Een zaak van gewicht. DE GOUDEN BRUG. BEVERWIJK Tuinbouw kan op regeerings- steun rekenen. medewerking wordt verleend. Toezegging van ir. Roebroek. t de te Utrecht gehouden algemeene jaar- ,,.J" he vergadering van de Groep Veilingsver- -oinaen uit den Nederlandschen Tuinbouw- een\° hieft ir. Roebroek, directeur-generaal ron den Landbouw, gesproken. Deze zeide o.m., I t men zich wel eens terecht afvraagt of voor 5 n Nederlandschen tuinbouw nog wel betere Sen zullen kunnen aanbreken. Een lichtpunt is, dat de tuinder ten slotte belangrijk verbruiksartikel voortbrengt. ^Groenten en fruit zijn dagelijks noodig. Een tuinbouwbedrijf is geen bedrijf dat ten doode 0D<reschreven, doch men kan nu eenmaal het buitenland niet dwingen onze producten «f te nemen en ze met hooge prijzen te beta len Eerder is redding te verwachten van het Si met behulp van de regeering aanpassen aan een lager prijspeil. Fen goed product zoo goedkoop mogelijk te roduceeren is de eerste eisch voor den Ne derlandschen tuinbouw. Tip directeur-generaal wees dan op de groote heteekenis van betere controle op de kwaliteit aer nroducten, speciaal wat den export be treft Hij zegde den voorzitter toe, dat hij op Sin volle medewerking zal kunnen rekenen. De kans op herstel met een goed af zetgebied neemt toe. Groot gevaar dreigt echter, dat de slechte econo mische omstandigheden de teelt en de verzorging van het product achteruit doen gaan. Op steun van de regeering kan echter worden gerekend, mits de tuinbouw medewerkt. Spreker zeide nog, dat de directie van den Landbouw in dezen tijd een belangrijke roe ping heeft, „doch nogmaals, gij kunt volkomen op mij rekenen". Aangenomen werd een bestuursvoorstel, vol- eens hetwelk de algemeene vergadering aan het bestuur opdraagt de aandacht der regee ring te vestigen op alle maatregelen, welke onze exportmogelijkheid kunnen vergrooten. Een tweede bestuursvoorstel, waarin de ver gadering de noodzakelijkheid uitspreekt de nog bestaande exportmogelijkheden te beperken tot producten van goede kwaliteit, en tot den minister van landbouw het verzoek te richten de Landbouwuitvoerwet in toepassing te bren gen op den uitvoer van versche groenten, vruchten en vroege aardappelen, werd even eens aangenomen. Hierna werden nog verschillende afdeelmgs- voorstellen behandeld. SNELWANDELEN. De H. A. V. de Kampioen hield Zondag een wedstrijd in het snelwandelen over een af stand van 5 K.M. De uitslag van: 1. G. Gaarthuis, 5 punten; 2 J. Lubbers, 4 p.; 3. H. Herten, 3 p.; 4. D. Lijnslager 2 p.; 5. G. A. Ramakers, 1 p. Van de drie reeds geloopen wedstrijden is de stand nu: 1. G. Gaarthuis, 15 p.; 2. J. Lubbers 11V2 p.; 3. H. Herten 9p.; 4. D. Lijnslager 6 p.; 5. G. A. Ramaker 3 p. Op Zondag 8 Maart zal een wedstrijd over 15 K.M. worden gehouden. B. R. C. „KENNEMERLAND". De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer- land" hield Zondag haar eerste recordrit voor de wintercompetitie over 14 K.M. De uitslagen waren: Klasse A: 1. Th. Pronk; 2. P. Heilo; 3. J. Bak; 4. De Jong. Klasse B: 1. Neyzing; 2. E. Tieleman; 3. J. van Eek; 4. S. Koopman. Junioren: 1. Molenaar; 2. P. Groen; 3. Engelhart. VOOR DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN. Voor een door de Krachtsportvereeniging D. O. K. te organiseeren reeks van nederlaag wedstrijden heeft Hofland's Rijwielhandel al hier een fraaie beker beschikbaar gesteld. CONCERT VOOR SONNEVANCK. Dinsdagavond zal in de Geref. Kerk op het C. H. Moensplein een liefdadigheidsconcert worden gegeven ten bate van het suppletie fonds voor onvermogende t.b.c.