Overspannen Televisie-vooruitzichten Interpellatie over werkloozensteun. VRIJDAG 6 MAART 1936 -r. -.i Ijsafzetting op vliegtuigen een groot gevaar. Strijd ertegen zeer moeilijk. Veelbelovende proefnemingen te Soesterberg. Naarmate de moderne luchtvaart zich ver der heeft ontwikkeld en de snelheden grooter werden, het vliegen in misl of nevel dank zij de geperfectionneerae navigatiemiddelen veelvuldiger voorkwam en vliegtuigen in ge bruik werden genomen, die hun nuttigst ren dement op eenige duizenden meters hoogte gaven, is het probleem van de ijsafzetting een der meest urgente vraagstukken geworden, aangezien onder de hierboven geschetste om standigheden de ijsvorming op vliegtuigen veelvuldiger voorkomt dan vroeger en een •rn&tig gevaar voor de luchtvaart vormt, Waaraan vermoedelijk ook eenige van de ram pen, die onze luchtvaart geteisterd hebben, geweten moeten worden. Verschillende systemen zijn reeds toege past. doch het succes was slechts matig te •oemen. Het was daarom met groote belang stelling. dat wij kennis hebben genomen van de resultaten, die tot nog toe op Soesterberg zijn bereikt met proefnemingen, ontworpen door en uitgevoerd onder leiding van den eersten luitenant der L. V. A.. den heer E. Visch, chef van den weerkundigen dienst op Soesterberg. Waar het reeds eerder gebleken was, dat het bestrijken van het vliegtuig oppervlak met parafine, oliemengsels enz. geen effect had omdat deze mengsels dooi den luchtstroom werden weggeblazen, nam luitenant Visch proeven met het bedekken van het vliegtuigoppervlak met een glad gepolijst hard metaal. Hij koos hiervoor chroomnikkel, waarmee deelen van het vleugeloppervlak, van de roeren, van stijlen en montans en van de schroefbladen werden bedekt. Den geheelen winter heeft men hier proeven mee genomen en de verheugende waarneming gedaan, dat wanneer het vliegtuig zelfs dik onder het ijs raakte, zich nooit ijs afzette op die deelen die door het chroomnikkel be schermd waren. Ook bij proefnemingen in een vh'^unnel deed men dezelfde ervaring od en v eer bij deze proeven de tempera turen zco laag werden gemaakt, dat ijsvor ming onvermijdelijk werd, dan bleek deze op het chroomnikkel van zoodanigen aard te zijn, dat zich hierop slechts ijskorrels afzet ten, die door den geringsten luchtstroom reeds weggeblazen werden. Gezien de decepties, die de verschillende aanbevolen middelen tegen de ijsafzetting in luchtvaartkringen hebben veroorzaakt is lui tenant Visch zeer voorzichtig met zijn erva ringen en acht hij nog minstens één winter van proefnemingen noodzakelijk alvorens conclusies te willen trekken. Alle tot nog toe ontvangen rapporten luiden echter gunstig. En indien het middel afdoende blijkt, is het groote voordeel, dat men geen zware dekpla ten hoeft te gebruiken, doch dat het chroom- nikkel nog dunner en lichter is dan 't dun ste bladtin of staniol, zoodat des noods de geheele oppervlakte van een vliegtuig er mede bekleed kan worden zonder dat daardoor het gewicht noemenswaard stijgt. Een dergelijke oplossing van het probleem, waardoor bo vendien ijsvorming van tevoren onmogelijk zou worden gemaakt, zou men het ei van Co lumbus kunnen noemen. Indien de verdere proefnemingen even eens bevredigend verloopen, mag men niet al leen luitenant Visch, doch de geheele lucht vaartwereld met dit succes geluk wenschen. JAARLÏJKSCMHE UITVOERING MATTHaüS PASSION TE NAARDEN. De Nederlandsche Bachvereeniging zal Don derdagavond 9 April en Vrijdagochtend en middag 10 April haar jaarlijksche uitvoeringen van de Matthaus Passion in de Groote Kerk te Haarden geven. Solisten zijn: Jo Vincent, Annie. Woud, Louis van Tulder, Max Kloos, Willem Revelli, Henk Viskil, Herm. Hülsmann, Lucien