HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT Woorden. 2le JAARGANG No. 114 WOENSDAG 18 MAART 1936 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ênz ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2600.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rtjf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. üitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Prestige. De nuchtere beschouwer van het door Hitier ontketende nieuwste Europeesche dispuut, dat in wezen een Fransch-Duitsch dispuut is, kan zich niet ontrekken aan den indruk, dat men thans van weerszijden bezig is zijn prestige te handhaven door de zaak zoo in gewikkeld mogelijk te maken. Hiertoe zijn de vanouds-erkende deskundigen op complicatie- gebied, de diplomaten, te hulp geroepen en zij ontplooien hun schitterendste gaven. Niet zonder reden heeft Hitier baron von Neurath, die geen nationaal-socialist is, op Buitenland- sche Zaken aan het bewind gelaten. Hij heeft Europa in de war gebracht met het woord- „alsbald", dat zoowel „dadelijk" als „strakjes" beteekent, en trouwens nog veel meer. Wie dit alles wil onderzoeken raadplege het speciale artikel, dat wij in dit nummer aan de betee- kenissen van „alsbald" hebben gewijd. En hij duizele! De Engelschen, wier Foreign Office erop gezwoegd moet hebben, zijn erin geslaagd .alsbald" te vertalen met „forthwith", ook een woord vol prettige speling. En nu zegt u na tuurlijk, dat het wel zoo eenvoudig ware ge weest als minister Eden even minister Von Neurath had opgebeld en hem gevraagd: „Wat bedoel je eigenlijk: dadelijk, of straks, of over een maand, of binnen een jaar moeten we jullie voorstellen bespreken?" maar dat bewijst dat u niet diplomatiek denkt. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, heeft haastig een koene afwijzende verklaring afgelegd maar daar bijgevoegd: „Ik erken dat ik de tekst van het Duitsche ant woord nog niet heb gelezen". En u zegt in uw eenvoud: „Weer zoo'n haastige Franschman. Waarom wachtte hij niet even tot-ie de tekst gezien had?" Mis! Weer denkt gij niet diplo matiek. De krasse verklaring was tot het Fransche volk gericht, de daarop volgende er kenning tot het buitenland En tenslotte heeft de Volkenbondsraad ver klaard dat het niet aan hem is, Duitschland de toezeggingen te doen die het verlangt. Het Duitsche antwoord was vaag. Dit antwoord op het Duitsche antwoord is even vaag. Inmiddels houdt men zich ook bezig met de vraag, wat een „symbolische bezetting" van het Rijnland is. Voelt gij het intense belang van deze zaak? Neen? Het is, uit het stand punt van Hitier beschouwd, een bezetting die het Duitsche volk den indruk geeft dat het Rijnland zich in staat van militaire verdedi ging bevindt. Dat is het wel niet, met 40.000 man of zoo erin, maar de Duitschers vinden het genoeg. Aangezien het Duitsche volk het genoeg vindt, vindt de Fransche regeering het teveel. Zij wil Hitier iets laten toegeven, om het Fransche volk te kunnen laten lachen over dit succes en over de zwakke bezetting. Dus moet er wat af. Liefst flink wat af. Daar kan men een heelen tijd over praten. Het is niet van daadwerkelijke beteekenis, maar het is heel belangrijk omdat de voiks- massaas zoo dom zijn, en zich dik maken over al die prestige-kwesties. Bovendien zijn ver scheidene Rijnsteden dolblij met hun pas- verworven garnizoenen. De winkels trekken er profijt van, de meisjes vinden het verbazend aardig, de muziekkorpsen spelen in de straten en met de lente op komst belooft het heel wat vertier. Derhalve is het niet makkelijk die gar nizoenen weer te gaan verminderen in aantal, of ze te decimeeren. Vooral niet met een volks stemming in het vooruitzicht. Maar de Fran- schen hebben een Kamerverkiezing in het vooruitzicht, en Sarraut denkt dus ook extra- diep over zijn prestige. Hij moet een onverzet telijke houding blijven aannemen. In deze lastige omstandigheden winnen de diplomaten tijd, vallen over