-patiënten van het sanatorium „Sonnevanck". De leiding van dezen avond berust bij Ds. F. Kramer. Een gemengd kwartet zal onder leiding van den heer H. Slings aan dit concert mede werken. De heer C. Slings uit Rotterdam zal een causerie houden over het werk van „Son nevanck". VEREENIGING VOOR NATUUR GENEESWIJZE. In verband met de toenemende belangstel ling voor de moderne voedingsleer en de na tuurgeneeswijze worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een afdeeling der Nederlandsche Vereeni- gmg voor Natuurgeneeswijze. Binnenkort zal een vergadering worden ge houden, waarin Dr. IJ. Hettema uit Rotter- aam, voorzitter der Nederlandsche Vereeni- gmg, een lezing zal houden over het onder werp „Natuurgeneeswijze". FEESTVIERENDE KORFBALLERS. De korfbalclub „Watervliet", onderafdeeling van Hoogovenstaten, heeft Zaterdagavond in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" voor haar leden en donateurs een feestavond gehouden. Talrijke feestvierders hadden aan de uitnoo- diging van de feestcommissie gevolg gegeven, zoodat voorzitter Houting een groot aantal jongelui kon verwelkomen. Het duurde niet lang of de feestelijke stemming zat er in. Zij werd verhoogd door eenige jeugdige korf- balsters, die aardige voordrachten ten beste gaven. Zoo imiteerde een dezer jongedames op voortreffelijke wijze Shirley Temple in haar liedje „On the good ship Lollypop". Zij oogstte daarmede natuurlijk groot succes. Het ver loop van den avond was zeer gezellig. Er werd druk gebruik gemaakt van den dansvoelr, spel en dans wisselden elkaar af en zoo snelden de uren heen. Voor allen kwam het uur van schei den nog veel te vroeg en dat mocht als het beste bewijs gelden, dat de Korfbalclub „Wa tervliet" in alle opzichten op een uitstekend geslaagden feestavond kon terugzien. FILMAVOND VOOR DEN R.K. VOLKSBOND. Op Dinsdag 17 Maart zal in de groote zaal van het K. S. A.-gebouw een filmavond wor den gegeven voor de leden van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond. Ver toond wordt de film „Kentering". VERTOONING FILM „WIND EN WATER" Men verzoekt ons opneming van het vol gende: De Zeil- en Watersportvereeniging „Uit geest" heeft het plan opgevat om op Woens dag 11 Maart a.s., des namidags 7.30 uur, in de bioscoop „Wilhelmina", aldaar, te doen ver- toonen de in watersportkringen zoozeer be kende film „Wind en Water" van Dr. Manfred Curry. De heer Ir. J. C. van Hoolwerff, voorzitter van de Konlnkl. Zeil-, Roei- en Motorsport- vcreeniging „De Kaag" heeft zich bereid ver klaard, hierbij een inleiding te houden. Tevens zal door genoemden heer dien avond worden vertoond een film, eveneens de zeil- sport betreffende. „Wind en Water" is een film van zeiltech- niek en wedstrijdzeilen en bevat dus in het bijzonder voor watersportliefhebbers juist die momenten, die door hen niet alleen gaarne gezien, maar ook graag duidelijk uitgelegd en begrepen worden. En film, èn spreker staan hiervoor borg. De film is verdeeld in 5 deelen. Het eerste deel geeft een beeld, hoe het vroeger was. de ontwikkeling van het moderne zeil. Gewezen wordt op de ontdekking van de groote over eenkomst, die er bestaat tusschen een vogel vleugel en een scheepszeil, voorts de overeen komst tusschen den vorm van vogelvleugels en die van het moderne zeil. Verder zien we proefneming in den windtunnel en voorts grootzeil en voorzeil. Overeenkomst met vlieg tuigen, een fok van zeer groote afmetingen. Dan de verklaring van de zuigende werking van den wind, die veel grooter is dan de druk. Rookproeven. De schadelijke werking van een ronde mast. Stroomlijnvorm. De Curry's „bok- mast". Het tweede deel omvat: Het beste model voor een boot, verkregen door het bestudeeren van snelzwemmende visschen. Dr. Curry's ..Aero". Een verstelbaar zwaard. De „rem" van Curry. Welke klassen onderscheidt men bij de wedstrijd jachten? Het derde deel vertoont het wedstrijdzeilen. Hoe is de invloed van de windrichting op den stand van het zeil? Bepalingen van het wed strijdreglement. Het