HET NIEUWE AVONDBLAD j De nieuwe loonvoorstellen der Reeders. 2|e JAARGANG NO. 106 MAANDAC 9 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 1 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—6 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DJT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN W DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bü overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Korting op de gages, andere procentenregeling. Inkrimping getal vischlossers. Voor de trawler opvarenden. De Christelijke Bond van Transportarbeiders heeft Zaterdag j.l. in een circulaire aan zijn leden eindelijk de voorstellen, die van werk geverszijde aan de organisaties gedaan zijn, gepubliceerd. Hier mag gerust van „eindelijk" gesproken worden, want zoowel van de zijde der reeders als van die der" bonden heeft men over dit voor IJmuiden zoo brandend probleem het stilzwijgen lang genoeg bewaard. Men was van oordeel, dat het goed zou zijn thans de leden met de voorstellen bekend te maken, omdat bij de komende besprekingen op de vergaderingen, ieder volledig op de hoog te zou zijn van hetgeen de werkgevers ver langen. Voor de opvarenden der stoomtrawlers, met hitzondering van de IJsIandvisscherij wordt het volgende voorgesteld: Werd een schip uit de vaart genomen, zon der dat den schipper ontslag werd gegeven, dan gaf de reederij den schipper vroeger ge legenheid aan den wal te werken, en daarmede f 27.50 per week te verdienen. Dit wil men van werkgeverszijde geheel laten vervallen, even als het eventueele wachtgeld van f 16 per week, dat vroeger werd uitgekeerd. De gages. De nieuwe loonregeling zal een geheel an dere worden dan de oude. Niet alleen dat de gages belangrijk omlaag gebracht zullen wor den, ook de procentenregeling zal veranderen. Ontving men bij de thans geldende loonrege ling percentage van de bruto-besomming, dit zal thans genomen worden van de netto besomming. Onder de netto-besomming wordt verstaan de bruto-besomming. na a.ftrek van de retri butie, het" koopmansgeld, het losloon, 1% voor echolood, (indien aanwezig) en.1% voor het V.D.-patent (indien dit gebruikt wordt). De leden der bemanning, dus met uitzonde ring van den schipper, zullen bij de voorge stelde regeling nu gezamelijk 13% van die netto besomming gaan ontvangen. Bij de mo tortrawlers, waar gewoonlijk met 2 man in de machinekamer wordt gevaren, zal het percen tage 12% inplaats van 13% zijn. Het vaste maandgeld. Ter vergelijking van het oude en nieuwe maandgeld laten wij de cijfers even volgen: rang: oud: nieuw: bruto vo netto oud: nieuw: Stuurman 77.25 45 1.35 1.4 Machinist 83.75 55 1.85 1.7 2e Machinist 82.25 50 1.10 1.2 Matroos 73.75 45 0.85 1.— Stoker 73.75 45 0.85 1.— Lichtmatroos I 40.— 30 1/3 0.5 Lichtmatroos 2 50.— 1/2 0.8 Kok 63.25 35 ca. 0.70 1.— Tremmer 63.25 35 0.55 0.7 van 13% der netto-besomming. Ook het percentage van den schipper zal herzien worden. Ontving hij dit vroeger over de bruto-besomming na aftrek van de retri butie, het koopmansgeld en de helft van de losloonen thans zullen hierbij afgetrokken worden de procenten voor radio, echoiood en V.D.