PRESTO H m WM mm ïfl IS ■w 1 Berichten in enkele regels OE IK GROEIDE DINSDAG 17 MAART 193(5 Optimistische stemming ter Jaarbeurs. Opleving in de zakenwereld geconstateerd. De XXXIVste Nederlandsche Jaarbeurs, welke zich ook Maandag in een zeer druk be zoek mocht verheugen, werd bezocht door Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Minister van Waterstaat, vergezeld van dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, benevens door een tiental Nederlandsche diplomatieke en consulaire ambtenaren. De stemming ter beurze is in de afgeloo pen week van uit een zakenoogpunt zeer hoopvol geweest. Men was over het algemeen over de zaken tevreden en meende ook ter beurze een opleving in de zakenwereld te heb ben kunnen constateeren. De eerste dag der tweede week heeft eveneens gunstig ingezet. Directe en indirecte belastingen te Heemstede. Gevolgen van een eventueele tariefsverlaging. GIFT VAN PRINSES JULIANA VOOR DE F. I. K. A. Het heeft Prinses Juliana behaagd een gift te doen toekomen aan de F.I.K.A. ter gele genheid van de Kinderbescherrningsweek. Aanbieding van coupons geoorloofd? De eerste uitverkoopzaak voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft de eerste zaak be handeld, bij dat college aanhangig gemaakt •betreffende de wet op de uitverkoopen opruimingen. De firma Gerzon heeft in een Utrechtsch blad een advertentie geplaatst waarin stond „Coupons Gerzon. De Utrecht- sche kantonrechter zag daarin, aangezien de Kamer van Koophandel geen vergunning had verleend, een overtreding van de wet en ver oordeelde de firma tot 5 gulden boete De firma ging van deze uitspraak fti cas satie. Mr. S. van Oven, voor de firma Gerzon op tredend, wees er op, dat er. wil de wet kun nen worden toegepast, sprake moet zijn van „b ij zon dere oms tandigheden" Deze omstandigheden staan immers buiten den regelmatiger. loop van het bedrijf. Wat hier gebeurde, is in het geheel niet onregel matig. Elk bedrijf heeft zijn bepaalde fluc tuaties. Het publiek krijgt hier allerminst den indruk van een uitverkoop wegens bij zondere omstandigheden, brand, verplaat sing en dergelijke. De conclusie van het O.M. is bepaald op 30 Maart a-s Veertigjarig bestaan „Pro Juventute". In buitengewone vergadering herdacht. .Fonds voor gezinsverpleging gevormd. De Vereeniging „Pro Juventute" te Amster dam heeft Maandagavond in een buitenge wone algemeene vergadering, welke onder groote belangstelling is gehouden in de aula der Gemeente-Universiteit, haar 40-jarig bestaan herdacht. De voorzitter jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein, heeft de bijeenkomst met een rede geopend. Hij herinnerde er aan, hoe wij len Prof. Mr. G. A. van Hamel, in diep mede doogen met het tot. misdrijf geneigde kind, gedreven door innige overtuiging en een sterk gevoel, voor sociale rechtvaardigheid, in Maart 1896 de eerste schrede gezet heeft op den weg dien Pro Juventute daarna gedu rende 40 jaren gevolgd heeft. In de afgeloopen 40 jaren heeft het lieve lingswerk van van Hamel burgerrecht ver kregen en is het in zijn kern zichzelf gelijk gebleven. Wij herdenken hem en zijn werk op een historische plek waar hij de eerste le denvergadering gehouden heeft en op den eersten avond van de week, gewerkt aan de bescherming van het verwaarloosde en mis dadige kind. Hoelang en hoe moeilijk de voor ons lig gende weg is, zoo besloot spr., weten wij niet; wij zien alleen de richting en wij zullen hem gaan met vertrouwen, dat gegrond is op de uitkomsten van het verleden en de liefde en de lust, waarmede onze medewerkers hun arbeid verrichten; gegrond ook op het ver trouwen op hen, die zich bewust zijn dat dit werk wortelt in maatschappelijk nut, ethiek en religie. Namens het algemeen bestuur van „Pro Juventute", ter voldoening aan den wensch cok van haar oud-bestuurders en le den, wetend dat duizenden kinderen achter mij staan, leg ik dezen krans bij het portret van onzen pionier, den