van inavie naar het continent. Rubriek voor Vragen. Een grootsch Deensch wegen- en bruggenplan voor ruim 600 millioen kronen. Bruggen over de Groote Belt en over de Sont van 17.5 en 20 kilometer lengte. Een fantastisch, maar geenszins onmogelijk plan. Hoe de brug over de Sont met zijn 3liu meter breede en 45 meter hooge doorvaartopeningen er uit zou zien. (Van onzen Scandinavischen correspondent) Stockholm, Maart. Een grootsch en fantastisch lijkend, maar ln feite nauwkeurig bestudeerd en uitge werkt en becijferd en daarom zeer reëel plan om de deelen van het Deensche eilandenrijk nauwer aaneen te binden en dan tegelijker tijd een brug over de Sont te bouwen, die op een na de grootste ter wereld zou zijn, is dezer dagen door een groep ondernemingen voor wegenaanleg en bruggenbouw, firma's van internationale reputatie, aan de Deen sche en Zweedsche autoriteiten voorgelegd. Een plan om een brug te slaan tusschen het Scandinavische schiereiland en het vaste land van Europa, of tusschen Scandinavië en Europa, zooals men het hier uitdrukt met begrijpelijke negatie van het feit, dat „the peaceful part of Europe" werkelijk tot ons allesbehalve vredige werelddeel behoort. Het merkwaardige is, dat men dit gigan tische project niet beschouwt als een los van de werkelijkheid staande fantasie over toe standen in het jaar 2036, die nu eens bij toeval door een groep ingenieurs inplaats van door een om boeiende kopij verlegen ge ïllustreerd weekblad gelanceerd is, en dat men de mogelijkheid van verwerkelijking niet al direct met een meewarig schouder ophalen afwijst, zooals dat enkele jaren ge leden nog geschiedde toen voor de eerste maal van deskundige zijde plannen gepubli ceerd werden voor een brug over de Groote Belt, die nu een, zij het ook belangrijk, on derdeel van de voorgestelde verkeersverbete- ringen uitmaakt. Deze wijziging in de opvat tingen over wat mogelijk en noodig is, houdt niet zoozeer verband met de oeconomische opleving want die is in Denemarken waar lijk niet bijzonder krachtig, terwijl men op het oogenblik een uitsluiting heeft, waar door het percentage werklooze georganiseer de arbeiders van 31 tot circa 73 gestegen is als wel met de belangrijke toeneming van het verkeer over de Kleine Belt sedert in 't midden van Mei van verleden jaar de brug tusschen laaien en Jutland geopend en de veerdienst gestaakt is. De juiste cijfers van de laatste jaren heb ik niet tot mijn beschik king, maar het feit, dat het veer over 1934 driehonderd procent dividend kon uitkeeren wijst er op, dat er behoefte aan een brug bestond en men berekent, dat het telappa- raat op de brug in midden-Mei tot boven de 700.000 opgeloopen zal zijn, terwijl er in 1926 slechts 36.000 auto's door de ponten werden overgezet. Uiteraard is het ook van niet te onderschatten beteekenis, dat de plannen ingediend zijn door firma's als Christiani Nielsen en Kampman, Kjerulf Saxild, die over medewerkers met groote ervaring en kunde beschikken en die er met hun naam borg voor staan, dat er op de ontwerpen voor bruggen en viaducten, de plannen voor wegen en dijken, de constructies en berekeningen en de kosten-calculaties weinig of niets aan te merken zal zijn. De plannen, waaraan ja ren gewerkt, en waaraan volledige ontwer pen voor de bruggen zoo goed als profielen voor wegbochten zijn toegevoegd, maken een indruk van groote zakelijkheid en betrouw baarheid en doen alleen in de groote lijnen denken aan fantastische toekomstdroomen. Daarom reageert men niet met een schouder ophalen, daarom zullen de plannen binnen kort door de Deensche regeering behandeld worden, daarom twijfelt het groote publiek er niet meer aan, dat er bruggen over de Sont en over de Groote Belt