VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Berooving te Haarlem. 7ss m, Schip Amsterdam x) Alkmaar x) Acinous x) Amstelland x) Agia Marina Anna N. Goulandris Aludra Amstelkerk Alcor Artesien Ajax (Ned.) Bennekom Z. Afrika Baarn Chili Bodegraven Chili Bloemfontein x) Z. Afrika Boschfontein x) Zuid Afrika verm. aankomst Laatste bericht Chili Chili Batavia Buenos Aires Buenos Aires La Plata West Afrika West Afrika Rosario Tunis Stettin Ceres (Ned.) Caribia x) Clytoneus x) Calypso Crijnssen Cottica Deucalion Dunstaffnage Ellerdale Essen Edward Blyden Fowberry Tower Harpagus Ha mm Joh. de Witt x) Josina Kurmark x) King Howel Melampus x) Menes Mirandella Madoera x) Montferland x) Marnix v. Sta Aldegond Makis Merope Nijkerk Neman ja Olivegrove Orion (Ned.) Odysseus (Ned.) Orestes (Ned.) Poelau Bras x) Phoenicia Pembrokeshire x) Polydorus x) Poseidon (Ned.) Phrygia Reggestroom Rhesus x) Randfontein Syra Springfontein x) Serooskerk x) Sunetta x) Stuyvesant Tiberius (Ned.) Telamon Tarakan x) Trajanus Titus (Ned.) Theseus (Ned.) Uckermark x) Ulysses (Ned.) Vesta (Ned.) Waterland x) Zuiderkerk x) Zaanland x) Bouxgas Pto Barrios Batavia Alexandrië West Indie West Indië Alexandrië Rosario La Plata Ned. Indie West Afrika Santa Fé Ned. Indië Batavia Bilbao (v. IJm.) Ned. Indië La Plata, Ned. Indië Ned. Indië Buenos Aires Ned. Indië Hamburg Batavia Bilbao (v. IJm.) West Indië Zuid Afrika Buenos Aires Rosario Midd. Zee Hamburg Constantza Ned. Indië Mexico Dairen Hamburg Triest Mexico West Afrika Ned. Indië Zuid Afrika West Indië Zuid Afrika Japan Curacao Suriname Alexandrië Alexandrië Ned. Indië Alexandrië Midd. Zee Stettin Ned. Indië Alexandrië Gdynia Buenos Aires Japan Buenos Aires 8 Maart 6 Maart 10 Maart 5 April 15 Maart 22 Maart 10 April 22 Maart 12 Maart 22 Maart 16 Maart 19 April 10 Maart 6 April 28 Maart 25 Maart 8 April 8 Maart 31 Maart 5 Maart 6 Maart 22 Maart 5 Maart 15 Maart 14 Maart 5 Maart 14 Maart 11 April 4 Maart 18 Maart 8 Maart 4 Maart 4 Maart 4 Maart 25 Maart 8 Maart 4 Maart 12 April 17 Maart 7 Maart 20 Maart 3 April. 26 Febr. van Callao. 27 Febr. te Havre. 29 Febr. van Gibraltar. 29 Febr. van Madeira. 7 Febr. vertrokken. 4 Maart vertrokken. 27 Febr. van Takoradi. 1 Maart van Lagos, in lading. 28 Febr. vertrokken, in lading. 29 Febr. van Las Palmas. 20 Febr. van Curagao. 28 Febr. van Salaverry. 3 Maart te Southampton. 3 Maart van Beira. 2 Maart van Xante. 3 Maart van Pto Limon. vertrekt 7 Maart. in lading. 3 Maart van Barbados. 2 Maart van Paramaribo. 28 Febr. te Burriana. 21 Febr. van Buenos Ayres. 12 Febr. van Rosario. 1 Maart te Batavia. 2 Maart van Las Palmas. 2 Maart van Madeira. 18 Febr. van St. Vincent. 1 Maart van Singapore. 29 Febr. van Port Said. 27 Febr. vertrokken. 27 Febr. te Cadix. 11 Febr. te Buenos Aires. 29 Febr. van Penang. 27 Febr. v. Bombay, vertrekt 7 Maart. 1 Maart van Padang. vertrekt 7 Maart. 4 Maart vertrokken. 29 Febr. vertrokken. 1 Maart van Curagao. 2 Maart van Pt. Sudan, in lading. 28 Febr. van Madeira. 2 Maart van Triëst. 4 Maart vertrokken. 1 Maart te Varna. 2 Maart van Port Said. 29 Febr. van Trinidad. 26 Febr. van Perim. 4 Maart van Bremen. 2 Maart van Palermo, vertrekt 7 Maart. 3 Maart van Havre. Febr. van Port Said. 2 Maart te Beira. 26 Febr. van Corvo. 2 Maart te Rotterdam 27 Maart van Colombo. 19 Febr. vertrokken. 2 Maart van Plymouth. 1 Maart van Finisterre. 3 Maart van Dungeness. 2 Maart te Pt. Sudan. Febr. te Kymassi. 2 Maart van Gibraltar. 1 Maart vertrokken. 