3 Kamer van Koophandel. Waardeering voor kind, onderwijzer en hoofd der school. Hoodzakelijk element voor goede samenwerking. we denken aan een aardig, donkerbruin „ie dat enkele jaren geleden in de tweede n «p zat en het maar moeilijk met al de Sifprdheid. die er daar reeds ingestampt worden, kon vinden. We zien nog het ^nieszins stroeve snuitje, vol ernst, waaruit ^ip vroolijkhcid haast verdwenen scheen en a ons reeds meermalen was opgevallen ïr- iets mats. zelfs iets droevigs, on een goeden dag gebeurde het, dat ze An taaloefening merkbaar beter geanaakt wi dan gewoonlijk. W- keken haar arbeid a terwijl ze er bij stond en nog zién we 2*'oogjes strak elke beweging van de pen wit den rooden inkt volgen, nog zien we de canning, die er uit sprak toen die pen Sni werk had gedaan en we zelf met een meer dan tevreden gezicht de kleine meid Srs aankeken. O, neen, het werk was nog „Tit ZOoals het gros van de klas het had ge- "aokt maarveel beter dan 't in tijden wa- "éweest. Dat zag de kleine puk ook wel hoe zou mijnheer 't nu wel vinden? E zé nu eindelijk eens een kansje heb ben op een pluimpje, al was 't nog zoo klein, waarnaar ze al weken, neen maanden zoo vur'ïa'verlangd had? Maar ze kreeg natuur lijk een pluim, een stevige, haast te groot!. Hoe straalden haar oogjes, toen ze uit den mond van mijnheer hoorde: „wel, wel wat he'o je er dat kranig afgebracht, wat heb ie je best gedaan kind, wat ben ik daar blii mee! Hier een extra hand". En bij de stralende oogjes voegde zich een handje waarvan we den nerveuzen, maar wannen druk nog voelen bij de herinnering, 's Middags was moeder op school en met tranen in de oogen vertelde ze, hoe de kleine ouÜ meer dan verrukt was thuis gekomen, hoe de woorden van waardeering en lof haar hadden opgemonterd en gesterkt, hoe het kind totaal anders dan gewoonlijk was ge weest. En de vreugde der ouders was al haast niet minder dan die van hun kind. Van dien dag af ging het merkbaar beter met ons bruintje en al bieef ze wel min of meer ten achter, ze bereikte toch, zij 't na aoht leerjaren, het M.O. en heeft dat enkele jaren kunnen volgen met al de energie, die ze maar geven kon. De woorden van waardeering voor het werk, dat in verhouding tot haar kracht goed' zelfs zeer goed was te noemen, hadden op dit kind een enormen invloed ten goede gehad en strekten in hun zegenrijke gevol gen zich tot in het gezin uit. Is het met meer begaafde kinderen anders? Is het met ons volwassenen anders? We denken nu aan het werk van de leer kracht in het algemeen, 't Lijkt van buiten zoo simpel, zoo gewoon, zoo zonder veel in spanning. En daaromwordt het vaak nog zoo weinig gewaardeerd. Zeker, in offi- cieele verslagen, uit officieelen mond klin ken dikwijls woorden van lof, goed gemeend, wel overwogen, soms alleen krachtens tradi tie. Maar van den kant van vele ouders is de waardeering dikwijls heel gering of zelfs averechts. Ze zijn heusch niet zeldzaam, de vaders en moeders, die van de leerkracht vaak het onmogelijke eischen. die meenen dat met meer inspanning en toewijding hun moeilijk leerend kind ook wel knap zou kun nen-worden, die gelooven. dat aan hun spruit niet voldoende aandacht wordt ge geven, dat het verkeerd wordt aangepakt, misschien wel achtergesteld. Ongetwijfeld komen er gevallen voor, dat zulke ouders volkomen in hun recht zijn, maar de erva ring leert, dat gebrek aan waardeering van het werk der schooi al te veel den grondslag vormt van dit verkeerde oordeel. De ver schillende standpunten van huis en school in het algemeen misschien met de woor den subjectief en objectief te kenschetsen' zijn hier allicht debet. Men mag zeer zeker van de leerkracht verlangen dat hij althans trachtte zich op het standpunt der ouders te