HET NIEUWE AVONDBLAD 2fe JAARGANG NO. 103 DONDERDAG 5 MAART 1936 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra. zij 14 dagen als zoodanig in de registers rijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- én/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar- tulgen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De gemeentelijke groenten- winkel. Verheugt zich in druk bezoek. Bijna een maand is thans de gemeentelijke groentevoorziening voor gezinnen van werk- loozen in bedrijf. Zooals wij móchten consta- teeren, verheugt de winkel in de Casembroot- straat zich in een druk bezoek. Dit is geen wonder als men bedenkt, dat de versche en gezouten groenten, welke er uitsluitend aan de werkloozen verkocht wordt, van goede kwaliteit zijn. Dit heeft men proef ondervindelijk kunnen constateeren en zoo breidt de clientèle zich steeds uit. De groenten worden door een centraal bureau te Den Haag op de verschillende veilin gen in ons land ingekocht en dan naar de diverse gemeenten, die zulk een winkel heb ben, gedistribueerd. De winkel in de Casern- brootstraat is eiken dag, behalve Maandag en Zaterdagmiddag, geopend van 9—12 uur en van 13.30—16 uur. Per dag wordt ongeveer omgezet een kwan tum van 200 K.G. zoute- en 500 K.G. versche groente. De eerste dag gaf zelfs een getal van 18.000 K.G.; een anderen ca. 1000 K.G. De winkle heeft drie man personeel, dat druk werk heeft om de aanvragen der huis moeders en -vaders tegemoet te komen. Zoo zelfs, dat men er al over denkt een tweede winkel in een ander deel der gemeente in bedrijf te stellen, wel een bewijs, dat er goede waar geleverd wordt. De leiding ontziet zich dan ook niet om, als de aangevoerde groente van inferieure kwaliteit is, deze te retourneeren in ruil voor betere. Als de vraag den aanvoer overtreft, hetgeen met enkele soorten wel eens gebeurt, wordt er pondsponds gewijze gedeeld. In den winkel dient men den klant 'van de eventueel vereischte voorlichting aangaande de bereiding, enz. van sommige groenten- soorten. De versche groente is voor hen, die er voor in aanmerking komen, verkrijgbaar voor 3 cent per K.G. en dat velen van deze regeling gebruik maken is begrijpelijk. Nog begrijpe lijker wordt dit, wanneer men bedenkt, dat er voor dat deze distributie in werking trad, ge vallen voorkwamen, dat gezinnen bij machte waren zich slechts een enkele dag per week van groente te kunnen voorzien Daarentegen nu lederen dag van deze cen trale hun kool, wortelen, bieten, enz. kunnen betrekken en zoodoende een behoorlijken maaltijd kunnen bereiden. Is het dan te verwonderen, dat velen het nut van het instellen van dit distributiebe drijf beamen en erkentelijk zijn jegens hen, die er het initiatief toe namen? nieuw onderzoekingsvaartuig. Ter vervanging van het vorig jaar na aan varing met een Duitschen stoomtrawler ge zonken stoomschip Dana, belast met het diep- zeeonderzoek, laat de Deensche regeering thans bij een werf te Frederikshaven een nieuw schip bouwen. De begrooting voor dit nieuwe vaartuig bedraagt, inclusief de benoo- digde instrumenten voor het doen van onder zoekingen. één millioen kronen. de plaag der wolhandkrabben. Van de plaag der wolhandkrabben uit China vermoedelijk geïmporteerd door de Duitsch-Oostazië-schepen, weten onze Ooste lijke buren mede te praten. Reeds eerder vertelden we van den enorme hoeveelheden dezer dieren, die in de krabben- vallen in de Havel en andere rivieren ge vangen worden en tot meel worden gemalen. Het Zoölogisch Instituut te Hamburg deelt mede, dat onderzoekingen hebben uitgewezen, dat deze schadelijke diertjes een millioen eitjes leggen. In het eerste jaar van hun bestaan verwis selen ze zeven maal van huid en zijn na 12 maanden ca. 3 