4220 HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuider Reedersvereeniging. Taxi Onderneming 4708 „Pi IC@iNI@©IM" (IJ)muider (TjAXI (O)nderneming 21 e JAARGANG No. 111 ZATERDAG 14 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 j g cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave bourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en AlgemeeneDruWcef^RV. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN BN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Aiie abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. üitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Maatregelen in verband met de crisis in het jaar 1935. Tengevolge van de totstandkoming van de Nederlandsche Vissclierijcentrale in October 1934 is de werkzaamheid van de Reeders vereeniging met betrekking tot maatregelen in verband met de crisis belangrijk beperkt geworden. Omtrent de werkzaamheden der Neder landsche Visscherijcentrale valt mede te dee- len dat de resultaten van haar arbeid tot dusver niet hebben beantwoord aan de ver wachtingen, die in den aanvang daarvan werden gekoesterd. Bij het begin van het jaar stond het vraagstuk van de beperking van de vloot sterk op den voorgrond, mede met het oog op de reeds eerder gememoreerde uitbreiding van de platvisch-visscherij door motorlog gers, zoowel als continuebedrijf als aanvul lend bedrijf. Den 6en Februari verscheen m de dagbla den een waarschuwing van de Regeering, dat binnenkort maatregelen tot beperking zouden worden getroffen. Deze waarschu wing had de bedoeling, dat geen verdere uit breiding zonder bijzondere goedkeuring zou worden gesanctionneerd en dat de belang hebbenden geen kosten voor uitbreiding der vloot zouden maken, die later tot teleurstel ling zouden kunnen leiden. In be drijf skringen werd de verwachting gekoesterd, dat hiermede zeer snel een streep zou worden gezet achter de uitbreiding, die In de laatst vooraf gegane maanden reeds veel tever was gegaan. Helaas bleek dit niet het geval te zijn en verscheen eerst in de tweede helft van Juli het d.d. 17 Juli ge nomen besluit, dat bovendien eerst eenigen tijd daarna in werking trad. Als reeds gezegd heeft de waarschuwing van 6 Februari het tegenovergestelde ge volg gehad van wat daarmede werd bedoeld, en zulks uitsluitend tengevolge van den zeer langen tijd. die tusschen de waarschuwing en het treffen der regeling was verloopen. -Maar ook toen de maatregel getroffen was werd daaraan geen doeltreffende uitvoering gegeven en werden volop tijdelijke certifi caten, ten behoeve van motorloggers, ver strekt, zoodat deze maatregel in 1935 geen ander gevolg heeft gehad, dan dat in ver sneld tempo de trawlvloot belangrijk is uit gebreid met een groot aantal motorloggers, zeer ten nadeele van de varende stoomtraw- lervloot, te wier behoeve de beperkende maatregel mede had moeten dienen. Ten aanzien van deze uitvaarregeling en beperking kan tenslotte nog worden opge merkt, dat voor de verschillende schepen en bedrijfsgroepen bij de toekenning van uitvaaxcertificaten geen rekening is gehou den met de vischproductie of de gemaakte zeedagen in de basisperiode. Dit is van beteekenis geweest voor een groep schepen die des zomers de haring-drijf netvisscherij uitoefende en in den winter als seizoenbedrijf de trawl visscherij. Dezen sche pen stond het vrij om van het seizoen-trawl- bedrijf, over te gaan tot het continuertrawl- bedrijf. toen de omstandigheden en de Over- heidsbeperking in de haringvisscherij dezen overgang van voordeel deden zijn. Aldus heeft de haringvisscherij opnieuw de gelegenheid gehad de gevolgen van de beperking van eigen bedrijf op de trawlvis scherij af te wentelen en hebben speciaal de stoomtrawlers, die de platvisch-visscherij uitoefenen, de ernstige schade daarvan moe ten ondervinden. De tweede aangelegenheid van aanbelang, waarop de aandacht moet worden gevestigd, betreft de heffing van 1 pet. der aangevoer de visch, ten behoeve van de Nederlandsche Visscherij centrale Reeds aanstonds werden tegen