moedigen en onverge- telijken strijder voor de misdadige jeugd, den grondlegger voor het zegenrijke Pro Juven- tutewerk in Nederland. Vervolgens sprak mr. G. L. de Vries Feyiens, oud-voorzitter van „Pro Juventute", die zijn rede gewijd had aan de herdenking van prof. G. A. van Hamel, den stichter der Vereeni ging. Als derde spreker voerde prof. dr. J. H. Gunning Wzn. het woord, die over de betee- kenis van het „Pro Juventute"-werk sprak. Speciaal belichtte spr., de paedagogische zijde van dit werk; in dezen arbeid ziet spr. samen hang en samenwerking, zoowel organisato risch en historisch. In tegenstelling met Duitschland bijv. is er bij „Pro Juventute" en de andere instanties, die zich met het kind bemoeien, een innige en vruchtdragende samenwerking. Nog steeds be staat er zeer veel kinderleed, nog steeds be staan er poelen van ellende, waarin kinderen ten gronde gaan. „Boefjes" zijn er nog altijd doch zij hebben, dank zij „Pro Juventute" meer goede en minder kwade kansen .Het werk van „Pro Juventute", aldus prof. Gunning, is een werk van bijna religieus geloof: geloof hierin, dat elk kind, ook elk misdadig kind, dat niet idioot is, voor opvoeding vatbaar is. Mr. Chr. P. van Eeghen, voorzitter der ju bileumcommissie, sprak woorden van dank en gelukwensch tot het bestuur der jubileerende vereeniging namens de burgerij. De commissie is erin geslaagd ruim f 6600 bijeen te brengen tot het stichten van een fonds voor Pro Ju ventute om gezinsverpleging te bekostigen. Spr. hoopt van harte, dat de stadgenooten ertoe zullen bijdragen dit bedrag, dat verre beneden de raming is gebleven, te vergrooien. In hartelijke bewoordingen dankte de voor zitter, de heer Lewe van Nijenstein voor dit blijk van <ie bwgerAL Een medewerker schrijft ons: Ingevolge een verzoek van den gemeenteraad hebben Burgemeester en Wethouders^ van Heemstede de vraag in studie genomen óf. en zoo ja, welke verlaging der tarieven van gas, water en electriciteit mogelijk is en op welke wijze de hieruit voortvloeiende vermindering der gemeentelijke inkomsten gecompenseerc kan worden. Als men let op hetgeen bij de jongste be- grootingsdebatten van meer dan één zijde is opgemerkt en ten deele zelfs in een voorstel belichaamd is geweest, is te constateeren, dat blijkbaar bij dit alles is gedacht aan een ver schuiving der lasten, die op de burgerij druk ken in dien zin, dat de 'directe belastingen eeri verhooging zouden moeten ondergaan, terwijl de bedrijfswinsten, die veelal als een indirecte belasting werden beschouwd, dan met een overeenkomstig bedrag verlaagd zouden kun nen worden. Dat deze in schijn eenvoudige oplossing héél gemakkelijk aan de hand kan worden gedaan, maar dat haar tenuitvoerlegging heel wat minder eenvoudig is. doet een nadere beschou wing der cijfers zien. Om de ruim f 900.000 bijeen te brengen, die Heemstede dit jaar voor haar gemeentehuïshouding noodig heeft, heft zij o.a. een bedrag van f 423.000 aan verschil lende directe belastingen. Een deel daarvan vloeit voort uit heffingen, die in de rijksbelas tingwetten zijn vastgelegd en door het rijk aan de gemeente worden uitgekeerd. Een grooter deel evenwel wordt gevonden uit heffingen, waartoe de gemeente zelf besloten heeft. Dit zijn in de voornaamste plaats de 25 opcenten op de gemeentefondsbelasting en de 110 op centen op de personeele belasting die resp. f 78.600 en f 174.240 of tezamen f 252.840 zullen opbrengen. Het zijn voornamelijk deze beide belastin gen, die bij een tariefsverlaging omhoog zou den moeten gaan, terwijl daarnaast besloten zou kunnen worden tot heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Tot welk een om vang dit alles echter zou moeten gesehieden om een flinke tariefsverlaging mogelijk te maken, blijkt uit het volgende. De winsten uit de bedrijven worden dit jaar geraamd op f 117.770 uit het electriciteitsbedrijf, f 57.865 uit de gasfabriek en f 18.832 uit het water. Een verlaging der