Frankrijk neemt geen genoegen met het Duitsche besluit. THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG De Duitsche Rijksdag wordt ontbonden. Italië staakt de militaire actie in Abessynië. MAANDAG 9 MAART 1936 Sarraut verklaart, dat Frankrijk niet voor bedreiging zal wijken. Geen onderhandeling, zoolang de Duitsche soldaat aan den Rijnoever ligt. PARIJS, 8 Maart. Minister-pre sident Sarraut heeft Zondagavond een radioredevoering gehouden tot het Fransche Volk, naar aanleiding van de gisteren door den Rijkskanselier en Führer Hitler in- de zitting van den Rijks dag bekend gemaakte beslissing der Rijksregeering, dat zij het Verdrag van Locarno opzegt en het Rijngebied sym bolisch met troepen van de Rijksweer bezet. Albert Sarraut. Minister-president Sarraut zeide zijn bood schap tot de internationale openbare meening te richten, omdat hij er behoefte aan heeft een gematigd woord te laten hooren, welks objec tiviteit in tegenstelling is met de hartstochte lijke uitlatingen, welke gisteren op de tribune in den Rijksdag werden gedaan. Sarraut noemde de besluiten van Duitsch land, waarbij het zijn eigen, vrijelijk aange gane verplichtingen opzegt een voorwendsel. Het ontstaan van het pact van Locarno. Toen men na den oorlog Frankrijk wilde vrijwaren voor een nieuwen inval openden zich verscheidene wegen. Men besloot toen den linkeroever van den Rijn en een zóne van 50 K.M. langs den rechter-Rijnoever te demilita- riseeren.. Duitschland zou er geen troepen legeren en er geen versterkingen aanleggen. Men kwam voorts overeen, dat Geallieerde troepen gedurende een periode van 15 jaren tot 1935 het Rijngebied zouden bezetten. De bezette zóne werd geleidelijk kleiner, zulks ter verbetering vari de betrekkingen tus- schen Frankrijk en Duitschland. Ten slotte nam de Rijksregeering zelf het initiatief tot voorstellen, welke in 1925 leidden tot het pact van Locarno. Door dit verdrag, dat na langdurige bespre kingen tusschen vertegenwoordigers der Fran sche Duitsche, Britsche, Belgische en Italiaan- sche regeering tot stand kwam, werd een stel sel uitgewerkt voor de regeling langs verzoe nenden en arbitralen weg van geschillen, welke mochten rijzen tusschen Frankrijk en Duitsch land, Duitschland en België. De deelnemers aan het Verdrag verklaarden zich bereid hulp te verleenen aan den staat tegenover wien de verplichtingen waren geschonden, met name in het geval van een schending der gedemili tariseerde zóne. Voor Europa brak dus een nieuw tijdvak aan, evenals voor de Fransch-Duitsche betrekkin gen. Geleidelijk werd het bezette Rijnland ont ruimd. Tot 1935 had de bezetting moeten du ren, doch reeds in 1930 kwam een einde aan de bezetting. De ondervinding maakt voorzichtig en de bevolking van Frankrijk is maar al te vaak het slachtoffer van teleurstellingen geweest. Bovendien waren de laatste jaren de daden van Duitschland in eenvoudige tegenspraak geweest met zijn woorden. Duitschland ver klaarde zich bezield, met de meest vredelieven de voornemens. Niettemin verliet het met groot lawaai de Ontwapeningsconferentie en brak het met den Volkenbond. Het volgend jaar herstelde Duitschland den verplichten militairen dienst en het schiep zich tegen ontzettenden prijs en met buiten gewone opofferingen binnen zeer korten tijd een groot leger. De openbare meening had niettemin nog vertrouwen. Had Duitschland niet zijn wil uitgesproken zich te houden aan de verdragen tusschen de staten en de gedemilitariseerde zone te eerbiedigen? Deze eerbiediging van de gedemilitariseerde zone wil zeggen, dat den dag, waarop een onverhoedsehe aanval tegenover ons zou worden ontketend, deze aanval aan de grens zelve zou kunnen worden afgeslagen. De integriteit van het nationale grondgebied werd verzekerd. Het Interview met Bertrand de Jouvenel. Een dag of tien geleden, op 28 Februari, publiceerde een Parijsch blad een interview