deze hef fing bezwaren geopperd, aangezien deze veel te hoog werd geacht, wanneer ze moest die nen tot dekking van de kosten der visscherij centrale. Bovendien werd het onjuist gevonden, dat deze heffing door de producenten, en dan nog wel door hen alleen, zou moeten worden gedragen, terwijl andere crisisheffingen steeds worden gebracht ten laste van den consument inplaats van den producent, en het reederijbedrijf geen enkel middel ter be schikking staat om dergelijke kosten op den consument te verhalen. Daarom werd ver zocht deze heffing op te heffen of althans aanzienlijk te verlagen. De aangewende pogingen hehben evenwel niet mogen baten en de heffing is gehand haafd. Inmiddels werd bekend, dat het Land houwcrisisfonds, binnen zekere grenzen, een evengroot bedrag zou beschikbaar stellen als door de heffing zou worden opgebracht, en dat uit deze gezamenlijke fondsen, na af trek van een evenredig deel van de kosten der Nederlandsche Visscherijcentrale, gedekt zouden worden de kosten van diverse maat regelen, die men zich voorstelde in het be lang van het bedrijf te treffen. Deze heffing, die in de eerste dagen van Maart is begonnen, heeft in den loop van het jaar een aanzienlijk offer, van tiendui zenden guldens van de reederijen gevorderd, een offer dat niet kon worden gebracht uit overschotten op de exploitatie, maar inte gendeel strekte tot vergrooting van de ver liezen op de exploitatie. In den loop van het jaar werd bovendien op geen enkele wijze gebruik gemaakt van de beschikbare gelden om maatregelen in het belang van het bedrijf te nemen, of aan het bedrijf in eenigen vorm steun te verleenen, zoodat het opbrengen dezer heffing hoe langer hoe meer als een onnoodige en on houdbare belasting werd aangevoeld, ook toen na eenige maanden deze heffing op ge- nike wijze werd gevorderd van de opbrengst van vreemde visch. De derde maatregel, die voor bespreking in aanmerking komt, betreft het Crisis-Tong- besluit, door welken maatregel getracht wordt tegemoet te komen aan het euvel, dat meer dan iVz jaar lang de reederijen groote schade leden door de wijze, waarop de con senten voor den uitvoer van fijnvisch naar Frankrijk werden verdeeld en beschikbaar gesteld. De monopolieheffing, die 11 Juli 1935 is ingegaan, maakte het mogelijk, dat nog vóór het einde van het jaar een uitkeering kon worden gedaan groot f 10.758.58, welke uit keering ten goede kwam aan alle aanvoer ders van tong en welk bedrag werd omge slagen over de tusschen 11 Juli en 30 Sep tember aangevoerde tong, die niet kleiner was dan 23 c.M. en wel tot een bedrag van f 0.0307 per K.G. Bij het opmaken van dit verslag is nog niet bekend welk bedrag beschikbaar is om te worden verdeeld over de in het vierde kwartaal aangevoerde tong, vermoedelijk zal dit evenwel minder zijn dan over den eersten termijn. Ofschoon door den hier genoemden maat regel het bestaande euvel niet is weggeno men, moet toch worden geconstateerd, dat dit daardoor eenigernmte is verminderd en wordt deze maatregel, hoewel niet ge heel afdoende, toch gewaardeerd als een ernstige poging om het kwaad tot een gerin- geren omvang terug te brengen. Opgemerkt moet hierbij nog worden, dat de kosten van de uitvoering van dezen maat regel niet worden gevonden uit de 1 pet. heffing, maar dat de opbrengst van de hef fing wordt verminderd met het bedrag der gemaakte onkosten, alvorens tot verdeeling wordt overgegaan. Evenals dus bij de consentenregeling heeft hier een afzonderlijke heffing plaats tot dek king van kosten voor verleende diensten, ne vens de 1 pet. heffing. De vischaanvoer te Ostende in Februari 1936. Het totaal van den verkoop van versehe visch in de vischhal te Ostende, in de maand Februari beliep 6.288.327.50 fr., hetgeen 2.350.332.50 fr. meer is dan in Februari van het vorig jaar, die slechts 3.937.995 fr. was. De aanvoer was verdeeld als volgt Stoombooten fr. 1.852.918.50 Motorbooten 4.390.915. Fransche 25.517.50 Andere 18.976.50 De aanvoer bedroeg 1.596.746 K.G. tegen 1.146.482 K.G. in Februari 1935. Dus