Louman en voorts Marie Landré, cla- vecimbel, C. van Leeuwen Boomkamp, viola da gamba, Valentyn Schooriderbeek, orgel. Het geheel onder leiding van Anton van der Horst. Nieuwe defensie-uitgaven. Inlichtingendienst generalen staf uitgebreid. Ingediend is een suppletoire begrooting van Defensie voor 1935. Dit wetsontwerp strekt tot verhooging van een aantal artike len waartegeiiover eenige andere artikelen voor vermindering in aanmerking worden ge-- bracht. Verder is aan de toelichting ontleend: Voor den bouw van een verspermijnenma- gazijn te Willemsoord is op de begrooting voor 1935 f 120.000 toeschikbaar, terwijl op de begroo.ting voor 1936 hiervoor nog een bedrag van f 50.000 is aangevraagd. De totale bouw kosten zijn geschat op f 200.000, zoodat aan de benoodigde som nog f 50.000 ontbreekt. In verband met de noodzaak, zoo spoedig mogelijk over het magazijn te beschikken, wordt laatstgenoemde som alsnog op den dienst 1935 aangevraagd. Bij een der mijnenmagazijnen te Hellevoet- sluis dient een steiger voor het transport der mijnen te worden vervaardigd. Hiervoor is een extra bedrag van f 33.000 vereischt. Ter voldoening aan een reeds lang gevoel de behoefte is nu om verschillende redenen uitstel niet langer kon worden gedoogd, over gegaan tot aanschaffing van een twaalftal pantserauto's, welke vereenigd tot een eska dron te :s-Hertogenbosch worden gelegerd. In verband met den internationalen poli- tleken toestand in Europa is het noodzakelijk gebleken, het terrein der werkzaamheden van den inlichtingendienst van den generalen staf "uit te breiden. De daaruit voort vloeiende meerdere kosten zullen ongeveer f 6000 bedragen. Een verhooging met f 124.000 vindt haar oorzaak in de noodig gebleken uitbreiding van het korps politietrocpen, aangezien in verschillende tijden van het jaar niet over voldoend geoefende troepen wordt beschikt en de in verband daarmede aan de politie- troepen toevallende taak. door de aanvanke lijke sterkte, niet naar den eisch kon worden vervuld. Voorts is ingediend een wetsontwerp tot ver hooging van de begrooting van het Staatsbe drijf der Artillerie-Inrichtingen voor het dienstjaar 1935. Terzake van de aanschaffing van automo bielen en motorrijwielen, zoomede de aan schaffing van nieuwe werktuigen voor aan maak van geschut en projectielen, wordt de begrooting verhoogd met f 96.000. Stabilisatie munteenheden noodzakelijk. Rede van den heer Fentener van Vlissingen. Over economische betrekkingen en Staat kundige grenzen. De heer F H. Fentener van Vlissingen. voor- zitted van de Intern. Kamer van Koophandel heeft Donderdagavond in 't Gebouw voor K. en W. te Utrecht voor de Ned. Pan-Europa- beweging een voordracht gehouden over: ,.De economische betrekkingen en de staatskundi ge grenzen". In onze wereldhuishouding worden de eco nomische betrekkingen hoe langer hoe meer beïnvloed aldus betoogde spr. volgens de Tel. door de politieke grenzen. Het ont staan van deze grenzen werd wel is waar mede beïnvloed door economische factoren, maar gaandeweg is het verband tusschen politieke grenzen en economische omstan digheden meer en meer verloren gegaan. Wij koppelen meer en meer economische stelsels vast aan staatkundige grenzen, ofschoon deze grenzen geen economisch zelfstan dige volksgemeenschap omsluiten. Hierin schuilt een groot gevaar voor economische conflicten, welke op den duur hoogsth beden kelijke politieke consequenties moeten heb ben. De toestand, welke op deze wijze allengs ontstaan is, wordt hoe langer hoe onhoud baarder, omdat de politieke grenzen hoe lan ger hoe stabieler en tevens voor het Individu hoe langer hoe meer bindend zijn geworden, terwijl de economische betrekkingen