De tuinbouw in Kennemerland in het moeras. Katoenjubileum. HEEMSKERK. CASTR1CUM BEVERWIJK. Zeer ongunstige bedrijfsresultaten in 1935. Steun voor dit gewest van weinig beteekenis. „Er is geen enkel lichtpunt De crisis, die sinds 1930 de wereld teistert heeft ook den tuinbouw in het moeras gesleept en na zes jaren van moeizame worsteling om zich op hun bedrijven te handhaven zullen de tuin ders zich moeten voorbereiden op een nog slechter jaar 1936. De tuinbouw rent naar den afgrond en er is geen enkel lichtpunt. Alleen is er de verbe ten vastberadenheid van de tuinders, om zich tot eiken prijs op hun bedrij ven als zelfstandige ondernemers te handhaven. Een zwoegend volk. dat met bewonderenswaardige energie zijn laatste krachten besteed aan de verde diging van zijn stukje grond, waarop het nu zijn dagelij ksch brood niet meer kan verdienen, hoewel de aarde vruchtbaar is en de natuur mild Het zijn sombere woorden, waarmede de directeur van de Vereenigde Veilingen, de heer W. de Groot zijn jaarverslag over 1935 aanvangt en inderdaad, bij het doorbladeren van het lijvig dossier, dat de directeur samen stelde ziet het er allerminst rooskleurig uit voor den tuinbouw, die voor dit gewest toch nog altijd de hoofdbron van bestaan moet vor men. Bij het afsluiten van het jaar 1935 deed zich geen enkel lichtpunt voor. De tuinbouw, die nu al zes jaren in het moeras zit kan zich gaan opmaken voor een misschien nog ongun stiger jaar. 1935 was een bijzonder slecht jaar voor den tuinbouw. De hagelschade van het najaar van 1934 werkte nog geducht na, de vroege aard beien waren afgevroren en wat er nog te oog sten overbleef is op het land verrot en ver schimmelde als gevolg van het koude en natte weer. Een periode van droogte heeft later de door waterschade geteisterde gewassen vernie tigd. De nateelt kon geen voortgang hebben, zoodat de oogst van al deze ongunstige om standigheden geducht heeft geleden. Ook de prijzen van vele producten waren beduidend slechter, dan in vorige jaren. Zoodat de veilingomzet over het jaar 1935 ruim f 83.000 lager was dan in 1934. De omzet heeft bedragen: Aardbeien: 1.569.889 K.G., opbrengst f 306.543 Groenten: opbrengst f 428.588,46. Talrijke producten moesten tegen of iets boven den vastgestelden minimumprijs worden verkocht, zoodat Nederland goedkoop groen ten kon eten, terwijl de fabrieken tegen lage prijzen hun contract-oogst konden aanvullen. Naar den afgrond? Het eenige lichtpunt in deze inderdaad som bere omstandigheden blijft de bewonderens waardige moed van de tuinders. Als wij ken nis nemen van de cijfers van den achteruit gang sinds 1929, vermeldende, dat de veiling- omzetten zijn teruggeloopen van 100 millioen gulden tot 53 millioen, dat de export naar Duitschland met 69 pet. terugliep en dat die Het kerkhof der producten. ,doorgedraaide" Enorme hoeveelheden groenten kon den geen koopers vinden en moesten naar de vuilnisbelt worden gebracht. In het gunstigste geval konden zij dienst doen als veevoeder. Allerlei groentensoorten zijn op het kerkhof der „doorgedraaide" producten terecht gekomen, zelfs snij- en spercieboonen van prima kwaliteit De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale heeft 500 wagons „doorgedraaide" pro ducten gedistribueerd voor de werkloozen en de armlastigen en verkocht tegen drie ets. per K.G. Gehoopt wordt, dat het aantal gemeen ten, dat van deze distributie profiteert zich in 1936 nog zal uitbreiden. Op deze wijze vindt de tuinbouw namelijk afzet in kringen, die voor