HET NIEUWE AVONDBLAD 2|e JAARGANG NO. lOt DINSDAG 3 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMSR COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ènz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Het Nieuws uit Japan. De nieuwste berichten uit Japan geven aanleiding tot optimisme. Het wordt zeer versterkt door een rede van den Japanschen gezant te Washington, die evenals een der vermoorde admiralen Saito heet en zegt dat „de vrede in den Stillen Oceaan" door de gebeurtenissen te Tokio niet in gevaar zal worden gebracht. Nu is dat een verklaring van het genre, waartegenover wij in Europa sceptisch plegen te staan. Gezanten en staatslieden zijn, althans in hun redevoerin gen, gemeenlijk onberekenbare profeten. Maar van meer belang is dat Saito een scher pen aanval op de militairisten heeft gedaan. Zij vormen, zei hij, een bedreiging voor Ja pan, en ais zij de macht in handen zouden krijgen zou dit een ramp voor Japan zijn, evenals dit het geval zou zijn in eenig and ei land. Maar dat zal in Japan nimmer ge beuren, want daar is nog voldoende gezond verstand en patriotisme om aan een derge lijke sitautie het hoofd te kunnen bieden. Nu, dit is krachtig en wel erg openhar tige taal voor een diplomaat, speciaal voor een Japanner. Men mag wel aannemen dat de gezant op een zoo belangrijke post als Washington dergelijke dingen niet zegt zon der zijn instructies uit Tokio ontvangen te hebben, en men mag ook aannemen dat hij ge niet zeggen zou als hij ln onzekerheid verkeerde. Want als er dan een militairistisch bewind kwam zou het Zijne Excellentie Saito zonder twijfel op staanden voet ontslaan, en hem wellicht zelfs uitnoodigen meteen maar harakiri te plegen. Rondneuzend in gezaghebbende kringen te Tokio heeft Reuter den indruk gekregen dat de nieuwe minister-president dan ook geen generaal of admiraal in actieven dienst zal zijn, en evenmin een keizerlijke prins. De keizer schijnt zijn opperste macht te zullen doen gelden in een richting, die niet die der militairisten is. Gelukkig voor Japan, geluk kig voor de gansche wereld, want een con flict met Rusland zou de wereld in brand hebben kunnen zetten. Als merkwaardig novum is plotseling de mededeelïng gekomen dat de vorige minis ter-president, de gepensionneerde admiraal Okada, niet vermoord is. Dagen lang gaf Tokio hem officieel als vermoord op. Nu blijkt dat hij zich ergens in zijn eigen door de opstandelingen bezette paleis verstopt had en dat de militairisten bij vergissing zijn zwager, die hen tegemoet was getreden en die sprekend op hem leek, vermoord hadden. Dit doet nogal tragi-komisch aan. Het kan niet nalaten ons te herinneren aan onze Europeesche onbekwaamheid in het onder scheiden van de gezichten van Japanners. Ze lijken veelal zoo op elkaar. De Japanners antwoorden daarop dat wij dat voor hun idéé ook doen, maar wij moeten nu toch wel gelooven dat we gelijk hebben. Als men in Japan een zoo bekend gezicht als dat van den minister-president niet van dat van zijn zwager die aan hem niet eens in den bloede verwant is kan onderschei den, en als dat zelfs niet de lieden kunnen, die hem zoo haten dat zij hem komen vermoor dennu, dan moeten de Japanners er zelf heel wat moeite hebben met het onderscheid in eikaars gezichten. Er wordt nu beweerd dat men in de keizer lijke omgeving wist dat minister-president admiraal Okada in zijn eigen kelder verstopt zat, en dat men daarom zoo voorzichtig tegen de opstandelingen optrad. Nu, het zal wel zoo wezen, al doet het Gele Gevaar in deze histo rie plotseling wel wat operette-achtig aan. De Japanners zullen het ons ten goede moeten houden als wij een beetje verrast zijn