vierde deel geeft de hoogeschool van het zeilen weer. Wedstrijdtechniek. Wind. schaduw, afdekken, loefstrijd. Vuile wind. Het ronden van boeien. Het vijfde deel omvat: voorbereiding voor den wedstrijd. De Müggelsee bij Berlijn. Storm op Starnbergersee. De strijd van de reuzen onder de jachten bij Cowes De heer F. Kuyt, Vondellaan 43 geeft om trent deze voorstelling nadere inlichtingen. Man dreigde vrouw en kinderen te dooden. Inwoner van Heerlerheide bijtijds gearresteerd. Sinds geruimen tijd heerschte er oneenig- heid in het gezin van P. te Heerlerheide. Man en vrouw leefden voortdurend in onmin en de twisten liepen soms zoo hoog, dat de vrouw uit vrees voor gewelddaden naar haar familie te Voerendaal vluchtte. In den loop van deze week was de vrouw naar Voerendaal gegaan. Vrijdagavond kreeg zij van haar man een brief, waarin hij dreigde, haar dood te zullen schieten en ook de kinderen van het leven te zullen berooven. De vrouw, die het ergste vreesde, deed van dezen brief mededeeling aan de politie. De Heerlensche recherche stel de onmiddellijk een onderzoek in en kwam tot de ontdekking dat de man werkelijk de be doeling had, zijn bedreigingen ten uitvoer te brengen. In zijn woning werd een revolver met scherpe patronen aangetroffen en bij zijn verhoor gaf de man toe, het plan te hebben gehad, vrouw en kinderen te dooden. Hij is ge arresteerd en Zaterdag op transport naar Maastricht gesteld. (A.N.P.) LEIDSCHl. UNIVERSITEITSFONDS. Tot den Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds zijn o.m. krachtens een wijziging van de Statuten van het Fonds lid voor het leven geworden de heeren: Jhr. Mr. A. Röell, te Haarlem en Mr. G. Vissering te Plopmendaal. (In Duitschland zal binnenkort het pond als officiëele gewichts eenheid worden afgeschaft.) Duitschland gaat het pond verdrijven, Wordt ons uit Berlijn bericht, En daar moet ik over schrijven. Als een kwestie van gewicht. Wat zijn, vraag 'k me af. de gronden. Waarop dit nu wordt gedaan, Is het pond te licht bevonden, Dat de schaal niet door wil slaan? Wegen sommige factoren Zooveel zwaarder dan het pond, Dat toch al zoo lang tevoren, Overal waardeering vond. Bij ons zal het blijven wegen, Volgens het geijkte plan, Eens het volle pond gekregen, Doen wij er geen afstand van. Slechts zoo kunnen w' ernaar streven Hoewel 't dan niet altijd lukt, Dat de zorg van 't samen leven, Elk pondspondsgewijze drukt. P. GASUS. Regeering houdt zich nog met de spelling bezig. Geslacht en verbuigingsregel heeft niet haar instemming. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Rijksbegrooting van Onderwijs wordt over het spellingspro bleem gezegd: Het vraagstuk der spelling heeft de minis ter o]-» voorstel van en in overeenstemming met de Belgische regeering voorgelegd aan de Commissie-Van Haeringen, die uit taalkun digen bestaat. Het antwoord dier commissie is ingekomen op 15 Januari 1936 en onverwijld ter kennis van ce Belgische regeering gebracht, verge zeld va een klaar oordeel en een klaar voor stel vai. de Nederlandsche regeering. Het antwoord bestaat in twee nota's één over geslacht en verbuiging; één over voornaam woordelijke aanduiding die bestemd zijn om deel uit te maken van de „Inleiding" tot de „Woordenlijst, in bewerking bij de Ne- derlanaschBelgische commissie, ingesteld bij beschikking van den Nederlandschen Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van 23 December 1934". De inhoud der nota's kan in het kort aldus worden samengevat. Uit den 5den en 6den spellingregel volgt, dat de overgroote meer derheid der tot nog toe mannelijke woorden dit geslacht verliezen; de voornaamwoorde lijke aanduiding wordt dan niet meer beslist door het geslacht; de keuze wordt voortaan bepaald door traditie, persoonlijke vrijheid en persoonlijk inzicht. Op