HET NIEUWE AVONDBLAD De Reedersvereeniging en de Visscherij 0NZE gratis ongevallen- - verzekering. 21e JAARGANG No. 100 MAANDAG 2 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plas 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIeN1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DÏT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers jnjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een Hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ènz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. De IJ. O. V. op excursie. Per autobus bracht de IJmuider Operette Vereeniging Zondagavond een bezoek aan de uitvoering, welke de operette vereeniging Caecilia" te Noord-Scharwoude aldaar gaf van de operette „Polenbloed" van Oskar Ned- ball. Daar de IJ. O. V. op het oogenblik deze operette in studie heeft en van plan is het werk einde April begin Mei voor het voetlicht te brengen bestond er bij haar leden natuur lijk groote belangstelling hoe een zusterver- eeniging dit wel doen zou. De reis naar het noorden werd in de meest op gewekte stemming volbracht. De opvoering van de operette werd met belangstelling ge volgd, over het resultaat was men echter een parig minder enthousiast, want zoowel koor, tempi, regie als costumes waren niet van dien aard zoo als men te IJmuiden gewend is te zien en te hooren. De IJ. O. V. heeft goeden moed de Caeci- lianen, die voor de a.s. Folenbloeduitvoering naar hier uitgenoodigd zijn, eens met het werk der IJ. O. V. onder gunstiger omstandig heden te laten kennismaken. DE VISCHAFSLAG. Wordt het aanvangsuur vervroegd? Naar wij vernemen worden door de ge meenten Amsterdam en Rotterdam pogingen in het werk gesteld het aanvangsuur van den vischafslag vervroegd te krijgen. Dit zou' dan op aandrang van de vischventersorganisaties van die steden geschieden. Besprekingen dienaangaande zijn reeds met den Minister van Landbouw en Visscherij, dr. Deckers, gaande en een beslissing is binnen kort te verwachten. Begrijpelijkerwijze gaan niet alle betrokkenen bij den vischafslag met dit streven accoord. Men heeft in belanghebbende kringen in de groote steden van ons land er ernstig bezwaar tegen, dat vrij groote hoeveelheden IJmuiden- sche visch eerst den dag volgende op dien van den afslagdag op de tafels van de consumenten kunnen verschijnen. Deze visch, die meerdere uren op ijs in manden of kisten heeft overge- staan is dan in kwaliteit, in verschheid ach teruit gegaan. Met name des zomers wreekt zich dit. De venters hebben er het nadeel van en ook voor het stedelijk publiek is het geen stimulans meer visch te gaan gebruiken. Zoodoende heeft men nu bij den Minister gerequestreerd om het aanvangsuur van den afslag een uur vervroegd te krijgen. Opdat de aangevoerde visch in zoo versch mogelijken toestand dien zelfden dag' nog gedistribueerd zal kunnen worden. Voor het veroveren van het binnenlandsche afzetgebied is de medewerking van den venter en marktkoopman onmisbaar. Want deze is toch de noodzakelijke schakel tusschen den groothandelaar en den consument. Zoo zal men den laatsten eerst leeren visch te eten wanneer dit volksvoedsel in den meest ver- schen toestand, dus zoo snel mogelijk, onder zijn of haar bereik gebracht wordt. Dat vele, in het bijzonder de Amsterdam- sche vischhandelaren, die 's morgens in dt vroegte naar den afslag komen om hier hun voorraad in te koopen, het met dit verzoek aan den minister geenszins eens zijn, laat zich even denken. Eerder gedane verzoeken zijn door de bevoegde instanties steeds af wimpeld. Ook de IJmuidensche vischhandel heeft ernstige bezwaren tegen een