-patent en de andere heift van het losloon. Het lever- en kuitgeld. Van het lever- en kuitgeld komt de op brengst ten goede aan de bemanning, den schipper daarbij inbegrepen, indien dit van eén reis f 150 of minder bedraagt. Indien dit boven dat bedrag komt ontvangen de reederij en de bemanning van dit meerdere ieder de helft. De werkgevers stellen nu voor deze li miet van f 150 te laten vervallen. Op den door den schipper aangegeven vaar- dag moet. de bemanning zich voortaan om 9 uur inplaats van 10 uur aan boord bevinden. Vischlossen Noordzeetrawlers. Voor vangsten van minder dan 80 kisten visch van 50 K.G., tenzij de opbrengst daarvan meer dan f 1000 bedraagt, wordt het losloon, ongeacht het aantal vischlossers, dat aan de lossing heeft deelgenomen, berekend naar de opbrengst en bedraagt 3% van de bruto- besomming. Het wordt gelijkelijk verdeeld onder alle personen, die aan de lossing heb ben deelgenomen. Hier is dus, vergeleken met de oude regeling, met veel veranderd. Ht afwijking van de vroegere overeenkomst moet, indien de aanwezige vischlossers zijn in gedeeld en er geen normale vischlosploeg meer voor een schip, dat nog vóór den afslag gelost moet worden, beschikbaar is, de ploeg- sterkte dermate worden opgevoerd, dat het betreffende schip nog op tijd gelost kan zijn. Verder bepaalt dit geheel nieuwe artikel dat de reederij slechts het losgeld verschuldigd zal zijn, hetwelk voor een normale losploeg bere kend wordt. De reeders deelden de organisaties in dit verband nog mede voornemens te zijn het aan- &1 vischlossers in te krimpen tot 200. Vischlossen van IJsland- en Trawl- haringvangsten. Het oude visehlosloon bedraagt per uitge- loste kist visch, kantje haring of zoute visch 12 en 14 cent. Het nieuwe voorstel luidt dit tegen 10 cent te doen. De 2 gulden voor iedere vischlosser blijft behouden Dit zijn in het kort de voornaamste voor stellen. welke de organisaties in de komende dagen aan hun leden zullen hebben voor te leggen. BOUWVAKARBEIDERSBOND. De bouwvakarbeiders houden Maandag 9 Maart hun jaarvergadering in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw. Om het Damkampioenschap van Nederland. Ligthart wint. B. DukelJ. H. Vos remise. Zaterdag en Zondag zijn in Hotel „Park zicht" te Amsterdam de zesde en zevende ron de van het tournoói om het damkampioen schap van Nederland gespeeld. De resultaten luiden: Zaterdag 6e .ronde RustenburgStahlberg 20 KeilerBom 1l LochtenbergDe Graag 11 Dukelv. Dartelen 11 LigthartRaman 11 De partij VosKalden wordt later gespeeld. Zondag 7e ronde: Raman—v. Dartelen l1 Dukel—J. H. Vos 1—1 LochtenbergRustenburg 11 KeilerKalden 20 LigthartDe Graag 2—0 StahlbergBom 02 Ligthart wist z'n tweede overwinning in successie te behalen op den Heusdenaar De Graag. Het was een eenvoudige damcombina- tie waarin De Graag liep, die vrijwel direct doodelijk was. Door dit resultaat heeft Ligt hart zich wel zeer fraai hersteld, en het nog te spelen programma wijst er op dat Ligthart nog wel eenige plaatsen zal stijgen. Zijn partij tegen Raman van Zaterdag avond was precies het tegenovergetselde n.l. daar liep Ligthart in een damzet, die voor een gelijk aantal stukken werd genomen. De resteerende stand kon niets anders dan een remise opleveren. Dukel had Zaterdagavond tegen v. Dartelen pech, omdat het eindspel, waarin de D. C. IJ.'er, twee stukken voor stond, niet te win nen was. Remise was dus wel een ondankbaar resultaat. Zijn partij tegen Vos was er een met een grillige opening. Dukel paste de zelfde opening toe, die Vos in zijn zeventien de partij in zijn match tegen Raichenbach toepaste. Het gevolg was, dat Vos gedwongen was een stuk „in de lucht" te gooien, wilde deze pogen voordeel te behalen. Doordat ver schillende damcombinaties dreigden moest Vos vereenvoudigen. In het vergevorderd mid denspel kreeg Vos gedeeltelijk door tijdnood moeilijk spel, en moest alles bijzetten om ver lies te ontgaan. Vos sloeg zich goed door de moeilijkheden heen en