m 1 m m m w> Wé W. 9 m VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. ook voor de V.S.V.'ers is nu de kans weg. vj hebben de roodhemden in het koor van vamüio enspret en d e n te n meegezongen, maar «b zonda0' j-1.15 dit niet meer het geval- Wet was na de fraaie overwinning op Spar ta voor de roodwitte supporters natuurlijk n geweldige teleurstelling, dat thans van *erxes werd verloren, vooral ook, omdat een «pek tevoren de Rotterdammers nog op zoo'n overtuigende wijze door H. B. S. waren ge- SoDt Dat nu ook juist in zoo'n belangrijke ontmoeting de linie, welke tegen Sparta zoo eoed voldeed de voorhoede zoo moest tegenvallen! Deze wedstrijd was overigens ïlweer een bewijs, dat het met een club. die voor de onderste plaats in aanmerking komt, wnaad kersen eten is! Bij het verdere verloop van de competitie heeft V5.V. nu nog alleen belang ten op zichte vande onderste plaats. Haar 16 winstpunten bieden nog geen absolute zeker heid ten opzichte van deze weinig begeerde plaats, want Xerxes en Hermes-D.V.ö. kunnen dit aantal ook nog bereiken, al zal dit vrij ze ker niet het geval zijn. want- dan zouden de ze clubs de haar resteerende drie wedstrij den alle moeten winnen. V.Ö.V. zal er natuur lijk echter verstandig aan doen, het zekere voor het onzekere te nemen door zoo spoedig mogelijk één puntje in de wacht te sleepen. Of dit morgen tegen A.D.O. reeds het geval zal zijn- is een andere vraag. De Hagenaars toch zijn dit seizoen tot dusver niet de zwak ke club gebleken, die zij in menig seizoen zijn geweest. V.S.V. ondervond dit op 24 November 11. toen met niet minder dan 4—1 van AjD.O. werd verloren. Dit alles gevoegd bij het voordeel van eigen terrein en de mo gelijkheid van een inzinking in de V.S.V.-ge- lederen, doet ons verwachten dat de punten ln Den Haag blijven. Met Stormvogels is het de laatste weken hopeloos mis. Na de nederlaag tegen V.U.C. volgde de aan duidelijkheid niets te wen- schen overlatende 3O-nederlaag tegen Excelsior. Ook in laatstgenoemden wedstrijd toonde de voorhoede zich weer eens uiterst zwak; we herhalen wat we reeds eerder schreven, nl. dat Stormvogels zich gelukkig mag ach ten reeds binnen te zijn, want nu H. F. C., V. U. C. en Excelsior zich gaan roeren", zou het Stormvogels-team, zoo het momenteel in aanmerking kwam voor de onderste plaats, leelijk in het gedrang komen. In de ontmoeting tegen Kinheim hebben de Vogels met een nieuw binnentrio geëxpe rimenteerd. Deze proef heeft geen bevredi ging geschonken, al mag natuurlijk niet ver geten worden, dat na een eerste optreden nog geen definitieve conclusie mag worden ge trokken, vooral nu de verandering in de Vo gels-voorhoede bepaald „ingrijpend" moest genoemd worden. En wat zal het morgen tegen Blauw-Wit worden? Er zijn optimisten, die beweren, dat Stormvogels tegen de Amsterdamsche adspirant-kampioenen nog eens ouderwetsch „van leer" zal trekken. Als dat waar mocht zijn, dan staat ons nog een aardige partij voetbal te wachten, want de Amsterdammers •zullen er natuurlijk alles op zetten om ook deze ontmoeting te winnen. Ze zouden daar door hun mooien voorsprong van twee pun ten op Feijenoord behouden en met nog sléchts twee wedstrijden voor den boeg het kampioenschap zoo goed als in den zak heb ben. We geven Blauw Wit. constant als zij het geheele seizoen gespeeld heeft, inderdaad de meest kans op de overwinning. Doch in één geval gelooven we. dat de Amsterdammers nog ..niet klaar" zijn, nl. als we de Storan- vogeis-verdediging-op-haar-best nog eens in actie zien. Laten we daarop hopen! De Kinheimers hebben het in Utrecht te gen U.V.V. niet kunnen houden, al waren de cijfers nu heel wat gunstiger, dan destijds in Velsen-Noord. Met dit al heeft de Kinheim nog steeds een achterstand van drie punten op Alcmaria Vic- trix en nu het aantal wedstrijden voor beide clubs nog slechts drie bedraagt, zou slechts een wonder de Kinheimers