1 Maart van Padang. 2 Maart van Kiuluk. 29 Febr. van Danzig. 27 Febr. van Santos. Febr. te Kobe, vertrekt 6 Maart. x) Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. IJMUIDEN. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Antje, RO 15. Vangst: 15 manden platvisch, 15 m. schar, 50 m. wijting. Totaal 80 manden, 800 stuks ijskabeljauw en 500 stuks stijve ka beljauw. Claesje, RO 46. Vangst: 15 m. schelvisch, 30 m. braadschelvisch, 50 manden gul, leng en blanke koolvisch, 25 m. wijting, 15 m. radio, 15 m. varia en 250 m. koolvisch. Totaal 400 manden en 50 stuks stijve kabeljauw. Mary, IJM. 189. Vangst: 25 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch, 150 m. radio, 35 m. gul en kabeljauw, 40 m. wijting, 15 m. kool visch, 10 m. platvisch, 15 m. varia. Totaal 400 m. en 100 stuks stijve kabeljauw. DE NIEUWE DAMCLUB. De damclub van Hoogoven-Staten, die kort geleden opgericht werd, heeft zich gedoopt „Tot ons Plezier" (T.O.P.) BEVERWIJK. Trawlers: BESOMMINGEN. Petten IJM. 49 450 manden f 3470. Rijnstroom IJM. 86, 75 manden f 1330. Sperwer IJM, 133, 100 manden f 1800. En avant IJM. 8 490 manden f 3450. Roode Zee IJM. 41. 55 manden f 1120. Penelope IJM. 64 80 manden f 1310. Eendracht IJM. 117, 300 manden f 2950. Zeehond IJM. 70, 75 manden f 1620. Ewald IJM. 48, 650 manden f 3160. Klazina Luther IJM. 59, 665 manden f 2990. Margaretha IJM. 94. 135 manden f 1370. Beuger: VL 216 f 1410. Loggers: IJM 204 f 700, SCH 89 f 610, SCH 247 f 780, KW 74 f 1230, KW 67 f 590, KW 114 f 650. MARKTPRIJZEN. IJMUIDEN, 4 Maart 1936. Tarbot, per K.G. 1.10—1.—. Griet, per 50 K.G. .f 30—19. Tongen, per K.G. f 1.600.68. Groote schol, per 50 K.G. f 1018.50. Middelschol, per 50 K.G. ƒ14— f 11.50. Zetschol, per 50 K.G. .f21—12.50. Kleine schol, per 50 K.G. 189. Bot, per 50 K.G. 8—4. Schar, per 50 K.G. 18—3.10. Tongschar, per 50 K.G. 25. Vleet, per stuk 1.75. Kleine poon, per 50 K.G. 11ƒ8. Groote schelvisch, per 50 K.G. 36.f 33. Middelschelvisch, p. 50 K.G. 3126. Kleine middelschelvisch, p. 50 K.G. /27-/22.50 Kleine schelvisch, per 50 K.G. 2112. Kabeljauw, per 125 K.G, 42—ƒ12. Groote gullen, per 50 K.G. 7.55.50. Kleine gullen, per 50 K.G. 10.50—6.30. Wijting, per 50 K.G. 11ƒ2.90. Heilbot, per K.G. 0.85—0.54. Leng, per stuk ƒ2.10—ƒ0.40. Koolvisch, per stuk ƒ0.70ƒ0:10. Versche haring, per kist ƒ4.10. VELSEN'S OUDSTE INWOONSTER. Dezer dagen viert de oudste inwoonster van Velsen-Noord, mevr. de wed. A. Reehorst— Peschar, haar 95sten verjaardag. Zij geniet nog een goede gezondheid. Tuindersvakgroep van den R.-K. Land- en Tuinbouwbond. Maandag hield de Tuindersvakgroep van den R.-K. Land- en Tuinbouwbond in het gebouw der St. Jozefsgezellen in de Jansstraat haar algemeene vergadering, onder leiding van den heer Jac. Groen Azn., lid van de Tweede Kamer. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de verwachting uit dat de regeeringspolitiek, die in den laatsten tijd wordt gevoerd, meer hulp zal geven, waar die in de eerste plaats noodig is. Het komt vooral aan op den geest, waarin de hulp verleend wordt. In ieder geval: het bestaande tuindersgeslacht moet in stand gehouden worden en voor het op de been houden van de economisch-zwaksten is het noodig, dat de hulpverleeningen op den juis- ten tijd geschieden. Na de rede van den voorzitter had de be stuursverkiezing plaats, die tot resultaat had dat de aftredenden, de heeren C. Broesma, te Lutjebroek en C. Huigsloot, te Roelofarends- veen, werden herkozen. Vervolgens werden