stellen om dit te beter te kunnen begrij pen, maar aan den anderen leant dienen ook ouders zich terdege af te vragen of zij niet te veel, niet iets onmogelijks van de school verlangen, of zij deze wel voldoende naar waarde schatten, of zij wel beseffen voor hoeveel moeilijkheden men daar komt te staan, ais men zooveel mogelijk aan al de verschillende wenschen en verlangens wil tegemoet komen. Hun opmerkingen kunnen van oneindig groot belang zijn, hun critiek kan opbouwend, maar ook.fnuikend zijn. We zouden wiilen, dat ze bij hun critiek de waardeering. die toch allicht het werk van den mede-opvoeder der kinderen verdient, niet achterwege laten, ja een stevig woord laten mee spreken. Want wat dauw en zon neschijn zijn voor de planten, dat is de waardeering van zijn werk voor de leer kracht. Ook hij wordt gesterkt, gestaald, aangemoedigd, als hij woorden van harte - lijk gemeende waardeering te hooren krijgt en evenzeer reikt in tal van gevallen ook hier, mogelijk nooit vermoed, de invloed de zer woorden veel verder dan het uur, waar in ze werden gezegd. We gaan over tot het werk van den leider der school, niet steeds benijdenswaard in deze tijden. Daar staan rondom hem leerlin gen, ouders, leerkrachten, besturen, allen met hun eischen. Hij moet zorgen, dat zoo veel mogelijk leerlingen in den kortst mo gelijken tijd een gewenscht doel bereiken, dat alle leerkrachten hun uiterste best doen, dat hij met onverstoorbare kalmte al de op en aanmerkingen aanhoort, dat zijn admi nistratie in orde is. subsidiekwesties geen moeilijkheden geven, dat hij alle kinderen kent en op vragen naar hun vorderingen enz. eiken dag antwoord ''an geven. Hij moet hun karaktertjes doorgronden om zoo juist mo gelijk te kunnen oordeelen, ook in gevallen van conflicten met ouders en/of leerkrach ten. Daar staan deze laatsten ook. Ze verlan gen dat hij groote vrijheid van beweging laat dat hun positie in velerlei zin zoo goed mogelijk zij, aan hun wenschen t.a. van leer middelen etc. zooveel mogelijk worde tege moet gekomen enz. enz. De positie van den leider is inderdaad Vaak zeer delicaat en hij moet in vele ge vallen een man van stalen zenuwen z-ijn om j*an al de moeilijkheden, aan zijn ambt ver bonden en waarvan wij slechts een klein deel opsomden, het hoofd te kunnen bieden en zoo mogelijk met opgewektheid. In deze positie zijn ongetwijfeld woorden van waar deering niet minder invloedrijk dan in de voorgaande door ons genoemde gevallen, ouders en leerkrachten mogen dit bedenken, alvorens zij met kritiek of klachten komen. A's regel zullen de leiders niet en nooit om waardeering vragen, maarhet gemis er van en af en toe het tegendeel juist, doen ^langen leste hun invloed gelden in tegen gestelden zin. We kennen menigen leider, na jaren van stoer volgehouden, ver- aar? n0n arbeid ten ^otte niet ontkwam aan het deprimeerende gevoel, dat gebrek een ^?arc*eering meebrengt. We kennen er Jplt 21a iaron van hard en succesvol Vi 6Ên beloon in g kreeg, extra, van vJk Dafc bedrag zegt veel en niets ware geweest. ,We kenhen de gevallen, waar- j in eminente mannen ten leste eenvoudig hun betrekking neerlegden, om nog maar te ontkomen aan dien funesten invloed, die als een giftig kruid tenslotte alle energie doodt, de liefde voor vak en kind en school ver lamt en stillen wrok kweekt, waar zoo licht een steeds borrelende bron van welwillend heid. van ijver, van kracht en van liefde ze genrijk had kunnen blijven werken. Wat voor de planten de dauw en de zonne schijn zijn. wat voor kind en leerkracht een hartelijk woord van waardeering is. dat is dit laatste in dubbele mate voor den leider der school. Wèl den leider, wien het niet. aan waardeering, ook vóór zijn dood, ontbrak, ook al vroeg hij