vervroegen van het aanvangsuur. De buitenlandsche klanten zijn nu al zoo moeilijk te bereiken in de vroegte en dit zou dan nog bezwaarlijker wor den. Trouwens, IJmuiden is een der vroegste markten van het continent. AFSCHEID VAN DEN HEER VAN BERKUM. Iemand, die den heer F. van Berkum en zijn werk van nabij gekend heeft, schrijft in aan sluiting op ons bericht van j.l. Zaterdag, waarin wij over den scheidenden onder wij zei- berichtten, het volgende: Zaterdag was het de laatste dag waarop de heer F. van Berkum als onderwijzer werkzaam was aan de openbare lagere school letter H. Op verzoek van „meneer Van Berkum" zelf, werd z'n eervolle en langjarige loopbaan be sloten met het geven van een les aan z'n oud leerlingen. Voor wie „meneer Van Berkum" gekend hebben, spreekt het wel vanzelf, dat deze les er eentje was in de natuurkunde. Op de hem eigen geestige en klare manier besprak hij aan de hand van een stuk speelgoed, een serie natuurwetten. Dat zoowel hetgeen er ge sproken werd, als de demonstratie voor de vele leerlingen een waar genot was, spreekt van zelf. Natuurlijk volgden daarna tractaties en het aanbieden van een cadeau. Het was voor allen een mooie ochtend slechts werd de vreugde getemperd door de weemoed, die ons altijd bekruipt, wanneer een geliefde figuur uit ons midden verdwijnt. Meester Van Berkum is in IJmuiden-Oost een figuur, bemind bij jong en oud. Vijanden heeft hij niet integendeel, z'n aantal vrien den is bijna onbeperkt. Hoeveel klassen heeft hy niet in het groote leven ingevoerd. Naar wy vernemen zal later aan de ouders op een ouderavond gelegenheid worden gegeven af scheid te nemen. In verband met een ernstige ongesteldheid van het hoofd der school wordt deze avond nog even uitgesteld. De collega's van den heer Van Berkum zullen hem in kleinen kring nog herdenken. Wy houden ons ervan overtuigd, dat het oude Velseroord, dat hij heeft zien opgroeien, hem nog lange jaren zal blijven gedenken als oen onderwijzer, die voor de kinderen leefde. Hij heeft ons zijn beste krachten gegeven, póge hy nog vele jaren een welverdiende rust genieten. De omzet in de Rijks vis chhal. De cijfers over Februari. In de afgeloopen maand werd in de Rijks- vilschhal aangevoerd 539.947 K.G. visch tegen 516.212 K.G. in Februari 1935. dus een stijging van 23.735 K.G.. Door den geringen aanvoer in Januari j.l. is men echter bij het totaal nog 41.000 K.G. achter. Bij het vorig jaar vergeleken bracht Februari '36 f 23.000 meer op dan Februari '35. EEN BONTE AVOND BIJ „ALGEMEEN BELANG". Zaterdagavond heeft de vereeniging „Al gemeen Belang" een bonten avond gegeven in „Het Wapen van Velsen". Was de opkomst bij het begin niet bevredigend te noemen, later op den avond kwamen er meer bezoekers opdagen, zoodat tegen negen uur de zaal be hoorlijk bezet was .De vereeniging „Algemeen Belang" heeft dezen avond terecht een bonten genoemd. Een rijk, afwisselend programma, waarbij voor elk wat wils was, is uitgevoerd. Het duo Koswa opende den avond met een: „Op bezoek bij A. B.", waardoor bij het pu bliek, door het mee te zingen refreintje, de stemming er al meteen in kwam. Dit duo wist met leutige liedjes veel bijval te oogsten. Niet onverdienstelijk was het nummer van den heer Beekman, die op zijn xylophoon „Circus Renz" ten gehoore bracht, waarvoor hij met een luid applaus beloond werd. Evenzoo het optreden van Mevr. Witte en mej. Rika v. d. Wel, leden van de H. N. B. Club met „De Bom- soldaat". De kleine Jan Wagenaar en Betsy v. d. Linden hadden met het „Sigarenbandje" vanzelfsprekend een daverend applaus. Jan en Betsy jullie hebben het goed gedaan; ons