zullen komen. Al kan dan nog niemand zeggen, wanneer het groote werk begonnen en in welk tempo het uitgevoerd zal worden. De brug over de Kleine Belt is gereed, aan de twee kilometer lange brug over de Stor- strcm tusschen Seeland en Lolland-Falster wordt reeds enkele jaren gewerkt en vervol gens zullen er dan de brug over de Groote Belt en die over de Sont komen. Daardoor zullen in Denemarken de langdurige over vaarten. die nu de treinreizen op twee der belangrijkste trajecten Kopenhagen- Gjedser en Kopenhagen-Esbjerg onder breken, vervallen en het land pract.isch een aaneengesloten spoorwegnet krijgen. Maar het ligt voor de hand, dat de bruggen niet alleen spoorbruggen worden, doch ook voor het zich met verrassende snelheid ontwikke lende gemotoriseerde verkeer opengesteld zullen worden. Juist om aan de eischen van dit verkeer naar behooren te kunnen voldoen wil men eenige speciale snelverkeerswegen aanleggen, een van Kopenhagen naar Esbjerg, een tweede van Hirtshals in 't uiter ste Noorden van Jutland naar de grensplaats Krusaa ln het Zuiden en een derde, die van de eerste bij Ringsted afbuigt en naar Rodby voert. Over enkele jaren krijgt Hirtshals een snelle veerverbinding met Kristiansand in het Zuiden van Noorwegen, de ondernemer van den particulieren veer dienst tusschen Helsingborg en Elseneur heeft vergevorderde plannen voor een veer dienst tusschen Rodby en Fehmera. waar de Duitsche autoriteiten voor behoorlijke aan sluiting op het Duitsche net van snelver keerswegen zouden zorgen, en er zijn even eens plannen voor een snel1 eren dienst tus schen Esbjerg en Londen Het traject Ko- penhagen-Rodby-Fehmern-Hamburg dat in de kortst mogelijke route van Scandinavië Baar West-Europa ligt. zou per auto in zes uur af te leggen zijn, terwijl men nu. of men over Gjedser-Warnemünde dan wel over de Kleine Belt gaat, ongeveer tien uur noodig heeft. Een dergelijke besparing beteekent veel en zal nog meer gaan beteekenen naar mate het autoverkeer sterker toeneemt. De snelverkeerswegen. die een gezamen- m long te van 685 kilometer zouden krij- zhn geproiec^eerd op een breedte van meter met twee autobanen van 7.50 meter en daartusschen beplanting. Kruis punten zouden er op deze wegen niet zijn, bochten met een kleineren straal dan twee kilometer evenmin en daar de sterkste stij ging 3 op de 106 zou mogen bedragen, zou den de wegen herhaaldelijk op hooge via ducten, waarvan er een van bijna zestig me ter, over dalen gevoerd moeten worden. De brug over de Groote Belt, die een lengte van 17.5 kilometer zou krijgen en dus twin tig maal zoo lang zou zijn als de brug over de Kleine Belt, wil men in rechte lijn van even benoorden Korsor naar Nyborg bouwen. De brug over de Sont komt volgens het plan tusschen Kopenhagen en Malmö te lig gen, daar het overbruggen van de engte bij Helsingborg en Elseneur in verband met de bodemgesteldheid niet wel mogelijk is. Men zou eerst bezuiden Kopenhagen een brug naar Amager krijgen, waar de route zich dan over dijken en viaducten voortzette tot even bezuiden het vliegveld Kastrup, vanwaar een tweede brug over de Drogden naar het eiland Saltholmen zou voeren. Een derde brug, meer in zuid-oostelijke richting lig gend, zou dan van Saltholmen op de Zweed sche kust bezuiden de Malmösche voorstad Limhamn aanvoeren, In totaal zou -deze oeververbinding, die boven de vaargeulen een vrije doorvaarthoogte van 45 meter zou laten, twintig kilometer lang zijn,_ zoodat men in twintig minuten van Malmö naar Kopenhagen over zou kunnen wippen, ter wijl men er nu een zeereis met de voor sommigen daaraan verbonden onaange naamheden van anderhalf uur voor moet maken. dülzênden anderen indirect werk door zou den krijgen, want