Nederlander maakf een film van de Wiener Sangerknaben. Het atoom gespleten. Een verhaal metnaamlooze artisten. r' (Van onzen Weenschen correspondent). In de Elite-Kino aan de Wollzeile, een van de voornaamste bioscopen van de Weensche binnenstad, is een bijzondere opvoering ge weest van de nieuwe film „Singende Jugend", welke een product is van de „Meteor-Film", achter welke en aan het hoofd waarvan onze landgenoot C. A. Bruyn staat, die een bekende figuur in de internationale film wereld is. Deze bijzondere voorstelling werd bijgewoond door een groot aantal vertegen woordigers van de geheele groote interna tionale pers en door tal van vooraanstaande personen uit film- en bioscoopkringen. De voornaamste rol wordt in dit filmwerk door ae ook in ons land in den laatsten tijd bekend geworden Wiener Sangerknaben ge speeld, die er van het begin tot het eind in optreden, zoodat men gerust kan zeggen, dat deze nieuwe film geheel een Wiener Sanger knaben-film is, en wel de eerste groote San- gerknabenfilm, die totdusver opgenomen werd. Men krijgt hier een blik op en in het intieme en interne leven van deze jeugdige Weensche zangertjes, die sedert eenigen tijd hun intrek genomen hebben in het prachti ge witte lustslot Wilhelminenberg, dat tegen de helling van een lagen berg in een van de Weensche buitenwijken gelegen is en dat vroeger tot woonstede gediend heeft van een van de Oostenrijksche aartshertogen met hun gezin. Het is een in alle opzichten ty pisch Weensche en typisch Oostenrijksche film geworden, waarvan het draaiboek van een Weenschen tooneelschrijver, Hermann Heinz Ortner, stamt, van wien reeds eenige stukken in het vermaarde Weensche Burg theater werden opgevoerd. De regie was in handen van Max Neufeld, die een goede film gemaakt heeft. De eerste Weensche acteurs en actrices werken aan de film mede. Wij zien Julia Janssen van het Burgtheater in de rol van Zuster Maria, die aan het hoofd van de huishouding van de tachtig Sangerknaben staat, de rol van den waardigen rector van het ccnvent- der Sangerknaben wordt door Ferdinand Maierhofer, eveneens van het Burgtheater, gespeeld, en Hans Olden van het Deutsches Volkstheater is schitterend in zijn creatie van een Weenschen straatmuzi kant, die zich het lot van een twaalfjarig jongetje, „Toni" geheeten, aantrekt, dat geen vader en moeder meer heeft. „Toni", wiens werkelijke naam in de lijst der spelers niet genoemd wordt, is een van de Weensche Sangerknaben. Deze blijven in de film allen anoniem, nergens wordt de naam van één hunner genoemd, vermoede lijk om geen gevoelens van ijdelheid op te wekken. In dezen anoniemen knaap schuilt een groot tooneelspelerstalent, geen wonder dan ook, dat verschillende volwassenen, die de voorstelling hadden bijgewoond en die „Toni", toen het licht opging, achter in de zaal herkend hadden, spontaan naar hem toegingen om hem de hand te drukken en hem met zijn succes geluk te wenschen. Dit zal wel „Toni's" allereerste groote internatio nale succes zijn. Want er waren Amerikaan- sche en Engelsche. Nederlandsche en Hon- gaarsche handdrukken bij. De geschiedenis van „Toni" in het film verhaal is eenvoudig, maar ontroerend. De jongen is bij een schoenlapper in de leer. waar hij het erg slecht heeft en vaak gesla gen wordt. Hij heeft een flesch wijn voor zijn baas moeten halen, maar heeft die bij het spelen op straat met twee andere jongens laten vallen. Zijn meester jaagt hem weg, een straatmuzikant met een gevoelig hart neemt den jongen nu in zijn armelijk krotje vlak bij de Reichsbrücke te Weenen aan den Donau op. De man merkt al gauw, dat „Toni" een bijzonder mooie stem en een goed ge hoor heeft, hij gaat nu met hem samen op straat zingen en verdient nu veel meer dan vroeger. Maar hij ziet, dat er meer in den jongen steekt en hij brengt hem naar het fraaie witte slot. waarin de Sangerknaben wonen. Daar wordt hij nu door den rector als een hunner aangenomen. Hij blijft in het slót, hij