DAMRUBRIEK ®p n ff il. w VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. n V. S. V, indertijd na de overwinning i. pmstiisrp kfl.mninpnxp.nnHiri n - «narta tot de ernstige kampioenscandida- Op «P _.i _„vo1rpn/1 worden pn 7.1'i naar rvnao ter b01- beslag te leggen of "het althans x- Jinpst gerekend worden en zij. naar onze „slechts" de vier haar restende o® .T_i.-^on moest winnen, om op het kam- een beslissingswedstrijd te brengen, was n van de wedstrijden waartegen men in S^V-kringen het meest opzag, de o.ntmoe- 0 twen AD.O. En daar was reden voor. In Ipprste olaats namen de Hagenaars een ^de plaats in op het ranglijstje. eerder hadden zu getoond, op eigen terrein „n/rst lastig te „kloppen" te zijn en ten- iS had V. S. V. op eigen terrein met 4—1 fn de Hagenaars verloren. pn ziet ondanks deze feiten, waarhij nog .Jtoe'i kon worden, dat een Inzinking aan lav's kant na den teleurstellenden wed- iJL'tegen Xerxes absoluut niet vreemd zou 3sn behalen de roodwitten een alleszins ver diende 2—O-overwinning. rnnda" trekt V. S. V. er weer op uit en wel ,Jen Hermes-D.V.S.. Dat beteekent, dat ir|v wederom een tegenstander tegenover irh krü^t die geducht van zich af zal bijten, ne Schiedammers toch, die momenteel nog d. noderste plaats bezetten, kunnen deze nog verlaten en dat zij daarvoor alle krachten .„Hen inspannen, lijdt geen twijfel. Op eigen terrein bracht V. S. V. het destijds slechts na èm zeer matigen wedstrijd tot een gelijk spel, ,en uitslag, waarvoor we thans, lettende op Hermes' precaire positie, ook thans veel ge- "v.™! V. komt uit met: Michel, Van Os, Van der Griendt, Kossen, De Koning, De Vries, tv Wolf Sr., De Wolf Jr., Döhring, Sterk, Hillekamp. Op dezen lnhaal-Zondag komen beide Ken- «enïers-elftallen in actie. Het eerste elftal speelt „uit" tegen B.M.T. Zoolang Zandvoort nog niet definitief kampioen is, is elke ont moeting voor de Wijkers van belang. Ook die tegen B. M. T. dus! De 7—O-overwinning, welke de Kennemers indertijd op eigen terrein behaalden, zou doen vermoeden, dat den Kennemers een „walk-over" te wachten stond. Gelet echter op het feit, dat Lindners club den laatsten tijd eenigszins uit vorm is <je magere overwinning op Schoten was daarvan weer een bewijs verwachten we thans een veel minder klinkende overwin ning. Kennemers 2 ontvangt Z. F. C. 3, een gele genheid om de 4—O-nederlaag, op 6 October ij. tegen deze club geleden, te wreken! Of Z.F.C. 3 er echter veel voor zal gevoelen als Slachtoffer te fungeer en, betwijfelen we. AJAXR. C. H. Het R. C. H.-elftal speelt met invallers voor Metten en Prevost Jr in de volgende op stelling: Bergsma, Kors, Prevost Sr. Geutskens, Ruis, N. N. Paape, Slot, v. d. Horst, Hoogendoorn, Lenselink. URÜGUAYSCH TEAM NAAR NEDERLAND. Dank zij de tegemoetkomende houding van het bestuur der „Zwaluwen" is, naar wij vernemen, de heer K. J. J. Lotsy er alsnog in geslaagd de Uruguaysche ploeg, welke een tournée door een aantal landen van Europa zal maken, ook voor twee wedstrijden naar Nederland te krijgen. De eerste ontmoeting tusschen het Uruguaysche team en een elftal van de „Zwaluwen" zal worden gehouden op Woensdag 8 April a.s. te Rotterdam, waar op het Sparta-terrein zal worden gespeeld; de tweede wedstrijd heeft plaats Donderdag 9 April te Den Haag op het V.U.C.