Voedt de ouders op! Griezel-experiment van de B.B.C. r-rier ®ezond normaal kind groeit uit zijn w !ren De een groeit wat sneller, de ander t langzamer maar op den duur worden de Eren tekort, te nauw. te krap en dan krij- 7ii behoefte aan iets dat ruimer en wij- fen en <rooter is tot zij volwassen zijn en de tfiren'van volwassenen dragen. t der ^ezond normaal kind gevoelt bewust /^bewust zijn opvoeding zoolang deze nog f voitooid is min of meer als een dwang- dw.z. als een belemmering van zijn sriontane persoonlijke wenschen en daden- ^ooi' geestelijk groeit het eene kind sneller het andere maar voor allen zonder on- Sscheid komt het oogenblik dat zij behoefte ?Hi*en aan hetgeen wij maar zullen noémen: e n «rootere maat van dwangbuis. De meeste neders hebben zoo haar eigen ideeën over haar eigen toepassing van het begrip op deden en aan dat begrip houden zij door de n he envast met een taaie vasthoudend- £d wars van alle soepelheid. Leven is vallen en opstaan sterven en opnieuw geboren worden en opvoeden is niet ^nfware opvoeding is een vernieuwing we- dprziids een constante groei niet alleen van het kind maar evenzeer van de opvoeders die met ruimen levensblik ver over de gren en van de gezinsbeslotenheid heen oog heb ben voor de belangen der maatschappij en die hun kind niet enkel en alleen zien als een onderdeel van het eigen gezin maar tevens daarbij en daarenboven als toekomstig staatsburger. Er zijn ambacht- en vakscholen voor de vervaardiging van schier ieder gebruiks voorwerp. Geen sterveling zal eraan denken, zoo al niet uit gemeenschapsbelang, dan toch uit welbegrepen eigenbelang een halfvol- tooid minderwaardig product ter markt te ^Maar1 duizenden wagen het half voltooid, minderwaardig menschenmateriaal op de maatschappij los te laten en het komt geen oo^enbUk bij hen op, dat zij hierdoor mede schuldig zijn aan de verwording van de ge meenschap waarvan zij zoo graag hoofd schuddend meepraten. De groote menschelijke paedagoog Jan Ligthart, heeft gezegd: De opvoeders moeten beginnen bij zichzelf; en dit is wat zoo heel veel ouders en opvoeders over het hoofd zier., omdat hun gansche aandacht is geconcen treerd op het kind: niet alleen het kind moet verschillende stadia doorloopen, ook de op voeding, d.w.z. de opvoeder moet boven zijn aanvangssysteem uitgroeien en zich geleide lijk aanpassen aan de nieuwe behoeften van elke volgende phase. Opvoeden is méér dan de veelomvattende taak van klaarmaken voor de maatschappij opvoeden is de alles omvattende taak van klaarmaken voor het leven. Een flink staats burger zijn is goed, een goed mensch zijn is beter. Dat het onderscheid hiertusschen veel te weinig wordt aangevoeld, blijkt uit de vol gende" definities door moderne huisvrouwen alle moeders Van twee of meer kinderen van 10—25 jaar gegeven: Opvoeden is leiding geven bij de groei. Opvoeden is: de kinderen klaar maken voor hun plaats in de maatschappij. Opvoeden is: weerbaar maken en zelfstan dig. Opvoeden is: kinderen bij alles was het leven biedt, terzijde staan, steunen en on derwijzen, opdat ze, eenmaal volwassen, door deze voorbereiding gegroeid zullen zijn tot zelfstandige menschen, in staat hun eigen leven te leven. Opvoeden is: geduld hebben, desillusies te boven komen en vol moed weer opnieuw be ginnen; zichzelf wegcijferen; zelfstandigheid aankweeken ook al streelt grootere aan- en afhankelijkheid onze ij delheid en onze moe dertrots. Het bezield zijn van goeden wil zonder meer is niet voldoende. Daar