compliment! In de pauze werd, zooals gewoonlijk, een verloting gehouden. Onder leiding van The Willy's band, die het muzikale gedeelte van den geheelen avond verzorgd heeft ,werd met een bal besloten. Haringaanvoer boven contingent strafbaar. Seheveningsche reeders door kantonrechter veroordeeld. De Haagsche kantonrechter, mr. dr. Fon tein, deed Zaterdag uitspraak in de zaken tegen de Scheveningsche reeders, die verleden week hebben terecht gestaan wegens aanvoer van haring boven het hun toegestane contingent. Ten aanzien van den reeder J. J. de Niet over woog de kantonrechter, dat niet is komen vast te staan, dat deze aan het hoofd van een bedrijf stond, op welken grond hij werd vrijgesproken. Wat de andere verdachten be- betreft, wordt overwogen, dat zij door aanvoer boven het toegestane kwantum steur- en pe kelharing hebben gehandeld in strijd met de voorwaarden van art. 9 der Landbouwcrisis- wet. On dien grond werden de reeders als volgt veroordeeld: P. van Duik f 75 boete subs. 5 dagen hechtenis, B. v. Leeuwen resp. f 30, 3 dagen; D. de Mos, resp. f 150, 10 dagen; J. v. d. Zwan f 250, 15 dagen; J. J. v. d. Toorn f 750, 2 maanden; A. de Jong f 30, 3 dagen; M. den Duik f 200, 20 dagen. Tevens bepaalde de kantonrechter, dat de te veel aangevoerde en in beslag genomen haring zal worden verbeurd verklaard. Naar wij vernemen, zullen de veroordeeelden van deze vonnissen in hooger beroep gaan. DE CORDILLERA IN DE HAVEN. Zondagmiddag liep het m.s. Cordillera (12.055 ton bruto) van de H. A. P A. G. op weg van Hamburg naar West Indië de haven binnen om zegge en schrijve èèn passagier aan boord te nemen. De concurrentiestrijd met de Kon. Ned. Stoomb. Mij. wordt op een dergelijke manier een vrij kostbare geschiedenis! DE BAZAR DER KLEUTERSCHOOL „BANJA" Onder den naam van „BANJA" wordt van Woensdag 4 tot 7 Maart d.a.v. in het gebouw Concordia een bazar gehouden ten bate der Herv. Kleuterschool. De officieele opening van den bazar zal plaats hebben Woensdagavond 4 Maart half acht door mevr. H. A. KwintWiersum. D. C. IJ. TELT 72 DAM JUNIOREN! DE JEUGD IN ACTIE. 11 Jaar heeft onze Damclub IJmuiden ge zaaid en thans is de Jong met zijn staf bezig te oogsten, en het moet gezegd worden; het gewas is goedWie had kunnen denken, dat de kleine IJmuidenaren zulk een animo voor de damsport zouden hebben. Onder de bezielende leiding van den voorzitter van D. C. IJ., die bijgestaan door goede helpers den gang bij de jongens met een kernachtig woord, een kwink_ slag of een korte waarschuwing er weet in te houden, loopt het schitterend. Dat er een roote opvoedende waarde van deze school uitgaat is vast; men zag de verliezers den winnaars de hand drukken. Men kweekt ka meraadschap en een clubgeest, in dit opzicht is het damspel een goede leerschool. Na de voor wedstrijden teneinde de krachten te meten is men gekomen tot 3 klassen,elk van 24 personen. Deze worden gesplitst in groe pen A en B. Iedere groep krijgt 2 wedstrijdlei ders, die hun geheele klas regelen. De club avond wordt Woensdagavond van 79 uur gehouden in hotel Kennemerhof. Een vooraanstaand figuur in de Nederland se he damwereld, de pionier J. de Haas, heeft voorspeld, dat een IJmuidenaar de volgende nieuwe wereldkampioen zou worden. Schuilt hij onder deze 72 debutanten? De damsport zet zijn zegetocht voort. IJmuiden aan den kop zij ons doel! Teruggang van den export over 1935. Nieuwe bronnen worden aangeboord. In haar jaarverslag geeft de IJmuidensche Reedersvereeniging interessante cijfers en conclusies over de export naar de verschil lende landen. Duitschland, Frankrijk, België en Italië