Eerste Kamer aan het spellen gegaan Vogelenzang definitief uitverkoren. BELANGRIJKE PWERLAGIHG IJmuïder Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting EERSTE KAMER. Slechts één voorstander der nieuwe regels. Voor de wereld-jamboree. Zeer groote deelneming uit alle landen. DEN HAAG, Vrijdag. Onze Eerste-Kamerleden zijn toch wel zeer bevoorrechte menschen. Wanneer het debat weinig boeiend is, kunnen zij zich in hun mooie statige vergaderzaal in een der nissen posteeren, voor de hooge vensters, die uit zien op den Vijverberg. Welk een zalige rust vertoont zich dan aan hun blik. De schoon heid van een der meest aristocratische plekjes uit de Hofstad zal het mijmerend aanschou wen van het kleine stille watervlak, met fraaie boomen aan de overzijde, tot een waar genot maken. In het tafreel waarop dan het senatoriale oog valt, schuilt symboliek. Met dat rustige Haagsche plekje is immers, ook nu nog. het plekje op de Europeesche kaart, dat Neder land heet gelukkig in treffende over eenstemming. Dat trof ons heden wel bijzonder, toen de Nederlandsche senatoren zich warm maak ten over het spellingsvraagstuk, terwijl op hetzelfde oogenblik de geheele wereld dacht aan de besprekingen in de Britsche hoofd stad, waar Europeesche kopstukken aan het bedisselen en beraadslagen zijn over pro blemen, waarbij het wel en wee der volkeren op het spel staat. Reeds terstond nadat de heer Ossendorp (s.-d.) het voor de openbare school had op genomen, kregen we het eerste spellings-be- toog te hooren van den liberaal Gelder man. die over de verwarring en de onzekerheid op dit gebied klaagde. Met de spelling zijn we vastgcloopen, zoo stelde de heer v. Citters (a.-r.) vast. om tevens intrekking van de regels te verlangen, die de mannelijkheid in de taal doen verdwijnen en om den wensch te doen uitspreken, dat na onderzoek door een commissie op breede basis, er tenslotte een wettelijke regeling zal komen. Precies mijn idee, had Prof. Lohman (c.-h.) kunnen zeggen, want ook hij wil het dien kant op zien gaan. Verder wenschte deze afgevaar digde, dat ons volkslied en dat in 't algemeen het nationaal gevoel meer tot zijn recht zal komen op de openbare school, hetgeen ook de heer d'Ansembourg (nat. soc.) bepleitte. Volgens dit Kamerlid is de staat onchriste lijk geworden, moet de jeugd al vroeg in de politiek ingelijfd (da4; vond de heer Lohman niet) en zou te Münc'nen de verhouding tus- schen Kerk en Staat ideaal zijn. Opvatting bestreden door den heer Serrarens, die de eenige voorstander van de spelling-Mar- chant was. Tegen 't eind van den middag tracteerde de heer de Bruyn (R.-K.) zijn zeer dun ge zaaid gehoor op een veel te lange rede, waarin het ambachtsonderwijs een groote plaats innam. En tenslotte sprak Mr. Krop man (R.-K.) den wensch uit, dat men onzen beeldenden kunstenaars werk zal verschaf fen door opdrachten om alom de gemeente lijke gebouwen van een of ander product hunner artistieke gaven te laten profitee- renOp kosten van de gemeentelijke kassen. De volgende week komt de Minister pas aan het woord. TWEEDE KAMER Wetsontwerp versnelde bruggenbouw geaccepteerd. Vragen van Mr. Aalberse en Vliegen beantwoord. Om in het tempo te blijven van den ver snelden bruggenbouw, waarvan de financie ringsregeling met 6520 werd aangenomen, kom ik op de gisterennacht gehouden rede voeringen der Ministers maar niet meer terug. Er zij alleen van vermeld, dat Mr. Oud er op wees, dat het Werkfonds, aangezien het dient voor werkverruiming, niet in aanmerking komt voor bekostiging van den versnelden bruggen bouw. Een amendement-de Geer om van de benzine-belasting geen bestemmingsbelasting te maken, doch haar aan de algemeene midde len ten goede te doen komen nam de Minister over. Voor de Kamer zich met de beperkte her ziening der West-Indische Regeeringsregle- menten ging bezig houden, die de Kamer