komt o.m. nog het besef bij dat, na hetgeen men gewoonlijk de opvoeding pleegt te noemen, nog een tweede phase aanbreekt, die de vervolg opvoeding omvat. Onder die vervolg opvoeding verstaan wij het klaarmaken van het jonge individu voor het moeilijkste ambt van alles: het ambt van mensch zijn in de hoogste en volste beteeke- nis. Neen het is niet waar, dat dit reeds in de prille jeugdjaren is geschied: hoogstens kunnen wij in die eerste en vroege periode den grond bereiden door prophylactisch te werk te gaan. Prophylactisch is voor-komend: voorkomen is beter dan genezen en waar de opvoedkunde vroeger voornamelijk gericht was oP het straf, fen van het bedreven kwaad als afschrikwek kend voorbeeld, daar streeft de nieuwe peada- gogie naar het voorkomen van de straf of laakbare handeling. De hierdoor verkregen resultaten hoewel uiteindelijk veelal uiter lijk gelijk staan oneindig hooger, omdat zij het kwaad aantasten van binnen uit en niet van buiten af. De opvoeding van de achttien of negentien jarigen heet voltooid, al ontbreekt er nog veel aan zijn kennis. ....Verbeeld je., dat ik die groote jongens nu nog zou moeten opvoeden! Menig moeder lacht bij het idee alleen al. Als ze op hun negentiende of twintig ste jaar nog niet opgevoed zijn zullen ze het wel nooit wordenmeent een ander. Je kunt niet aan het opvoeden blij ven.... als ze van school af zijn is het wel letjes. ...Als ze van school zijn, dan kan hun op voeding toch zeker voltooid heetenbe-1 weert een derde. De ouders die zoo spreken zijn volkomen onkundig van de behoefte van hun kind aan dè grootere maat van het dwangbuis] e. WatOp twintig jaar nog belemering? Op twintig jaar nog de inperkende begrenzing van opvoeding? Wanneer zullen zij dan einde lijk op eigen beenen kunnen staan? Zij, die zoo spreken, geven het bewijs dat voor hen opvoeden van schier volwassenen synoniem is met opvoeden van kinderen. Voor hen bestaat er maar één soort op voeden: verbieden, terechtwijzen en aanspo ren en ieder die met de rijpere jeugd in voort durend en nauw contact is geweest gedurende langeren tijd, weet uit ervaring, hoe juist dit verbieden, dit terechtwijzen en aansporen als een wig werkt op het gezinsverband hoe de jonge menschen geprikkeld geïrriteerd, ver ongelijkt zich afwenden. Misduidend de goedbedoelde inmenging voor hun welzijn afkeerig van de toenadering Pogingen der ouders, die niet bgrijpen waarom hun opvoedingssysteem dat steeds zoo glad en feilloos werkte, plotseling faalt. Voedt de ouders op, zeide Jan LigthaTt en hij wist heel goed wat hij zeide. Opvoeding beteekent zoo heel veel meer dan nette-tafelmanieren en niet-vloekenOpvoe- 601 in den ruimsten zin beteekent; klaar ma- ken voor het leven, paraat maken en weer baar. Dus: opbouwend werk verrichten aan de toekomstige generatie. En dit opbouwen, is dit niet een soort hemelsche gaven, die tege lijk met onzen goeden wil en met ons jeugdig enthousiasme in ons liefdevol hart omhoog schiet, zoodra wij ons ouders mogen noemen? Als je ervoor staat dan gaat het van zelf. sprak de jonge onervaren huisvrouw met beminnelijk optimisme en zij liet de eene helft van het diner aanbranden en de andere helft kwam ongaar op tafel, alleen het fruit was goed want daaraan had zij niets kunnen bederven, Met opvoeden gaat het precies zóó: onvoorbereide pogingen die niet berusten op degelijke en ernstige studie, hebben gewoon lijk een „ongenietbaar" resultaat ten gevolge, terwijl datgene wat aan onze welwillende doch verkeerde