woorden, schep pen onschuldige misverstanden, zijn vooral vaag en schieten niet op. Erger u aan deze dingen niet. Zij hebben een zeer goede zijde. Zij beteekenen namelijk in de eerste en voornaamste plaats, dat er geen oorlog van komt. U moet ook niet schrikken van foto's, zooals die romantische nachtelijke aanblik van het fort Ehrenbreitstein. bij Co- blenz, met dreigend-bewapende schildwachten °P de torenhooge wallen. De vesting Ehren breitstein is namelijk wel imposant, maar vol komen verouderd. Er worden thans prestiges geregeld. Mi nister Eden heeft het ongetwijfeld heel druk, want hij moet de heeren zoover zien te krij gen dat zij de situatie gelijktijdig voor het Duitsche en het Fransche volk aannemelijk kunnen maken. En als die dan allebei geko zen hebben, en Hitier het Rijnland nog altijd bezet zal houden symbolisch, natuurlijk! kan men wel eens over de nieuwe Duit sche voorstellen gaan praten. „Alsbald" be teekent dus in de practijk zeker niet „onmid dellijk", of „dadelijk", eigenlijk ook niet ..strakjes" en evenmin „over een jaar", maar veeleer „te zijner tijd" of „op het daartoe ge schikte oogenblik in een niet te ver verwij derde toekomst". En de schildwacht op den ouwen vesting muur van Ehrenbreitstein klopt rustig zijn wachtje. Hij heeft niets te schieten. R. P. IJMUIDEN. Bevroren visch. Een interessante brochure van den heer K. H. Tusenius. „Bevriezen, niet conserveeren". In brochurevorm is verschenen een artikel over bevroren visch van de hand van den heer K. H. Tusenius, overgedrukt uit „Koeltech niek". Het interessante artikel begint met de eco nomische basis, waarop het geheele bedrijf der bevroren visch rust, n.l. met het prijsver schil der vischsoorten in de verschillende*tij den van het jaar. „Makreel, in October en November gekocht voor f 2.80 a f 3 per kist. werd eind December verkocht voor f 9 a f 13. Tong, gekocht in April en Mei voor f 0.30 a f 0.35 per K.G., bracht maanden later f 0.80 af 1 op, Haring, tarbot en ook andere soorten visch gaven, ook voor den handel, uitmunten de resultaten. Gedurende 1935 werden tiendui zenden kilogrammen van bovengenoemde vischsoorten door middel van bevriezing ge conserveerd en op deze hoeveelheden werd, zonder uitzondering een goede winst gemaakt Conserven? En toch is er maar één middel om van het visscherijbedrijf en van den vischhandel een regelmatig bedrijf te maken en dat is het con serveeren van de visch, in welken vorm dan ook. Conserveeren, d.w.z. inmaken in blikjes, een visch-conservenfabriek dus, heeft, volgens mijn meening, geen zweem van bestaansmoge lijkheid in Nederland. Een dergelijke fabriek zou gevestigd moeten worden te IJmuiden, doch de levensstandaard in en om IJmuiden maakt de goedkoope arbeidskrachten, welke voor een dergelijk bedrijf noodzakelijk zijn, onbereikbaar, afgezien nog van het feit, dat de voorwaarden voor een industrie, welke ook, te IJmuiden zoodanig zijn. dat aan oprichting niet behoeft te worden gedacht. Een industrie vestigen op erfpachtgronden met een canon van f 1.20 per M2. staat in dit tijdsbestel gelijk met industrieelen zelfmoord. Bevriezen!! De andere, eenig overgebleven mogelijkheid tot conserveering van visch, nl. de bevriezing, is wel mogelijk, omdat de gelegenheid daartoe bestaat bij de bestaande industrieën. Reeds vanaf 1918 werd hier regelmatig ver- sche Noordzeevisch ingevroren, met technisch volkomen gunstige resultaten. De periode, welke ligt tusschen 1918 en 1935 heeft zich ge kenmerkt, deels in den eersten tijd door een ongeleenden welvaart, en dus geldruimte bij den consument, en deels in de latere jaren door een ongekenden overvloed van levens middelen. vooral zuivelproducten en vleesch. In den tijd van groote koopkracht wilde men in Nederland versche visch eten en niet ge conserveerd, hoe dan ook. In de daarop ge volgde periode van levensmiddelen-overvloed, gepaard gaande met een ongekende malaise in het visscherijbedrijf, was de liefhebberij voor