gaven wederom teruggang, Enge land een vermeerdering, Zwitserland bleef ongeveer constant Nieuwe bronnen werden aangeboord met den export naar Ned. Oost- Indië en Oostenrijk. Visscherij westkust van Engeland. De visscherij aan de Westkust van Engeland is belangrijk minder geweest dan in het jaar 1934, als uit onderstaande cijfers blijkt: 1934 1935 Aantal schepen 15 12 Aantal reizen 30 18 Evenals andere jaren gold het ook thans in hoofdzaak de hake visscherij ten behoeve van den export naar Frankrijk. Van voortzetting van deze visscherij, nadat het contingent voor Frankrijk was uitgeput, kon geen sprake zijn, omdat hake een visch is, die nog steeds in Nederland geen behoor lijke markt kan vinden. Ook in dit geval hebben enkele sohepen hun lading aan andere schepen medegegeven, met het oog op den verren afstand tusschen de bedoelde vischgronden en IJmuiden. Een ruimere uitoefening van deze visscherij zou alleen kunnen worden verkregen geduren de de zomermaanden, wanneer deze voor den uitvoer van grove visch naar Frankrijk, meer in overeenstemming werden gebracht met de contingenten voor de wintermaanden. Andere visscherijen. In het jaar 1935 werden geen reizen ge maakt naar de Faroër. de Spaansche kust en de Witte Zee. Door één stoomtrawler werden twee rei zen gemaakt naar de Lofoten, in welke twee reizen 120 500 KG. werd aangevoerd. De voor deze visch verkregen besomming was evenwel van dien aard, dat met deze vis scherij niet verder kon worden doorgegaan. Ook hier geldt hetzelfde wat voor de IJs- landvissoherij geldt, n.l. dat voor deze visch in Nederland practisch geen markt is te vinden. Aanvoer vreemde schepen. Vreemde visch werd door 12 Duitsche traw lers, -17 Belgische motorkotters, .171 Deensche Snurrevaaders, 68 Engelsche drifters, 1 Pool- sche motorlogger en 2 IJslandsche beugers aangebracht. Vervoer en prijzen. Het vervoer per spoor naar België is we derom minder geworden; het vervoer per auto daarentegen toegenomen. Bij een beschouwing van de waarde van de uitgevoerde visch blijkt, dat de gemiddelde waarde in 1930 bedroeg ruim 22 ets, in 1931 en 1932 bijna 20 ets., in 1933 bijna 24 ets. en in 1934 ruim 24 ets., alles per K.G. bruto bere kend, terwijl de gemiddelde prijs netto over de jaren 1934 en 1935 respectievelijk WbS 35.3 ets. en 37.5 ets. per K.G. De export. Wat de export in het algemeen betreft, moet er op worden gewezen, dat deze voor alle landen tezamen in 1935, voor wat het ge wicht aangaat, met 20 pet. is gedaald bene den den reeds zoo geringen export in 1934, terwijl de vermindering in waarde 16 pet. be droeg. De export, die na den oorlog zioh van lie verlede had hersteld en verder gunstig ont wikkeld, is in korte jaren tijdens de crisis buitengewoon snel achteruitgegaan, zooals uit de navolgende cijfers, betreffende den totaal- uitvoer van versche zeevisch uit Nederland, voldoende blijkt en het is zeer teleurstellend, dat deze achteruitgang zich ook in 1935 zoo sterk heeft voortgezet. Aangezien de vischprijzen in 1935 over het algemeen nog weer lager waren dan in 1934, blijkt uit het feit, dat de vermindering in ge wicht percentsgewijze grooter was dan die in de waarde, dat de achteruitgang hoofdzake lijk moet worden gezocht in vermindering van den export der goedkoopere vischsoorten. Jaar Bruto-gewicht Waarde 1930 30.275.112 K.G. 6 669.210.— 1931 26.362.535 K G. 5.054.477.— 1932 18.599 754 K.G. 3.554 297.— 1933 8 467.827 K.G. 1 999 716. 1934 10.288.494 K.G. 2,482,000.