tto fójmtdm aütadie HET NIEUWE AVONDBLAD De loonvoorstellen voor de visschers. voor de kinderen van onze lezers Oorlogsbabies. B. B. C. BEHANG j,e JAARGANG NO. 107 DINSDAG 10 MAART 1936 [JMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodi a zij 14 dagen als zoodanig in de registers ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; f5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van T& of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ILA.V.- Bank te Schiedam. Afspiegeling der bedrijfsmoeilijkheden. Is er een oplossing mogelijk? Vanzelfsprekend hebben de gepubliceerde loonsvoorstellen, welke door de reeders aan de organisaties gedaan zijn enorm opzien verwekt. Men wist van arbeiderszijde, dat er door de werknemers offers gebracht zouden moeten worden, maar dat men offers van zulk een ingrijpenden aard zou vragen had men nooit kunnen denken. Het beteekent dan ook geen geringe verla ging. Becijferingen hebben uitgewezen, dat voor een boot met flinke besommingen de verlaging c.a. 1012 pet. zal zijn, voor de slechtste booten wordt dit echter wel 16—18 pet. Zoo zou een schip, dat in een jaar een totaal-besomming maakt van f 83.000, per man nog een gemiddelde loonsverlaging ge ven van f 4.80 per week. Berekend naar een reis van de vorige week geeft de oude en de nieuwe loonregeling bij de Vios 5 een verschil van f 10.30 voor de matrozengage. Bij een brutobesomming van f 3000 per maand ontvangt een matroos onder de thans geldende gageregeling een loon van f 73.75 vermeerderd met 0.85 pet. der bruto besomming. d.i. samen ca. f 100 per maand. Daar moet hij van in mindering brengen de voeding aan boord, gemiddeld 65 ct. per dag, en een bedrag voor slijtage van zijn oliegoed. Wanneer men dit samen op f 22 stelt, blijft er voor hem f 78 per maand. Daar zou dus nu gemiddeld een 14 pet. af moeten, zoodat er overblijven zou c.a. f 66. En daar zwoegt én'ploetert de vissc.herman voor op zee. Wie zei er ook weer: de visoh wordt duur betaald? De lasten, welke op het zwaar beproefde visscherijbedrijf drukken, zijn vele en zeer zware. In een normaal en gezond functionneerend scheepvaartbedrijf gaat de verzekeringspre mie de_4—4V2 pet. zeker niet te boven. Wan neer men bedenkt, dat er in het trawlerbe- drijf assurantie-premiën betaald worden van', ja zélfs 10 pet., dat de kolen voor den een f 2—f 2.50 per ton duurder kosten dan .voor-den ander, wordt het velen duidelijker waarom de arbeiders-organisaties er be waar tegen maken, dat" de loonen als sluit post gebruikt worden, zooals zij dit uitdruk ken. En dat, als er ever reorganisatie van het bedrijf gesproken wordt, velen verlangend uitzien naar het oogenblik. dat alle belang hebbenden eensgezind overleg zullen plegen om dit eertijds zoo bloeiend bedrijf de oude levenskracht weer terug te schenken, alle belanghebbenden: reeder en handelaar, ar beider, geldschieter en.... de regeering. Of er op coöperatieven grondslag wellicht uitkomst mogelijk is? Iemand, wien het wel zijn van het visscherijbedrijf na aan het hart ligt. schrijft ons over een eventueel moge lijke oplossing het volgende: Steeds denken de noeste zeevisschers. dat er. hulp zal komen. Zij loopen nu al jaren werkloos rond de haven en peinzen over de artikelen, die in vele bladen verschijnen van: Eet meer visch de visch moet goed koop zijn de visch moet beter behandeld worden enz. Maar meer schepen in de ■vaart kan en mag niet, want zij die vóór 1934 hun schepen moesten opleggen wegens de slechte uitkomsten zijn ten doode opge schreven. En men durft zelf te zeggen, dat de opgelegde schepen alleen geschikt zijn voor de sloop. Niéts is minder waar dan dat. Er varen slechtere trawlers dan dat ér op- liggen. Wil men meer visch, dan moeten er meer schepen in de vaart. Dit kan alleen, wanneer de regeering te hulp komt en tot op heden gebeurt dit nog maar steeds niet en een-ieder gist naar de oorzaak. Vast