met het Duitsche Staatshoofd, dat een pa thetisch beroep deed op de verzoening der beide landen. Den volgenden dag reeds, op 29 Februari, werd den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, de instructie gezonden met spoed een audiëntie aan te vragen met den Rijkskanselier en dezen te verzoeken te willen preciseeren, op welke bases hij de mogelijk heid van een toenadering zag, welke Frank rijk evenzeer wenschte als Duitschland. Frangois Poncet kweet zich direct van zijn opdracht. Op 2 Maart werd hij door Rijkskanselier Hitler in aanwezigheid van baron Von Neu- rath ontvangen. Hem werd geantwoord, dat men de aange legenheid zou bestudeeren ten einde de Fran sche regeering binnen zeer korten tijd een gepreciseerd voorstel te kunnen doen. Om onderhandelingen te verge makkelijken, vroeg de rijksregeering, dat het stilzwijgen zou worden be waard over het bezoek van den Franschen ambassadeur. Aan dezen wensch werd voldaan. Gisteren werd het nieuws pas voor den eersten keer gepubliceerd. Wij hebben dus nauwkeurige voorstellen afgewacht, welke mogelijkheid van een toenadering tusschen de beide landen zouden bevatten. Het memorandum. Onder deze omstandigheden nu werd de Fransche ambassadeur Zaterdagmorgen door den Rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen. Von Neurath overhandigde Francois Poncet een memorandum, waarin de Rijksregeering het Verdrag van Locarno eenzijdig opzegt en mededeelt direct gevolg te geven aan haar besluit. Om deze houding te verklaren, doet de rijksregeering een beroep op de sluiting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, waarvan zij een geheel onjuisten uitleg geeft, welke door Frankrijk reeds herhaaldelijk is betwist, en dat zij onvereenigbaar noemt met het Verdrag van Locarno. Dit bewijst, dat men slechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van de Rijksregeering. Kort na de sluiting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, dat op 2 Mei 1935 door Laval werd geteekend, nl. op 21 Mei 1935 ver klaarde Hitler in een redevoering, dat de rijksregeering in de eerbiediging, van de ge demilitariseerde zóne een bijdrage zag tot den vrede in Europa. Alle an dere sta ten-onder teekenaars van het verdrag van Locamo hebben unaniem verklaard, dat de verplichtingen voort vloeiende uit het Fransch-Sovjet Russisch pact op geen enkele wijze de verplichtingen van het Rijnland-pact schonden. De Duitsche regeering had een beroep kunnen doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Reeds veertien dagen geleden hebben wij ons bereid verklaard ons te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van deze instantie. De rijksregeering had zich tot een Verzoeningscommissie kunnen wenden. Zij deed dat niet. Ook daar schiet het in haar verplichtingen tekort. Niemand zal er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden een buitengewonen haast noodzakelijk hebben gemaakt. Niemand zelfs Duitschland niet. Wel is waar stelt de Rijksregeering in het gisteren aan den ambassadeur van Frankrijk overhandigde memorandum voor. daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieu we aan te gaan. Ik zal haar voorstellen evenwel niet be studeeren en wel om twee redenen: 1. Omdat het tweeledig voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plechtig aangegane verplichtingen ons geen vertrouwen zou kunnen ge ven in haar nieuwe voorstel en 2. In weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belang rijke strijdkrachten de gedemilitari seerde zóne laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoe lingen te hebben kenbaar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenissen. Wij zijn voor een voldongen feit ge plaatst en zulks op de meest plompe wijze. Er zou in Europa geen vrede meer zijn, indien deze methode algemeen zou worden toegepast; en er zouden geen internationale betrekkingen meer kunnen