DE GOUDEN BRUG. Een overzicht van de 53ste Beurs der Dameskroniek, welke Vrijdag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ge opend is De bekende strijkmolens te Kolhorn zijn door den bouw van een modern gemaal over bodig geworden en zijn voor afbraak verkocht. De eerste molen, de „Schager Kogge" wordt gesloopt Tijdens zijn bezoek aan Friesland heeft minister Slingenberg Vrijdag te Leeuwarden op het nieuw aan te leggen vliegveld de vlag gehescbeo. Tijdens de plechtigheid. Lmks de burgemeester van Leeuwarden, jhr.J. M. Beyma FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. .(Nadruk verboden) 4) Het tijdelijk verblijf in ïgls. waartoe Jo hanna in de eerste week van December plot seling heeft besloten, is uit verschillende be weegredenen voortgekomen. Niet alleen het feit, dat het nichtje bij haar vermoeiende muziekstudie wel eenige behoefte had aan een paar weken vacantie, heeft tot dezen trip aanleiding gegeven, ook de omstandigheid, dat tante reeds al te lang binnen de vier muren van haar gezellige woning heeft door gebracht, sprak een woordje mee en zoo zijn kzij dan gezamenlijk overeengekomen naar de Alpen te trekken, welke voor het jonge meisje nog terra incognita, vormen. Weliswaar heeft het eenige moeite gekost de oude dame te verzoenen met het vooruitzicht, dat Kerstmis dan niet In den familiekring zal kunnen wor den doorgebracht, maar tenslotte heeft zij zich toch ook ditmaal weer door Hannerl laten overreden. En nu zwelgt zij dan bereids tien dagen ln de geneugten van Igls, zich telkens weer op nieuw er over verheugend eindelijk weer eens als voornaam badgast in een elegant hotel van een fashionabelen wintersportplaats als toonaangevend te worden beschouwd. Zij leeft geheel op in deze, sinds jaren ontbeerde at mosfeer en brengt daarbij de bekoring, welke er van haar gedistingeerde persoonlijkheid uitgaat, tot volle ontplooiing. Vandaag heeft de barones echter niet haar beau jour. Zij is zoo verstrooid, dat zij kort achtereen twee groote blunders maakte in een, voor den robber beslissend spel. Het ge- .Xmit is een blik van haar partner; dr. Falk, wiens zwijgend verwijt boekdeelen spreekt. Hij weet echter niet, wat de barones zoo uit haar evenwicht heeft gebracht. Is het dan niet be denkelijk, dat Hannerl zich zoo bijzonder aangetrokken voelt tot het gezelschap van den, sinds een week eveneens in Iglerhof wo nenden, jongen componist Vonberg? En is het eigenlijk niet nóg bedenkelijker, dat de zelfbewustheid van haar nichtje haar, de zooveel oudere tante, verbiedt ook maar iets van haar bezwaren tegen dezen omgang te laten blijken? Dit verschil van gevoelens is toch zeker belangrijk genoeg om het gemoed van de goede barones Geitier ernstig te be zwaren „Harten is troef!" Hoffelijk maakte Szar- tossy de barones, die in 't geheel niet bij haar spel is, attent op hetgeen zij reeds lang be hoorde te weten. „Hoe u bij die kaart kon passen, is me toch werkelijk een raadsel, barones!" meent dr. Falk, iets scherper te mogen opmerken. „Oh, i supposeu gevoelt u zeker niet goedzegt miss Spencer, die ook haar duit in het zakje wenscht te doen. De aldus berispte grijze dame bloost van ergernis en mompelt iets van „een beetje hoofdpijn". De partij wordt nog slechts ten einde gespeeld en daarna gaat men uiteen. Dr. Falk heeft alle kranten nog niet gelezen, wat persé eiken dag gebeuren moet, miss Spencer heeft nog een paar brieven te schrijven en Szartossy besluit nog eenmaal zijn sneeuw- schoenen aan te trekken. Onder den helderen sterrenhemel is het bepaald verleidelijk voor het diner nog een uurtje te wandelen. „Welken kant gaat u op?" informeert de barones belangstellend. „Den weg naar Lans. Ik wil op dezelfde hoogte blijven, want om nog wat te gaan klim men ben ik toch werkelijk te moe", antwoordt Szartossy. „Dat begrijp ikU bent vanmorgen vroeg immers al naar de Kranebitterklamm geweest Jja, wat ifc u eigenlijk vragen wou, meneer SzartossyMijn nichtje en meneer Vonberg zijn al sinds negen uur van ochtend op pad enDe oude dame aarzelt. „Naar ik hoorde, wilden zij naar de Pat- scherkofl",e helpt Szatossy haar op weg. „Dat Is een trip, die tot in den laten avond kan duren". „Als er maar niets gebeurd is", laat de be zorgde tante zich nu toch ontvallen. „Maar barones!" Szartossy lacht geruststel lend. „Bij een serpentine-daling als deze Is heusch geen gevaar. Zelfs beginnelingen kun nen dien tocht maken. En de barones en me neer zijn toch uitstekend getrainde ski'ers!" „Ach ja!" zucht Sophie von Geitier klagend, maar zij blijft besluiteloos in de hotelhall staan, met een wat zieligen blik voor zich uit