staat, dat nu de reeders zonder overleg met de storting van de 1 pet. gestopt hebben, de regeering van .eventueele hulpverleening is terug geschrokken en dat het zich laat aan zien, dat het geheele overleg weer op een dood punt aangekomen is. Maar met dit al loopen er c.a. 500 trawler- visschers in de kracht van hun leven rond de haven in niets doen en geven dan den een en dan weer een ander de schuld van den troosteloozen toestand in het stoom- trawlerbedrijf. Op de (hooge) exploitatiekosten valt ech ter moeilijk te bezuinigen en dus zijn de loonen de eenige mogelijkheid. De arbeider is zeker bereid zijn offer te brengen, maar op welke manier? (Onze zegsman ontwikkelt dan het vol gende project): Dé reederijen, die door verschillende om standigheden gedoemd zijn hun schepen op te-leggen, plegen onderling overleg, brengen hun schepen onder één leiding en gaan een overeenkomst aan met de opvarenden, waarin wordt bepaald een minimum loon en een. verdeeling van de eventueele winst over die arbeiders en de leiding dezer onderneming. Natuurlijk mag deze onderneming niet meer lasten op zich nemen dan strikt noodzakelijk is, hetgeen wil zeggen dat men de onderne ming niet mag belasten met, de vele onbe woonde magazijnen en pakhuizen, die op verschillende maatschappijen' rusten. Na- tuurlijk zal dit een groot offer vergen van oe. firma's, die in deze combinatie zouden samen gaan Men zou ook de hulp der regee- nng noodig hebben om de schepen klaar te maken zee te kiezen; zij toch is de eenige, oie.er een groot belang bij heeft, omdat ze rr werkiooze massa in leven moet houden, v*t- oen kapitaal kost ,en waar zij niets voor terug ontvangt: gemeenschappelijke verarming. Natuurlijk zullen er geen 180 trawlers in de vaart kunnen worden gebracht, maar dat men het aantal tot 130 kan brengen, die ze ker nog voor het bedrijf geschikt zijn, staat vast. Voor dit gereed 'maken zou men per schip een limiet kunnen stellen; dit behoeft per schip niet meer dan f 5000 te kosten. Wij weten, dat er inderdaad over deze gedachte wordt gesproken en dat velen dit plan zien als den eenigen uitweg om tot een behoor lijk functionneerend bedrijf te komen en het te behoeden voor een eventueel monopolie. Dit geldt ook voor den handel, want vooral de man in den vischwinkel bakt ze wel wat bruinDe oplossing zou dan ook moeten zijn: aan het begin (de aanvoer) en het ein de (de kleinhandel) prijsregelend op te treden. Slechts onderling overleg van alle belang hebbende partijen gezamenlijk acht men het middel, dat uitkomst zou kunnen brengen, de exploitatiekosten zou kunnen drukken met meerdere procenten en het bedrijf, waar het bestaan van zoovele onzer medemenschen van af hangt, redden! Werkloozenzorg. Jong Holland snakt naar werk. De centrale van werkloozenzorg'organiseert dit najaar, evenals verdeden jaar, een collecte ten behoeve van haar werkkampen. Begin April zal deze collecte gehouden worden. Het comité schrijft ons onder den titel; Wat is Werkloosheid? het volgende: Hebt ge uit eigen ervaring geleerd, wat het beteekent: werkloos te zijn? Niet maar een week of hoogstens een maand. Maar een jaar lang? Een jaar achter elkaar niets doen, dan naar het stempellokaal loopen. Of zelfs dat niet, omdat ge geen lid waart van een vak- "vëreeniging of geen steunuitkeering ont ving. Geen enkelen dag in uw leven van één jaar, waarop ge voor anderen en uzelf nuttig bezig waart. Zoodat elke dag precies hetzelfde was met de altoos terugkeeiende vraag: „Wat zal ik vandaag doen?" En met daarop het zelfde antwoord: „Niets, want ge hebt geen werk". Welk een angst, moet er in uw hart komen voor uzelf en uw toekomst! Of als die angst er niet meer is, welk een diepe verslagen heid is er over u gekomen door die werk loosheid. Het leven werd loos: zonder inhoud, zonder beteekenis. Zoo zijn er duizenden in ons land. Ouderen en jongeren. Hebt ge u wel eens afgevraagd, hoe