visch bij den consument niet overweldi gend. Bovendien werd Nederland door den vischhandel betrekkelijk verwaarloosd als af zetgebied. Aanpassen. Zooals alles op de wereld verandert, veran deren ook op dit terrein de verhoudingen ge heel. Het visscherijbedrijf moest, waar de uit voer vrijwel onmogelijk werd, een afzetgebied zoeken in ons eigen land. Het vischverbruik is daardoor gestegen, en daardoor ook de ge woonte om regelmatig visch te eten. Daardoor is ook ontstaan de behoefte om regelmatig den consument te kunnen bedienen. Dit is alleen mogelijk wanneer, door middel van conser veering, ook regelmatig visch door de hande laren in voorraad kan worden gehouden, het zij in hun pakhuizen in ijs, hetzij in het vries huis in bevroren toestand. Deze toestand zal dus langzamerhand gelijk worden aan den toe stand in den vischhandel in vrijwel het ge heele buitenland. De beperkingen, welke door regeerings- bemoeiingen zijn opgelegd aan de producenten van zuivelproducten en vleesch, benevens de heffingen op deze levensmiddelen, hebben de prijzen van deze levensmiddelen aanmerkelijk verhoogd. Een en ander maakte de concurren tie van het levensmiddel visch tegenover de andere levensmiddelen van dierlijken oor sprong mogelijk en gemakkelijk. Het is in dit tijdperk, dat wij nu leven, en het is nu aan het visscherijbedrijf in al haar geledingen om de kans te benutten, en nu deze kans er is, om zich meester te maken van dit deel van de levensmiddelenmarkt, waarop visch geplaatst kan worden. Men kan dit doen door regelmatigen aanvoer van de verlangde vischsoorten in verschen toestand, of door het conserveeren van goede visch door middel van bevriezen. Het eerste, regelmatigen aanvoer van versche visch, is onmogelijk, om dat vele vischsoorten seizoensoorten zijn en omdat stormen en andere bedrijfsstagnaties dit onmogelijk maken. De vischhandel en het visscherijbedrijf kun nen dus niet buiten het invriezen van visch en, wil men den vogel niet over het touw laten vliegen en daarmede de e- ;-ge kans om blij vend ons volk visch te doen eten, dan zal men in versneld tempo gebruik moeten gaan ma ken van de aanwezige mogelijkheid om visch door middel van koude te conserveeren. Wij komen hierop nog nader terug. UITVOERING CHR. KINDERKOOR. In De Weyman geeft Donderdagavond a.s. het Chr. Kinderkoor „Elimelech", directeur de heer S. Wiersma, een uitvoering. Medewer king wordt gegeven door het dubbelmannen- kwartet „Excelsior" uit IJmuiüen-Oost. Ook zullen enkele kleine zangers als debu- 'tantjes voor het koor optreden. (Er is een misverstand ontstaan door een foutieve vertaling in het Engelsch van het ivoord „alsbald", voorkomende in het Duitsche ant woord op de uitnoodiging ter deel neming aan de besprekingen in den Volkenbondsraad.) Het woord speelt wel een groote rol, Op onzen vreemden wereldbol, Hij is met woorden boordenvol En slaat er dikwijls van op hol Een schreeuwend, een manmoedig woord, Een 't moet-nu-maar-eens-uit-zijn woord, Een geeuwend en een goedig woord, Een dit-zal-mijn-besluit-zijn woord. Een grappig, een kwaadaardig woord, Een sta-nou-niet-te-liegen woord, Een happig en een waardig woord, Een man-je-ziet-ze-vliegen woord. Een nuchter, een berispend woord, Een hou-nou-op-met-zeuren woord. Een schuchter en een gispend woord, Een wat-kan-mij-gebeuren woord. Een klagend en een krachtig woord, Een laat-me-je-voorspellen woord, Een vragend, een omslachtig woord, Een 'k laat-me-niets-vertellen woord. Eten giftig, onvertelbaar woord, Een kom-het-zal-wel-wennen woord. Een kiftig, onherstelbaar woord, Een laat-je-nou-niet-kennen woord. Een stichtend, een poëtisch woord, Een helpend, een bekorend woord. Een zwichtend en een ethisch woord, Een overstelpend, storend woord. Een oolijk woord, een treurig woord, Een steiuiend en een prijzend woord, Een vroolijk woord, een zeurig woord, Een dreunend, een bewijzend woord. Een stekend, een voorzichtig woord, Een siap en een benepen