HET NIEUWE AVONDBLAD De uitslag van onze letterprijsvraag. 2k JAARGANG No. 110 VRIJDAG 13 MAART 1936 IJMUIDER COURANT qoNNEMENTEN: per week 10 ets., per maand A ents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. P1US ,r: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIéN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. anonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers - meeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- Wn<ten ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen s™ hij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van ƒ250.- bij verlies van een duim: ƒ150.- bij verlies van ffOOO.- bij algeheele ir Ln hand. voet of nog. een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Colijn's Rede. De korte toespraak die de minister-presi dent Woensdagavond tot het volk gericht {t zaj geen onrust hebben gewekt. Dat drieduizend man onder de wapenen worden gehouden inplaats van Zaterdag a.s. met groot verlof te gaan is een maatregel, die de generale staf blijkbaar technisch noodig acht maar waarin niemand iets kan zien dat op dreigend oorlogsgevaar duidt. Het aantal 3000 is daarvoor op zichzelf al te bescheiden. De minister-president heeft voorts ver klaringen afgelegd, die een volledige bevesti ging inhouden van de in deze rubriek op Dinsdag en Woensdag geuite meeningen om trent het bestaande streven tot toenadering na Hitler's bezetting van het Rijnland. „En dan prijs ik mij gelukkig, er reeds dadelijk op te kunnen wijzen, dat blijkbaar allerwege de neiging aanwezig is om het gevaar voor oorlog te keeren, om langs den weg van onderlinge besprekingen den vrede in Europa te hand haven," heeft dr. Colijn gezegd. Met eenigen nadruk heeft hij verklaard dat Nederland met de internationale rechtsvra gen, die met het ontstane geschil verbonden Zijn' geen directe bemoeienis heeft. Dienten gevolge gaat dus ook de afwikkeling van de strijdvraag, zooals dr. Colijn die thans ziet, buiten Nederland om. Deze zinnen zeggen wel niet direct, dat de regeering afkeerig is van deelneming aan een „nieuw Locarno", zooals dat door Hitler is voorgesteld, maar men kan er de indicatie zonder moeite uit halen. Wij hebben trouwens ook uit ingewonnen informaties al den in druk gekregen, dat men in Den Haag niets voelt voor deelneming aan een verdrag van ouderlingen bijstand dat zich tot eenige groo- te mogendheden plus België beperkt. En dat Is heel begrijpelijk. Ais kleine mogendheid zijn wij logisch aangewezen op onze positie in het groote complex van den Volkenhond en leveren partiëele pacten omtrent het vraag stuk van oorlog en vrede alleen maar gevaar voor ons op. Ik herinner er nog eens aan dat Hitier geen directe uitnoodiging tot Nederland heeft gericht, nog minder Nederlands toetre ding tot „een nieuw Locarno" als voorwaarde voor de schepping van een dergelijk verdrag heeft gesteld, maar alleen de mogelijkheid heeft geopperd met gebruik van de woorden „als de Nederlandsche regeering dat wenscht". Complicaties zijn dus aan een weigering on zerzijds niet verbonden. De Volkenbondsraad zal nu te Londen bij eenkomen. Vergaderingen van dat college buiten Genève waren sinds jaren niet meer gebruikelijk, maar dat men nu nog eens de uitzondering maakt schijnt wel heel goed. De Londensche sfeer heeft zich altijd goed ge leend voor koel overleg, zij het dan niet voor