krijgt net als de andere jongens een keurig matrozenpakje en moet nu afscheid nemen van den straatmuzikant Blüml, die zich als een tweede vader van den jongen was gaan voelen. „Toni" voelt zich al spoedig tusschen de andere jongens geheel op zijn gemak. Alleen wordt hij erg treuriv gestemd, wanneer en kele kameraadjes vlak voor het gemeen schappelijke vertrek naar een dorpje in het gebergte bezoek van hun moeder krijgen. „Toni" heeft geen moeder meer, hij heeft zijn moeder nooit gekend. Zuster Maria troost hem. Nu komen tal van prachtige natuuropna men. men vervolgt gedeeltelijk de reis van de jongens, wier autobus men te midden van indrukwekkende bergen over de beroemde Grossglocknerstrasse ziet stijgen. De knapen zijn buiten in hun berghotel- letje dol-gelukkig. Het blijkt, dat de straat muzikant Blüml „Toni" nagereisd is. Hij heeft van den rector van het knapenhuis een betrekking als knecht en schoenpoetser gekregen. Nu gebeurt er wat ongelukkigs: er is een bankbiljet van duizend schillingen uit de kas van zuster Maria verdwenen. De verdenking valt op „Toni", omdat hij op den bewusten avond heimelijk in Zuster Maria's kamer is geweest. Een van de andere jon gens had hem door het raam naar buiten zien komen. Hij had de zuster edelweiss ge bracht, hij ontkent ten heftigste geld gesto len te hebben, maar wanneer hij ziet, dat men nu zou moeten aannemen, dat zuster Maria, van wie hij zooveel houdt, het geld verduisterd heeft, zegt hij, dat hij het ge daan heeft. Zuster Maria kan het niet ge- looven, maar de rector stuurt hem weg. Hij is niet meer waardig het uniformpakje van een Sangerknabe te dragen en in zijn oude gelapte plunje van vroeger verlaat hij het huis. Blüml loopt hem achterna. „Toni" kan niet zeggen, dat hij gelogen heeft om zuster Maria te redden, hij vlucht en zakt door een wrak, smal bruggetje in het wild bruisende water van een bergbeek. De stroom sleurt hem mee, doch het gelukt Blüml hem te red den. Hij wordt naar 't hotelletje teruggebracht, daar blijkt in tusschen ook, dat de duizend schillingen niet gestolen zijn, ze waren per ongeluk tusschen de bladen van de partituur van een compositie van den kapelmeester der jongens terecht gekomen. „Toni" is ernstig ziek. maar al spoedig kan de dokter zeggen, dat de crisis voorbij is en het gevaar geweken. En weldra kan hij met de andere jongens op reis gaan om via Ham burg naar Amerika te reizen, waar de Wiener Sangerknaben een tournée gaan maken. De film is van het begin tot het eind span nend. met veel afwisseling, nu eens een lach en dan weer een traan. Behalve de vele fraaie natuuropnamen, om welke de film op zichzelf al de moeite waard zou zijn gezien te worden, korren er ook verschillende opna men van ardige oude Tiroolsche kleeder drachten in voor en schilderachtige opnamen van een Tiroolsch volksfeest en van 'n plech- tigen kerkdienst in de open lucht in de bergen. Men hoort in het filmwerk verscheidene aardige melodieën en af en toe indrukwek kend orgelspel en kerkconcerten. Behalve de Wiener Sangerknaben heeft ook het beroem de koor van de Wiener Mannergesangverein aan het muzikale gedeelte medegewerkt. Over een dag of veertien zal de film der Sangerknaben, zooals de heer Bruyn vertel de, voor het eerst in Nederland vertoond worden. DINSDA'G 3 MX'A'RT Ï935 Interessante proeven in Engeland. Nederlanders te Tokio in goeden welstand. BATAVIA, 2 Maart, Aneta). Hedenmor gen kreeg het hoofdkantoor van Aneta te Ba tavia, na dagenlange vergeefsche pogingen rechtstreeks telefonische aansluiting met To kio en kon men informeeren naar de bevin dingen van de aldaar gevestigde Nederlan ders. Hierop werd geantwoord, dat men zich in uitstekenden toestand bevindt en dat alles thans weer rustig is. De relletjes zijn afgeloo- pen. Alhoewel de staat van beleg nog niet is opgeheven, is het stadsbeeld wederom nor maal. Ten aanzien van de bewaking van de Nederlandsche legatie, wordt vernomen dat deze bestond