bemoeiingen ontsnapte, vaak het eenige resultaat blijkt te zijn! Wanneer wij ouders ons het hoofd breken over „opvoeden", dan gaan onze gedachten als vanzelf naar zwaarwichtige en ernstige problemen, naar onopgeloste moeilijkheden en diepzinnige vraagstukken. Wij zoeken het te ver. Hiermede wordt geenszins bedoeld, dat de ernstige en ingewikkelde problemen nooit aan de beurt moeten komen komen. Maar de gewone, de heel gewone dage- lijksche dingen, hechten wij daaraan wel ge noeg belang? Het leven wordt gevormd door een onafzienbare aaneenschakeling van schijnbare futiliteiten en elk van deze futili teiten kan het beginpunt zijn van een nieuwe reeks. Aan ons ouders de beslissing (tenminste voor een groot gedeelte) in welke richting deze nieuwe dadenreeks zal leiden. Het begrip opvoeden heeft zich in den loop der jaren gewijzigd; het is als het ware meegegroeid met den vorm van het gezins leven, dat op andere leest is geschoeid dan een kwarteeuw geleden. Deze nieuwe vorm van gezinsleven is nog geen feit, het is nog slechts een embryonaal groeiend toekomstbeeld, waarvan de invloed echter al duidelijker merkbaar is. Het verschil tusschen het oude en het nieuwe gezinsleven ligt voornamelijk in de andere verhouding van het hedendaagsche gezin tot de gemeenteschap. In het ouderwetsche gezin, waar een onbe- krr- :n gedachtenwisseling tot de onmoge- J'"' 'en behoorde, kon geen algeheele inner- 1 enheid heerschen, omdat men zich niet verbonden voelde in gelijken geestesgroei; van geestelijke saamhoorigheid kon geen sprake zijn. Men zag toen (wij spreken van 1860 tot 1900) in het kind een hulpeloos wezen, voor wiens slechts plichten, doch geen rechten waren weggelegd. Toen ontdekte men het recht van den jeugdigen mensc1- op een eigen persoonlijk heid en ziedaar: x Eeuw van het kind was geboren ende schaal sloeg over naar de andere zijde en men begon naar hartelust te dweepen en te overdrijven. Die dwaze periode zijn we nu gelukkig weer te boven en we mogen de gegronde hoop koesteren, dat de hedendaagsche paedagogen den juisten middenkoers zullen weten te houden. Wij kunnen de hedendaagsche ouders, die het ernstig met hun ouderplicht meenen, in drie categorieën verdeelen: zij, die-niets-van dien-modernen-onzin-moeten hebben en hun kinderen het recht zichzelf te zijn blijven ont zeggen; zij, die het moderne in beginsel aan vaarden, maar feitelijk niet weten, hoe zij ermee aanmoeten en zij, die meenend in den modernen geest te handelen, de tucht verslap pen en het uiterlijk gezag verminderen, zon der er iets voor in de plaats te stellen. En dit is o.i. de kern van het probleem: wij houden vrij plotseling op met opvoeden en wij geven er niets voor in de plaats. Het kleedingstuk dat te klein werd, wordt terzijde gelegd, maar wij hebben niet gezorgd dat er een nieuw en grooter klaar ligt. En onze groote jongens en meisjes met hun zelfverzekerd air, met hun branie-achtige zelfstandigheid en hun luidruchtige onver schilligheid, zij hebben onzen steun en onze hulp nog zoo noodig. Zij zijn o zoo knap in wiskunde, in sport, literatuur en politiek maar tegenover de practische toepassing van al het vele, dat zij weten of meenen te weten, staan zij vrijwel machteloos. Hun opvoeding stuurde aan op zooveel mo gelijk parate kennis, jarenlang hebben zij ge blokt, om zooveel mogelijk feitenmateriaal te verzamelen, maar niemand leerde hen om mensch te zijn, een volwaardig, evenwichtig mensch, zich bewust van zijn verantwoorde lijkheid als individu