het gebruik van groenten nagenoeg wa ren uitgeschakeld. Niet alleen hoopt men daar door die groepen der bevolking als groenten- gebruikers te behouden, maar tevens is het daardoor misschien mogelijk, den minimum prijs geleidelijk en voorzichtig iets te verhoo- gen. Tuinbouwsteun was niet van be teekenis. Aan tuinbouwsteun werd over producten van den oogst 1934 aan het bedrijf f 39.358,22 uit gekeerd. terwijl op verzoek en op aandrang van de organisaties nog een extra steun van 1 ets. per K.G. op de aardbeien van 1934 kon worden verleend tot een bedrag van f 13180.64. Over 1934 werd dus totaal uitgekeerd f 52.538,86 Over producten van 1935 werd uitbetaald f 29.293,96 als eerste, tweede, derde en vierde voorschot. De uitgekeerde steunbedragen zijn echter evenals in de vorige jaren, voor deze streek van weinig beteekenis ge weest. De verhooging van het totale beschikbare bedrag voor den tuin bouwsteun tot 12 millioen gulden zal voor het gewest Kennemerland al evenmin veel effect sorteeren. Volgens de vooruitzichten zal de steun over 1935 trots de veel slechtere prijzen toch weer minder zijn dan in 1934. Men kan voor deze houding in onze tuinbouwstreek geen verkla ring vinden. Opnieuw zullen gegevens over de in 1935 geleden verliezen worden verzameld, om ter kennis van de Nea. Groenten- Fruitcentrale te worden gebracht. W. de Groot. teruggang in 1935 nog met 20 pet. toenam, dan, zoo schrijft de heer W. de Groot, wordt het stil om ons heen. Het binnenland kan nu eenmaal de producten van den tuinbouw niet opnemen en zal misschien relatief nog minder gaan gebruiken, want de groepen van hen, die door armoede en werkloosheid als koopers van groenten worden uitgeschakeld, worden nog dagelijks grooter. Terug naar de export. Het is alleen de export, die de uitkomst kan brengen, doch niemand durft te voorspellen of zelfs maar te hopen, dat de belemmeringen door het buitenland aan onzen uitvoer gesteld, binnen afzienbaren tijd zullen worden wegge nomen, zoodat ons land weer aan het vrije ruilvex-keer zal kunnen deelnemen. Komt de mogelijkheid van export weer terug, dan zal het leed in den tuinbouw spoedig vergeten zijn, omdat wij met onze kwaliteitsproducten met andere landen kunnen concurreeren. De dure gulden, de contingenteering, de bui- tenlandsche concurrentie, de afwikkeling der clearingovereenkomsten zijn al even zoovele belemmeringen, waartegen de strijd dient te worden aangeboden. Tuinbouwexport is als groote bron van na tionaal inkomen in het belang van het Neder landsche volk en van den tuinbouw in het bij zonder, die geen verdere aanpassing meer verdragen kan. Vragen die klemmen. Is dus de kans op verruiming van de export gering, de tuinbouw richt zich vooral in deze streek gaarne op de mogelijkheden van de binnenlandsche markt. „Waarom", zoo vraagt men zich af, „moet de tuinder soms meer dan 100 pet. van de waarde bijpassen op den inkoop van zijn eerste levensbehoeften, (brood, meel, vleesch, boter, melk, suiker) die hij in zijn ar moede bijna al niet meer kan koopen, terwijl diezelfde tuinder aan het Nederlandsche volk zijn producten moet afgeven voor prijzen, die als het ware gelijk staan met „vrij weghalen op den tuin". Bij verhooging der prijzen vreest men steeds voor een verminderden afzet, hoewel men zich daarover bij de prijsverhooging van boter, brood, melk en andere producten blijkbaar niet bezorgd maakte. En dan dringt zich de vraag op den voorgrond, waarom dat dan wel bijna geheel op kosten van den tuinder moet