koenen ondernemingsgeest. Koel overleg is in de huidige situatie de eerste vereischte. Daarbij heeft het interview van den Engel- schen journalist Ward Price met Hitler ze ker toe bijgedragen om de Engelsche pers rustig te stemmen. Als te Londen eenmaal een modus gevon den is om tot nieuwe onderhandelingen over Europeesche samenwerking te komen zullen die wel te Genève worden gevoerd. En er zal wel eenig uitstel worden vereischt tot na de Fransche verkiezingen. Hitier heeft tegen over Ward Price al te kennen gegeven dat bij dit uitstel verwacht. Hij zal in den tus- schentijd heusch niet Straatsburg gaan be schieten evenmin als de Franschen Mann heim en Karlsruhe. Het is zeer wel mogelijk dat deze historie tenslotte een zeer gelukkige wending zal nemen. Wie de begrippen van nationaal prestige, gewoonlijk zeer gezwollen begrippen die weinig verband met de harde werkelijk heid houden, eens even vergeet en aan de zakelijke overwegingen denkt, komt vanzelf tot de conclusie dat al de betrokken landen er economisch slecht aan toe zijn, maar dat Duitschland wel tot de financiëel-zwakste behoort. Door zijn afhankelijkheid van buitenland se grondstoffen kan het niet in en door zichzelf alleen leven. Het kan ook r.iet ten eeuwigen dage doorgaan met de financieele goochelarijen van dr. Hjalmar Schacht (waar over wij in ons nummer van Zaterdag a.s. een zeer belangwekkende uiteenzetting van dr. Bernhard zullen publiceeren)Het is aiet Duitschland's rijkdom, die het nieuwe toenadering doet zoeken. Dit is een andere ^t van de zaak, een andere dan de bezet ting van het Rijnland toont, maar een heel belangrijke. Wellicht zal de volgende internationale Eco nomische Conferentie spoedig gehouden wor- en> en met meer succes dan haar voor gangster. R. P. IJMUIDEN De vischaanvoer en de -venters. Een stem uit Rotterdam. In het Rott. Nw.bl. treffen wij het volgen de aan: De maand Maart, wat betreft den aanvoer altijd de grootste, is goed ingezet. Er is ge durende de afgeloopen week voor niet min der dan rond f 20.003 aan versche visch ge veild. Het allergrootste gedeelte van dit be drag, werd verkregen door de aangevoerde vangsten van 27 kustvisschers, 2 loggers en de partijen, die de handelaren van IJmuiden aanbrachten, derhalve nationale visch of wat een juistere benaming is, visch die door Ne derlandsche visschers gevangen is. De vangsten der kustvisschers waren zeer bevredigend en alhoewel de prijs der tong daalde, maakten zij toch weekbesommingen van f 190 tot f 330. Zij vangen evenwel uit sluitend platvisch en lossen derhalve met deze aanvoeren het probleem zijnde- kook- visch ter vervanging van vleesch voor den middagdisch, niet op. De oplossing van dit probleem is toever trouwd aan de visschers, die met de groote stoomtrawlers ter visscherij uitgaan, maar sinds jaren falen zij hierin Dit falen wordt door de belanghebbenden niet erkend en statistieken moeten wel eens dienst doen om de onbeduidende vangsten van volgroeide visch te verbloemen. Komen, zooals gedurende de afgeloopen week, veel schel visch en wijting ter grootte van flinke spiering van IJmuiden dan noemt de venter, die van één en ander op de hoogte is, dit sta- tistiek-visch en gevoelt zoo zeggende de han delswijze dér reeders en hun trawanten In woord en geschrift, zelfs ln beeld, geven de reeders zich moeite het binnenlandsche verbruik van