HET NIEUWE AVONDBLAD Nieuwe aanval op het Lutine-goud. 2|e JAARGANG NO. 104 VRIJDAG 6 MAART 1936 IJMUIDER COURAKT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummer» 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVEKTENTleN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra. zy 14 dagen als zoodanig in de registers njn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver- sekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele Invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; f 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Om het Damkampioenschap van Nederland. De zevende en achtste ronde. Zaterdag en Zondag zullen de wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland worden voortgezet. Voor Zaterdag, de zevende ronde, volgende programma vastgesteld: Ligthart—Raman Bom—Keller De Graag—Lochtenberg Dukel—v. Dartelen. De partij RustenburgStahlberg wordt deze week in Amsterdam reeds vooruit ge speeld, terwijl de partij van Vos tegen Kalden is uitgesteld Zondag 8e ronde: B. Dukel—J. H. Vos Keiler—Kalden Lochtenberg—Rustenburg Ligthart—De Graag Stahlberg—Bom Raman—v. Dartelen. LIJK AANGEBRACHT Gisterenmiddag 12 uur is door een bagger molen in de buitenhaven opgehaald het in verregaanden staat van ontbinding verkee- rend "lichaam van een jongen man. Men vermoedt, dat dit het lijk is van den Jongen, die in gezelschap van een meisje en beiden uit Haarlem afkomstig, 1.1. zomer op een Zondagmorgen van <je Zuidpier geslagen is en verdronken. Het- lijk, dat men nog niet heeft kunnen idëntüiceeren, is aan de zorgen der politie toevertrouwd. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Voor de corsettenshow, welke voor de leden der afdeeling Velsen van de Ned. Vereenï- ging voor Huisvrouwen in de bovenzaal van Kennemerhof gegeven werd, bestond een enorme belangstelling. De diverse Superbe- en Wala-modellen werden door een tweetal dames van het ma gazijn „Nederland" aan den lijve getoond; en de voordeelen van een deskundig aange meten corset door een der chefs op overtui- gede wijze uiteengezet. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN AFDEELING VELSEN. De afdeeling Velsen van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kan toorbedienden hield haar jaarvergadering in het gebouw van den IJmuider Bestuurders Bond. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter o.m. aan het overlijden van den pen ningmeester, den heer J. N. Lucas, die een steunpilaar van de afdeeling geweest was. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Bij de be stuursverkiezing werd de heer P. F. Janzen tot secrataris gekozen in de plaats van den heer J. J. Koks die zich door drukke werkzaam heden niet herkiesbaar stelde. In de daardoor ontstane vacature van 2en secretaris werd voorzien door de benoeming van den heer A. J. Blaas. In haar rapport verleende de kascontrole- commissie den penningmeester volledige dé charge. Nadat voor deze commissie drie plaats vervangende leden benoemd waren hield de districtsbestuurder, de heer B. Slier uit Am sterdam, een uiterst leerzame inleiding over „De Democratie in het Staatsleven" waarop een geaniméerde discussie volgde. De voor zitter zegde den heer Slier terecht hartelijk dank voor zijn rede. Besloten werd dat, voornamelijk door huis bezoek, de propaganda energiek zal worden voortgezet. De leden, gelieven den bestuurders proefadressèn te verschaffen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering onder dankzeg ging aan de leden voor hun aanwezigheid. GUNNING ONDERHOUD VISSCHERSHAVEN. uitvoeren van baggerwerk in de Vis- SfhaJen IJmuiden, behoorende tot het vonK? van die haven' is gegund aan M. J. IniiT