het nu toch met al die menschen. vooral jonge menschen, gaan moet. Denk daar nu eens niet overheen, maar goed er over na. Stel de reali teit voor U! Hebt u een antwoord? Neen! Het: „werk is er niet" is geen antwoord. Maar een ant woord moet er en kan er wel gegeven wor den. Dat antwoord geeft de Centrale voor Werk loozenzorg. Een stichting ter bestrijding van de geestelijk-zedelijke gevolgen der werkloos heid en in het leven geroepen door den Raad van Nederlandsche Kerken voor practiscli Christendom. Deze „Centrale" geeft een antwoord in zichtbaren en tastbaren vorm, daar op 7 plaatsen voor de jeugdige werkloozen kampen gesticht zijn en een achtste kamp in wording fs. Daar is in 1936 arbeid gedurende acht weken voor ongeveer 4000 jongens, wanneer Gü meehelpt! Wat zün dat voor kampen? Een volgenden keer vertellen we U dat. LOOFT DEN HEER. Het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" dat 2e Pinksterdag deel neemt aan het con cours te Bilthoven en uitkomt in de hoogste afd. gemengde koren, heeft als verplicht werk opgekregen „Pater Noster" van Fred. J. Roeske. Het heeft als concurrenten het Chr. Gemengd Koor Bennebroek, dir. onzen plaats genoot, den heer Henk J. Ar is, en „Harmonie" uit Kralingsche Veer, dir. Chr. v. Beek. HET SCHIETCONCOURS VAN DEN B. V. L. De af deeling IJmuiden van den Bijzonder Vrij willigen Landstorm heeft Zaterdagmiddag deelgenomen aan het schieteoncours, dat het landstormcorps „Keinnemerland" uitgeschre ven heeft en dat te Haarlém gehouden werd. Het vijftal, dat de eer der plaatselijke af- deeling te verdedigen had, bestond uit de hee- ren C. L. Flaton (in plaats van den heer M. J. Koelemeijerl 48 punten, W. W. Hoefakker 47 p., J. Arends 45 p., G. Huyboom 45 p. en J. de Ruyter 45 p. In totaal behaalde IJmuiden dus 230 punten. DE VARA-BUSJES. Het resultaat van de spaarpotjes overtrof bij het afdeelinigsbestuur de stoutste ver wachting. Er waren over de 200 busjes uitge zet; deze bleken te bevatten f 230,78. Nog enkele moeten binnenkomen en dan zal men niet ver van de f 235 af zijn. In 1935 bij de actie „Pak aan Kameraad" Was de opbrengst f 91,90. Desorganisatie van den vischaanvoer. Een telegram van de IJmuider handelaren. In onze editie van gisteren namen wij in 't kort het telegram op, dat de organisaties c ,t IJmuider handelaren, n.l. de IJmuider Visch- handel Vereeniging en de Zeevisch Groothan del Vereeniging gezamenlijk tot de Nederl. Visscherij Centrale te den Haag gericht heb ben. Dit telegram vond zijn oorzaak in het steeds wed er ke erende verschijnsel, dat de aanvoer door de trawlloggers op uiterst onregelmatige wijze plaats vindt en iedere prijsnoteering er absoluut door in de war wordt gestuurd. Na vele jaren sukkelen en overleg plegen is men eindelijk zoover gekomen, dat er op vol komen regelmatige wijze en dus tot veler be vrediging een regeling tot stand is gekomen tusschen noordzijde en zuidzijde der visschers- haven, tusschen de organisaties der hande laren en de trawlerreeders. Ook worden nu de verwachte vischaanvoeren en vangsten eiken clag in de dagbladen gepubliceerd. Met de loggerreeders ontbreekt dat overleg nog vrijwel geheel. Tot welke bedroevende re sultaten dit leiden moet konden we Maandag morgen j.l. zien, zoowel aan de bereikte visch- prijzen als aan het aantal aan den afslag zijnde schepen. Maar even 41 trawlers waren ei aan de markt. Geen wonder, dat de ontstem ming onder de vischhandelaren groot was. En het resultaat daarvan spiegelde zich zeer terecht in het verzonden telegram af: „Verzoeke dringend afdoende maatregelen te treffen tegen 'dit gelijktijdig binnenkropen der trawlloggers." En wat de besommingen der loggers betrof, deze waren bijna alle aan den lagen kant. Een enkele sloeg met een totaal van f 630 f 860 een goed figuur. De besommingen der trawlers zijn dan ook belangrijk beneden de middelmaat gebleven. De geheele week ziet men 13 loggers