visch te vergrooten, zulks als tegenwicht van de verloren markten in het buitenland, maar van het doen. van daden, zelfs bij wijze van een proef, zijn zij afkeerig. Wat toch is het geval? Hefc snelvervoer per vrachtauto heeft het mogelijk gemaakt, dat de visch, die te IJmui den verkocht wordt, nog op denzelfden dag te Rotterdam geveild kan worden. Het late uur van aankomst is evenwel voor de winke liers en de venters een beletsel om de visch op dien dag nog te kunnen slijten en zoo doende gaat het groote voordeel van het snel vervoer, dat aan de kwaliteit der visch zeer ten goede komt, wederom verloren. Een vei ling op een vroeger uur te IJmuiden zou dit groote bezwaar doen vervallen, maar de ree ders en de kooplieden te IJmuiden, die bij het binnenlandsch verbruik geen belang hebben, zijn hier niet toe te bewegen. Zij laten zich zelfs verleiden tot het uiten van booze woor den waar de invoer van Noorwegen zeer ten onpas bij aangehaald wordt Van dezen invoer gesproken, kan dienen, dat door een kleine extra toewijzing, van dat land een aanvoer op Maandag van een 100- tal kisten schelvisch voor de winkeliers een ware uitkomst was. Dit was geen z.g. statis tiek visch maar volgroeide exemplaren en van een kwaliteit, die kijkers tot koopers en koopers tot geregelde vischverbruikers maak ten. Voor de leden der ventersvereeniging was het een hard gelag, dat de prijs voor hen te hoog liep, want het bestuur had het gedaan gekregen, dat de extra-vergunning verkregen was, maar wat zijn 100 kistjes voor 400 koop lieden en dan voor een geheele week. „Oh, als de minister er maar alles van wist, dan zou er wel verandering komen," werd in ar ren moede door den voorzitter geuit. VIERDE KLAS COMPETITIE N.D.B. D.C.IJ. IV VERLIEST VAN H.D.C. V. De eerste ontmoeting voor deze competitie is door H.D.C. V met 128 gewonnen. De uit slagen luiden: D.C.IJ. IV J. MeierJ. J. Ailing 02, Brandv. Garderen 11. H. VisserJ. Metz 20. ScholJonkhof 20, J. Visser v. Roohn 11, De WeerdSchrijnemakers 02 E. BroekDe Schrijnemakers 02, Post- maReedijk 11, De GaagSchap 11, Totaal 128 voor de Haarlemsche Damclub V. TERAARDEBESTELLING L. VRIEND. Onder veel belangstelling heeft gistermid dag op de begraafplaats alhier de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer L. Vriend, oud-reeder alhier, die het laatst de stoomtrawlers Tur quoise en Emerald onder zijn beheer had. Van het kringhuis der N. S. B. woei de partij - vlag halfstok. Aanwezig waren het geheele bestuur van den kring Kennemerland der N. S. B., het bestuur van de groep IJmuiden, de heer Woudenberg, hoofd van afdeeling IV van de N. S. B. te Amsterdam. Verder de heer F. P. Vermeulen, secretaris van de Ree- dersvereeniging, de heeren H. J. Woudenberg en de Graaf, bestuursleden der Zeevischgroot handelvereeniging, de heer G. Carst, bestuurs lid der Reedersvereeniging enz. De heer Woudenberg heeft namens den kring Kennemerland der N. S. B. het woord gevoerd en. den overledene herdacht als een trouw kameraad, die op laten leeftijd gegre pen werd door de idealen der Beweging. Op de schoolbanken in het gebouw de Victorie mocht spr. met hem die beginselen bespreken. Zijn levensweg was niet altijd glad. doch het leven heeft hem gelouterd. Het leven had nu weer beteekenis voor hem gekregen. De heer P. Kok, kringleider van de groep Kennemerland der N. S. B., heeft namens de