bestaan. Wij willen zoo iets niet en wij die nen de belangen van de Europeesche gemeenschap. De regeering is zeer vast besloten niet voor bedreiging te wijken. Het bloote feit, dat de Duit sche soldaat zich in weerwil van plechtige verplichtingen op den Rijn oever vestigt, sluit terzelfder tijd on derhandelingen uit. Wij zijn van plan te trachten de essentieele waarborgen voor de vei ligheid van Frankrijk en België te handhaven. Na de situatie rijpelijk te heblben overwo gen, verklaar ik uit naam van de Fransche regeering, dat wij van plan zijn te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en België te handhaven, welke werden mede-onderteekend in het Verdrag van Locarno door de regeeringen van Enge land en Italië. Wij zijn niet geneigd Straatsburg te laten onder het bereik van het vuur uit Duitsche kanonnen. Het verdrag van Locarno voorziet in een zijner clausules in het geval van schending oer aangegane verplichtingen. Er moet een beroep op den Volkenbondsraad worden ge daan. Het is voorts onvermijdelijk, dat ge- dachtenwisselingen plaats vinden tusschen de staten-onderteekenaars van het Verdrag. Onverwijld moet tot deze gedachtenwisse- ling worden overgegaan. Onze zaak is rechtvaardig en sterk, aldus riep Sarraut uit, en door haar te verdedigen vertrouwen wij met ons lot een essentieel ele ment in den Europeeschen vrede te verdedi gen. Het Fransche volk geeft zich daar reken schap van. Alle beuzelachtige twisten op zij zettend is het we weten het en zal het blijven eensgezind om de actie der regeering te steu nen. Locarnolanden Dinsdag bijeen. berichten, die hij ontvangen had, ter kennis gebracht. De ministerraad heeft het Duitsche mamorandum bestudeerd en het onaanvaard baar bevonden. Hij hechtte goedkeuring aan het besluit zonder verwijl een beroep te doen op den Volkenbond, in overeenstemming met de bepalingen van het pact van Locarno, en beraadslagingen te openen met de ondertee kenaars van dit pact. Deze beraadslaging zal Dinsdag a.s. te Parijs plaats vinden. Generaal Maurin, de minister van oorlog, bracht verslag uit van de schikkingen ten be hoeve van de veiligheid, die terstond ten uit voer zijn gelegd en van de troepenbewegingen, waartoe door de regeering bevel was gegeven. Hem werd, evenals den minister van marine en luchtvaart, machtiging verleend de aan vullende maatregelen, die de omstandigheden vereischen, te nemen. De regeering zal in de zitting van de kamer van Dinsdagmiddag een verklaring afleggen. Volkenbondsraad vergadert op 13 Maart. Op het secretariaat van den Volkenbond is Zondagavond het telegram ontvangen van de Fransche regeering, waarin met het oog op de Duitsche maatregelen in het gedemilitariseer de gebied de directe bijeenroeping wordt voor gesteld van den Volkenbondsraad. Dit telegram van de Fransche regeering is, naar het secretariaat van den Volkenbond mededeelt, direct ter kennis gebracht van de overige leden van den Volkenbondsraad, zoo mede van de Belgische en Duitsche regeering. Het verluidt, dat tot de Duitsche regeering de vraag is gericht of zij zich bij de bestudeering der aange legenheid wil laten vertegenwoordigen. De president van den Raad Bruce (Australië) heeft den Raad, bijeenge roepen tegen Vrijdag 13 Maart des ochtends om 11 uur. Ook de Belgische regeering heeft in een kort telegram den Volkenbondsraad in de aangelegenheid gemengd. Eden naar Parijs. Uit Londen: De Britsche minister van bui tenlandsche zaken, Eden, zal zich naar Parijs begeven om daar Dinsdag de conferentie bij te wonen der ministers van buitenlandsche zaken van de staten, namens wie het Verdrag van Locarno is onderteekend. Eden zal hedenavond of morgenochtend uit Londen vertrekken. België is op de conferentie door van Zee land, Italië door den ambassadeur Cerruti vertegenwoordigd Frankrijk's beroep op den Volkenbond. PARIJS, 8 Maart. De Fransche Regeering heeft Zondagavond het