door de eigenaardige verhoudingen in hun weer macht. De vloot en het leger schijnen het, zacht gezegd, niet geheel met elkaar eens te zijn, en het leger is blijkbaar ook geen onver brekelijke eenheid, anders zou het den generaal-inspeeteur van de militaire oplei ding, Watanabe, niet mee vermoord hebben. Of leek die misschien weer buitengewoon veel op den een of anderen admiraal? De gezant te Washington heeft een waar woord gesproken toen hij zei dat een uit oefening van de macht door de militairisten een ramp voor ieder land zou zijn. Onder militairisme wordt natuurlijk verstaan het soort militairen, dat zijn land beheerschen wil door geweld-maatregelen: dat macht boven recht stelt. Deze groep heeft zich in Japan van de macht willen meester maken en is daarin nu blijkbaar gefaald. Gelukkig. Een generaal of admiraal (als zoodanig) is iets anders als een staatsman Van den laatste wordt niet alleen een in zicht in historische ontwikkeling en een kennis van staatsrecht en begrip van staat kunde vereischt, die de generaal of admiraal Eiist zulke dingen waaien den mensch niet aan maar bovendien moet de moderne staatsman recht boven macht stellen en de belangen yan zijn gansche volk dienen. Met de belangen van zijn volk is een oorlog onder alle omstandigheden in flagrante» strijd. Oorlog zie Kellogg Pact, mede door Neder land geratificeerd is misdaad. Het streven ernaar, waarvan de militairis ten in Japan beschuldigd worden, is dus aan sporing tot het plegen van misdaad. Het kan zelfs, zooals in Japan gebleken is, bij het ver moorden van menschen die de staatsfinan ciën van den totalen ondergang willen red den, meer dan dat worden. De leider der opstandelingen heeft zich in middels van kant gemaakt. De rest is opge sloten, en de officieren zijn alvast gedegra deerd Zou tenslotte misschien deze wilde episode voor Japan een heilzame waarschu wing zijn en een inkeer beteekenen? Het is te hopen. R. P. IJMUIDEN De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer. Overzicht over de maand Januari. De afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand Januari 1935. In de Lauwerzee en den Dollart en de Zuid- hollandsc-he stroomen en zeegaten werd de visscherij drukker, in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Januari 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en de Zuidhol landsche stroomen en zeegaten waren beter, in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer daarentegen slechter dan in Januari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visc'h bedroeg n.l, volgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 45.293 (10.333 kg. en f 916.— (f 271.—) in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte yan de Zuiderzee 2.361.904 (2.899.520) kg. en f 26.930.— (f 52 846.—) in het IJssel meer 45.798 (151.807) kg. en f 9706 (f 31.209) in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 399.726 (121.524) kg. en f 20.088 (f 15 780). Uit Zeeland werden verzonden 906.939 (1.397.300) oesters ter waarde van f 36.798 (f 58.400) en 3.£58.300 (4 099.300) kg. mosselen ter waarde van f 69.269 (f 53.223). In het IJsselmeer werd over het algemeen weinig bot gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee was de haringvis- seherij nog niet van beteekenis. Ook de bot- visscherij leverde geer, loonend resultaat op. De uitkomsten der visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, waren slecht. In Texelstroom waren geen garnalen te vangen, zoodat meer naar buiten moest worden gevischt, waarvoor het weder echter dikwijls te ruw was. De visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt werd slechts door een enkel vaartuig uitgeoefend. In de Lauwerzee verliep de garnalenvis- scherij vrij bevredigend. In den Dollart en de Eems werd niet ge vischt. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de spieringvisscherij met ankerkuilen en drijf netten over het algemeen weinig bevredigen de vangsten op. In het Goereesche gat werd met eenige ankerkuilen vrij veel zeebllek ge vangen. De garnalenvisscherij in 't Goeree sche gat leverde doorgaans maar zeer geringe vangsten op, meer naar buiten en Noord waarts tot aan IJmuiden werden door de groote motorvaartuigen nog wel eens goede vangsten gemaakt. De laatste week van Ja nuari lag een groot gedeelte der Stellendam- sche vloot, wegens gebrek aan afzet, stil. JAARVERGADERING CHR. MUZ. VER. WILHELMINA. De Chr. Muziekver. „Wilhelmina" hield haar 23ste jaarvergadering in de Witte Bioscoop. Er kan terug gezien worden op een veelbe wogen jaar, daar in 1935 de directeurswisseling plaats vond en men Marinus Adam tot direc teur benoemde. De secretaris en de penningmeester brach ten verslag uit over de werkzaamheden en de financiën der vereeniging, welke aanleiding waren, om trots den nood der tijden, toch nog tevreden te zijn. Ook werd behandeld het resultaat der ge houden bazar, welke 319,15 gulden heeft opge bracht. Dit is voor den penningmeester een mooie aanwinst in zijn kas. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren K. Brouwer en P. Kalkman, terwijl de heeren A. J. Kalkman, N. Noordzij en G. Moleman gehandhaafd bleven. Besloten werd nog om het concours te Zalt- bommel op Hemelvaartsdag te bezoeken per autobus. Er moet als verplicht werk gemaakt worden de Ouverture de Concert van R. de Mantelent, de Tancred-ouverture van Rossini zal als vrij nummer uitgevoerd worden. De vergadering kenmerkte zich door een gezellige sfeer en een oprechte onderlinge ver standhouding. Wilhelmina gaat in groot vertrouwen de toe komst tegemoet, Om het Damkampioenschap van Nederland. Dukel wint van Raman. Ligthart twee remisepartijen. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland in Parkzicht te Amsterdam voortgezet. De uit slagen der vijfde en zesde ronde luiden: 5e Ronde: LochtenbergRaman 02, Ligt hartStahlberg 11, De GraagKeiler 0—2, BomVan Dartelen 11, RustenburgVos 20. De partij DukelKalden te IJmuiden vooruit gespeeld, leverde reeds een remise op. 6e Ronde. DukelRaman 20. KellerRus tenburg 11, Van Dartelen—Kalden 11, Stahlberg—De Graag 11, Lochtenberg— Ligthart 11. De partij VosBom is door een sterfgeval in de familie van Vos uitgesteld. Vos zal ech ter wel het tournooi uitspelen. Dukel wist dus in de zesde ronde eindelijk zijn eerste overwinning te behalen; hij paste in zijn partij van gfêteren, dezelfde opening toe, als in zijn partij tegen Rustenburg. De opening van de twee partijen ,was tot aan de zestien zetten precies gelijk. Ht is den IJmuidenaaa n.l. op de 3228 opening van zijn tegenstander te doen om tempowinst. Ook nu gelukte dit Dukel tegen Raman volkomen, zoodat Raman in een stel ling van 16 stukken wederzijds gedwongen was een dam-combinatie te nemen, die de stellin gen na dezen ruil op negen om negen liet komen. Na wederopbouw in het zestiende midden spel van de posities kreeg Dukel door sterk spel toch belangrijk voordeel. Voor het bord leek het nadeel groot-er, dan dat dit bij analyse bleek en Raman liet zich imponeeren, om door een ruil zoo spoedig mogelijk te trachten remise te forceeren. In 't volgende afspel ligt Dukel zijn tegenstander capituleeren. Wit: Raman. 