familie dank gezegd voor de belangstelling. Vervolgens hebben de vele aanwezige leden gedefileerd langs het graf, dat bedekt was met de vlag der partij en den fa^tetischen groet gebracht. Toekenning der prijzen. De opgaaf van onze letterprijsvraag in ons blad van 28 Februari was, van de beginletters van de in dat nummer afgedrukte adverten ties een volledigen zin te vormen. Deze zin luidde: „Evenals dit blad zijn onze adverteerders veel goedkooper en beter". De oplossingen moesten worden ingezonden vóór 9 Maart. Nooit hadden wij kunnen vermoeden, dat er voor deze prijsvraag zooveel belangstelling zou zijn. De oplossingen stroomden ons letterlijk toe. Er kwam bijna geen eind aan. Van overal, waar ons blad wordt gelezen, ontvingen wij inzendingen. Het werd dus een heel werk, om al die oplossingen na te kijken. Natuurlijk waren er, zooals het nu eenmaal met iedere puzzle gaat, veel foutieve oplossingen bij, maai de goede waren toch verre in de meerderheid. Er waren zelfs zóó veel juiste oplossingen, dat deze de beschikbare prijzen in aantal overtrof fen. Het lot moest dus beslissen, wie de prijs winnaars zijn. Hieronder volgt de lijst der gelukkigen. Geldprijzen J. van Dongen, Nachtegaallaan 8, IJm.-O. f 2,50 Wed. Guijt, Helmstraat 3, IJm. f 1, J. C. Knegjes, J. v. Heemskerkstr, 72, IJm. f 1 J. G. Nieuwpoort, Pastoorsstraat 34, Sant poort f 1. P. A. Kleijne, Grensstraat 29, B'wijk f 1. G. J. Smit, O Mierstreng 12, Heemskerk f 1, Plaatsbewijzen voor de bioscopen de Pont en Kennemer Theater: A. Napv. Zeben, Rijksstraatw. 184, W. a. D. Mej. Smits, Julianakade 58, IJm. Mej. Jansen, Arendsweg 16. B'wijk. A. Veen, Oosterwijkstraat 11, B'wijk. J. Hoogerwerf, Rijpstraat 53, IJm. Mej. F. Smits, Casembrootstr. 59, IJm. T. Oostindië, Pelsstraat 6, Velsen-N. J. v. Kempen, Kerkpl. 2, Velsen. G. v. d. Veldt-Pieters, Tuindersstr. 100, IJm.-O. Marg. Duin, Strick v. Linschotenstr. 20, B'wijk. J. Klcmp, Hoogdorperweg 19 b, Heemskerk. M. de WolfRoschar, Hoogehoflanderweg 103, W. a. D. G. Vennik, Walravenstraat 34, Velsen N. A. F. Blok, Corversl. 95, Velsen N. M. v. Deudekom, Kortenaerstr. 11, IJm.-O. G. Beentjes, Oude Haariemmerw, 7. Castrieum. Mej. Numan, Dierluststraat 21, B'wijk. H. Rengers, Heemskerksrweg 35, B'wijk. Mej. J. de Jong, Verl. Groenelaan 64, W. a. D. J. Twisk, Dorpstr. 2, Castrieum. W. Krabbedam, Spilbergenstr. 6, IJm. P. Schuitemaker, Kloosterstr. 16, B'wijk. A. Steenvoorden, Regulierstr. 62, W. a. D. De prijzen worden dezer dagen bij de win naars thuis bezorgd. N. A. S. B. AFD. IJMUIDEN. Voetbalcompetitie. De wedstrijd Arb. PersSport Vereent kon wegens terreinmoeilijkheden van A. P. geen doorgang vinden; de andere uitslagen waren Sport Vereent 2Eendracht 2 61 Sport Vereent 3Oostzaan 2 1 De wedstrijden voor a.s. Zondag zijn: Zaandam 1Sport Vereent 1 Aalsmeer 2Sport Vereent 2. OPENBARE LES INSINGERSCHOOL. Gistermiddag heeft in de Insingerschool. hoofd de heer J. Dalhuyzen, een openbare les plaats gehad. De belangstelling, van de zijde der ouders, was buitengewoon groot. Met ge spannen aandacht werden de lessen in de verschillende klassen gevolgd en de verschil lende smaakvolle, soms zelfs artistieke tee- keningen, door de leerlingen vervaardigd, be zichtigd. Donderdagavond 26 Maart wordt de ouder avond der Insinger school gegeven in de gymn. zaal der Creutzbergschool. Om het Damkampioenschap