voorstel van den minister heeft de Mi nisterraad uitgesproken, dat deze nota's in geen geval kunnen worden aanvaard. Daar toe drijft drieërlei overweging; ten eerste wordt aldus de taal geschonden; ten tweede wordt het- verschil tusschen het gebruik der Nederlandsche taal in Noord- en Zuid ver groot in plaats van verkleind; ten derde wor den tuchteloosheid en slordigheid bij de leer lingen aangekweekt, indien zij voor het ge bruik hunner taal zich niet naar regels moe ten richten, doch zich door persoonlijk in zicht of persoonlijke vrijheid mogen laten lei den. Aan de Belgische regeering is van deze be slissing kennis gegeven en is voorgesteld, on verwijld uit de opdracht aan de Commissie- Van Haeringen de samenstelling van een woordenlijst en de bemoeienis met de voor naamwoordelijke aanduidingen te doen ver vallen. Een antwoord is nog niet ontvangen. Intusschen houdt de minister zich gezet be zig met dit vraagstuk. Vragen over „Der Stürmer". I M.A AND A G 2 MAART 1936 Het blad zou in Amsterdam verkocht worden. De heer Boon heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in het perceel Kalverstraat no. 7 te Amsterdam, waar sinas begin Januari 1936 gevestigd is de sigarenwinkel Het Nederlandsche Sigaren- bedrijf de Driehoek, naast N. S. B.-materiaal en uitgaven van de Duitsche Moederbewe ging ook verkrijgbaar is het Duitsche week blad Der Stürmer van Julius Stretcher te Neu renberg, dat daar wekelijks in talrijke exem plaren voorradig is en voor de somma van 15 cents aan het publiek geleverd wordt in een achter den winkel gelegen vertrek? 2. Is het den minister bekend, dat de Duit sche regeering in den inhoud van dit week blad aanleiding heeft gevonden den uitvoer daarvan naar het buitenland te verbieden? 3. Heeft de minister kennis genomen van het in bedoelden winkel verkochte nummer van Februari 1936 no. 9. aanvangende met een plaat met het onderschrift: „Durch die Jahrtausende hinfort, „Haufte der Jude Mord auf Mord „Der Jude laszt vom Morden nicht „Bis ihn erreicht was Weltgericht". terwijl de verdere inhoud op hetzelfde peil staat? 4. L de minister niet van oordeel, dat te gen de verkoopers een strafvervolging dient t° worden ingesteld op grond van de wet van 19 Juli 1934, Staatsblad 405. houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de open bare orde? 5. Is de minister voorts bereid zich in ver binding te stellen met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken, met verzoek of deze door bemiddeling van Hr. Ms. gezant te Ber lijn aan de Duitsche regeering inlichtingen wil vragen naar de motieven, waarom blijk baar de uitvoer van dit orgaan wel wordt toe gestaan, indien de verkoop in Nederland ge schiedt door personen, die functies bekleeden in de Nationaal Socialistische Beweging, lei der ir. A. A. Mussert en daarbij kenbaar te n aken, dat verspreiding van dit weekblad hen evenals iederen anderen verkooper in Nederland aan een strafvervolging bloot stelt? Mevrouw De BoerVan Rijk niet naar de West. Naar wij vernemen zuilen de plannen van mevrouw de Boer—van Rijk om dezen zomer deel te nemen aan een tournee naar West- Indië waaromtrent eenigen tijd geleden mededeelingen in de pers verschenen zijn niet doorgaan. Het garantiefonds, dat voor dit doel in West-Indië moest worden bijeengebracht, is ten gevolge van de vooral in dit gewest heer- schende crisis gebleven beneden het bedrag dat voor de reis van het ensemble van me vrouw de Boer—Van Rijk noodzakelijk was, Willem van der Veer. die zich zeer veel van een tournee naar de West met mevrouw De BoerVan Rijk had voorgesteld, laat zich door dezen tegenslag echter niet ontmoedigen en zal trachten om evenals vorige jaren in de komende zomermaanden met een klein ge zelschap op te treden in de West (A.N.P.) 14-JARIG MEISJE VERMIST. Sinds