-terrein, eveneens tegen een elftal van de „Zwaluwen". STADION FEIJENOORD. Uit Rotterdam: Naar wij vernemen is de Stadion Feijenoord N.V. van particuliere zijde in staat gesteld, de uitvoering van het plan der wegen in de omgeving van en naar het Stadion, zooals dit oorspronkelijk door het gemeentebestuur is vastgesteld, financieel mogelijk te maken. De werkzaamheden zullen met bekwamen spoed worden uitgevoerd, zoo dat gegronde hoop bestaat, dat een en ander tijdig gereed zal komen. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD 100 METER SCHOOLSLAG DAMES. Uit Plauen: De bekende Duitsche school slagzwemster Hanni Hölzner deed Donder dagavond een geslaagd poging, het wereld record op de 100 Meter schoolslag te verbete ren. Zooals bekend is bracht de Deensche zwemster Valberg Christensen het record op haar naam, toen zij Zondag 8 dezer te Dus- seldorf een tijd noteerde van 1 min. 22.8 sec. Daarvóór had Hanni Hölzner het wereld record zelf in bezit met 1 min. 23.4 sec. ge vestigd op 16 Februari van dit jaar te Halle. De recordpoging van Donderdagavond slaagde schitterend; Hanni Hölzner her- overde het record met een tijd van 1 min. BILJARTEN. TOüRNOOI „HOF VAN HOLLAND-BEKER". De traditioneele wedstrijden om den „Hof van Hollandbeker" worden dit jaar gehouden van 18 tot en met 22 Maart, onder leiding van de Haarlemsche biljartclub D.E.S.. Aan deze invitatie-wedstrijden zullen deel nemen de volgende acht spelers: A. Moolhuy- sen (.Benoorden het IJ")P. J. Bos („K. E. T-S."); I. Davidson („Rembrandt")! P. Bood („HE.T. EU"), A. Dubois („Victoria"), allen te Amsterdam; H. v. d. Heijden („Ons Ge noegen") te Zaandam; D. A. de Foeljaeger W). E. S.") te Haarlem en G. H. Osterthun (B. C. der „Sociëteit vereeniging") Haarlem. OM DEN „MOLLERUSBEKER." Het driebanden tournooi op de matchtafel om bovengenoemden wisselprijs wordt a.s. Za terdagavond onder leiding van de biljartclub üer „Sociëteit Vereeniging" voortgezet met de ontmoeting „H.E.T. E.IJ."—..Sociëteit Ver eeniging" met de volgende partijen; 8 uur: P. «eestman—D. A. de Foeljaeger en F. E. van ner Hartc. Visser; 9.30 uur: P. Geestman ^isser en F- E- van der HartD. A. de Foel jaeger. DAMES-HOCKEY. BELGlë—NEDERLAND Als morgen het Nederlandsch heerenelftal 5? ï?n den strijd te§€n de Belgen aanbindt, zullen tegelijkertijd de Nederland- scne dames te Brussel hun wedstrijd spelen tegen de Belgische sportzusters. ?€tt hde elfde wedstrijd van dien aard sedert 1926; er werden door Nederland 5 ge- wönnen, 2 gelijk gespeeld en 3 verloren. De Hoilandsche overwinningen dateeren van de laatste jaren, zoodat wij mogen aannemen, dat het Nederlandsche spelpeil thans dat van het Belgische bereikt en wellicht overtroffen heeft. Een Nederlandsche zege is dan wel te verwachten. Echter de vrij graslooze Belgische velden zijn moeilijk bespeelbaar. De mid denvoor van de Hoilandsche ploeg, mej. Van Bueren, is een debutante, wier prestaties in het internationale milieu wij dus niet kun nen beoordeelen; rechtsbuiten Faber speelde m den laatsten tijd vrij zwak en mej. Vreede staat op de haar tamelijk vreemde rechts back-plaats. Inmiddels wenschen wij zoowel aan de dames als aan de heeren veel succes toe. DE COMPETITIE. Voor de competitie is er een klein pro gramma. In de overgangsklasse ontmoeten Zaterdag B.H.V. en Hilversum elkaar, een wedstrijd die laatstgenoemde wint. Voor Zon dag is er succes van de thuisclub te voor spellen bij LeidenHurley. De laatste heeft haar eerste degradatiewedstrijd al gespeeld en verloren. In 2 A ontvangt Victoria O.K. Volgens de ranglijst is een nederlaag voor de thuis club te verwachten; het zware Rotterdam- sche veld zal echter ook wel een rol spelen. Indien de wedstrijd