44 39 33 32 31 26 Zwart: Dukel, 30 24 23 17 16 12. Raman speelde 3228 23x32 33—29 24x33 39x37 en de IJmuidenaar won verrassend door: 30—34 37—32 12—18 32—28 16—21 Wit geeft op. Ligthart speelde Zaterdag tegen Stahlberg en Zondag tegen Lochtenberg remise. Vooral tegen Stahlberg was het een partij met wisse lende kansen. In de opening wist Ligthart het spel te forceeren, doch na het innemen van een voorpost kon Stahlberg in het middenspel het spel van den D. C. IJ'er omsingelen. Na een grooten ruil van Ligthart werd tot remise besloten. Lochtenberg werd door Ligthart naar de randen gedwongen en zoo zou Ligthart stellig positioneel hebben gewonnen, als deze in plaats van naar den rechter vleugel de kroon- schijf naar links had opgebracht. Lochten berg kreeg gelegenheid door te breken en Ligthart kon met moeite remise forceeren. De stand der deelnemers na de zesde ronde luidt: W. Rustenburg 10 p., 6 partijen; R. C. Keiler 8 p., 6 partijen; Vos 7 p., 5 part.; v. Dar telen 7 pnt., 6 part.; Kalden, Stahlberg en Raman 6 gesp. 6 pnt.; Dukel, Ligthart 5 pnt., 6 gesp.; De Graag 4 pnt 6 gesp.; Bom 4 pnt. 5 gesp.; Lochtenberg 6 gesp. 2 pnt. Door zijn overwinning op Vos en remise te gen Keiler in deze laatste twee ronden heeft de Amsterdammer Rustenburg een fraaien voorsprong behaald. Gezien het programma, dat Rustenburg nog krijgt af te werken tegenover Keiler en Vos durven wij reeds te voorspellen dat Rusten burg het tournooi zal winnen. Het is wel een bewijs, dat de krachten van de deelnemers wei nig uit elkaar loopen als men nagaat, dat van af 1931 steeds elk jaar een andere kampioen naar voren kwam. 1931 W. Rustenburg, 1932 J. H. Vos, 1933 Raman, 1934 Dukel en Keiler, 1935 J. H. Vos, 1936 vermoedelijk Rustenburg. ALG. COÖP ARB. WONINGB. VER. IN DE GEMEENTE VELSEN. Bovengenoemde vereeniging houdt een le denvergadering op Donderdagavond 5 Maart 1936 a.s. in de Witte Bioscoop. De agenda bevat o.m. een schrijven van B. en W. van Velsen betreffende verantwoor ding huur. Visscherijnieuws in een notedop. Vischpropaganda. Te Gent wordt van 413 Maart a.s. een propagandaweek gehouden ter bevordering van het verbruik van visch als volksvoedsel. Onze naburen zetten deze week wel zeer origineel op; zoo worden er 's avonds symphonic- en zanguitvoeringen gegeven op het Veerleplein, gebouwen zijn verlicht, er wordt in het proefspijshuis" gebakken en ge kookte visch beschikbaar gesteld, enz. Haring in de haven. We kennen hier een haringhaven, maar in Boulogne ook. En in deze kustplaats mag die haven dien naam met nog meer eer dragen. Want voor de tweede maal binnen zeer korten tijd heeft een dichte school haringen de haven overvallen, zoodat de kustvisschers er dankbaar gebruik van ge maakt hebben groote kwantiteiten te vangen. Enze bleven dicht bij huis Vischaanpoer. Te Altona werd in de week van 1722 Februari j.l. aan de markt gebracht 4.679.450 K.G. De haringaanvoer bedroeg in totaal 3.074.450 K.G. Opbrengst te Ostende: De opbrengst van den verkoop aan den afslag te Ostende beliep over de week van 1320 Februari 1.045.680 fres. en over het tijdvak van 2127 Februari 2.052.393 fres. Noorsche kabeljauwvisscherijDe Noorsche kabeljauwvisscherij heeft tot 8 Februari 4.5 millioen stuks opgeleverd, tegen 1.9 millioen stuks in 1935. Hiervan werden tot stokvisch gedroogd 1,2 millioen stuks, tegen 0.3 millioen verleden jaar. en gezouten 1.6 millioen stuks tegen 0.7 millioen stuks verleden jaar. Het aantal H L. bereide traan bedroeg 4954 (ver leden jaar 2210) en uit lever van andere soor ten 3567 H.L., tegen 1458 H.L. verleden jaar. De traanproductie is dus wel zeer toegenomen! De En Avant. Volgens ingekomen berichten zou de En Avant, IJM. 8. eerst acht dagen na het vertrek v.oor het eerst het net in zee ge had hebben. Door aanhoudend stormweer zou dit tot nu toe nog niet mogelijk zijn