er nimmer om. J. BASTIAANS. Boerenvakbond van den L.T.B. Algcmeene vergadering in het gebouw St. Bavo. HAARLEM Woensdag. Hedenmorgen begon in het gebouw ..St. Bavo" de algemeene vergadering van den Boerenvakbond van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond. De voorzitter, de heer A. J. Verkley, sprak een openingswoord. In het bijzonder heette hij den algemeen voorzitter van den L.T.B. den heer Kampschöer, welkom. „Slaan wij", zei spreker, ,.een blik in het afgeloopen jaar en op den algemeenen toestand van heden, dan zijn beide verre van rooskleurig te noe men. De kwaliteit van de tarwe in onze ge bieden heeft niet beantwoord aan de ver wachtingen die men er van koesterde, zoodat vele boeren met een lagere classificatie ge noegen moesten nemen, dan waarop zij had den gehoopt. Er trad geen herstel in voor de prijzen van aardappelen en vele andere akker bouwproducten. Slechts door omvangrijke maatregelen van de regeering waren de prij zen voor de producten van onze veehouderij en zuivelbedrijven met moeite te houden op het peil, waarop zij waren. Wanneer ergens een vleugje van hoogere prijzen komt opdagen, schijnen weer andere machten te trachten deze te niet te doen. zoodat van rendabele bedrijven geen sprake is. Dit alles ondanks zeer zeker goed bedoelde en als zoodanig dankbaar aanvaarde re- geeringshulp eenerzijds en versobering en aanpassing aan de gewijzigde omstandig heden anderzijds. Mijns inziens zullen daarbij onze bedrijven niet meer rendabel kunnen worden zoolang de zware druk der vaste lasten, die op onze bedrijven rust, niet aanmerkelijk wordt ver licht. Reeds drie jaren is op deze verlaging aan gedrongen, verlaging is aangekondigd, doch nog steeds blijft het bij aankondigen. Laten wij hopen dat onze Kamerfractie- de Regeering spoedig tot een beslissing zal weten te brengen. Voor velen onzer collega's is het te laat; zij zijn pachters geworden en hun familie bezit is in andere handen overgegaan. Minister Deckers heeft ook niet ge schroomd, toen het hem gebleken was. dat het voor het belang van onzen boerenstand onvermijdelijk en noodzakelijk was. om har de amatregelen te treffen. Maatregelen, waarvan hij. die het geheel overziet, de on vermijdelijkheid en billijkheid moet erken nen. Al zijn deze maatregelen ook moeilijk te dragen, het belet ons niet hetzelfde ver trouwen, in dezen Minister te blijven stellen als bij het begin van zijn ambtsperiode. Dit vertrouwen wordt nog meer versterkt door de onder zijn bewind plaatsgrijpende reorganisatie van de Directie van Landbouw. De bedrijfsvoorlichtingsdienst is ingesteld. In nauwer samenwerking met de organisa ties der boeren dan voorheen en daardoor op meer intensieve wijze zal de Voorlichtings dienst ten voordeele van den boer kunnen werken, Laat ons daarom nauwer verbonden en eendrachtig samen blijven gaan. draagt de moeilijkheden, zooals het Katholieken be taamt". Hiermee verklaarde hij de vergadering voor geopend. Na de openingsrede werden de heeren Jos. Sjerps en J. C. Paardekooper als bestuurs leden herkozen. De heer Jos. Sjerps kreeg daarna het woord ter inleiding van de te behandelen voorstellen. Hij meende dat men erkentelijk moet zijn voor de maatregelen van de re geering, om den landbouw te helpen, hoewel er natuurlijk nog veel te wenschen overliet. Hij betreurde het, dat de boter te zwaar be last wordt, waardoor een verhooging van het verbruik van margarine bevorderd wordt. Garantie voor een netto-boterprijs achtte spreker van het hoogste belang. Het zou ook te wenschen zijn, natuurboter aan werkloo- zen en armlastigen te verstrekken, opdat on dervoeding bestreden kan worden. De be langen van de gemengde bedrijven moeten krachtig worden bepleit. De productierege ling