woord, Een wrekend, een zwaarwichtig' woord. Een knap en een gesiepen woord Ik ben al veel te lang aan 'twoord, Maar een, dat er nog onder hoort, Worde de vrede niet verstoord, Door 't ergsteen onbegrepen woord. P. GASUS. Zij, die lich met ingang van 1 Apiil per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Onze vischuitvoer naar België. Opheffing van het verbod der minimummaat voor onzen handel van geen beteekenis. Sedert een 10-tal dagen is door de Belgische regeering de bepaling inzake het verbod van ondermaat-sche vischsoorten buiten werking gesteld. Als gevolg daarvan is de invoer bijv. van griet, schol, schar, pieterman, poon, wij ting, kleine schel visch (w.o. braadschelvisch) weer toegestaan. Deze maatregel, die geheel onverwacht kwam, schijnt in reederskringen te Oostende nogal eenige ontevredenheid te hebben ge wekt. Zij kunnen echter, althans wat den invoer uit ons land betreft, gerust zijn, want voor onze Belgische, exporteurs is deze maatregel van geen beteekenis, omdat om twee redenen uitvoer van genoemde kleine vischsoorten naar België bijna, zoo niet geheel onmogelijk is. In de eerste plaats wordt de uitvoer be lemmerd door de taxe van V2 fr. per K.G. en het invoerrecht van 2]4 pet. der waarde. Voor al eerstgenoemde taxe drukt in het bijzonder op de goedkoopere vischsoorten buitengewoon zwaar. Wat verder den uitvoer belemmert zijn de te hooge prijzen van de betreffende vischsoor ten op onze markt. Braadschelvisch en de z.g. „regeeringsscholletjes", vischsoorten, die in de eerste plaats voor uitvoer naar België in aanmerking komen zijn, omgerekend in „frankskes" van vijf cent veel te duur voor de Belgische handelaars. De Belgische impor teurs willen de visch wel hebben, maar voor eigen rekening koopen, doen ze niet. En ze consigneeren (d. w. z. ze verkoopen pro forma) doen onze exporteurs niet, want dit is veel te riskant. Al eerder is de bedoelde bepaling door de Belgische regeering buiten werking gesteld. Toen, evenmin als thans, heeft onze export er baat bij gevonden. JONG-IJMUIDEN LEERT DAMMEN. Naar wij vernemen, zal de e.v. damavond voor de jeugd, georganiseerd door D.C.IJ. a.s. Vrijdagavond gehouden worden in de zaa.1 Prins Hendrikstraat 117. Dien avond zal de vijfde ronde beginnen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: F. Scheelbeekvan den Berg, z., Hagelingerweg 121 Santpoort. H. van Burk— Goedhart, d., Stationsweg 23 IJmuiden (Oost). E. J. G. MaasRiesenbeck, d., Willemsbeekweg 102 IJmuiden (Oost). P. van Loon—Meijer, z., Helmstraat 7 IJmuiden. A. Stiksmavan Zalen z., Zandersstraat 27 IJmuiden (Oost). G. Wal straHof, z., Bloemendaalscheweg 145b, Sant poort. Overleden: Maria Johanna Bruisschaart, 1 mnd, Fr. Naereboutstraat 30 IJmuiden (O.) Johanna de Gelder, wed. P. van den Berge, 57 j.. Noorderdorpstraat 12, Velsen. Jantje Dekker, echtg. v. D. Schipper. 68 j., Starre- boschstraat 5. Velsen N. Gijsbertje Brands, wed. J. Snel, 63 j„ Casembrootstraat 33, IJmuiden (O.) Het Vara-Tooneelfonds. „Prof Mamlock". De laatste voorstelling in dit seizoen van het tooneelfonds Vara-instituut zal Dinsdag 31 Maart in het Thalia Theater gegeven worden. De Jonge Spelers zullen dan opvoeren het nieuwe aangrijpende tooneelwerk „Prof. Mamlock" yan den bekenden schrijver Friedricht Wolff, den auteur van de „Matrozen van Cattaro". In Prof. Mamlock worden de gruwelijke Jodenvervolgingen met vlijmscherpe middelen veroordeeld. De Jonge Spelers hebben met dit werk in ons land reeds een groot succes be reikt. Er zijn 13 medespelenden en de tooneel- techniek (er komt o.a. een volledig uitgeruste polikliniek op de planken) is een juweeltje om te zien. Het stuk behandelt in de eerste plaats den strijd tusschen democratie en dictatuur en stelt de vraag, of de wetenschappelijke mensch zich aan deze dictatuur kan onderwerpen. Vervolgens behandelt Wolff het jodenvraag stuk, een probleem, dat reeds door vele schrij vers voor hem werdgedramatiseerd (Sha kespeare, Heijermans e.a.). Prof. Mamlock is een tijdtooneel. Zelfs de objectieve wetenschap is in dienst gesteld van de gemeenschap, wordt aan banden gelegd in het land der dictatuur. Als chef van de chirur gische kliniek ondervindt Mamlock de gevol gen van het alles ondermijnende dictatoriale stelsel. De toeschouwer beleeft den strijd in de da gen der verkiezingen, als de partijen elkaar heftig bestoken. Als de professor 's ochtends zijn kliniek binnenkomt ontstaat, ondanks het feit, dat Mamlock nooit afgeweken is van zijn stelregel dat binnen de muren der wetenschap geen politiek mag heerschen, een discussie over de politieke gebeurtenissen, een discussie die voor alles gaat over de keuze: democratie of dictatuur. En achter dit conflict rijst dan onmiddellijk het Joodsche probleem. Want Mamlock en zijn assistent zijn Joden. Zij wor den door de andere doctoren niet als vader landers erkend. Mamlock wordt voor de vraag gesteld, een Joodsche verpleger, die al jaren bij hem is, te ontslaan. Hij zelf mag blijven, omdat hij een oud-strijder Ls. De verpleger is dat niet ge weest, maar heeft 5 maal zijn bloed gegeven voor een bloedtransfusie. Dit ontslag nu maakt Mamlock tot een fel tegenstander der nieuwe ideeën, waarmee hij aanvankelijk sympathiseerde. Hier wordt hij zich bewust van zijn democratische levensbe schouwing en van de groote waarde der demo cratie. Nu ontwikkelt zich in het leven van Mam lock de tragiek, die hem vlijmscherp in zijn ziel snijdt. Hij, die zich immer een goed vader lander voelde en toonde, die zich een deel voelde der volksgemeenschap wordt thans uitgestooten. Men wil hem, die de vrijheid en de wetenschap lief heeft, aan banden leggen. Geen werk en geen vaderland. Door den nieuwen staat wordt hij uitgestooten. CONCERT VOORWAARTS. De arbeiders muziekvereeniging „Voor waarts", directeur Philip S. Vlessing, geeft Zaterdagavond a.s. een concert in „Het Wapen van Velsen". Het programma, dat het harmoniecorps uit voeren zal bevat o.a. Ouverture Au pays des Genets van Govaerts, Valse Printanière van Montagne, La Gracieuse van Phil. S. Vlessing, Milanese-ouverture van Jos. Boumann, Ra chel van Langlois en een fantaisie van Schweinsberg La Primavera. Mevr. Dora AriszSchrama (sopraan) zal als solist optreden. Uit operettes zingt zij Wals van Offenbach en Lehar's Viljalied; na de pauze de Gefopte Vogelaar, O bitt' euch lieb Vögelein, Als 't Kindje wakker wordt en een Liedeke in de Mei. PRINS SERGE MDIVANI, is, zooals wij gisteren meldden, te Palmbeach (Florida) door een trap van zijn paard tijdens het polospel verongelukt. Hij was de vroegere echtgenoot van Pola Negri. Zijn broer Alexis kwam ver leden jaar Augustus bij een auto-ongeluk in Spanje om het leven. Het jaarverslag van de Reedersvereeniging. Een vleiend oordeel in „Het Visscherijblad". Het laatste nummer van „Het Visscherij blad" van Oostende bevat een uitvoerig arti kel over het jaarverslag van de Reedersver eeniging, welk artikel als volgt wordt ingeleid: „Onze reedersvereenigingen mogen aan dit verslag een les nemen, zelden of nooit hebben wij, vanwege een particuliere instelling een uiteenzetting gelezen, zoo volledig, zoo zake lijk als het verslag der Reedersvereeniging van IJmuiden. De Brusselsche en Antwerpsche fac- tors-vischinvoerders zullen het ons niet kwa lijk nemen, dat wij onze reedersvereenigingen aanraden, de voetstappen hunner IJmuiden- sche vakgenooten te volgen en voortaan ook eon jaarverslag voor de tijdige onderrichting van het publiek en van de regeering op te ma ken. Wij kunnen, aldus „Het Visscherijblad", voorzeker in een nieuwsbladartikel alle we tenswaardigheden niet mededeelen, die in de kernachtige IJmuidensche uiteenzetting beslo ten liggen. Wij moeten ons tot datgene be perken, dat voor België en voornamelijk voor onze visscherij een dadelijk en reehtstreeksch belang oplevert." VREDESGROEP IJMUIDEN. De Vredesgroep IJmuiden belegt haar twee den cursusavond