van Nederland. Reeds in om blad van Maandag j.l. wezen wij er op, dat Ligthart nog wel enkele plaat sen op de ranglijst zou stijgen. Dat de D.C.IJ.'er echter van den ongeslagen en reeds lang als kampioen gedoodverfden Rustenburg zou winnen, had toch wel niemand durven denken. En toch is het aan Rustenburg nog nooit gelukt in de veel gespeelde clubcompetitie wedstrijden zoowel als in tournooien van Ligthart te winnen. Doch den constant en thans zeer sterk spelenden Amsterdammer te kloppen, is wel een buitengewoon mooie pres tatie. Het was Rustenburg, die na een vrij een voudige opening een ruil van drie om drie in het middenspel nam, wat Ligthart, met zwart pelende, een schijf op 45 bezorgde. De Am sterdammer trachtte door slag en combinatie spel op deze schijf voordeel te behalen. Het door Ligthart juist behandelde tegen spel wees anders uit, daar deze een aanval kon opzetten op den langen vleugel, die „door sloeg". Ligthart kwam op dam en daar Rus tenburg met zijn negen stukken geen enkele behoorlijke vangstelling kon opbouwen, stond zijn stelling bloot aan de steeds dreigende slagzetten, waar de G.S.'er ten slotte in liep. Het verloop dezer partij laten wij op verzoek volgen: Rustenburg wit. Ligthart zwart. 1. 3228 18—23, 2. 33—29 23x32. 3. 37x28 19—24, 4. 39—33 14—19. 5. 41—37 20—25, 6. 29x20 25x14, 7. 37—32 12—18, 8. 44—39 15—20, 9. 46—41 20—24, 10 41—37 10—15, 11. 34—30 18—23. 12. 30—25 16—21, 13. 31—27 21—26, 14. 40—34 14—20, 15. 25x14 9x20, 16. 45-^0 4—9. 17 34—29!! 23x45. 18. 28—22 17x28, 19. 32x25 15—20, 20. 25x14 9x20. 21. 49—44, 7—12, 22. 33—28 12—18, 23. 37—32 13—19. 24. 36—31 26x37, 25. 32x41 20—25 26. 41—37 1—7, 27. 37—32 7—12, 28. 27—22 18x27, 29. 32x21 12—18, 30. 39—33 8—12, 31 44_39 3_8, 32. 47—41 8—13, 33. 21—16 5—10 34. 16x7 12x1, 35. 42—37 1—7, 36. 38—32 2—8, 37. 43—38 18—23, 38. 28—22 24—30, 39. 35x24 19x30 40. 48—43 13—19, 41. 33—28 30—35, 42 38—33 35—40, 43. 43—38 40—44, 44. 39—34 8—13, 45. 50x39 45—50, 46. 41—36? 25—30 34x25 23—29 33x24 50x18 en wit geeft op. Een winst, die niet op alledaagsche manier verkregen is. De partij StahlbergKalden werd remise. De stand der deelnemers, waarin plotseling Vos en Keiler weer ernstige candidaten zijn geworden, luidt: Rustenburg 9 gesp. 13 p., Keller 8 gesp. 11 p., Vos 6 gesp. 8 p., v. Darte len 8 gesp. 9 p., Ligthart 9 gesp. 10 p., Raman 8 gesp. 8 p.. B. Dukei en Kalden 8 gesp. 7 p., Bom 7 gesp. 7 p., Stahiberg 9 gesp. 7 p., De Graag 8 gesp. 5 p., Lochtenberg 8 gesp. 3 p. Vos moet nog spelen tegen Keiler, Bom.. Raman, v. Dartelen, Kalden. Rustenburg nog tegen Raman, De Graag. Keiler nog tegen Vos, Dukel, v. Dartelen. DE HEER W. RENES MET PENSIOEN. Het staat zoo nuchter te lezen in het ge meenteblad: De aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs A I te IJmuiden verbonden onderwijzer W. Renes heeft op 1 Septembe: 1935 den leeftijd van zestig jaren bereikt. Nu het Reglement op de voorloopige pensionnee- ring der onderwijzers, die den leeftijd van zestig jaren hebben bereikt, met ingang van 1 Maart j.l. in werking is getreden, moet aan genoemden onderwijzer eervol ontslag worden verleend. Wij stellen U voor, hiertoe te besluiten met ingang van een nader door ons College te be palen datum. Door den raad der gemeente Velsen is dit besluit goedgekeurd, zoodat binnen afzienba- ren tijd wederom een van hen, wier namen op