a Havenwerken N.V. te Beverwijk en w. Blankevoort Czn., Aann. Mij. N.V. te Haarlem, voor f38.850. Verlaging jaarwedden der gemeenteambtenaren. In e-k- raadsvergadering stellen B. en W. fan d orde met ingang van 1 April a.s. t verlaging der wedden en loonen van het p rsoneel der gemeente met uitzondering van l ff Politie, over te gaan. E. e. a. overeen- bet voorstel van B. en W. van 3 De cember 1935. B- dienaangaande motiveert dit voorstel aldus: van P6 rïjbsnormen, waaraan de salarissen ^mbtenaren der gemeenten Velsen zijn verlaagd SindiS 1 Januari i-1- met 5 Pct- J: Voor het in stand houden van juiste ver- ,ing€n is het wenschelijk, dat de salaris- aai'btenaren van Velsen eveneens een I®verlaging ondergaan. heeft weliswaar een door het ge- itia!? j r ingediend voorstel verworpen, eon t - raa<* wordt aangemaand binnen nuli 1Jn van 3 maanden tot deze verlaging over. te gaan. aanJ;n adviseeren om overeenkomstig de ]JrLv^?g besluiten. Een lid van het col- Wljft tegen elke verlaging. De zee lokt, het goud niet minder. Duiker van Drimmelen gaat opnieuw een poging wagen. Reeds vele gelukzoekers hebben een poging in het werk gesteld om de schatten van het in 1799 gestrande Engelsche fregatschip „Lutine te bergen. Enkelen hebben wel eens successen te boeken gehad. In het midden der vorige eeuw (1856i is voor ongeveer 4 millioen aan goud en zilver uit het wrak te voorschijn ge haald. Sinds dien zijn er echter geen resulta ten meer te boeken. Wel vertoonen oude Ter- schellingers nog vol trots, zilveren penningen, welke 35 jaar geleden eens zijn opgehaald. An deren hebben weer koperen spijkers, die voor zien zijn van het „Lutinemerk". een hanepoot, die op elk onderdeel van het schip te vinden is. (Y). Een schat van 20 millioen. Toen de Engelsche verzekeraars, Lloyds Lon den, de gelieele schade, groot 20 millioen gul den aan den eigenaar, de Engelsche Admirali teit, hadden uitgekeerd verkregen zij het eigendomsrecht op het wrak. Zij kunnen dus aan de een of andere bergingsmaatschappij vergunning verleenen op het wrak van dit oude troepenschip, dat op weg van Portsmouth naar Hamburg in de Terschellinger gronden verging, te duiken of te werken. In de concessie-voorwaarden is o.a. opgeno men, dat Lioyds 30van de eventueel gebor en waarde moet ontvangen. Het ivrak. Het wrak ligt in de N.W. gronden juist be noorden de Oostpunt van Vlieland. De bodem bestaat hier uit een laag drijfzand van 12 M. dikte, waaronder een vaste leemlaag. Bij laag water staat er ongeveer 3 M. water boven het drijfzand, bij hoog water 5 a 6 M. In den loop der jaren is het wrak van de Lutine, evenals alle andere hier liggende wrak ken, door het drijfzand heen gezakt, en ligt nu als begraven onder het zand op de leem laag. Uit oude gegevens en verhalen is bekend, dat de schatkamers der Lutine in het achterschip onder de munitiekamers liggen. Het schip was 50 M. lang en 12 M. breed. Het had twee dek ken, het tusschendek in het achterschip was munitie-magazijn, het onderruim was dus de schatkamer. Het munitiemagazijn nu is in een M. dikken roestklomp veranderd, die eerst dient te worden verwijderd alvorens resultaat kan worden verwacht. Een andere groote moeilijkheid, die al velen hebben trachten op te lossen, is om door het beweeglijke drijfzand heen te komen. Dit immers is een zeer bezwaarlijk werk. temeer daar de zee hier zoo dikwijls onstuimig is en er bovendien een zeer sterke getijstroom loopt. Deze .getijstroom doet maar al te dikwijls in enkele uren het resultaat van vele dagen ar beid te niet gaan. De toren van Beckers. De meest opzienbarende bergingspoging is wel die van den heer Beckers uit Limburg ge weest, die in