zal een nauw verband moeten houden met den buitenlandschen handel. Productie beperking helpt niet, indien de invoer on belemmerd doorgaat en de uitvoer beperkt wordt. Spreker was van oordeel, dat de binnen- landsche markt voor onze huidige melkpro ductie voldoende gelegenheid biedt om de boeren te redden. Een zoo rechtmatig moge lijke verdeegling moet worden betracht. De import hier te lande moet worden aangepast aan de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland en dan dient zich het productie proces hierbij aan te sluiten. De export moet zooveel mogelijk worden beperkt; kan het niet geschieden door de toepassing van deva luatie, dan zoo mogelijk door verandering van systeem. De voorzitter dankte den soi'eker voor zijn uitvoerige rede, die het bestuur van den vakbond volkomen kan onderschrijven. Voortgegaan werd met de behandeling van de door verschillende afdeelingen ingediende voorstellen, allereerst ten aanzien van de tarwe. In het prae-advies van het bestuur werd verwezen naar een brief van zes centrale or ganisaties aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin betreurd wordt dat de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1936 van 10 tot 9 per 100 K.G. verlaagd is. Ge vraagd werd aan den minister de in uitzicht gestelde verlaging van den richtprijs der tarwe, alsnog te willen intrekken. De minister had op vragen van het Tweede- Kamerlid Van den Heuvel geantwoord, dat hij zijn standpunt blijft handhaven. De minister acht den prijs van de tarwe voor den verbou wer het voordeelïgst. De Voorzitter meende, dat men in de verlaging zal moeten berusten, als de minister zoo positief zijn standpunt handhaaft. De afgevaardigde van Beverwijk was het hier niet mee eens. Z.i. moest de minister meer rekening met de wenschen van de orga nisaties houden. Met allo gepaste middelen moet geprobeerd worden, de verlaging onge daan te maken. De secretaris achtte het standpunt van de regeering juist om alleen de productiekosten te vergoeden. De vergadering vereenigde zich met het ad vies van het bestuur. De afdeeling Ursem stelde voor. er bij den DONDERDAGS MA'ART 1936 minister op aan te dringen, zoo spoedig mo gelijk bekend te willen maken, of de velaboo- nenoogst 1936 zal worden gesteund, zulks naar aanleiding van loopende geruchten, dat de oogst 1936 niet wordt gesteund. De reden van dit verzoek is in verband met den uitzaai. In het prae-advies van het bestuur wordt- medegedeeld dat het reeds inlichtingen heeft ingewonnen bij de Ned. Akkerbouw-Centrale, via den Kath. Ned. Boeren- Tuindersbond. De bestaande regeling, om voor veldboonen een prijs van 8 a 9.— te waarborgen, blijft gehandhaafd. De afgevaardigde van Ursem verklaarde zich met dit voorstel tevreden. Aan de orde kwamen daarna eenige voor stellen ten aanzien van de consumptie melk. De afdeeling Heemskerk stelde o.a. voor, over te gaan tot het nemen van dwingende maatregelen, nog voor het afsluiten van de a.s. jaarcontracten der melk, tegen de afne mers, die zich niet houden aan de door de N. Z. C. gestelde, prijzen van de overmelk. zoo noodig op straffe van afvoeren als georgani seerde van dé N, Z. C., omdat alleen drastische overheidsmaatregelen tot verbetering hierin kunnen leiden. Dus niet alleen dwingende voorwaarden voor de veehouders, doch ook tegenover de afnemers. In het prae-advies deelde het bestuur mede dat het zal nagaan of de mogelijkheid bestaat, dat de prijs voor consumptiemelk eerder be kend gemaakt kan worden. Het voorstel, om bakkersmelk voor consumptiemelkprijs af te leveren, kan het bestuur geheel ondersteu nen. Aan het voorstel van dé afd. Nootdorp, in zake het nieuwe melkbureau, heeft het Hoofd bestuur reeds adhaesie betuigd, Het bestuur herinnerde