de voorstellen van be stuur en afdeelingen besproken. De vergade ring stemde in met de voorstellen van het bestuur tot bevordering van den export en tot verhooging der minimumprijzen. Deze moeten, zoo meent 't bestuur, op de groenten- en fruit veiling de kostprijzen meer nabijkomen. Ook een derde bestuursvoorstel, actie te voeren tegen de steunverleening naar dualiteit, had de instemming der vergadering. Na de pauze hield drs. Brakman, bedrijf s- consulent voor den landbouw in Noord-Hol land, een causerie over de vooruitzichten van den aardappel- en den tomatenteelt. Men zal blijven aandringen op verlaging der vaste lasten. De afd. Loosduinen stelde voor, volkstuin tjes boven de 10 roe te verbieden. Aan het bestuur werd tenslotte opgedragen van dit vraagstuk studie te maken. De geestelijk adviseur van den L. T. B., prof. Cleophas, hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat de levensbeschouwing, die de N. S. B. aan het Nederlandsche volk en in het bijzonder (vooral in den laatsten tijd) aan den boeren- en tuindersstand wil opdringen, lijnrecht tegenover de Katholieke beginselen staat. Tenslotte werd het praeadvies van het be stuur, waarin wordt toegezegd dat het bestuur voor 1937 een betere regeling voor teelt beperking en -overdracht zal bepleiten, aan genomen. KAMPIOEN OP DEN HOME-TRAINER. De Beverwij ksche Rennersclub „Kennemer- land" heeft Dinsdagavond de door haar ge organiseerde onderlinge wedstrijden om hét clubkampioenschap op den home-trainer voortgezet en geëindigd. Het kampioenschap werd met zeer klein verschil behaald door A. Duineveld. De vol ledige uitslag was 1. A. Duineveld (kam pioen) 2. D. Hoolwerf; 3. J. Bak; 4. Th. Pronk. B-klasse: 1. G. de Weers; 2. J. Leguit. C-klasse: 1. E. Tieleman; 2. J. Tieleman. Zondag a.s. zal „Kennemerland" een rit houden over 30 K.M., open voor alle klassen. EINDLES TUINBOUW-WINTERSCHOOL. De openbare eindles voor de leerlingen der tweede klasse der R. K. Tuinbouw-Winter- school alhier, die gewoonlijk aan het einde van den cursus wordt gegeven, is vastgesteld op Maandag 30 Maart des v.m. van 1012 uur in het schoolgebouw aan de Baanstraat. Aan het einde van deze les zullen tevens de einddiploma's aan de afgestudeerde leer lingen worden uitgereikt. BORGSTELLINGSFONDS. Dinsdagmiddag is in de bovenzaal van ..Suisse" een vergadering gehouden van het onlangs opgerichte Borgstellingsfonds. Onder :1e belangstellenden waren voornamelijk de bestuursleden van de middenstandsorganisa ties en van enkele tuindersvereenigingen. De heer De Groot, secretaris van het Fonds Velsen, heeft het doel en de werking van het fonds voor de belangstellenden uiteengezet. Na afloop van zijn inleiding, die wij reeds eerder in ons blad opnamen, werden ver scheidene vragen gesteld en uitvoerig be antwoord. HET 5e VOORSCHOT OP DEN TUINDERS- STEUN. In den loop van de volgende week zullen de Beverwij ksche veilingen het 5e voorschot op den tuinderssteun 1935 uitbetalen. Voor de Vereenigde Veilingen is het toegewezen bedrag f 9000 en voor de veiling Tuinders- belang f 2800. Bij de veiling „De Eendracht" was het juiste bedrag nog niet bekend. Ook in dit geval treedt weer de onvoldoen de steunverleening voor den tuinbouw in „Kennemerland" in het licht. In de eerste plaats is het bedrag zeer ontoereikend, want de som. die aan de Vereenigde Veilingen ir toegewezen zal onder 1000 inbrengers ver deeld moeten worden. Een ernstig nadeel is ook. dat van sommige artikelen de richt- en de