tarieven, die voldoen zou aan de voorwaarde, dat zij tastbaar zou mede werken aan het goedkooper maken van het levensonderhoud, zou zeker ongeveer moeten bedragen 3 cent per M3. gas (van 9 tot 6 cent), 6 cent per M3 water (van 24 tot 18 cent) en 5 cent per kwu. electriciteit (van 20 tot 15 cent, en dienovereenkomstig voor het vast recht). Deze verlaging zou de whisten der bedrijven met resp. f 46.500 voor het gas, f 18.900 voor het water en f 78.000 voor de electriciteit verminderen en in totaal dus f 143.400 kosten, welk bedrag op de een of andere wijze uit een vërhooging der directe belastingen zou moeten worden gevonden. Want een speculatie op een verhoogden om zet der producten ten gevolge der tariefsver laging moet in dezen tijd volstrekt onvoor zichtig geacht worden. Invoering van 25 opcenten op de vermogens belasting, wat uit concurrentieoverwegingen met andere gemeenten wel als een maximum kan worden aangemerkt, zou een bate opleve ren van f 21.600. Wij laten hierbij nu maar buiten beschouwing, dat het belastingjaar en het kalenderjaar niet samenvallen, zoodat de opbrengst het eerste jaar geringer zou zijn en hou-dên ons dus aan de opbrengst over een vol jaar. Het rest'eerend bedrag zou dan te vinden zijn, door b.v. de 25 opcenten op de ge meentefondsbelasting te -verdubbelen en op 50 te brengen en bovendien de 110 opcenten op de personeele belasting te verhoogen tot 140. Ook enkele andere, meer ingewikkelde oplos singen laten zich denken. De gemeente kan zich voor de gemeentefondsbelasting in de 2e of 3e klasse plaatsen, en zij kan overgaan tot een progressieve regeling voor de personeele be lasting, maar ook op deze wijze zou uiteinde lijk hetzelfde bedrag van f 143.000 gevonden moeten worden. Het is dus zonder meer dui delijk, dat een tariefsverlaging, die het levens onderhoud inderdaad merkbaar goedkooper zou maken, noodwendig zou leiden tot een buitengewone verzwaring van den druk der directe belastingen en dit wel tot een peil. dat de vestiging van nieuwe ingezetenen er uiter mate door zou worden geremd. Dat echter een onbelemmerde groei der gemeente voor alle bevolkingslagen van het allergrootste gewicht is, is reeds meermalen en op overtuigende wijze aangetoond. Men zal zich dan ook vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat aan de tarieven wel „iets" gedaan zal kunnen worden, maar dat een werkelijk ingrijpende verlaging, hoe aanlokkelijk ook op zich zelf, alle eigen schappen heeft van het bekende „tweesnijden de" zwaard. Ds. L. W. Bakhuyzen v. d. Brink overleden. Oud-secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk. In den ouderdom van bijna 74 jaren is in Den Haag overleden d.s. L. W. Bakhuizen v. d. Brink, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-secretaris van haar Algemeene Synode. Ds. Bakhuizen v. d. Brink, een alge meen geziene figuur in den lande, heeft het secretariaat der Synode van 1914 tot 1927 ver vuld. Voordien heeft hij de gemeenten te Brede- voort, Joure, Vlissingen en Utrecht als predi kant gediend. De brandstichtingszaak te Nieuwer Amstel. Melkknecht veroordeeld. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest ge wezen in de strafzaak tegen den melkslijters- knecht P. J. K. uit Nieuw-Vennep, die bij vonnis van de rechtbank van Amsterdam van 7 Maart 1934 wegens diefstal en opzettelijke brandstichting, gepleegd op 17 December 1933 in een perceel aan de Ouderkerkslaan te Nieuwer Amstel is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. In hooger beroep heeft het Amsterdamsche hof dit vonnis op 21 Juni 1934 vernietigd, waarbij K. werd vrijgesproken van diefstal en wegens de brandstichting werd veroordeeld tot D/2 jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman mr. M. Schorlesheim uit Amsterdam verzocht revisie van dit ar rest, waaop de Hooge Raad deze zaak naar het Haagsche hof verwees. Het hof heeft met aanvulling van de gronden, waarop het arrest van het