aan de markt, 's Maandagsmorgens is een vloot van 2545 loggers geen zeldzaamheid. Wat zij aan voeren is meestal klein goed, slibs en soms eens een klein aantal tongen. Het thuis willen zijn op Zondag is dus wel een nadeel en voor den handel èn voor henzelf. En nu wacht, deze handel af, wat de Vissche rij Centrale in dezen zal doen om aan een on- gewenschten toestand een einde te maken. Visscherij nieuws in een notedop. Een nieuwe schroef: De Schoorl, IJM 39, is in het dok geplaatst teneinde het schip van een nieuwe schroef te voorzien. Naar zee: De Cornells, IJM 15, is weer naar zee vertrokken. Voor de liefhebbers: Zooals bekend is Duitschland geen afnemer van vischkuit. De Duitschers trachten deze dan gewoonlijk in Schotland of Engeland kwijt te raken, Zoo kwam onlangs te Grimsby de trawler „Dr. Strubbe" aan den afslag, wiens geheele la ding uit kabeljauwkuit bestond, die grif ver kocht werd. Ketel keuren: De Odin, IJM 168, zal enkele dagen blijven liggen om den ketel te later, keuren. Drukke Maandagmarkt: Maandag waren er niet minder dan 57 visschersschepen aan de markt. Voor de vele losse arbeiders viel er zoodoende nog wel wat te verdienen. Goedkoope tongen: De kustvisschersvaar- tuigen voerden gisteren veel tong aan. In vergelijking met Zaterdag is de prijs van deze visch niet onaanzienlijk teruggeloopen, nl. van f 1.50—f 0.70 op f 1.05—f Ö.50. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 647 bouwvakarbeiders, 376 metaalbewerkers, 59 kantoorbedienden. 42 huisbedienden, 48 houtbewerkers. 56 landarbeiders, 398 vis schers. haven- en transportarbeiders. 788 losse- en fabrieksarbeiders. 339 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 25 bouwvakarbeiders, 40 metaalbe werkers, 12 kantoorbedienden, 28 huisbedien den. 78 losse- en fabrieksarbeiders en 11 in overige beroepen. Het totaal aantal werkloo zen bedroeg derhalve 2947. DR. BROEKENS HERSTELD Dr. Broekens, leeraar wis- en natuurkunde aan de H. B. S. te Velsen, die eenige maanden geleden bij een auto-ongeluk te Bussum zeer ernstig werd gewond, heeft hedenmorgen zijn lessen hervat. L. VRIEND t In den ouderdom van 70 jaar is Maandag morgen plotseling overleden de beer Vriend, oud-reeder en een bekende figuur in het IJmuiden-Van-vroeger. Allen morgenmiddag naar Bioscoop „De Pont" Shirley Temple in „De Kleine Kolonel" Morgenmiddag (Woensdag) vindt er in Bioscoop „DE PONT" te VELSEN-NOORD, een SPECIALE KINDERMATINEE plaats. Vertoond zal worden de bekende film „DE KLEINE KOLONEL", met in de hoofdrol SHIRLEY TEMPLE. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat wij, door een overeenkomst met de directie van dit theater, in de gelegenheid zijn, den kinderen van onze lezers, een aantal plaatsbewijzen voor deze alleraardigste matinee, tegen betaling van SLECHTS HALF GELD, aan te bieden. Hieronder staat een bon afgedrukt. Deze bon geeft recht op, zoolang de voorraad strekt, TWEE TOEGANGSBEWIJZEN voor deze voorstelling, terwijl slechts voor één plaats behoeft te worden betaald. Twee plaatsen kosten derhalve tezamen slechts 25 ets., 40 ets. of 60 ets. (belasting inbegrepen), al naar gelang 3e, 2e of Ie rang wordt verlangd. Ouders, laat Uw kinderen hiervan profiteered Het belooft een bijzondere middag te worden. Voorziet U tijdig van plaatsen! Bonnen inleveren en plaatsbewijzen ontvangen (zoolang de voorraad strekt) uitsluitend aan het kantoor van de IJMUIDER COURANT, Kennemerlaan 42, te IJmuiden, morgenochtend van 9 tot 1 uur. Z Geeft, onder bijvoeging van 25, 40 of 60 ets. en zoolang de voorraad strekt, recht op twee toegangsbewijzen voor de C 3 matinee in Bioscoop „DE PONT" te Velsen-Noord, op CO WOENSDAG 11 MAART, aanvang 2 u. 30. (Meer dan honderdduizend „oorlogsbabies", in het eerste jaar van den wereldoorlog geboren, zijn in Frankrijk onder de wa-pens geroepen.) Babies uit de oorlogsjaren. Nu volwassen legerscharen, In den dienst van 't