uit politie, daar de legatie buiten de gevaarlijke zóne lag. Deze afdeeling politie is thans inge rukt. Aneta verneemt nog dat de Nederland sche gezant condoléances aanbood in ver band met het overlijden van den premier Okada, welk overlijdensbericht later onjuist bleek te zijn. Sedert gisteren zijn de Japan- sche bladen wederom uitgekomen. De Engel sche bladen brengen de gebruikelijke informa ties Het publiek hield zich tijdens den op stand buitengewoon kalm. Nogmaals wordt er de nadruk op gelegd, dat de Nederlandsche bedrijven en scheepvaart rustig voortgaan. DE HEER W. C. PLEYTE HAARLEM Maandag. Naar wij vernemen is in het Diaconessen- huis hier ter stede overleden op 73-jarigen leeftijd de heer Willem C. Pleyte, oud-secre taris der gemeente Zaltbommel. De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden op Donderdag 5 Maart in Westerveld na aankomst van den trein 14.14 uur. CREMATIE MEJ. A. M. KOUWER. HAARLEM Maandag. Onder zeer veel belangstelling vond heden op het crematorium Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van mej. A. M. Kouwer, oud-onderwijzeres aan de Doopsgezinde school alhier. Aanwezig waren ds. J. M. Leendertz, namens de schoolcommissie der Doopsgezinde scho len, de heeren J. L. Tad erna en H. D. Tjeenk Willink. Namens het hoofd der school, de heer Koopmans, die door ziekte verhinderd was, was aanwezig de heer M. Maay. Voorts waren aanwezig vele vrienden en oud-leerlingen van de overledene. Ds. J. M. Leendertz zeide een enkel woord te willen spreken namens de Doopsgezinde School en de Doopsgezinde gemeente, waar aan de overledene het grootste deel van haar leven had gewijd. Gedurende 31 jaar heeft zij als onderwijzeres aan de Doopsgezinde school haar liefde en haar krachten gegeven aan de allerkleinsten der gemeente. Zeker is het dat wie geeft ook terugontvangt. Haar tallooze leerlingen zijn verstrooid tot zelfs in het buitenland en wanneer we denken aan de liefde, die zij in de harten heeft gewekt, kan het niet anders, of er moet iets moois uit zijn opgegroeid. Thans valt het menschelijke weg en wij, hare vrienden, willen haar toe vertrouwen aan den Eene, die volmaakte lief de is. Een zwager van de overledene, de heer G. H. J. üilkens, heeft herdacht wat de over ledene was geweest. Daarna daalde de kist onder het spelen van de koraal uit de Matthaeus Passion van Bach Onze Londensche correspondent schrijft: Er is heel wat gebeurd met atomen sedert wij in het begin van deze eeuw leerden, dat ze deelen waren van de molecule, die op haar beurt het kleinste deeltje was waarin stof kon worden vex-deeld zonder haar aard of haar scheikundige samenstelling te veran deren. De molecule was meer begrip dan tast bare werkelijkheid, hoewel haar bestaan builen twijfel mocht worden geacht. Voor het stoom moest dit zoo mogelijk nog ster ker gelden. En het zal nog wel zoo zijn. Niet temin gaan de geleerden zeer gemeenzaam met het atoom om en soms hardhandig en wreed voor gewoon menschelijk gevoel. Pro fessor Rutherford, die in Cambridge aan het hoofd staat van de faculteit der proefonder vindelijke natuurkunde, is een van de man nen in de wereld, die het meest weet van de atomische samenstelling van moleculen en van atomen zonder meer. Eenigen tijd geleden hebben deze professor en zijn vaardige helpers in hun laboratorium van de genoemde uni versiteit bewezen dat de eens aanvaarde wetenschappelijke stelling dat het atoom ondeelbaar is niet langer houdbaar is. Zij hebben immers het atoom gespleten. Zij heb ben het gedaan tegen de waarschuwingen en adviezen van onwetenschappelijke theoretici in. Dat slag theoretici is talrijk in de wereld, talrijk ook in Engeland zooals de kranten, vol alarm over de mogelijke gevolgen van splijting van een atoom, getuigden. De ont zettende voorstelling was ongeveer, dat alle atomen den smaad, een hunner door professor Lord Rutherford aangedaan, zouden wreken door en massa uiteen te vallen. Het splijten van