samenwerking met de firma Doeksen in 1931 met zijn werkzaamheden be gon. Hij plaatste den enormen toren van ruim 25 M. hoogte op het wrak en ving, na herhaal den tegenslag den strijd tegen zand en ijzer aan. De zee en het wrak eischten offers, niet alleen geldelijke maar ook menschenoffers. En hoewel men 3 jaren den strijd volhield waren de tastbare resultaten zoo miniem en de onkosten zoo groot, dat men sinds 1934 niets meer van 's heeren Beckers' werkzaamheden vernomen heeft. En de Lutine behield haar schattenTot den volgenden stoutmoedigen aanval. Deze wordt op het oogenblik te Rotterdam voorbe eld. Duiker van Drimmelen. De heer J. van Drimmelen, die reeds in zijn jeugd op het verzonken wrak onderzoekingen deed en pogingen in het werk stelde, het ver borgen goud te vinden, heeft ons meerdere malen op spannende wijze, niettemin met zijn bekend phlegma van deze speurtochten ver haald. Hij was immers jaren als duiker in dienst van den bergingsdienst van het Bureau Wijsmuller N.V. alhier. Als „Oome Jan" over de Lutine begon te vertellen leefde hij zicht baar op, was hij figuurlijk in z'n element. Hij beschouwde het wrak al zoo'n beetje als „zijn" schip. lederen keer als er weer een poging ge daan werd het goud te bergen werd zijn advies gevraagd, dat dan bereidwillig gegeven werd. Ook al was hij in dienst van Bureau Wijs muller, die hem wat z'n Lutine betrof, altijd verlof gaf een of anderen ondernemer.den goudzoeker met raad en zelfs met daad bij te staan. Na de laatste reorganisatie is „uncle John" naar Rotterdam vertrokken, teneinde na een loopbaan vol avontuur van welverdiende rust te gaan genieten. Maar ook daar liet het ge heim van de Lutine hem niet met rust. „On revient toujours"Men keert toch immers steeds weer tot zijn oude liefde terug! Zoo is het ook met van Drimmelen. Hij had bij Bureau Wijsmuller en vroeger bij Dirk zwager en van der Tak, alle klinkende namen in het bergingsbedrijf, altijd vele successen te j boeken gehad. En wij, die den arbeid van j oome Jan" ruim 12 jaren van nabij mochten volgen, denken dan aan de Liberty Glo (het in tweeën gebroken Amerikaansche reliefschip, gestrand bij Terschelling, door hem dicht ge maakt en door sleepbooten naar Rotterdam gesleept, waar het gerepareerd is en weer tot één geheel vereenigd werd) of de Promus (in de Haaksgronden gestrand, op een wrak lek geslagen, door hem dicht gemaakt waarna het veilig geborgen werd) of de Shonga (waar de 1 kostbare lading door hem in samenwerking met anderen veilig aan land gebracht kon worden) of de Eastwell (welks schipbreuk op den kop der Noordpier zich velen nog wel zul len herinneren) ofwe kunnen immers nog zoo ontelbaar vele gevallen opnoemen, alle mijlpalen op van Drimmelen's levenspad. Toen in 1931 een nieuwe poging om het goud der Lutine te bergen gedaan werd is van Drimmelen's huip door de firma Doeksen op Terschelling wederom ingeroepen. Het was bij die gelegenheid, dat het bekende experiment met „den toren van Beckers", zooais de appa ratuur in de wandeling genoemd werd, ge houden werd. Ook de IJmuiaensche duiker trok het pak weer aan, daalde in den toren welke op het wrak geplaatst was, af en diende den bergers van zijn waardevolle adviezen. Reeds dadelijk stonden velen, waaronder ook van Drimmelen, sceptische tegenover de po gingen der Terschellinger bergers. Zij waren er niet zoo heel ver naast. Want ook deze on derneming liep weer op niets uit evenals zoo vele voor haar. En de Lutine gaf haar schat ten en de zee haar geheimen, niet prijs. Nieuwe pogingen. In 1935 liep de vergunning af, welke de heer Beckers van Lloyds (die in feite nog steeds eigenaresse van het wrak is) gekregen had om op