geweest. Weer naar zee. De Irene is weer naar zee vertrokken. Net verloren. Door het breken der hijsch- installatie ging bij het binnenhalen op de Vios 5. IJM. 102, het net met kabeljauw en gul ver loren. Een andere trawler heeft later het ver lorene opgepikt. De Vios 5 blijft voorloopig liggen. Nog steeds haringaanvoer. Nog steeds wordt elke week, thans veelal alleen nog maar door de Engelsche drifters, haring aangevoerd. De prijzen wijzen er op, dat bij eventueele vangst deze schepen nog wel eenige weken zullen blij ven komen. De beide Engelsche drifters maak ten gisteren met f 1670 en f 2160 mooie be sommingen. Veel kabeljauxo aan de markt. Maandag was weer eens een kabeljauwdag, doordat niet al leen de trawlers van de Moray Firth en de beuger, doch ook de Deensche kotters veel levende kabeljauw aanvoerden. De gevolgen bleven niet uit, temeer daar het den Belgi schen exporteurs ook niet naar den zin ging. De kabeljauw was f 11 per kist van 125 K.G. Slechte resultaten kustbooten. Door de schrale tong- en tarbotvangsten gaven de kustbooten heden weer onbevredigende resul taten. Uitkomsten zooals: Vios 5 f 810, Oen- toeng f 1120, Elie Genevière f 860, Raaf f 1130, Julie Streiff f 1060 wijzen daar voldoende op. De motorlogger Excelsior 3 KW 76 besomde f 1220 wat voor dit schip een mooie reis is te noemen. Mooie schelvischreis van de UtrechtDeze boot echter was Maandagmorgen geheel alleen aan de markt met 75 manden grove schelvisch en 150 manden kleine schelvisch. Het schip maakte met een weinig andere visch, de prach tige besomming van f 3900. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 665 bouwvakarbeiders, 372 metaalbewerkers, 11 kantoorbedienden. 46 huisbedienden, 47 hout bewerkers, 58 landarbeiders, 394 visschers, ha- ven- en transportarbeiders, 789 losse- en fa brieksarbeiders, 348 in overige beroepen. Ver der beneden den leeftijd van 18 jaar: 37 bouw vakarbeiders. 39 metaalbewerkers, 12 kantoor bedienden, 33 huisbedienden, 75 losse- en fa brieksarbeiders en 10 in overige beroepen. Het totaal aantal werkloozen bedroeg derhalve SCHEEPSROMPEN ALS GOLFBREKERS. Meerdere malen heeft men in plaats van. havendammen of golfbrekers ter bescherming van reed.en, schepen gebruikt, welke zooveel mogelijk onttakeld waren en daarna tot zin ken gebracht, o.a. te Singapore en in Makassar. De met die hulken en wrakken opgedane erva ringen hebben vaak, ook in de beide genoemde gevallen, tot teleurstelling geleid, in hoofd zaak het gevolg van de omstandigheid, dat de casco's zich verplaatsten. De golven toch, welke tegen de scheeps wanden botsten, ondermijnden den bodem onder het schip, waardoor dit wegzakte, het geen weer gepaard ging met richtingsveran dering. Thans past men een manier toe, schrijft „Scheepvaart", die bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Op de ongeveer 1600 K.M. lange kustlijn aan de Oostzijde van Britsch-Indië bevond zich tot voor kort geen enkele haven voor stoomers met een diepgang van eenige beteekenis. Sa menwerking tusschen een particuliere spoor wegmaatschappij en het Gouvernement deed het plan ontstaan een haven aan te leggen bij Vizagapatam (halverwege Calcutta en Mar dras), welke was ontworpen als een landin waarts gelegen bassin zonder havenhoofden. Door gebrek aan juiste gegevens betreffen de den natuurlijken toestand ter plaatse meen de men oorspronkelijk, dat door de voor de kust liggende zandbank op eenvoudige wijze met een zuiger een vaargeul gemaakt en on derhouden zou kunnen worden, leidend naar het binnenwaarts gelegen haf. Toen de geul reeds voor een groot gedeelte tot stand was gebracht bleek echter, dat men het zandtransport langs de