het eene zou zich meedeelen aan alle andere, met liet gevolg dat het heelal een planeet minder rijk zou zijn. Toen lazen wij op een goeden ochtend in de krant, dat de professor werkelijk een atoom had gespleten, den vorigen dag om streeks vier uur in den namiddag. Dat was zestien uur geleden; en het hout om ons heen was nog hout, het staal nog staal, het glas nog glas. De huizen waren er nog. De straat was er nog. En naar allen schijn zette de aarde haar normale re# op de haar aange wezen baan van het heelal in haar gewone gedaante voort. Het laboratorium ging voort atomen te bombardeeren met splijtende uit slag. Het is nu bijna sleurwerk geworden en het nieuwtje is van de zaak af. Maar men geeft ons daar in Cambrigde niet de kans het atoom te vergeten. Wij hebben thans gehoord, dat het in de kou wordt gezet, een kou veel strenger dan de Noordpool of Siberië ooit te voelen hebben gegeven. De geleerden, die tegenwoordig niet zoo wars zijn van openbare belangstelling, gaan in het Museum voor Wetenschap in Londen een demonstratie geven van lage temperaturen. Zij zouden in deze zaak machteloos zijn ge weest indien de heeren van het laboratorium van professor Kamerlingh Onnes in Leiden hun niet hadden doen weten hoe zij dit ver krijgen van de laagst mogelijke temperaturen (binnen 3/1000ste graad van het volstrekt nulpunt, een heel ander nulpunt dan dat van Celsius) moeten aanpakken. Het doel is het atoom te bevriezen, hét stijf en bewegingloos te maken, het in al zijn naaktheid bloot te stellen aan de onbarmhartige kou, zooals die wellicht heerscht in de uiterste buitenwijken van het heelal. Wij kunnen slechts hopen, dat de veronderstelde atomische solidariteit, die zoo genadig was zich niet te openbaren bij 't splijten, ook in dit geval achterwege zal blijven. Troonrede van koning George II. ATHENE, 2 Maart (Reuter). In de heden morgen ter gelegenheid van de opening van het parlement uitgesproken troonrede wees de koning er in het bijzonder op dat Griekenland trouw zal blijven aan de tot dusver gevolgde buitenlandsche politiek. Griekenland, zei hij, zal trouw blijven aan het Balkanpact. De koning was vol lof over het nut en de doeltreffendheid van dat pact. Tenslotte deed hij een dringend beroep op de vaderlands liefde der afgevaardigden, opdat het land een krachtige en stabiele regeering worde gege ven, zoodat Griekenland naar den normalen politieken toestand terug kan keeren. De dieren „En dat noemt zich dan de Kroon der Schepping." (Sydney Bulletin). Een Fransch sportblad constateert met ver bazing, dat het Jiu-Jitsu, het Japansch wor stelen, in vele landen van Europa zeer popu lair blijkt te zijn, terwijl het in Frankrijk bijna niet beoefend wordt. Wij kunnen ons deze verbazing heel goed voorstellen, want wij wisten evenmin, dat er onder onze landgenoo- ten een aspirant-wereldkampioen in dezen tak van sport schuilt en wel een zekere Nieuwen- huisen, een leerling van professor Hio Tibulu. Het is alleen jammer, dat het deze Nieuwen- huisen zelf is, die dit heugelijk nieuws door middel van bedoeld blad de wereld heeft in gezonden, want we vermoeden, dat het anders wellicht nooit bekend geworden was. Aange zien Hollandsche wereldkampioenen niet iederen dag aan den sporthemel schitteren, is het van belang te vermelden, dat Nieuwen- huisen 79 kilo weegt en 1.81 meter lang is, dat hij 24 jaar oud is en sinds zijn vijftiende jaar als leerling van den vroegeren wereldkam pioen, professor Tibulu in alle mogelijke lan den is opgetreden en dat genoemde professor, die thans tot de veteranen behoort, zijn titel aan onzen landgenoot heeft overgedaan. Dit laatste nu is een zeer sympathieke geste, die helaas zelden onder wereldkampioenen gebrui kelijk is. Voorts is Nieuwenhuisen pijnlijk getroffen door het feit, dat terwijl Je zwaargebouwde Duitschers bijna allemaal het jiu-jitsu be oefenen en 'n volledige competitie hebben in gericht, de athletische en elegante Franschen zich