tegenover de massa. Daarvoor was geen tijd daarvoor was geen gelegenheid en toen het jonge individu, klaargestoomd, gereed voor den strijd om het bestaan, met een zekerheid, die hij allerminst voelde en een onvershcilligheid, die zijn angst om emotie te toonen moest verbergen, einde lijk op eigen beenen stond toen dacht nie mand eraan dat er hier nog iets zou zijn op te voeden. Als de elementaire eigenlyke opvoeding, de opleiding voor een toekomstig beroep, voltooid is, begint die andere opvoeding, die zooveel moeilijker, zooveel ingrijpender en zooveel subtieler is, omdat zij te maken heeft met de werkelijke doelstelling van het leven, de gees telijke en zedelijke groei die voert tot de in nerlijke tevredenheid, die de sleutel is tot alle geluk. Pestalozzi heeft het al gezegd: eerst beleven; dan benoemen'; eerst handelen; dan reflectie, eerst gewenning en leven daarna eerst, leer en abstractie. De drie stadia, die de ware opvoeding, wel ke geestesontwikkeling en niet parate kennis zonder meer als uiteindelijk doel stelt, door loopt zijn: onbewust gevoel klare kennis zuivere moraliteit. In alle drie phasen heeft het kind onze hulp en leiding noodig. De klare kennis koopen wij van bevoegde leerkrachten en wanneer die terugtreden uit het leven van ons kind, dan zijn wij ouders en opvoeders wederom aan de beurt om het bouw werk te voltooien. Dan wacht ons een mooie en verheven taak, als de fundamenten zijn gelegd, een taak waarvoor wij ons hebben kunnen bekwamen en toerusten gedurende de lange jaren van de tweede periode. Helaas hoeveel ouders en opvoeders ko men nooit aan den afbouw van de opvoeding hunner kinderen toe? Het kind heeft al zooveel moeten leeren. Nu is het genoeg, zeggen zij en zij verwarren on bewust het verwerven van beroepsvaardigheid met het veroveren van een zielsinhoud. Woorden zonder inhoud kennis zonder vaardigheden, een leer en een weten, die bui ten het leven staan, dat is zooals Pestalozzi zegt misschien het vreeselijkste geschenk, dat, een vijandelijke geest aan het tijdperk dat hij beleeft heeft gebracht. Welk een ver-vooruitzienden blik bezat Jan Ligthart toen hij zeide: voedt de ouders op! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Overdracht van Het vloot- commando in Ned.-Indië. BATAVIA, 3 Maart (Aneta). De over dracht van het vlootcommando in Ned. Indië had hedenmorgen plaats onder een grijze, re genachtige lucht in tegenwoordigheid van het Ned. Indische eskader. Te ongeveer kwart voor negen begaven zich vice-admiraal Van Duim, de aftredende vlootcommandant en schout-bij-nacht Ferwerda, de nieuwe func- tionnaris, vergezeld van den chef van den marinestaf en den adjudant luitenant-ter-zee Burghard in de admiraalssloep naar het vlag- geschip. Men voer langs de schepen van de gouvernementsmarine en het Ned.-Indisch es kader, waarvan de bemanning op het dek stond aangetreden en de voorgeschreven eer bewijzen bracht. Te circa negen uur had aan boord van de Sumatra de plechtige overdracht plaats in tegenwoordigheid van den eskadron commandant, de divisiecommandanten en an dere officieren. Hierna werd van het flottille- vaartuig Soemba eerst een serie van 15 en vervolgens een serie van 13 saluutschoten ge lost. Onder het gebulder der kanonnen legde vice-admiraal van Duim het vlootcommando neer. In zijn overdrachtsrede bracht hij in her innering, hetgeen hij had uitgesproken bij de aanvaarding van het vlootcommando, waarbij hij duidde op de toen bestaande onzekere po litieke toestanden. Helaas