z. h. st. aannam (Mevr. Mr. BakkerNort (v.d.) had succes met haar amendement om vrou wen voor de vertegenwoordigende colleges in de West verkiesbaar te maken; bij zitten en opstaan werd 't aangenomen), besloot zij z. h. st. op voorstel van den President pas weer op 1 April a.s. in 't openbaar bij een te komen. Met 't oog op den ernst van den internationa len toestand vond de heer de Visser (comm.) dit bezwaarlijk. Maar de voorzitter wees er op, dat als 't noodig mocht wezen een vroeger samenkomen nog altijd mogelijk was. Ook 't verzoek van den heer de Visser om de Regee ring naar aanleiding der verhoogde interna tionalen politieke spanning te mogen interpel- leeren werd afgewezen. Alleen de twee aan wezige communisten en de rev. soc. stemden voor. Wel zijn er op 't daarvoor aangewezen uur door Mr. Aalberse (R.K.) en den heer Vliegen (s.d.) mondeling vragen aan Minister Colijn gesteld. Beide heeren wilden vrijwel hetzelfde weten, n.l. waarom de Minister niet in een der beide Kamers, welke eergitseren toch verga derden, de mededeeling had gedaan i.z. het nog even onder de wapenen houden van de 3000 man, die anders Zaterdag hadden afge zwaaid. En verder ifromeerden zij of er nu onverwijld een wet zou komen om dit goed te keuren, aangezien zij meenden, dat zulks inge volge de Grondwet moet. Op de eerste vraag antwoordde Dr. Colijn, dat hij dit maal de radio boven 't Parlement had verkozen, omdat het hem beter voorkwam aan heel 't geval geen bijzonder relief te ge ven of te doen geven. Dit laatste zou, na 'n mededeeling in 't Parlement, allicht door be richten aan de pers in 't buitenland geschied zijn. Nu had de Minister 't zelf in z'n macht te voorkomen, dat de pers ging seinen, voor ze over de rede in haar geheel beschikte. Wat het juridisch kluifje aanging, dat de twee vragers hadden gevonden, de Minister zou er z'n ad viseurs nog eens van laten genieten. Hij meen de echter, dat in het onderhavige geval de bedoelde onverwijlde indiening eener wet niet noodig is. Op een dag voor de vacantie om is, zullen de afdeelingen de reisbelasting onderzoeken. E. v. R. De „Atlantique" is veilig overgekomen. Vier Nederlandsche sleepbooten hebben een knap staaltje zeemanskunst verricht, door op succesvolle wijze het 42.060 ton me tende Fransche s.s. „Atlantique", dat gedeel telijk door brand is verwoest, behouden van Cherbourg naar Greenock op de Clyde te brengen. Het schip heeft het anker uitgewor pen bij de „Tail of Bank", de groote zand bank nabij Greenock. GEEN AUTOBUSDIENST DEN HAAG- AMSTERDAM. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van den heer N. Sommeling te 's-Gravenhage tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Zuid- en Noord-Holland, waarbij hem vergunning is geweigerd voor het in werking brengen van een autobus dienst tusschen Amsterdam en 's-Graven hage. Dronken achter het stuur brengt ongelukken. Auto door electrische tram gegrepen. Nabij de halte Niersprink te Kerkrade is een personenauto, die voor de electrische tram, komende uit de richting Heerlen, den weg wilde oversteken, door deze tram in de flank aangereden. De auto werd geheel ver nield. Zekere H. M., die in de auto zat, werd eruit geslingerd. De man bleef bewusteloos op den weg liggen. Hij is met een schedelbasis- fractuür in het ziekenhuis opgenomen. "De andere persoon zekere M. B., taxi-chauffeur uit Bleierheide, bekwam geen letsel. B. is in de marechausseekazerne in arrest gesteld. Het is nog niet bekend, wie van beide per sonen, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, den auto bestuurd heeft. Uitvoering der Warenwet 1935 Verschillende maatregelen van bestuur afgekondigd. Ter uitvoering van verschillende artikelen der Warenwet-1935. zijn thans eenige maat regelen van .bestuur afgekondigd. Zoo is bij algemeenen maatregel van bestuur (Stsbl. 