geschieden. Administratieve rompslomp. De administratieve rompslomp is voor de veilingbedrijven als gevolg van de geldende minimumprijzen en al wat aan dit netelige onderwerp vast zit, geweldig toegenomen. Zij moeten voldoen aan de voorschriften voor de keur, voor den aanvoer brief, voor het uitwer ken der steun-adminïstratie, voor de controle der teeltvergunningen enz. De daaraan voor de veilingen verbonden kosten zullen hooger zijn, dan de van de steungelden geheven pro visie. Sedert 1931 kregen de veilingen nog te doen met de omzetbelasting, beslagleggingen, cessies van veilinggelden ten behoeve van schuldeischers, leveranciers, hypotheekhou ders, met kwaliteitseischen, doorgedraaide producten, die ook gekeurd en geadministreerd moeten worden en tenslotte met den steun, die de administratieve werkzaamheden enorm heeft vergroot. Ook voor het veilingbedrijf is er tenslotte een grens aan het aanpassings vermogen. Steeds hooger worden de kosten, zoodat zich ook hier in niet geringe mate de jevolgen van de crisis-wetgeving doen gelden. Om dan van de Babylonische verwarring die heerscht over de vraagstukkeu van minimum- ophoud- en minimumvergoedingsprijzen, waar en over dagelijks de» meest verwarde disputen worden srevoerd nog maar te zwijgen! (Dit voorjaar zal het honderd jaar geleden zijn dat de Twentsche katoennijverheid werd gesticht.) Vóór honderd jaar klonk in ons land Een nieuw geluid in nieuwe lente, Toen kwam de industrie tot stand Van de katoentextiel in Twente. De spoelen snorden in 't getouw, Om 't eerste Twentsch katoen te weven, Dat grooten roem verwerven zou En heel een streek haar bloei zou geven. Er werd met kracht en moed gewerkt, De wereld leerde Twente eeren, Dat, door elk nieuw succes gesterkt, Van goed tot beter ging presteeren. Nu staat het voor zijn jubilé, Een eeuw is sinds 't begin verloopen, En Twente zit er leelijk mee, Hoe zijn katoentjes te verkoopen. Zoo menig weefgetouw staat stop, Waar een fabriek 't bedrijf moest staken, 't Product brengt niet genoeg meer op, Om het met kans op winst te maken. Zoo ziet men in een zwaren tijd Terug op deze honderd jaren, Die eerder ook niet zonder strijd, Maar dan met schooner uitzicht waren. Er wacht geen opgetogen feest Van bloei in een welvarend heden, Men denkt aan bloei, die is geweest In een nog zeer recent verleden. Toch bleef er veel: de energie, Wat niet meer is, kan weder komen, In honderd jaar heeft d' industrie Reeds eerder ouden roem hernomen. Het houdt den strijd manmoedig vol, En ik hoop het nog te beleven, Dat het den ganschen wereldbol Vanouds van (Twentsch) katoen zal geven. P. GASUS. ALGEMEENE NEDERL. GEHEEL- ONTHOUDERSBOND. Donderdag 5 Maart houdt de plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederland- schen Geheelonthoudersbond een ledenverga dering in het clubgebouw van de federatie van arbeiders-esperantisten aan de Baan- straat. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het N.H.P.C Verslag van de controle-commissie, en een causerie door den heer H. E. Karpers uit Santpoort over het onderwerp „Waarom A.N.G.O.B.'er?" JAARVERGADERING N.C.G.O.V. Donderdag 5 Maart wordt in de bovenzaal van het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling der Nationaal Christelijke geheelonthoudersvereeniging ge houden. De agenda vermeldt o.m. een lezing van den heer Overmeer uit Haarlem, jaarversla gen van secretaris en penningmeester en een slotwoord van den heer Wachter. De verschillende punten der agenda wor den afgewisseld door zang, muziek