volgend beroep op den Volkenbond gedaan: Met de schending door Duitschland van de bij artikel een van het Verdrag van Locamo ingestelde gedemilitariseerde zone, welk ver drag behalve door Duitschland, mede werd onderteekend door België, Frankrijk, Groot Britannië en Italië, heeft Duitschland zijn wensch bevestigd de bepalingen van de arti kelen 42 en 43 van het Verdrag van Versail les op te zeggen, welke artikelen de demilita riseering bepalen van het Duitsche grondge bied gelegen aan den linker Rijn-oever en, aan den rechteroever, van een strook gelegen tusschen de rivier en een lijn getrokken op 50 K.M. ten Oosten daarvan. Volgens artikel acht van het Verdrag van Locarno, kan dit Verdrag slechts beëindigd worden door een besluit van den Volkenbonds- .d, genomen met een meerderheid van tweederden. Ondanks deze formeele bepalingen heeft de Rijksregeering bij haar gisteren aan de ver tegenwoordigers der onderteekenende mo gendheden te Berlijn overhandigd memoran dum, dit verdrag eenzijdig opgezegd. Bovendien heeft de minister van buiten landsche Zaken van het Rijk, in antwoord op een vraag van den Franschen Ambassa- leur bij de overhandiging van het memoran dum gesteld, medegedeeld, dat de Duitsche regeering het voornemen had, als symbolische handeling kleine detachementen troepen in de gedemilitariseerde zone te zenden. Inderdaad werd reeds op verschillende plaatsen in de zone de verschijning van be langrijke militaire strijdkrachten gemeld. De Duitsche regeering overtreedt aldus uitdruk kelijk artikel 43 van -het Verdrag van Ver sailles en artikel een van het Verdrag van Lo camo. Dientengevolge, en overeenkomstig artikel vier van dit laatste verdrag, heeft de regee ring van de Fransche Republiek de eer den Volkenbondsraad in kennis te stellen van de aldus begane overtreding. In verband met het dringende der aange legenheid, zou ik U verplicht zijn, indien U alle maatregelen zou willen nemen, opdat de Volkenbondsraad binnen den kortst moge lijken tijd kan bijeenkomen. (W.g.) Flandin. De Belgische regeering zond een soortge lijke mededeeling aan het Secretariaat-Gene raal van den Volkenbond. Fransche en Duitsche troepen staan tegenover elkaar. METZ, 8 Maart: In den afgeloopen nacht en gedurende den morgen zijn verschillende regimenten van de garnizoenen Metz en Thion- ville te voet vertrokken ter bezetting van de vestingwerken en grenskampen. Aan de andere zijde van de grens is te Saar- lautern, vroeger Saar'iouis genaamd, een ba taljon van het zeventiende regiment infante rie der Rijksweer aangekomen, terwijl een ge motoriseerde afdeeling in Trier is gearriveerd. Onder de bevolking in het Moezelgebied heerscht de grootste kalmte. Frankrijk's militaire maatregelen. Een lid van het Fransche ministerie van Oorlog heeft tegenover een verte genwoordiger van Paris Soir ver klaard, dat de aan de grenzen ten uit voer gelegde maatregelen zuiver van plaatselijken aard zijn en reeds sedert eenige dagen in het voornemen hebben gelegen. Het betreft de bezetting der grensverster- kifigen in het zesde en het twintigste district. De troepen, die op eenige Kilometers af stand van de fortificaties waren gekazer neerd, om daar te worden afgericht, hebben automatisch de fortificaties betrokken. Het betreft infanterie, welke speciaal voor dit doel is opgeleid. Zaterdagavond en Zondagochtend zijn in het ministerie van Oorlog de berichten ontvangen over de bezetting der fortificaties. Het betreft evenwel niet een bezetting, zooals voorzien is voor het geval van oorlog. De intrekking van het weekeinde-verlof in eenige militaire districten is geen algemeene maatregel. De Intransigeant meldt uit Nancy, dat in Elzas Lotharingen de opzegging van het Ver drag van Locarno niet als een bom is inge slagen aangezien zij daar verwacht werd. De veiligheidsmaatregelen zijn binnen kor ten termijn getroffen. Binnen zeer korten tijd