Te Werve—Rood Wit II doorgaat, zullen onze stadgenooten kunnen winnen. ZATERDAG» M AART 1936 In 3 D moet H.B.S. II naar O.K. H, het geen de bezoeksters twee punten kan op leveren. BD.H.C. V krijgt het zwaar tegen Amsterdam IV, terwijl Famos geen moeite zal hebben met A.M.V.J. Voor de promotie- en degradatiecompetitie ontvangt Zandvoort het Amsterdamsche T.H.C. II, nummer laatst van de 3e klasse D. JEUGDHOCKEYDAG. Te Bussum begint Zondag 10 uur op de veld van 't Gooi de jeugdhockey-dag, welke gehouden wordt in verband met de selectie van speelsters die deel zullen uitma ken van een jeugdploeg, welke met Paschen aan een tournooi te Wiesbaden zal deel nemen. onder leiding van B. Dukel. FRAAIE DAMZET. Door een kleine wijziging in de stelling aan te brengen had de D. C. IJ. en G. Postma in een door hem gespeelden competitie-wedstrijd het volgenden spel kunnen uitlokken. ZWARl SCHERMEN. NEDERLAND—ZWEDEN. De Nederlandsche degen-equipe, die als voorbereiding voor de a.s. Olympische Spelen op Maandagavond 23 dezer in de Haagsche Schermzaal zal uitkomen tegen een Zweed- sche ploeg is als volgt samengesteld: Drie bergen, Schepers, Van Geen, Van Hoorn, Weber en Labouchère. LAWNTENNIS. CILLY AUSSEM GETROUWD. Uit München: De bekende Duitsche tennis speelster en winnares van Wimbledon Cilly Aussem is Donderdag getrouwd met een Italiaanschen Graaf Murari Delia Cortiera. Het jonge paar zal binnenkort voor drie jaar naar Mombassa in Oost-Afrika vertrekken. m m W W w m /'m 4 doch niet geschikt voor plaatsing. Probeert u iets voor beginners. Dat gaat wel beter. DAMCURSUS II. In aansluiting aan onze eerste d amies in de vorige rubriek verzoeken wij onzen cursis ten. de stukken in de aanvangstelling op te stellen. Dus de zwarte stukken van 1 tot en met 20, de witte stelling van 31 tot en met 50. tWAR'l Wil Zwart 12 schijven: 3 4 6 8 10 11 13 16 19 21 23 en 24. Wit: 25 27 28 31 32 33 35 38 40 42 45 en 48. Wit aan zet speelde: als laatste zet 3731. waarna de combinatie volgt als Zwart 21—26 speelt: 37—31 21—26? 33—29 24x22 27x9 26x28 2520 3x25 3833 4034 met dam. Hoewel niet direct gewonnen, is de stelling voor Wit toch gunstig voor winst. CORRESPONDENTIE. Verschillenden lezers: Eenig geduld met de damspel reglementen. J. Alhier. Dank voor uw opmerking. Het eindspel Dukel—Raman 1936 is remise. Wij ko men hierop in de rubriek nog wel eens terug. L. te Wijk aan Duin. Problemen ontvangen, Over Southend United en David Jack De moeilijkheden van een derde klasse League-club om spelers te vinden en het hoofd boven water te houden „De man met de gouden beenen" De Schotsche bekerDe Cup-final wordt verzet Overgespeelde finales Jock McAvoy's kans op een wereld titel Jack Lovelock en Gene Venzke De paardjes. Southend United, dat Woensdag a.s. op het verlichte Haariem-terrein tegen het Neder landsch B-elftal een oefenwedstrijd zal spe len, is een club uit de Zuidelijke derde divisie van de League en is gevestigd in een badplaats in de nabijheid van Londen. Deze badplaats is bekend om zijn buitengewoon lange pier, noodig vanwege het aldaar bestaande zeer groote verschil tusschen eb en vloed, en op deze pier vermaken zich steeds vele visschers met het vangen van „shrimps" (een groot soort garnalen). Bijna elke voetbalclub in En geland heeft een!"' bijnaam, meestal afgeleid uit haar geschiedenis of de omgeving, waarin zij speelt en daarom staat Southend United bekend als „the Shrimpers" (de garnalen- vangers.) Zij spelen in blauw shirt met witte kraag en nemen