nog uit het gevaar kunnen brengen. Een deel van dit wonder zou zich Zondag a.s. reeds kunnen afspelen. Alcmaria krijgt dan het sterke D.O.S. op bezoek, wat vrij ze ker op een nederlaag voor de kaasmenschen zal uitloopen. Kinheim heeft het ongetwijfeld tegen het Gooi gemakkelijker, wat natuur lijk nog niet beteekent, dat ze nu ook óp beide punten beslag zal leggen. Maar de kans daarop lijkt ons aanwezig en in dat geval zou met één punt achterstand en nog twee te spe len wedstrijden nog alles mogelijk zijn. De Kennemers, die ..zonder slag of stoot" op het kampioenschap beslag schenen te zullen leggen, zijn door hun nederlaag tegen Zand voort leelijk achterop geraakt en de kans op het kampioenschap is niet zoo heel groot meer. Toch zou het onjuist gezien zijn zich nu reeds gewonnen te geven. Waarom zou ook Zandvoort nog niet eens struikelen? Zou het bijv. zoo heel vreemd zijn, als Zondag a.s. het pittige S.V.C. aan Zandvoort een of twee puntjes afhandig maakte? In Den Haag kon Zandvoort het op 24 No vember toch ook niet tot een overwinning brengen? En wanneer de Kennemers dan tegelijkertijd op Schoten een overwinning boekten wat kan dan was de strijd om de bovenste plaats nog geheel open. Play up, Kennemers! Beverwijk leed in haar laatsten wedstrijd tegen Hollandia een groote nederlaag. Een geluk mocht het heeten, dat „Succes" ook verloor, zoodat de Wijkers nog steeds één winstpunt meer hebben dan de Wieringers, n^arze hebben ook éen wedstrijd meer gespeeld, zoodat Succes" het Wijker- punten-aantal nog passeeren kan. Dit zou Zondag reeds het geval kunnen .zijn, omdat Beverwijk vrij is. We gelooven echter niet, dat het zoo'n vaart zal lobpen, want Purmer- steyri zal er o.i. op eigen terrein weinig voor voelen, wederom als slachtoffer der Wierin gers te fungeeren, zooals op 24 November het geval was. Stormvogels 2 behield door haar 32-over- winning op Blauw Wit 2 haar kans op de bovenste plaats, al vormt Ajax 2 een ge duchte bedreiging. Er mag dan ook niet van Haarlem 2 verloren worden; we achten in derdaad de Vogels in staat, op Haarlem beide punten te veroveren. Aan den Sqhoterweg won Stormvogels destijds met 21. Ook thans voelen we iets voor een dergelijke kleine over winning. Van de overige reserve-klasse-clubs is VS.V. 2 vrij, maar Kennemers 2 komt tegen H. R. C. 3 in het veld. Deze club kon het in dertijd lang niet houden tegen Kennemers 1 het werd 3—8 voor de Wij kers en gelet op net feit, dat de Heldersche voetballers in uit wedstrijden al heel weinig op dreef blijken te zijn, voorspellen we zonder aarzelen een Ken- nemers-zege. HOCKEY. T DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. M. H. C. gaat haar laatsten competitie-wed strijd spelen in Bussum tegen 't Gooi en daar mede haar laatste kans op behoud, gebruiken of teniet doen. Deze kans is moeilijk, maar on mogelijk niet, want ook H. O. C. heeft het vol bracht om 't Gooi te slaan, zij het dan in Den Haag, wat altijd nog minder moeilijk is dan 't Gooi op eigen veld te slaan. De thuisclub zal natuurlijk wel oppassen om voor de tweede maal van een degradatie-candidaat te verlie zen, maar ondanks al deze ongunstige facto ren mag M. H. C. zich niet reeds bij voorbaat geslachten achten. Alliance speelt thuis tegen M. H. C. 3 en daar Alliaance reeds zoovele goede prestaties le verde, mag na de verdienstelijke zege op 't Gooi 2, ook nu weer een overwinning verwacht worden. H. B. S. trekt eveneens naar Bussum om 't Gooi 2 te ontmoeten. Dat wordt een span nende wedstrijd met een ongewissen uitslag. Ook H. B. S. 2 heeft een spannende partij. Hudito komt aan den Bergweg te Bloemendaal en ook hier is een uitslag moeilijk te raden, al lijkt het, dat de gasten de beste kansen ma ken op een overwinning. Alliance 2 ontvangt Pinokkio 2. Ook hier is een Haarlemsche verrassing niet uitgesloten, al zijn de gasten vermoedelijk toch wel sterker. Tenslotte nog twee