zes om zes werd tot remise besloten. De stand der deelnemers luidt.thans: Rustenburg 8 gesp. 13 p.; Keller.8 gesp. 11 p.; Vos 6 gesp. 8 p.; v. Dartelen en Ligthart en Raman 8 gesp. 8 p.; B. Dukel 8 gesp. 7 p.; Bom 7 gesp. 7 p.; Kalden 7 gesp. 6 p.; Stahl berg 8 gesp. 6 p.; De Graag 8 gesp. 5 p.; Loch tenberg 8 gesp. 3 p. Dinsdagavond wordt in Amsterdam de partij LigthartRustenburg vooi'uit gespeeld. Kranslegging. De Deutsche Vercin te IJmuiden. Zondagmiddag kwamen een groot aantal leden der Deutsche Verein uit Amsterdam en omstreken naar de algemeene begraafplaats teneinde bij 't monument, opgericht ter nage dachtenis der gevallenen van de V 69 op" 23 Januari 1917 de z.g. Volkstrauertag of Helden gedenktag te gedenken. Sprekende namens de regeering van het Duitsche Rijk nam, toen allen rond het graf geschaard stonden, consul Jung uit Amster dam het woord, en wees als eerste spr. op de traditie, welke deze dag geworden is. Jaren achtereen komen de Duitschers in Nederland op den eersten Zondag in Maart op dit kerk hof bijeen om de in den oorlog gevallen ka meraden te herdenken. In den geest zijn onze dooden steeds bij ons, zegt het Horst Wessellied en dit spreekt wel zeer duidelijk tot ons op dezen nationalen herdenkingsdag. Spr. memoreerde de ontberingen en het ont zettende lijden van deze dooden, die hun le ven ten offer brachten ten behoeve van het huidige nageslacht. In dit verband mocht men ook de groote beteekenis van Hitler's rede be schouwen. Daarna ging men tot de kranslegging over. De heer Engelhardt, afgevaardigde der Duitsche organisaties, herdacht hoe deze man nen in den dood gegaan waren voor de eer en de vrijheid van het Duitsche volk, een volk, dat den oorlog niet wil en nooit zal willen. Hitier heeft dit reeds meerdere malen duide lijk uitgesproken. Wij Duitschers, zegt spr. uit naam van alle Duitsche oud-strijders, begee- ren slechts den vrede te willen dienen. Gezamenlijk zong men onder het brengen van den Hitlergroet „Ich hatt' ein Kamera den". Daarna vond bij het graf van de 2 opva renden der torpedoboot S 117 eenzelfde plech tigheid plaats. In den stoet kwamen o.a. mede afgevaardig den der Reichsdeutsche Gemeinschaft Nord- Holland, den Volksbund Deutsche Kriegsgra- ber Fürsorge en van andere Duitsche organi saties. Een uitgebreide politiemacht onder leiding van hoofdinspecteur Kipp en de inspecteurs Tuinstra en Roelofs, zorgde voor de handha ving van de orde. Evenzoo waren op de be graafplaats de rijksveldwacht en de mare chaussee aanwezig. SCHOOLVOEDING. Rekening en verantwoording. Giften: B. H. B. f5; C. P. f2; H. M. f20; C. G. f2,50; A. v. N. f 10; E. P. f5: N. N. f2: Mevr. B. fl; P. J. V. f4; S. W. f5; Mevr. S. f2; Donatie Nutsspaarb. f25: R. f 1. Maandgiften: W. L. K. fl: W. A. D. f2,50; J. M. H. f 4; Mej. C. L. f 5; Mevr. H. f 2; Mevr. K. f 1. Bonnen verkoop1936. 10 Febr. f52,88; 12 Febr. f61,87; 17 Febr. f46,35; 19 Febr. f70,30; 24 Febr. f56,45; 26 Febr. f49,85; 2 Maart f27,75; 3 Maart f 20,85; 5 Maart f81,15. Kas saldo 7 Maart 1936 f 1567,30. Het Comité zegt voor alle bijdragen harte lijk dank. Voor het Comité J. PLU, penningmeester., KEURING LICHTING 1937. De keuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1937 dezer gemeen te heeft plaats op Woensdag 22 April a.s. des middags 1.30 uur en Donderdag 23 April a.s. des morgens om 9 uur in een der bovenloka len der school aan de C. H. Moensstraat 5 te Beverwijk. VEREENIGING KONINGINNEDAG EN HARDDRAVERIJ. Bovengenoemde vereeniging houdt op Maandagavond 23 Maart haar jaarvergade ring in café Dam