842) vastgesteld, welke bedrijven worden aangewezen.als bedrijf, in den zin van ar tikel 13 der vorengenoemde wet. In dit ar tikel wordt gezegd, dat van ieder bedrijf, waarin waar wordt voortgebracht, of ver kocht, en dat bij algemeenen maatregel van bestuur is aangewezen, een jaarlijksch recht geheven wordt door het bestuur van de ge meente, waarin zoodanig bedrijf is gevestigd. Thans is bepaald, dat als een dusdanig be drijf worden aangewezen alle bedrijven, waarin eet- of drinkwaren worden voortge bracht of verkocht, met uitzondering van: a. land- en tuinbouwbedrijven; b. bedrij ven van handelaren, die uitsluitend meel, granen, zaden of peulvruchten anders dan rechtstreeks aan verbruikers verkoopen; c. bedrijven, waarin uitsluitend groenten, veld vruchten, ooft of andere land- en tuinbouw producten, al dan niet ingemaakt, worden verkocht; d. aardappelmeelfabrieken, beet wortelsuiker-fabrieken, gist- en spiritusfa- rieken, glucose- en stroopfabrieken, sui kerraffinaderijen, ijsfabrieken niet vallende onder het Consumptde-IJsbesluit (bedoeld zijn de ruwijs-fabriekene. pluimveehoude rijen en bijenhouderijen, welke niet recht streeks waren aan verbruikers verkoopen; f. visscherijbedrijven, welke niet recht streeks visch of vischwaren aan verbruikers verkoopen; g. het bedrijf van den melkvee houder, die niet tevens melkverkooper is in den zin van het Melkbesluit; h. fabrieken van andere melkproducten dan die, welke vallen onder het Melkbesluit; i. hotel-, restau rant en cafébedrijven, behalve die, welke in geschreven zijn in het register, bedoeld in het Consumptie-IJsbesluit. Van ieder aangewezen bedrijf wordt een recht geheven, dat bedraagt: a. voor een bedrijf, dat niet is ingeschre ven in het Handelsregister, f 1, indien dat bedrijf door of namens dengene, wien het bedrijf behoort, wordt gedreven zonder eenig personeel. Voor ieder ander bedrijf f 3. b. Voor een bedrijf, dat in het Handels register is ingeschreven: indien het is ge rangschikt in de 1ste klasse f 5, in de 2e klasse f 10, 3de klasse f 15, 4e klasse f 20, 5de klasse f 30, 6de of hoogere klasse f 40. In afwijking van het voren vermelde wordt: a. van een bedrijf met meer dan één ver koopplaats, van iedere voor het publiek toe gankelijke verkoopnlaats, door de gemeente waarin deze verkoopplaats gelegen is, een recht geheven van f 5. Dit recht is niet ver schuldigd voor de verkoopplaats in het per ceel, waarin het bedrijf is gevestigd, waar voor het bovenvermelde recht verschuldigd is. b. van een hotel-, restaurant- of cafébe drijf, ingeschreven in het register, bedoeld in het Consumptie-IJsbesluit, wordt een reCht geheven van f 3. Thans staat wel definitief vast, dat de Wereld-jamboree 1937 te Bloe- mendaal-Vogelenzang zal gehouden worden. Over een ondergeschikt punt de jamboree betreffende, dient nog een beslissing te worden genomen in de vergadering van den gemeente raad van Bloemendaal van 19 dezer. Een zeer groote deelneming uit alle landen voor deze jamboree mag ver wacht worden, hetgeen gebleken is uit het dagelijksch contact, dat tus schen het Internationaal Bureau der Padvinders te Londen en het Neder landsche Hoofdkwartier bestaat. COCAÏNESMOKKELAARS AANGEHOUDEN Door de politie te Venlo is een inval ge daan in een woning aan den Tegelscheweg aldaar, waarbij men een cocaine-smokkelaf- faire op het spoor is gekomen. Een pond co caine werd in beslag genomen. Drie personen werden gearresteerd, n.l. één uit Venlo, één uit Roermond en één uit Stein. Ten huize van den laatste werd nog een flesch cocaine in beslag genomen. V. VOLLENHOVEN'S BIERBROUWERIJ N.V. In het gebouw van de Industrieele Club te Amsterdam is Vrijdag een vergadering ge houden van houders van 4 pet. hypothecaire obligaties ten laste van de N.V. Van Vollen- hoven's Bierbrouwerij te Amsterdam, bijeen geroepen door het Amsterdamsch Trustee Kantoor, ter behandeling van