c.M. groot. Gelukkig, dat dit jonge goed met hun weeke, in den beginne nog doorzichtige schaal, door enkele soorten roofvisschen zooals de zalm en de baars gegeten wordt. °e wolhandkrab is het vrijwel gelijk of ze in zout-, brak- of zoetwater vertoeft. Dit hebben de proeven ook reeds uitgewezen. Wat de jonge krab echter tot voedsel dient heeft men nog niet kunnen ontdekken. De vol wassen krab voedt zich met zieke visch, die op den bodem van de rivieren en de zee verblijft. In het algemeen is de krab echter een plan- xten-etend dier en een zeer taai wezen. Het is echter nog een langen weg, voordat de wetenschap alles van het krabbenleven doorvorscht zal hebben en een middel ge vonden zal hebben teneinde dit schadelijke dmr op afdoende wijze te kunnen bestrijden. algem. ned. imetaalbewerkersbond. mS6 af<5eeling Velsen van den Algemeenen Aederlandschen Metaalbewerkersbond houdt hedenavond in Bioscoop de Pont een bijeen komst. waarin het gezelschap „De Jonge Spelers", leider Ben Groeneveld. zal optre den met het bekende blijspel „Nummer 17". Deze avond zal Donderdag 12 Maart a.s. herhaald worden. voor de z. m. c. Van Gelders tweede elftal gaat Zaterdag middag as, op bezoek bij Steemeij er-Ford te zaandam en speelt daar voor de Z.M.C. een voe,^alwedstrijd. Een gelijk spel in dezen wedstrijd is voor het Van Gelders elftal al voldoende om kampioen te worden in de 3e afdeeling der Z.M.C. Wij achten deze ploeg hier wel toe in staat aaar zij tot heden nog ongeslagen is. v<£ goeden moed vertrekken zij dan ook ^Zaterdagmiddag te 2 uur naar den Zaan- Binnenlandsche vischvoorziening Oordeel der Reedersvereeniging. Uit het jaarverslag der Reedersvereeniging. Ofschoon de gezamenlijke aan- en invoer van versche zeevisch in 1935 voldoende mag worden geacht, gezien de aan- en invoer in de normale jaren en de export eveneens in de normale jaren en in dezen tijd. heeft het ook in 1935 niet ontbroken aan klachten van de zijde van den handel, dat de vischvoorziening te wenschen overliet. Deze klachten zijn verklaarbaar, wanneer men er rekening mede houdt, dat de binnen landsche handel gewoon was om uit een rui meren aanvoer, ten behoeve van binnen- en buitenland, vrij te kiezen, zoo wat soorten als kwaliteit aangaat en het niet benoodigde over te laten voor export en consignatie. Zoolang toch op deze wijze voor alle soor ten en kwaliteiten visch een afzet te vinden en een prijs te verkrijgen was, kon deze toe stand voortduren, maar naarmate de export afnam werd de binnenlandsche handel er meer dan voorheen op aangewezen te nemen wat werd aangevoerd, ook soorten en kwali teiten, die men vroeger liever voor export overliet. Het visscherijbedrijf kon niet anders dan blijven aanvoeren wat het net uit de zee op trok en meer nog dan tevoren klemde de eisch, dat voor alle soorten en kwaliteiten een rede lijke markt moest kunnen worden gevonden De vangstbeperking. De handel klaagt, dat het publiek zijn eischen stelt en dat daaraan moet worden voldaan, maar dat daaraan niet kan worden voldaan, omdat deschepen vaak visch mee brengen, die minder wordt gevraagd, terwijl zeer begeerde vischsoorten vaak in beperkte hoeveelheid worden aangevoerd. Het gaat derhalve in vele gevallen niet om het totaalkwantum aangevoerde visch, maar meer om de sorteering der aangevoerde visch en de tijden waarop die aanvoer plaats vindt. Dit heeft evenals voorgaande jaren her haaldelijk geleid tot het uitspreken van den wensch, dat op ruimere schaal vreemde visch zou mogen worden ingevoerd. Dat van reederszijde daartegen ernstig be zwaar werd gemaakt ligt voor de hand. Niet alleen toch zijn de bedrijfsresultaten voor de versch-visseherij gedurende de laat ste jaren reeds van dien aard, dat alleen nog met groote financiëele