minimumprijs samenvallen, zoodat b.v. voor doorgedraaide boonen slechts 3 cent per K.G. wordt betaald. Bovendien komt deze steun niet op een gunstig tijdstip, omdat in Kennemerland langzamerhand de jonge voorjaarsproducten weer aan de markt ver schijnen. In de Dinsdag gehouden vergade ring van aanvoerders der Vereenigde Veilin gen is ook over de steunverleening van ge dachten gewisseld. De organisaties zullen opnieuw de aandacht van de Groente- en Fruit-Centrale op de onvoldoende steunver leening vestigen. School wedstrijden H. V. B. Sedert 25 Februari zijn de inschrijvingen voor bovengenoemde wedstrijden geopend. Aan een 84-tal inrichtingen van onderwijs zijn uitnoodigingen verzonden. Gestadig komen thans de aanmeldingsfor mulieren binnen van de scholen; nummer één was ditmaal O.L.S. 43 (Corn. Houtmanschool) van het Weltevredenplein. A.s. Zaterdag 7 Maart wordt de aanmelding gesloten. We zijn benieuwd, of het record-aantal elftallen van het vorig jaar (132) nog zal worden overtroffen. Voor scheidsrechtersfuncties hebben zich nog niet veel liefhebbers ge meld; een tiental is natuurlijk veel te weinig. Alle aanmeldingen aan den secretaris der commissie: W. P. J. Ente, Van Nesstraat 39, Haarlem, De kwestie Ossietzky-Hamsun Het Nederlandsche Ossietzky-comité de Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. de Kunstenaarsbond voor Cultureele rechten en de Antifascistische Studentenbond, heeft in verband met het artikel, dat de Noorsche schrijver Knut Hamsun schreef toen bekend werd, dat Carl von Ossietzky voorgedragen werd voor den Nobelprijs, een schrijven aan Hamsun opgesteld, warin nadat herinnerd is aan de prachtige figuren in diens boeken, die met onwrik-baren moed blijven strijden >.m. wordt gezegd: „Welnu, één van die zeldzame gave figuren was en is Carl von Ossietzky, die in een tijd, dat andere strijders voor den vrede moede loos werden en een aarzelende houding aan namen, met ongekenden moed de machinaties der machthebbers onthulde, die den vrede in gevaar brachten. Naturulijk moest deze man het eerst het slachtoffer worden van een bewind, dat bij monde van zijn eerste re presentanten den oorlog als de heilgste zaak der menschheid beschouwt. En waar hij nu bijna drie jaar in een concentratiekamp zit. waar hem vrijwel geen enkele vernedering bespaard blijft, hebt gij den euvelen moed hem in zijn gevangenis te bespotten. Het hooge woord dient uitgesproken, een dergelijk philisterdom ontmoetten zelfs uw helden niet in de maatschappij, waarin ze streden en vaak glorierijk te gronde gingen. Hun schep per is in zijn laatste uiting nog ver beneden het peil gebleven, waarop hij zijn gehoonde kleinburgers plaatste". Tot de onderteekenaars behooren: Mevr. Esther de Boer—van Rijk, Prof. Mr. W. A. Bonger, Kees van Bruggen, Mevr. A. van GoghKaulbach, Ds. J. A. Th. Hugenholtz (Herv. predikant), A. M. de Jong, Ds. A. van der Heide (Voorburg), Bernard Person (Jour nalist), Mevr. H. Roland Holstvan der Schaik, S. van Praag, Dr. J. M. Romein (Jan Romein), Mevr. Dr. A. H. M. RomeinVer schoor. Jhr. Dr. Nico van Suchtelen, W. H. C. Tenhneff (Docent Rijks-universiteit- Utrecht) Flor is Vos, Drs. G. Westmijse, Marie C. van Zeggelen. Dame op de N. Gracht een taschje ontrukt. Dader auto gevlucht. C. J. Roermeester. t Te'S-Gravenhage is, naar „Het Vaderland" meldt, C. J. Roermeester, overleden, de nestor der Nederlandsche kunstschilders. Hij was in 1844 geboren en dus even oud als Willem Maris zou geweest zijn, onder wiens