Vrijdag wordt te Ommen vermist het li-jarig dochtertje van den heer Arninkhof. Het meisje, dat Vrijdagmorgen per trein naar Zwolle is vertrokken, waar zij op school is, is daar niet aangekomen. Naar aanleiding van het signalement, dat dien dag door de politie werd verspreid, hebben zich eenige taxi-chauffeurs aangemeld, die het kind in Den Bosch zouden hebben gezien. De L. Z. 129, het grootste luchtschip ter wereld, dat te Friedrichshafen gebouwd wordt, nadert zijn voltooiing. Een kijkje in de zakelijk en geriefelijk ingerichte eetzaal. Voor ijzelgevaar zal worden gewaarschuwd. In de weerverwachting. Naar aanleiding van de vele verkeersonge vallen. welke ook dit jaar weer als gevolg van beijzelde wegen zijn geschied, had de A. N. W. B. zich met een adres tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek, het ne men van tijdige en doeltreffende maatrege len tegen dit euvel op de Rijkswegen zooveel mogelijk te willen bevorderen. De Minister heeft thans, in antwoord hierop aan den A. N. W. B. medege deeld, dat van den Hoofddirecteur van het Koninklijk Nederl. Meteorolo gisch instituut te De Bilt de toezeg ging verkregen werd', dat in het ver volg de waarschijnlijkheid van ijzel in de weersverwachtingen zal worden vermeld De vraag, wat zal kunnen geschieden om de gladheid van wegen, welke het gevolg is van een laag bevroren neerslag, zoo doelma tig mogelijk te bestrijden, is nog ten Departe- mente in onderzoek Bergstorting te Geulhem. Zondagmiddag tusschen drie en vier uur is te Geulhem onder de gemeente Houthem op een terrein toebehoorende aan de Mergelwer- ken van de firma Wijnands, een kalksteen heuvel over een lengte van tachtig Meter in gestort. Van alle kanten vielen rotsblokkn omlaag, waarvan een aantal in den Geul te recht kwam. Zware eikeboomen. welke op den top van den ongeveer veertig meter hoogen heuvel groeiden, werden eveneens mee in de diepte gesleurd. Het geheel biedt thans een chaotischen aanblik. Het gedreun der in storting was tot ver in den omtrek te hooren, zoodat van alle kanten de menschen ver schrikt kwamen toeloopen, Gelukkig bleek, dat er geen persoonlijke ongelukken waren gebeurd. Dit is zeker te danken aan het feit, dat het Zondag was en de weg, welke langs den heuvel loopt, nagenoeg verlaten lag. De vermoedelijke oorzaak van de instorting is het te veel uitgraven van kalksteen, waar door de heuvel uitgehold was. Aangezien er zich geen hulzen of instal laties in de nabijheid van den berg bevinden,! is er geen schade aangericht. Beginselprogramma R.-K. Staatspartij vastgesteld. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij werd onmiddellijk aan de orde gesteld de behande ling van het beginselprogram dier partij. Prof. dr. Kors O. P., hoogleeraar te Nijme gen, leidde het onderwerp in. Vervolgens werd over de diverse punten in het program, wat de algemeene lijn betreft, van gedachten gewisseld. Aangenomen werd het volgende amende ment van den kring Amsterdam betreffende de paragraaf justitie: de wijziging in de maatschappelijke structuur vinde aanpassing in de ordening van het rechtsleven. Betreffen de de paragraaf gebiedsdeelen buiten Europa bracht het partijbestuur nog de volgende wij ziging aan: de belemmering van de geloofs- prediking door eenig preventief toezicht van de zijde der burgerlijke overheid, worde weg genomen. Dr. Moller was van meening, dat repressief toezicht wel het recht en zelfs de plicht van de overheid is, als de geloofspredikers als burgers zich tegen de rechtsorde keeren, door bijvoorbeeld de openbare orde te verstoren. Aangenomen werd een amendement van het Partijbestuur, dat als volgt luidt: „Onderwijs, als wezenlijk deel der opvoeding, is plicht en recht der ouders. Dit vordert vrijheid van on derwijs en leide ertoe de openbare school