starend. Zij kan die man daar toch niet zeg gen, dat ze nog een ander gevaar voor Hannerl ducht? Bovendiende barones en me neer heeft hij gezegd, uitdrukkelijk „meneer" en niet „meneer Vonberg". Ligt daarin al niet een onmiskenbare geringschatting, een minder gunstige critiek op den persoon van den jongen componist? Want Stefan Szartossy weet toch werkelijk wel hoe het hoort en als hij zoo'n onderscheid maakt, dan doet hij dat bewust en heeft hij er een bepaalde reden voor. Waarom zou die Vonberg hem eigenlijk onsympathiek zijn? Of die musicus misschien niet geheel achttien karaats is en de Hongaar het een en ander van hem weet? Al deze en nog vele andere vragen bestormen de barones en er ligt iets hulpeloos in de beweging, waarmee zij haar witte wollen shawl dichter om de schouders slaat. Szartossy, gentleman in elke situatie, buigt zijn rijzige figuur eenigszins voorover en biedt haar zijn arm. „Permitteert u, barones, dat ik u naar uw kamer breng? Om hier op den terugkeer van de jongelui te wachten, heeft werkelijk geen zin, U zoudt slechts gevaar loopen om kou te vatten. Als ik u daarmee gerust kan stellen, ben ik echter graag bereid de jongelui tege moet te gaan". „Ach ja, als u zoo vriendelijk wilt zijn!" De oude dame slaakt een zucht van verlichting, zonder te bedenken, dat de bereidwillige Hon gaar met zijn ridderlijk aanbod toch niets meer zal kunnen redden, goed maken of ver hinderen, wanneer inderdaad het nichtje op dezen ski-tocht het een of ander mocht zijn overkomen. Vóór zij naar haar kamer gaat, haalt zij nog een boek uit de hotel-bibliotheek. „Wat de natuur vertelt", verzamelde novellen van Renate Lien. „Renate Lien", zegt ze, bijna overluid, terwijl ze peinzend het voorhoofd fronst. Wie is zij ook weer? Ze ontmoet den naam niet voor het eerst, maar als dien van een schrijfster kent ze hem toch niet. Neen, dat zeker niet. Alleen hij zegt haar iets. al weet ze dan op het oogenblik niet wat dat zijn kan. Nee maar, 't is toch te dwaas, dat zij daar niet op kan komen! Niet zonder jpoeite tracht zij haar gedachten op het onderwerp te eoncen- treeren. „Renate Lien", mompelt ze nog eens voor zichzelf en plotseling is ze er. Ach ja, dat is immers die kleine Royter! De dochter van Lisa Zerlett van Zerlett-Calme- roni uit Triest, die met Peppi Royter getrouwd en zoo jong gestorven was. Hemel, ja, wat was dat destijds een begrafenis geweest! Zelfs de aartshertog troonopvolger had acte de pré- sence gegeven! Natuurlijk door dien ouden graaf Zerlett, die immers een of andere functie aan het hof had gehad. Want de door luchtige Pep Royter, nou, die was toch eigen lijk niet veel meer dan een flinke, aardige jongen geweest. En als zoodanig was hij dan ook in Krief gebleven, de arme kerel! Maar Renate, diie was steeds bij een tante of een nicht geweest; meestal bij Betty Hasslingen, de oudste zuster van Royter. Veel drukte heb ben ze nooit met haar gemaakt. Zij was altijd een be^je een teciiauaei, dis Senate,. Basest onbeduidend en niet bijster interessant in die onbeduidendheid. Pas door haar mesalliance was ze opgevallen; de wijze, waarop zij haar huwelijk met dien achitect Lien wist door te zetten, leverde zelfs dagenlang stof voor allerlei praatjes. Enfin, ook dat was voorbij gegaan. Ja, ja, nu herinnert barones Geitier zich plotseling alles weer. Ook dat Lien bij een vlucht over de Alpen verongelukt is en zijn weduwe daarna Weenen verliet om zich ergens als schrijfster te vestigen. De kleine comtesse Royter, Renate Lien, het Assche- poesje In gedachten verzonken, bladert de barones in het boek. Vergeten zijn op het oogenblik Hannerl en Vonberg en de gansch niet pas sende, ja zelfs min of meer zorgwekkende skitocht van dit tweetal Stefan Szartossy heeft inmiddels eenigszins spijt gekregen van zijn aanbod, waartoe hij zich tegenover de, zoo kennelijk in ongerust heid verkeerende oude dame liet verleiden, want de jonge componist is hem inderdaad zoo weinig sympathiek, dat hij hem tot dusver steeds uit den weg is gegaan. Bovendien meent hij de jonge barones Geitler-Hattorf te kennen als een persoontje, dat geen bescherming noodig heeft en zeer wel in staat is om zich een dozijn Vonberg's op een afstand te hou den. Althans, als zij wil! En dat is voorloopig nog eenigszins twijfelachtig. Het is Stefan Szartossy niet ontgaan, dat Vonberg steeds weer het gezelschap van de jonge barones zoekt, ja, zich zelfs min of meer aan haar op dringt. Daarbij komt nog, dat de muziek, die beide jonge menschen zich als een beroep hebben gekozen, hen in zekeren zin verbindt. XWordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8