het voorstel den Trustee te gelasten en voor zooveel noo dig hem te machtigen, geenerlei gerechtelijke en buitengerechtelijke maatregelen te'nemen ter zake van een eventueel in gebreke blijven door de Maatschappij-debitrice met de in de Amsterdamsche acte voor de jaren 1936, 1937, 1938, 1939 en 1940 voorgeschreven uitlotingen en aflossingen van obligatiën, zulks onder bepaalde voorwaarden. Het voorstel werd met zeer groote meerderheid aangenomen. Rijksveldwacht nieuw georganiseerd. Onder commando van een inspecteur. Het Staatsblad no. 241 bevat een Kon. be sluit, waarbij de organisatie van de rijksveld wacht opnieuw geregeld is. Tot nu toe gold de in 1856 vastgestelde regeling, die het laatst in 1935 is gewijzigd. Volgens deze nieuwe regeling zal aan het hoofd van de rijksveldwacht een inspecteur staan. De rijksveldwachters-rechercheurs ech ter zijn uitsluitend ondergeschikt aan den mi nister van justitie en, tenzij anders is be paald, aan den procureur-generaal, tevens di recteur van politie, binnen wiens gebied zij werkzaam zijn. De districts-commandanten staan recht streeks onder den inspecteur, onder wie weer de brigade-commandanten staan. De minister van justitie regelt de indeeling in districten, de vorming van brigades en de normen, bij sollicitaties in acht te nemen. Voor districtscommandant zullen zij voorkeur ge nieten, die in een hooge politiefunctie reeds de noodige ondervinding hebben opgedaan. De onbezoldigde rijksveldwachters zullen onder toezicht van de districtscommandanten staan. Ook hun benoeming is bij dit Kon. be sluit geregeld. De instructies voor de verschillende functio narissen moeten door den minister van justi tie opgesteld worden. Het Kon. besluit zal op een nader te bepa len tijdstip in werking treden. Clearing-achterstand opgeloopen. De vorige week zijn in den Haag besprekin gen gevoerd tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringscommissies voor de vaststelling van de betalings-contingenten voor den Nederlandsehen export naar Duitsch land voor het 2e kwartaal van 1936. In ver band met het feit dat de clearing-achterstand in de maanden Januari en Februari is opge loopen, werd het besluit genomen, wederom een verlaging van de betalingscontingenten toe te passen. Deze verlaging werd op de verschillende exportartikelen zooveel moge lijk gelijkmatig toegepast. Het Crisisuitvoer bureau zal nog deze week aan belanghebben den de toewijzingen mededeelen. Reserve-officieren worden zoo noodig opgeroepen. Als er tekort is aan opleidingspersoneel. De maatregelen, welke de Regeering heeft genomen in verband met den huidigen poli- tieken toestand hebben op het oogenblik nog geen troepenverplaatsing tengevolge gehad. De opleiding van de dienstplichtigen, die de volgende week onder de wapenen moeten ko men, zal normaal zijn. Wanneer mocht blijken, dat door bijzondere omstandigheden er aan opleidingspersoneel te kort is, heeft de Regeering het in de hand reserve-officie ren onder de wapenen te roepen, waardoor dan opleidingspersoneel kan worden vrijgemaakt. Nu de winterploeg nog onder de wapenen blijft en de zomerploeg dezer dagen opkomt, zou het mogelijk zijn, dat de legering der troepen hier en daar moeilijkheden met zich bracht. De kwestie is thans in studie. Indien en in hoeverre aanvulling noodig is, zal nog moeten blijken. Of ook andere korpsen dan de infanterie en de wielrijders onder de wapenen zullen moeten blijven, zal van de ontwikkeling van den algemeenen toestand afhangen en daar over zal t.z.t. beslist worden. In de Staatscourant van Donderdagavond is een K. B. opgenomen, waarin het onder de wapenen houden van dienstplichtigen is af gekondigd. Donderdag is ook in een legerorder van dit feit kennis gegeven. Regeering tegen verdere uitbreiding van Beverwijk. Urgentie daarvan niet gebleken. Bezwaren tegen een gemeente Wijk aan Zee. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, zegt de minister, tegen een an dere regeling van het grensverloop tusschen deze gemeenten twee bedenkingen te hebben In de eerste plaats is hem niet gebleken van een zóó krachtig verlangen naar zelfstandig heid, en zelfs afscheiding van de bevolking van het vroegere Wijk aan Zee, dat hierop een rationeele gemeentelijke indeeling, waar bij de eenvoud wordt betracht, zou kunnen worden gegrondvest. In de tweede plaats heeft de minister bezwaar op dezen grond, dat, werd het geopperde denkbeeld gevolgd, er naast een rationeele indeeling te eener zij de (Beverwijk en Wijk aan Duin), anderzijds in het leven zou worden geroepen een wel zeer kleine gemeente, waarvan de levensvatbaar heid ernstig moet worden betwijfeld. Wat de door eenige leden bepleite toevoe ging aan Beverwijk van een deel der ge meente Velsen betreft, antwoordt de minis ter, dat hij, zonder te willen zeggen, dat die uitbreiding voor Beverwijk zonder eenig nut zou zijn, zich liever thans tot de bepaald noodzakelijke voorziening wil beperken. Voorts is den minister uit een oogpunt van ontwikkeling van de streek de urgentie van opheffing van Heemskerk als zelfstandige ge meente, zooals eveneens door genoemde le den werd voorgestaan, niet gebleken. Salarisverlaging voor rechters. Amendement op het wetsontwerp ingediend. Op het wetsontwerp tot verlaging van de bezoldiging der leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht, is door de Tweede-Kamerleden Goselïng (r.k Joekes (v.d.) Boon (v.b.), Rutgers van Rozen burg (c.h.), Drees (s.d.) en Suring (r.k.) een amendement ingediend, dat de strekking heeft om de wet eerst te doen ingaan op den dag, volgende op dien harer afkondiging. De regeering heeft, zooals bekend, voorge steld om de tot stand te brengen wet terug werkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1936, en reeds thans van dien datum af op de genoemde salarissen de voorgestelde korting toegepast. PROGRAMMA ZONDAG 15 MAART. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO, 8.55 Gram.pl.' 9.00 Sportnieuws. Tuinbouw- causerie. 9.30 Gram.pl. 9.45 Lezing. 10.00 Zon dagshalfuur. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest. 1.00 Relais uit Indië. 1.30 Kova.cs Lajos' orkest. 2.00 Boek bespreking. 2.30 Groninger Orkestvereen. en soliste. 4.00 Gram.pl. 4.30 Olympisch Nieuws. 4.45 Gram.pl. Sport. 5.05 „The Blue Rhythm Singers". 5.15 Voetbalpraatje. Sportnieuws. 5.35 Gram.pl. 6.15 Radio-potpourri mmv. VARA- orkest, Mannenkoor en solisten. 8.00 Berich ten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 8.45 Radio- Journaal. 9.00 Aeolian-orkest, solisten en gem. sextet. 9.50 Orgelspel. 10.10 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmu ziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna Gewijde muziek. 12.15 KRO-orkest en lezingen. 2.30 KRO-Melodisten en Kon. Harmonie „St. Cae- cilia". 4.30 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Geref. Kerkdienst. 7.45 Sport. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. Concertgebouw-orkest en so list. 9.10 Voordracht. 9.30 Haarlemsche Orkest- vereen., Haarlem's Gem. koor en solisten. 9.55 Gram.pl. 10.00 Hoorspel. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.4011.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Sharpe-Sextet. 1.20 BBC-Variété- orkest en solist. 2.20 Gram.pl. 2.50 Concert mmv. solisten, koor en orkest. 3.35 Londensch Zigeuner-orkest mmv solist. 4.20 Trioconcert. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Lezingen. 5.50 Alt en strijkkwartet. 7.05 Lezing. 7.20 Bariton en piano. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Berichten. 9.20 BBC-Theater- orkest, mmv. solist en koor. 10.20 Bridgewater Harpkwintet mmv. solist. 11.05 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.05 Nation, orkest. 