— Zooals hierboven reeds werd opgemerkt moet de oorzaak hiervan worden gezocht in de verhouding tusschen den export van fijn- visch en grove visch. Het is derhalve niet het gevolg van betere prijzen, die in het buiten land zouden zijn gemaakt. Een en ander is in ieder opzicht zeer aannemelijk, doch wordt bovendien nog ten duidelijkste aange toond door de omstandigheid, dat het con tingent fijnvisch naar Frankrijk, dat vrijwel gelijk is gebleven, steeds volledig wordt uit geput. Waarheen IJmuiden exporteert. De uitvoer naar Frankrijk is verminderd van 2.391.000 K.G. netto in 1934 tot 2192.000 K.G. netto in 1935, terwijl het contingent, dat door Frankrijk aan Nederland was toege staan ongeveer 4.750 000 K.G. bedroeg, zoodat een aanzienlijk deel van het contingent niet kon worden gebruikt, hetgeen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de kosten en lasten, verbonden aan de verzending van grove visch naar Frankrijk, zoo aanzien lijk zijn. dat in vele gevallen export practisch onmogelijk wordt gemaakt. Belangrijker nog dan de vermindering van den uitvoer naar Frankrijk is die naar Bel gië, die gedaald is van 2.731.000K.G. netto tot 1.872.000 K.G. netto, hetgeen beteekent een vermindering met bijna een derde. De waarde van de naar België geëxporteer de visch liep percentsgewijs nog belangrijker achteruit, namelijk van f 576.000 in 1934 tot f 353.000 in 1935. In aanmerking nemende, dat het door Bel gië aan Nederland toegekende contingent in naam niet minder dan ongeveer 11.500.000 K.G. bedraagt, blijkt wel, dat van den export naar België niet veel meer is overgebleven, waaraan de beperkende bepalingen, die later door de Belgische Regeering aan de contin- genteering zijn verbonden, de monopoliseering van den invoer in België en de valutamoei lijkheden niet vreemd zijn. De uitvoer naar Engeland is van 356.000 K G. netto gestegen tot 526.000 K.G. netto, hetgeen percentsgewijs een aardige voor uitgang beteekent, maar die kwantitatief van geringe beteekenis is, tegenover de groote verminderingen naar de andere landen. Ook de export naar Duitschland is in 1935 nog weer teruggeloopen en wel van 697.000 K.G. netto tot 544.000 K.G. netto. Het is on- noodig de redenen van dezen verderen te ruggang opnieuw uiteen te zetten. De uitvoer naar Zwitserland, een van de weinige landen, waar geen contingenteerings- moeilijkheden bestaan, heeft zich nog niet kunnen herstellen, maar is zelfs nog iets verder achteruit gegaan, namelijk van 371.000 K.G. netto in 1934 tot 359.000 KG. netto in 1935. De oorzaak daarvan ligt in de dumping van de Zwitsersche markt met goedkoope gefilet- teerde Noorsche visch. Aanzienlijk is ook de achteruitgang geweest van den export naar Italië, die terugviel van 343.000 K.G. netto op 72.000 K.G. netto. Daartegenover mag vermeld worden, dat in 1935 voor het eerst afzonderlijk in de sta tistiek is opgenomen Oostenrijk met 122 000 K.G., terwijl eveneens afzonderlijk wordt ver- De Italianen vinden in Abessynië tal van moeilijke problemen. Een van die is de aanleg van straatwegen. Een uitkeering van dertig gulden. Heden keerden wij een bedrag van DERTIG GULDEN uit aan den heer W. BRAAM, wo nende Overbildtweg 33, Santpoort, en abonné op ons blad. WEGENS EEN HEM OVER KOMEN ONGEVAL, dat breuk van een zijner beenen tengevolge had. Uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe H. A. V. Bank te Schiedam. DE ADMINISTRATIE. meld. dat naar Nederlandsch Indië werd ver zonden 12.000 K.G., tot een waarde van f 9000. Verzending naar het binnenland De verzending van versche en gezouten ha ring is tengevolge van de verminderde aan voeren sterk omlaag gegaan in vergelijking met 1934. Daarbij mag er evenwel op worden gewe zen, dat het vervoer naar het binnenland in