het schip te werken. Een verlenging werd door 's werelds grootste verzekeringsmaat schappij niet meer gegeven, omdat in de 3 zo mers, dat men getracht heeft den goudschat te bergen, die pogingen op niets waren uitge- loopen. Het zand houdt den schat nog steeds ge vangen en verzet zich heftig tegen de aanval len. welke de mensch met vernuftige machines onderneemt. In samenwerking met een Rotterdammer, den heer Tj. Stobbe (natuurlijk, zooals de naam reeds zegt, op Terschelling geboren) zal van Drimmelen opnieuw trachten iets verder in het geheim van de Lutine door te dringen. De heer Stobbe is de technicus; hij bracht zijn jeugd op Terschelling door en als goed eilander was hij natuurlijk ook steeds vol be langstelling voor alies, wat de Lutine betrof. Den goudschat heeft hij eigenlijk nooit goed uit zijn gedachten kunnen zetten. Hij demon streerde op een tentoonstelling voor techni sche ontwerpen van uitvinders eens een tank voor het wegzuigen van zand en toen hij ver leden jaar het kleine model van deze tank weer- eens met groot succes liet werken, namen zijn plannen vastere vormen aan. Reeds voor het eind van 1935 stuurde hij een aanvraag voor een concessie tot het ber gen van het Lutine-goud in bij Lloyds te Lon den. Deze concessie nu zal worden verleend, zoodra het benoodigde kapitaal bij elkander is. Onderhandelingen hierover worden reeds met enkele financiers geveerd. Een belangrijke factor in de organisatie der bergingsplannen werd de medewerking van den Lutine-expert Jan van Drimmelen die (dat durven we hier wel neer te schrijven) maar al te gaarne bereid was zijn medewer king te verleenen. Want het gaat bij den laat ste niet zoo zeer om het geldelijke gewin dan wel om het verlangen het Lutine-wrak open te leggen en het geheim van den schat, al dan niet aanwezig, aan de openbaarheid prijs te geven. Dat is iets, wat oome Jan altijd heeft geïnteresseerd en geïrriteerd! Van Drimmelen zal de onderneming, wan- neer deze aan het werk gaat, van advies die-wel opmerken, dat het ontbreken van voor- het wrak en zal eerst moeten worden opge ruimd. Vele ingewijden staan tegenover elke nieuwe poging tot bergen van den inhoud der Lutine uiterst sceptisch. En geen wonder. Wanneer men de omstandigheden, de positie van het wrak en de enorme moeilijkheden die te ver wachten zijn, vergelijkt met de nog steeds te onvolmaakte middelen, waarmede men moet werken, dan is er voor deze sceptici wel reden toe. Alleen de Artigüo-bergers zou men een kans willen geven, de Italianen, die met hun bijzondere duiker- en bergings toes tellen de 140 M. diep liggende goudstaven der Egypt boven wisten te brengen. In ieder geval zal men de pogingen van de heeren van Drimmelen en Stobbe met belang stelling volgen, zoowel in den lande als hier te IJmuiden, waar zoovelen aan de zee en al wat daar mede samenhangt, hun hart ver pand hebben. W. WINKELNERING EN VENTEN OP HET KAMPEERTERREIN. Bij besluit van 21 Maart 1933 werden B. en W. gemachtigd tot het ondershands verpach ten voor ten hoogste 3 jaren, van het recht van winkelnering en venten op het gemeente lijk kampeerterrein. Het college stelt thans den raad voor deze machtiging opnieuw te verleenen, thans voor den tijd van 2 jaren, daar de gemeente het terrein tot 31 December 1937 van het Rijk in pacht heeft bekomen. BONTE AVOND V. V. S. U. Zaterdag 14 Maart a.s. wordt in het Wapen van Velsen door de V. V. S. U. een bonte avond gegeven. Behalve verschillende attrac ties zal door den plaaiselijken Kunstkring op gevoerd worden: Stachanow. Het geheel wordt met een bal besloten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de Koninklijke Neöeilandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een