Daarvoor is geen aanleiding. In de wijze, waarop de distributie van groenten plaats vindt, heeft de handel een waarborg, dat met zijn belangen steeds rekening zal wor den gehouden. Niet de distributie knaagt aan den afzet van den handel, maar een sterke daling der koopkracht en de onrustbarend gestegen werkloosheid. MET EEN BEEN IN DE DORSCHMACHINE GERAAKT. Doodelijk ongeval. Toen de arbeider Haanskorf, wonende te Zevenbergsche Hoek, bij den landbouwer Romme, wonende te Terheyden, Vrijdag be zig was met het dorschen van graan, geraakte hij met een der beenen in de dorschmachine. Het been werd den man afgekneld. Nadat geestelijke en geneeskundige hulp was ver leend, is hij naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij eert uur na- aan komst overleed. De 53ste beurs der Dameskroniek. Te Amsterdam wordt in het R. A. I.-gebouw de drie en vijftigste beurs der Dameskroniek gehouden, evenals vorige jaren vooral voor de dames een evenement van belang. Het woord „beurs" doet eigenlijk denken aan een groote markt, een plaats waar koo- pe'rs en verkoopers elkander treffen. In zeke ren zin is dat ook het geval met de beurs der Dameskroniek, die echter in vele opzichten meer van een tentoonstelling heeft dan van een beurs, zooals dat bij voorbeeld met de Utrechtsche Jaarbeurs het geval is. Hoe het ook zij, in het R. A. I.-gebouw zul len tot 8 Maart de dames kunnen zien wat er dit jaar weer allemaal wordt geboden, nieuwe dingen, vernieuwde dingen en zaken die reeds van ouderen datum zijn. In een warreling van kleurige en veelvor mige stands, ontmoeten wij op de Dameskro niek-beurs van alles wat. Er zijn gedresseerde parkieten, een margarinefabriek in werking, parfums in honderdlei soorten en meubelen groot en klein. Men vindt er moderne zaken en antieke voorwerpen. Woninginrichtingen volgens de nieuwe zakelijkheid en oude kleeden uit Per- zië en Beloudchistan en nog verder weg. Schoenen dringen zich op in grooten getale, een „onderwerp" in meer dan een beteeke nis, dat zich speciaal in de belangstelling der dames mag verheugen. Wasscherijen toonen haar kunde, een thee firma schenkt thee, andere firma's geven ook geschenken, waaraan de beurs der Dames kroniek een speciale vermaardheid te danken heeft. Maar er zijn nog meer attracties dan die van de gratis thee en koekjes. Er is een or kest dat geregeld muziek ten gehoore brengt, er is een cabaret met een conferencier, er is een goochelaar, er zijn komische dansers, acrobaten eneen modeshow. Op deze show worden de nieuwe modellen getoond, een feit van groote beteekenis, voor haar die gaarne spoedig op de hoogte zijn van de belangrijke gebeurtenissen in het komende jaar! Op twee plaatsen van deze beurs kan men zien hoe men een flat-woning kan inrich ten. Deze wijze van inrichten vindt den laat- sten tijd hoe langer hoe meer belangstelling en het is geen overbodige luxe ook hieraan op deze tentoonstelling een plaats in te ruimen. Afgezien echter van den zichtbaren inhoud van deze beurs, valt er nog iets anders op te merken, dat van belang is. Dat is de onder nemingsgeest die door vele exposanten aan den dag wordt gelegd. Dit is zeer zeker een verheugend teeken. Het feit dat er verschil lende fabrikanten en firma's zelfs zeer ruime stands hebben betrokken, bewijst dat ook nu nog het nut en het doel worden ingezien van de reclante. Ongetwijfeld is een beurs voor dames bezocht door dames een welkome ge legenheid voor velen te toonen welke „nieuw tjes" 1936 voor de dames in petto heeft. Doch ook anderen die uit den aard der zaak geen nouveaute's konden toonen, hebben bewezen in de beurs der Dameskroniek iets van belang te -zien, En daarin hebben zij zich niet vergist: Dreigbrief met revolver patroon! De heer Speelman, te Maassluis, bij wien eenigen tijd geleden een inbraak is gepleegd, waarvan de gebroeders W. uit Hillegérsberg als daders werden verdacht en terecht stonden, heeft vandaag een dreigbrief ont vangen, waarin gemeld werd, dat hij, wan neer op 10 Maart a.s. een veroordeeling zou worden uitgesproken, moet oppassen voor zijn leven. De brief, die niet onderteekend was, bevatte als sinister voorteeken een revolverpatroon. SANTPOORT. NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 uur: Ds. P. Jonges, Herv. pred. te Zwartewaal. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. - V.m. 10 uur: Ds. J. W. Swaan, IJmuiden. GEREF. KERK, Burgem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Dr. W. G. Harrenstein. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. In beide diensten collecte voor het rente fonds Woensdag nam. 8 uur: Dr. W. G. Harren stein. Bidstond voor 't gewas. Collecte voor het Orgelfonds. GEREF. KERK. IN HERSTELD VERBAND Gebouw Bethel. V.m, 10 uur: de heer K. v d. Berg. IJMUIDEN. LEGER DES HEELS. V.m. 10 en nam. 7.30 uur: Samenkomsten. NED. HERV. EVANGELISATIE, Pr. Hendrik straat 117. V.m. 10 en nam. 5 uur: Leesdienst. Maandag nam. 8 uur: Ds. Zandt, Delft, Bid stond. Vrijdag nam. 3.30 uur: Ds. Leenmans, Ede. Huwelijksinzegening in 't EVangelisatiege- bouw J. P. Coenstraat. GEREF. KERK, Wilhelminakade. v -> 10 uur Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5 uur: Ds. S. E. Wesbonk. HULPKERK. Marnixschool. V.m. 10 uur: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. CHR. GEREFORM. KERK. V.m. 10 en nam. Preeklezen. OUD KATH KERK. V.m. 10 en nam. 7 uur: Pastoor L Rinkel. DOOPSGEZ. GEM. en AFD. NED. PROTES TANTENBOND. Helmstraat 9. V.m. 10.30 uur: Ds. Milatz. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN - Vereenigingsgebouw, Groenweg. Nam. 7 uur: Ds. II. J. Kastein, Hoorn. GEREF. KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uur: Ds. van Teylingen. Nam. 5 uur: Dezelfde. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM Willebrordstraat 10. V.m 10.15 uur: Godsdienstoefening. Nam. Geen dienst. BAPTISTEN-GEMEENTE, Willebrordstraat 10. Vrijdag nam. 8 uur: Ds. A. P. Barendregt van Haarlem GEMEENTE GODS, gebouw Oosterduinweg. V.m. 10 en nam. 8 uur: de heer F Jeenninga Donderdag nam. 8 uur: Bijbelbespreking. Wijze lessen. Wanneer we buiten de stad speelden was ik altijd verschrikkelijk vroeg aan den trein Tegelijk met ons kaartje speciaal tarief voor Tooneel- en Muziekgezelschappen en vandaar T. M. G.-tje genaamd kregen We op kantoor opgave van den vertrektijd der treinen. Wie later wilde gaan, omdat hij b'.v pas in het tweede bedrijf kwam, kon dat doen op eigen risico, maar meestal reisden we voor de gezelligheid allemaal samen. Soms lag er al een kwartier voor vertrek een koffer dwars over de knieën en werd er ge kaart in een razend tempo. Wie niet mee kaartte zat te lezen; soms deden oude ac teurs verhalen uit hun jeugd; eens "neb ik een heele treinreis wijze lessen gekregen. Koe lang zou het nu duren, voor ik eens een grootere rol krijg? vroeg ik Dat was een vraag, die me al tijden bezig hield. Weet je hoe lang het geduurd heeft voor ik m'n eerste rol van beteekenis kreeg? Een jaar? Nee? Nog langer? Negen jaar, m'n jongen. Negen volle ja ren. Het leek me ongelooflijk en onoverkome lijk. En wat deed u dan voor dien tijd? Ja, dat kunnen jullie je niet meer voorstel len. Toen ik pas aan het tooneel was, gold het als een gunst, wanneer je mocht figureeren. Dat klinkt je nu misschien gek in je ooren; maar goed figureeren is heelemaal niet zoo gemakkelijk. En een klein rolletje, zooals jij ze nu krijgt, daar zou ik in m'n eerste jaren m'n handen voor hebben samengeknepen. Je hebt me nooit om