offers het bedrijf kan worden uitgeoefend, maar daarnaast is het ook noodig gebleken, dat de Regeering wette lijke maatregelen trof om den aanvoer door Nederlandsche schepen inet te hoog op te drij ven, en het zou toch geen zin hebben Neder landsche visschers werkloos te maken of te houden en gelijktijdig aan vreemde visschers werk te verschaffen. De import. In dit verband mag ook nog op een andere omstandigheid worden gewezen en wel deze, dat bij de bestaande contingenteering van den invoer van versche zeevisch, de contingenten door Nederland aan andere landen toegestaan op verre na niet zijn opgebruikt. Voor zoover minder vreemde visch werd aangevoerd dan toelaatbaar, ligt de oorzaak bij de vreemde visschers, die niet aanvoerden, maar voor zoover het den invoer betreft, ligt het wel degelijk aan de Nederlandsche impor teurs, die niet volledig gebruik hebben ge maakt van de hun geboden gelegenheid en van wie mag worden aangenomen, dat ze dit toch wel zouden gedaan hebben, wanneer met dezen import iets te verdienen ware geweest. Ook hier behoeft vermoedelijk naar de oor zaak niet ver te worden gezocht en deze zal vermoedelijk wel gelgen zijn in de omstandig heid, dat op de momenten, waarop deze vreemde visch hier zeer willig zou zijn ont vangen, de exportmogelijkheden van andere landen, door geringen aanvoer, ook tot een minimum waren gereduceerd. Dit is te meer verklaarbaar, wanneer daar bij in aanmerking wordt genomen, dat die vreemde visch in hoofdzaak moet komen uit de Scandinavische landen, (vanwege de lage valuta) en deze landen over het algemeen niet beschikken over een vloot die, vooral bij slecht weer, gelijkwaardig zou kunnen worden geacht aan de Nederlandsche vloot. In de mindere mate dan in vorige jaren heeft de vreemde aan- en invoer, juist door haar vermindering, een ongunstigen invloed gehad op het prijsbeloop in de Nederlandsche markt en moet erkend worden, dat de door de Regeering getroffen maatregel, dat alle vreem de aanvoeren over één markt (in casu die te IJmuiden) moeten geschieden, gunstig heeft gewerkt. De binnenlandsche behoefte. Wat betreft het bepalen van het werkelijk gebruik van versche zeevisch in Nederland zelf, kan thans beter dan voorheen tot een be cijfering worden gekomen, omdat thans de statistieken met betrekking tot aanvoer, in voer en uitvoer uniform het netto-gewicht vermelden en derhalve geen verwarring met bruto- en netto-gewicht kan plaats vinden of bij herleidingen fouten kunnen ontstaan. Aan de hand van deze cijfers kan thans het gebruik in het binnenland aldus worden be rekend: 1934 Aanvoer 35.383.573 K.G. Invoer 1.118.000 K.G. Totaal 36.501.573 K.G. Uitvoer 7.025.000 K.G. Blijft over voor binnenl. gebruik 29.476.573 K.G. 1935 Aanvoer Invoer 33.862 332 K.G. 881.000 K.G. men, dat deze cijfers het juiste gebruik in het binnenland weergeven, al zijn onder deze cij fers misschien nog enkele geringe hoeveel heden consumptievisch begrepen, die ten slotte niet voor consumptiedoeleinden zijn gebruikt De cijfers van 1934 en 1935 loopen derhalve slechts zeer weinig uit elkander. De propaganda. De propaganda voor het gebruik van visch is ook in 1935 in hoofdzaak uitgegaan van de daarvoor door de verschiHende vereenigingen samengestelde commissie, aan welker werk zaamheden thans ook de heer A. B. Brouwer, chef van de Afdeeling Visscherijen en voor zitter van de Nederlandsche Visscherij - centrale, deelneemt. Verder ;:s deze commissie nog met enkele leden uit?, reid tengevolge van de omstan digheid, dat een paar vereenigingen, die tot dusver aan de werkzaamheden nog niet had den deelgenomen, den wensch hadden te ken nen gegeven ook hun medewerking te ver- leenen en er prijs op stelden in de commissie te worden vertegenwoordigd. Door