6.50 Gram.pl. 7.50 Zang. 9.05 Hoorspel. 11.0512.35 Dansmuziek en Po pulair concert. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 9.20 Mannenkoor. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Gevar. concert. 3.20 Om roeporkest. 5.55 Piano-recital. 6.25 Vroolijk programma. 10.1011.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gram.pl. 10.20 Orkestconcert. 11.50 Kleinorkest. 12.20 Omroeporkest. 1.30 Max Alexys' orkest. 2.35 Gram.pl. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Gram.pl. 4.20 Licht orkest. 5.20 Piano recital. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Gram.pl. 8.20 Opera-uitzending. Hierna tot 12.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.20 Licht orkest. 11.05 Gram.pl. 11.20 Omroeporkest. 12.05 Gram.pl. 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 Orgel en zang. 2.20 Gram.pl. 2.50 Vocaal concert. 3.20 Kamer muziek. 4.20 Dansmuziek. 6.20 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Dansmuziek. 11.20 12.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Pianospel. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Dansmuziek. MAANDAG 16 MAART 1936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding, VPRO; 10.15 Voordracht; 10.35 Gram.platen, 11.00 de Flierefluiters; 11.45 Voordracht; 12.00 Gram.platen; 12.15 Orvitropia en Gram.pl.; 1.45 Zenöerverz.; 2.00 Viool en piano; 2.30 Gram.platen; 3.00 Voor de vrouw: 3.30 Gram. platen; 4.30 Voor kinderen; 5.05 Orgelspel; 5.30 Gram.platen; 5.50 Gram.platen; 6,00 Le zing; 6.20 Gram.platen; 6.45 Lezing en de Suriname Plantation Band; 7.30 Viool en piano's; 8.00 Berichten; 8.10 Dansmuziek; 9.00 Radiotooneel: 9.30 VARAorkest en zam». soliste; 10.05 Berichten, voordracht' iov Vervolg concert. 11.00 Gram.platen HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.15 Gram platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Le«" tuur; 11.30 en 12.15 Gramplaten; 12.30 Orgel concert; 2.00 Voor de scholen; 3.45 Causerie 3.15 Gram.platen; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Stitsch Salonorkest; 6.15 Gram.platen; 630 Vragenuur; 7.00 Berichten, reportage; 7^ Vragenuur; 8.00 Berichten; 8.15 Damesw „Cantemus", Bach-orkest, en solisten" 9qa Belastingpraatje; 9.30 Vervolg concert' (Om 9.55 Berichten; 10.35 Gram.platen. DROITWICH, 1500 M. 11.20 en 12.05 Gram.platen; 12.20 Rel!e causerie; 12.45 De „Alphas"; 1.35 Orgelcon- eert (tot 2.20); 3.20 Gram.platen; 4.20 Vmoi en piano; 4.50 Het Leicester Imperial Orke»fc m.m.v. zangsoliste; 5.35 Dansmuziek; 6 20 Berichten; 6.50 Kamermuziek; 7.10 LeziW°n 8.20 L. Levy's orkest en solisten; 8.50 Ra eik. tooneel; 9.50 Berichten; 10.20 Spencer Dvkè Strijkkwartet en sopraan; 11.35 DansnvuziW RADIO PARIS. 1S48 M. cs' 7 20 en 8.35 Gram.platen; 11.20 Orkestcon. cert; 2.30 Zang; 3.0Ö Gram.pl.; 4.20 Orkest, concert; 5.50 dito; 8.20 Zang; 9.05 Kwartet* zang, viool en voordracht; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert; 12.35 Neder- saks. Symphonie-orkest; 1.35 Schrammelmu- ziek; 3.20 Omroeporkest; 5.20 Vroolijk pro- gramma; 7.30 Omroepkleinorkest; 9.50 Gi taar en piano; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gram.platen: 12.50 Omroeporkest' 1.50 Gram.platen: 5.20 Zigeunermuziek; 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Kleinorkest en zang; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Zigeunermuziek' 1.50 Gram.platen; 5.20 Omroeporkest; 620 en 6.50 Zigeunermuziek; 7.20 Pianorecital- 8.20 Oratorium-uitzending. Hierna tot 11.20 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militair koor- orkestconcert; 9.20 Be richten; 9.40 Causerie; 9.50 Gram.platen* 10.05 Weerbericht; 10.20 Dansmuziek. Colbert Costuums auricheeren f 2.25 w" Regenjassen 2.50 Japonnen vanaf/1.50 SNELUUSSTRAAT 39 - TEL. 4371 (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT. NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 uur: Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: L. Bijvanck, Amersfoort. GEREF. KERK, Burgem. Enschedélaan hoeï Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Ds. K. Fernhout. emer.