vergelijking met 1934 met meer dan 1/3 is toe genomen, zoodat de geringere aanvoer geen oorzaak is geworden van verminderd gebruik in Nederland, maar alleen is gekomen ten laste van Duitschland en België, waar het respectievelijk ruim 4.000.000 en bijna 200.000 K.G. naar beneden ging. De verminderde aanvoer moest voor een gedeelte worden gezocht in een geringer ver keer van de Engelsche stoomdrifters, die on geveer een half millioen K G. minder aan voerden dan in 1934, doch in hoofdzaak door geringere aanvoeren door de Hollandsche ha ringschepen, die in 1934 juist buitengewoon veel hadden aangevoerd. I>e verzending van gerookte, gedroogde en gezouten visch naar het binnenland was on geveer 10 pet. hooger dan in 1934. Voor het eerst wordt weder gewag gemaakt van verzending naar België, die in 1935 ruim 100.000 K.G. heeft bedragen. Nevenbed rijven. In den toestand van de nevenbedrijven is In het jaar 1935 ook geen verandering van be teekenis gekomen Deze bedrijven bleven op dezelfde wijze in het wel en wee van het reederijbedrijf deelen. Het vraagstuk van de conserveering van visch is in het jaar 1935 nog niet tot op lossing gekomen en er bestaat ook nog geen uitzicht, dat oplossing op korten termijn zal worden verkregen. Ook de filetteering van visch maakt geen vorderingen van eenige beteekenis; tegen over een kleine toename voor binnenlandsch verbruik staat de achteruitgang voor den ex port, tengevolge van de Noorsche dumping. Waar het Nederlandsch publiek zeer hooge eischen stelt aan de kwaliteit van de visch en vrij conservatief staat tegenover koelen en filetteeren, zal alleen een doelmatige propa ganda aan dit artikel een behoorlijken afzet kunnen verschaffen, v/anneer op grooter schaal gefiletteerd zou worden. SLACHTOFFERS DER IEPZIEKTE. Aan den Stationsweg zijn weer vier statige, oude iepen slachtoffers van de iepziekte ge worden. Werklieden van den dienst der plant soenen hebben de boomen gerooid. IJzerverscheping. Het met stukgoed beladen Noorsche stoom schip „Ek" is van Amsterdam bij het Hoog- ovenbedrijf aangekomen om een partij ijzer bij te laden, waarna het schip naar Oslo ver trokken is. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 47 stoomschepen en 14 motorschepen, te zamen 61 schepen tegen een gelijk aantal schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 50 stoomschepen en 15 motorschepen, tezamen 65 schepen tegen 60 schepen in de week te voren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 126 schepen of twee schepen minder dan in de voorlaatste week. IN'ED BOND TOT HET REDDEN VAN- DRENKELINGEN. De droeve lijst. In 't tijdvak van 28 Jan. tot 28 Febr. 1936 ver dronken in ons land; 7 jongens, beneden 16 jaar, 5 meisjes idem, 18 mannen en 6 vrouwen te zamen 36 personen; hierbij waren slacht offers van het ijs: 4 jongens, 1 meisje, 2 man nen en 1 vrouw, te zamen 8. Er reden in dien tijd te water 16 auto's, waarbij 4 menschen verdronken, in het ge heel dus 40 verdronkenen. In het bovengenoemd tijdvak werden gered: 18 jongens, beneden 16 jaar, 2 meisjes idem, 33 mannen en 5 vrouwen, te zamen 58. Van dit getal 58 werden uit het ijs gered: 15 jongens, geen meisjes, 19 mannen en 5 vrouwen te zamen 39. Een woord van hulde zij gebracht aan den badmeester van het Zwet (Zaanstreek), den heer Jan Kuyper, die zich bij reddingen uit het ijs (waarbij zes slachtoffers waren) bij zonder heeft onderscheiden door allen te red den. Uit auto's, die te water reden, werden ge red of wisten zich te redden 39 menschen; het aantal geredden bedraagt dus in het geheel 97,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1