dat beteekent veel tegen woordig. Het is een fantastisch plan, maar geen onmogelijk plan. En te Malmö moeten twee jongens er al om gewed hebben of je in 1950 naar Kopenhagen kunt wandelen. Wie het verliest moet den ander fuiven op de be faamde „smorgasbord" aan boord van de veerboot. C. G. B. Groot offensief van Graziani verwacht. In den sector van Sasahbaneh. DJIBGETI, 17 Maart (A.N.P.) Blijkens uit Addis Abeba afkomstige berichten, aldus seint Stefani, maakt men zich in Abessynische kringen zeer ongerust over de jongste bewe gingen der Italiaansche troepen in den sector van Sassabaneh. Men verwacht een nieuw groot offensief van generaal Graziani. WAT BETEEKENT „ALSBALD" IN DE DUITSCHE NOTA? Taalkundig onderzoek concludeert tot onmiddellijk of over een jaar Zullen we het beleven, dat de auto's van groot-toeristen en transportbedrijven langs breede betonnen autostrades door het schoo- ne Deensche landschap vliegen, zullen de Kopenhagers, die nu voor dag en voor dauw uit bed moeten als ze aan den overkant van de Sont willen gaan skiën, mettertijd dat op een Zaterdagmiddag, gebruik makend van een autobus, kunnen doen en zullen de Schoonsche peuters, die nu in hun wieg lig gen te trappelen, als ze een keer student te Lund zijn, niet meer lang voor het sluitings uur uit een genoegelijke Kopenhaagsche kroeg weg hoeven te hollen om de laatste boot te halen? Technisch is het plan zeer wel uitvoer baar. Maar het kost veel geld. De brug over de Groote Belt zou op 257 millioen Deensche kronen komen, die over de Sont op 152 mil lioen, waarvan Zweden er 63 bij zou moeten dragen, en de kosten van den aanleg van de snelverkeerswegen schat men op 219 mil lioen. Te zamen dus 628 millioen. Toch meenen de voorstellers, dat ook dergelijke enorme kosten overkomelijk zijn, wanneer men de uitvoering van de plannen over tien jaar verdeelt, zoodat er jaarlijks ruim 60 millioen noodig zouden zijn, die men al voor belangrijk deel uit de opbrengst van de auto mobielbelasting, uit fondsen van de spoor wegen en door vermindering van den werk lozensteun zou kunnen verkrijgen. Enfin, dat alles is heel nauwkeurig uitgerekend en misschien vinden de autoriteiten wel. dat de plannen althans ten deele verwerkelijkt kun nen vooral nu verreweg het meeste mate riaal binnenslands aangeschaft zou moeten worden en duizenden arbeiders er direct en Alom duiken heden diepzinnige gesprekken op over het vraagstuk van den dag. Woorden boeken en schoolkennis worden te voorschijn gehaald en afgestoft. Ernstige gezichten pein zen over de beteekenis van het moeilijke Duit sche woordWij doen allemaal weer examen. Wat beteekent ALSBALD, het woord uit, de Duitsche nota, het woord met de lastige ver taling, het woord dat gevoeligheden kwetst?. Ook wij zochten hier en daar en werden verrast door vele uiteenzettingen, die elk voor zich het onderwerp voor een gesprek van een geheelen avond zouden kunnen worden. Alsbald: aanstonds, weldra, meent Kroes' Duitsch woordenboek. Alsbald: dadelijk, aanstonds, al spoedig, zegt Van GelderenVan Beckum, ook een Duitsch woordenboek. Alsbald: aanstonds, weldra vertaalt Kra mer's Duitsch woordenboek. Alsbald: aanstonds, weldra, heldert Van Goor op. Alsbald: dadelijk, maakt J. Snijder—R. Dijk stra's dictionnaire zich. er kort en krachtig van af. Tot zoover is het nog niet zoo heel erg inge wikkeld. Doch zien wij nu naar een Engelsch woor denboek en zoeken wij hierin naar FORTH WITH, waarmee de Engelschen het Duitsche ALSBALD meenden te moeten vertalen, dan lezen wij: Forthwith: op staanden voet, dadelijk, aan stonds. Voor een gewone school vertaling kan men hier wel genoegen mee nemen, maar politici wenschen en eischen meer! In het groote