momenteel de veertiende plaats op de ranglijst in een afdeeling van 22 clubs in met de volgende cijfers: 30 gespeeld 9 gew. 9 gel. 12 verl. 4644 27 De vereeniging bestaat al jaren en kwam, voordat de derde divisie werd ingesteld, in de oude Southern League uit. Het elftal heeft de merkwaardige eigenschap, elk jaar zeer goed van wal te steken, om naarmate het seizoen vordert, af te zakken en niet zelden in gevaar voor de laatste twee plaatsen te eindigen. Nog niet zoovele jaren geleden begon Southend het seizoen met tien overwinningen en bleef van alle 88 Engelsche League clubs het langst on geslagen, maar na de eerste nederlaag was het uit met de pret en sindsdien heeft de club dikwijls moeite gehad om zich te handhaven. Dit vindt natuurlijk ook zijn oorzaak in de be perkte financiën, waarover men beschikt, zoo dat het voor den manager erg moeilijk wordt om geschikte, bruikbare en volleerde spelers aan te koopen. Het grootste aantal toeschouwers, dat ooit op het Southendterrein bij de Kurzaal een match heeft bijgewoond was 18.053 ter gele genheid van een bekerwedstrijd tegen Notts Forest in 1926. Daarop volgt een cupmatch tegen Tottenham in 1921, toen de Londenaars een groot aantal supporters meebrachten, waardoor er 11.255 menschen op het veld aan wezig waren. Tegenwoordig bedraagt het ge middelde aantal bezoekers bij thuiswedstrijden ongeveer.4000. Men zal dus begrijpen, dat een dergelijke club slechts dan kans heeft op goede resul taten en wellicht promotie, wanneer zij over een manager beschikt, die het spel door en door kent en die vooral oog heeft voor jonge, veelbelovende spelers uit kleinere- en junior clubjes. Slaagt hij er in zulke knapen te ont dekken, deze voor geringe aankoopkosten en voorloopig weinig salaris aan zijn club te ver binden en op te leiden, dan bestaat de kans, dat hij na verloop van enkele jaren een team in het veld kan brengen, dat volkomen op el kaar is ingesteld en zoowel technisch als tac tisch voldoende onderlegd is. Die kansen op goede resultaten gaan echter onmiddellijk verloren, wanneer de club uit geldnood gedwongen is, haar aldus zelf opge leide uitblinkers voor hoogen prijs aan een eerste klasse vereeniging te verkoopen, of als verwondingen een volledig uitkomen verhin deren. Het een zoowel als het ander komt in pro fessional-voetbal herhaaldelijk voor, want de spelers moeten geregeld hun salaris ont vangen en het in stand houden van een der gelijke vereeniging met al zijn onkosten, be lastingen en het uitbetalen van een gedeel te der recette aan de bezoekende clubs kost veel geld. Daar er elk seizoen 42 League- plus enkele bekermatches (in de voorronden) moeten worden gespeeld, waarin het nu niet bepaald altijd zoo zachtzinnig toegaat, is het aantal verwondingen in verhouding tot het aantal beschikbare spelers betrekkelijk hoog en het is de vraag, of dergelijke derde divisie-clubs dan over genoeg en ook bruik bare reserves beschikken. Sinds de oud-Arsenal-, Bolton Wanderers-, Plymouth- en Engeland-voorwaarts David Jack de teugels als manager in handen heeft, is hij er in geslaagd, bruikbare spelers te ontdekken, die langzamerhand in het milieu wennen, waarvan betere wedstrijd-resultaten het gevolg zijn. Want vorig jaar eindigde Southend op de voorlaatste plaats en moest herkiezing aanvragen. Daar dit de laagste klasse der League is, is degradatie natuurlijk niet mogelijk, moeten de twee laagst geplaat ste clubs in III Zuid en III Noord herkiezing in de League aanvragen, waarbij ze concur