en decla matie. NED CHRISTEN VROUWENBOND. De volgende vergadering van de Ned. Christen Vrouwenbond afdeeling Beverwijk zal op Donderdag 19 Maart in het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat gehouden worden. Na de afhandeling der huishoudelijke za ken zal de heer Van der Bom, architect, uit Amsterdam een lezing houden over het on derwerp „Wij en ons huis". LEZING VOOR HET NUT. De vierde winterlezing van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen zal op Donder dag 19 Maart in het Kennemer Theater wor den gehouden. Spreker is Dr. Th. van Schel ven uit Den Haag over het onderwerp „Ont luikend Kinderleven". Ook zal een film worden vertoond. VOX HUMANA NAAR HET CONCOURS. De Christelijke Gemengde Zangvereeni- ging ..Vox Humana" zal zooals wij reeds berichtten op Hemelvaartsdag deelnemen aan het te Veenendaal te houden zangcon cours. In de afdeeling uitmuntendheid, waar in het koor uitkomt, is de verplichte opgave „De Omkransde Boot", van Jac. Bonset. Als compositie naar keuze koos „Vox Humana" het koorwerk „Koren" van Alphons Vran- cken. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren werd in de maand Februari ingelegd f 65043,26 en terugbetaald f 56374,72. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 19442. SCHOOLAVOND VAN DE DUINWIJK- SCHOOL. Donderdagavond wordt in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een schoolavond gehou den voor ieerlingen en oud-leerlingen van de Duin wijkschool. Deze avond zal ook voor belangstellenden toegankelijk zijn. In deze bijeenkomst zal de heer A. P. v. d. Kraan een causerie houden over het onderwerp „Land en volk van Abessynië". Lichtbeelden zullen het gesproken woord toelichten. Vervolgens wordt nog een schimmenspel vertoond, waarna tot slot de klucht „Arme Rijken" wordt opgevoerd. THEOSOFISCHE LEZING. Op Maandag 9 Maart zal in het kerkgebouw der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden een theosofische lezing worden gehouden. Spreker is Dr. Ir. Chr. Coster uit Haarlem over het onderwerp „Hoe de moderne weten schap de theosofie bevestigt" DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den j.l. Zaterdag in totaal 1394 werkloozen ingeschreven, die verdeeld waren over onder staande vakgroepen: Beverwijk: bakkers 9, bankwerkers 9, be hangers 1, betonvlechters 4, betonwerkers 3, blikbewerkers 6 blikslagers 2, bouwkundige opzichters 1, carrosseriemakers 2, chauffeurs 17, drukkers 6, electriciens 6, grondwerkers 98, expediteurs 4, handlangers 3, isoleerders 1, kappers 2, kantoorbedienden 6, kellners 1, kleermakers 4, landarbeiders 52, loodgieters 2, letterzetters 2', losse arbeiders 262, machinis ten 6, machinedrijvers 3, machinale houtbe werkers 5, marmferpolijsters 1, metaalbewer- 3, metselaars 14, monteurs 8, opperlieden 15, plaatwerkers 1, reizigers 4, schilders 17, schip pers 6 sigarenmakers 78, sorteerders 8, schoen makers 2, slagers 2, smeden 2, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stoffeerders 2, stokers 5, stu- cadoors 7, teekenaars 2, timmerlieden 35, uit voerders 1, voegers 1, voerlieden 3, voorslaan- ders 1, zeilmakers 1, winkelbedienden 3, dienst boden 21, werksters 6, boekbinders 1, boek houders 2, fotografen 1, glassnijders 1, koper gieters 1, soldeerders 1, stuurlieden 1. totaal 776 (vorige week 743). Wijk aan Duin: bakkers 4, bankwerkers 13, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikbe werkers 1, blikslagers 2, chauffeurs 24, druk kers 1, electriciens 5, grondwerkers 48, hand langers 