woordenboek van Van Dale zochten wij dus naar eenige synoniemen van aanstonds en weldra en komen dan de volgen de tegen: Aanstonds: binnen weinige oogen'olikken. terstond, gauw, weldra, zóó, in een omme zien. Terstond: aanstonds, dadelijk, onverwijld, onmiddellijk. Weldra: eerlang, binnenkort, zeer spoedig. Hieruit kan men dus concludeeren dat bet Duitsche alsbald synoniem is met het Neder landsche onmiddellijk en ook met eerlang, via de Nederlandsche synoniemen weldra, aanstonds en terstond. Dat klinkt allemaal erg ingewikkeld, doch dat is nog niets vergeleken met de serie woorden, die alle een min of meer gelijke waarde hebben en die wij kunnen aantreffen in „Het juiste woord" een boek van L. Brou wers S. J., waarin hij door rangschikking vele woorden en uitdrukkingen bijeen heeff gebracht, die in een zeker onderling verband staan. Hier lezen wij bij het beginwoord aan stonds de volgende serie: aanstonds, al aanstonds, terstond, weldra, aldra, dra, achtereen, alras welhaast, haast, zoohaast,haast, algauw, spoedig, bin nenkort, onderhand, overkort, eerlang, eer daags, eerstdaags, straks, strakjes, een de zer dagen, binnen afzienbaren tijd, seffens, dadelijk, voort, fluks, flus, fleus, meteen, eenmaal, eens, zooeven. zoo aanstonds, zoo, onmiddellijk, oogenblikkelijk, onverwijld, zonder verwijl, zonder vertoef, direct, subiet, instantelijk, illico, paraat, heet van de naald, op staanden voet, staandevoets, stante pede, op slag, op stel en sprong, in een ommezien in een zwenk, op een omdraai, in een ruk, in een vloek en een zucht, morgen, morgen ochtend, morgenmiddag, morgenavond, over morgen, later, hierna, daarna, dan, nader hand, namaals, nadezen, post, posterieur, ul- terieur, ver, na een jaar, over een jaar. bin nen een jaar, voortaan, in het vervolg, ver der, voorts, wijders, in het toekomende, futurum. Bezien wij nu nog even de zin in kwestie welke luidde: „De Duitsche regeering zal slechts aan de besprekingen van den Volkenbondsraad kun nen deelnemen, indien zij de zekerheid heeft, dat de mogendheden bereid zijn, ALSBALD, over de Duitsche voorstellen in ónderhande ling te treden" dan zal een ieder het er over eens zijn dat het zeker een punt van diepgaand onder zoek kan uitmaken of hier nu is bedoeld „in een vloek en een zucht" of „seffens", dan wel dat de Duitsche regeering heeft ge meend dat de voorstellen onmiddellijk in be spreking moeten komen ofover een jaar HAARLEM Woensdag. Het laatstverschenen nummer van „Hore- caf' is voor een belangrijk deel gewijd aan het plan, dat door Ninto tNederlandsch Instituut voor Toerisme) in samenwerking met Horecaf wordt ondernomen om het buitenlandsch toe risme naar Nederland te bevorderen. Het is een plan tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, niet enkel door pro paganda voor landschapsschoon en aantrek kelijkheden op verschillend gebied, maar voor al door het bieden van goedkoope reis- en ver slijf-arrangementen. ..Het is van belang, er nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat alléén de leden van Horecaf bij het plan zijn ingeschakeld", wordt in de voorrede gezegd. „Voor de uitvoering is aller loyale medewerking noodig. Het is een proef, die misschien leiden kan tot eenig her stel in den deplorabelen toestand". In het artikel, dat is getiteld „Wat met het plan bereikt kan worden" wordt gezegd: „Het Ninto-Horecaf plan heeft geen Duttweilersche allures. Het werkt op de bestaande minimum basis der Nederlandsche hotels. Er is geen sprake van, dat uit het plan, dat nog dezen zomer zijn toepassing zal vinden, gouden vruchten zullen voorkomen. Indien het kan bijdragen, door verhooging van het bezoek de bedrijfslasten te verminde ren, dan heeft het zijn