hoe langer hoe labieler werden. Wij zien dat al lengs het wereldgebied meer en meer is ver deeld tusschen door politieke grenzen om sloten volksgemeenschappen, welke eenerzijds niet in staat zijn zelve geheel in haar econo mische behoeften te voorzien (niet selfsup porting) en welker economische behoeften snel en voortdurend veranderen, maar die anderzijds elk voor zich zonder overleg of samenwerking met anderen een economisch systeem opbouwen of dit naar willekeur wijzi gen zonder ook maar eenigszins rekening te houden met de consequenties, die daaruit voor anderen voortvloeien. Wat het vastkoppelen van economische stelsels aan staatkundige grenzen betreft, merkte spr. nader op, dat het economisch stelsel wordt bepalad door de centrale over heid, door de wetgevingen, welke voor den geheelen staat gelden: met name geldt dit voor de invoerrechten en de muntstelsels. Niettegenstaande de staatkundige eenheden grooter zijn geworden, is de economische af hankelijkheid der staten onderling toegeno men. Spr. ziet twee soorten van afhankelijkheid: de absolute en de relatieve. Onder de abso lute rekent spr. de onmisbare grondstoffen of diensten (transportmiddelen). Wat de re latieve betreft, daaronder verstaat spr. pro ducten of diensten, die anderen beter kun nen vervaardigen of bewijzen. Deze neemt toe naarmate de levensstandaard stijgt en dus meer goederen per hoofd verbruikt wor den of meer diensten per hoofd verlangd worden. Spr. komt hier tot de internationale arbeidsverdeeling en is van meening, dat er een maximum welvaart bereikt zal worden als de goederen daar geproduceerd worden, waar zulks onder de meest gunstige omstan digheden kan geschieden en diensten bewe zen worden door hen, die daartoe d« meeste geschiktheid bezitten Het gevaar van inter nationale conflicten. Spr. wees voorts op het gevaar der inter nationale conflicten: strijd om de grondstof fen en strijd tot behoud van een eenmaal ver worven levensstandaard. De politieke gren zen zijn hoe langer hoe stabieler geworden en hoe langer hoe meer. bindend geworden voor het individu. In dit verband stipte de MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN Koker 75ct Wi ,-eAr (Adv. Inyez. Med.) heer Van Vlissingen enkele punten aan als: emigratie ook voor ondernemingen en het kapitaal. De economische betrekkingen zijn hoe lan ger hoe meer labieler geworden. Deze betrek kingen worden o.m. beïnvloed door: de be volkingsdichtheid, den levensstandaard en de mogelijkheden en aard der productie en die van het vervoer. De wijzigingen in dit opzicht zijn in de laatste eeuw grooter dan ooit te voren in een zoo kort tijdperk. Maar buitendien hebben ha den oorlog in vele landen belangrijke structuurveranderingen in het bedrijfsleven plaats gevonden. Spr. noemt daarvan drie categoriën: le. De structuurveranderingen van de in- dustrieele en agrarische productie, en wel a) de industrialiseering van de voormalige landbouwstaten en b) de agrariseering van de voormalige industriestaten: 2e. De structuurveranderingen in de koop krachtverhoudingen van verschillende be drijfstakken en 3e. De structuurveranderin gen van het internationale credietwezen. d.w.z. plotselinge en gedwongen verandering van de betalingsbalansen van de voor den wereldhandel belangrijke landen. De economische betrekkingen moeten om aan de snel veranderende eischen van een snel toenemende bevolking te voldoen en mede ten gevolge van voortdurend plaats vindende structuurveranderingen van het bedrijfsleven, een voortdurende evolutie kun nen doormaken en deze wordt tot aller scha de geremd door de staatkundige grenzen. De moeilijkheid bij de uitbreiding der eco nomische betrekkingen is, dat hiervoor