rentie ondervinden van andere vereenigin- gen, die ook gaarne in deze competitie zou den worden ingedeeld. Zelf mogen ze, zooals we vorige week reeds vertelden, niet mee stemmen, want alleen de eerste en tweede divisie-clubs hebben stemrecht in de League. David Jack begon zijn beroepsvoetballoop- baan bij de toenmalige derde klasser Ply mouth Argyle, die nu in de tweede divisie speelt, van welke club zijn vader Mr. Robert Jack al jarenlang manager is. Al spoedig ging hij over naar Bolton Wanderers en met die ploeg heeft hij eigenlijk zijn grootsten roem verworven. Herhaaldelijk speelde hij voor het Engelsche elftal; de laatste maal, als wij ons niet vergissen in 1932 tegen Oos tenrijk op Stamford Bridge, toen de Engel sehen na harden strijd met 43 wonnen. Jack is een der zeer weinigen, die driemaal een bekerwinnaars-medaille wonnen, nl. twee keer met Bolton (in 1923 en 1926) en één keer met Arsenal (in 1930). Zijn eerste overwinning in een cup-final was ter gele genheid van de opening van het Wembley- Stadion, toen hij, nadat de wedstrijd drie kwartier te laat was begonnen, zes minuten na den aftrap het eerste doelpunt op dit, thans wereldbekende, terrein scoorde. Zijn bijnaam van „de man met de gouden beenen" heeft hij niet alleen te danken aan den transferprijs van bijna 10.000 pond ster ling, dien Arsenal voor hem aan Bolton be taalde. doch ook, omdat zijn intelligent en tactisch spel hem ver boven zijn medespe lers deed uitsteken, wat vanzelfsprekend het publiek in drommen naar het veld trok. Jack was in zijn actieve loopbaan een lan ge, magere man, ongeveer met het figuur van den Feïjenoord-doelman Van Male. Nu hij in ruim drie jaar niet meer in wedstrij den is uitgekomen, zal hij mogelijk wat cor pulenter en minder handig met den bal ge worden zijn, doch wanneer hij werkelijk op het Haarlem-veld zou meespelen, zal men ongetwijfeld van zijn tactisch manoeuvree ren kunnen genieten. We vermoeden overigens, dat het B-elftal het wel met Southend zal klaarspelen, ook al, omdat de Engelschen er niet aan gewend zijn om bij kunstlicht te voetballen. De bekendste spelers van het huidige United-team, zooals het thans in de compe titie uitkomt, zijn de doelman McKenzie (een Schot), de halfback Turner en verder de voorwaartsen Willshaw, Oswald, Fryar, Bushby en Lane. De beide laatstgenoemden zijn de eigenlijke „goal-getters". Ook in Schotland wordt om een voetbalbe ker gespeeld en men is daar eveneens tot de halve finale gevorderd. De vier clubs, die het zoover gebracht hebben, zijn Glasgow Ran gers (2. I), Clyde (18,1)) Third Lanark (15,1) en Falkirk (1, II) De Rangers hebben sinds 1900 de cup al zesmaal gewonnen, enkele malen tezamen met het kampioenschap. Dat komt, doordat de twee Glasgowsche clubs, Rangers en Cel tic stukken sterker zijn dan de andere ver- eenigingen. Celtic veroverde de trofee reeds 13 maal sinds 1900. Door het verschil in sterk te tusschen de diverse competitie-af deelingien komen er in de beginronden elk jaar gewel dige hooge scores voor; er is zelfs een dag ge weest, jaren geleden, dat er twee overwin ningen met resp. 36 en 350 behaald wer den. Het volgend jaar zal de cup-final op Wem bley op den allerlaatsten speeldag van het seizoen, 1 Mei, gehouden worden. Deze rege ling is getroffen met het oog op het radio-ver slag, waarvoor over de geheele wereld groote belangstelling bestaat. Deze belangstelling is oorzaak geweest van een langdurig dispuut tusschen de clubs en de Football Association, omdat