op Donderdag 19 Maart a.s. in de bovenzaal van Parkzicht. Dien avond zal Gé Nabrink spreken over „Oorlog en Socia lisme". De volgende avonden worden gehouden op Donderdag 2 April en op Donderdag 16 April in Café Royal. Op eerstgenoemden datum spreekt Ds. Eidring over „Oorlog en Christen dom", op laatstgenoemden de heer Polak over „Oorlog en Wapenindustrie". PROPAGANDA-AVOND „HALLELUJAH". Het is van de Chr. Zangvereeniging „Halle lujah", directeur Theo van Zutphen, een ge woonte geworden elk jaar een propaganda- avond te geven met een eenigsz-ins feestelijk tintje. Dat zulke avonden welkom zijn in de kringen van Hallelujah's vrienden en vrien dinnen. getuigde wederom de volle Witte Bioscoopzaal. Zooals het op een bontenavond betaamt werd er een gevarieerd programma met voor elk wat wils geboden. Voorzitter Jurriaan Visser opende en ging in gebed voor. Spr. bepleitte in zijn propa- gandafepeech, dat men de vereeniging zou steunen, niet alleen financieel doch ook mo reel. Er heerscht een uitstekende stemming in Hallelujah, er wordt serieus en met de grootste animo gerepeteerd onder de deskun dige leiding van een dirigent, die zijn sporen als directeur zeker wel vei'diend heeft. De voorzitter wekte de adspiranten-zangers en -zangeressen op werkend lid van Hallelujah te worden. Hij deed dit op zulk een vlotte wijze, dat we niet twijfelen of het resultaat zal gunstig zijn. Van Hallelujah hoorden we eenige eenvou dige, voor deze omgeving geschikte koorwer ken. Heide-röslein, Ein kleines Haus, en een parodie op het „Toen onze mop" van Van Zutphen. Het is, indien men Hallelujah van nabij kent. bijna onnoodig te zeggen, dat er hel der en zuiver gezongen werd. De parodie had zeker zangkwaliteiten vooral het vrouwen koor kionk hier heel fraai: de klank was mooi rond en vol. De mannenstemmen pasten zich evenwichtig aan. Op een bonte-avond-programma mag na tuurlijk declamatie niet ontbreken. En wan neer men dan een radspreker als de heer Vis ser in zijn midden heeft, spreekt het vanzelf dat deze zulk een opdracht op zich nam en zich van deze taak kweet op zijn bekende hu moristische manier. De heer Dries Kreuzen was de conferencier artistique, iets dat be grijpelijkerwijze insloeg. De refreintjes wer den gaarne door de zanglustigen meegezon gen. Een tombola ter vulling van de pauze ont brak ook niet. Het verdere gedeelte van den avond werd besteed aan het opvoeren van een 10-taferee- lige revueschets, waarin ernst en luim, zang en declamatie, tableaux en singing boys, alles gewijd aan het werk van Hallelujah en be doeld als een propaganda voor het koor. De verschillende scènes van „Zegdoe je mee lachen", mochten veel bijval oogsten, zoodat de avond in velerlei opzicht geslaagd mag worden geacht. TOONEELVEREENIGING „CONCORDIA". In het gebouw Concordia der papierfabrie ken geeft de tooneelvereeniging „Concordia" regisseur de heer A. v. d. Bliek, Zaterdagavond 21 Maart a.s. een uitvoering. Polly Perkins", spel van list en liefde, zul len de Concordianen ten tooneele voeren. Het werk is van den Brabantschen tooneelschrij- ver Gerard Nielen, is bewerkt naar een verhaal van Douglas Murray en speelt ten huize van mevrouw Calthorpe, een jonge we duwe (mevrouw E. VisserBakker) in De vonshire. Haar neef Bob, (W. Vons), haar oom Priestley (C. Reehorst), Fergus Wimbush (P. Fiege). zijn oudste zuster Ruth (mevr. C. Bakker—Jongejans)zijn jongste zuster Ada (mej. A. Wormsbecker)mevr. Hubbard (mevr. E. Wester—v. d. Plast, haar dochter Minni (mej. T. van Veen) en het dienstmeisje bij mevr. Calthorpe. Martha (mej. A. Wegman) vormen het tableau de la troupe. SANTPOORTSCHE HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt heden avond 8 uur in café „Zomerlust", Hoofdstraat 124, Santpoort-Dorp, een ledenvergadering. In verband met- de belangrijke agenda rekent het bestuur op een groote opkomst van de leden en paardensportliefhebbers.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1