Amsterdamsche hof steunde, d& arc as 0 bevestigd. ZEEPPOED Ejl Geeft. overvloedig schuim. V Inu tijde lijk 3 pak: ken vóór 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) IJzeren spant op arbeiders gevallen. Een van hen gedood, een ander gewond. Maandagavond is op het terrein van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan de Vondelingenplaat te Pernis een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een doode en een ge wonde te betreuren vallen. Arbeiders waren bezig een twintig meter lang ijzeren spant wegende 1000 K.G. op te hijschen met behulp van bokken. Door nog niet opgeheldere oorzaak is het spant om laag geschoten. De voorman M. P. Aalsma, wonende te Schiedam, werd door het spant getroffen en was op slag dood. De arbeider H. van Tol, wonende te Rotterdam, brak een knieschijf en kreeg verschillende hoofdwon den. Hij is in het Diaconessenhuis opgeno men. Ook militairen op Schiphol. Deel der luchtvaartafdeeling van Soesterberg gaat verhuizen. Een klein gedeelte van de militaire luchtvaart afdeeling van Soesterberg zal worden overge bracht naar Schiphol. Dit zal echter slechts een tijdelijk karakter dragen, aangezien reke ning moet worden gehouden met de verdere uitbreiding, welke, naar kan worden aangeno men, het civiele luchtvaartverkeer in de toe komst nog zal ondergaan. DE BENOEMING VAN PROF. v. d. BERGH VAN EYSINGA BEKRACHTIGD. Bij K.B. is het besluit van den raad der ge meente Amsterdam van 19 Februari 1936 hou dende benoeming van prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga tot gewoon hoogleeraar in cle uitlegging van het Nieuwe Testament en dé Oud-Christelijke letterkunde, de algemeene godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst aan de gemeen telijke universiteit aldaar, bekrachtigd. Wel rioleering, maar geen loozing. Gemeente Wychen in moeilijkheden. In het dorp Wychen is in 1935 een riolee ring aangelegd, welke vele duizenden gul dens heeft gekost, doch waarvan nu blijkt, nu zij gereed gekomen is, dat zij geen afwa tering heeft. Bij den aanleg heeft men er nl. op gerekend in de polderslooten te kunnen loozen, doch het polderbestuur weigert hier toe zijn toestemming te geven. Verschillende raadsleden hebben reeds vragen gesteld over deze kwestie en aangedrongen op het instel len van een Commissie van onderzoek. Verschillenden van hen willen den be tref fende n opzichter aansprakelijk stellen voor de schade, die uit een en ander voor de ge meente voortvloeit. Hoe krijgen we vreemdelingen naar ons land. Ninto en Horecaf werken samen. Hotelplan is gereed. Horecaf zendt ons een communiqué, waar aan het volgende ontleend wordt: Tusschen Ninto en Horecaf is thans volledige overeenstemming omtrent de uitwerking van het Nederlandsche Hotelplan bereikt. De groote aantrekkelijkheid van het hotel plan voor den vreemdeling is gelegen in het :'eit, dat hij voortaan vrij nauwkeurig zal kun nen uitrekenen, hoeveel het verblijf in Neder land hem zal kosten. Immers hij kan in zijn land voor een bepaalden prijs een bonboekje koopen, dat hem recht geeft op een zeven daagseh verblijf in Nederlandsche hotels. Dank zij de medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen bevindt zich in zijn bonboekje een achtdaagsch spoorwegabonnement tegen zeer geredueeerden prijs in een door hem ver langde klas. Hierdoor wordt de toerist in staat gesteld zich vrij door geheel Nederland te be wegen zonder dat hij hier extra treinkosten behoeft te betalen. Aan den anderen kant verleenen de hotels den toerist de faciliteit om hem tegen pen- sionprijs onderdak te brengen en te voeden bij een verblijf van slechts enkele dagen. De Ninto-toerist geniet n.l. het recht om zijn zevendaagseh verblijf over drie verschillende hotels te verdeelen. Het wordt hem immers toegestaan om telkens drie achtereenvolgende nachten in een ander hotel, mits niet in de zelfde gemeente gelegen, door te brengen. Bo vendien mag hij nog één nacht