invloed hij stond. Hij heeft een rustelooze jeugd gekend, die hem ook naar Parijs en New-York bracht, maar na zijn studie aan de Haagsche Academie werd hij een van de vele landschapschilders uit de school die de Marissen en Weissen'bruch als de leidende meesters had. Op klaarlichten dag is Dinsdagmid dag aan een 48-jarige dame op de Nieuwe Gracht een taschje met geld ontrukt door een jongen man, die in een auto wist te vluchten. v De dame was even twaalf uur in het bijkan toor van de Incasso Bank in de Kruisstraat geweest en terwijl zij aan een der loketten werd geholpen, kwam een man binnen, die naar den koers van de Mark informeerde, daarna nog even bleef talmen en tegelijk met de dame het kantoor verliet. Toen zij te 12.20 uur op de Nieuwe Gracht ter hoogte van perceel 60 liep, stopte vlak naast haar een beige- kleurige auto, waarin twee mannen zaten. Eén daarvan stapte uit den wagen, ontrukte de dame haar taschje en sprong weer in de auto, welke met groote snelheid wegreed. Hoewel de dame hevig geschrokken was, wist zij nog het nummer van de auto op te nemen. Ook had zij gezien, dat de dader van den brutalen roof de man was, die tegelijk met haar in het kantoor van de Incasso Bank was geweest. Te kwart voor één deed zij van het gebeurde aangifte bij de politie. Bij onderzoek bleek het nummer van de auto aan een inwoner van Den Haag te behooren, zoodat de Haagsche politie gewaarschuwd werd. De eigenaar van het bewuste nummer bezat evenwel geen auto, wel een motorfiets. Hij bleek met den straatroof niets te maken te hebben. De auto van de daders was dus blijkbaar van een valsch nummer voorzien. De dame kon een vrij nauwkeurig signale ment van den dader geven, dat nog in den loop van den avond per politieradio is omgeroepen. De dader is een ongeveer 28-jarige man van slank postuur, met licht blond haar en bleeke gelaatskleur. Hij droeg een donkerblauwe overjas en had een slordig, ongunstig voor komen. Hij was blootshoofds. De auto had een modern stroomlijn-model en droeg het num- men HZ 28416. Wat er in de tasch zat. De inhoud van de tasch bedroeg f156, be staande uit vijf bankbiljetten van f25, drie biljetten van f 10 en een gulden, verder een blauwe damesportemonnaie met overslag en knipsluiting en drie vakjes, inhouden de f 6,98, twee spaarbankboekjes van de Nutsspaarbank ten name van J. E. M. Goetz en aan toonder, met een tegoed van ruim f 2000 en tusschen twee- en driehonderd gulden; twee girobiljetten aan de Stichting tot Woningverbetering en een aan Grippeling, Keizersgracht 196, te Amsterdam; een tienrittenkaart en een stamkaart met foto van de N.Z.H.T.M., twee a drie zakdoeken, een huissluetel, Lipsmodel merk B.K.S. en een reep chocolade. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt opsporing en aanhouding van den dader en in beslagneming van het ontvreemde. Aan hen, die den roof gezien hebben wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlich tingen aan het politiebureau Smedestraat, af- deeling recherche, te willen melden. Aan het bureau hebben zich eenige burgers gemeld, die eveneens een vrij nauwkeurig sig nalement van den dader wisten te geven. De Nutsspaarbank is onmiddellijk van den diefstal der beide spaarbankboekjes in kennis gesteld. WOENSDAG 4 MAART ~T De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind. 4an„n„, lijk veranderlijk, later uit in richtingenAanvankelijk opklarend weinig of geen regen. Later weer to mende bewolking met toenemende op regen. Iets kouder des nachts rw® dag iets zachter. t€r- BAROMETERSTAND Hoogste 766.7 m.M. te Scirna. Laagste 727.2 m.M. te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging vooruit. 