buizengieterij op haar fa brieksterrein is verdaagd, op grond dat het advies van het Distiüctshoofd der Arbeidsin spectie nog niet is ingekomen. VERKEERSCURSUS. Voor deelneming aan den binnenkort te houden verkeerscursus hebben zich reeds meer dan 40 personen opgegeven. REGELING HARINGVISSCHERIJ 1936. In „Toenadering" schrijft v. d. Steen:. De vorige week verscheen in de dagbladen een bericht, over de regeling haringvisscherij 1936. Volgens dit bericht zou het de bedoeling zijn de haringvisscherij dit jaar op ruimere schaal te doen uitoefenen en als argument daarvoor werd genoemd de hooge prijs van de haring, waardoor een transactie voor de leve ring van 10.000 ton aan Rusland zou zijn ont gaan aan ons land, om aan de Engelsche vis- scherij ten goede te komen. (Vermoedelijk slaat dit op den textielfabrikant, die zich tot haringhandelaar had gepromoveerd, maar wei nig verstand scheen te hebben van wat een ha ring waard was). De visscherij zou dan wat ruimer uitge oefend mogen worden door het aantal netten niet zoo te beperken als het vorige jaar, ter wijl de totale aanvoer dan ook verhoogd zou worden. Bij navraag bleek echter, dat er nog niets definitiefs is vastgesteld en dat er zelfs nog geen sprake was van een voorloopig plan dat in bespreking was genomen. Hoewel nog niet gezegd kan worden, dat de tijd tot regeling al dringt, toch mogen wij nen omtrent de ligging van het wrak en de locale situatie. Want hij heeft het verzonken wrak reeds 35 jaar geleden betreden, toen de plaatselijke omstandigheden beter waren dan Thans ligt het wrak dieper onder de zandlaag dan ooit te voren. Maar omstreeks 1900 had men nog niet die duikerstoestellen en andere hulpmiddelen, waarover men thans de beschikking kan hebben. Ook zal hij, als het no.odig is. zelf het duikerpak weer aantrek ken en de voorbereidende werkzaamheden op den bodem der zee leiden. De „toren van Beckers" staat nog steeds op loopige plannen, waarover in de Visscherij- centrale gediscussieerd moet worden, ons toch ook niet bevredigt. Het blijkt steeds weer, dat dit overleg ver bazend tijdroovend is en als men dan nu nog niet begonnen is, begint het gevaar, volgens ons gevoelen, weer te dreigen, dat alles hals over kop voor elkander zal moeten worden gebracht. We vertrouwen echter, dat de mi nister behoorlijk zal weten in te grijpen, dooi de belanghebbenden aan een zekeren datum te binden, waarop overeenstemming bereikt moet zijn. Duikeronderzoek noodig. Naar den door de Rcggcstïoom beschadigden meerstoel. Voor het vaststellen van den omvang der schade, welke een der merestoelen in het buiten-toeleïdingskanaal alhier heeft opge- loopen bij de aanvaring van het s.s. „Regge- stroom", blijkt een duikeronderzoek noodig te zijn. Dit onderzoek zou vermoedelijk heden geschieden. N. A. S. B. AFD. IJMUIDEN Voetbalcompetitie. Sport Vereent gaat Zondag a.s. zijn voor- laatsten wedstrijd tegemoet, en wel tegen Ar beiderspers. De stand luidt if afd A: gesp. gew gel. verl ptrd pt. 1 12 25—11 2 15 34—17 3 9 25—23 4 6 19—19 5 6 14—17 5 6 14—27 10—27 A. V. E. 8 5 2 Sp. Vereent 10 7 1 Achilles 8 4 1 Zaandam 7 3 Arb.pers 8 3 P. A. K. 10 2 2 T. R. B. 7 Verder speelt Sport Vereent. 