is sedert daarin geen verandering gekomen. Integendeel, on der deze omstandigheden dringt zich steeds sterker de noodzakelijkheid op om te zorgen dat, moge zulks soms noodig zijn, onze weer macht steeds in staat zij de eer en de be langen van het koninkrijk te handhaven. De nieuwe vlootcommandant schout-bij - nacht Ferwerda richtte eenige afscheidswoor den namens het personeel van de militaire diensten tot vice-admiraal Van Duim. Hoe zorgelijk de toestand dikwijls moge zijn, wij moeten ons toch verheugen over het feit, dat de meening veld wint, dat Nederland zoo pa raat mogelijk behoort te zijn om de dreigende gevaren succesvol het hoofd te kunnen bieden. De opbouw van de marine dient met ernst ter hand te worden genomen. Voor spr. is het een voorrecht in zulk een tijd het commando over te netnen. Daarna verlieten vice-admiraal Van Duim en schout-bij-nacht Ferwerda tegelij kertijd het vlaggeschip Hr. Ms. kruiser Su matra, terwijl de Sumatra 15 schoten loste. De afgetreden vlootvoogd en de nieuwe functio naris begaven zich vervolgens in de admiraals sloep naar het gouvemementsstoomschip Zui- dei'kruis, waar de vice-admiraal afscheid nam van de gouvernementsmarine. Van de in de haven liggende schepen en van den wal werd de plechtigheid, die zich op het water had af gespeeld, met belangstelling gevolg. Tenslotte droeg vice-admiraal van Duim te half elf de leiding van het departement over in het bij zijn van het geheele civiele personeel. De es kadercommandant overhandigde na de offi- fieele wisseling op het vlaggeschip namens de officieren aan vice-admiraal Van Duim een commandovlag met drie sterren. De eskader commandant huldigde den afgetreden vloot voogd bij zijn afscheid na een periode van 36 jaar in dienst van de koningin. Hij sprak de hoop uit dat de vice-admiraal bij den aanblik van de aangeboden vlag zich de glanspunten van zijn carrière zou gedenken gelijk ook het deel der vloot, dat in indië blijft de gedach ten aan hem zou bewaren. Hierop dankte vice- admiraal Van Duim. Hij betoogde, zich bevin dende op het dek van het oorlogsvlaggeschip, duidelijk te gevoelen, hoezeer de plaats van allen, die op de vloot dienen, hoezeer de plaats van den zeeman op zee is, waar hij zijn trai ning ontving en aldus de gevechtskracht ver hoogt. Tijdens het bezoek van de Zuiderkruis gewaagden vice-admiraal Van Duim en de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer Braat, achtei'eenvolgens van de samenwer king en de bereidheid tot het leveren van topprestaties bij de gouvernements- en ko ninklijke marine. De plechtigheid vond plaats binnen een tijds verloop van twee uur en werd gekenmerkt door een soberheid en correctheid, die uiteraard al leen mogelijk was door een treffende demon stratie van discipline, waardoor de indruk van deze overdracht bijzonder imponeerde. Bespreking over nieuw vloot- verdrag tusschen Engeland en Duitschland. Havas meldt uit Berlijn: Hitler is uit Beieren naar Berlijn teruggekeerd, waar hij een belangrijke geheime conferentie, die 111 de Kanselarij werd gehouden, heeft gepresi deerd. Volgens bevoegde kringen werd in deze bijeenkomst van hoofden van betrokken de partementen een nieuw vlootverdrag met Engeland besproken. Aan de bijeenkomst- werd oa. deelgenomen door Von Blomberg, generaal von Fritsch, admiraal Raeder, Goering en von Ribbentrop. De vergadering duurde tot laat in den avond en na afloop werd geen communiqué gepubliceerd. Nader wordt te Londen bekend, dat de Duitsche gezantschapsraad, vorst