in een derde hotel doorbrengen, hetgeen b.v. zijn nut kan hebben, indien hij den laatsten dag van zijn verblijf in Nederland voor een groote excursie wil gebruiken. Zijn bonboekje bevat natuurlijk weer de verschillende bons, welke hem op zoo'h „gesplitst" zevendaagseh verblijf recht zullen geven. Fooien in hotels en restaurants behoeft hij niet meer te geven, want deze zijn in den arrangementsprijs inbegrepen. Ninto zal het maken van reclame in het buitenland voor het Nederlandsche Hotelplan ten spoedigste ter hand nemen. Kon. Ned. Zoutmdustrie. Dividend lln/o. Wij ontleenen aan het verslag der Kon. Ned. Zoutmdustrie te Boekelo: In het afgeloopen boekjaar ondervonden wij toenemende moeilijkheden bij den afzet van onze producten, niet slechts door maat regelen van buitenlandsche concerns op de Nederlandsche markt, doch wat zout betreft vooral ook door de belemmeringen, die onder de huidige omstandigheden door het buiten land aan den invoer van Nederlandsch zout in den weg worden gelegd. Wij zijn er daardoor niet in geslaagd den zoutafzet geheel op het peil van het vorige boekjaar te handhaven. Onze zoutproductie bedroeg in 1935: 70.962,973 K.G. (v.j. 74.758,817) waarbij dient opgemerkt te worden, dat de grootere productie in het jaar daarvoor in hoofdzaak gediend heeft tot aanvulling van den voorraad. Zoowel de opbrengst van het zout als die van de chemische producten bewoog zich in hoofdzaak nog steeds in dalende lijn, hetgeen ons een aansporing te meer is voor een zoo zuinig mogelijke bedrijfsvoering. Het winstsaldo over 1935 bedraagt na af- schijvingen ad f 506.319 (594.087) f 322,565 (v.j. f 320.475). Incl. de onverdeelde winst van 1934 ad f 25.196 is f 345.671 ter beschikking. Na uit- keering van totaal f 21.857 voor het winst aandeel aan den staat der Nederlanden kan een dividend van 11 pet. (onv.) worden be taald. Mij. voor Gemeentecrediet. Lager winstcijfer dan over 1934. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: Wij konden lang niet aan alle leeningsaan- vragen voldoen, omdat ook wij in het tweede halfjaar geen obïigatiën konden plaatsen. Af gesloten werden 109 leeningen tot een bedrag van f 6.690.913 (f 6.726.977). Hierin is be grepen f 1.693.207 aan afgeloste en tegen lagere rente overgesloten leeningen. Boven dien werd van 112 leeningen tot f 3.442.616 de rente verlaagd, zonder aflossing der oor spronkelijke leeningen. Met inbegrip van het hierboven genoemde bedrag van f 1.693.207 werd door diverse ge meenten afgelost f 4.714.345 (f 7.652.005), zoo dat het bedrag aan uitstaande leeningen (2e serie) vermeerderde met f 1.976.568 (v. j. verminderd met f 925.027) en deze per 31 De cember 1935 voor f 47.348.296 (f 45.371.728) op de balans staan. Het saldo der leeningen (le serie), alle annuiteitsleeningen loopende tegen de 3 pet. premieleening bedraagt f 944.483 (f 1.171.802). De reserve premie leening blijft f 209.867. De obiigatieschulid be droeg op 31 December 1934 f 37.790.000 met nieuwe uitgiften totaal f 52.790.000. Afgelost werden f 8.584.000, zoodat op 31 December 1935 als uitstaand geboekt zijn f 44.206.000 (v. j. verminderd met f 4.541.000). Het effectenbezit berekend naar den koers van 30 December heeft een waarde van f 1.035.139 en gaf een koersverlies van f 70.346 (v. j. koerswinst f 12.000); wij heb ben afgeschreven f 346,van interestrekening en f 70.000 van de reserve geldbelegging, dan per resto f 265.000. Wij zouden deze re serve voortaan een meer algemeene bestem ming willen geven voor verliezen van allerlei aard, onder den naam van reserve diverse belangen, naast de statutaire reserve, die jaar lijks met 5% van de overwinst toeneemt. Na afschrijving van de onkostenrekening blijft een winstsaldo van f 362.095 (v. j. f 404.418). Dit lagere winstcijfer is deels te verklaren, doordat de renteverlaging van veel leeningen eerder ingegaan is dan de conversie van de daartegenover uitgegeven obïigatiën, deels omdat in 