-pred. van Amsterdam. Nam. 5.30 uur: Dr. W. G. Harrenstein. In beide diensten collecte voor de Theologi sche faculteit der Vrije Universiteit. Maandag nam. 8 uur: Ds, K. Fernhout. On derwerp: „Persoonlijke herinneringen uit de dagen der doleantie." Collecte voor het doleantie-comité.. GEREF. KERK. IN HERSTELD VERBAND. Gebouw Bethel. V.m. 10 uur: de heer K. v. d. Berg. Nam. 5 uur: Dezelfde. IJMUIDEN. LEGER DES HEEIV5. V.m. 10 en nam. 7.30 uur: Samenkomsten. NED. HERV. EVANGELISATIE, Pr. Hendrik straat 117. V.m 10 en nam. 5 uur: Leesdienst. GEREF. KERK, Wilhelmrnakade. v -» 10 uuï Ds. S. E. Wesbonk. Bed. H. Avondmaal. Nam. 5 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. HULPKERK, Marnixschool. V.m. 10 uur! Ds. R. J. v. d. Meulen. Bed. H. Avondmaal. Nam. 5 uur: Ds. S. E. Wesbonk. CHR. GEREFORM. KERK. V.m. 10 uur: Ds. W. Bijleveld, Haarlem. Bevestiging Ds. A. Swiep. Nam. 5 uur: Intrede Ds. A. Swiep. OUD KATH KERK. V.m. 10 en nam. 7 uur: Pastoor L. Rinkel. DOOPSGEZ. GEM en AFD. NED. PROTES TANTENBOND. Helmstraat 9. V.m. 10 uur: Ds. Milatz. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Vereenigingsgebouw, Groenweg. Geen dienst. GEREF. KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uur: Ds. van Teylingen Nam. 5 uur: Dezelfde. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDING SGEM. Willebrordstraat 10. V.m 10.15 uur: Godsdi istoefening. Nam. Geen dienst. BAPTISTEN-GEMEENTE, Willebrordstraat 10. Vrijdag nam. 8 uur: Ds. A. P. Barendregt van Haarlem GEMEENTE GODS, gebouw Oosterduinweg. V.m. 10 en nam. 8 uur: de heer F Jeenninga Donderdag nam 8 uur: Bijbelbespreking. BEVERWIJK. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HER VORMDEN. Noorderparklaan. V.m. 10 uur: Ds. B. J. Aris, Amsterdam. Li turgische dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar 12 uur: Zondagsschool. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. Koning straat. Geen dienst wegens ziekte van Ds. D. Drij ver van Den Haag. GEREF KERK, C. H Moenspleln - V m 10 Bevestiging van Ds. H. Holtrop. Nam. 5 uur: Ds. H. Holtrop, aanvaarding ambtsbediening. EVANGELISATIE .FT rT-EZER", Ko ningstraat 99 V.m. 10 uur: de heer W. Akse. EVANGELISATIE .MARANATHA" Dr. Schuit straat 31. V.m, 10 uur: de heer J. Peereboom, van Sas- senheim. Nam. 6 uur: Geen dienst. Donderdag nam 8 uur: Bijbelonderzoek door den heer F. de Wïis Velsen. HEEMSKERK. NED. HERVORMDE KERK, VJn. 10 UUTJ Ds. IJzerman. Relletjes in de Jordaan. De Vrijdagavond is tot ongeveer half elf in de Jordaan te Amsterdam rustig verloo- pen. Er werd gecolporteerd, maar dit heeft geen aanleiding gegeven tot eenige ordever storing. Echter plotseling, na afloop van de commu nistische vergadering in „Bellevue", veran derde het tooneel. Er kwamen samenscho lingen naar de surveilleerende agenten in de Tuinstraat werd met steenen gegooid. Toen er spoedig assistentie gearriveerd was in den vorm van een uitrukauto en politiemotoren, werd in de Tuinstraat van eenige balken en planken, die uit een huis dat afgebroken wordt waren gehaald, een soort barricade op gericht. Uit de ramen werd met flesschen en met water naar de politie geworpen, waar op deze met revolverschoten antwoordde. Ook in de Madelievenstrant en in de Sloot- straat werden eenige charges uitgevoerd, waarbij flinke klappen werden uitgedeeld. De politie had de menigte spoedig verspreid en daarmede keerde ook weldra de rust terug. De bewoners zelf droegen de planken, die over de straat waren geworpen, weer weg. Tegen half twaalf was alles weer kalm en behoorde dit opstootje tot het verleden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2