deze commissie werd deelgenomen aan een viertal tentoonstellingen, namelijk te Sneek, Leeuwarden, Zwolle en Apeldoorn, welke tentoonstellingen door een zeer groot aantal personen werden bezocht en naar het oordeel der commisise als goed geslaagd mo gen worden beschouwd. Van de zijde van den handel kon bovendien worden geconstateerd, dat in en om de be trokken plaatsen het vischgebruik zeer was gestimuleerd, hetgeen o.m. bleek uit navraag naar vischsoorten, die vroeger ter plaatse niet werden verkocht. Ofschoon het de bedoeling van de commissie was om ook aan een vijfde tentoonstelling deel te nemen, kon daartoe niet meer worden overgegaan, door het vervallen van een dei- vijf tentoonstellingen uit het plan van den exploitant, waarmede een overeenkomst was aangegaan, terwijl het inmiddels te laat in het jaar was geworden om nog elders een po ging te doen een tentoonstelling te organi- seeren. In den loop van het jaar bleek behoefte te bestaan aan een flink groote reclameplaat en werd de weg gevonden om in deze behoefte te voorzien, zoodat 10.000 groot formaat re clameplaten konden worden aangeschaft. Een deel daarvan werd door de commissie zelf gebruikt, terwijl zij verder voor een zeer redelijken prijs aan den handel werden be schikbaar gesteld. Verder werd een aanvang gemaakt om deze platen te verspreiden door tusschenkomst van gemeentebesturen, in hoofdzaak door ophan ging in openbare gebouwen e.a. Behalve door bovenstaande middelen kon de commissie nog eenige medewerking ver- leenen voor plaatselijke propaganda door be schikbaarstelling van visch en reclame voor demonstraties aan kookscholen e.a. Door onze eigen vereeniging werd voortge gaan met de verspreiding en beschikbaar stelling van het vischreceptenboekje door mevr. ScholteHoek samengesteld. Ofschoon de afname door de afdeelingen der diverse Vrouwenbonden geleidelijk tot zeer bescheiden afmetingen is gereduceerd, kan de uitgave ook verder niet worden ge mist, waar allengs uit de kringen van den vischhandel een grootere vraag naar dit aan trekkelijke en populaire reclamekookboek is gaan ontstaan. ROOD EN GROEN. Bij het onderzoek naar de oorzaak van een scheepsramp door het „Seeambt" te Hamburg kwam aan het licht, dat het gebruik van roode en groene gordijntjes aan boord .gevaar kan opleveren. In de uitspraak komen de volgende overwegingen voor: „Bij dit ongeval is het niet tijdig her kennen van het ankerlicht niet alleen de oor zaak van de ramp geweest. De hoofdzaak is, dat men een rood licht zag op het andere stoomschip. De beide ramen van het verblijf van den gezagvoerder waren voorzien van roode gordijnen van grove wollen stof. Deze stof was blijkbaar niet dicht genoeg geweven en de gordijnen waren niet gevoerd. Gelijktijdig met dit licht werd een licht door een patrijspoort van een hut gezien, welke lichten men hield voor die van een klein vaartuig, dat voor den boeg overliep. Zuiderzeesteunwet. Tegemoetkoming- wegens waardevermindering. De Burgemeester van Velsen maakt bekend dat de Minister van Waterstaat heeft besloten ten aanzien van aanvragen om tegemoetkoming wegens waardevermindering na 1 April 1936 bij den Rijksdienst ter uitvoering van de Zui- derzeesteunwet ingediend, slechts dan van zijn bevoegdheid tot in behandeling nemen gebruik te maken, indien de verhindering tot tijdig indienen, te weten vóór 31 December 1932, gelegen is geweest in het ontbreken van de erkenning als belanghebbende in den zin der Zuiderzeesteunwet en voorts in zeer bij zondere gevallen van feitelijke onmogelijk heid. SCHOUW OVER DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat over de wegen binnen deze gemeente een schouw zal worden gevoerd op Donderdag, 19 Maart 1936, en zoo noodig op volgende dagen. 