4, kappers 2, kantoorbedienden 11, kellners 1, landarbeiders 53, lasschers 1, lood gieters 3, lijnwerkers 1, losse arbeiders 129. machinisten 5, machinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 1, metaalbewerkers 4, metse laars 8, meubelmakers 1, monteurs 5, opper lieden 26, plaatwerkers 2, reizigers 2, schil ders 10, schippers 10, sigarenmakers 16, schoenmakers 3, slagers 3, stokers 4, stuca- doors 5, teekenaars 1. timmerlieden 24, uit voerders 1, voegers 4, voerlieden 2, zeilmakers 1, winkelbedienden 4, dienstboden 9, werk sters 4, boekhouders 4. stuurlieden 1, metaal draaiers 1, totaal 449 (457). Heemskerk: betonvlechters 2, betonwerkers 6, chauffeurs 5, electriciens 1, grondwerkei's 22, landarbeiders 61, losse arbeiders 41, me taalbewerkers 1. opperlieden 9, reizigers 1, schilders 1, timmerlieden 10, dienstboden 6, werksters 2, werkmeesters 1, totaal 169 (175). BEVERWIJK'S GEMENGD KOOR. Beverwijk's Gemengd Koor, dirigent de heer Louis Stiens, zal op Zaterdag 21 Maart in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" een feestavond geven voor leden en intro ducés. Het koor zal zich op dien avond doen hooren in eenige humoristische composities. Voorts vermeldt het programma het optreden van den humorist-conferencier H. Reusink uit Amsterdam. Roemer's Band verzorgt het muzikale ge deelte van den avond. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. Beverwijk, 2 Maart 1936. Spinazie per kist 7075 ct. Boerekool per kist f 0.85f 1.70 Rabarber per bos 614 ct. Raapstelen per bos 2V23 ct. Pieterselie per bos 3—4 ct. Selderie per bos 23 ct. Prei per bos 311 ct. Aardappelen per H.L. f 2.60—f 2a70. Witlof per kilo 6—12 ct. Wortelen per -kilo 23y2 ct. Bieten per kilo 34 ct. Spruiten per kilo 1019 ct. Knollen per stuk 26 ct. Roode kool per stuk 512 ct. Gele kool per stuk 38 ct; Groene kool per stuk 24 ct. PERSONALIA. De heer J. van Rijn, volontair, ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Maart 1936 be noemd tot 2e ambtenaar ter secretarie der gemeente Heerhugowaard. Op 2 Maart 1916 overleed koningin Elisabeth van Roemenië, die onder het pseudoniem Carmen Sylva als dichteres wereldberoemd is geworden. DÏNSD'XG 3 HSÏKT 193-5 KIEZERSLIJST. De kiezerslijst 1936-1937, welke tot 17 Maart a.s. voor een ieder ter inzage ligt ter ge- meente-secretarie, bevat de namen van 2065 kiezers voor de Tweede Kamer, 2055 voor de Prov. Staten en 1981 voor den Gemeenteraad, TUINBOUW VER. „ONS BELANG" Veiling van 2 Maart. Spruiten I 1922ct. p. K.G. Spruiten II 1214 ct. p. K.G. Witlof 10 ct. p. K.G. Peen 1 ct. p. K.G. Boerenkool I 75—98 ct. per kist. II 50 ct. per kist. SANTPOORT. Het Provinciaal Ziekenhuis. Jubileum R. Verbeek. R. Verbeek. Den 15en Maart a.s. herdenkt onze plaats» genoot de heer R. Verbeek, hoofd van den conomischen en Administratieven Dienst, den dag waarop hen vóór 25 jaar in dienst trad op het Provinciaal Ziekenhuis. Zoo iemand, dan heeft de heer Verbeek in een zeer snel tempo promotie gemaakt. Hij trad op 20-jarigen leeftijd in dienst als klerk bij den geneeskundigen dienst. Een jaar later werd hij overgeplaatst naar den administra tieven dienst, waar hij werkte onder den heer Schouten. Betrekkelijk kort daarna brak de mobilisatie uit en ook de heer Verbeek moest onder de wapenen komen. In 1918 keerde hij weer in zijn betrekking terug. Nauwelijks zat hij weer op den kan toorkruk, of hem werd opgedragen een ont werp te maken voor een commercieele boek houding. Dit beteekende een eervolle opdracht temeer als