daarentegen in het geheel niet aan een sport wijden, die toch zoo bij uitstek geschikt voor hen is. Onze beroemde landgenoot heeft voorts slechts nog één wensch, welker bescheidenheid prettig aandoet. Hij zou gaarne den Europee- schen kampioen Gasch ontmoeten om nu eindelijk eens uit te maken, wie de beste jiu- jitsuer ter wereld is. Een nobel plan, dat waard is in vervulling te gaan en eerlijk gezegd kun nen we het oogenblik bijna niet afwachten, waarop de wereldpers, mitsgaders de radio ons zal melden, dat Nieuwenhuisen zijn van professor Tibulu cadeau gekregen wereldtitel na moedigen strijd behouden heeft. Overigens kunnen we de verbazing van het joed geloovige Fransche sportblad wel eenigs- zins begrijpen Ter gelegenheid van de in het volgend jaar te Parijs te houden wereldtentoonstelling zul len belangrijke sportgebeurtenissen worden georganiseerd. Men bestudeert thans de moge lijkheid een der bestaande stadions te ver- grooten, zoodat 80.000 toeschouwers er een plaats zullen kunnen vinden. Daartoe zou óf het Pare des Princes-stadion óf het Pershing- stadion verbouwd moeten worden, wat in het eerste geval 4 millioen francs zou kosten. Het is voor de Franschen te hopen, dat te gen dien tijd het nationale voetbal-elftal be tere prestaties levert dan kort geleden tegen Holland en Tsjecho-Slowakije, want anders zullen er van de 80.000 plaatsen zeker vele on bezet blijven. De wielrenners Dayen en Richard hebben op de baan te Areachon het wereld-uurrecord voor tandems, dat met 45 K.M. 474 M. op naam van de Engelschen Southall en Watkins stond, tot 48 K.M. 668 verbeterd, wat dus geen halve maatregel is. Dayen vertelt over deze prestatie het vol gende: „We hadden liever gewacht tot een namiddag in September, omdat dan als regel de atmosferische condities het beste zijn. Maar we hadden ons dit plan nu eenmaal in het hoofd gezet en dus hebben we het er maar op gewaagd. Het was tamelijk koud en de wind, hoe gering ook, bezorgde ons veel last, vooral in de eerste tien minuten, omdat we met ons groote „verzet" (een gearing van 28 op 7, dat is bijna 9 meter) niet goed op gang konden komen. Er diende speciaal op gelet te worden, de tandem, die spoedig gaat slingeren, in rechte lijn te houden en we durfden om die reden niet zoo laag mogelijk te rijden, omdat de onderkant van de baan door zakken zand was afgezet. Toch hebben we rondes afgelegd met een gemiddelde van 51 kilometer. _,De koude wind veroorzaakte ons de meeste last en onze oogen hadden daarvan danig te lijden. Ofschoon we het record met ruim drie kilometer verbeterd hebben, geloof ik toch, dat een afstand van 50 kilometer in het uur bereikbaar is". De vorige week vertelden we, wat volgens een Engelschen dokter de beste leeftijd voor de beoefening van diverse sporten zou zijn. Daarin werd het automobilisme niet vermeld en het is daarom maar goed, dat de officiëele statistiek van den Engelschen minister van het transportwezen ons de gelegenheid biedt, nauwkeurig vast te stellen, wie het meest in aanmerking komt om achter het stuurwiel te zitten. Welnu dan, van de 7400 chauffeurs, die het slachtoffer werden van een auto ongeluk in het afgeloopen jaar. waren er 2100 tusschen 21 en 26 jaar oud, 185o tusschen 26 en 31, 2200 tusschen 31 en 41 en 1250 tusschen 41 en 51 jaar. Hoe ouder, hoe bezadigder; het blijkt, dat de chauffeurs, die ongeveer een halve eeuw op dit ondermaansche vertoeven, de minste .brokken maken", terwijl de prille jeugd in haar onbezonnenheid het gevaar niet beseft, getuige het feit, dat 3950 bestuurders tusschen 21 en 31 jaar van het rechte pad afdwaalden. En geen wonder! Dat toch is de leeftijd van overmoed en zelfvertrouwen, waarbij men het gevaar niet onder het oog ziet. Het zijn tevens de jaren, waarin men een sportmodel boven een rustig wagentje prefereert. De Engelsche verzekeringsmaatschappijen houden daar ter dege rekening mede en hebben de desbetref fende premies tot 75 pCt. verhoogd. Lezing