taak al voor een goed deel verricht. Het eventueele voordeel schuilt in hoofdzaak in een vermindering van de ver liezen, want de tegenwoordige tarieven liggen beneden kostprijs. Het gelukken is uiteraard vóór alles afhankelijk van de wijze, waarop dc vreemdelingen zullen reageeren. UVNDSV&ONA. De verwachtingen van Ket Ninto-Horecaf plan. Pe hoop is gevestigd op Zwitserland. W E NS D 'K G ÏS Sï AART 1936 Indisch oordeel over de reisbelasting. BATAVIA, 17 Maart (Aneta). De ..Indische Courant" publiceert een hoofdartikel omtrent het wetsontwerp tot invoering van een reis belasting, waartegen groote bezwaren worden aangevoerd. Het blad maakt speciaal bezwaar tegen het feit dat Indië als buitenland wordt behandeld en niet als een deel van het Rijk. Het blad schrijft dan: „Wanneer zal het de regeering eens duidelijk worden, dat Neder land en Ned. Indië één Rijk vormen en dat het besefder rijkseenheid in de eerste plaats aan wezig behoort te zijn bij de Regeering?" Wat het plan biedt De brug voor spoorweg- en autoverkeer, fietsers en voetgangers over de Sont, die in totaal 20 kilometer lang en daarmee de langste brug in Europa zou worden. Er wordt in het plan veel geboden, dat on der normale omstandigheden niet aanwezig is. De Nederlandsche spoorwegen verleenen een reductie van 25 percent op de basis van de bestaande weekabonnementen en laten de geldigheid van de reiscarnet ook strekken voor de D-treinen. Een foto van den toerist is op deze kaart niet noodig. Het groote voordeel van dit speciale abon nement is dat de gast, eenmaal in het hotel zijner keuze aanegkomen, elk willekeurig uit stapje dat gewenscht wordt kan onderne men. Er behoeft geen enkele dag verloren te gaan. Met deze mogelijkheid houdt de maatregel verband dat de reiziger het recht heeft een der hoofdmaaltijden in een ander bij Horecaf aangesloten hotel of restaurant te gebruiken. Voor de daartoe afgegeven coupons geldt een verrekeningswaarde van 20 percent voor een lunch en 3n percent voor een diner, ge nomen van den pensionprijs per dag, geldend voor het hoofdseizoen. Door onderlinge collegialiteit zullen deze vergoedingen, die belangrijk hooger zijn dan de usance is, mogelijk zijn. Tot de bijzondere service, die de Ninto-gas- ten zullen genieten, behoort nog het vervoer van en naar de stations in geval van een zes- daagsch verblijf. Het afhalen op de perrons is niet mogelijk, daar het aan vertegenwoor digers van hotels niet toegestaan is aan de treinen te komen. Het dragen van handbagage moet aan den witkiel worden overgelaten; de kwestie der kosten hiervan wordt nog nader bekeken. Bij sommigen is de indruk gewekt, dat de Ninto-reizigers ook reductie zouden genieten op de extra's. Dit is onjuist. Ninto opperde deze mogelijkheid, maar Horecaf achtte haar niet aanvaardbaar, aangezien zij van mee ning is, dat een prijsstelsel met uitzonderin gen onrechtvaardig is tegenover het publiek, dat hoogere prijzen moet betalen. De prijs stelling is op dit punt al op het uiterste ge steld; zij kan niet lager en zeker niet in sei- zoenbedrijven. Bij de beschouwing uit welke landen gasten kunnen worden verwacht, schrijft het artikel: „A priori moet worden geconstateerd, dat de omstandigheden voor versterking van het vreemdelingenverkeer naar Nederland niet gunstig zijn. Duitschers kunnen niet gemakkelijk komen. Van de Engelschen valt evenmin veel te verwachten, omdat het nadeelig verschil in valuta hun een onaangename verrassing bereidt. Uit België is ook niet veel te verwach ten, De Belgische toerist voelt zich hier niet thuis. De Tsjecho-Slowaaksche toeristen worden zwaar gehandicapt door de moeilijkheden verbonden aan den uitvoer van geld. Over Hongarije en Oostenrijk