wedstrijden om den Tresling-beker. De wedstrijd H. O. C. 2M. H. C. 2 is op nieuw vastgesteld; de voorspelling van de vo rige maal kan rustig gehandhaafd blijven: een Haagsche overwinning. Bloemendaal ontvangt de Delftsche Studen ten. Een mooie oefening voor de promotie wedstrijden, want de Studenten zijn niet zwak, al behoort Bloemendaal de partij te winnen. DAMES-HOCKEY. WAT ER GESPEELD WORDT. Zullen a.s. Zondag ook in de eerste klasse de beslissingen vallen omtrent de definitieve be zetting van de eerste en de laatste plaats? B. D. H. C. behoeft tegen H. O. C. slechts ge lijk te spelen om het kampioenschap te be halen; mocht zij verliezen dan brengt de laat ste uitwedstrijd tegen H. D. M. nog een kans. De wedstrijden tegen H. O. C. geven Bloemen daal echter lang niet altijd het gewenschte succes en bovendien dreigt voor de Haagsche ZXTËRDÏG 7 MAART 193S de laatste plaats. Verliest H. O. C., dan kan ze hoogstens nog gelijk komen met Rood Wit (die twee moeten nog tegen elkaar spelen) en is B. D. H .C. kampioen; wint H. O. C., dan heeft ze een betere kans en dan kan B. D. H. C. ook dezen Zondag nog kampioen zijn, als Amster dam en 't Gooi een punt verspelen. Amsterdam ontvangt Rood Wit; na de 41 nederlaag van de hoofdstedelingen tegen H. H. IJ. C. geven wij aan onze stadgenooten wel een kans. Beter schieten is dan echter ge- wenscht! Als H. O. C. Zondag verliest is Rood Wit met een gelijk spel al buiten gevaar. H. H. IJ. C. heeft zich weer wat hersteld, maar of ze van 't Gooi zal kunnen winnen? Mis schien speelt het vreemde veld de Bussum- mers weer parten. Voor de overgangsklasse zijn de wedstrijden HilversumKieviten en LeidenHurley zon der direct belang. In beide gevallen zullen de thuisclubs wel winnen. In 2 A kan B. D. H. C. m wellicht haar kampioenskansen behouden door een over winning op Te Werve in Rijswijk. H. H. IJ. C. II moet naar Victoria en heeft o.i. nog wel een kans op beide punten, te meer daar een neder laag de Hagenaars definitief op de laatste plaats zou brengen. In 3 D krijgt Famos Zaterdag gelegenheid, haar kampioenskansen weer te verhoogen te gen B. D. H. C. V; en dan is uit de resteeren de drie wedstrijden nog maar één puntje noo- dig. H. B. S. II zal het in de hoofdstad tegen O. K. II wel kunnen bolwerken, terwijl Amster dam IV en A. M. V. J. elkaar niet veel zullen toegeven. In 4 C wordt de laatste wedstrijd gespeeld, n.L die tusschen Kraaien en Strawberries II. Gelijk spel is voor de Aardbeien voldoende om niet onderaan te eindigen, verliezen ze ech ter, dan worden ze nummer laatst. Voor de promotie- en degradatiecompetitie speelt Zandvoort haar tweeden wedstrijd. Thans gaat 't op eigen veld tegen B. H. V. II, de Baarnsche reserves. DAMRUBRÏÊK onder leiding van B. Duke!. PA RTIJ - SLAGZET. De combinatie, welke in deze positie op het spelen van 1217 van Zwart kan volgen, is wel een van de mooiste en leerzaamste die de regelmatige partij oplevert. Wij meenen dan ook goed te doen de oplossers in de gelegen heid te stellen, zelf den slag op te zoeken. Wel dragen wij dezen slagzet ter verplichte oplossing op aan alle leden van de pas opge richte damclub T. O. P. Hoogovenstaten. ZWART Él n 11 SP B IK to s s fü H Ü1 Hl Hf iü s m m m m ÜP Hl j§f lü 8 'iü li m s iHl 111 DAMCCRSTTS. Na de match VosRaichenbach is dè anrniö, om ons mooie damspel te leeren spelen, toe genomen. Wij voldoen aan vele verzoeken, indien wy in de eerstvolgende rubrieken een plaatsje in de rubriek reserveeren voor het openen eener damcursus. Wij raden onze cursisten aan, om zich m de eerste plaats een damspelreglement aan te schaffen, voor f 0,12 bij den heer J. W. v. Dar telen, Koediefslaan 41, Heemstede verkrijg baar. Ook wij willen ons met dezen opdracht wel belasten. Ten tweede is het noodig, dat de cursisten de nummering van het dambord lee ren en wij meenen te kunnen volstaan met onderstaande verduidelijking. Z W