50 jaar lief en leed gedeeld. Maandag 9 Maart hoopt het echtpaar Jac. Van Es-Struys, Eschdoornstraat 37 zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. De heer Van Es wordt op den herdenkings dag 73 jaar, moeder van Es telt 72 jaar. Oor spronkelijk zijn zij beiden afkomstig uit Vlaardingen. Zoodoende ging vader Van Es reeds, zooals thans nog het geval is met vele Vlaardinger jongens, vroegtijdig met den logger naar zee. Hij behoort tot een der eer sten. die den Duitschen visseherman met het visschen en behandelen van den haring op de hoogte heeft gebracht. Hiertoe verliet hij met zijn gezin in 1905 Vlaardingen om te Elsfleth in het haringbe- drijf werkzaam te zijn. Na er 4 jaar te zijn geweest vertrok hij naar Nordenham om daar hetzelfde'werk voort te zetten. Totdat hij in 1915, mede als gevolg van den oorlog, naar Holland terugkeerde en zich te IJmui den vestigd. In letterlijken zoowel als figuur lijken zin zijn de stormen hetm niet be spaard gebleven. Uit hun huwelijk zijn 13 kinderen geboren waar thans nog 7 van in leven zijn. Wij wen schen de beide oudjes middels dezen nog vele, rustige jaren. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. Dinsdagavond zijn de jubileumwedstrijden van den NederlandschenDambond voortgezet. De uitslagen der hoofdklasse luidden: B. DukelJ. Kramer 20 BaisPostma 02 BasstraSuyk 02. B. DukelJ. Smit 20 LigthartH. de Boer 20 KraaiLeyk 02 SuykSmit 20 Door deze uitslagen wist B. Dukel met 4 gesp., 4 gew. in de A-groep zich in de finale voor het damkampioenschap van Noord-Hol- land te plaatsen. In groep B zal vermoedelijk G. Postma door zijn overwinning op C. Bais wel als eerste eindigen. De andere uitslagen luiden. SchagenOutenaar, afgebroken. F. Dukel—Smit 0—2 v. d. VeldeLaros, afgebroken. Ligthart—Kok 0—2 De WildeVisser 02 Schoonede Gaag 20 De GraagVis 20 E. BroekDe Weert 20 VisserBroek, afgebroken. SchooneSwieserijn 02 v. d. Sluis—v. Straten, afgebr. CHR. MUZIEKVEREEN. WILHELMINA. De Chr. muziekvereeniging Wilhelmina, direc teur Marinus Adam, weet propaganda-avon- den te organiseeren. Zoo was er Woensdag avond een herhaling van de geslaagde bijeen komst van Woensdag 19 Februari j.l. Ook nu sloeg het gevarieerde programma van muziek en tooneel bij het publiek in. Uitvoer Totaal 34.743.332 K.G. 5.676.000 K.G. Blijft over voor binnenl. gebruik 29.067.332 K.G. Aldus berekend mag veilig worden aangeno Bioscoop De Pont. BENZINEBESPARING. In Duitsehland laat men reeds lokaaltreintjes, om benzine te besparen, op anthracietgas loopen. Gustav Fróhlich als „Brigadier Schwenke". De twee hoofdnummers, welke deze week in bioscoop de Pont de bezoekers enkele uren aangenaam zullen bezighouden zijn Brigadier Schwenke en De Kleine Kolonel. Over de succesfilm De Kleine Kolonel schre ven we vorige week Donderdag reeds. De direc tie van de Pont heeft gemeend, gezien het drukke bezoek aan de nieuwe creatie van Shirley Temple, deze film nog een week te moeten prolongeeren, iets wat ongetwijfeld velen een genoegen zal doen. Opdat allen in de gelegenheid gesteld zullen kunnen worden ,,'s werelds lieveling" te gaan zien. Brigadier Schwenke, vervaardigd naar de roman Oberwachtmeister Schwenke van Hans Freiherr von Reitzenstein, is een City-Film. De titelrol wordt vervuld door Gustav Fröhlich, het dienstmeisje Erna. de vrouwelijke hoofd rol is in handen van 'een van Duitschland's beste filmspeeisters van dezen tijd, Sybille Schmitz, die debuteerde met „F.P. 1 antwoordt niet." De inhoud van het eerste gedeelte van Bri gadier Schwenke is als volgt: Beriijn-West in den vroegen morgen. Bri gadier Schwenke is op weg naar zijn dienst. Behulpzaam als steeds helpt hij de kinderen van den bankier Wenkstern bij het oversteken van de drukke