voorts aan den in houd van een plan 'van cortsumptiemelkrege- ling. zooals deze in Januari 1936 door den L. T. B, bij de Nederlandsche Zuivelcentrale is ingediend. De secretaris las een brief voor van de Ne derlandsche Zuivelcentrale. die 3 Maart bij het bestuur is binnengekomen. Hierin wordt medegedeeld, dat de cohsumptiemelkregeling voor 1936/"37 spoedig bekend zal worden ge maakt en dat contracten binnenkort afgeslo ten zullen worden. De oprichting van melk- controlestations is steeds mogelijk, indien zij aan de gestolde voorwaarden voldoen. Men dient echter ts bedenken, dat door versnippe ring de controle steeds hoogere kosten zal vergen.Tn de nieuwe regeling zal een bepaling worden opgenomen, die tegemoet zal komen aan eenige bezwaren van den L. T, B. De Secretaris deelde mede, vernomen te heb ben, dat de nieuwe melkregeli'ng gereed is en dat die alleen nog wacht op de handteekening van den minister. De Voorzitter vroeg vertrouwen te stellen in het bestuur, -dat de belangen zoowel van de consumptiemelkers als van de industrie be hartigt-. j - De vergadering vereenigde zich-hiermede. De afgevaardigde van Berkel bracht hulde aan het bestuur voor wat het reeds in het belang van beide partijen heeft gedaan. De geestelijk adviseur, Professor Cleophas, merkte op, dat de zonen van onze boeren nog te weinig in de organisatie zitten. De jongens moeten er warm voor gemaakt worden." Er moet komen een jonge-boerenafdeeling van den L, T. B.^Men moet. de jongens niet thuis laten zitten. Want er moet frisch bloed in de organisatie komen. Het Katholicisme moet be leefd. worden in den dagelijkschen arbeid. Er moet. een welvaart komen, die het evenwicht bewaart tusschen ziel en lichaam. Hij waar schuwde tegen stroomingen,-die wel welvaart beloven, maar die geheel vreemd zijn tegen de Katholieke beginselen. Katholicisme en na- tionaal-socialisme passen niet- bij elkander. Zij staan lijnrecht tegenover elkaar. Ir. A. A. Neeb, Rijkslandbouwconsulent voor Zuid-Holland, sprak een kort woord van af scheid, nu hij zijn werk, dat hij veertig jaar lang verricht heeft, gaat neerleggen. Hij on dersteunde het betoog van den geestelijk advi seur, om aan het jonge geslacht'in den boe renstand meer kennis bij te brengen. Men moet echter niet alleen de'vaders, maar ook de moeders bewerken. Ook de vrouwen hebben groote behoefte aan ontwikkeling. Dat komt aan het gezin ten goede. Hij wenschte ten slotte aan allen een goede toekomst. Ir, Brakman, bedrijfseonsulent voor den landbouw in Noord-Holland, schetste het werk van het nieuwe instituut der bedrijf sconsu- lenten. Zij moeten zorgen voor voorlichting van de regeering over den socialen en econo- mischen toestand van den landbouw; zij moe ten studie maken van de bedrijfsuitkomsten van den landbouw. Ook moet er zijn samen werking tusschen de andere consulenten in zake de meest richtige uitvoering van het be-, drijf. Daarvoor zullen assistenten aangesteld moeten worden, die de bedrijven komen bezoe ken. De Voorzitter dankte de drie heeren voor hun enthousiaste woorden. De vertegenwoordiger van Delft bepleitte de wenschelijkheid van verlaging van den bo- terprijs, omdat een groot aantal personen in ons land niet meer in staat is boter te koopen. Het is voor velen een luxe-artikel geworden. Van regeeringszijde -wordt wel gezegd, dat men zich moet aanpassen, maar ook aan dat aan passen is een grens. De Voorzitter zegde toe, dat het bestuur trachten zal. medezeggingschap in den Ned. Boerenbond te krijgen. Het is niet de minister, die den boterprijs vaststelt, maar het buiten land. Tenslotte werden nog eenige voorstellen be sproken, waarbij de vergadering zich met het prae-advies van het bestuur vereenigde. De vergadering werd te 6.30 uur gesloten. Snowden veroordeelt liet Britsche bewapeningsprogram. „Politiek van den waanzin". LONDEN. 