Bismarck Zaterdag den Engelschen minister van buiten landsche zaken. Eden medegedeeld heeft dat Duitschland in principe bereid is onder handelingen te voeren over een zoodanige aanvulling op de basis van het kwalitatieve accoord, dat op de huidige vlootconferentie bereikt zou worden. Er bestaat echter over eenstemming over, dat deze besprekingen aangegaan worden onder voorwaarde, dat een dergelijk bilateraal, kwalitatief verdrag tusschen Engeland en Rusland gesloten zal worden. Vermoedelijke zetelverdeeling in de Spaansche Cortes. Links 263 van de 473 zetels. MADRID. 3 Maart (Reuter). Hoewel het ministerie van binnenlandsche zaken nog niet de officieele lijst heeft gepubliceerd, maakt Havas uit de laatste berichten, die dit agentschap van verschillende corresponden ten heeft ontvangen, op. dat de zetels in de Cortes, die 16 Maart geopend zullen worden, en waarin 473 afgevaardigden zitting zullen hebben, als volgt verdeeld zullen zijn: Rechtsche partijen 135 zetels, waarvan de Ceda 99 en de traditionalisten 11. Centrumpartijen 65 zetels, waarvan de Agrariërs 14 en de Centrumpartij van Portela Valladares 15. Linksche partijen 263 zetels, waarvan de republikeinsche unie 29, de links-republikei nen 85, socialisten 94 en de communisten 14. Hierbij komen nog 10 Baskische nationalis ten. Engelsche pers verwacht weinig succes van de bemiddelings poging. Verrassing over den gang van zaken in Frankrijk. LONDEN, 3 Maart. (A. N. P.) Bij haar be spreking van de bijeenkomst van de commis sie van achttien te Genève is de pers niet bij zonder optimistisch ten aanzien van een even- tueele bemiddelingspoging. De bladen achten de afkondiging van een petroleumembargo vrijwel zeker, indien een nieuwe bemiddelings poging zou mislukken. Volgens Ward Price, den specialen correspondent van de Daily Mail, is het vooi'stel van Flandin, dat van daag door de commissie van dertien zal wor den besproken, van den volgenden inhoud: Italië en Abessynië zullen worden uitgenoo- digd binnen 48 uur den Volkenbond mede te deelen, of zij bereid zijn aan een vreedzame regeling op de basis van den status quo mede te werken. Deze mededeeling van Ward Price is niet van andere zijde bevestigd. PARIJS, 3 Maart (A. N. P De Fransohe pers is volkomen verrast door de wending, die de zaken te Genève hebben genomen. Zelfs de best-Ingelichte correspondenten hebben blijkbaar geen vermoeden gehad van het feit. dat een beroep op de commissie van dertien zou worden gedaan. De bladen, die Italië wel willend gezind zijn, vreezen dat een verzoe ningspoging met op den achtergrond de be dreiging van een embargo Italië zou kunnen dwingen tot het verlaten van den Volkenbond en een nieuwe situatie zou kunnen schepen in de Oostenrijksche kwestie en 't Locarno-pro- bleem. De bladen der linkerzijde daarentegen juichen de beslissing van Genève toe en eischen opnieuw de toepassing van het em bargo. Witboek over Engeland's bewapening thans gepubliceerd LONDEN, 3 Maart. Het hedenmorgen door de regeering gepubliceerde Witboek geeft al lereerst een overzicht van den toestand der laatste jaren op bewapeningsgebied. Het be spreekt vervolgens de noodzaak de verdedi gingsmiddelen te herzien, teneinde het land te beveiligen tegen een aanval van vreemde mogendheid, doch tevens om het land in staat te stellen, zijn rol te vervullen bij de nakoming der internationale verplichtingen door gemeenschappelijk optreden. Het Witboek wijst verder op de verant- wooi-delijkheid van Engeland tegenover