40? 35 F, Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Donderdag v.m. 1.42 uurn.m. 1.53 Vrijdag v.m. 2.23 uur; n.m. 2.36 ut Zaterdag v.m. 3.00 uur; n.m, 3.03 Vijf dooden bij auto-ongel^, Auto in Stadsgracht te Sneek gereden UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit van 2 Maart is met ingang van 20 Maart benoemd tot burgemeester dei- gemeente Opmeer en Spanbroek, H. J. M. Keyzer. De relletjes in Duindorp. Mishandelingszaken voor Haagsche rechtbank behandeld. De Haagsche rechtbank behandelde Dins dag de zaken, die in verband staan met de ernstige ongeregeldheden, welke zich in den avond van 26 Juli van het vorige jaar in Duindorp hebben voorgedaan. Tijdens een colportagetocht, door N.S.B.'ers ondernomen, zijn deze met bewoners van Duindorp slaags geraakt, hetgeen leidde tot een vervolging van twee hunner, den 27-jarigen monteur A. J. v. d. M. en den 27-jarigen gymnastiek- leeraar N. P. B. Beiden waren de woning van Plug in de Plevierstraat binnengedrongen en hebben daar in het portaal het huisraad ver nield en de vrouw mishandeld.Voorts was een vervolging ingesteld tegen deze vrouw we gens beleediging van N.S.B.'ers op 18 Novem ber 1935 en tegen haar zoon D. P. en zekeren L. v. D. wegens mishandeling. Aanvankelijk zouden deze zaken dienen voor den politie rechter, doch met het oog op het groote aan tal getuigen heeft deze de behandeling naar de meervoudige kamer der rechtbank ver wezen. Als eerste zaak werd behandeld die van mej. P. echtgenoote van v. d. H. Verdachte staat terecht, omdat zij tot eenige N.S.B.'ers heeft gezegd „Moordenaars en kinderver krachters". Eenige N.S.B.'ers legden bezwa rende verklaringen af. Op een vraag van den verdediger, mr. Tj. Mobach, verklaarde een hunner nog dat hij verdachte van te vo ren nimmer had gezien. Als getuige a de charge is gehoord een groentenboer, die zeide dat de N.S.B.'ers de menschen hadden opge hitst. Na getuigenverhoor eischte deofficier van Justitie een gevangenisstraf van 14 dagen. Mishandeling. Vervolgens stond terecht de los-werkman L. van D„ die op 18 November, den N.S.B.-er A. J. v. d. Mey zou hebben mishandeld. De officier van Justitie, meende, dat ver dachte eerst v. d. Mey heeft mishandeld, voor dat deze met een steen sloeg. Wat de strafmaat betreft, hield spr. reke ning met een vroegere veroordeeling van ver dachte, en hij vorderde veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. Na de pauze stonden allereerst terecht de verdachten van der M. en B. wegens mishan deling van mej. P., gepleegd op 26 Juli 1935 in de woning van mej. P. in de Pluvierstraat. De officier van Justitie vroeg vrijspraak. De laatste zaak betrof een mishandeling door den zoon P. Tegen dezen verdachte is f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. BRITSCH JOURNALIST WEGENS LASTER VAN HITLER VEROORDEELD. ALEXANDRIë, 3 Maart (Reuter). De journalist Maurice Fargeon is wegens het schrijven van een artikel, dat beleedigend was voor Hitier, veroordeeld. Fargeon bekende de schrijver van het bewuste artikel te zijn, doch voerde te zijner verdediging aan, dat het een antwoord was op een antisemietisch ar tikel, gepubliceerd door de Duitsche kolonie te Kaïro, alsmede op een artikel van de hand van een Egyptenaar. Onmiddellijke hulp bleek toch nog te laaf te komen, In den afgeloopen