4 Maart (A. N. P.). Lord Snowden. oud-minister van financiën en lid der arbeiderspartij, heeft de volgende meening kenbaar gemaakt over het Britsche bewapeningsprogram „Het programma is overweldigend. Engeland heeft een bewape ningswedloop in scherp tempo voorbereid. Het is een panSckprogramma, dat noch door onze internationale verplichtingen, noch door de behoeften van het Britsche rijk gerechtvaar digd wordt. Alle vrienden van den vrede moe ten zich vereenigen om zich te verzetten tegen deze politiek van den waanzin." VOORDEN- -KANTONRECHTER HAARLEM Woensdag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond een openbare vergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer G. J. Droste Jr. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen Méj. M. J. M. van der Veen werd. benoemd tot ambtenares bij de Kamer. Goedgekeurd werd het besluit der Bevrach tingscommissie Haarlem tot vaststelling van het salaris van haar secretaris. De volgende verzonden brieven werden goed gekeurd aan den gemeenteraad van Haarlem betref fende opheffing der toonkamers; aan den minister van Justitie betreffende wijzigingen der wet op de Omzetbelasting: aan de subcommissie voor de Wet op de evenredige vrachtverdeeling betreffende een ingediende vragenlijst; aan het Comité tot beteugeling van het Ca deaustelsel inzake het verzenden van een adres aan den minister van Justitie; aan B. en W. van Haarlem betreffende het .voorstel-Van Tetering tot instelling van een permanente commissie uit de burgerij voor propaganda voor Haarlem. De Voorzitter vroeg de goedkeuring der Kamer, den heer Van Tetering uit te noo- digen, de Kamer a.s. Vrijdag te willen verte genwoordigen in de vergadering der commis sie in het Stadhuis. De heer Van Tetering betuigde zich dankbaar voor de adhaesiebetuiging. Het is zijn bedoeling, de belangen van Haarlem te dienen in den meest uitgebreiden zin van van het woord. Spreker meende echter, dat de heer Klein Schiphorst beter de Kamer in die .vergadering kan vertegenwoordigen.. Spreker merkte naar aanleiding van geruch ten op. dat het niet waar is als zou de com missie in het werk van Vreemdelingenverkeer treden. Hij heeft juist veel achting voor het werk dezer vereenigïng. De commissie wil gaarne medewerking van alle volksklassen ontvangen. De Voorzitter zou het zeer betreu ren, als de heer Van Tetering er buiten bleef. Spreker meende, dat ook het gemeentebestuur het op prijs zou stellen, als de heer Van Tete ring de Kamer wilde vertegenwoordigen. De heer Van Tetering aanvaardde de opdracht. De INIaandagmarkt Aan de orde kwam het bekende rapport aan B. en W. inzake het onderzoek, dat door de Commissie voor het Marktwezen is inge steld met betrekking tot de voor- en nadeelen die neringdoenden van de Maandagmarkt on dervinden. Zooals onze lezers weten wordt in dit.rapport als het oordeel der Kamer uitge.- sproken, dat de nadeelen, verbonden aan de thans bestaande markt veel geringer zijn dan de voordeelen; dat de markt dus voor Haar lem behouden moet blijven. Uitbreiding der markt wordt echter afgeraden. De Secretaris las het geheele rap port voor. dat zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Ordening Winkelbedrijf Aan de orde werd gesteld de behandeling van een brief van B. en W. van Haarlem be treffende ordening van het winkelbedrijf. Het Bureau stelde voor, dit schrijven in handen te stellen van de afdeeling Kleinbedrijf der Ka mer, met dien verstande, dat deze afdeeling zich verstaat met de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten, wel ke organisatie eveneens jsulk een brief van B. en W. der gemeente Haarlem heeft