eerstgenoemden belangrijke schade ondervonden van het feit, dat vele geregelde toeschouwers thuis bij de radio bleven zitten. Men meent nu deze moeilijkheid overwon nen te hebben door de finale op den laatsten dag van het seizoen te laten spelen, omdat er op dien dag minder competitie-matches van vitaal belang gespeeld worden. Immers, de meeste beslissingen zijn dan al gevallen. Alleen vraagt men zich af, hoe het moet gaan, als de finale in een gelijk spel eindigt en ook na een half uur verlen ging geen beslissing verkregen is. Het regle ment schrijft voor. dat de wedstrijd Woens dags d.a.v. op een ander terrein moet worden overgespeeld. Daar de Bond zeer streng het gesloten seizoen handhaaft, zou hij voor deze replay speciale vergunning moeten verlee- nen. Het is, sinds de instelling van het extra halve uur bij een gelijk spel slechts in het eerste jaar voorgekomen, dat het noodig was om te verlengen. Dat was in 1920 op Stam ford Bridge tusschen Aston Villa en Hudders- field, yóór den oorlog kende men die verlen ging niet, pas als de tweede finale weer gelijk eindigde, ging men er toe over. In 1910 speel de Newcastle op het Crystal Palace-terrein tegen Barnsley gelijk, waarna de match te Liverpool werd overgespeeld en de United met 20 won. Nog moeilijker hadden de winnaars het twee jaar later; wederom was de twee de klasser Barnsley in de finale, thans met West Bromwich Albion. De eerste ontmoeting eindigde puntloos gelijk en in de tweede match werd evenmin gescoord, waardoor een half uur verlengd moest worden. Kort voor het einde doelpuntte Tufnell voor Barnsley, zoodat Bob Glendenning destijds drie en een half uur in de finale heeft moeten spelen om zijn medaille te winnen. Ons is reeds dikwijls gevraagd, wie er bij die gelegenheid nog meer in het winnende elftal speelden en daarom geven we hier de namen der overwinnaars: Cooper; Downs en Taylor; Glendenning, Bratley en Utley; Bar- trop, Tufnell, Lillycrop, Travers en Moore. Dicky" Downs kwam later langen tijd voor Everton uit, terwijl Utley met Sheffield United en Taylor met Burnley later nog een bekermedaille wonnen. De kans is groot, dat Engeland zich over en kele dagen kan-verheugen over het bezit van een nieuwen wereldkampioen boksen. De Engelsche middengewicht-kampioen Jock McAvoy, die eenigen tijd geleden zijn titel won door Len Harvey te verslaan, is destijds naar Amerika gegaan om aldaar te trachten roem en geld te verdienen. Tot aller verbazing slaagde hij er in, den Amerikaanschen titel houder Babe Risko in de eerste ronde met knock-out te overwinnen, wat hem 7500 gul den opleverde. Door dit resultaat kwam hij plotseling in de gelegenheid hoogere eischen te kunnen stellen en een kleine 25.000 gulden zal zijn deel worden, wanneer hij Vrijdag a.s. te New York voor den wereldtitel halfzwaar- gewicht John Henry Lewis ontmoet. Lewis is een neger en daar deze nogal bijgeloovig zijn, behoeft er op Vrijdag den dertienden niet veel te gebeuren, of McAvoy is wereldkampioen. Lewis dacht vorige week tegen Eddie Simms nog een gemakkelijk oefenwedstrijdje te kun nen boksen, maar Simms dacht daar anders over en timmerde er alle tien ronden, dat de partij duurde, lustig op los, met het gevolg, dat de kampioen ternauwernood op punten wist te winnen. Deze onverwachte inspanning zal allicht niet al te best voor Lewis' kansen in de groote match zijn. Wat het resultaat daarvan ook moge zijn, McAvoy komt in ieder geval in April tegen Jack Petersen te Londen uit, voor welk ge vecht hij 