twee partijen noodig zijn. Indien een volksgemeen schap meer van anderen wenscht te koopen, moet zij ook meer aan anderen kunnen ver- koopen. Goederen en diensten kunnen uit eindelijk slechts door goederen en diensten betaald worden. De veel besproken kwestie van de verdeeling der grondstoffen ligt of in politieke machtsfeer of in economisch be reik. De toestand zooals deze zich thans heeft ontwikkeld, noemt spr. onbevredigend. Wat is hieraan te doen. vraagt spr. zich af. Vooreerst de politieke grenzen geleidelijk la ten verdwijnen en ten tweede het vormen van groote economische eenheden. Als antwoord op de vraag, geeft hij ten slotte nog een tweetal aanwijzingen: inter nationale samenwerking tot regeling dei- economische betrekkingen, het sluiten van productie- en afzetovereenkomsten (rubber, suiker, tin). En tot slot een rationeele internationale arbeidsverdeeling en een billijke distributie van de vruchten van dien arbeid, zonder dat deze gestoord worden door de staatkundige grenzen. Hiervoor acht de heer Fentener van Vlis singen noodig: stabiele internationaal bruik bare munteenheden; dat de weg van den producent tot den consument niet duurder gemaakt wordt of niet belemmerd wordt door niet-economische factoren staatkundige grenzen en tenslotte is nog noodig een internationaal goed functionneerend crediet- stelsel. De eerste stappen daartoe zullen moeten bestaan in stabilisatie van de munteenhe den en opheffing van de belemmeringen. „Voor het behoud der democratie". Rede van minister Oud. Plannen van de B. B. C. UIT DUITSCHLAND GEVLUCHTE AANGEHOUDEN De Marechaussee uit Vlagtwedde, heeft Donderdag naar Groningen overgebracht de uit Assendorf in Duitschland uit de straf gevangenis ontvluchte N. Lampe, die op Ne- derlandsch gebied was gearresteerd en die volgens de door de Duitsche Justitie verstrek te inlichtingen ter zake van moord moet te recht staan. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. Voor de Vrijzinnig-Democratische Vereeni- ging te Amsterdam sprak Donderdagavond in een der zalen van het A.M.V.J.-gebouw aldaar minister mr. P. J. Oud over „Voor het behoud der democratie". De democratie zoo ving de minister aan maakt een moeilijken tijd door. doch wij wanhopen allerminst aan de toekomst der democratie. Veel belangrijker dan de vorm is de in houd der democratie. De groote taak der de mocratie is het scheppen van de voorwaar den tot volledige, stoffelijke, geestelijke en zedelijke ontplooiing van den mensch. Aan deze voorwaarde kan de dictatuur nooit vol doen. Een democratie moet ook de rechten van de minderheid eerbiedigen; de leiders moeten leiders van de massa blijven en die massa niet naar den mond praten. De democratie moet reëel zijn en zich we ten te plaatsen op den bodem van de werke lijkheid. Tegenwoordig speelt de financieele en de economische toestand van het land een uiterst belangrijke rol. De welvaart is stex-k ingekrompen; het volksinkomen is zeer ver minderd; de werkloosheid is stei-k toegeno men. De uitgaven zijn sterk gestegen, de in komsten verminderd. Onze financieele toestand is uiterst moei lijk, doch niet hopeloos, wanneer wij bereid zijn ons offers te getroosten en de middelen tot verbetering te aanvaarden. De uitgaven zijn van 232 millioen gulden in 1914 gestegen tot f 710 millioen in 1936. Vooral ontstond deze stijging door onderwijs en sociale zaken. Daarom moest ook in de laatste jaren op die uitgaven bezuinigd wor den, hoezeer de vrijzinnig-democraten dat ook betreuren. Betreffende de toelastingpolitiek merkte spr. op. dat de druk van de indirecte belas tingen is gestegen door de verminderingen van het volksinkomen; hierdoor was het noodzakelijk het in indirecte