slechts als aanvulling der bijzondere te aan vaarden. Den staat komt het alleen toe ter- wille van het algemeen welzijn aan beide vor men van onderwijs gelijkwaardige voorwaar den van deugdelijkheid te stellen. Inzake fi nanciering uit de overheidskassen mag van verschil in behandeling geen sprake zijn, het geen eveneens gelde voor de vrije jeugdvor- ming", Het program werd ten slotte met al gemeene stemmen zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 29 Februari. Bevallen: 27 Februari F. T. H. Klingers v. d. Loos d.; 28 Februari C. E. Fortgens Lindeman z.; D. E. de Boode—Lagerweij d.; M. GeerlingsVervoort d.; A. H. Barends Kuipers 2d.; A. KessensPeperkamp d.; 26 Februari E. M. RodenburgHielscher d.; 28 Februari G. GaljaardSchouten d.; 29 Fe bruari A. M. v. Heijningen—ter Meulen z.; M. J. W. Apeldoorn—v. Mulbregt z.; 28 Fe bruari E. H. J. Voss—Ooms z. Overleden: 27 Februari E. M. Max—v. Wage- ningen 68 j., Marnixplein; A. M. Kouwer 70 jBurgemeester Sandbergstraat; K. Sijm, 89 j. Edisonstraat. FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) Juist de muziek kan zoo'n geraffineerde kop pelaarster zijn! En per saldo is die knappe, verstandige Johanna toch slechts een jong meisje. Een onbedorven jong meisje is iets onbeschrijfelijk kostbaars in haar teerheid en onschuld. Veel te goed voor dien Vonberg, dlenBohémien! Ja, dat is het, wat.de vroegere Honvedofficier instinctief verwerpt, net zigeunerachtige, dat hij in den elegan- ten, jongen componist vermoedt achter diens masker van buitengewone wellevendheid en de volmaakte wijze, waarop Vonberg zich weet voor te doen. Maar hij moge dan daarmee elkeen overbluffen, hem Stefan Szartossy bedriegt hij niet. Hem zegt zijn menschen kennis, dat onder deze effen, schijnbaar on bewogen oppervlakte iets sluimert en smeult, dat eenmaal tot uitbarsting komend ernstige verwoestingen kan aanrichten. Maar misschien is dat een meer voorkomend Verschijnsel bij, op kunstgebied zeer begaafde menschen, besluit Szartossy zijn meditaties. Want dat die Vonberg op een of andere ma nier geniaal is, dat moet hij, bij al zijn be denkingen tegen dezen jongeman zonder eenig voorbehoud toegeven. Intusschen heeft hij de eerste huizen van Lans bereikt. Juist overlegt hij bij zichzelf of hij zijn belofte tegenover barones Geitier niet nakomt, wanneer hij nu terugkeert, óf dat hij verplicht is het nichtje nog verder tege moet te gaan, als hij de jubelende Walküren- roep hoort: „Hojotoho. .ho. .hojotoho. .ho", een twee maal herhaald. Zóó klinkt de stem'van de zangeres Johanna Geitler-Hattorf, welke Szartossy door haar dagelijks musiceeren met Vonberg bekend is. En daar komt zij ook reeds dicht achter deze in volle vaart den weg van St. Peter naar Lans afglijden. De skistokken zwaait zij overmoedig boven het hoofd en uit volle borst klinkt haar „Hojotohoho Snel buigt Szartossy links af in de richting van het Lansermeer. Hij wil een ontmoeting vermijden. Deze zekerheid, dat de jonge ba rones in een kwartier gezond en wel Iglerhof zal binnenvallen, is hem voldoende. Hij maakt een kleinen omweg, welke hem in een half uur eveneens naar het hotel zal brengen. Daarbij werpt hij nog tersluiks een blik op de beide silhouetten van het sportieve tweetal, dat nu over den vlakken weg naast elkaar voortglijdt. De maan verspreidt een helder licht over het besneeuwde landschap. Het edele, als een camée gesneden gezichtje van Johanna steekt scherp af tegen de donkere omlijsting van de nauw om het hoofd sluitende sport-muts. Een lok van het golvende, blonde haar is los ge raakt en Ugt gedeeltelijk over het voorhoofd. Deze lok verleent het scherpe gelaat de zachte uitdrukking van zijn jonge jaren en zijn ge slacht. En nu lijkt het, of de glans van de maan zich weerspiegelt in de groote, heldere, blauwe