4000 pond sterling krijgt. Jack Lovelock, de bekende Nleuw-Zeeland- sche athleet is ook een goed bokser. Tijdens zijn studententijd in Oxford kreeg hij bijna zijn „blue", d. w. z. hij werd bijna in het ver tegenwoordigend universiteits-boksteam tegen Cambridge gekozen. Dezer dagen heeft hij de handschoenen nog eens aangetrokken en hij won op een tournooi den eersten prijs in de lichtgewicht-klasse. In zijn geval zou de volgende gebeurtenis dus niet plaats gevonden hebben: Een forsch gebouwd heer stapte een restaurant binnen en hing zijn hoed aan den kapstok, met een kaartje er aan, waarop geschreven stond: „Ik ben de kampioen boksen en kom direct te rug". Toen hij, na zijn kopje koffie te hebben verschalkt, weer weg wilde gaan, was zijn hoed verdwenen. In plaats van het hoofddek sel lag er een ander kaartje: „Ik ben de kam pioen hardloopen en kom niet terug". Lovelock, bokser èn hardlooper, zou er on getwijfeld in geslaagd zijn, den snaak, die den hoed „leende", te achterhalen. Van hardloopen gesproken; de Amerikaan Gene Venzke, die een tijdlang geheel uit vorm bleek te zijn, heeft op de Amerikaansche „In- door" kampioenschappen de 1500 meter ge wonnen in den nieuwen wereldrecordtijd (voor indoor-races) van 4 min. 49.9 sec. De be kende Glen Gunningham, die bijna de gehee le race de leiding had, verloor in den eind spurt en kwam als tweede 3/5 sec. later door de finish. Over enkele weken wordt het paardenren- seizoen op de vlakke baan, „flat-racing" zegt de Engelschman eenvoudig, weer geopend en de Engelsche bladen staan thans eiken dag vol met beschrijvingen van den vorm der fa vorieten, of ze goed gegeten hebben en niet gehinnikt in hun slaap enz. De eerste belangrijke vlakke-baan race is de Lincolnshire Handicap, die op 25 Maart over een afstand van een mijl (1609 meter) geioo- pen wordt. Law Court is favoriet, wat in deze race zeggen wil, dat een outsider waarschijn lijk zal winnen. Twee dagen later houden de hindernisrijders hun „grand final" met de Grand National Steeple-chase te Liverpool (Aintree) over 4 mijl en 856 yards. Reynolds- town, de winnaar van het vorige jaar en Gol den Miller, die twee jaar geleden zegevierde zijn hier favoriet, wat in deze race zeggen wil, dat een outsider waarschijnlijk zal win nen. Wil Als wij van uit de beginstelling het mate riaal analyseeren, komen wij tot de conclusie, dat reeds in de aanvangstelling enkele groe pen schijven gunstiger staan opgesteld, dan andere schijven. Bijv. van Wit: heeft schijf 31 lang zooveel macht niet op het bord als b.v. schijf 33. Schijf 31 kan de lijn 31 tot 4 en de daar achter liggenden ruiten (In het geheel 18) bespelen, terwijl 33 een veel machtiger loop over het bord heeft door het spelen naar ruit 6 of 4, met totaal 25 ruiten. Dus staat schijf 33 in 't centrum in de aanvangstelling gunsti ger opgesteld, dan schijf 31. Dus dienen de ongunstig opgestelde schijven het eerst in het spel betrokken te worden, door naar centrum te spelen, daar dan het materiaal zijn hoogste waarde krijgt. Zoo heeft dus iedere schijf haar waarde op het bord. Men noemt zeer terecht de schijven van Zwart 3 en Wit 48 „kroon- schijven" omdat die schijf voor iedere partij de schijf is, die de grootste macht op het bord heeft. Dus moet deze tot in de laatste in stantie op het bord blijven staan. Reeds in de opening weg spelen Is daarom fout, omdat onproductiever schijven eerst in het spel productief gemaakt moeten worden. En het geheim van goed spelen ligt hierin, dat men niet alleen de kroonschijf, doch ook de 5 omliggenden schijven b.v. voor Wit 47 42 38 43 49 tot in de laatste instantie handhaaft. Dit is de basis voor het goed opbouwen van een partij. Voor Zwart geldt het dus de schij ven 2 3 4 8 9 13 zoolang mogelijk te handha ven. Opbrengen van het materiaal in één hecht centrumblok is dus voor les II het parool. DE PARTIJ VOS—DUKEL. Gespeeld Zondag jJ. in het tournooi om het nationale damkampioenschap 1936. Vos, Wit: 34—29 20—25 2. 