straat. De kinderen kennen Oom Schwenke al heel goed. Op het politiebureau krijgt Schwenke de op dracht de papieren te gaan controleeren van een zekere juffrouw Erna Zuwade, dienstbode bij de Wenksterns. Het meisje toont een eigen- aardigen angst voor den politieman, hoewel haar papieren volkomen in orde zijn. Schwen ke is juist tegenover haar bijzonder vriende lijk, want het meisje bevalt hem wel. Zij is zoo geheel anders als de anderen, als de blon de Fanny Mehlmann bijvoorbeeld van het café „Fanny's Gute Stube" en met Maria Schön- born, het stille, bescheiden verkoopstertje van het bloemenmagazijn „Floris" is zij heelemaal niet te vergelijken. Maria is het schoonzusje van zijn vriend Karl Wölfert. Hij beschouwt haar eigenlijk nog zoo'n beetje als een klein meisje. En van de opdringerige Fanny heeft hij eigenlijk al lang genoeg. Door zijn liefde voor de bijzondere Erna Zuwade, geraakt Schwenke in een gevaarlijk avontuur, dat hem bijna voor zijn geheele leven noodlottig had kunnen worden. Bankier Wenkstern is een deviezensmokke- laar. Karl Franke, een duistere figuur, heeft hier de lucht van gekregen en pleegt chantage cp den bankier. Erna Zuwade heeft hij aües laten nasnuffelen, tot hij de bewijzen in han den had en Erna heeft hem geholpen, omdat zij dacht, dat hij in opdracht van de autori teiten handelde. Schwenke moet met een rechercheur een huiszoeking bij Wenkstern ondernemen, ter wijl Wenkstern zelf uit angst voor zijn afper ser reeds over de grens gevlucht is. De huis zoeking levert geen resultaat op, daar me vrouw Wenkstern de belastende papieren on gemerkt in de jas van Schwenke gestopt heeft, 's Avonds gaat Schwenke als gewoonlijk naar het café van Fanny, hoewel hij Maria en zijn vriend beloofd had mee te zullen gaan naar het concert van 't politie-symphonie-orkest. Fanny vindt toevallig het bezwarende mate riaal in de jas van Schwenke, die als door den donder getroffen is. Erna heeft een heimelijke samenkomst met Karl Franke op een donkere kade. Zij worden gestoord door de komst van Schwenke, die met ruzie van Fanny weggegaan is. Franke neemt de vlucht en Schwenke ontfermt zich over het hevig opgewonden meisje en brengt haar thuis. Erna durft hem niet te vertellen, dat Franke van haar geëischt heeft hem het be zwarende materiaal te bezorgen. Langzaam begint zij te begrijpen, welke rol Franke speelt. Zij weet, dat Schwenke, dien zij liefheeft, haar helpen kan, maar zij durft niet. Den volgenden dag komt het bericht, dat Wenkstern zich van het leven beroofd heeft. Erna, die zich mede schuldig voelt aan zijn dood, verlaat het huis van de Wenksterns en wordt eenige dagen later dood gevonden. Nu bestaat er voor Schwenke nog maar een levensdoel: den kerel te vinden, die zijn geluk vernietigd heeft. Hij is geheel veranderd. In niets lijkt hij meer op den vriendelijken, steeds hulpvaardigen Schwenke van vroeger. Hij gaat op zoek naar het individu en wat hem daarbij overkomt geeft de film in een spannende climax weer. Zooals onze lezers wellicht weten is deze rolprent Frau Goering's laatste film geweest, waarin zij onder haar meisjesnaam Emmy Sonnemarin optrad. Zij stelt de vrouw van den bankier Wenkstern voor. velser h.b.s. vereeniging. Zondag 8 Maart a.s. geeft de Veteer H.B.S. Vereeniging een thé-darisant. Deze wordt ge houden in de Witte Bioscoop van 26 uur. Het bestuur heeft voor dezen middag een van de beste jazz-orkesten geëngageerd, zoo dat er voor dezen middag wel weer de noo- dige belangstelling zal bestaan. Dit is ook noodig. want anders zal het bestuur niet in staat zijn eenige weken later haar eind-soirée te geven. Met dat sóïrée zal dan het veréenigings- jaar 1935—1936 besloten worden^

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1