behoeft zelfs niet te worden gesproken. De hoop is gevestigd op Zwitserland, ver volgt „Horecaf", en het is daarom goed ge zien, dat de treinen, waarmee de Nederland sche toeristen naar het land der bergen wor den vervoerd, op den terugweg de Zwitsersche gasten naar Nederland zullen meenemen. Daarin lag de mogelijkheid tot de beschik baarstelling van de goedkoope arrangemen ten, die zich dan verder uitstrekken, óók tot het verkeer in Nederland zelf. De terugreis der toeristen is vanzelfsprekend geheel vrij Regeling geldt tot September De regeling .geldt alleen voor het komende seizoen en zal eindigen in September aan staande. Dan zal een overzicht worden genomen van de bereikte resultaten, waaruit blijken kan of het plan levensvatbaarheid bezit en of het ge wenscht is, er het volgend jaar mee voort te gaan. Een centrale instantie zal worden in gesteld orn, zoo noodig, na te gaan of de di verse prijsopgaven voor de klasseindeeling juist zijn. Bij geschillen zal een arbitrage commissie onderzoek doen en beslissen. „Het Ninto-Horecaf Plan heeft geen Dutt- weiler-al]ure. Het eenige punt van overeen komst met het Zwitsersche hotelplan is, dat het ook de bedoeling heeft het toeristen-ver- keer te bevorderen, waarbij de bijzondere ser vice en de medewerking der groote vervoer- ondernemingen in den vorm van reducties, de belangrijkste attracties vormen Maar het plan geeft geen garantie voor het aantal bestellingen. De gegadigde toeristen krijgen een keuze uit zes prijsklassen voor volledig pension, afdalende van 8 tot 3 gulden en in geval van een zesdaagsch verblijf, in clusief vervoer van en naar station en kosten witkiel, 10 procent voor bediening en 3 pro cent omzetbelasting. Daarvoor worden z.g. normaalkamers ter beschikking gesteld Wenscht een gast een bijzonder mooie kamer, of andere speciale dingen, welke buiten het arrangement vallen, dan wordt daarvoor een extra-vergoeding in rekening gebracht. Er is dus, in tegenstelling met hetgeen Duttweiler toepaste doch wSarop hij inmiddels weer terugkwam geen sprake van verschillende tarieven voor Ninto-gasten en andere gasten in een hotel bij gelijke prijsklasse. Tenslotte wordt erop gewezen, dat het plan geen concurrentie met de reisbureaux be oogt; dat zou onmogelijk ziin omdat het Nin to-Horecaf plan niet werkt onder de mini mumprijzen, waarmee ook de reisbureaux zelfstandig kunnen opereeren. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad. met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN "VRAAG: 1. Hoe maakt men advocaat? 2. Hoe maakt men banketbakkersroom? 3. Hoe maakt men banketbakkersslagroomr 4. Hoe maakt men bladerdeeg voor roomho rens? ANTWOORD: 1. Advocaat. Klop 6eierdooiers met 2 a 2Y2 ons suiker en een weinig geraspte nootmuskaat goed glad. Doe er dan langzaam onder gestadig roeren 250 gram sherry bij. Klop dan de 6 eiwitten stijf en doe er dit eiwit boven op. 2. Banbetbakkersroom. Benoodigdheden: 1 lit. melk, 6 eierdooiers. 1 stokje vanille, 100 gram bloem. 100 gram suiker. Laat gedurende langen tijd de '.-anille in de melk trekken, roer de eier dooiers met de suiker en de bloem tot een gladde pap, direct zooveel melk toevoegen als nooolg la om de massa dik vloeibaar te maken. Voeg zoo dra de melk kookt de eierdooiers enz. bij de mèlk en iaat de vla even doorkoken. Verwijder het vanillestokje. Giet de dikke vla in een platte schaal, roer ze even door en bestrijk dan den bovenkant met een stukje boter om vllesvormlng te voorkomen. Geef de „room" ruimschoots gele enheid om af te koelen. Gebruik ze na alge- heele bekoeling als vulling voor roomhorens, tus schen taarten enz. Doe goede room (geen z.g. koffieroom) in een bak of kom met suiker en klop. tot de massa stijf is. (Een deskundige verzekerde ons. dat er geen ..banketbakkersslagroom" bestaat!). 