een ver hooging van 450.264 K.G. of 40 Voor de eer ste twee maanden van dit jaar is de visch aanvoer (de haring, sprot en garnaal niet inbegrepen) 12.085.582.50 fr. De overeenstemmende maanden van 1935 gaven slechts 8.810.327 fr., hetgeen een ver- hooging uitmaakt van 3.275.255.50 fr. of 37%. Het gewicht is 2.961.665 K.G. in 1936 tegen 2.430.269 in 1935 (haring, sprot en garnaal niet inbegrepen). Hier is de verhooging 531.396 K.G. of ongeveer 22 In den loop van Februari werden er 38.954 K.G. garnaal aangebracht en verkocht voor 173.869.90 fr., hetgeen een gemiddelde prijs van 4.46 fr. per K.G. geeft. De haringvisscherij die nu geëindigd is, gaf zeer bevredigende resultaten. WINKELIERSVEREENIGING IJMUIDEN- OOST VOORUIT. Welke voordeelen zijn er aan de IJ.O.V. contant-zegels verbonden? In verband met de door de IJ.O.V. aange kondigde reclame-campagne hebben wij ons in verbinding gesteld met de commissie der IJ.O.V. welke ons het volgende mededeelt: Door het koopen bij de nu reeds meer dan 100 aangesloten winkeliers van de vereeni- ging IJ.O.V. heeft u de volgende blijvende voordeelen: in de eerste plaats gaat er geen enkele contantzegel verloren, daar aan iederen cliënt een buitengewoon handig boekje gratis wordt verstrekt, waarin elke contantzegel di rect zijn plaats vindt. Deze zegelcampagne is niet van tijdelijken aard maar permanent. Elke zegel heeft zoo doende veel meer waarde door het blijvende karakter. De verzamelde zegels, welke in het verza- melboekje worden geplakt, geven bij een vol zegelboekje recht op f 2 winkelwaren, onge acht welke artikelen, mits gekocht bij een der winkeliers. Men heeft het zelf in de hand bij wien men zijn artikelen wil koopen, doch mocht een winkelier nog geen deelnemer zijn, wijs hem dan er op dat het ook zijn belang is, dat ook hij hier aan deel neemt. Indien men geen f 2.— tegelijk wenscht te besteden, dan kan men desgewenscht bij den beheerder 4 waardebonnen a 50 cent beko men tegen inlevering van een vol zegelboekje. Aangezien alle deelnemende winkeliers straalsgewijs in het gratis beschikbaar ge stelde verzamelboekje zijn ondergebracht, is het in het geheel niet moeilijk den desbetref- fenden winkelier te vinden, om de arikelen gratis te ontvangen. Dit alles kan alleen door de eensgezinde samenwerking der deelnemende winkeliers van de IJ. O. V., welke allen zonder onder scheid in het belang van den plaatselijken middenstand werken. Gezien de nu reeds bereikte resultaten, gelooft de IJ. O. V. wel, dat de zegelactie in een lang gevoelde behoefte voorziet. De Rijkspostspaarbank. Inleg overtreft terugbetalingen. De kantoren der Rijkspostspaarbank in Vel- sen-IJmuiden en Beverwijk mochten over Fe bruari alle meer ontvangsten dan terugbeta lingen boeken. Zoo werd er meer ingelegd dan terugbe taald te: Beverwijk f 8.655 IJmuiden 21.073 IJmuiden-Oost 1.874 Velsen 8.585 Velsen-Noord 4.201 Santpoort-station 8.723 Santpoort-dorp 14.054 In totaal werd dus meer ingelegd dan terug betaald f 67.165. Het getal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 153. Het kantoor IJmuiden had de hoogste post terugbetalingen met f 57.804 maar ook den grootsten inleg met f 78.877. Het fraaiste figuur slaat Santpoort waar het saldo ca. 60% van den inleg bedraagt, het laagst is IJmuiden-Oost met ca. 10%, daar- tusschen liggen Velsen (50%), Velsen-Noord (33%), IJmuiden (25%) en Beverwijk (12%). VrEESWIJK'S TELEFOON OOK 'S NACHTS DISPONIBEL. (Adv. Ingez. Med.) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter sec^c tarie der gemeente Wijk aan Zee en Duin ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Bur gemeester en Wethouders van laatstgenoemde gemeente aan Gedeputeerde Staten der Pro vincie Noordholland om vergunning tot het oprichten van een vuilnisbelt op het terrein, gelegen in de gemeente Wijk-aan Zee en Duin, kadastraal bekend in Sectie A, No. 1427. Op Dinsdag 24 Maart a.s. des voonniddags elf uur, zal ten raadhuize der gemeente Wijk aan Zee en Duin gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovenvermelde tijdstip, ter secretarie dei- gemeente Wijk aan Zee en Duin kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet op den bovenbepaalden dag voor het meentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. WEEKEND. Voor geestverwanten organiseert de IJmui der Bestuurders Bond op 21 en 22 Maart a.s. een weekend dat te Bentveld wordt gehouden. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 18 Maart 1936 ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11,30 uur. SCHOENMAKERIJ VOOR GENAAIDE REPARATIE. TEL. 5162 KALVERSTRAAT 14 IJM. O. VLUG-VEILIG- VERZEKERD. (Adv. Ingez. Med.) DAMMEN. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. Deze week zijn de onderlinge competitie wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden: P. LeyteC. Suyk l—1 KramerJ. Smit 11 LarosBuis 11 De JongPóstma 11 BaisKraai 11 PostVrijhoef 2—0 Laros—Smit 0—2 BuisDe Jong 20 P. VisserLigthart 11 P. VisserSchoone -10 LandwehrPostma 02 VlegelsVis 02 WoudhuizenC. Broek 20 Vis—Suwerijn 0—2 Voor de jubileumwedstrijden N.D.B. zijn nog gespeeld: B. Dukel—T. Basstra 20 BaisKraai 20 H. de BoerLeyte 20 v. d. HeijdePostma 02 De WildeSluis 02 Kuyk—Visser 11 ONDERLINGE COMPETITIE D.C.IJ. (Adv. Ingez. Med.) gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. Dukel 11 11 0 0 22 2. Leijte 11 6 4 1 16 3. de Boer 11 5 3 3 13 4. Suyk 11 5 3 3 13 5. Basstra 11 4 4 3 12 6. Ligthart 11 4 3 4 11 1. Postma 12 3 5 4 11 2. Bais 11 3 3 5 9 3. Smit 12 1 6 5 8 4. Kramer 11 3 1 7 7 5. ot.t 11 2 3 6 7 6. Kraai 11 0 5 6 5 1. Laros 13 7 4 2 18 2 Buis 13 5 7 1 17 3.' de Jong 13 5 6 2 16 4. Smit 13 5 6 2 16 5. Dukel 13 4 7 2 15 6. Postma 13 3 7 3 13 1. Vrijhof 11 3 5 3 11 2. Koetsier 10 3 4 3 10 3. v. d. Heyde 11 1 5 5 7 4. Post 9 0 3 6 3 5. v. d. Velde 9 0 2 7 2 1. v. d. Sluis 10 6 3 1 15 2. van Straten 10 5 3 2 13 3. v. d. Outenaar 10 2 8 0 12 4. Brand 10 5 2 3 12 5. Schager 11 4 3 4 11 1. Meyer 10 4 2 4 10 2. H. Visser 9 4 1 4 9 3. Schol 9 3 1 5 7 4. de Wilde 9 1 3 5 5 5. J. Visser 10 1 2 7 4 1. J. Visser 12 8 2 2 18 2. E. Broek 12 8 1 3 17 3. Kuyk 10 6 0 4 12 4. Chr. Broek 11 5 2 4 12 5. v. d. Weert 11 4 2 5 10 6. Kok 0 0 0 0 0 1. v. d. Gaag 11 5 0 6 10 2. Postma 9 3 1 5 7 3. P. Visser 8 1 3 4 5 4. Ligthart 10 2 0 8 4 5. Schoone 10 2 0 8 4 Werkloozenzorg. CHRIST. SOC. STUDIECLUB. Door bovengenoemde club uitgaande van den Christ. Besturenbond zal 15 April a.s. in de gymnastiekzaal van de Marnixschool een openbare vergadering worden gehouden. Als spreker zal optreden de heer A. Stapelkamp uit Utrecht, voorzitter van het Ned. Chr. Vak verbond met als onderwerp: Hoe staan wij als Christen arbeiders tegenover het Plan van den arbeid? In Japan is het al lente. Men kan in het Hibija-park in Tokio reeds parasols huren. Wat ïs een Werkkamp? Men schrijft ons: Den vorigen keer hadden we het over werk loosheid en wat dat eigenlijk is. We vertelden u toen van het initiatief van den Raad van. Nederlandsche Kerken voor practisch Chris tendom, waardoor de Centrale voor Werk- loozienizorg gesticht werd. die werkkampen voor jeugdige werkloozen op zeven plaateen in ons land heeft geopend en met den bouwt van het achtste bezig is. Gij schrikt toch niet voor het woord werk kamp? Ge hebt aan werken toch geen ./broertje dood"? Vroeger (dat is nog niet zoo veel jaar geleden) waren er menschen, die zeiden, dat werken voor de dommen was. Dat was in den tijd. toen we allemaal als we werken wilden, nog werk konden krijgen. Maar nu is er geen werk en begint het er naar uit te zien. dat bijna een half mil- lioen werkloozen officieel als zoodanig gere gistreerd staan. Nu smeeken de menschen weer om werk en danken ze God uit het diepst van hun hart als ze nog werken of als ze werk krijgen. We willen dus weer graag werken. Ook de jonge menschen. Jong Holland snakt naar werk! En dat willen we onze jonge mannen in het werk-kamp weer geven, 't Is werk in Gods vrije, heerlijke natuur. In het bosch, op de hei. Boomen kappen, wegen aanleggen, brandgangen verbeteren, nieuwe boomen