40—34 14—20. Op de opening van Wit, die een aanval op den linkervleugel van Zwart voorbereidt, speelt Zwart den weinig gespeelden tegenzet 2025 om den witten aanval onmiddellijk tot staan te brengen. Ook geeft Zwart een goed ant woord in het symmetrische 1722, zoowel 19—23 3. 4540 10—14. Met dezen zet sluit Zwart zijn vleugel op en leidt avontuurlijk spel in. 4. 32—28 17—22. Wel het beste. Op 5—10 volgt 28—23 en 29—24 enz., enz. 5. 28x17 11x22 6. 37—32 7—11 7. 41—37. Tot zoover was de opening gelijk uit de 17e partij VosRaichenbach om het wereldkam pioenschap. Vos speelde met Zwart in de stel ling 5—10 hiermede een eenvoudig spelgenre inleidend. Door dat Zwart op avontuur speelt, komt het volgend spel In een belangwekkend stadium 7.19—23 8. 46—41 11—17 9. 32—28 23x32 10. 37x28 16—21 11. 41—37 6—11 12. 31—26 20—24 13. 29x20 15x24 14. 28—23 19x28 15. 34x23. Zwart, B. Dukel. ZWAR1 ui WW* 'Mm, WIT Zwart: 1 2 3 4 5 8 9 11 12 13 14 17 21 22 24 25. Wit: 23 26 33 35 36 37 38 39 40 42 43 44 47 48 49 50. De partij heeft wel een interessant en avon tuurlijk karakter gekregen. Wit dreigt met 33—28. Op 13—18 of 19 volgt 37—31 en 31—27. Dus moet 15.22—27 16. 50-^5 11—16. Thans vlecht Zwart enkele mooie damcombi- naties in de stelling. B.v. 47—41? 17—22 27—32 24—30 14—19 enz.: Op 37—32 13—18 39-34? 18x29 34x23 24—30 14—20 4—9 met dam naar 50. Wit is dus verplicht in deze stelling te ver eenvoudigen met 3731. 17. 37—31 24—29 18. 31x11 29x18 19. 26x17 16x7 20. 38—32 12x21 21. 36—31 21—26 22. 33—28 26x37 23. 42x31. Stand na 42x31, den 23sten zet van Wit, luidt in cijfers: Zwart: 1 2 3 4 5 7 8 9 13 14 18 25. Wit: 28 31 32 35 39 40 43 44 45 47 48 49. 23.510. Nu de opening op zoo'n bijzonder aantrekkelijke en interessante wijze is verloopen, wordt in het tweede gedeelte met den opbouw van het middenspel een aanvang gemaakt. 24. 43—38 10—15 25. 39—33 14—20 26. 44—39 13—19 27. 49—43 9—13 28. 31—27 4—9 29. 47—41 7—12 30. 41—36 19—24 31. 39—34 13—19 32. 43—39 8—13 33. 48—43 3—8 34. 36—31 2—7 35. 31—26 7—11 36. 34—29 1—7 37. 40—34 24—30 38. 35x24 19x30. Ook dit spel- gedeelte is weer levendig. 39. 4540 3035 40. 27—21 35x44 41. 39x50 11—17 42. 43—39 20—24 43. 29x20 15x24 44. 34—29 18—23 45. 28x30 25x23 46. 50—44 13—19 47. 32—27 8—13. Op 27—22 volgt 12—18 48. 38—32 13—18 49. 32—28 23x32 50. 27x38 19—24 51. 38—32 9—14 52. 44—40 18—23? Stand na den 52sten zet van Zwart luidt: Zwart: 7 12 14 17 23 24. Wit: 21 26 32 33 39 40. De laatste zet van Zwart is wel zeer zwak, 1419 enz., is direct remise. Hieir komt goed tot uiting, dat één zwakke zet de partij doet verliezen. Vos kan wist forceeren na 1823 3328 1419 gedw. 3934 711 de beste (daar op 24—29 21—16 Wit wint.) 21—16 24—30 16x29 30x39 40—34 39x30 29—24 en Wit heeft enorme winstkansen. Dit alles zag Vos ook niet. De partij verliep ais volgt: 32—27 23—29 27—22 17x28 33x22 24—30 en remise werd gegeven. Oplossingen en correspondentie aan het bureau van dit blad of aan Van Wassenaer- straat 23. IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9