4. Het maken van bladerdeeg (feuilleté) ver- eischt veel zorg. Het recept beslaat eenige blad zijden in een kookboek, dat u in onze tijdingzaal kunt komen inzien. VRAAG: Hoe maakt men warmen wijn en welke wijnsoort wordt hiervoor het meest ge bruikt? ANTWOORD: Benoodigdheden: een flesch ge wone roode wijn. een flesch bessenwijn, pl.m. 100 n suiker, 1 sinaasappel, bestoken met 20 kruidnagelen en een paar stukjes pijpkaneel. Wasch den sinaasappel, steek er de kruidna gelen en een paar stukjes pijpkaneel in. doe hem in den wijn, die in een melkketeltje is ge goten. Sluit tuit en deksel goed af en ver warm de vloeistof langzamerhand op een zacht vuur. Laat ze eenigen tijd trekken, voeg er de suiker bij en schenk ze zoo warm mogelijk. (In plaats van den sinaasappel kan men ook oen citroen nemen). VRAAG: Weet u een of ander middel om den zacht geworden dus golvenden rand van een bruin vilten padvindershoed weer hard te ma ken? (Men raadt wel eens een suikeroplossing aan, doch dit is zoo'n kleverige methode). ANTWOORD: Den rand aan beide zijden af borstelen met een oplossing van witte gummi arabicum. Deze weekt men een nacht in lauw water, den volgenden dag in kokend water op lossen en verdunnen. Tenslotte den hoed zoo leg gen dat de rand vlak ligt en rustig laten drogen. RECHTZAKEN VRAAG: Ts een meerderjarig meisje verplicht, aan haar toezienden voogd, die tevens haar va der is, toestemming te vragen voor haar huwe lijk? ANTWOORD: Een meerderjarige staat niet meer onder voogdij. Zij heeft de toestemming van den vader noodig, zoolang ze nog geen 30 jaar oud i» BELASTING ZAKEN VRAAG: Zegt art. 128 van de Wet op de In komstenbelasting dat de eerste 1000 van pen sioen slechts voor de helft belastbaar zijn? ANTWOORD: Art. 12S luidt: ..Van het bedrag dat een belastingplichtige geniet aan pensioe nen, wachtgelden en lijfrenten, die vóór het in werking treden dezer wet zijn ingegaan, zijn de eerste 1000 slechts voor de helft aan belasting onderworpen. Deze bepaling is niet van toepas sing op lijfrenten die bij huwelijksche voorwaar- len of ter zake van huwelijk, door bloedverwan ten of aangehuwden in de rechte opgaande linie, ten behoeve van kinderen of andere afstamme lingen zijn gevestigd". De wet is ln werking getreden 19 Dec. 1914, DIVERSEN VRAAG: Mijn vader, die overleden Is, had 3 per week ouderdomsrente. Heeft de weduwe (met 2 minderjarige kinderen) nu nog recht op een wekelijksche uitkeering van den Raad van Ar beid? ANTWOORD: Als de vader een rentekaart heeft gehad, kan de weduwe weduwenrente krijgen als zij 00 jaar Is. Is zij nog geen 60, dan kan zij al leen weiuwerente krijgen, als zij invalide is. Wendt u tot den Raad van Arbeid. De leeftijd der kinderen is ook nog van beteekenis. VRAAG: Hoeveel percent van de koopsom be dragen de overschrijvlngskosten (registratie, no taris. enz.) bij verkoop van een pand (huis en zaak) ANTWOORD: Registratie altijd 3 procent. Het notarishonorarium is tot 2000 4 nercent plus 20, van 2000 tot en met 25000 4 percent plus ƒ15, boven de 25000 alleen 4 percent en bij 50.000 wordt het 2V2 percent. VRAAG: Wanneer is de Titanic vergaan? ANTWOORD: In den avond en nacht van 14 op 15 April 1912. VRAAG: Bestaat er een gemeentelijke radio storingsdienst? ANTWOORD: Neen. Wordt op een bepaald punt van de stad een storing geconstateerd, dan kan rnen zich tot den P. T. T.-dienst wenden met een verzoek, voorzien van minstens tien handtee- keningen. VRAAG: Wanneer wordt radio op den Klever- parkweg gedistribueerd? ANTWOORD: Dit zal nog wel een paar maan den duren.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7