kust ten zeerste had onderschat en dat men dit op ruim. 1.000.000 ton per jaar moest aannemen. Waar, ten gevolge van de zware moessons, een voortdurend aanwezig zijn van den zuiger in de geul tot de onmogelijkheden behoorde, dreigde zoodoende een periodieke afsluiting van den mond te zullen geschieden, hetgeen de haven waardeloos zou maken. Men besloot ten zuiden van de geul, in de richting waaruit het aangevoerde zand kwam, een „vanger" te maken, bestaande uit een groote kuil. waarin het zand bezinken zou al vorens de geul te bereiken en waar de neer- zetting door den zuiger zou kunnen worden weggehaald. Óm die bezinking te bevorderen en tevens een rustige werkgelegenheid te scheppen be sloot men in 1935 een korten geïsoleerd lig- genden golfbreker aan te leggen. Voor het be oogde doel werden twee schepen uit de „wilde vaart" aangekocht, ze werden beladen met steenen. ter plaatse tot zinken gebracht en een zware steenstorting omheen aangebracht. De aangekochte stoombooten waren ieder bijna 5000 ton bruto. Op 2 Januari voeren zij op eigen kracht uit, werden door 18 ankers op de juiste plaats gebracht en gezonken, in het veriengde van elkander. Daarna werd met steenstorten begonnen en dank zij de bescher ming door deze havendam-constructie konden de lichters, welke het materiaal aanvoerden, vrijwel regelmatig tot in den vollen moesson- tijd aan de lijzijde komen. Dank zij de vlugge werkwijze van dezen golf- brekeraanleg kon de haven Vrijdag j.l. worden geopend voor het scheepvaartverkeer. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Dinsdagavond in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem een concert. Solist is Hans Byvanck, eerste concertmeester der H.O.V., di rigent is Frits Schuurman. Het programma opent met de Oberon-ouver- ture van C. M. von Weber, daarna speelt de solist het vioolconcert in D-groot van Joh. Brahms. Na de pauze worden uitgevoerd A. Ljadow's scherzo Kikimora en de Algiersche Suite van Cam. Saint-Saëns. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. De uitslagen luiden als volgt: IJ. F. C.—D. W. S. 2—5 IJmuider Boys—Boschduivels 8—2 HoliandiaR. C. V. 49 S. D. O.—Enschedé gestaakt bij 2—1 Voor a.s. Zaterdag is het programma: R. C. V.IJmuider Boys D. W. S.Holiandia Boschduivels—S. D. O. EnschedéIJ. F. C. NAAR HET CONCOURS. Het Chr. Gemengd Koor „Hallelujah", di recteur Theo van Zutfen, dat jaren aaneen niet ter concourse is geweest, heeft nu beslo ten den 2en Pinksterdag deel te nemen aan het zangconcours, dat gehouden wordt in Veenendaal. „Hallelujah" komt uit in de le afdeeling en heeft als vrij werk gekozen het mooie werk van haai' dirigent en componist Soli Deo Gloria. NUTSSPAARiBANK. Gedurende de maand Februari 1936 werd ingelegd: a. Hoofdkantoor Julianakade f 24.999.22. b. Bijkantoor IJmuiden-Oost f 11.242.07. c. Bijkantoor Santpoort f 1.294.40. d. Bijkantoor Velsen-Noord f 3.794.45. In Delhi, de hoofdstad van Britsch-Indië, heeft de onderkoning, Lord fflillingdon, een nieuw vliegveld, dat naar hem is genoemd, geopend. f 41.330.14. Terug betaald: a. Hoofdkantoor Julianakade f 20.032.82. b. Bijkantoor IJmuiden-Oost f 3.865.22. c. Bijkantoor Santpoort f 262.91. d. Bijkantoor Velsen-Noord f 1.368.86. f 25.529.81. Meer ingelegd dan terugbetaald f 15.800.33 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 Februari 1936 f 1.132.595.85. Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 Maart 1936 f 1.148.396.18. Uitgegeven werden 29 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 13 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven bv«kje droeg het num* mer 3652. J

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1