ART E. D. O.Zeeburgia. Onze medewerker Criticus zal Zondag den voetbalwedstrijd ED.O.Zeeburgia bezoeken en er in ons nummer van a.s. Maandag een beschouwing over geven. WIT Zwart: 8 12 13 14 15 16 18 19 21 23 24. Wit: 25 27 28 32 33 34 37 38 42 43 48. Zwart aan zet speelde 1217 en Wit wint door een fraaien slag. CORRESPONDENTIE. O. te Uitgeest. Vraag ontvangen. Binnenkort ontvangt U bericht. S. te Velsen-Noord. Het adres van den lei der der jeugdafd. is: den heer K. de Jong, Kanaalstraat 83, IJmuiden. Verschillende lezers: Damspelreglementen kan men bekomen bij J. W. v. Dartelen, Koe diefslaan 41, Heemstede. ggf yffy, IS 6 m W- w/yy/ï SS 10 11 life Hf 15 16 §n Hf 20 21 pn 25 26 "V t 30 31 Hf Ut H H; 35 36 8 :V>: Hf B 40 41 P Hf 45 p P 11 46 47 48 WIT 49 50 De loting voor de demi-finales van den Engelschen beker valt gunstig uit; Sheffield United's kans op 'n dubbel succs; Nieuwe regel tot bescherming van den doeiverdediger op komst; Het mes snijdt van twee kanten; Birmingham's nieuwe manager zoekt de jeugd; Moeilijkheden van nieuwe clubs; Mislukte maatregelen tegen het wedden. De loting voor de. demi-finales van den En gelschen voetbalbeker had uit een sportief oogpunt niet beter kunnen uitvallen, want ten eerste is het zeker, dat er een tweede klas- ser aan den eindstrijd zal deelnemen en in de tweede plaats bestaat er kans, dat twee Lon- densche clubs elkaar op Wembley zullen be strijden. Arsenal en Grimsby spelen te Huddérsfield,. terwijl Fulham en Sheffield United te Wol verhampton in het veld komen. In ons num mer van 10 Januari vermeldden wij de namen van een achttal clubs, die naar onze meening kans hadden, den eindstrijd te bereiken. Twee daarvan, Arsenal en Sheffield, zijn nog in de „running" en het moet al heel raar loopen, als deze twee ploegen het niet tot Wembley brengen. De capaciteiten van de Londensche club zijn voldoende bekend en het feit. dat Sheffield United in 18 wedstrijden ongeslagen is gebleven, spreekt boekdeelen voor de sterkte van dezen promotie-candidaat, die momenteel de leiding in de tweede divisie heeft. Natuurlijk is er ook in Engeland verschil in kracht tusschen eerste en tweede klasse teams, al komt dat in bekermatches niet zoo tot uiting, maar de United beschikt momenteel volgens vele deskundigen over het beste club elftal van de geheele League. Over alle linies beschikt de ploeg, over uitstekend geschoolde spelers, die volkomen op elkaar zijn ingesteld. Hun tegenstanders in den halven eindstrijd, Fulham, moeten het meer van enkele uitblin kers hebben, en in den aanval is de Linksbuiten Arnold de gevaarlijke man. Weliswaar hebben de Londeniaars Derby County en Chelsea uit geschakeld, maar thans wordt op onzijdig ter rein gespeeld en er zou al een wonder moeten gebeuren, als zij Sheffield zouden verslaan. Grimsby heeft tot nu toe nog nooit veel succes in bekervoetbal gehad en de tactiek van Arsenal zal haar ongetwijfeld te machtig blij ken, vooral, nu de mogëlijkheid groot is, dat de spil Betmead, die in den wedstrijd tegen Middlesbrough uit het veld werd gezonden, voor de demi-finale geschorst zal worden. Het zou anders een zeldzame gebeurtenis zijn, als twee Londensche vereenigingen in den eindstrijd kwamen, iets, wat nog nooit is voor gekomen en het Wembley-stadion, dat toch al te klein is, zou mogelijk eenzelfde bestor ming ondergaan, als in 1923 bij de openings match tusschen Bolton Wanderers en West Ham United het geval was. Deze groote be langstelling voor de bekerfinale dateert ove rigens niet van de laatste jaren, want reeds in 1901, toen nog op het Crystal Palace-terrein, omringd door huizenhooge aarden wallen ge speeld werd, waren er 110.820 toeschouwers aanwezig. Slechts in 1922, toen Preston North End en Huddersfield elkaar op Stamford Bridge bestreden, waarbij laatstgenoemde door een ten. onrechte toegekende penalty-goal de overwinning behaalde, was de