vaderland, Met het wapen in de hand. Weet u nog, hoe werd gezworen, In die dagen van weleer, Bij die babies, pas geboren. Nimmer, nimmer oorlog meer! Babies uit die bange dagen, Die hun vader nimmer zagen, Met de angst in het gemoed, Door de moeder opgevoed. Die hun vader toen verloren. In den strijd op 't veld van eer; Weet u nog, hoe werd gezworen; Nimmer, nimmer oorlog meer! Babies uit die booze uren, Die nu zelve leeren vuren. Klaar gemaakt in vredestijd, Voor een mogelijken strijd. Zal het hun ook zijn beschoren. Weg te trekken uit hun huis, Spoedig, op hun beurt, verloren, Onder 'n simpel houten kruis? Babies uit de oorlogsjaren, Weder dreigen er gevaren. Weder ducht het menschdom thans Nieuwe wereldoorlogskans. Weder worde het gezworen; (Die gelofte eischt de eer, Na die eed van lang tevoren) Nimmer, nimmer oorlog meer! P. GASUS. Apart, gezellig en goedkoop 800 soorten uit voorraad leverbaar EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER CenT2°n„i nis,135 Vakkundig personeel (®ratis afraaden) (Adv. Ingez. MecU) DE GEMEENTELIJKE GROENTEN- DISTRIBUTIE. Over de gemeentelijke distributie van groenten aan de werkeloozen schreven wij in ons blad van Woensdag j.l. een uitvoerig ar tikel. Van den gemeentelijken dienst wordt ons thans het volgende communiqué ver strekt: De distributie van groenten, die op 13 Fe bruari 1.1 is aangevangen blijkt door de werk loozen op prijs te worden gesteld. Bedroeg het aantal aanvragen bij het begin 1172, sedert dien is het gestegen tot 1423, terwijl nog. steeds aanvragen binnenkomen. Het aantal aanvra gen voor IJmuiden bedroeg 312 gezinnen, IJmuiden (0) 674, Velsen en Velsen (N.) 94 en te Santpoort 92 gezinnen. De werkloozen maken van de distributie een druk gebruik. Over het tijdvak van 13 t/m. 15 Februari is afgeleverd: 644 K.G. gezouten en 2826 K.G. versche groenten. Over de week van 17 t/m. 22 Februari 579 K.G. gezouten en 2759 K.G. versche groenten en over de week van 24 t/m. 28 Februari 446 K.G. gezouten en 2527 K.G. versche groenten. In totaal is dus in de eerste drie weken pl.rn, 10.000 K.G. groenten afgeleverd. De gezouten groenten bestaan uit: spercie- boonen, snijboonen en andijvie; de versche groenten uit: wortelen, roode-, gele- en witte kool, koolraap, prei, knolselderij, uien, bie ten en appelen. Ten overvloede zij nog medegedeeld dat de winkel in het perceel Casembrootstraat 51 "eopend is op Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Vrijdag van 8V2—12 uur en van VA—A uur en Zaterdag van 8)4—12 uur, terwijl de groen- tenkaarten zijn te verkrijgen eiken dag van 91OV2 uur in het stempellokaal: Lorentz- straat en van 1)4—3 uur in een lokaal boven de Arbeidsbeurs. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND FEBRUARI 1936. Geleidelijke stijging. De loop der bevolking in de gemeente over de maand Februari 1936 gaat nog steeds in stijgende lijn. Zoo was er op 1 Maart j.l. een vestigingsoverschot van 44, en telde Velsen 45.295 inwoners. M. V. Totaal Vestiging 80 98 178 Geboorten 38 33 71 Vermeerdering Vertrek Overleden 118 77 16 131 95 17 172 33 249 Vermindering 93 112 205 Geheele vermeerdering over de mnd Feb. 44 Totale bevolking op 1 Maart 1936: 45.295. THé DANSANT VELSER H. B. S. V. Een uitnemend geslaagde thé-dansant gaf de Velser H. B. S. Vereeniging Zondagmiddag in de Witte Bioscoop. De voorzitter, de heer C. Rotmans, die ook verder de leiding had, sprak een woord van welkom tot de velen, die aan de uitnoodiging der V. H. B. S. V. gehoor gegeven hadden. Voor een gezellige stemming werd al spoedig door het jazz-orkest The Harlem Kings ge zorgd en het was dan ook wel een groote te leurstelling toen het uur van sluiten, 5 uur, sloeg. Over eenige weken, vermoedelijk 18 April a.s, zal het eindsoirée gegeven worden, het-, geen teyens.Jiet .slot van het verèenigiiigsja:ar 12351936 beteekent.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1