1935 minder provisie voor renteverlaging werd ontvangen. Dit winstcijfer geeft ons aanleiding voor te stellen, af te schrijven: op koersrekening obïigatiën V/2% f 7467 (dan pro resto f 225.000) en over te bren gen naar de reserve diverse belangen f 20.000 Voor dividend en tantièmebelasting f 28.807 (f 30.080) en op nieuwe rekening over te brengen f 12.392 (f 12.184); aan reserve en tantièmes f 57.428 (f 71.785) en uit te keeren op ae aandeelen serie A f 48 per aandeel (v. j. f 58). op de aandeelen serie B f 80 "per aan deel (v. j. f 90). Tweehonderd gulden is gestolen door een insluiper uit '11 dienstbodenkamer in een wo ning aan de Noorder Amstellaan te Amster dam. Een postbeambte is bij Bergen-op-Zoom, toen hij een slag kreeg van' een openstaande deur van den postwagen, welke deur met een seinpaal in botsing kwam, uit den trein ge vallen en vrijwel op slag gedood. De Amsterdamsche Commissie van Ad vies inzake bestrijding van de werkloosheid is Zaterdag door burgemeester dr. W. de Vlugt geïnstalleerd. Verdacht van verduistering van over heidsgelden en heling is de burgemeester van Ambt-Hardenberg tegen 7 April voor de rechtbank te Almelo gedagvaard. Dezen burgemeester is met ingang van 1 April a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. In het rosarium van het Oranjepark te Oegstgeest is een Koningin Emma-monu ment onthuld. Het cabaret de Pfeffermühle onder lei ding van Erika Mann is Maandagavond 11a een afwezigheid van bijna een jaar weer in het Leidscheplein-theater te \msterdam op getreden. Drie mannen zijn te Amsterdam gear resteerd, van wie men het sterke vermoeden heeft, dat zij als helers zijn opgetreden van een rijwieldievencomplot. Op 85-jarigen leeftijd is te Bussum overleden oud-notaris Seheffelaar Klots, die aldaar van 1892 tot 1927 het notarisambt heeft bekleed. Het tweede van drie houtschepen, welke door de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor Rusland worden ge bouwd is thans van de werf vertrokken. Het derde schip is eveneens bijna gereed en zal aan het einde van deze maand worden opge leverd. Tot apostolisch vicaris van Kisumu in Oeganda is benoemd father N. Stam van de missionarissen van Mill-Hill. Te Ohé en Laak (L.) is de heer H. van der Leeuw dezer dagen honderd jaar gewor den. Tot 2 maanden gevangenisstraf is ver oordeeld de mijnwerker M„ die aan de bende van „Witte Nelis" dynamietpatronen heeft geleverd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886, 17 Maart: Aan de Koninkl. Fabriek van Spoor- en andere rijtuigen alhier, is thans een rijtuig vervaardigd een tram- omnibus geheeten dat de plaats zou kunnen innemen van den tramwagen met rails. Reeds werden vroeger dergelijke voer tuigen in het buitenland vervaardigd en te Brussel, Berlijn, Hannover en andere steden in gebruik gesteld, doch het bo venbedoelde staat, volgens deskundi gen, in doelmatigheid en inrichting alleszins boven de totnogtoe gebruiste tramomnibussen. Men heeft zooveel mogelijk het model van een tramwagen gevolgd, doch de bak rust op een rijtuigonderstel, waar door scherpe hoeken kunnen worden omgereden. Zaterdag j.l. werd met een twintig tal personen, meest deskundigen, een proefrit door de stad gemaakt, waarbij uitstekend door het voertuig aan <ie ge stelde eischen werd voldaan. Dtze rit werd zelfs voortgezet naar den Hout Overveen en Bloemendaal, steeds met het beste resultaat. Na afloop vereenigde de heer Beynes zijn gasten aan een maaltijd in het Noord- en Zuidhollandsch koffiehuis waarbij het nieuwe voertuig, dat be stemd is voor de Maastrïchtsche Omni bus-Maatschappij. nog eens in den breede werd besproken en waar men eenparig het oordeel uitsprak, dat dit vervoermiddel in elk opzicht aan alle billijke eischen voldoet en zeer zeker een toekomst zal hebben. VAN NUL TOT ACTEUR De pers. Bij een première is de meest gevreesde en meest gewenschte gast de Koningin der Aarde. Zij krijgt de plaats die Haar het aanr- genaamst