planten. Bevordering van het natuurschoon in ons mooie land. Nederland, dierbaar land, 't erfdeel der vaderen, zooals we zingen. In zoo'n kamp komen, met de leiders mee geteld. ongeveer honderd deelnemers. Veertig uur werken. De rest van den tijd is beschik baar voor spel, sport en ontwikkeling. Ont wikkeling van lichaam en geest, van hoofd en hand. Er is daar een Hollandsche huiselijke sfeer. Er heerscht daar een echt christelijke geest van saamhoorigheid en liefde, want dit werk geschiedt in den naam van den Heere Jezus Christus, Die bewogen was over de schare. Voor goede voeding en ligging wordt ge zorgd. De jongens brengen bovendien nog eenig zakgeld mee. Zoo ziet het er in onze werkkampen uit. Wilt ge meehelpen om die in stand te houden? En vierduizend jongeren een kans te geven? Ge vraagt: „Wat moet ik er voor doen?" Daarover een volgenden keer. t LEZINGEN DE GIETELING. Door de vereeniging ,D>e Gieteling", ön- derafdeeling van Hoogoven Staten worden in dit seizoen nog de volgende lezingen georga niseerd: Dinsdag 17 Maart 8 uur. Over Stuwdam men en Waterkrachtcentrales in Bergstreken, door den heer W. L. Verschoor (met platen). (Techniek en schoonheid in het landschaps beeld. Een bescherming uit toeristisch oog- b«). Dinsdag 24 Maart, 8 uur. Over Reizen in Rusland door den heer A. H. van Riel, die m het voorjaar 1935 deel uitmaakte vai\ studiecommissie, welke een bezoek aan de u. S. S. R. bracht (met platen) Beide lezingen worden verzorgd door de ai- deeling voor Cultureele Propaganda van de bekende Reisbureaux Lissone N.V. Linde man N.V. Dinsdag 31 Maart 8 uur Over Abessinie, Land en Volk, door den heer Kurt Lubmski Journalist van internationale vermaard heid die gedurende maanden in alle ^en tingen Abessinië doorkruist heeft. ca. ïuu lantaarnplaten zullen een en ander verduide- ^Alle lezingen worden in het R. K. Vereen, gebouw gehouden. AANVARING OP VISCHGRONDEN. Schipper W. Schütte van de trawler Karl Kühling" wijst in de Deut. Fisch. Rundschau op de bestaande leemte in de voorschriften van signalen van visschende schepen De visscherij bij Andenes aan de Nooische kust is in vollen gang en nu zijn er reeds 2 visscherlui slachtoffers van hun beroep ge- W'Schrl' wijst op de begrensde vangplaats en dat hij vroeger al heeft voorgesteld licht- en geluidsignalen bij het aan boord hieuwen der netten te geven, alsmede op de eenzijdige ge vaarlijke N. O. golfstroom. Alhoewel er dik wijls ongelukken geschieden, die verlies van leven, schip of net ten gevolge zouden kunnen hebben of al hebben gehad, heeft men tot heden toe nog geen maatregelen genomen Hier kan en moet iets gedaan worden meent schipper Schütte, opdat de ongevallen op deze vangplaats verminderen. Er is wel creen vischgrond, die in korten tijd zooveel on gelukken en averijen zag geschieden als die van Andenes. Dat geeft werkelijk te denken. De begrensde ruimte gelijkt bij nacht een geelgetinte lichtenzee; er zijn dan ook 100— 150 vaartuigen op een kleine plek bijeen. Het uitzicht wordt daardoor sterk gehinderd en gekleurde lichten zijn nauwelijks te herken nen. Dat er hier bij nevelig weer niet meer on gelukken, aanvaringen en verliezen voorko men valt alleen te danken aan de bekwaam heid tot navigeeren van onze visscherlui en aan hun voorzichtig manoeuvreeren. Het ontbreekt den visscherlui, volgens schr. nog maar al te zeer aan een soort verkeers regeling, aan een licht— en geluidsignaal v.n.l. 's nachts, opdat men onmiddellijk een visschend vaartuig herkennen kan, of het zijn net uitzet of inhieuwt. Ook is het z.i. noodzakelijk, dat de uitzending naar deze vangplaats wat beperkt wordt. Nu worden er wel signalen gegeven door de 'schepen van verschillende nationaliteit, maar deze zijn niet alle van gelijken vorm. Schipper Schütte breekt in zijn artikel een lans voor een reglement, waarin dit alles nauwkeurig omschreven wordt opdat de vei ligheid van de opvarenden, zoowel als van de vaartuigen zelf beter verzekerd worden kan.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1