belastingen te zoeken. De opbrengst van de inkomstenbe lasting is in vijf jaar van <92 millioen gulden tot 46 millioen gulden gedaald. Spr. verwerpt de tegenstelling tusschen aanpassingspolitiek en constractieve politiek. Aanpassingspolitiek is de beste constructieve politiek! De principieele fout van het plan van den arbeid is dat daarin gezegd wordt: gij be hoeft niet te bezuinigen, wij hebben zulke groote plannen, dat de welvaart weldra weer in Nederland zal zijn teruggekeerd. Men ver geet dan echter, dat de 800 millioen gulden, hiervoor, noodig, in Nederland niet te krij gen zijn. Voor de laatste staatsleening was slechts 60 milliooen gulden 'te krijgen. Men speekt dan over de groote bedragen van de posito's en spaarbankgelden, doch men ver geet, dat een zeer groot deel van dat geld in schatkistpapieren is belegd. Het argument aldus spr. het plan van den arbeid besprekend betreffende vermeer dering van de koopkracht is slechts aan vaardbaar, wanneer het een rendabel object betreft, dat gemaakt wordt. De Nederland sche Sociaal-Democraten vallen meer terug naar het oude utopistische socialisme Na 1924, toen de Vrijzinnig-Democraten de nationale ontwapening in hun programma opnamen, hebben zich met betrekking tot den Volkenbond en zijn leden ongunstige teekenen voorgedaan en men dient zich af te vragen, of hetgeen men in 1924 in het program schreef, thans na de gewijzigde om standigheden nog wel zou zijn te handhaven. En wanneer aldus de heer Oud de Vrij zinnig-Democratische Bond op zijn binnen kort te houden jaarvergadering deze punten misschien zal wijzigen, dan is dit geen ver andering in hun beginsel, doch slechts het trekken van de consequentie uit de veran derde omstandigheid. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN DE JAARBEURS. De Koningin heeft het voornemen te kennen gegeven de XXXIVe Nederlandsche Jaarbeurs te bezoeken in de morgenuren van Vrijdag 13 Maart a.s. TWEEDE KAMER Daarna de landbouwcrisismaatregelen besproken. DEN HAAG Donderdag. Vóór de Kamer z. h. st. de gewijzigde motie- Boon aannam, verklaarde Mr. Aalberse (R.K.) dat zijn fractie, gehoord de toelichting van- Mr. de Geer, bereid was voor te stemmen. De motie heeft 'n strikt omschreven doel, daar gelaten of de bedoelde commissie de meest aangewezen instantie voor het beoogde onder zoek is. T. a. v. de resultaten van het onder zoek behoudt de R.K. fractie zich nog al haar vrijheid voor. Bij het voortgezette debat over de interpel latie-de Visser gaf de heer Smeenk (a.r.) te kennen, dat deze. interpellatie thans eigenlijk geen zin had, nu er overleg gaande is tus schen de Regeering, de vakcentrales en de vereeniging van Ne derlandsche gemeen ten. Bovendien, men kan heel wel instem men met de alge- meene richtlijnen, zonder dat nog mo gelijk is uit te maken of er soms bij de toepassing fouten worden begaan, waar voor de noodige ge gevens momenteel ontbreken. Beschikbaarstel ling van versch vleesoh tegen lagen prijs be hoorde tot een der door dit Kamerlid gekoes terde wenschen. Nadat de heer Sneevliet (rev. soc.) de Regeering als a-sociaal had betiteld, en den Minister o.m. had gevraagd, wat deze onder het begrip „ethisch minimum" ver staat, sloot de heer Kupers (s.d.) zich aan bij de gisteren door den heer Steinmetz (R.K.) gegeven waarschuwing tegen zijdelingsche verlaging van werkverschaffingsloonen en steunbedragen. Dit kan vooral niet, met- het oog op wat de indexcijfers te zien geven. Dr. Vos (lib.) bepleitte een algemeen onderzoek naar den voedingstoestand, omdat er wel eenigermate voor ondervoeding geducht zou moeten worden; verder vermaande deze af gevaardigde de huurtoeslagen niet te verlagen. Mr. Joekes (v.d.) merkte