van deze statistiek geeft ons oude ren dus reden tot rechtmatiggn trots: het is een der zeldzame gelegenheden om verheugd te zijn over het stijgend aantal lentes, dat sinds onze jeugd over het vergrijsde hoofd is heengegaan en daarin die rust en voorzichtig heid heeft gebracht, die voor automobilisten de moeder van de motorkap is. Daarentegen is de leeftijd van 20 tot 30 jaar de gevaarlijkste, zoowel voor het lichaam als voor de portemonnaie. De Arsenal-middenvoor Ted Drake is, terwijl hij met het Engelsche elftal tegen Wales mee speelde, zoodanig gewond, dat hij dit seizoen niet meer kan spelen. Dat is voor de Londen sche club natuurlijk een geduchte tegenvaller, vooral met het oog op de bekerwedstrijden en men zal het thans met den rechtsbinnen Bow- den of met Jimmy Dunne op de middenvoor plaats moeten probeeren. Zooals men weet, speelde laatstgenoemde aanvankelijk met veel succes voor Sheffield United, alvorens hij naar Londen kwam. Bij Arsenal paste hij min der goed in het geheel en hij werd spoedig vervangen, waarna andere clubs trachtten zijn Een Hollandsche wereldkampioen in een Japansehe sport; De verbetering van het tandem-uurrecord; De gevaarlijkste leeftijd voor auto-bestuurders; Gewonde spelers in Inter, nationale matches; Over „benefits" en transfers; Het wedden op voetbalwedstrijden en de bestrijding; Referee Fogg moet veel loopen. „transfer" te bewerkstelligen. Het beviel Dun ne echter zoo goed bij de Highbury-club, dat hij te kenner, gaf, liever voortdurend in het reserve-elftal te spelen dan te moeten ver trekken. Thans komen zijn diensten weer van pas en het is lang niet onmogelijk, dat hij dit seizoen nog een bekermedaille wint. Het valt licht te begrijpen, dat in het alge meen de groote clubs hun spelers niet gaarne voor een internationalen wedstrijd afstaan, want eerstens wordt op dien dag hun mede werking in de League-match gemist en ten tweede bestaat de kans, dat de speler een ver wonding oploopt. Dat deze kans lang niet denkbeeldig is, blijkt uit het geval Drake en tevens uit die van Marsden en Whittaker. Marsden van Sheffield Wednesday speelde destijds met Engeland tegen Duitschland te Berlijn, een match, die door onzen landge noot Mutters geleid werd en in een 3-3 gelijk spef eindigde. Een zeer ernstige verwonding noodzaakte een langdurig verblijf in het zie kenhuis, waarna hem werd verteld, dat hij nooit meer actief mocht voetballen. De Wed nesday verloor een uitstekend halfback, die thans" als trainer bij H. B. S. in Den Haag werkzaam is. Whittaker van Arsenal, eveneens een mid denspeler, werd bij de tour van het Engelsche team in Zuid-Afrika ernstig gewond en ook zijn loopbaan -was daardoor geëindigd. Het Arsenal-bestuur stelde hem echter als trainer aan en als zoodanig heeft hij veel tot het suc ces van de ploeg bijgedragen. Intusschen is het geval Thorpe nog niet op gelost. De dood van den Sunderland-keeper heeft vele pennen in beroering gebracht en is aanleiding geweest tot het instellen van een' diepgaand onderzoek door de Football Asso ciation. Voorlcopig heeft de Sunderland-direc- tie besloten, het bedrag aan benefiet-geld, dat Thorpe te goed had, op een bank te be leggen, opdat zijn zoontje er later profijt van zal hebben. Elke speler heeft n.l. recht op een benefiet van ten hoogste 650 pond sterling, nadat hij vijf jaar voor een club is uitgekomen. Vroe ger werden voor dat doel de ontvangsten van een bepaalde match terzijde gelegd, waarbij tevens nog gecollecteerd werd en er was toen geen limiet. Aangezien de spelers der kleinere clubs op die wijze wel erg bij hun meer be gunstigde collegas werden ten achter gesteld, is thans het maximum op 650 pond bepaald, wat gewoon uit de clubkas betaald wordt. Wordt nu een speler na vier jaar aan een an dere vereeniging overgedaan, dan ontvangt hij 4/5 gedeelte van zijn benefiet-bedrag uit den transferprijs. Er zijn spelers, die niet minder dan drie maal een benefiet van dezelfde