nacht te om streeks twaalf uur zouden 5 per sonen uit Leeuwarden, vier heeren en een dame, die het café Reen aan het Martiniplein te Sneek hadden be zocht, per auto huiswaarts keeren. Waarschijnlijk door de mist misleid en mede tengevolge van onbekend heid met den weg, is de chauffeur in de stadsgracht aan dat plein ge reden. De stadsgracht is daar ter plaatse zeer "diep, zoodat de wagen onmiddellijk geheel onder water ver dween. Een hoofdagent van politie, die het ongeluk bemerkte, riep direct asssistentie in. Met medewerking van vier agenten slaagde men er na zeer veel moeite en groote inspanning in de auto aan de bovenzijde te ope nen. Door deze opening wist men de vijf inzittenden naar boven te bren gen. Zij werden naar het in de on middellijke nabijheid gelegen politie bureau vervoerd, waar een zestal in middels gewaarschuwde doktoren met zuurstof-apparaten trachtten de le vensgeesten op te wékken, evenwel zonder resultaat. De namen van de omgekomenen zijn: De caféhouder Hempenius met echtgenoote, De Vries* Oosterhof en Jansen, allen wonende te Leeuwarden. Nader vernemen wij nog: De inzittenden van de auto, een gesloten wagen, hadden een uitstapje gemaakt naar Sneek. Daar zijn, naar het onderzoek heeft uitge wezen, twee café's bezocht, het laatst, dat van den heer Reen aan het Martiniplein. Toen de auto van dit café wegreed, zag de hoofd agent, die op de stoep van het naast het cafe gelegen politiebureau stond, dat de wagen regelrecht op de gracht toereed en even later over den rand in het water verdween. On middellijk maakte hij alarm, waarna hij zich naar de onheilsplek begaf en met behulp van eenige agenten, die hem onmiddellijk na net alarmsignaal waren gevolgd, pogingen deed de inzittenden van den geheel onder de op pervlakte van de ter plaatse zeer diepe stads gracht verdwenen wagen uit hun benarde po sitie te bevrijden. Terwijl mede eenige ach in de nabijheid bevindende burgers te hulp w-aren geroepen, werd getracht het portier van den wagen te openen, hetgeen na eenige moeite gelukte. Ook slaagde men er in, de kap van oen wagen open te scheuren, doch dit werk nam, gehandicapt als men was door de duisternis, eenigen tijd in beslag, zoodat na ongeveer een kwartier het eerste der slachtoffers op den wal was gebracht. Via het portier en de geopende kap wëraen hierna ook de anderen een voor een bevrijd, Ofschoon de inmiddels gewaarschuwde dos- toren geruimen tijd bezig waren met aanwen ding van zuurstof te trachten de levensgees ten bij de slachtoffers op te wekken, mocw hun dit bij geen van hen gelukken. Vermoedelijk heeft de heer Jansen de auto bestuurd. In den loop van den nacht is w wagen met behulp van een kraanwagen ge* licht. AGENDA TE HAARLEM. Heden: WOENSDAG. 4 MAART Schouwburg Jansweg: „Lachen is troef 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De student van Praag" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Let's Live Tomgni met Lilian Harvey. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Lichte Cavalerie", Op h« tooneel: „Perko", het muzikale raadsel. 2.111, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een Midzomernacht- droom". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 5 MAART Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette „Wien, Wien nur Du allein". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Lachen is troef. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. ji

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6