JACHT OP GROF WILD. Rijwieldiefstallen zijn nog steeds aan de orde van den dag. Een inwoner van onze gemeente had zijn fiets tegen den muur onder de brug tusschen de beide vischhallen geplaatst. Natuurlijk was een zwijntjesjager op z'n quivive, want even later was het rijwiel ont voerd. De Engelsche Oceaanreus Queen Mary is bijna gereed. Kwakzalverij. Dr. L. J. Heijermans spreekt voor het Instituut. Een onderwerp, dat de belangstelling van velen, leeken zoowel als doktoren, geniet, en steeds genoten heeft, is o.m. wel de kwakzal verij. Daarom was het niet te verwonderen, dat zeer velen Zondagmorgen in het gebouw „De Daad" aan den Zeeweg bijeengekomen wa ren teneinde van het hoofd van den Gem. Geneesk. Dienst van Amsterdam, dr. L. J. Heijermans te vernemen hoe en wat deze over kwakzalverij te vertellen had. Dr. Heijermans sprak onder auspiciën dei- plaatselijke af deeling van het instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. De zaal was geheel gevuld. Spr. vangt zijn causerie aan met te zeggen, dat het moeilijk is een juiste definitie te ge ven van wat kwakzalverij nu eigenlijk is. Kwakzalverij vindt men, volgens spr., reeds zeer ver in de geschiedenis terug en ook nu doet zich het verschijnsel voor dat kwakzal verij, trots de voortschrijdende ontwikkeling, sterk is toegenomen. Dit vindt zijn oorzaak in het bijgeloof. Ge loofde men bij de oude volkeren veel aan na tuurkrachten en speelde hierbij volksgeloof en overlevering een groote rol, in onzen tijd is het bijgeloof de bodem waarop de kwakzalve rij welig kan tieren. Krasse staaltjes van dit bijgeloof, welke spr. in zijn praktijk had ont moet, werden door hem verteld. Kwakzalverij, waarvoor duizenden guldens worden uitgegeven, vindt men op ieder ter rein. Hiervoor behoeft men niet alleen op me disch gebied te komen. Trots beschaving en ontwikkeling zijn er velen, die hun geld uitge ven aan en iets verwachten van horoscopen, helderzienden, somnambules enz. Bijgeloof en gemis aan zelfvertrouwen zijn, volgens dr. Heijermans, oorzaken, dat men misbruik van de goedgeloovigheid van het publiek maakt. De ontwikkeling der geneeskunde is toege nomen en verschilt met de kennis van onze voorouders. De eigenaardige begrippen en op vattingen omtrent de vroegere geneeskunde en ziektegevallen werden door dr. Heijermans op duidelijke wijze uiteengezet. Speelde bij de oude volkeren in dezen het volksgeloof een groote rol, zooals dat zelfs nu nog in sommige streken van ons land het ge val is, de tegenwoordige geneeskunde bepaalt zich tot de kennis van den bouw en van de verzorging van het menschelijk lichaam, door ervaring en proefondervindelijk onderzoek verkregen. Wist men in de oude tijdens niets van den bouw en het organisme van het lichaam, thans kan men zelfs met Röntgen stralen een geheel lichaam doorlichten en zoodoende foto's nemen van zieke en ge kwetste lichaamsdeelen. Op duidelijke wijze toonde spr. aan, dat de geneeskunde zeer vooruitgegaan is. Wat is dan toch de oorzaak, vraagt hij, dat ondanks dit alles de kwakzalverij bloeit? Hij schrijft dit toe aan het bijgeloof eenerzijds en de suggestie anderzijds. Dr. Heijermans waarschuwt om zich toch vooral niet te laten beïnvloeden door de recla me, gevoerd door kwakzalvers en zijn geld niet aan horoscopen, helderzienden en astrologen uit te geven. Spr. kan zich nog altijd niet in denken, hoe men eenige waarde durft toeken nen aan mascotte's, die de auto voor een on geval moeten behoeden en de sportsmen de overwinning doen behalen. Niets dan louter bijgeloof! Zoo ook het