de geheele wereld, die het land niet toestaat, zijn strijdkrachten bij zijn kusten te concen- treeren, waarvan als voorbeeld het Ita- liaansch-Abessynisch conflict wordt ge noemd, en voorts vestigt het de aandacht op de versterking" der bewapening in andere landen. Het document zet voorts de redenen uit een, waarom Engeland in verband met het Italiaansch-Abessynisch conflict vooi*zorgs- maatregelen in de Middellandsche Zee en Roode Zee heeft genomen, o.a. de „heftige en dreigende propaganda", die Italië tegen En geland heeft gevoerd, die in Aug. de moge lijkheid van een incident, dat tot uitbreiding van het conflict zou kunnen leiden, niet uit gesloten deed zijn. Zijn vroegere verloofde ver moord. Veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. DEN HAAG. 3 Maart (A.NP.) De Haag- sche rechtbank heeft4 uitspraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen slagersknecht P. N de R„ tegen wien op 18 Februari j.l. door het O.M. 14 jaar gevangenisstraf is geëischt wegens moord op zijn gewezen verloofde, de 22-jarige H. van der Kaai. gepleegd in den ochtend van 7 October op de Juliana van Stolberglaan. Hij heeft het meisje na een korte woordenwisse ling met een mes in de linkerborst gestoken. De rechtbank sprak verdachte vrij van den hem ten laste gelegden moord, verklaarde hem schuldig aan doodslag en verooi'deelde ver dachte, met verwerping van het oordeel van deskundigen hem volledig toerekenbaar ach tend, tot 12 jaar gevangenisstraf. WOENSDAG 4 M ASRT 1936 Uitzending uit een spookhuis. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Men heeft in Engeland een zwak voor spo ken en spokende huizen. De B.B.C. gaat er aan toegeven door op 10 Maart microfoons op te stellen in een oud huis. waar het heet te spoken. Luisteraars die belangstellen in het spook kunneix dan hooren wat het doet en óf het wat doet. Het huis heet Dean Manor en het ligt in eenzaam land ergens in den wijden omtrek van Canterbury in Kent. Het is een van de oudste en eenzaamste huizen van het land. Men zegt, dat het dateert van de zevende eeuw, hoewel het in de tiende en in de twaalfde eeuw bijixa geheel verbouwd werd. Simon de Meopham, die aartsbisschop van Canterbury was van 1327 tot 1333 was er geboren. Deze aartbisschop kwam gewelddadig aan zijn einde. Volgens plaatselijke historie moeten er door de eeuwen heen veel ver schrikkelijke dingen binixen de muren van Dean Manor zijn voorgevallen. Er is een dichtgemetselde kelder in, waarvan men vreest, dat hij griezelige getuigenissen be vat van Middeieeuwsche wreedheid. Het spook dat de B.B.C. voor de microfoon wil brengen, heet uit den wijnkelder te komen. De wijnkel der is goed voorzien en indien het spook niet. verschijnt kunnen de mannen van de B.B.C. zich troosten met geestrijke dranken van hoog gehalte. De dorpelingen hebben juist verklaard, dat zij een van deze avonden het spook aan de deur hebben zien staan. De BBBC. zal haar best doen har luiste raars geen spook-manifestaties, voor zoo ver ze geluid geven, te doen verliezen. Maar dat zal niet de schuld zijn van het griezelige huis. De militaire revolte te Tokio. De kwestie der verantwoordelijkheid. TOKIO, 3 Maart (Reuter). De „Asahi" en de „Nitsji-Nitsji" melden, dat de minister van oorlog, generaal Kawasjima, en de leden van den Oppersten Oorlogsraad, waaronder de generaals Araki en Mazaki, als mede andere functionarissen van het ministe rie van oorlog en den generalen staf de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor de ge beurtenissen van 26 Februari. De bladen verwachten, dat de nieuwe minister van oorlog waarschijnlijk uit de luitenant-generaals zal worden gekozen. Naar de „Nitsji-Nitsji" hier nog aan toe voegt, meent men te weten, dat de verant woordelijke militairen spoedig hun ontslag zullen indienen. Beroep op de oorlogvoerende landen. Flandin en Eden ontwerpen een resolutie. GENèVE, 3 Maart (A.N.P.): Eden en Flandin zijn het eens ge worden over een resolutie, die he denmiddag aan de Commissie van dertien zal worden voorgelegd. In deze resolutie wordt een beroep gedaan op de beide oorlogvoerende landen toe te stemmen in onderhan delingen opdat de oorlog zoo spoedig mogelijk zal worden beëindigd. De drie voornaamste punten der resolutie zijn: De vijandelijkheden moeten ge staakt worden. De onderhandelingen moeten wor den geopend om een einde aan den oorlog te maken. Van de bellegerenten wordt bin nen den kortst mogelijken tijd ant woord verwacht. Chineesche regeeringstroepen slaags met communisten. PEIPING, 3 Maart (A.N.P.) In de provin- cie Sjansi hebben gevechten plaats tusschen de communisten en de regeeringstroepen, waarvan twee bataljons zouden zijn verslagen. De staat van beleg is afgekondigd en in Tai- toean, de hoofdstad van Sjansi, zijn strenge maatregelen getroffen. De communisten hou den het Zuidelijk deel der provincie bezet en zouden een onafhankelijke regeering hebben 'gevormd. ZAL ITALIë DEN VOLKENBOND VERLATEN? LONDEN, 2 Maart (A.N.P.) Ward Price, de medewerker van de Daily Mail, die op het oogenblik te Genève is, verklaart van be voegde zijde te hebben vernomen, dat de Italiaansche ambassadeur te Parijs bij zijn laatste onderhoud met den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat Italië den Volkenbond zal ver laten indien de coördinatie-commissie tot het toepassen van verdere sancties zal be sluiten. DE MAJESTIC NA ZIJN LAAT- STEN TOCHT. In Southampton is de Oceaan-reus „Majestic" van zijn laatsten tocht teruggekeerd. Bij den slooper wacht het trotsche vaartuig een roemloos einde. CANADEESCHE RECLAME VOOR AALSMEERSCHE KWEEKERSACTIVITEIT. In een dagblad uit Toronto in Canada is eenigen tijd geleden reclame gemaakt voor de Nedei'landsche, in de kas gekweekte serin gen. Daarin was namelijk een foto opgenomen, voorstellende een pracht van seringentakken, waartusschen een Nederlandsche schoone was opgesteld, die voor deze gelegenheid de fcra- ditioneele boerinne-kap had opgezet. Boven de foto was gezet: „Blooms Still Fresh \fter Long journey. Eronder stond: Duizend tak ken groote Hollandsche seringen, die twee weken geleden in Nederland werden gesneden en die hierheen werden verscheept, zonder water in doozen verpakt, zijn gisteravond ten toongesteld in het King Edward Hotel. Zij zien er zoo frisch uit alsof ze gisterenmiddag waren gesneden. De seringen zijn gestuurd door een Aalsmeersche Kweekersvereeniging in opdracht van den heer C. Eveleens, ten einde de import in Canada van gesneden takken kasseringen, gekweekt in de beroem de streek van Aalsmeer bij Amsterdam, ge durende de herfst-, winter- en lentemaanden te doen toenemen. Zoo valt weer waar te nemen dat activiteit haar doel tenslotte toch niet mist. z Er is aangetoond, dat de wijze van vervoer lang goed houden van de bloemen mogelijk maakt. Wie weet wat voor perspectieven door dezen maatregel voor de Aalsmeersche kweekers worden geopend, wanneer invoer van bloemen mogelijk zal zijn.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7