belangstelling voor Engelsche begrippen maar matig, want 70.000 bezoekers is toch eigenlijk maar een „schijntje". Op de staantribunes was vol op ruimte over en we herinneren ons een Preston- supporter, die zoo teleurgesteld was over het toekennen van den strafschop aan de tegen partij, dat hij niet verder naar het spel wilde kijken, op den grond ging zitten en zich tegoed deed aan al het lekkers, dat moeder de vrouw hem voor zijn Londensche excursie in een karbiesje had meegegeven. Van zijn lage zit plaats af liet hij bij tusschenpoozen, zoo tus schen twee happen in, luide aanmoedigings- kreten hooren, die in zooverre succes hadden, dat Preston tegen het einde sterk in den aan val kwam. De middenvoor Roberts kreeg zelfs een kans op één meter van het doel, doch hij miste „als een panharing". Wat overigens geen wonder is, want het opvallendste bij beker finales is de groote nervositeit van de spelers. Grimsby en Fulham hebben het nog nimmer tot den eindstrijd gebracht; Sheffield United won in 1902, 1915 en 1925 en verloor in 1901 van Tottenham. De successen van Arsenal da teeren van de laatste jaren, want hun eerste verschijning in den eindstrijd was in 1927, toen Cardiff City door een blunder van doel man Lewis met 10 zegevierde. In 1930 ver sloeg de Highbury-club Huddersfield met 20, om twee jaar later tegen Newcastle het onder spit. ie .delven. De kans is grööt, dat Sheffield United de prestatie van West Bromwich Albion van 1932 herhaalt, toen deze club zoowel den beker als promotie naar de eerste klasse won. In de com petitie hebben zij echter meerdere ernstige concurrenten, zooals de volgende stand doet zien: gesp. gew. gel.-verl. v.t. pnt. Sheffield United 31 17 6 8 63—37 40 W. Ham United 31 17 6 8 68—47 40 Charlton 31 16 8 7 60—42 40 Tottenham 29 15 6 8 69—41 36 Manchester U. 29 15 6 8 58—31 36 De Spurs en Manchester kunnen dus even veel punten halen als de drie leiders, omdat zij nog twee matches tegoed hebben. Behalve Charlton zijn het allemaal oud- eerste klassers, die thans om promotie vech ten, waarbij het doelgemiddelde wel weer een groote en beslissende rol zal spelen. Manches ter en Sheffield hebben de minste tegenpun- ten en staan er dus nog het beste voor, maar elk doelpunt is thans van groote waarde, zoo dat de spelers zich tot de laatste seconde moeten inspannen, waarmede ook het publiek gebaat is. Het is wel toevallig, dat het competitie programma voor Zaterdag a.s. de match Shef field United tegen Fulham vermeldt, een gene rale repetitie voor den beker derhalve. Meestal wordt in zulk een geval door beide ploegen vrij lauw gespeeld, teneinde de tegenpartij niets wijzer te maken omtrent tactiek, doch ditmaal hangt er voor de thuisclub veel te veel van het resultaat af. Kort geleden vertelden we het een en ander over het plan om op de eerstvolgende verga dering van de Internationale Board het spel- reglement ten opzichte van het aanvallen van den doeiverdediger te wijzigen. Sindsdien heb ben belangstellenden allerlei voorstellen inge diend, waarbij de komische noot niet ontbrak. Zelfs was er sprake van valhelmen, zooals wielrenners achter den motor die plegen te dragen. Van officiëele züde echter bestudeert men de volgende wijziging van de regels: Er zal een terreinstrook van 6 yards rond het doel zijn, waarin het verboden is, den keeper aan te vallen. Zoodra de doelman echter buiten dit gebied komt, wordt hij als „gewoon" speler be schouwd, wat dus wil zeggen, dat wanneer hij een overtreding begaat of het leder met de hand aanraakt, er een strafschop tegen hem zal worden gegeven. Het mes snijdt dus van twee kanten; aan den eenen kant wordt de keeper in zijn „rayon" volkomen vrijheid van beweging toe gestaan en tegen aanvallen beschermd, terwijl anderzijds die vrijheid tot een kleiner gebied dan vroeger beperkt wordt, zoodat het dan niet meer kan voorkomen, dat een doeiver dediger den bal al stuitend