dragen van een aard appel in den zak als middel tegen rheumatiek. Vervolgens waarschuwt spr. om zeer voor zichtig te zijn met blaadjes en brochures over natuurgeneeswijze. Men vindt er dikwijls in vermeld: God geeft voor iedere ziekte of kwaal een geneeskrachtig kruid. Als dit zoo was, zegt de causeur, dan zou er nooit een mensch meer sterven. De tegenwoordige geneeskunde maakt wel degelijk gebruik van planten en kruiden. Dooi de wetenschap, die gebaseerd is op ervaringen, heeft men geleerd het overtollige weg te doen. Spr. maakt dit met eenige voorbeelden duidelijk. Voor het gebruik van de juiste mid delen dient men de juiste samenstelling en bouw van het menschelijk lichaam te kennen. Dit ontbreekt maar al te vaak en al te zeer bij de aanbieders van kwakzalversmiddelen. Ondanks dit alles gaat de kwakzalverij voort. De mede-oorzaken hiervan ziet dr. Heijermans als een gevolg van de crisis. Velen trachten een bestaansmogelijkheid te vinden. Een dro gisterij b.v. die als gevolg van crisis in zaken kwijnt, neemt dikwijls dit middel te baat! Weer anderen fabriceeren electriseertoe- stellen en meer dergelijke apparaten. Teleur stellingen in het leven, ontbrekend zelfver trouwen. angst voor de toekomst, doen velen naar „slapende dames", horoscooptrekkers en andere kwakzalvers gaan. Spr. waarschuwt hier tegen en spoort zijn toehoorders aan om zelfvertrouwen te hebben, zich geen kwakzal versmiddelen te laten suggereeren, maar waar het noodig is van de wetenschap gebruik te maken. Naar aanleiding van het gesprokene, dat met onverdeelde aandacht, gevolgd werd, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenigen gebruik gemaakt werd. Deze werden allen door dr. Heijermans beant woord. OPENBARE VERKOOPING. Bij de door notaris G, D. Boerlage gehouden verkooping is het woon- en winkelhuis met pakhuis en erf, Gerard Doustraat 28 hoek Ruydaelstraat, eig. J. Berk—Hessink geveild op f 7500: kooper werd de Insulaire Hypo theekbank te Zierikzee. Een woonhuis, pakhuis en bovenwoning aan de Neptunusstraat 23 en 25, behoorende tot de nalatenschap van wijlen de heeren A. F. C. Biïckmann en P. Pool werd geveild door notaris Bremmers te Beverwijk. Kooper werd de N.V. Alg. Waarborg Mij. te Amsterdam. Vlootuitbreiding. In de afgeleopen maand zijn aan de Neder- landsche vloot toegevoegd de motorschepen Bernina, Reiger en Vaderland. Afgeschreven werden de stoomschepen Djember (gesloopt) en IJssel (naar het buitenland verkocht). Schoolvoeding. Mevr. F. BarbiersSeelemeijer stelt vragen. Het gemeenteraadslid mevr. F. Barbiers Seelemeijer heeft het volgende schrijven aan B. en W. gericht; gedateerd 7 Dec. 1935: Op grond van Art. 17 van het Reglement van Orde verzoekt ondergeteekende, lid van den Raad. de volgende vragen te mogen stellen: 1. Kunnen Burgemeester en Wethouders ook medeelen wat de oorzaak is dat dit jaar pas 9 December begonnen wordt met de school voeding? 2.Kunnen Burgemeester en Wethouders ook mededeelen hoeveel kinderen er dezen winter aan de schoolvoeding zullen deelnemen, en welke maatstaf voor deelname wordt aan gelegd? 3. Kunnen Burgemeester en Wethouders ook mededeelen of de financiën van de commissie dezen winter toereikend zullen zijn om met het verstrekken van schoolvoeding door te kunnen gaan? 4. Zoo dit- laatste niet het geval mocht zijn, zijn Burgemeester en Wethouders dan bereid met de Commissie deze zaak te bespreken en zoo noodig maatregelen te treffen. 5. Kunnen Burgemeester en Wethouders ook mededeelen of het werk der Commissie zich uitsluitend bepaalt tot het verstrekken van schoolvoeding of dat het zich ook uitstrekt tot verstrekking van schoeisel, b.v. klompen? 