op, dat voor de be paling van loon een „ethisch minimum" en een „redelijk loon" geen concrete gegevens bieden. Als de overheid 140 millioen per jaar voor steun en [werkverschaffing besteedt,, doet Cl Smeenlc (A.R.) EL Sneevliet (R.8.P.) de Regeering toch zeker wat zij kan. Evenals de heer Kupers voelt de v. d. afgevaardigde voor verstrekking van kleeding. Nadat nog verschil lende sprekers het woord hadden ge voerd (de chr. democ. v. Houten, de R.K. Kuiper, de Kath. de- mocr. Mr. Arts), kon Minister Slingenberg vaststellen, dat eigen lijk niemand de juist heid der richtlijnen t.a.v. den steun had aangevallen. Waar loonen verlaagd zijn moesten de uitkee- ringen nu eenmaal dientengevolge ook naar beneden. Had de heer Steinmetz betoogd, dat in te weinig gevallen de steun op 90 pet. van 't loon wordt gebracht en te veel aan de marge van 70 pet. wordt vastgehouden, de Minister ontkent de juist heid dier stelling. Zoodoende zou men de steunverleening, thans nog verlengstuk van de werkloosheidsverzekering, het karakter van armenzorg gaan geven. In plaats van de marge tusschen loon en steün in acht te nemen zou men dan veel te veel moeten gaan rekenen met de behoeften van elk gezin op zichzelf. Huu'rbijslag op zichzelf werkt remmend t.a.v. de juist zooveel mogelijk te bevorderen huur- verlaging. In meer dan 100 000 z.g.n. woning wet-woningen in Nederland zijn de huren ver laagd en dit tot 'n bedrag van 3Yz millioen gulden. Wat de distributie in natura betreft, brengt Mr. Slingenberg in herinnering, dat in 't af- geloopen jaar heel wat groente tegen zeer lage prijzen ter beschikking is gesteld in die gemeenten, waar men dat wenschte, doch dit was helaas lang nog niet alom 't geval. De te werk gestelden in de werkverschaf fing hebben sinds korten tijd een rechtspositie verkregen, volkomen bevredigend, ook in de oogen der organisaties. Kan een te werkge- stelde arbeider zich niet vereenigen met 't standpunt van den betreffenden inspecteur der werkverschaffing dan kan de klager via zijn eigen organisatie (als deze daartoe voldoende aanleiding ziet) een beroep doen op den Mi nister. In deze instantie 't woord voerende, meent de heer de Visser (commun.) het vroe gere v.d.-standpunt zoowel tegenover dezen Minister als tegenover Mr. Joekes in be scherming te moeten nemen. Mótieloos liep deze interpellatie af, waarna de landbouwcrisis-fondsbegrooting den parle mentairen patroons van den boerenbond ge legenheid verschafte de belangen van den landbouw te bepleiten. Als eerste deed dit de heer Louwes (lib.) die het in hoofdzaak de vraag vond niet of, doch hoe het landbouw- crisisbeleid moet zijn. „Van de boosheid van het oordeel" (woorden ontleeend aan Huizin- ga's „Schaduwen van Morgen") zich vrij ma kende zou deze afgevaardigde zich thans met dit probleem bezig houden. Hij begreep, dat het van St. Joris—Deckers te veel gevergd ware de crisis-draak te vernietigen, maar toch moest hij hem waarschuwen dat beestje krach tiger te lijf te gaan en betere prijzen voor alle landbouwproducten te krijgen. Men dient niet verder te gaan met verstrek king in eens aan kleine boeren. Tenslotte be pleitte spr. zooveel mogelijk den Algemeenen Nederlandschen Tuindersbond als zelfstandige organisatie te erkennen. De heer v. d. Heuvel (a.r.) bracht in herin nering, dat we thans de zeven magere nl. crisis-jaren achter ons hebben en daarvan zes jaar met landbouwcrisiswetgeving. In deze periode hebben we zes bewinaslieden versleten, aan het hoofd van landbouwzaken. Spr. begint met zijn vertrouwen in den huidigen bewinds man uit te spreken, wat niet wegneemt, dat hij in sommige opzichten Dr. Deckers tocii wel eenige critiek moet toevoegen. Er worden waarlijk