club ontvingen en dus 15 jaar achtereen hun plaats in de ploeg behielden. Ook bij cricket kent men deze belooningen. Daar wordt echter hog steeds een bepaalde match aangewezen en de geheele opbrengst van de drie dagen, dat de wedstrijd duurt, komt ten goede van den betreffenden speler. Vooral bij de grootste county-clubs, zooals Yorkshire, Lancashire en Middlesex, loopen deze bedragen dikwijls in de duizenden pon den en bekende spelers als George Hirst en Wilfred Rhodes brachten het tot meer dan 4000 pond. Op 16 Maart wordt telken jare de gelegen heid tot transfers van spelers gesloten, ten einde t: voorkomen, dat de clubs hun kansen op promotie door middel van dure „sterren" trachten te verbeteren of degradatie probee ren te ontgaan. Daarom kan men ook ditmaal weer in de komende twee weken nog opzien barende aankoopen verwachten. Reeds is de iersehe internationale rechts binnen Peter Doherty voor een dikke 5000 pond van Blackpool naar Manchester City verkocht. Weliswaar werd melding gemaakt van een re- cordprijs van meer dan 10.000 pond, doch de reclame spreekt ook een woordje mee en in werkelijkheid was het bedrag niet hooger dan de helït. Grappig is, dat Doherty, ofschoon hij gaarne voor de eerste divisieclub wilde spelen, niet eerder het contract wenschte te teekenen, alvorens hij met zijn verloofde de kwestie be sproken had. De jongedame werd toen des avonds laat nog per auto naar de kantoren van de Blackpool-club ontboden en na lang over en weer praten, waaraan de directeuren der beide clubs op volle sterkte deelnamen, gaf zij eindelijk haar toestemming. Waarna Peter zijn handteekening zette. Er wordt op de resultaten der voetbalwed strijden in Engeland zwaar gewed en dit heeft langzamerhand zulk een omvang aangenomen, dat de F. A. thans terecht tegen dit kwaad gaat optreden. Zooals men weet wordt reeds in Juli het programma voor het geheele sei zoen samengesteld, zoodat alle gok-instellingen daarnaar hun aanbiedingen kunnen doen. Nu heeft de F. A. bekend gemaakt, dat het pro gramma van Zaterdag a.s. zal worden gewij zigd, wat de uitspelende clubs betreft, en het gevolg is, dat de ontvangende vereenigingen niet voor Donderdag weten, wie hun tegen stander zal zijn. Een dergelijke maatregel zal wel niet veel helpen en het is jammer, dat de F. A. niet van de Hollandsche inhaalpro gramma's heeft gehoord, waarbij wedstrijden dikwijls Vrijdag worden vastgesteld om tot driemaal toe geen doorgang te vinden. Overigens is Arsenal thans zwaar favoriet voor den beker, gevolgd door Derby en Shef field United. In dit verband is het aardig aan de woorden van Fred Keenor, destijds aanvoer der van het in de finale zegevierende Cardiff City, te herinneren, die, gevraagd naar de kan sen van zijn elftal, het volgende antwoordde: „Er is maar één bal en we hebben, evenals de tegenpartij, elf spelers. Als het geluk eerlijk verdeeld worden, hebben we een kans op de overwinning". Arsenal is vooral sterk door haar rotsvaste verdediging, waarvan de beide backs Hapgood en Male in het Engelsche elftal uitkomen. Juist in dit soort wedstrijden is een goede defensie van zeer veel belang, omdat de eerste goal dikwijls de partij beslist. En met spelers als de onovertroffen James, die voor de beker- matches gespaard wordt, Bastin, Hulme en Bowden in de voorhoede, zijn de kansen na tuurlijk groot, dat Arsenal dat eerste doelpunt maakt. Tot slot nog een paar Engelsche voetbal nieuwtjes. Grimsby ontvangt Middlesbrough voor den beker, waaniuor de League-match tusschen deze clubs op hetzelfde terrein moet worden uitgesteld. Daardoor moet Grimsby aan haar tegenstandster schadevergoeding be talen, omdat de competitiewedstrijd thans in mid-week moet worden ingehaald. De bekende scheidsrechter Fogg heeft on langs met behulp van een pedometer gecon stateerd, dat hij bij het leiden van een match 7V2 mijl, dat is ruim 12 Kilometer, had afge legd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2