raad gevraagd, maar weet je wel, dat je eiken avond dezelfde fout maakt met dien huisknecht van je? Ik kreeg een kleur tot achter mijn ooren. Wat bedoelt u? Dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. En daarom heb je er ook waarschijnlijk nooit een aanmerking over gekregen. Maar een huis knecht, moet je bedenken, dat is op zoo'n grafelijk kasteel heelemaal niemand. Die be staat niet voor die adellijke lui. Die is als een kapstok, waar je je hoed aan hangt of een stoel, waar je op gaat zitten. Je gebruikt die dingen zonder er aandacht aan te schenken. Zoo'n kapstok moet jij ook zijn. Aanwezig, zonder op te vallen en in ieder geval zonder aandacht te vragen. Je hoeft niets te zeggen, alleen de theeboel binnen te brengen en later dien brief. Maar als jij klopt, krijgt de zaal den indruk dat er ik weet niet- wat voor belang rijke figuur zal binnenkomen. Bescheiden heid, m'n jongen. Bescheiden kloppen, be scheiden loopen, met wat lange, langzame, afgemeten schreden. Niet caricaturaal, maar zooals je zoudt loopen als je te laat bij een lezing binnen kwam. Niet op je teenen na tuurlijk, maar onopvallend. Als na de voor stelling zich geen mensch meer herinnert dat er ook een huisknecht in het stuk was, dan is het pas goed geweest Ik begreep, dat hij gelijk had, maar 't was niet prettig te hooren dat ik nóg minder op. den voorgrond mocht treden dan ik al deed.' Verder moet je al je vrije avonden naar den schouwburg gaan. Alle stukken zien van alle. gezelschappen, 't Kost je immers niets en je leert ervan. En dan niet na afloop met een stelletje even groote nullen als jij bent ik bedoel het niet onvriendelijk hoor! in de een of andere kroeg luidkeels de voorstel ling zitten afkammen, om te laten zien dat je er verstand van hebt. En raad vragen ais je ergens geen raad mee weet. De ouderen willen je heusch allemaal wel helpen, maar je kunt niet van ze verwachten dat ze je komen vragen of ze je soms van dienst kunnen zijn. Ik heb het eigenlijk nooit gedurfd. Nou als je wilt kom je maar bij me. Jon gen, het is zoo'n moeilijk vak dat je gekozen hebt en zonder steun komt niemand er. Wat ook fout is: je loopt op de repetities altijd weg als je klaar bent. Blijf er bij zitten. Kijk en luister. Eiken dag weer. Dat is je school, jonge tje. Daar leer je van. En dan nog wat: wees eens aardig en harr telijk tegen de vrouwen van het gezelschap. Tegen de jonge actricetjes zijn jullie het van zelf al, dat hoef ik je niet te zeggen. Maar oudere vrouwen zijn ook vrouwen. En een actrice verwacht nu eenmaal dat je haar zult opmerken. Je verdeeld je gunsten maar eer lijk. Als je de vrouw van den directeur maar niet vergeet. En dab is misschien de wijste les die ik ge had heb. IJMUIDER STOOM-, WASCH- EN STRIJKINRICHTING Snelüusstr. 39,Tel. 4371 (Adv. ingezMed.) BEVERWIJK. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HER* VORMDEN, Noorderparklaan. V.m. 10.30 uur: Ds. J. L. Faber, Zutphen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. -> V.m. 10 uur: Ds. M. Stol, te Haarlem. 12 uur: Zondagsschool. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. Koning straat. V.m. 10.30 uur: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF KERK, C. H. Moensplein. Vmx. 11 en nam. 5 uur: Ds. F. Kramer. EVANGELISATIE ,F"r EZER", Ko ningstraat 99 V.m. 10 uur: de heer W. Akse. EVANGELISATIE „MARANATHA", Dr. Schuit straat 31. V.m. 10 uur: de heer J. Peereboom, Sassen- heim. Nam. 6 uur: de heer C. E. Rungen. Donderdag nam. 8 uur: Feestelijke samen komst. Allen welkom. Heilig Avondmaal in alle diensten. Extra collecte voor verschillende kerkelijke doeleinden. HEEMSKERK. NED. HERVORMDE KERK. Van. 10 UUH Ds. IJzerman.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2