6. Mocht dit laatste niet het geval zijn, wil len Burgemeester en Wethouders dan maat regelen treffen, waardoor mede in verband met de bevordering van het getrouw schoolbe zoek in deze behoefte wordt voorzien? Door bijzondere omstandigheden, welke aan de stelster der vragen bekend zijn, is het B. en W. eerst thans mogelijk inlichtingen te geven. De Commissie voor schoolvoeding is zoo welwillend geweest B. en W. de gegevens te verstrekken om de vragen als volgt te beant woorden. 1. Verschillende oorzaken noopten de Com missie met de verstrekking van warme maal tijden eerst op 12 December 1935 te beginnen. 2. Pl.m. 600 kinderen nemen aan de school voeding deel. Deelname is afhankelijk van den uitslag van het medisch onderzoek en van den economischen toestand van het- gezin. 3. De Commissie is van oordeel, dat de finan ciën, zooals die zich thans laten aanzien, toe reikend zullen zijn. 4. In verband met het onder 3 gegeven ant woord, kan eene beantwoording van deze waag achterwege blijven. 5. Hierover is met de Commissie gesproken. De Commissie zal het verstrekken van schoei sel in overleg nemen. Zij zal bij het nemen eener beslissing rekening moeten houden met de positie van hare financiën. 6. Zie het antwoord op vraag 5. DE HEER DE RIDDER MET PENSIOEN. Den commissaris der politie in de gemeente Velsen, den heer D. de Ridder, is thans het 1 Januari j.l. aangevraagde ontslag eervol ver leend met dankbetuiging voor de door hem aan de politie bewezen diensten. Dit ontslag zal 1 Mei a.s. ingaan. De heer de Ridder ving zijn loopbaar bij het corps aan als volontair te Breda en zal zich, als hij van de gemeente afscheid gaat nemen, vermoedelijk in de omstreken van laatstge noemde plaats vestigen. GEBOFT. Zaterdagavond was de wed. S. in het post kantoor om geld te wisselen. Toen zij in haar woning aan de Torricellistraat was terugge keerd bemerkte zij tot haar groote ontstelte nis, dat zij een bankbiljet van f 1000 miste. Zij haastte zich den zelfden weg terug en vond in het kantoor terugkomende het „roode rug getje" nog ongedeerd op den grond voor het loket liggen. Van boffen gesproken! Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 56 stoomschepen en 11 motorschepen, tezamen 67 schepen tegen 51 schepen in de voorafgaan de week. Naar zee vertrokken 50 stoomschepen en 12 motorschepen, tezamen 62 schepen te gen 65 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 129 schepen of 3 sohepen meer dan in de voorlaatste week. Combinatiedienst. Het Duitsche stoomschip Livadia heeft, van Hamburg komende, in Amsterdam geladen in den gemeenschappelijken dienst met de Hol land-West-Afrika Lijn en vertrok daarna naar Lagos. Nieuw schip aangekomen. Het voor de K. N. S. M. te Amsterdam, ten behoeve van haar dienst in West-Indië, ge bouwde motorschip Clio is van de bouwwerf te Amsterdam aangekomen. Alvorens naar de West te vertrekken zal het schip eenige reizen naar Bordeaux maken. IJzerverseheping. Teneinde ijzer te laden voor Noord Amerika is het Nederlandsche stoomschip Bïlderdijk in ballast van Rotterdam bij de Hoogovens aan gekomen. Na zijn belading gaat het stoom schip naar Rotterdam terug om verder stuk goederen in te nemen. Groote diepgangen. Het van Curacao aangekomen Britsche tank motorschip Valverda en het eveneens van Curasao gekomen Britsche tankmotorschip Sunetta passeerden naar Amsterdam met een diepgang van resp. 8,4 en 8,3 meter.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1