we in aanmerking nemen, dat de heer Verbeek een van de jongsten was. Naar het oordeel van zijn superieuren kweet de heer Verbeek zich blijkbaar goed van zijn opdracht, tenminste in 1919 volgde zijn promotie tot adjunct-boekhouder. Met- ingang van 1 Januari 1920 werd de heer Ver beek bevorderd tot chef-boekhouder, in Maart 1920 tot waarnemend administrateur en in Mei 1920 tot administrateur. Eenige jaren later meende men, dat de in vloedsfeer van den administrateur grooter moest worden dan hij reeds was en kreeg de heer Verbeek den titel van „Hoofd van den Economischen en Administratieven Dienst", in welke functie hij het Hoofd van de Tech nische Bedrijven, den Huismeester en de Directrice verving. De bedoeling van de opdracht, welke de heer Verbeek in deze nieuwe functie kreeg, was duidelijk: Men wilde, dat de inrichting zoo economisch mogelijk beheerd zou wor den. En dat de heer Verbeek hierin geslaagd is, moge blijken uit de volgende cijfers: Het niet- verplegend personeel bestaat momenteel uit minder menschen dan in 1903, terwijl het aantal verpleegden met 300 is toegenomen, men veel meer in eigen beheer heeft geno men en het bij de inrichting behoorend ter rein van 42 op 73 H.A. is gebracht. De ver- pleegkosten voor een derde klas patiënt be droegen in 1921 f 1560, in 1935 f 940. Terwijl de kwaliteit van het eten vooruit is gegaan en het aantal patiënten met 300 is vermeer derd, geeft men momenteel ongeveer f 40.000 per jaar minder aan voeding uit dan in 1911. Dat de organische bedrijfsrekening van den heer Verbeek dan ook in breede kringen de aandacht heeft getrokken, ja zelfs op con gressen besproken is, ligt voor de hand. De heer Verbeek is mede-oprichter en re dacteur geweest van het maandblad van de Vereeniging tot Bevordering van de genees kunde in Nederland, waarbij aangesloten zijn de Ver. van Directeuren, de Ver. van Hooi den van Economischen- en Administratieven Dienst, de Ver. van Directrices en de Ver. van Besturen van Ziekenhuizen en Krank zinnigengestichten. Dat het jubileum van den heer Verbeek niet onopgemerkt zal voorbij gaan, behoeft zeker geen betoog. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, 29 v. N.-York n. Rotterdam. Blommersdijk, Boston n. Rotterdam pass. 1 Scilly. Leerdam, 29 v. New-York to Philadelphia. Delftdijk, Vancouver naar Rotterdam 29 te Los Angeles. Damsterdijk, Vancr. naar Rotterdam 29 van Liverpool. Volendam, Rott. n. N.-York p. 29 Lizard. Drechtdijk. Rotterdam n. Vancouver 29 (8.44 v.m.) 60 mijl West van Land's End. Edam. Rotterdam n. Providence 29 (8.29 v.m.) 180 mijl Z.W. van Valentia. Dinteldijk, Rotterdam naar Vancr. 28 van Kingston (Ja). HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 29 van Narvik naar Rot- terdam-Vlaardingen. Stad Arnhem, 28 Febr. van Servola te Arzew. Stad Zwolle, Rotterd. n. Bagnoli 2 v. Oran. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein 2 van Rott. naar Hamburg. Boschfontein 1 v. Rott. te Beira. Ranafontein, 2 van Rotterdam te Beira. Bennekom (thuisreis) 29 v. Las Palmas, via Duinkerken. Heemskerk (uitreis) 1 Maart van Marseille. Jagersfontein (uitreis) 1 van Antwerpen. Nijkerk (thuisr.) pass. 29 Febr. Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 1 Maart van Lagos. Helder (uitreis) 28 Febr. van Cape Coast. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaaster dijk (uitreis) 1 (1.2 n.m.) 15 mijl Zuid na Niton. Zuiderkerk (thuisr.) 27 Febr te Osaka. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitreis) 1 Maart van Bombay. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Blitar, 1 Maart v. Rotterd. te Bremen. Hoogkerk (uitr.) 1 Maart van Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Pereus, 1 van Bilbao te Santander. Titus. Valencia naar Rotterdam pass. 2 Gibraltar. Ulysses, 1 van Izmir te Kiuluk. Telamon, Valencia n. Rotterdam 2 (12 des middags) op 45 mijl N.O. v. Ouessant. Oberon, 2 v. Gibraltar naar Barcelona. Tiberius, Alexandrië n. Amst. 2 (1.30 n.m.) op 280 mijl Z.W. v. Ouessant. Ariadne, 2 van Aarhuus n. Kopenhagen. Aurora, 1 Maart van Oporto te Lissabon. Bodegraven, 28 van Salaverry n. Guayaquil Boskoop 1 Maart van Antw. te Amsterdam. Costa Rica, 1 van Hamburg te Amsterdam. Hermes, 29 Febr. v. Malta n. Piraeus. Iree, 2 v. Puerto Barrios te Amsterdam. Nereus, 2 Maart van Hamburg te Amsterd. Orestes, 1 Maart van Constantza te Varna. Pluto, Amsterd. naar Odense pass. 1 Hol- tenau. Poseidon, 29 van Messina naar Reggio Ca labria. Rhea, 2 Maart van Kopenhagen te Am sterdam. Theseus, 1 Maart v. Stettin n. Amsterdam Trajanus, 29 Febr. van Beyrouth te Ky- massi. Simon Bolivar 2 v. Barbados te Amsterd. Oberon, 29 Febr. v. Vigo te Gibraltar. Hercules, Rotterdam n. Tanger 29 (8.9 n.m.) 8 mijl Z.O., van Niton. Saturnus, Rotterdam naar Barcelona pass. 1 Dungeness. Iris, 29 FelSr. te Balboa. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitreis) passeerde 1 Maart Kaap del Ar mi. Djambi (uitreis) pass. 1 Maart Ouessant. Kota Pinang (thuisr.) 2 Maart van Sabang Kota Radja (thuisr.) pass. 1 Finisterre. Modjokerto (thuisr.) pass. 2 Gibraltar. Indrapoera (thuisr.) pass. 2 Perim. Kota Radja (thuisr.) pass. 2 Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisreis) 1 Maart van Bahia. Alpherat 29 van Buenos-Ayres naar Rot terdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Madoera (thuisr.) 1 Maart van Padang. Poelau Roebiah (uitr.) pass. 29 Dakar. Poelau Bras (thuisr.) 2 van Port Said. Chr. Huygens (uitr.) pass. 28 Febr. Perim. Tajandoen, (uitreis) 1 (12.23 n.m.) 40 mijl Oost van Niton. Tarakan (thuisr.) pass. 29 Febr. Perim. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Memnon, Japan n. Rotterd. 29 te Singapore Calchas, Japan n. Rotterd. 2 v. Port Said. Melampus, Batavia n. Amsterdam 29 van Penan g. Philoctetes, Japan naar Rotterdam 1 van Shanghai. Eurymedon, Amsterdam naar Japan 1 v. Belawan. Polyphemus, Amsterdam naar Makassar 29 van Liverpool. Glenaffaric, Dairen naar Rotterdam 1 van Tsingtao. City of Khios, Dairen naar Rotterdam 1 van Singapore. Duitsche loggerbouw. Ter vervanging van haren onlangs veronge lukten logger Ravensberg liet de Emder He- ringfischerei A. G. te Emden bij de werf der firma Schulte Bruns aldaar een nieuwen motorlogger bouwen, welke 14 dezer te water gelaten zal worden. Op dezelfde werf zal bin nen enkele dagen de kiel gelegd worden voor een tweeden logger voor dezelfde reederij. Opgelegde schepen. Zaterdag waren te Rotterdam zeven schepen opgelegd, van welke drie onder buitenlandsche vlag. Op dien dag waren te Amsterdam acht schepen opgelegd, alle onder Nederlandsche vlag. AANGEKOMEN. 1 Maart: Vliestroom s.s. Huil Lingestroom s.s. Bristol Chevychase s.s. Newcastle Rhea m.s. Kopenhagen 2 Maart: Amstelstroom m.s. Leith Rhein s.s. Hamburg Nereus s.s. Hamburg Anna Sofie s.s. Narvik Halbeath s.s. Newcastle Marsden s.s. Newcastle Simon Bolivar s.s. West Indië Irene s.s. West Indië VERTROKKEN. 1 Maart: Prowess m.s. Falmouth 2 Maart: Main s.s, Rotterdam

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6