tot den rand van het strafschopgebied brengt, alvorens hem uit de handen weg te trappen. Daarmede gaat steeds veel speeltijd onnut verloren, en de voorgestelde nieuwe regeling kan dus ook in dit opzicht goed werk doen. Naar verluidt, zou vooral de Iersche F.A. een -groote voorstander van dit nieuwe plan zijn. Doch ongetwijfeld zullen, bij in werking stel len van dezen regel de voorhoedespelers der League-clubs er spoedig wat op vinden, om het aldus gewonnen voordeel voor den keeper zoo klein mogelijk te doen zijn. Dit lijkt ons niet zoo erg moeilijk;, het zal slechts noodig zijn, den doelman „uit zijn tent te lokken", m.a.w. den aanval zoodanig op te zetten, dat hij ge dwongen wordt om uit te loopen, waarna hij, nu hij niet van zijn handen mag gebruik ma ken, in het strafschopgebied als „gewoon" speler zal moeten trachten, het leder in zijn bezit te krijgen. Dat dit niet altijd even ge makkelijk zal zijn, kan men zich indenken, als men zich den wedstrijd HollandEngeland voor den geest brengt, waarin Halle zijn doel slechts voor doorboring kon behoeden door den aanstormenden rechtsbinnen een eind weegs tegemoet te gaan en zich voor diens voeten te werpen om het leder in handen te krijgen. Dit terecht toegejuichte staaltje van moedig doel- verdedigen zou zijn elftal onder den nieuw voorgestelden regel op een strafschop te staan komen. Mr. Harry Nattrass, een der beide candida- ten voor het scheidsrechteren van de beker finale. zal den belangrijken internationalen wedstrijd tusschen Ierland en Wales te Bel fast leiden. Hiermede voltooit deze referee een zeldzame „hattrick", want in dit seizoen trad hij reeds als arbiter op bij de inter-Lëague- match te Blackpool en tevens bij Schotland Ierland te Glasgow. Mr. Nattras, die mijnwer ker van beroep is, heeft dus niet over misken ning van zijn verdiensten als referee te kla gen. Birmingham heeft het zeer goed getroffen met haar nieuwen manager, George Liddell, een vroegeren schoolmeester, die zelf als ach terspeler een degelijke partij speelde. Mr. Liddell heeft in korten tijd het elftal totaal verjongd, met uitzondering van den 38-jarigen internationalen doelman Harry Hibbs. Het eerste en tweede elftal bij elkaar gerekend, is de gemiddelde leeftijd van de spelers 24 jaar. Onlangs moest het reserve-team een uitwed strijd spelen en de vertegenwoordiger van het reisbureau, dat voor de biljetten zou zorgen, zou de spelers aan het station opwachten. De tijd verstreek en nog steeds had de man met de spoorkaartjes zich niet gemeld. Eindelijk werd hij ontdekt en toen bleek, dat hij het ge zelschap herhaaldelijk voorbij geloopen was, omdat hij dacht, dat het een klasse school jongens betrof. Of de Birmingham-spelers ook jong zijn! Evenals in Liverpool, heeft men te Coventry het plan nog een League-club te stichten, of schoon Coventry City momenteel tweede op de ranglijst staat en een goede kans op promotie naar de tweede klasse maakt, in welke afdee- ling zij vroeger reeds is uitgekomen. Aan dat oprichten van een beroepsvoetbal club is dikwijls veel risico verbonden. Eerst moet men trachten, het kapitaal bij elkaar te krijgen, dan moet een elftal met reserves wor den aangekocht en een terrein met accommo datie worden verkregen. Daarna kost het heel wat moeite om na eenigen tijd, nadat eerst in een plaatselijke of provinciale competitie is gespeeld, opname in de derde klasse van de League te krijgen. Daarover wordt eens per jaar door stemming onder de afgvaardigden der eerste en tweede klasse clubs beslist en in den regel worden de twee laagst geplaatste clubs in de Noordelijke en Zuidelijke afdeelin- gen gehandhaafd. In het andere geval beoor deelt men allereerst de bevolkingsdichtheid in het district, waar de nieuwe club speelt, om dat de bezoekende elftallen recht hebben op een gedeelte der recette en de grootte daarvan dus een voorname rol speelt. Een twaalftal jaren