2 tegen Een dracht 2 op het terrein aan den Hagelinger- weg (Driehuis) om 2 uur. Om 12 uur speelt op hetzelfde terrein Sport Vereent 3Oostzaan 2. Vredesgroep IJmuiden. Mr. L. Vooijs over Oorlog en Kapitalisme. OORLOG VOEREN KOST MILLIARDEN! Nog steeds worden honderden auto's en vele vliegtuigen door Italië naar Oost-Afrika getransporteerd, om daar den oorlog te kunnen voeren. Hoe de vredesbeweging in Nederland het oorlogsvraagstuk beziet, behandelde mr. L. Vooijs, voorzitter der Algemeene Nederl. Vre- desactie te Amsterdam, in den eerste van een viertal cursusavonden, welke de Vredesgroep IJmuiden organiseert. De bijeenkomst, die In de bovenzaal van café Royal gehouden werd, was matig bezocht en werd door den heer A. van Rij als voor zitter van den groep IJmuiden geopend. De heer van Rij motiveerde de redenen, welke de IJmuidensche groep genoopt heb ben deze cursussen te beleggen. Mr. Vooijs was de meening toegedaan, dat kapitalisme en oorlog niet altijd een onscheid baar verband behoefden te vormen. Spr. wilde het kapitalisme niet verdedigen, doch het kapitalistische stelsel is zeker niet altijd op oorlog georlenteerd Mi'. Vooijs geeft toe, dat het kapitalisme ge baseerd is op winst maken. Dit is in het so cialisme weliswaar ook eenigszins het geval, doch daar zal de winst dan aan de gemeen schap ten goede moeten komen. Dit is bij den kapitalist niet het geval. Daar is alles ten eigen bate. Spr. behandelt dan in korte trekken het verschil tusschen deze twee stelsels. Het. zui vere kapitalisme heeft een vredesbevorderende werking, concludeert spr. Een samensmeden der betrekkingen tusschen de landen onder ling vinden we bij dit stelsel terug. Een uit zondering maakt de wapenindustrie; de an dere kapitalistische industrieën echter zijn internationaal. Spr. gaat na, welke legenden er in omloop zijn aangaande de oorzaken van den wereld oorlog 1914—1918. Et waren, net zoo min als nu In het conflict Italië—Abessynië, econo mische tegenstellingen, maar daarentegen wel staatkundige contrasten. Een groote fout, welke men nog maar al te dikwijls geneigd is te maken, is dat men eco nomie en imperialisme niet volkomen van elkander gescheiden weet te houden. Koloniën zijn veelal gevaarlijke bezittingen. Argumenten als overbevolking en emigratie zijn geenszins steekhoudend om een verove ringsoorlog te rechtvaardigen. Zoo gaat het ook nu niet op, dat Italië Abessynië noodig zou hebben voor zijn bevolkingsover schot. Italië is immers zeer dun bevolkt, en de koloniën Erytrea, Lybië, Tripolis en Somali- land nog slechter. Toch wil men ons dit argu ment opdringen. Wanneer een land een kolonialen verove- rino-- rlog begint, spelen geenszins econo mische motieven een rol. Wel daarentegen machts- en staatkundige redenen. De idee van het Italiaansche imperium weegt zwaar der bij den Italiaan, dan eenig ander motief. In dat imperium zal dan de zelfde taal. de zelfde cultuur, de zelfde staatkunde heer- schen. Voor het vrijzinnig kapitalisme ls de oorlog niets dan nadeel en brengt slechts schade aan; voor het conservatieve kapitalisme is de oorlog een macht-smiddel. dat voor den aan hanger van dat stelsel tot een noodzakelijk heid geworden is. De staatkundige en politieke kwesties spe len in dezen tijd van het kapitalistische stel sel echter een veel grootere rol dan de eco nomische overwegingen. Deze laatste zouden zegt spr., zeker de oorlogsgedachte niet be vorderen. Mr. Vooijs besloot zijn rede met de opmer king, dat hij meermalen bemerkt had. dat het gehoor het met zijn conclusies niet altijd eens was. Daarom zou hij gaarne tot een gedach- tenwisseling willen overgaan. Naar aanleiding van de door den spr. zelf erkende critiek uitlokkende argumenten, ont spon zich tusschen enkele vragenstellers en Mr. Vooijs een geanimeerde gedachtenwisse- ling. Plierult bleek, dat enkelen het met den in leider geenszins eens waren v.n.l. over zijn stel ling dat t vrijzinnig kapitalisme niet oorlogs zuchtig was. Het viel dan ook niet te verwon deren, dat men niet tot elkander kwam. 'Dé voorzitter sloot daarna" de vergadering.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1