ontvangen, terwijl aan de afdeeling Kleinbedrijf tevens in overweging wordt gegeven, zich desge- wenscht met personen buiten den directen kring der Kamerleden in verbinding te stellen, teneinde nader overleg omtrent deze aange legenheid te plegen. De heer Van Tetering meende, dat het beter was te wachten tot de wet wordt afge kondigd, waarmee de heer Lasschuit het niet eens was. De Voorzitter was van oordeel, dat de brief van B. en W. niet zoo maar voor kennis geving kon worden aangenomen en dat niet op de afkondiging van de wet gewacht kon worden. De heer Ten Boom deelde mede, dat het bestuur van de Middenstandscentrale zich ook met deze aangelegenheid heeft bezig gehou- dn. Volgens zijn meening slaat deze vragen lijst min of meer op het Plan van den Arbeid. Het voorstel van het Bureau werd tenslotte aangenomen. De Kamer vereenigde zich hiermede. Bij de rondvraag informeerde de heer Brinkman hoe het stond met de aanbe steding van den verbouw van het perceel naast het gebouw der Kamer. De Voorzitter antwoordde, dat dit in besloten vergadering ter sprake zou worden gebracht. Hierna sluiting. HAARLEM Woensdag. De wet op de opruimingen en uitverkoopen. Hedenmorgen werd voor het kantongerecht de zaak behandeld tegen een bekende mode- firma. die. naar de dagvaarding vermeldde, binnen het ressort van het kantongerecht door het verspreiden van eer. circulaire den indruk had gewekt een bijzondere tijdelijke voordeelige aanbieding te doen in Januari, hetgeen overtreding van de wet op de oprui mingen en uitverkoopen is. De ambtenaar van het O.M., mr. Donker zeide dat bij verschil lende zekere of vermeende overtredingen pro ces-verbaal was opgemaakt om uitspraak van den Hoogen Raad te bewerken. Dit geval leek hem echter niet dubieus. Bij de beschouwing van deze zaak waren drie eleznentén voor veroordeeling noodig: het tij delijk karakter, de voordeelighcid en de bijzondere omstandigheden. Het tijdelijke karakter blijkt, uit de aanbieding tijdens Ja nuari, de circulaire heeft den Indruk bij het publiek gewekt, dat de artikelen in prijs wa ren verlaagd, terwijl de bijzondere omstandig heid blijkt uit de motiveering van dc aan bieding, die zegt dat daardoor de maatkleer- maker in de stille maand Januari aan werk en dus aan verdiensten konden worden ge holpen. Men zou nu kunnen opmerken dat deze aanbieding niets met uitverkoop of op ruiming te maken had. doch het. bewuste ar tikel (art. 2) spreekt over voordeeligcn ver koop. Hierom achtte de ambtenaar het ten- lastegelegüe bewezen en eischte f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Als gemachtigde voor de modefirma trad op Mr. Romme uit Amsterdam. Hij be toogde. dat de zaak geheel ter goeder trouw had gehandeld. Men had in de meening ver keerd: ,.Het heele jaar moeten wij voor zichtig zijn om niet in overtreding te han delen'met ae wet op de uitverkoopen. In Ja nuari en van 15 Juli15 Augustus zijn wij ech ter geheel vrij om te doen wat we willen, te meer waar we dan ook geen toestemming van de Kamer van Koophandel behoeven" Daar mee moest zijns inziens bij het bepalen van het vonnis rekening worden gehouden. Een andere vraag was of er werkelijk over treding begaan was. Dan zou nog een vierde element aanwezig moeten zijn, namelijk aan gekondigde verkoop. Dit was. naar pleiters meening niet het geval. Er bestaat wettelijk verschil tusschen verkoop en betaalde werk verrichting. Op dit punt achtte hij de jurisprudentie niet juist. Naar zijn meening moe-st de on derscheiding naar het object worden ge maakt. In het onderhavige geval zou dus wanneer de stof hoofdzaak bij de prestatie was. van verkoop geen sprake zijn. Doch naar pleiter meende was hier het maken van de maatkleeding. waarbij nog kwam het leveren