is: wil Zij stalles zitten of verkiest Hare Majesteit een rustige loge? Zij heeft slechts te bevelen en wij willigen al Haar wenschen met een hoffelijken glimlach in. Wij willen dat Zij zich bij ons behagelijk zal voelen, behagelijk en thuis. Wij zijn het die Haar avond aan avond wegroepen van Haar gezellig haardvuur, Haar pijp en Haar pan toffels; we hebben iets aan Haar goed te maken. En dan wé zijn een beetje bang voor Haar. Wanneer Zij in een goed humeur is, hebben wij kans dat het goud ons toe zal vloeien; fronst Zij het hooge voorhoofd en doopt Zij Haar pen in gal, dan bijten wij de komende weken op een houtje. Hare Majesteit is een grillige vrouw. Den eenen avond draaien wij Haar iets voor den Koninklijken neus, waarvan wij zelf niet bepaald een hooge dunk hebben. Maar zie..., reeds tijdens het eerste bedrijf zien wij dat een glimlach Haar lippen plooit; voor de pauze applaudisseert Zij krachtig en onze spionnen deelen ons mede dat zij in den foyer herhaaldelijk heeft geknikt en Haar sigaartje met smaak heeft gerookt. Na af loop van het stuk is Zij niet dadelijk naar de vestiaire gehold om hoed en wandelstok te halen, neen, Zij bleef staan en droeg er toe hij, dat er vijf, zes maal gehaald moest worden. Den volgenden dag rennen wij om de voortbrengselen, door Hare Majesteit nog in het nachtelijk uur geschreven en per fiets naar de krant gebracht, te lezen. Wij trekken elkaar de knipsels uit handen en kijken eerst onderaan. Hoe geringer ons aandeel in de voorstelling, des te lager kij ken we. En als we dan gezien hebben dat we ons rolletje „naar behooren vervuld hebben", glimlachen we tevreden. We zijn zelfs al te vreden als we in het rijtje „van de overige spelers noemen we" staan. Komt onze naaan in het stuk niet voor, dan vinden we H. M. wat krenterig en beginnen omstreeks halver wegen te kijken wat Zij van de voorstelling vond. En het allerlaatst komt het tooneel- stuk zelf aan de beurt. Ik heb nog nooit een acteur gezien die een kritiek anders las dan zoo: van heneden naar boven. De Koningin der Aarde is tevreden geweest over onze prestaties. De Koerier, De Globe, Het Dagblad, ze vertellen het allemaal. Wat dat voor ons beteekent is onbeschrijfelijk. Het geeft ons vreugde, moed, zelfvertrouwen, Het maakt de eigenaars en pachters der schouwburgen happig; het drijft het publiek naar de theaters, waar we met ons nieuwe successtuk zullen komen. Soms is de Koningin het. met zichzelf niet recht eens. Zij weifelt. Zij weet niet recht wat Zij er 'aan heeft. Geen nood. Den vol genden dag verkondigt Z" in Het Blad dat wii Haars inziens met dit nieuwe stuk een gelukkige greep hebben gedaan en in De Bode dat Zij onze keus niet kan bewonderen. In De Tijding spreekt Zij van een gloedvolle voorstelling, in De Beschouwer lag er, zegt Zij, over het geheel een mat waas. Wij wer ken vlijtig met de schaar, streoen de goede passages met dikke roode en blauwe ootloo- den aan en laten de slechte we?. Zoo kunnen we tenminste een résumé van de pers geven, dat een beetje oogt. Het komt ook voor dat wij gansch en al uit de gratie zijn. Ik spreek hier niet van schuld. Wij zijn maar menschen en de Ko ningin der Aarde is er tenslotte óók maar een. Er valt wel eens een voorstelling onge lukkig uit en we falen wel eens in onze keus en dan is het onze schuld, wanneer we den volgend en dag afgemaakt worden nf 'iog sterker: afgekraakt. We lezen de kritieken, we zuchten en leggen het tooneelstuk bij onze overige mislubkinsren Dan beginnen we met nieuwen moed aan het volgende. Soms rolde Haar boordeknoopje onder het bed, net toen zij Haar sjir>-1-:"?overhemd over Haar hoofd wou stulpen. Zij heeft een kwartier moeten zoeken, miste de tram, moest een taxi nemen en kwam hiio,°*,d in den schouwburg aan. Als dan de oers van het stuk slecht is, dan is het de schuld van nee! Nóg niet van Haar, maar van het boordeknoopje.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2