onderwijsgebied in onze gemeente een beken den klank hebben, 't onderwijs moet gaan ver laten. De heer Renes kwam in 1904 als jong derwijzer aan de z.g. Fransche school, waarvan hoofd was de heer J. v. d. Hoeven. In 1916 werd hij overgeplaatst bij het Mulo en kwam naar school A in de Kerkstraat. Thans is de heer Renes verbonden aan het U. L. O. Den heer Renes, die zich vooral heeft doen kennen als een veelgenoemd leeraar in de Engelsche en Fransche taal en door de popu laire wijze, waarop hij deze talen en handels kennis doceerde bij al zijn leerlingen en oud leerlingen zeer gezien is, zullen velen slechts noode zien vertrekken. Hier zal de Volkenbondsraad bijeenkomen, ln het St. Jamespaleis te Londen, De aanvoer van visch. Men schrijft ons: Het is dan eindelijk Maandag spaak geloo- pen. De gemoederen zoowel van reeders als vischhandelaren waren overvol vanwege den onwil van een aantal loggerreeders, om mede te werken tot een gercgelden vischaanvoer. De ontstemming heeft zich geuit in een tele gram van de beide vischhandelvereenigingen aan de Nederlandsche Visscherij Centrale, met het dringend verzoek om afdoende maatrege len te nemen tegen het overvoeren van de markt op Maandag, waardoor de vischdistri- butie van ons land gedesorganiseerd wordt. Maandag waren er ook booze loggerreeders, omdat 42 loggers op één dag niet anders tot ;evolg kon hebben,dan dat de besommingen der schepen veel minder waren, dan wanneer er b.v. 20 loggers waren geweest. Er waren dan ook loggers met f 155 besomming en over 't geheel waren de besommingen der loggers aan den lagen kant. Er waren dien dag maar 13 stoomtreilers binnen, welk aantal anders op Maandag vaak hooger is. Maar ook deze sche pen maakten, op een enkele uitzondering na, slechte reizen. De Visscherij Centrale kan natuurlijk niet voorschrijven, hoeveel loggers er eiken dag moeten binnenkomen, omdat de visch vangst afhankelijk is van de weersgesteldheid. Noo dig is echter, dat de reeders tot het inzicht ko men, dat de toestand steeds slechter moet worden, als zij de loggers hoofdzakelijk op Maandag en Zaterdag laten binnenkomen. En dit is thans het geval. Dinsdag b.v. was er maar één logger aan den afslag, de andere dagen komen er in den regel ook maar weinige. De oorzaak hiervan is, dat een groot aantal op varenden van Katwijker loggers des Zondags thuis wil zijn. Deze schepen komen dan van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 6 uur binnen. Dat deze visschers op Zondag niet willen vissohen, omdat zij daartegen godsdienstige bezwaren hebben, is hun goed recht. Op de beugers van Pernis en Middelharnis werd vroeger ook niet gewerkt op Zondag, maar toch bleven deze scheepjes gemiddeld 6 weken op zee. Het gaat niet op, dat door het regel matig op Zaterdag en Maandag binnenkomen de - vischvoorziening van ons land ontwricht wordt. Deze toestand is niet alleen nadeelig voor de reederijen hier ter plaatse, doch ook voor de loggerreeders en de opvarenden der loggers. Van een geregeld binnenkomen, b.v. de eerste drie dagen der week 20 loggers per dag en de laatste 3 dagen 10 loggers zou ieder een voordeel hebben. En zulk een regeling is ook mogelijk, evengoed als dat er op Maan dag van 25 tot 45 loggers binnen zijn. De groote aanvoeren van visch brengen den handel in ongelegenheid, omdat bepaalde visch soorten dan in enorme hoeveelheden worden