zijn de strategische punten langs de grens bezet. De reactie in het buitenland. In Engeland. De meeningen over de door Engeland te volgen politiek, nu de Duitsche soldaten weer aan den Rijn staan, loopen uiteen. Lloyd George zeide: „Ik hoop, dat wij ons hoofd zullen bewaren". Snowden was van meening, dat terstond een conferentie van Europeesche staten dient te worden bijeengeroepen. Hij drong erop aan, dat Hitler's initiatief niet zou worden miskend of verworpen. Lansbury is voorstander van het denkbeeld eener nieuwe vredesconferentie. Het blad de „Observer" zegt: Het eerste wat Engeland moet doen is, zijn verdediging her zien, en ten tweede, Hitler's voorstellen over wegen in een geest van sympathie en goecfm wil. Er bestaat geen grootere reden waarom het Duitsche grondgebied zou worden ge militariseexd, dan het Fransche, Belgische of Britsche. De „Sunday Dispatch" zegt, dat de wereld vrede op het oogenblik op het spel staat. De eerste plicht van Engeland is trachten den vrede te handhaven, maar tevens zich tot de tanden te wapenen, voor het geval de vrede mocht verbroken worden. In Amerika. De „New York Times" schrijft, dat de mili taire bezetting van het Rijnland -niet ten doel heeft de waarborgen van den vrede, welke aan de Westelijke grens van Duitschland waren opgericht, in gevaar te brengen. Duitschland, aldus schrijft de „New York Herald Tribune" heeft thans het stelsel van Versailles op zij gezet. Het staat thans aan de andere landen, om te vechten, indien zij Duitschland's macht en bedoelingen vreezen, of het onvermijdelijke aanvaarden, en de oprechte reorganisatie aanvaarden, welke Duitschland hun aanbiedt. De „New York Daily News" zegt, dat Enge land wel niet zoo gek zal zijn om tezamen met Frankrijk tegen Hitier een oorlog te begin nen over het Rijnland. Wij hopen, dat Frank rijk de wapenen niet zal opnemen. Per saldo bezet Hitier zijn eigen grondgebied en niet van een ander. Algemeene verontwaardiging in Frankrijk. Met diepe en eenstemmige verontwaardiging ontvangt de Fransche pers de eenzijdige op zegging van het verdrag van Locarno door Duitschland en de nieuwe schending van het verdrag van Versailles. De bladen wijzen cate gorisch de argumentatie van de hand, waarbij de* verantwoordelijkheid voor dit Duitsche ge ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC. PARIJS, 8 Maart: De ministerraad is heden- morgen onder voorzitterschap van Lebrun bij eengekomen. Flandin heeft daarin.de laatste] Thijs staat een tijdlang na te denken hoe hij den roover het beste in de val kan laten loopen. Onderwijl klinkt het gerinkel van gouden geldstukken hem tegemoet, want Claudius Kwadreef kan in zijn heb zucht niet nalaten eerst het geld nog een paar maal door z'n vingers te laten glijden, voordat hij het in den koffer wegbergt. Thijs wil probeeren, of hij nog niet iets met z'n appeltjes kan uit halen. Hij haait een dikte-appel te voorschijn en gooit dien de schat kamer binnen. Nu maar eens afwachten of de jonker toehapt. De vrucht komt vlak bij Claudius Kwadreef terecht. Niet lang duurt het, of jonker Claudius krijgt den appel in het oog. „Hé," denkt htf, „ik wist niet, dat er hier nog eetbaars te vinden was." baar geworpen wordt op het militaire q-m tusschen Frankrijk en de Sovjet-UnïA ct dat tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie. De bladen verklaren met nadruk, Duitschland's optreden niet aanvaardbaar^ en geven uiting aan hun vrees over de ma^i? lijke gevolgen van de houding van Beril* terwijl zij een beroep doen op het gezond stand der openbare meening. De houduw vaV de Fransche regeering, die zich gewend heen tot de staten die het Locarno pact ondertee kend hebben en tot den Volkenbondsraat wordt zonder reserve goedgekeurd. Italië. Uit Rome 7 Maart: Er is geen enkel betrouw baar element, dat het mogelijk maakt zich een beeld te vormen van de reactie in vérant woordelijke