niet te veel lasten op 'de bevolking gelegd ten behoeve van den landbouw als men let op de ontzaggelijke prijsdaling voor de landbouwproducten, vergeleken bij den voor oorlogschen tijd. In de M. v. A. had deze Minister misschien wel 'n beetje te veel nadruk op het steunkarak- ter gelegd, terwijl het hier heusch alleen 'n betere prijsregeling betreft..Een consumenten- gemeenschap die in 1935 liefst 315 millioen aan drinken en rooken heeft uitgegeven kan waarlijk nog wel wat opbrengen om haar voed sel tegen niet al te bezwaarlijk lagen prijs aan te schaffen. Turf, opruiming van oude schepen en toe slag aan kleine boeren behooren niet ten laste van het landbouwcrisisfonds te komen. Als voorbeeld van juiste crisiswetgeving geldt voor dezen afgevaardigde de tarwe- crisiswet. De buraucratische centraliseerende methode van uitvoering der landbouw-crisis- maatregelen moet vervangen worden door 'n gedecentraliseerd stelsel, waarbij veel meer de organisaties 't werk zullen verrichten en de Regeering zich tot het houden van toezicht zal bepalen. Hierna hield nog de heer Droesen (R.K.) eenige agrarische beschouwingen, waarop morgen vermoedelijk nog vele andere sprekers hun gehoor zullen tracteeren. E. v. R. (Speciale correspondentie.) Londen, 3 Maart. Sinds vele maanden werkt de B. B. c. in a]ie stilte aan de voorbereiding van de eerste te levisie-uitzendingen in Engeland. De uitzend mogelijkheden worden op verschillende hoogten en afstanden in Londen onderzocht en de zenders-capaciteiten worden nauwkeu rig over diverse afstanden gecontroleerd. De leider van de televisie-a f deeling van de B.B.C., de heer Gerald Cock deelt thans in een interview in de „Observer" mee, dat de eerste publieke uitzendingen vermoedelijk in Mei tegemoet gezien kunnen worden en zullen openen met een serie van twaalf vlieg-lessen Verdere uitzendingen die aldus de heer Cock voor het eerste jaar steeds een experi menteel karakter zullen dragen, zullen demon stratieve lessen in paardrijden, tennis- en cricketspelen, etc. brengen. Lange films zullen voorloopig niet worden uitgezonden, omdat zij te vermoeiend zijn om te volgen op het kleine „doek" der huidige ontvangtoestellen. Om dezelfde reden zal de hulp van televisie bij het onderwijs in de scholen uitgesteld moeten worden, totdat de beelden minstens een meter breed kunnen worden geprojecteerd. De uitzendingen zullen zich dus voorloopig beperken tot sportlessen, tot spreekbeurten, waarbij b.v. film- en kunstcritici het gespro kene zullen kunnen afwisselen met illustra ties uit de film of het tooneelstuk, en tot il lustraties van allerlei aard: beelden en ver tellingen uit den dierentuin, nieuwe modellen auto's, nieuwe huishoudelijke vindingen, ge- illustreerde reisbeschrijvingen, uiteenzettin gen van diverse beroepen, onderwerpen va- rieerend van geschiedenis tot architectuur en beeldhouwkunst, illustraties van spreekbeur ten met landkaarten en diagrammen, etc. Voorloopig zal slechts drie maal per dag voor den tijd van een uur een uitzending plaats vinden en daarom zal het zelden voor komen. dat bezitters van televisie-ontvang toestellen zulk nieuws als de uitslag van een roeiwedstrijd of van een wedren op het oogenblik zelf onmiddellijk in beeld ontvan gen, ook al is het technisch mogelijk dit uit te zenden. Meestal zal een daartoe ingerichte filmcamera als tusschenpersoon dienst doen om het beeld vast te leggen voor later ge bruik, waarbij het woord later zoowel een en kele minuut als dagen of jaren kan betee- kenen. „Hoewel de mogelijkheden voor opvoedkun dig werk enorm zijn en niet ongebruikt zullen worden gelaten, ligt het in de bedoeling om iederen dag minstens een uur klein-cabaret- kunst