aangebracht. Dat zijn in dezen tijd kabeljauw en koolvisch. Het is juist, wat de overzicht schrijver van de Rotterdamsche vischmarkt Zaterdagavond in de N. Rott. Ct. schreef, dat de schelvisch en wijting, vooral die, door de log gers aangebracht, op spiering gelijken. Er wordt echter weinig schelvisch gevangen en daarom kan ook de vischhandel alhier wen- schen, dat er meer goede kwaliteit schel visch mocht wordent ingevoerd. Een bezwaar voor onze handelaren is echter, dat de schel visch uit Noorwegen tijdelijk alleen over Rot terdam mag worden ingevoerd, zoodat wij hiervan niet kunnen profiteeren. Men koestert alhier thans de hoop, dat de Visscherij Centrale alles in het werk zal stel len, om de loggerreeders tot een meer gere- gelden aanvoer te bewegen. Het zijn voorname lijk de schipper-eigenaars van loggers, die des Maandags met hun schepen aan de markt zijn. De opvarenden behoeven des Zondags niet te visschen, doch het gaat niet op, dat door de zen toestand de markt ontwricht wordt. Wan neer de reeders alhier ook zoo handelden, zou den de handelaren en hun personeel de overige vier dagen der week niets te doen hebben en zou het vischgebruik zich tot enkele dagen per week beperken. Wanneer er geen oplossing gevonden wordt, moeten de vischhandelaren ernstig van plan zijn de oplossing zelf ter hand te nemen. In verband met bovenstaande lichten we de volgende interessante cijfers uit de Nw. VI. Crt. De besturen van de IJmuider Vischhandel- vereeniging en Zeevisch-Groothandelvereeni- ging hebben een dringend telegram gericht aan de Nederlandsche Visscherij Centrale te 's Gravenhage, waarin met ernst gewezen wordt op den onregelmatigen vischaanvoer door de motortrawlloggers te IJmuiden en maatregelen daartegen worden verzocht. Vooral Maandag j.l. was het weer enorm. Niet minder dan 40 Katwijksche loggers kwa men aan den afslag en duidelijk is, dat op de andere dagen de aanvoer dus gering zal zijn. Hieronder laten wij voor een duidelijk over zicht volgen de cijfers van de aan de markt zijnde schepen op de verschillende dagen van 2 Januari van dit jaar tot gisteren: In het geheel kwamen aan de afslagen te Scheveningen en IJmuiden 148 Schevening- sche motorloggers, waarvan op Maandag 39, Dinsdag 15, Woensdag 26, Donderdag 41, Vrij dag 18 en Zaterdag 9. In de Scheveningsche schepen zit het kwaad dus niet zoozeer. Door de Katwijksche motortrawlers werden dit jaar 416 reizen gedaan. Voor de Maandag- markt kwamen aan 227, voor de Dinsdagmarkt 23, voor de Woensdagmarkt 40, voor de Don- derdagmarkt 41, voor de Vrijdagmarkt 14 en voor de Zaterdagmarkt 71. Uit deze cijfers blijkt maar al te duidelijk, dat de Katwijk sche visschers het weekend aan den wal wil len doorbrengen. Zelfs de Zaterdagmarkt on dergaat daarvan nog den invloed. Maar dat ook bij de IJmuider stoomtrawlers (inbegrepen de Rotterdamsche motortrawlers), de verdeeling over de verschillende dagen te wenschen overlaat, zeggen de onderstaande cijfers wel. Men ziet duidelijk daaruit, dat men er op werkt op den Maandag of den Woens dag, in elk geval gedurende de eerste helft der week aan de markt te zijn. Er kwamen in totaal sinds 2 Januari 393 stoom- en motortrawlers aan den IJmuider af slag, waarvan op. Maandag 110, Dinsdag 69, Woensdag 105, Donderdag 6?- Vrijdag 18 en Zaterdag 29.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1