van de stof, de hoofdzaak, waardoor dus niet over verkoop doch over werkverrichting moest worden gesproken. Als bijzondere omstandigheid ten aanzien van de winkelnering beschouwde het O.M. het werk scheppen voor de maatkleermakers door de aanbieding. Doch dit. zoo zeide mr. Romme, houdt geenszins verband met de vooraeeligheid ervan. Wat daartoe aanleiding geeft is de voordeelige inkoop. Bovendien was het maken van maatkleeding niet te vergelij ken met winkelnering. Het eerste is productief en het tweede betreft distributie. Daar kwam nog bij, zooals pleiter zeide, dat goedkoope inkoop, niet als abnor male omstandigheid zou kunnen worden be- scnouwd. De verdediger achtte overtreding niet begaan. Hierop antwoordde de ambtenaar van het O.M. weer, dat niet alleen in Januari derge lijke aanbiedingen waren gedaan, zoodat hij de goede trouw van de firma in twijfel trok. Het onderscheid, dat de verdediger tusschen verkoop en werkverrichting maakte, achtte hij thuis te hooren bij de civiele rechtspraak. Tenslotte betaalt men geen gespecificeerde rekening als men een pak moet betalen; het uiteindelijk resultaat verlaat de zaak, zeide hij. Daarom had men ook te maken met verkoop. Het bijzondere van een aanbieding hoeft niet alleen veroorzaakt te worden door rede nen van financieelen aard. De ambtenaar vond het aan het werk houden van kleermakers wel een bijzondere omstandigheid. In zijn dupliek was mr. Romme het niet met den ambtenaar eens. Over veertien dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Voor niets gezwegen Vervolgens werd behandeld de zaak tegen een andere naamlooze vennootschap, die in Haarlem een warenhuis met speciale prijzen exploiteert. Deze firma had op papleren tegen de etalageruit een propagandaweek in Januari aangekondigd en daarop voor allerlei artike len prijzen vermeld. Een der directeuren, die de feiten erkende, wenschte voor den kanton rechter, evenals hij reeds bij vroeger verhoor had gedaan, van zijn zwijgrecht gebruik te maken en geen verklaringen af te leggen. Dat moest zijn verdediger mr. Mulderije uit Am sterdam maar doen. „Nu ja", zei de ambtenaar van het O.M., „we zitten 'hier toch niet om elkaar vliegen af to vangen. Het kan heel goed zijn dat de feiten niet strafbaar zijn." Toen bleek uit verklarin gen van den directeur der firma, dat de aan gekondigde prijzen voor de „propagandaweek' cler artikelen, waaronder een portret van Shirley Temple werd genoemd, dezelfde waren als anders Onder algemeene hilariteit vroeg de ambte naar hierop ontslag van rechtsvervolging, daar dit niet strafbaar was. De kantonrechter kon zich hiermee vereenigen. Nieuw record 100 M. school slag. De zwemmer John Higgins heeft te New Haven (Connecticut) het wereldrecord 100 M. schoolslag gebracht op 1 min. 10 sec. Het oude record bedroeg 1 min 10.2 sec. LUIS COMPANYS, de vroegere president van Catalonië, is dezer dagen in zijn oude functie hersteld. De „blyde incomste" van Companys (met baskenmuts) te Barcelona. De revanchematch Euwe Aljechin. AMSTERDAM. 4 Maart De wereldkam pioen dr. Max Euwe heeft een telegram ont vangen van dr. Aljechin, waarin deze mede deelt. dat hij de voorwaarden gesteld door dr. Euwe en het EuweAljechincomité voor een revanche wedstrijd principieel zou aan vaarden. Een soortgelijk telegram is bij het secre tariaat van het Euwe-Aljechin-comité bin nen gekomen. Op een vraag van het A.N.P. of de revan chematch nu definitief op de Semmering zal plaats vinden, deelde dr. Euwe mede. dat het door hem ontvangen telegram op dat punt niet duidelijk was en dat hij er geenszins uit kon concludeeven, dat de aanvangsdatum 1 October 1937 en de plaats van de match verzekerd was.-

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3