oogen, welke het meisje, terwijl zij het hoofd naar links wendt, op den man naast haar richt. „Lief ben je zoo, een sprookje, Jo", fluis tert de man in nauw bedwongen hartstocht, terwijl hij zijn arm om haar schouder legt. Onwillekeurig blijven zij staan. Een lichte rilling gaat door het lichaam van het meisje. Een rilling van geluk en verwach ting, van hoop. De man voelt het en drukt haar dichter tegen zich aan. Maar daarbij blijft het, want nóg durft hij niet te gelooven in het wonder, dat deze vrouw hem zal toe- behooren, dat hij Sylvester Vonberg haar gekust heeft, daar boven in de verlaten ski hut bij Patscherkofl. En dat zij, geloovend in de oprechtheid van zijn innige liefdesbe tuigingen, die kussen heeft beantwoord. t Voor het eerst in zijn leven brengt de verovering van een vrouw hem eenigszins in onzekerheid. Hem, wiens liefdesavonturen talrijk en menigvuldig zijn en geheel in over eenstemming met zijn temperament en zijn aanleg. Komt het door dat kleine woordje „von", dat Johanna voor haar naam draagt en dat hem, die uit een kleine Westfaalsche boerderij stamt, imponeert? Neen, dat alleen kan het niet zijn. Want dank zij het met succes bekroonde werk, dat Sylvester Vonberg. even eergierig als begaafd, doelbewust tot stand heeft gebracht, is hij er reeds sinds lang in geslaagd zich toegang tot de beste kringen te verschaffen. Ook zijn uiterlijke verschijning past zich volkomen daarbij aan. Zijn correct zittende kleeding, zijn interessant voorkomen, dat door het hooge voorhoofd, de gitzwarte oogen vol uitdrukking en de smalle, rechte neus nog slechts geaccentueerd wordt, onder scheiden hem onmiddellijk van andere, minder door de natuur begunstigde stervelin gen. Slechts een zeer nauwkeurig beoordeelaar of onbarmhartig criticus zou misschien con- stateeren, dat het blonde, achterover gekamde haar een ietsje te lang, de bewegingen van de welverzorgde smalle handen een nuance te vlug zijn en dat eenige andere kleinigheden in spraak en gedrag zijn eenvoudigen afkomst verraden, ook al wordt een en ander dan ten deele gesanctioneerd door zijn artisticiteit. Johanna behoort echter niet tot deze ob jectieve beoordeelaars. Zij houdt van dezen man. Zij heeft voor het eerst iemand lief en haar liefde is onbegrensd, vol van overgave en diepe innerlijkheid. Aanvankelijk was het de interessante kunstenaar, die haar boeide, maar al heel spoedig hadden de onweerstaan bare avances van den man gevoelens in haar gewekt, welker bestaan ze tot op dat oogen- blik steeds in koele afwijzing had genegeerd. Wel had zijn zich ook nu aanvankelijk verzet tegen deze „verliefdheid", zooals ze het noemde en die in werkelijkheid niets anders was dan een steeds toenemende macht, die hij over haar verkreeg, doch tenslotte was zij toch niet bestand gebleken tegen de charme, welke er van Sylvester Vonberg's per soonlijkheid uitging. Ook hij echter was van het begin af ge troffen geweest door de lieftalligheid van dit jonge, adellijke meisje, dat onmiddellijk een machtigen indruk op hem had gemaakt. Toen hij haar voor het eerst hoorde zingen, fasci neerde hem de welluidendheid van haar stem op een wijze, zooals hij die zelf nog nooit gekend had. In den nacht daarop compo neerde hij een lied, dat hij aan haar wijdde en dat zij voor hem zong. Eenmaal, tweemaal en telkens weer. En zoo kwamen in enkele dagen deze beide jongen menschen steeds nader tot elkaar. En vanmiddag, toen hij haar, overstelpt door zijn gevoelens, in zijn armen heeft genomen, is het hem duidelijk geworden, hoe zeer hij met zijn heele hart aan dit mooie, reine kind hangt. Daarom is het gelukkige gevoel, dat hem nu doorstroomt, ook niet de trots van den overwinnaar, maar de dank baarheid van den begiftigde. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5