geleden werd in Oost- Londen de Thames F.C. opgericht, die onmid dellijk, doordat zij aan bovengenoemde eischen ruimschoots voldeed, in de Zuidelijke derde klasse werd opgenomen. Het werd een dave rend fiasco, want het publiek ging liever naar West Ham of Clapton Orient kijken; het team eindigde hopeloos onderaan en de club werd opgeheven tot schade van hen, die het kapitaal hadden bijeengebracht. De spelers vonden na korten of langeren tijd een plaats bij andere clubs. Daarna heeft een amateur uit vroeger dagen nog eens een poging gewaagd om met een nieuw op te richten amateur-club, hoofd zakelijk samengesteld uit spelers van de Corin thians en Casuals, tot de League te worden toegelaten, daarbij geleid door het voorbeeld van de beroemde amateur-vereeniging Queen's Park, die sinds vele jaren in de Schotsche eer ste divisie speelt en zich goed weet te hand haven. De naam van de nieuwe club was al bekend en mooi genoeg, maar in werkelijkheid zijn „the Crusaders" nooit tot stand gekomen. In Liverpool spelen Everton en Liverpool in de eerste divisie, terwijl men in de onmiddel lijke nabijheid van het aangrenzende Birken head het sterke Tranmere Rovers heeft, clat op de eerste plaats van de Noordelijke derde klasse-ranglijst staat. Thans wil men in het zuiden dezer dichtbevolkte stad een nieuwe vereeniging South Liverpool stichten en men stelt zich voor, dat het in de nabijheid wonen de publiek dan niet meer naar Everton of Li verpool zal gaan kijken, omdat het te ver weg is. Als men echter weet, dat de Engelsche voet balsupporter er een lange treinreis voor over heeft om zijn club in een uitmatch te kunnen vergezellen, lijken de kansen van South Liver pool voorshands niet rooskleurig. Om maar van een tweede club in het veei kleinere Co ventry te zwijgen. Het optreden van het Management Commit tee van de Football League in verband met het wedden op wedstrijden, welk euvel een onrustbarenden omvang heeft aangenomen, is door de clubs slecht ontvangen. Iets meer dan een etmaal voor den aanvang der matches werd den clubs, die een thuismatch hadden, eerst bekend gemaakt, welke tegenstander hen zou bezoeken en het resultaat van deze methode, die in ons land heel gewoon is, was algeheele verwarring. Dat niet alleen, maar het publiek was het er heelemaal niet mee eens, dat men zich met zijn particuliere aan gelegenheden en genoegens bemoeide. Het „staakte"" in grooten getale, zoodat de recettes der clubs er aanmerkelijk onder leden en b.v. Aston Villa maar 15.000 toeschouwers in plaats van de gebruikelijke 50.000 had. Wij raden onze cursisten aan deze nummers, op de juiste wijze op het dambord aan te brengen, daar het anders onmogelijk is wan neer men van de nummering niets afweet, de damcursus te volgen. Om nog enkele tips te geven: de zwarte stukken steeds op de ruiten 1 tot en met 20 en de witte stukken steeds op de ruiten 31 tot 50 opstellen; een andere op stelling is fout! Met Zwart rechts op de lijn l tot 45 begint Zwart het eerste stuk te plaatsen. De lange lijn 5 tot 46 moet dus steeds aan de linkerhand liggen. Dan eerst ligt het bord goed. De telling één begint dus rechts van Zwart, waarop met het aanvangen van de partij steeds het eerste stuk geplaatst moet worden. DE PARTIJ RAMAN—DUKEL. Om het kampioenschap van Nederland 1936 speelden wij Zondag j.l. tegen den ex-kam pioen van Nederland Raman, die de witte stukken aanvoerde. 1. 32—28 20—25 2. 31—27. Wit dreigt met den ruil 27—22 28—23 om de randschijf 25 uit te schakelen. Dit belet niet om den speeivorm, die Zwart op de opening van Wit toepast, n.m. het speeln langs de randen om tempo winst te krijgen te verhinderen. 19—24 3. 3732 14—19 4. 41—37 10—14 5. 34—29 5—10. In het Terminus-tournooi 1935 speelden wij tegen Raman in dezelfde opening 15—20 die echter niet aanbevelenswaardig Ls. 6. 29x20 15x24 7. 40—34 24—30 8. 35x24 19x30 9. 37—31 17—21 10. 31—26 30—35 11. 