Italiaansche kringen op de redl van Hitler en op de voorstellen die zij bevat De Italiaansche houding is meer dan ooit een van toezien. Wel is men algemeen van meening, dat de voorstellen van Hitler in geen enkel opzicht in overeenstemming zijn met de denkbeelden die sedert het Pact van Vier in Italië zij» erkend. Engeland. Engeland bereid tot luchtpact met Duitsch land. Naar Reuter verneemt, heeft Eden Vrij. dagmiddag den Duitsc-hen ambassadeur ont vangen en hem medegedeeld, dat Engeland zeer verlangend is, besprekingen te openen met betrekking tot het sluiten van een Wes telijk luchtpact. Deze stap is gedaan met volledig medeweten van de Fransche regee ring en voordat te Londen nog iets bekend was omtrent dé verklaringen van Hitler van Zaterdag. De Duitsche ambassadeur heeft geen enkele aanwijzing gegeven ten aanzien van de houding van Duitschland met be trekking tot dit voorstel en zich ertoe beperkt van de Britsche suggestie kennis te nemen. Joegoslavië. Stojadinowitsj vormt een nieuwe regeering. Nadat Stojadinowitsj het ontslag van de regeering had aangeboden heeft prins-regent Paul hem belast met de vorming van een nieuwe regeering. Stojadinowitsj heeft daarop een regeering samengesteld, die de volgende afwijkingen vertoont ten opzichte van de vorige regee ring: Minister van oorlog generaal Marici in plaats van generaal Jvkovitsj. De minister van sociale voorzieningen Zvekovitsj gaat over naar het departement van justitie; Ro- pelitsj is benoemd tot minister van lichame lijke opvoeding, Georgevitsj wordt minister zonder portefeuille. De agrarische fractie, die in de kamer bleef, toen de oppositie de zittingen verliet, heeft, zich aangesloten bij de regeeringsmeerderheid. Verkiezingen op 29 Maart Hitier heeft Zaterdag in zijn rede medegedeeld, dat de Duitsche Rijksdag ontbonden zal worden. Op 29 Maart zullen nieuwe verkie zingen gehouden worden. De leiding van de Rijksdag-verkiezingen is naar Reuter nader verneemt opgedragen aan den rijkspropagandaleider dr. Goebbels. De verkiezingscampagne zal Dinsdag 10 Maart beginnen met een groote betooging van de gouw groot-Berlijn. Goebbels zal dan 's avonds een rede houden in de Deutschlandhalle. Geen enkele operatie zoolang de onderhandelingen voortduren. Bombardementsvliegtuigen naar hun bases teruggekeerd. Reuter meldt uit Asmara, dat als gevolg van het Italiaansche antwoord aan Genève het Italiaansche opper commando, althans voor het oogen blik, besloten heeft af te zien van elke offensieve actie in Abessynië, zoowel van luchtbombardementen, als van aanvallen van het leger. Nader verneemt het A.N.P. uit dezelfde plaats- De bombardementsvliegtuigen zijn tengevolge van de aanneming van de voorstellen van de commissie van dertien door Italië naar hun bases teruggekeerd. Opdracht werd gegeven de bombardementen en alle andere operaties te staken, zoolang de onder handelingen duren. Na het bekend worden van dezen maatregel juichte de bevolking van het bezette gebied maarschalk Badoglio toe, toen deze op de trappen van het regeeringspaleis stond. Italiaansch commentaar. Het Italiaansche agentschap Stefani seint dd. 7 Maart: De Romeinsche bladen van he den middag leggen er in hun commentaar op de verklaring van Mussolini in den minister raad den nadruk op, dat men de grootste re serve moet bewaren ten opzichte van de principieele toestemming van Italië betref fende het beroep van de commissie van Dertien. Wanneer Italië besloten heeft tot aanvaarding van de uitnoodiging, is dat, om dat de commissie geen pressie op Italië heeft willen uitoefenen, maar zich klaarblijkelijk jewend heeft tot den vredeswil en de edel moedigheid van den overwinnaar. Dat neemt niet weg. dat het punt van uit gang voor toekomstige onderhandelingen geen ander kan zijn dan dit feit: Italië volledig overwinnaar in Oost-Afrika.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2