te geven. Het middaguur zal speciaal voor de vrouwen bestemd zijn, of ze winke len of thuis zijn. Want voorloopig zullen slechts weinigen een ontvangtoestel thuis hebben en we hopen daarom zooveel mogelijk ontvangtoestellen in verschillende deelen van Londen, in groote magazijnen en andere pu blieke. en half-publieke centra op te stellen, zoodat ieder, die er belang in stelt, zien kan wat televisie is", aldus de heer Cock. Hoe veelvuldig en hoe uiterst nieuw de pro blemen zijn, die zich bij televisie voordoen, blijkt uit enkele voorbeelden. Eenigen tijd ge leden amuseerde de Londensche pers de lezers mét een verhaal over bepaalde lichtstralen bij televisie gebruikt, die dwars door bepaalde zijden stoffen heenschenen en de voordra gende artiste in een geheel ander gewaad, dan waarin zij meende op te treden, „uitzond". Thans deelt de heer Cock mede, dat zijn tele visie-orkest in zwart en rood gekleed zal zijn, omdat rood in directe televisie wit wordt, zoo dat het publiek een zwart-wit orkest zal zien. Bovendien worden vlekken, die voor het ge wone oog onzichtbaar zijn, door televisie ge openbaard en om het kleedingprobleem nog moeilijker te maken het hangt van de verfsoort, waarmee de stof geverfd is. af, of de juiste wit-zwarte combinatie wordt uitge zonden. Zoodat zelfs alle zwart nog geen zwart is. Televisie bedreigt bovendien de Cyrano's onzer samenleving: zij is geneigd groote neu- zijn extra groot te maken. Zij is geneigd alle uitgesproken karakteristieken van een ge zicht te onderstreepen en alleen zorgvuldige waarneming en de hulp van „make-up" en speciale belichting kunnen die overdrijvingen weer tot hun natuurlijke proporties terug brengen Televisie ziet er inderdaad nog niet eenvou dig uit. Maar verrassender nog dan de proble men waarop de deskundigen, die thans tele visie-uitzendingen voorbereiden, stuiten, zul len de resultaten van die uitzendingen zijn. Welke invloed zal televisie hebben op het tooneel, op de cinema, op het onderwijs? Wat zal het de luisteraars-toeschouwers doen? Al die vragen staan op het punt beantwoord te worden, ook al zal een voiledig antwoord nog vele jaren op zich laten wachten. Vr. S. Thans distributie van eieren? In plaats van blikvleesch. Zooals wij reeds eenigen tijd geleden hebben gemeld, zal in de maand April de voorraad blikvleesch uitverkocht zijn. Thans bestaan er plannen hiervoor in de plaats eieren ter be schikking te stellen, waarvan zoodra er een surplus op de markt zal komen, hetgeen om streeks Pasphen het geval zal zijn een flink aantal, er wordt gesproken over 40 mil lioen stuks, uit de markt zullen worden ge nomen. Daardoor bestaat de mogelijkheid, dat de eierendistributie kan aansluiten aan de distributie van het blikvleesch. In verband met het opraken van het blik vleesch heeft de Nederlandsche Vegetariërs- bond aan de ministers van Handel en Land bouw een request gezonden, waarin aange drongen wordt op het ter beschikking stellen van plantaardig voedsel. DE NEDERLANDSCHE FILM „JONGE HARTEN". Dezer dagen werd de muziek voor de film „Jonge Harten" welke van den Holalndschen componist Leo Smit is, die hoofdzakelijk In Frankrijk als filmcomponist, werkt, in de Cine tone Studio's te Amsterdam opgenomen. Daar de laatste hand aan de montage ge legd wordt, zal in het begin van de volgende week de eerste copie het laboratorium van Cinetone verlaten. In tegenstelling tot vroe gere Nederlandsche films, die tot op den dag van de première niet aan de pers getoond werden, zal binnenkort een persvoorstelling van „Jonge Harten" gehouden worden, ter wijl 3 a 4 weken daarna de Nederlandscbfl première aal plaats hebben.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2