26x17 11x31 12. 36x27 6—11. De gespeelde zettenreeks is precies gelijk aan de opening RustenburgDukel 1936. Rus tenburg die het uitgesproken karakter van dit spelsysteem begreep speelde 2721, waarna de partij in een moeilijk stadium belandde. Ra- man voelde het temponadeel niet zoo erg aan en speelde de stelling zonder af te wijken door. Het spel verliep: 13. 46—41 11—17 14. 41—37 10—15. Natuur lijk moet Zwart veld 19 ontwijken voor: den ruil 27—22 28—23 enz. 15. 45—40 14—20 16. 50—45 17—21 17. 47—41 21—26 18. 41—36 1—6 Hier moest Wit spelen met 3731 of den tekstzet. 19. 34—29 20—24. Ook Zw. moest zor gen voor voldoende tempo. 20. 29x20 25x14 21. 3934 14—20 22. 43—39 20—25 23. 49—43 9—14 24. 34—29 14—20 25. 40—34. Stand na 25ste zet van Wit luidde: Zwart: 2 3 4 6 7 8 12 13 15 16 18 20 25 26 35. Wit: 27 28 29 32 33 34 36—39 42—45 48. Zwart stond voor een moeilijken keus. Om den speeivorm door te zetten is 49 de juiste positiezet, waarna Wit is uitgespeeld. Doch er is een damcombinatie mogelijk na 4—9 die gelijk blijft zoowel positioneel als materieel. Zwart liet dus liever de damcombinatie toe dan zwak in de posiite te spelen: dus volgde 4—9 26. 34—30 25x23 27. 28x19 13x24 28. 37—31 26x28 29. 33x4 3—9 30. 4x30 35x24. Stand na de ruil luidde: Wit: 27 36 38 39 42 43 44 45 48. Zwart: 2 6 7 8 12 15 16 20 24. Nu de opening en het eerste gedeelte van het middenspel is uitgespeeld, constateeren wij, dat Zwart, wilde deze positioneel niet zwak spelen In zijn openingsplan, het niet tot eenigerlei voordeel heeft kunnen brengen, doch dat ook Wit het zelfde resultaat heeft bereikt. Toch geeft dit genre voor het bord de kansen, al vergt het ook zeer veel van den speler. Er werd als volgt gespeeld: 31. 38—33 6—11 32. 42—38 11—17 33. 48—42 12—18 34. 36—31 7—12 35. 31—26 2—7 36. 38—32. Veel sterker is 4540 en 4034. Wit had zoo mee- ten spelen dat de formatie 15. 2024 ge dwongen was over veld 30 te spelen. Het vor men van de combinatiestelling door 36 op 26 is ook niet sterk. Thans neemt Zwart het of fensief (37.) 36.24—29 37. 33x24 20x29 38. 45—40 15—20 39. 40—35 8—13 40. 44—40 13—19 41. 40—34 29x40 42. 35x44 20—24 43. 39_33 24—30 44. 43—39 18—22 45. 27x18 12x23 46. 42—37 7—12 47. 37—31 19—24. Stand na 19—24 luidt: Zwart: 12 16 17 23 24 30. Wit: 26 31 32 33 39 44. Een frappant staaltje van verrassing in het eindspel. Wit 4440 is snel remise. Wit speelde 3228 3329 en verloor, omdat over alle va rianten het eindspel verloren is. Oplossingen en correspondentie binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad of bij den damredacteur.. BOKSEN WEDSTRIJDEN HAARLEM—ZANDVOORT Onder de reglementen van den Nederl. Boksbond zal op Maandagavond 9 Maart een ontmoeting plaats hebben tusscheii de ama- teur-boksvereenigingen „De Ring", Haarlem en de „Zandvoortsche Boksvereeniging", met de volgende deelnemers: Bantamgewieht: Rijntjes (De Ring) tegen Geerling II (Z.B.C.), Vedergew.: De BieFermes. Lichtgew. De Vos- Geerling I en Vrenegoor—De Neljts. Welter- gew.: Smit—Hendrikse, en Hoffman—Visser. Middengew.: Ris—Keur en Helfenstijn—Loos. Aan deze partijen is toegevoegd een extra partij zwaargewicht; bovendien wordt een de monstratie-partij gebokst tusschen G. H. te Nuyl, instructeur van „De Ring" en scheids rechter N. B. B. en F. H. te Nuyl (Amsterdam), welke laatste meermalen in de finale om het kampioenschap van Nederland bokste en ver scheidene internationale overwinningen op zijn naam heeft. Voor elke partij stelde de organiseerende vereeniging „De Ring" een medaille met in scriptie beschikbaar, terwijl door Sporthuis Te Nuyl, alhier, een lauwertak werd uitgeloofd voor de vereeniging welke het grootste aantal partijen wint. Als scheidsrechter van dezen wedstrijdavond die gehouden wordt in het clublokaal v£h „De Ring'", Berkenrodesteeg 5, zal fungeeren de heer B. Bergström, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9